fit) LAND- EN TUINBOUW Het verhaal van Mientje en Saartje Peperneut BURGERLIJKE STAND m n s -rh m BH «3? 3? ÜP BS iH Hl 8 Sf n in fü m Ui üs m si jgf ijji 9 W SSI 1H Si MEDEDEELINGEN VAN ONZE ADVERTEERDERS. EEN KOELE DRONK. Ter kennismaking met haar limonade soorten heeft de firma De Gruyter in haar winkel te Vlissingen 'n limonade-schenker^ ingericht, waar iedereen gratis den heerlrj- ken drank kan keuren. Tevens kan men zich daarbij persoonlijk overtuigen hoe weinig siroop noodig is om een glas „Orangeade", „Citronade" of „Grenadine" met vollen fruitsmaak klaar te maken. De Gruyter's limonades worden bereid in de groote nieuwe De Gruyter's fabrieken, welke in het voorjaar in bedrijf zijn geno men. Wij kunnen iedereen aanbevelen deze li monade eens te gaan proeven. in België 0.56, in Zweden 0.38 en in Oostenrijk 0.45 kost. Geeft zoo werd gevraagd, de door den minister overgelegde staat hem aanleiding de contingenteering afhankelijk te stellen van een prijsdaling in de gloeilampenindus trie ten einde aldus de verbruikers te be schermen Burgemeester Van Lanschot onderscheiden. De burgemeester van 's-Hertogenbosch, mr. F. J. van Lanschot, is benoemd tot rid der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De Commissaris der Koningin, mr. dr. A. van Rijckevorsel, heeft namens de regeering persoonlijk den benoemde mede- deeling gedaan van deze onderscheiding. (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder) In den moestuin. Liefhebbers van spina zie kunnen deze heerlijke en gezonde groente thans weer zaaien om ze in de le helft van September te kunnen gebruiken. Men denke er om, dat deze groente zeer dankbaar is voor een stikstofrijken bodem wordt een stikstofmest toegediend, dan blijkt dit spoedig uit de donkergroene tint der bladeren. De toediening kan geschieden door te gieren op het voor spinazie be stemde bed, vóór het uitzaaien, of door uit- strooiïng van Chili of kalksalpeter, onge veer 2 kilo per Are (1 Are is 100 vierk. M.) Dit doet men dan gelijktijdig met het uit zaaien van het zaad en kan men herhalen als dc plantjes flink boven den grond staan. Strooi de salpetermest vooral uit bij droog weer, omdat men dan niet het ge vaar locpt, dat een gedeelte op de bladeren blijft liggen en daarop bruine vlekjes ver oorzaakt. Wenscht men gedurende den winter heerlijke jonge soepselderij, dan zaaie men thans een hoekje onder glas. In den winter wordt dit vorstvrij gehouden (een paar graadjes vorst deert ze echter niet) door voor voldoende bedekking te zorgen. Men kan dan gedurende den ge- heelen winter die veelal onontbeerlijke toe- kruid in haar geurigste hoedanigheid ge bruiken. Het overwinteren van oude, na melijk in het voorjaar gezaaide planten gaat ook wel, maar deze is minder aan te bevelen omdat deze planten veel van haar geurigheid verliezen. Men kan ook krui en snijpeterselie voor winter gebruik op dezelfde wijze verkrijgen. Beide moeten niet al te ver van het glas worden gezaaid, 'n ruimte tusschen den grond en glas van plus minus 20 c.M. is aan te bevelen. De meloenen worden bij zacht weer dag en nacht op lucht gehouden, de onvrucht bare ranken, steeds verwijderd, ranken, waaraan vruchten zitten of één of twee bladeren daarbinnen weggesnoeid. De zuring staat thans voor den tweeden keer met zaadstengels, het is wenschelijk ter verkrijging van malsch en flink blad, dat deze worden weggesneden. Snijd daar om, wanneer ze zgn. in zaad staan, het loof aan de helft der planten af, de andere helft over 14 dagen. Het is dan gewenscht, bla deren en stengels (dus het geheele boven- aardsche gedeelte der plant) kaal bij den grond af te snijden, den grond tusschen de planten nog eens goed los te maken en flink te gieren, waarna men een krachtigen groei der jeugdige bladontwikkeling kan verwachten. Zomerworteltjes kunnen thans nog worden gezaaid. Zijn ze tegen den win ter niet verbruikt, dan worden ze met een 20 c.M. dikke laag boombladeren bedekt, waarvoor men den ganschen winter in staat is, ten allen tijde versche worteltjes te gebruiken. Voor de keuken. Meer en meer wordt door verschillende medici geijverd voor rauwkost, of voor gemengde kost, d.w.z. deels rauwe, deels gekookte groenten en vruchten. In ieder geval zal men wel doen indien men zijn gezondheid wil bevorderen en ziekte wil bestrijden, rijkelijk fruit te gebruiken, waarvoor het nu de meest ge schikte tijd is. Wie in deze meeleeft met zijn tijd en zijn ooren te luisteren legt. kan herhaaldelijk hooren van frappante geval len van genezing, dikwijls van hardnekkige verouderde, soms zelfs van hopelooze ge vallen door het gebruik op voorschrift van den geneesheer van rauwkost. En er zijn al vele doktoren, al gaan ze' nog niet zoo ver, die hun patiënten een matig vleesch- gebruik, of zelfs onthouding er van voor schrijven en inplaats daarvan een ruim ge bruik van fruit aanbevelen. Volkomen overeenstemming besti.at er tusschen de voedings-specialisten en -physiologen nog niet, maar dit behoeft geenszins te verwon deren, want de moderne voedingsleer is nog van betrekkelijk jongen datum en men verkeert nog in de periode van proef VADERZORGEN. De schooldeur is hermetisch dicht, Mijn kroost mag zich weer amuseeren, Vrij van de nauwbegrepen plicht, Om stil te zitten en te leeren. Maar 't kleine hoofdje neemt geen rust, Ook buiten school blijft het weetgierig, Zij het dan ietwat onbewust, En dat vind ik niet steeds plezierig. Want als ze niet op school meer zijn, Moet vader zelf de lasten dragen, Zijn zwaarbeproefde hoofd doet pijn, Van zeer gecompliceerde vragen. Zij denken, daar ik ouder ben En zeer omvangrijk naar hun normen, Dat ik maar steeds het antwoord ken, Op vraagstukken, die hen bestormen. O, zeg mij, wijzen, hoe kan ik, Op al die vragen antwoord geven, Als ik zelf op dit oogenblik Minder dan ooit begrijp van 't leven. („Utr. Dagbl.") P. GASUS. nemingen. Wij willen daar af en toe wat van mededeelen. Dr. Hindhede, de bekende Deetische voor vechter van het vleeschlooze dieet, die in den oorlogstijd een Europeesche vermaard heid verwierf, doordat hij de regeering wist te bewegen de varkensmesterijen stop te doen zetten om meer plantenvoedsel voor menschelijk gebruik ter beschikking te houden, welke regeeringsmaatregel zulk een gunstig gevolg had, is het met de echte rauwkosteters niet eens dat alle rauwkost beter is dan de gekookte. Ver dient bijvoorbeeld rauwe savoye of boeren kool de voorkeur, boven de gekookte kool Neen, zegt Hindhede. Het is uitstekend rauwe wortels te eten en rauwe sla, en vooral rauwe vruchten, maar wat de rauwe kool betreft, ik beweer, dat deze voor de menschen onnatuurlijk is men kan er wat van eten, maar veel heeft het niet te be- teekenen. Tot deze overtuiging kwam dr. Hindhede op grond van door zijn kantoor genomen proeven, waarover we een vol gende maal iets willen vertellen. Men wete het echter Sla en fruit, fruit en sla zijn over het algemeen zeer nuttig. De tijd is er men profiteere er van KOELE ZOMERDRANKEN. Warm weer brengt ons allicht inspira ties voor koele zomerdranken, die weer eens een beetje anders zijn dan de geijkte. En zelfs wanneer we de geijkte hebben, kunnen we die toch een tikje apart maken met een kleine extra toevoeging. Misschien wist ge het niet, maar het is een feit, dat zeer dunne schijfjes komkommer een bij zonder smaakje geven aan iedere limonade, die we klaar hebben voor het gebruik. En hebt ge er ooit over gedacht, dat het snufje zout, dat ook in puddingen onmisbaar is, ook limonade veel pittiger zal maken Indien ge een koelen zomerdrank wilt serveeren, waarin veel gekneusd of ge- moesd fruit aanwezig is, dus een soort van sorbet, probeert dan eens om op dat fruit- pulp een héél klein tikje zwarte peper te strooien. Het effect is verrassend. Natuur lijk moet ge er suiker door doen, maar ge bereikt met uw suikervoorraad veel meer als ge er eerst vlug wat siroop van smelt, met een klein tikje water (natuurlijk er voor oppassen dat het geen bruine caramel wordt). Die gesmolten suiker haalt den vruchtensmaak veel meer op dan de kor rels zullen doen. Alle vruchtenmengsels die men aanstonds met sodawater of spuitwa ter zal vermengen, moeten ongeveer een uur vóór het gebruik worden bereid en koud weggezet. Wat die mengsels betreft, denke men erom, dat ze iets pittigs moeten hebben, willen ze werkelijk den dorst wegnemen. Citroen of gember zijn hiervoor zeer ge schikt, beide natuurlijk in bescheiden hoe veelheid. Een goede citroen gemberlimona- de wordt als volgt samengesteld op iede- ren halven uitgeperstén citroen twee lepels gemberstroop nemen en evenveel ananas sap. Goed schudden en aanmengen met so dawater. Een apart smaakje heeft ook de „China- cup", waarvoor men twee lepels stroop vermengt met één lepel gemberstroop, een kwart liter koude thee en de helft hiervan aan gemberbier. Een poosje voor het ge bruik koud wegzetten. Een typische Amerikaansche koude drank is koude sinaasappel-koffie, We smelten hiervoor een kopjevol suiker teza men met evenveel water en de schillen van twee sinaasappels. Zeven na het smelten en er dan vier kopjes koude sterke koffie bij doen. In Amerika vermengt men dit nu nog eens met twee kopjes suikerlooze ge condenseerde melk, maar dit zal voor Hol- landschen smaak waarschijnlijk wel wat te machtig worden. De drank kan trouwens ook zonder de melk zeer goed worden ge bruikt als men maar zorgt, dat hij lekker koel is. Dit geldt ook voor slappe koude thee, waarin men een paar takjes kruize munt heeft laten trekken. In het algemeen Is het beter geen ijs in al deze zomerdranken te doen, al mogen ze natuurlijk wel op of bij ijs gekoeld zijn. Eén der redenen, dat in Amerika zooveel maag kwalen voorkomen, is ongetwijfeld het overmatig gebruik van ijswater en het voorkomen van brokjes ijs in bijna alle koude dranken. Dat is niet alleen nadeelig voor maag- en ingewanden, maar boven dien neemt het ook veel weg van den fijnen smaak van goed toebereide koude dranken. Men serveere ze bij voorkeur zóó, dat ze dadelijk voor het gebruik gereed zijn en dit is te bereiken door ze voor het inschenken koel weg te zetten en door glazen te ge- door G. TH. ROTMAN. Nu hadden we er geen erg in gehad, dat de kinderen niet zonder geleide in een herberg mogen komen. Zo gauw we dan ook binnen waren, kwam de herber gier op ons afstormen. „D'r uitD'r uit brulde hij woedend zijn vuist opstekend. Gillend holden we weg, dwars de weg over, terwijl de herbergier ons tot aan de deur nastoof. f Nieuwe spelling) 34 Toen hij weer naar binnen was gegaan en de deur weer achter zich had toege- gedaan, keerden we voorzichtig terug en gingen naast elkaar tegen de muur vlak naast de deur zitten. „Nu ontsnapt hij ons niet meerzei ik „als hij de deur uitkomt, hebben we hem (Zaterdag vervolg) bruiken, die in een kelder of iets dergelijks koel zijn gehouden. Een en ander mag echter niet zóó ijskoud zijn, dat de tanden er pijn van gaan doen. Wanneer glazen in een teiltje in een kel der staan, met een kouden natten doek er overheen, zullen ze een prettige tempera tuur houden ook kunnen glazen en kan of kom, voor limonade, bowl of cup bestemd, in een teiltje worden geschikt rondom een brok ijs, dat in een stuk wollen deken is gewikkeld. VLISSINGEN. Van 29 Juli1 Augustus. ONDERTROUWD A. M. C. Gegsen, 29 j. en A. Knuijt, 26 j. BEVALLEN A. Bokkers, geb. Izeboud, z. W. C. Eekman, geb. Labruijère, z. W. C. Ber- ting, geb. Post, d, C. Streefkerk, geb. van Oijen, d. A. Amadio, geb. Schout, z. J. Hendrikse, geb. Mathgsen, d. OVER LE DEN: G. Verhoef, 25 j., vrouw van M. C. W. Ak kermans. L. Hoffmann, 53 j., wede. van J. Linnemann. SOUBURG. Van 17—30 Juli. ONDERTROUWD: A. J. Meeuwse, 22 j en A. L. M. Onghe- nae, 29 j. GETROUWD: A. Vreeke, 24 j. en C. J. Jacobse, 22 j. OVERLEDEN.: B. Koens, 57 J., man van I. B. Ormsby. J. Kesteloo, 50 j., vrouw van H. A. Crjsouw. BEVALLEN: J. van der Endt, geb. Schout, d. J. A. de Koene, geb. Cambier, z. MIDDELBURG. BEVALLEN: M. de Jonge, geb. Sazma, z. C. Jakob- sen, geb. van de Gruiter, d. C. M. de Vlieger, geb. Bartó, z. OVERLEDEN: A. F. van Ekelen, 83 j., ongeh. d. J. den Toonder, 61 j., wedn. S. Thorenaar. (M. C.) WESTKAPELLE. Van 2229 Juli. GETROUWD: R. Minderhoud, 31 j. en B. Hengst, 29 J. CORRESPONDENTIE M. Het heden van u ontvangen inge zonden stuk kan niet voor plaatsing in aan merking komen. (Red.) GEVONDEN VOORWERPEN De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt hekend, dat aan zgn bureau als ge vonden zijn gedeponeerd Een blocnote met potlood damesportemonnaie met inhoud rijwielbelastingmerk in étuisteunzool en ceintuur met gesp, en dat inlichtingen te bekomen zijn omtrent Een gebreide wollen zak bij Krabbe, Groenewoud 17 manchet knoop (Duitsch geldstuk) bij Van de Grui ter, Seringenlaan 1lederen tabakszak bg Jongman, Dijkstraat 95 damesportemon naie met inhoud bij Schrier, Paul Kruger- straat 62 ledige actetasch met sleuteltje brj Geldof, Schotsenhoek 7 alpinemuts bij Van Domburg, Steenhuisstraat 16 doosje met schrijfmachinelint bg Keersemaker, Groote Markt 19 koperen gewicht bij Van Belzen, Slijkstraat 5 koperen huissleutel bij Van Eenennaam, Hobeinstraat 32 vul penhouder bij Leendertse, Prinsenstr. 19 doosje, inhoudende tuben solution bij Crucq Branderijstr. 14boven bandhanddoek met scheerartikelen bij Batten, Kasteelstr 49c doublé(?) ring bij Hurkmans, Molenstraat 3 meisjesmuts bij De Korte, Scheldestraat 10paar wollen dameshandschoenen bij Weijens, Walstraat 25zilveren schildje (schietvereeniging bij Van der Wal, Bou levard de Ruyter 14 blauwe baret bij Plai- zier, Hobeinstraat 32 portemonnaie met inhoud bij Post, Slijkstraat 8 rijwielbelas tingmerk in étui bij Jansen, Koudenhoek 6; badkaart bij Osté, Hobeinstraat 71rozen krans bij Holtkamp, Clijverstraat 51. DAMSPEL Correspondentie en oplossingen te zenden onder motto „Damrubriek" aan het bureau der „Vlissingsche Courant", Walstraat 5860. Redacteur L. GOEDBLOED Jr. fel wm. AutuerJ. Metz, Amsterdam. Stand Zwart 11 schijven op 3, 4, 5, 7, 9, 14, 16, 19, 20, 24, 40. Wit 12 schijven op 15, 18, 21, 25, 28, 29, 32, 33, 35, 42, 44, 49. Wit speelt en wint. Oplossingen in te zenden vóór '13 Aug. OPLOSSING PROBLEEM No. 286. Auteur A. Fischer. Zwart7, 8, 9, 14, 17, 18, 19, 22, 27 en dam op 12. Wit 25, 28, 29, 31, 33, 35, 37, 39, 40, 44, 45, 47. 48. Wit Zwart 35—30 27X36 29—23 18X38 39—34 22X23 47—41 36x47 25—20 14X25 44—39 33X24 48—42 12—40 42X33 47X29 45X1 en wint. VLISSINGSCHE DAMCLUB. Wegens de schoonmaak van het clubge bouw zal de eerstvolgende clubavond ge houden worden op 19 Augustus. RADIO-RUBRIEK Vrijdag 2 Augustus. Hilversum, 1875 M. 8.00 Gramofoon platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15" Voor dracht A. Bouwmeester. 10.35 Gramofoon- platen. 11.00 Vervolg voordracht. 11.20 en 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 Kovacs La- jos' orkest en gramofoonplaten. 2.00 Voor dracht Lucy Pierson. 2.30 Gramofoonplaten 2.50 Piano-syncopations H. Stafford. 3.00 De Avro-Decibels o.l.v. E. Meenk m.m.v. H Stafford, piano. 4.00 Gramofoonplaten. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Loe Cohen en zgn orkest. 6.00 Voordracht B. Groeneveld. 6.20 Vervolg orkestconcert. 7.00 J. C. C. Kayser Levensstijl. 7.20 Vervolg orkestconcert. 7.50 Berichten. 7.58 Herh. S.O.S.-beriehten. 8.00 Reportage uit een Jongenskamp te Leer- sum. 8.30 Uit het Kurhaus te Schevenin- gen Residentie-orkest o.l.v. C. Schuricht. 9.15 Vervolg der reportage. 10.30 Declama tie Jac. Elsacker. 10.40 Lezing ds. E. D. Spelberg. Hierna berichten en Vrijz. Godsd. Persbureau. 11.00 Jazzmuziek. 11.30 Gramo- foonmuziek. Huizen, 301 M. Algemeen programma, verzorgd door de N.C.R.V. 8.00 Schrift lezing en meditatie. 8.15 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. ds. C. C. H. de Loos. 11.00 Cello-recital J. Blazer, m.m.v. J. Blazer, piano. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Ensemble Van der Horst en gramo foonplaten. 2.30 Chr. lectuur. 3.00 Zang door S. Both-Haas, sopraan, m.m.v. H. Stig- ter, piano. 4.00 Orgelspel L. Blaauw. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Concert. R. Beute, piano, F. Zepperoni, viool, J. Warnars, alt viool en H. Berghout, cello. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Literaire causerie C. Rijnsdorp. 8.00 Berichten. 8.05 Haagsch Harmonie-orkest o.l.v. Zeldenrust. 8.55 Cau serie dr. B. H. Erné. 9.25 Vervolg concert. 9.55 Berichten. 10.00 Gramofoonplaten. Droitwich, 1500 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Org'elspel R. New. 11.50 Troca- dero Cinema-orkest o.l.v. A. van Dam. 12.50 B.B.C.-dansorkest o.l.v. H. Hall. 1.35 Gra mofoonplaten. 2.20 Het Argyle-theater or kest o.l.v. Jones. 3.20 H. Darewski en zgn orkest. 4.35 E. Colombo's orkest. 5.35 B.B. C.-dansorkest o.l.v. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 Orgelspel R. Dixon. 7.20 B.B.C.-mili- tair orkest o.l.v. B. W. O'Donnell, 8.05 Sam Browne zingt met begeleiding van twee vleugels. 8.20 Percival Mackey en zijn band en B. Monshin's Rio Tango orkest. 9.20 Het Celebrity-trio. 9.50 Berichten. 10.10 Het Bernard Crook kwintet. 11.05 Voordracht. 11.35 Harry Roy en zijn band. Radio-Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gra mofoonplaten. 12.35 Concert o.l.v. Gaillard. 3.20 en 6.10 Gramofoonplaten. 8.20 Orgel concert m.m.v. zang en cellosolisten. 9.05 Orkest- en solistenconcert. 11.10 Dansmu ziek. 11.20 Nachtconcert. Kalundborg, 1261 M. 12.20 Concert uit rest. Wivex. 3.50 M. Hansen's orkest. 8.20 Voor de kinderen. 9.20 Hoorspel met zang. 9.55 Gramofoonplaten. 10.05 Hongaarsche muziek. 10.45 Omroeporkest o.l.v. L. Grön- dahl. 11.20 Dansmuziek. Keulen, 456 M. 6.50 Concert. 10.45 Vo caal concert m.m.v. piano. 12.20 Populair concert. 2.35 Gevar, concert. 4.20 Piano duetten. 5.20 Concert. 7.20 Blaasconcert o.l. v. Hütten. 8.35 Rijkszending „Ein Arbeiter fahrt auf Urlaub". 9.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Eysoldt. 11.20 Von Hindenburg-her denking. Rome, 421 M. 9.00 Gevar. concert door het Madami-kwartet en solisten. 10.20 Dansmuziek. Brussel, 322 M. 12.20 Gramofoonpla ten. 1.30, 5.20 en 6.20 Gramofoonplaten. 6.35 Kamermuziek. 7.35 Gramofoonplaten. 8.20 Cabaret. 9.20 Omroeporkest o.l.v. Gason. 10.30 Dansmuziek. 484 M. 12.20 Gra mofoonplaten en zang. 12.50 Salonorkest. I.50 Zang en gramofoonplaten. 5.20 Zang. 5.50 Harmonicamuziek. 6.20 Gramofoonpla ten. 6.50 Pianorecital. 7.35 Zang. 8.20 Salon orkest. 10.30 Gramofoonplaten. Deutschïandsender, 1571 M. 8.35 Zie Keulen. 9.20 „Der betrogene Kadi", opera van Gluck. 10.20 Berichten. 10.50 Orgelspel. II.05 Weerbericht. 11.20 W. Krüger en zijn kapel. Samengesteld door het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 766.0 te Hanno ver. Laagste barometerstand 751.8 te Seydis- fjord. Verwachting Meest zwakke wind uit N. tot O. richtingen. Afnemende bewolking. Weinig of geen regen. Warmer overdag. Biritenlandsch Weerbericht. Hedenmorgen uit offtcieele gegevens samengesteld door het Kon. Met. Instituut. De hooge druk over de Britsche eilanden breidde zich Westwaarts uit. Hij staat nog in verbinding met het maximum ver in het Westen over den Oceaan. De depressie over dc Oostzee vulde op, terwijl het lage druk- gebied nabij IJsland zich O.N.O.-waarts verplaatste en thans wordt gevolgd door vrij flinke drukstijgingen. Tengevolge van den invloed van deze depressie heeft het hooge drukgebied aan zijn Noordelijke zijde een weinig aan beteekenis verloren, doch het zal waarschijnlijk daar weer versterken. Over het geheele waarnemingsgebied is het rustig weer. In onze omgeving is de lucht nog betrokken of zwaar bewolkt. In Frank rijk is het helder, evenals in Z.W.-Duitsch- land. Over bijna het geheele waarnemings gebied is de temperatuur gestegen. Slechts in IJsland werd het aanmerkelijk kouder. Boven ons land zijn de bovenlucht-tempera turen wederom hooger geworden. De bewol king belette echter de aanwarming van de onderste luchtlagen van eenige beteekenis. Toch moet men verwachten dat bij den heerschenden hoogen luchttoestand de be wolking op gaai lossen, hetgeen een aan zienlijke stijging van temperatuur tenge volge moet hebben. De regenkansen zijn gering.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 6