500 300 25 35* MAANDAG 1 EERSTE BLAD No. 132 73e Jaargang 1935 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening E62B7 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVÏNCIENIEÜWS BOEKHANDEL D'HUIJ 1 LITER PERL BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Voorstel aan den gemeenteraad. f Door B. en W. is nog het volgende voor- Stel aan den gemeenteraad gedaan In een overgelegd adres verzoekt de heer J. Lampers q.q. alhier, van de gemeente in koop te mogm ontvangen een perceel grond, gelegen aan den Singel, ter opper vlakte van 130 M2. Van dezen grond bedraagt, volgens een door uw college genomen besluit, de prijs 15 per M2. Aangezien tegen de inwilliging van dit verzoek bij ons college geen bezwaar be staat, hebben wij de eer U voor te stellen den verlangden grond in koop af te staan tegen een koopsom van 1950, ten' bate van het Grondbedrijf en zulks onder de ge bruikelijke voorwaarden. Harmonie „Ons Genoegen". Zondaff middagconcert. 't Was wel een echt dankbaar program ma, dat „Ons Genoegen" zich op bet tweede en laatste Zondagmiddagconcert tot uitvoe ringstaak had gesteld en onder Je suggestie ve leiding van den directeur, de heer P. de Rooy, beeft de gewijde muziek dan ook me nig stemmingsmoment gewekt. Naast en kele reeds eerder uitgevoerde nummers een „Larghetto" van Signard, waarin bet bout goed op dreef was en bet groot koper mooi de basganger blies, een Andante re- ligieux „Le Triomphe de Jésus" van V. Sambin en Mozart's „Wiegenlied" (arr. Van der Glas) door den solopistonist met f raaien toon voorgedragen boorden we eenige nieuwe werken gearrangeerd door Van Ros malen, nl. het recitatief (voor piston-solo) en de beroemde aria „Lass mich mit Thra.- ïien" uit Handel's opera „Rinaldo" (1711, waarin de onderlinge zuiverheid echter niet steeds onberispelijk was en een „Hymne" van P. Selcher, een lofzang met schoone contrasten, welke met inachtneming van de dynamische schakeering fijnzinnig werd ge ïnterpreteerd. Voorts bevatte het program ma een „Fantaisieromantique" van L. Montagne, welke in het eerste deel, Alle gro moderato, in klanken bedoelt weer te geven, dat luidende kerkklokken de viering van een huwelijk aankondigen (bijzonder fraai klonk het anders zoo effectrijke klok kenspel nu direct niet) waarna een stoet, saamgesteld uit genoodigden, ouders en toe komstige echtgenooten, zich naar de kerk begeeft. In het tweede gedeelte, Andante religioso, wordt de kerk betreden, de huwe lijksplechtigheid wordt voltrokken (solo voor es-klarinet) en het geluk van de echt genooten, het verlaten der kerk en de te rugkeer in het vaderlijk huis worden ach tereenvolgens in tonen geschilderd. De com positie bestaat nog uit een derde deel, Scherzetto, dat van algemeene vreugde, feest en dans verhaalt, doch in verband niet het karakter van het concert heeft de directeur dit zeer terecht laten vervallen. Het mooie werk werd overigens gelukkig vertolkt evenals „Sursum corda" (d.i. de harten omhoog Festmarsch mit dem Kreuzfahrerlied „Schönster Herr Jesu", van E. Ruh, een muziekstuk, dat den uitvoeren den gelegenheid schonk om zich ook in rhythmiseh opzicht, van hun beste zijde te laten kennen. Het concert, dat weer meer belangstelling trok dan het vorige, werd geopend met Gezang 156 (Ein feste Burg), dat ten onrechte met een voorslag werd aangevangen en besloten met het koraal „Nun danket alle Gott", beide in bewerking van M. H. van 't Kruis. O. Onze Buitenhaven. Hedennacht kwam alhier aan het Duit- sche stoomschip „Usaramo" van de Woer- mann-Linie, voor het innemen van 37 pas sagiers, eenige auto's en post. Het schip, dat om 2 uur aan de kade ge weerd lag, vertrok van hier om half vier via Southampton naar Zuid-Afrika. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 29 Juli tot 3 Augustus werden in het hadhuis 286 baden genomen en wel 182 door heeren, 69 door dames en 35 door kinderen. Telcfoondistrict Zeeland ingesteld. Met ingang van 1 Augustus is het bureau van den ingenieur der telegrafie en telefo- jL nie, zooals wij reeds gemeld hebben, opge heven, waarvoor in de plaats treedt het telefoondistrict. Het „Volk" voegt hieraan het volgende toe in de practijk verandert niets, alleen hebJaen wjj kunnen waarnemen, .dat doze manipulaties nogal wat uitgaven vorderen. Hoewel het bureau hier slechts tijdelijk gevestigd blijft mettertijd wordt de ge heele zaak naar Goes overgeplaatst zijn er. belangrijke verbouwingen gebeurd en heeft de aankleeding ook nogal wat geld gevorderd. Wederom stowaways. Van het Duitsche stoomschip „Pennland", op weg van Antwerpen naar New-York, zijn 2 verstekelingen hier aan den wal gebracht en ter beschikking van de politie alhier ge steld, en wel een Tsjecho-Slowaak en een Statenloos man. Tevens stelde de kapitein van bet schip ter beschikking van den commissaris van politie 2 flinke koffers en een scheepszak, waarin een zeer groote hoeveelheid sweep- stake-loten zich bevonden en welke koffers en scheepszak waren gevonden in de onmid dellijke nabijheid van de plaats waar de stowaways zich aan boord hadden verstopc, zoodat zij er tevens van verdacht worden van het vervoeren van deze sweepstake- loten, hetgeen bij de wet verboden is. Het aantal vhn deze door de politie in beslag genomen loten beloopt in de tiendui zenden. Een verder onderzoek in deze wordt door de politie ingesteld. Oude vluchtelinge. Een oude Belgische dame, die door haar gedragingen de aandacht der politie alhier trok, werd door haar in bescherming geno men, daar zij blijkbaar geestelijk niet ge heel normaal was en een groot pak effecten met zich voerde, waardoor het niet raad zaam was deze vrouw alleen haar weg te doen gaan. De politie bracht haar over naai* het St. Joseph-ziekenhuis en stelde een. on derzoek in naar haar identiteit. Zij bleek uit een inrichting te Mechelen, waar zij ver pleegd werd, te zijn ontvlucht en is door een pleegzuster van die stichting hier afge haald om naar haar domicilie terugge bracht te worden. Vliegtuig beschadigd. Het vliegtuig der K.L.M. dat Zaterdag middag uit Knocke naar Vlissingen vloog, is even voor het landen alhier tegen een aantal vliegers gevlogen die opgelaten wa ren door kinderen, waardoor het zeildoek van het vliegtuig beschadigd is geworden. Hiervan is oogenblikkelijk mededeeling gedaan aan de politie. Na landing alhier kon het vliegtuig even wel zijn reis naar Amsterdam vervolgen. Diefstallen. De politie heeft Zaterdagmiddag een 24- jarigen schildersknecht gearresteerd, die een gouden broche en een gouden ring voor eenige weken had ontvreemd bij een bewo ner van een huis, waar hij voor zijn patroon werkzaamheden moest verrichten en die tevens in de laatste dagen kleinere gelds bedragen uit keukens, woonkamers enz. uit. huizen, waar hij belast was met het schil deren van de gevels, had gestolen. De aangehoudene is ter beschikking van de justitie gesteld. Baldadigheid. Door de politie zijn aangehouden een tweetal jongens die den St. Jacobstoreu waren binnengedrongén en de torentrap op verschillende plaatsen op alleronhebbelijk- ste wijze' hadden bevuild. Aanryding. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een in den surveillancedienst zijnde op een fiets rijdende agent van politie op den hoek BadhuisstraatKoudekerksche weg Oost, aangereden door een taxi, waardoor zijn rijwiel ernstig werd beschadigd. Tegen den chauffeur, die links van een bocht reed en geen teeken gaf bij verande ring van richting en bovendien de veilig heid van het verkeer in gevaar bracht door dat hij te snel reed, is proces-verbaal opge maakt. MIDDELBURG De kermis. De kermis alhier behoort weer tot het verleden, zij heeft tot geen Ongeregeldhe den van eenige beteekenis geleid al was het met name Zaterdagavond druk op de Markt en in omgeving. Ook bij het sluiten van de kermisinrich- tingen en café's om 12 uur, ging alles kalm in zijn werk behalve, dat een paar vreem den, toen zij uit een café verwijderd wer den, een oploopje veroorzaakten en het een agent van politie lastig maakten. Een hoofdagent heeft maatregelen genomen, dat men spoedig doorliep, waarbij zrj, die dit opzettelijk niet deden, een of meer tik ken met een gummistok kregen. Ringrydertf. De traditie getrouw is op den laatsten kermisdag op de weide van den heer P. Polderman aan den Veersehen weg een ringrijderij te paard gehouden, waaraan 11 rijders deelnamen. Zij behaalden het volgende aantal rin gen G. de Pagter 12, M. Timmerman, D. de Kuiper, Joh. Cevaal, ieder 10, G. Cevaal 7, P. Dieleman 6, J. Wisse 5, J. Wattel 4, Joh. Hubrechse 3, C. Willeboordse en L. Coppoolse, ieder- 2 ringen. De prijs geschonken door den heer Hen- ning werd behaald door Joh. Cevaal die geschonken door den heer Deij door M. Timmerman en D. de Kuiper en de potlepel door G. de Pagter. Er was flinke belangstelling voor dezen vreedzamen strijd. OOST- EN WEST-SOUBURG Ringrijderij. Zaterdag j.l. werd alhier, zooals reeds eenige jaren gebruikelijk is, ring gereden, door voor het meerendeel gehuwden en oud- ringrijders. De uitslag was volgt la pr. J. Castel Wz. met 44 ringen 2e pr. W. Koole met 40 ringen 3e pr. W. Bosschaart met 37 ringen 4e pr. P. Jon- gepier met 34 ringen 5e pr. J. Louwerse met 30 ringen 6e pr. P. Baljeu met 24 ringen 7e pr. W. Pouwer met 20 ringen 8e pr. J. Cevaal met 16 ringen 9e pr. C. Joziasse met 10 ringen 10e pr. P. Ce vaal met 10 ringen lie pr. A. Koppejan met 5 ringen. De wisselbeker van den burgemeester werd gewonnen door W. Bosschaart met 5 van de zes ringen. De beker van de Pluim- veevereeniging „Nut en Genoegen" door denzelfden met 4 van de 6 ringen. Voor de meeste volgsteken werd een prijs toegekend aan J. Louw;erse en J. Castel Wzn. Aan A. Koppejan en C. Joziasse werd een kaas toegekend, geschenk van de Coöp. Melkfabriek. Na kampen, werd de traditioneele potlepel afgereden door J. Castel Wzn. met 2 van de 2 ringen. RITTHEM Opbrengst speldjesdag Crisiscomité. De collecte speldjesverkoop voor het Na tionaal Crisiscomité bracht Zaterdag 'op 17.21%. Ringrftdenj. Begunstigd door prachtig weer werd Za terdag den geheelen dag naar den ring ge stoken. Door oud en jong werd de vreedza me strijd op de versierde paarden met spanning gevolgd. Aan het eind sprak de burgemeester de ringlijders toe en prees o.a. den gezelligen en vriendschappelijken geest onder hen. Daarna werd overgegaan tot het uitrei ken der behaalde prijzen. Met een toepas selijk woord overhandigde de burgemeester den door hem geschonken zilveren wissel beker aan D. Polderman, die den beker had „afgereden". De andere prijzen waren huishoudelijke- of luxe-artikelen. De eerste tien prijswinners waren le prijs J. de Pagter met 24 ringen, 2e prijs J. D. Koppejan met 22 ringen, 3e pr. Joh. de Visser met 19 ringen, 4e pr. D. Pol derman met 17 ringen, 5e pr. W. Cevaal Pz. met 17 ringen, 6e pr. C. Baas met 17 ringen. De laatste drie bij loting. 7e prijs And. Breel met 15 ringen, 8e pr. J. J. Schout met 14 ringen, 9e pr. W. Cevaal Jz. met 11 ringen, 10e pr. A. Barentsen met 11 ringen. De laatste twee bij loting. De prijs voor de meeste volgringen n.l. 5, werd gewonnen door J. de Pagter, die ook den pollepel met troostprijs wist te be machtigen. Een taart, die als geschenk was ontvan gen, werd onder de rijders verloot. De ge lukkige was Adr. van Stel. Des avonds werd de feestvreugde op een andere wijze voortgezet. De muziekvereeni- ging .gaf eerst, eenige muzieknummers op het dorp, waarna de gebruikelijke omgang door de straten werd gemaakt. Het was een gezellige, echt Ritthemsche feestdag. GOES Verplaatsing P.T.T. De telefonisten bij den interlocalen dienst, mej. P. J. Hoek te Rotterdam en mej. J. van Belzen te Roosendaal, zijn met ingang van 1 Augustus jl. verplaatst naar Goes P.T.T. kantoor. KERK- EN SCH00LN1EUWS Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het be roep naar Nieuw-Amsterdam ds. P. G. A. van Djjk te Wolfaartsdjjk, Bestelt thans uw benoodigde: SCHOOLBOEKEN ATLASSEN WOORDENBOEKEN TEEKËNBEHOEFTEN bij Telef. 348 - Badhuisstraat 15 Examens. Voor de Esperanto-examens A zijn te Breda geslaagd mej. M. A. van Meel en de heer L. M. Wisse, beiden alhier en de hee ren A. Schuit te Middelburg en G. J. D. Dyselijnck te Terneuzen. Voor het examen handenarbeid is te 's-Gravenhage geslaagd de heer W. M. Louwerse te Kattendijke. RECHTSZAKEN Verboden lotery. De gebr. B. uit Honselersdijk hadden in April aldaar in een kruidenierswinkel het publiek gelegenheid gegeven tegen betaling van 5 cent deel te nemen aan een z.g. „spinneweb-prijsvraag". Bij deze prijsvraag was een verklaring, hoe men te werk moest gaan om invloed te kunnen uitoefenen op het winnen van een prijs. Uit een langwer pige doos moest men namelijk een genum merd papiertje trekken en indien het op het getrokken papiertje vermelde nummer correspondeerde met de op de cadeaulyst aangegeven nummers, had men recht op een prijs. De puzzle was echter zoo inge wikkeld, dat het geluk orp een prijs te win nen een overwegende rol speelt. Wegens overtreding van de Loterijwet eischte de ambtenaar van het O.M. 25 subs. 10 dagen hechtenis. Er rekening me de houdende, dat verdachten te goeder trouw hebben gehandeld en in de veronder stelling hebben verkeerd, blijkens hun ver klaringen, dat, aangezien in eenige ge meenten deze prijsvraag niet strafrechte lijk wordt vervolgd, deze puzzle niet onder d Loterijwet zou vallen, veroordeelde de kantonrechter ieder tot 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. OPGAVE VAN PERSONEN die zich in deze gemeente hebben gevestigd of deze hebben verlaten, gedurende de 2e helft van de maand Juli. Aantal inwoners op 1 Juli 21767. Aantal inwoners op 1 Augustus 21794. INGEKOMEN. L. T. D. Brand, adj.-ref. P.T.T., Boulevard Bankert 8, van Heemstede. M. J. M. Fokken, koopman, Hellebardier- straat 19, van Oost- en West-Souburg. P. H. Hendrikse, techn. ambtenaar R.W. S., Prins Hendrikweg 3, van Velsen. F. W. Leeger, korp.-machinist K.M., Mar grietenlaan 7, van Soerabaja. D. Louwerse, militaire politie, Mariniers- plein 6, van Loosdrecht. C. P. Tromp, majoor-vliegtuigmaker, Ka naalstraat 90, van Soerabaja. A. E. Smit-Struikman, zonder, Steenhuis- straat 17, van Dordrecht. M. Pieterse, zonder, Koudekerksche weg O 78, van St. Laurens. I. Fanoy-Olthoff, zonder, Drjkstraat 13, van Groningen. A. L. Mollemans, loods B. L., Badhuis straat 33, van Oostende. W. H. Mesman, bootsman K.M., Zeil- markt 6, van Den Helder. H. Ernst, zonder, Beursstraat 5, van Mid- dèlburg. J. Duns, adj.-hoofd tel. district P.T.T., Paul Krugerstraat 48, van Den Haag. M. J. Trimpe, koopman, Groenewoud 17, van Middelburg. VERTROKKEN. Wed. M. J. Laport-v. d. Broeke, zonder, Koudenhoek 30, naar Middelburg. J. de Lijzer, marechaussee, Bloemenlaan 60, naar Voorburg. R. Popma, bedrijfsleider, Badhuisstraat 39, haar Koudekerks.. K. P. Paulussen, kappersbediende, Lam- brechtsenstraat 7, naar 's-Gravenhage. W. Schout, broodbakker, Zwanenburg- sche weg 5a, naar Rotterdam. M. J. Zuidema, betonwerker, Bouwen Ewoutstraat 70, naar Vianen. K. Schroevers, nagelheeter,.Sarazijnstraat 15, naar Dordrecht. K. Saman, zonder, Boulevard de Ruijter 26, naar Frankrijk. voor slechts U kunt Perl, den frisschen gezonden Natuurdrank thans EXTRA VOORDEEL1G koopen in de Nieuwe Groote Fiesschen van 1 Liter. Ideasl voor gezinsverbruik en als er gasten komen! P. Th. van Blerck, sergeant-torpedoma- ker K.M., Nieuwendijk 47, naar Den Helder. H. Stofberg, stoker-olieman, Noordzee straat 9, naar Den Helder. F. H. Schmidt, zonder, Van Dishoeck- straat 29, naar Middelburg. DE VEILIGHEIDSMAATREGELEN IN BELGIË. Naar aanleiding van de verjaring van het uitbreken van den oorlog, heeft Zaterdag avond de Belgische minister Devèze voor de radio in een vraaggesprek voor de „Vlaam- sche radio-uitzendingen der oudstrijders", verklaringen afgelegd over de maatregelen om 's lands veiligheid te verzekeren. Van dit vraaggesprek ontleenen wij aan het Brusselsche „Laatste Nieuws" het vol gende De minister herinnerde er aan hoe, in 1914, ons leger in volle reorganisatie werd verrast. De beroepskaders waren ontoereikend, zelfs voor de actieve eenheden. De reserve kaders waren eerst sedert enkele maanden in staat van wording. Niets doeltreffends was kunnen ondernomen worden om den samenhang te bekomen der eenheden, welke bij het veldleger meerendeels, en bij het vestingleger totaal uit wederopgeroepenen bestonden. Er waren weinig machinegewe ren. Men begon trouwens pas bij ons het gebruik er van aan te leeren. Een goede artillerie van 7,5, doch minderwaardig in aantal en op onzekere en zuinige wijze van schietvoorraad voorzien. Geen zwaar veld geschut, enz. Door moed en opoffering heeft het leger zich schitterend gedragen en is o.m. het schitterend wapenfeit aan den IJzer ont staan. De minister acht dat er een les uit den oorlog dient gehaald. Waarom werd ons grondgebied overwel digd vraagt hij. Omdat, in strategisch op zicht, de vijand er belang bij had zulks te doen, ten einde zijn ware doeleinden te be reiken, eensdeels Engeland, anderdeels Parijs. Ruimt dit belang uit den wegen gij belet ae schending van onze grens en het deelnemen van België aan den wereld oorlog. Het voorbeeld van Zwitserland is in dit opzicht afdoende. Wat dient er dus gedaan Onze nationale verdediging dient, ik herhaal het onophoudelijk, derwijze in gericht dat een aanvaller, uit het feit van door ons land te trekken, noch winst van tijd, noch bezuiniging van krachten kan verwachten doch enkel zich de veront waardiging der beschaafde wereld kan op den hals halen. Alleen dan zullen wij gerust kunnen slapen.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1