1000 500 300 150 100 25 WOENSDAG 7 AUGUSTUS 73e Jaargang: 1935 UitpyBfirma F. IIAli DE VELDE Jr., Vfalstraal 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 06287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Onze Gratis-Verzekering tegen Ongelukken VIJF HONDERD GULDEN. DE STERRENHEMEL STADS- EN PR0VINCIEN1EÜWS :NO„ 184 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. mi ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Onze abonné de heer B. K. te Oost-Souburg, houder van polis no. 2830, had op 16 Juli 11. het ongeluk bij zijn werkzaamheden op de „Prinses Juliana" door een misgreep te vallen, waarna hij kort daarop is overleden. Volgens onze Polisvoorwaarden werd heden een uitkeering gedaan van Vlissingen, 7 Augustus 1935. DE UITGEVERS. Nevenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te tien uur Middelbare tijd, (elf uur Zomertijd), ge lijk aan 19 h 2 min. Sterrentijd. In tegenstelling met ge wone landkaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer ge- teekend. Dat is bij sterren kaarten noodzakelijk en gebruikelijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemel lichamen die in het Oos ten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Ster 3' grootte, of kieiot» Ster 2' grootte. Ster v/a 1* Jij- Melkweg in de week van 713 Aug. 1935j 22 h MT. (23 h ZT). Wettelijk ingeschreven bij het Bureau ïadustcieelza igendom onder No. 4 2 2 3 EEI ©mi£MAAN 0 IMISTE KV&EIIEE ©NIEUWE MMN ZUID VEHtJS MAES® JUPITER® SATURNUS Op dit kaartje loopt, van het ZZW naar het N, door de sterrenbeelden Schutter, Arend, Zwaan, Cassiopeia en Perseus een gebogen stippellijnzij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrenbeeldende eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon neemt deze maand af van 56° tot 47° de dagboog de tijd dat de zon boven den horizont staat), wordt daardoor van 15Y2 uur verkleind tot 13% uur. De schijngestalten van de maan zijn E.K.7 Aug.V.M.14 Aug. L. K.21 Aug.N.M.29 Aug. Het E.K. vindt men juist op den Westrand van de kaart ditmaal v. d. 10e in den Schutter, 13e in den Steenbok. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m -—4,2) is zeer helder, doch om elf uur al onder; zij is avondster tusschen de sterrenbeelden Leeuw en Maagd. Na zonsondergang is zij fraai in het W. te zien. Mars (m —0,7) staat tusschen Maagd en Weegschaal; gaat juist in het WZW onder om elf uur. Jupiter (m —1,6) staat in de Weegschaal en gaat den 7en ook kort na 11 uur (Zomertijd) onder. Saturnus (m —0,8) is morgenster in den Waterman; hij is de heele maand des nachts waar te nemen. (m magnitude helderheid, vergeleken .met een ster van de le grootte, die m 1,0 heeft). Voorstel aan den gemeenteraad. Verkoop grond. Door Burg. en Weth. is nog het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan In een overgelegd adres verzoelct de heer G. M. Feij te Middelburg, van de gemeente in koop te mogen ontvangen een perceel grond, gelegen aan de Paul Krugerstraat, ter oppervlakte van 121 M2. Van dezen grond bedraagt, volgens een door uw college genomen besluit, de prijs 15 per M2. Aangezien tegen de inwilliging van dit verzoek bij ons college geen bezwaar be staat, hebben wij de eer U voor te stellen den verlangden grond in koop af te staan tegen een koopsom van 1815, ten bate van het Grondbedrijf en zulks onder de ge bruikelijke voorwaarden. De minister van defensie neemt afscheid. Met den trein van 10.53 is heden hier aangekomen de afgetreden minister van defensie, mr. dr. L. N. Deckers, vergezeld van zijn adjudant den luitenant ter zee le klasse J. E. A. Post Uiterweer. De minister begaf zich naar het wacht schip en werd met de voorgeschreven eer bewijzen ontvangen, terwijl de vlag in top Werd geheschen. De minister werd ontvangen door den onder-commandant der marine te Vlissin gen, den kapitein-luitenant ter zee J. A. Sonnenberg. Minister Deckers wenschte, nu hij niet meer met de leiding van het departement van defensie heiast is, persoonlijk afscheid te nemen van het personeel der marine te Vlissingen. Het personeel werd door den minister toegesproken en dank gebracht voor de wijze waarop het zijn taak vervult. Na een kort oponthoud vertrok de minis ter weer en keerde met den trein van 1.15 naar 's-Gravenhage terug. De vacantiereis van H. M. de Koningin en de Prinses. In onze tijdinghal hebben wij enkele foto's voorgehangen van het vertrek van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana voor hun vacantiereis naar Schotland. De foto's brengen in beeld de beide vor stelijke personen bij hun aankomst op de ponton alhier, begeleid door Burgemeester Van Woelderen en den directeur der Stoom- Vaart-Maatsch. „Zeeland", den heer Ben- sink H. M. de Koningin neemt afscheid van den heer Van Woelderen H. M. en de Prinses begeven zich aan boord van de mailboot „Mecklenburg" der Maatschappij „Zeeland", De reis van de Koningin en Prinses naar Schotland. Van het korte oponthoud van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana te de zer stede, op hun doorreis naar Schotland, is een filmopname gemaakt. Deze film wordt van hedenavond in het Alhambra-theater vertoond, een actualiteit die wel belangstelling zal trekken. Controle badbedrijf. Bij de controle aan het Gemeentelijk bad bedrijf is het gebleken, dat seizoenkaarten voor het nemen van baden door anderen dan de rechthebbenden worden gebruikt. Waar deze kaarten strikt persoonlijk zijn is zulks verboden, zoodat bij overtreding deze kaarten onmiddellijk door genoemd badbedrijf zullen v'cvclch Lig'etrokkcn. F.H J MIDDELBURG Visscheryen. Bij Kon. besluit is aan J. J. A. v. Eupen, secretaris-penningmeester van het bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen te Middelburg, wegens opheffing van die betrekking, eervol entslag verleend. Baldadigheden. Hedennacht om half een hoorden twee agenten van politie te Middelburg, die bui tendienst hadden, geluid als van schieten. Bij onderzoek troffen zij in de Nadorst een vijftal jongelui aan, die zeiden van niets te weten, waarop de agenten hen fouilleerden en bij een hunner een boksbeugel, dus en verboden wapen aantroffen. Deswege is procesverbaal opgemaakt. De jongens werden naar het bureau overgebracht en bekenden daar ten slotte vuurwerk te hebben afgestoken, toen zij van een feestje aan den Noordweg kwamen. Het bleek vrij groot vuurwerk te zijn ge weest en hedenmorgen kwamen bij de po litie klachten in over dit onhebbelijke bu rengerucht, o.a. werd medegedeeld, dat een zieke zeer van het leven is geschrokken. Het is te hopen, dat het anderen zal af schrikken op die wijze feest te vieren. Aanrijding. Gistermiddag had op de Lange Burg een aanrijding plaats. De bestuurder van een driewielige bakfiets gaf een teeken dat hij stoppen wild. Dit was niet opgelet door den bestuurder van een auto uit Holland, waar door deze het rijwiel aanreed en beschadig de, terwijl de automobilist van een in de buurt zijnden agent van politie een proces verbaal opliep. Er wordt den laatsten tijd ook weer her haaldelijk procesverbaal opgemaakt wegens het niet aangeven van het plan cm van richting te veranderen. OOST- EN WEST-SOUBURG Stukken voor den gemeenteraad. Aanleg van een nieuwe begraafplaats. Burgemeester en Wethouders deelen in verband met een besluit van den raad tot aanleg van een begraafplaats overeenkom stig het door de Nederlandsche Heide Mij. ontworpen plan mede, dat zij overwogen hebben op welke wijze het werk zal worden uitgevoerd, namelijk in normale uitvoering in werkverschaffing of door jeugdige werk- loozen. Zij gaven de Nederlandsche Heide Mij. op dracht twee begrootingen te maken voor beide wijzen van uitvoering. De paden zul len worden uitgekist, met zand opgevoerd en met een 4 cM. dikke laag schelpen af gedekt, terwijl een vijftal eenvoudige ban ken zal worden geplaatst, welke ter plaatse kunnen worden vervaardigd. In normale uitvoering in werkverschaffing wordt het werk begroot op 1700 aan arbeidsloon en 1700 andere kosten. In uitvoering door jeugdige werkloozen zullen de kosten bedragen aan arbeidsloon 1100 en andere kosten 1750. De jeugdi ge werkloozen, die er voor in aanmerking willen komen krijgen een vergoeding van circa 2 per week bij een werkweek van 30 uren. Daar het lichte werkzaamheden zijn, lijkt het Burg. en Weth. een geschikt werk voor de jeugdige werkloozen, waarom zij aan deze wijze van uitvoering de voorkeur ge ven. Onder jeugdige werkloozen worden verstaan personen niet ouder dan 24 jaren. De vergoeding bedraagt in kleine gemeen ten nl. 2, in de grootere 2.50 en in de grootste 3 voor een volle werkweek. Bij voldoende deelname door de jeugdige werk loozen kunnen zij bij toerbeurt te werk wor- dsff gesteld, Bereids hebben Burg. en Weth. den mi nister voor beide wijzen van uitvoering ver zocht subsidie te willen verleenen. Verbetering rioleering. Voorts stellen Burg. en Weth. voor, te besluiten tot het dempen en rioleeren van een eindje sloot bij de driesprong Padweg- Nieuwstraat. De rioleering kan op het riool in den Pad- weg aangesloten worden, waartoe 9 meters nieuwe buis moeten worden gekocht en te vens een gedeelte oude rioleering van 9 me ters verlegd. De benoodigde grond, is te ver krijgen bij den aanleg van de nieuwe straat nabij de Woningbouw. Voor de perceelaf- scheiding ligt het in de bedoeling een hek te plaatsen van harmonicagaas, bevestigd aan T-ijzeren stijlen op betonvoeten. De kosten wor^-n geraamd op 205 aan arbeidsloonen en 120 andere kosten. De werkloosheid. Op 29 Juni jl. stonden te Oost- en West- Souburg bij het agentschap der arbeidsbe middeling ingeschreven 293 werkloozen. Gedurende de maand Juli 1935 werden ingeschreven 45 en afgeschreven 70 werk loozen. Gemiddeld 140 werkloozen werden ingevolge de rijkssteunregeling gesteund. Voor het „Groene Kruis". Naar wij vernemen zal het Vlissingsch Mannenkoor binnen eenige dagen alhier een uitvoering geven op het Oranjeplein. Gedu rende de pauzen zullen door jonge dames speldjes worden aangeboden, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het „Groene Kruis" alhier. De datum der uit voering zal later bekend worden gemaakt. En nu een beleefd verzoek tot het pu bliek. Waar het Mannenkoor komt om te zingen, daar komen wy om te luisteren en te genieten, dit laatste kan alleen wanneer het tijdens de uitvoering stil is laten wij allen daaraan denken. Onnodig gepraat en geloop onder een uitvoering is wij zul len het kind maar bij zijn naam noemen een bewijs van ongemanierdheid, waardoor zeer veel van een uitvoering verloren gaat. Wat onnoodig is. Laten wij ook in dit op- zich toonen, dat wij weten hoe het onder beschaafde menschen behoort. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een badhanddoek met kinderbadpak bij Hu- son, Vlissingsche straat 54. RITTHEM Een jubileerende muziekvereeniging. De muziekvereeniging „Oefening na den Arbeid" bracht Maandagavond aan den heer A. Schout, die vanaf de oprichting der vereeniging, dus 30 jaar, werkend lid is, een serenade. De voorzitter H. Barentsen en de directeur P. Meijers, feliciteerden den heer Schout met dezen herdenkingsdag en spraken den wensch uit, dat hij nog vele jaren als wer kend lid de vereeniging- mag steunen. De heer Schout dankte voor de gespro ken woorden en voor de hem gebrachte se renade. Hij feliciteerde ook de vereeniging met haar 30-jarig jubileum, wees op de mooie prijzen, behaald op de concoursen, en wenschte haar nog meer succes toe onder leiding van haar bekwamen directeur. Vervolgens werd gemarcheerd naar de woning van den trommeldrager P. Pouwer, die ook vanaf de oprichting van het corps deze functie heeft vervuld. Ook deze jubilaris werd door den voorzit ter en den directeur hartelijk toegesproken.' Daar de heer Pouwer wegens zijn vergevor derden leeftijd zal bedanken als trommel drager, werden hem en zijn vrouw nog vele levensjaren toegewenscht. De heer Pouwer dankte allen voor de hem toegebrachte hulde. Aan beide jubilarissen werd elk een stof felijk bewijs van waardeering geschonken. De muzikanten werden ten huize van wed. Wesdorp getracteerd, waar zij gezellig tevens het 30-jarig bestaan der vereeniging herdachten. Nog zij gemeld, dat als herinnering aan dit jubileum de muziekvereeniging Donderdag avond te Oost-Souburg op het Oranjeplein een concert zal geven. VEERE Ondankbaar werk. Uit Veere wordt aan de „Tel." gemeld De waarheid mag gezegd, hoewel zulks niet zoo heel vaak pleegt te gebeuren. In de laatste raadsvergadering vóór de instal latie van den nieuwen raad, hield het aftre dende lid, de heer L. Blind (partij Gemeen tebelang), als gebruikelijk is, een korte rede ten afscheid. Zonder de voor die gevallen geijkte uitdrukkingen en wat dies meer zij te gebruiken, zeide de heer Blind ronduit, dat bet niet het verschil van opvatting in den raad was, dat hem noopte zich niet meer herkiesbaar te stellen, doch dat de re den daarvan was, dat hij in de laatste jaren had leeren ondervinden, dat er geen on dankbaarder werk was dan lid van een ge meentebestuur te zijn. Spreker hoopte, dat deze bittere uitlating voor een deel der bur gerij aanleiding zou zijn in het vervolg wat erkentelijker te zijn voor het. werk, dat het raadscollege belangloos voor haar doet. BRESKENS Loop der bevolking. Ingekomen: D. van Duin van Heemstede naar Achtenveg 11 J. D. de Winde en echtg., van Engelen, a/b. „Maria"; J. J. van de Plassche van Middelburg naar Nieuwe Sluis W 91 Wed. B. Keijmel Quaars en dochter van Amsterdam, naar Steenoven 16 A. van der Meer en gezin van Monster, naar.de Hullustraat 9 J. M. Baaij van Thoien, naar Nieuwe Sluis W 59; Z. C. Salomé van Utrecht, naar Spuiplein 17 P. J. de Pon en echtg. van Oostburg. naar Julianastraat 15 L. J. Stolk en gezin van Lailly Villeneuve (Fr.), naar Dorps straat 51. Vertrokken: E. M. Vermeulen, van Papendrecht 3 naar Vlissingen N. L. J. van Hanegem, van Boulevard 19 naar Groede J. S. Houtzager, van Spuiplein 37 naar Heinkenszand. SCHOONDÏJKE Loop der bevolking. Ingekomen: J. Blaakman van Vlissingen J. M. Willemsen van Leiden J. M. C. de Paauw van 's Gravenhage. Vertrokken: P. Kindts naar Wieringen M. J. Risseeuw naar Groede A. A. Quist naar Oostburg. Aanhoudingen. Door de politie te Serooskerke i.W.) is aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld de V.. land bouwer te Serooskerke, als verdacht van het plegen van niet nader te noemen han delingen van een minderjarige. Door de Marechaussee te Oostburg is aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld zekere J scheepsdokter, gedom. te Rotterdam, die verdacht wordt zich te hebben schuldig ge maakt aan oplichting van meerdere artsen in Zeeland, Zeeland in 1934. Aan het jaarverslag van de provincie over 1934 ontleenen wij het volgende De provincie heeft voor de verpleging van krankzinnigen e.d. uitgegeven 51.56.5. Op 1 Januari 1934 bestond de bevolking uit 125.752 m. en 124.958 vr., totaal 250.710 personen. Er werden geboren 2.289 m. en 2.145 vr., totaal 4434 er vestigden zich 5.315 m., 5.936 vr. samen 11.251 overleden zijn 1.094 m.t 1.123 vr., totaal 2.217 ver trokken zijn resp. 5.701 m., 6.565 vr., totaal 12.266, zoodat cie bevolking op 31 Decem ber bestond uit 126.561 m. en 125.351 vr., samen 251.912, alzoo een toename van 1202 personen, nml. 809 m. en 393 vr. Het onderhoud der provinciale werken vorderde een uitgaaf van 50.560. De we gen en werken verkeeren over 't algemeen in goeden staat. In plaats van den heer mr. R. M. van Dusseldorp werd als lid van de commissie van toezicht op de Provinciale bibliotheek aangewezen, de heer mr. J. H. M. Stieger. In de autobuscommissie werd de plaats van den heer mr. Van Dusseldorp ingenomen door het nieuw gekozen lid van Ged. Staten, den heer Van der Wart. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het be roep naar Amsterdam (vacature dr. F. J. Kromsigt) door ds. W. M. A. Kalkman te Katwijk aan Zee. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. Uit het Fonds schraalste predikantstrak tementen zijn de volgende toelagen ver leend Kleverskerke 325 Meliskerke 429 Dreischor 200 Kattendijke 400 Waterlandkerkje 700 Retranchement 258 Sas van Gent 110 en uit de Gene rale kas aan de gemeente te Hansweert 250 voor kerkelijke administratie. De aartsbisschop van Utrecht. Naar de correspondent van „de Tijd" te Rome seint, heefc Z. H. dc Paus tot co adjutor met recht van opvolging van den aartsbisschop van Utrecht benoemd den president van het Groot Seminarie Rijsen- burg, prof. dr. J. de Jong, onder gelijktijdi ge benoeming tot titulair aartsbisschop van Rusio. De a.s. opvolger van Z. Hoogw. Exc. mgr. J. H. G. Jansen, prof. dr. J. de Jong, is 10 September 1885 te Nes op Ameland gebo ren. Na zijn studies te hebben volbracht aan

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1