100 DONDERDAG 1 AUGUSTUS No. 179 73e Jaargang 1935 Sitim: Firm F. MI DE VELDE Jr., Kristint SMIlistiipi. Islil. ID. Fistritiniiti tSÏII Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag én algemeen erkende Christelijke feestdagen 1009 500 300 150 25 EERSTE BLAD GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVïNCIENïEUWS ELECTRISCH KOKEN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- gen Gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 31 Juli 1935 aan J. Noom, alhier op de daarbij gestelde voorwaarden vergunning is verleend tot het oprichten van een koek- en banketbakkerij, waarin zullen worden geplaatst een heetwateroven, een deegkneedmachine (z.g. braakmachine) met ingebouwden electro-motor van 3 P.K. en een koeksnrjmachine met ingebouwden elec tromotor van IV2 P-K. in het perceel, ka dastraal bekend gemeente Vlissingen Sectie E No. 1662, plaatselijk gemerkt Molen straat 1. Vlissingen, 1 Augustus 1935. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Het nieuwe telefoondistrict Vlissingen. Wy vernemen dat, in verband met de vor ming van het telefoondistrict Vlissingen op heden, de directeur van het Post-, Tele graaf en Telefoonkantoor alhier, het beheer over dat net heeft overgedragen aan het hoofd van dit telefoondistrict. Diens kantoor, gevestigd in het perceel Onderstraat 27, is voor bet publiek geopend op werkdagen 8.3012.00 en 13.3017.00 (op Zaterdag 8.3012.00), en telefonisch aangesloten onder no. 44. Het bureel van den Ingenieur der Tele grafie en Telefonie is met ingang van dien zelfden datum opgeheven. V.R.B. Door een commissie, gevormd door de artsen Louwerier, Lacomblé, Grippeling en mevrouw PetersmaDetiger, werd alhier in de verbandzaal van de maatschappij „De Schelde" examen (medisch gedeelte) ge houden voor het bekomen van een diploma, uitgegeven vanwege den Nederlandschen Bond tot Redding van Drenkelingen. Alle candidaten, 7 in getal, opgeleid door dr. Grippeling, slaagden, t.w. de heer J. W. Auer voor diploma C de dames T. Kesteloo en M. de Smidt en de heer W. Schouten de Jel voor diploma B, mej. J. van Ossewaarde en dé heeren G. Donze en W. Daniëlse voor diploma A. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het schoolschaaktournooi te Utrecht. Het Duitsche vijfmast zeilschip „Werner" in de Rotlerdamsche haven met een lading graan. Een opname van de vernielde personenauto by de botsing op den Haar lemmerweg te Amsterdam. Een zeer practisch apparaat dat aan de fiets beves tigd wordt en waardoor de wielrijder by het stilstaan zich in evenwicht kan houden. Oud-Hollandsch huwelijk op Oud-Den Bosch. Herdenking van het feit dat Clement van Maasdijk als eerste Nederlandsche vlieger boven Nederland vloog. De vacantie- tochtjes van het Rotterdamsche vacantie- kinderfeest naar Hoek van Holland. Ont hulling van de C. F. Jas-gedenkbank te Hoek van Holland. Herdenking 350-jarig bestaan van de Hoogeschool te Franeker. Het concert van het Engelsche Muziekkorps van het Leger des Heils in de St. Jacobskerk. Naar wij vernemen zal bij het bezoek van het Engelsche Muziekkorps van het Leger des Heils uit Grimsby in de St. Jacobskerk. het korps door ds. Hartjes worden toege sproken. Een waarschuwing. De vereeniging „Gemeenschappelijk Be- lang" waarschuwt het publiek tegen het Verkoopen van oud goud aan zgn. opkoopers langs de deuren, want de een geeft U 50 cent per gram of 50 gulden per ons (100 gram) cn de ander geeft U weer meer. He waarde van 1 kilo (1000 gram) is ongeveer 1680 gulden, dus kost 1 gram Zuiver goud, dat is zonder toevoeging van €enig ander metaal 1.68 per gram. Geen enkel gouden voorwerp is van zui- Ver goud vervaardigd, zoodat ook niemand H 1.68 per gram kan betalen. Er is ech ter dikwijls een groot verschil in de waar de van het te verkoopen voorwerp, omdat men gouden voorwerpen heeft van 14 en van 18 karaats. Ook heeft het te verkoopen artikel zonder dat het naar den smeltkroes moet worden verwezen, nog dikwijls een hoogere handelswaarde. Wy meenen dus in het belang van het ge heele publiek te handelen door te waarschu wen en den raad te geven zich naar een ter naam en faam goed bekend staanden goud smid te begeven, indien men iets van gou den voorwerpen wenscht te verkoopen. V reemdelingen. Met de provinciale booten zijn heden hier aangekomen 3000 bezoekers van de Belgi sche badplaatsen en werden 82 auto's over gezet. Op 2 Augustus 1934 kwamen 1650 passa giers mede en werden 90 auto's vervoerd. Auto-zending. Vanwege de Auto-Evangelisatievereeni- ging in Nederland, worden door het ge heele land met haar auto evangelisatie- samenkomsten belegd. Ook te dezer stede zullen een tweetal openluchtsamenkomsten worden gehouden en wel op Zaterdag en Zondagavond, op de Groote Markt. De aanvang is bepaald op S uur. MIDDELBURG Overtreding loterywet. De politie heeft procesverbaal opgemaakt tegen een der kermis-exploitanten wegens overtreding van de loterywet. Een aanryding. Woensdagavond reed de koopman J. B. uit 's-Heerenhoek over de Markt alnier en moest zijn auto even stoppen in verband met de drukte wegens de kermis. Bij het weder op gang brengen schoot de auto snel vooruit en werd de marktkoop man W. uit Amsterdam, die er met een paar collega's liep, aangereden en met een ge blesseerde knie bij een der omwonenden bin nengebracht, waar dr. Broekhuijsen hem en kele dagen rust voorschreef. Tegen den automobilist, die zonder rijbe wijs reed, zal deswege procesverbaal wor den opgemaakt, wat reeds eerder op den dag ook was geschied. GROEDE Inbraak. Tijdens afwezigheid der bewoners is Dinsdag op klaarüchten dag ingebroken in de woning van zekeren H. te Groede, bij Scherpbier. De dader (s) verschafte (n) zich toegang door een kelderraam en heeft (hebben) een bedrag ontvreemd van circa 20. De zaak is handen van de politie. GOES Gemeenteraad. Verlaagde gas~ en houw grondprijzen. Gisterenmiddag vergaderde de gemeen teraad van Goes. In behandeling kwam 'n voorstel van B. en W., resultaat van tal van conferenties met de besturen der om liggende gemeenten en met een commissie uit Ged. Staten om verandering te brengen in het contract dat in 1933 is aangegaan met de gemeenten op Oost Zuid-Beveland (zgn. Oosteinde) betreffende de gasleve ring door de Goesche gasfabriek. De gas- afname in het Oosteinde loopt steeds ach teruit en is sedert 1933 met 186.000 kub. M. verminderd. Daardoor zijn zoowel het gasbedrijf als de betrokken gemeenten, die het verschil moeten bijpassen, gedupeerd. Hierom wordt een belangrijke prijsvermin dering voorgesteld. Verschillende raadsleden vonden het of fer voor Goes aanvankelijk te groot. In 1933 is op dringend verzoek het overgeka- pitaliseerde bedryf van Oosteinde overge nomen en reeds nu moet Goes de tarieven zoo aanmerkelijk verlagen. B. en W. mer ken echter op dat dit offer wordt gebracht om een later nog grooter offer te voorko men. Regeeren is vooruitzien. Stijgt door deze prijsverlaging het gasverbruik in Oosteinde, dan plukt Goes daarvan de voor- deelen. Het voorstel werd hierna met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens werden de tarieven voor het geheele afzetgebied gewijzigd. Voortaan wordt aan ieder, die 50 kub. M. per maand afneemt (muntgas 40 M.) voor eiken M. daarboven een reductie van 4 cent per M. verstrekt. Tenslotte werden de prijzen van den bouwgrond in het gemeentelijke bouwplan aanmerkelijk verlaagd. Bij de rondvraag werd geïnformeerd of het plan tot grenswijziging, nu Kloetinge het heeft verworpen, gevaar loopt te zullen stranden. De voorzitter kon hierop niet antwoorden. Dit zullen de minister en Ged. Staten hebben uitte maken. TERNEUZEN Omhooggevaren. Het van Antwerpen komende en voor Gent bestemde Duitschp stoomschip „Ra- be", is bij 't binnenloopen van de haven al hier op den Oostelijken havenberm omhoog gevaren en blijven zitten. Een tweetal sleep- booten hebben het schip vlotgetrokken, waarna het oogenschijnlijk zonaer schade bekomen te hebben, zijn reis naar Gent heeft voortgezet. HAAMSTEDE Voor de jeugdige werkloozen. Naar wij vernemen is het, Prov. Comité voor Zeeland, van de Centrale voor werk- loozenzorg, dat dit jaar reeds werkloozen- kampen organiseerde tè Westhove en Ber gen op Zoom voornemens van 9 tot 19 September en van 23 September tot 3 Oc tober resp. te Haamstede en te Westhove wederom een kamp voor jeugdige werk loozen in te richten.- NOORDGOUWE Kind overreden. Woensdagavond is het 8-jarig meisje van de familie B. uit Rotterdam, dat tijdelijk bij haar grootouders te Noprdgouwe voor de woning aldaar bij het al spelende overste ken van den weg vlak voor de woning, door een auto gegrepen en ernstig verminkt op genomen. Het kind dat naar het ziekenhuis te Noordgouwe ia overgebracht, overleed aldaar aan de bekomen verwondingen in den afgeloopen nacht. Naar we vernemen treft de bestuurder van de luxe auto, een inwo ner uit Zierikzee, geen schuld. Hij zou tydig behoorlijk signaal hebben gegeven, waarop het kind, dat links van den weg speelde, naar rechts overstak. De politievstelt een onderzoek in. Besmettelyke ziekten. In de week van 21 tot en met 27 Juli zijn in onze provincie voorgekomen 2 gevallen van roodvonk, nl. 1 te Middelburg en 1 te Ovezande. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 2 Augustus, half drie TOONZAAL KONINGSWEG 45. N.V. P.Z.E.M. KERK- EN SCH00LNIEUWS Examen R. K. Naaischool. Gisteren werd op deze school het examen afgenomen voor Lingerie en Costumière. Voor Lingerie slaagden r de dames M. van den Bogaert, B. Castemiller, G. Meekels, L. Mulder en M. Ratelband. Voor Costumière T. van Opbergen en J. van Zwienen. Tevens werd in Den Bosch examen ge daan voor Coupeuse door de dames W. de Bilde, C. Koper en G. Vervenne, ook leer lingen van bovengenoemde school. Alle drie slaagden. Examens. Voor het examen Fransch L.O. te Utrecht is geslaagd mej. M. P. J arise de Jonge te Middelburg. Geslaagd voor het examen in Fransche handelscorrespondentie, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren, de heer G. van der Burg te Middelburg. Voor het examen Hoogduitsche taal M.O. is te Den Haag geslaagd de heer L. Ge- schiere te Terneuzen. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens Met een rijwiel niet behoorlijk uitwyken naar links bij het inhalen van een voertuig Ma. W. te Middelburg 3 b. s. 3 d. h. Als bestuurder van een motorrytuig/rU- wiel niet tijdig verandering van richting aangeven F. W. A. te Oost- en West-Sou burg 3 b. s. 3 d. h.A de F. te St. Lau rens 5 b. s. 5 d. h. Met een motorrijtuig/rijwiel buiten nood zaak de linkerzijde van den weg berijden L. P. B. v. d. R. te' Goes 3 b. s. 2 d. h. Met een motorrijtuig rijden over een weg op zoodanige wijze, dat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd en in gevaar gebrachtF. W. A. te O.- en W.-Souburg 15 b. s. 10 d. h. Met een motorrijtuig/rijwiel over een weg rijden in verboden richting H. v. O. te Goes 2 b. s. 2 d. h. M. H. T. te Goes 1 b. s. 1 w. t. s. J. A. D. te Goes 3 b. s. 2 d. h. D. F. N. te Middelburg 2 b. s. 2 d. h. J. N. te Vlissingen 2 b. s. 2 d. h. A. v. E. te Vlissingen 2 b. s. 2 d. h. Rijden met cn motorrijtuig zonder vol doende remmen P. L. te Zoutelande 15 b. s. 10 d. h. 's Avonds fietsen zonder lichtH. G. te Middelburg 3 b. s. 2 d. h. Ca. Fa. v. H. te Goes 0.50 b. s. 1 d. h. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grond Ja. de J. te St. Laurens 0.50 b. s. 1 w. t. s. Als verkooper van zwak-alcoholischen drank aan personen beneden 16 jaar dien drank verstrekken L. W. te Vlissingen 15 b. s. 10 d. h. Gedurende.sluitingstijd in de onmiddellijke nabijheid van den winkel iemand bedienen L. W. te Vlissingen 3 b. s. 3 d. h. Als gezagvoerder een aerodyne, welke landt op een luchtvaartterrein, niet tegen den wind in doen landen P. J. K. te Kou- dekerke 50 b. s. 5 d. h. Als moeder van een kind waarvoor zij aansprakelijk is, niet zorgen, dat het kind de school geregeld bezoektE. de B. te Goes 1 b. s. 1 d. h. Te Vlissingen tegen ramen van een ge bouw staan J. L. te O.- en W.-Souburg 3 b. s. 2 d. h. Te Goes zonder vergunning van B. en W. een brandgang bezigen tot bergplaats van voorwerpen J. S. te Goes 5 b. s. 3 d. n. Vervoeren van wild van den achtsten dag na de sluiting tot de opening der jacht A. D. te Goes 10 b. s. 5 d. h.' De muiterij op „de Zeven Provinciën". Bij de behandeling voor den zeekrijgsraad te Willemsoord is gisteren, zooals wij reeds gemeld hebben, tegen den marine-officier H. L. van Boven, 4 maanden gevangenis straf geëischt. Na het requisitoir van den fiscaal en het pleidooi van den verdediger, kwam de be klaagde zelf aan het woord. Beklaagde concludeerde, dat slechts de commandant maatregelen mag nemen, a's het onbewapend toespreken van de beman ning, het toezeggen van steun aan hen, die onmiddeilijk hierna gehoorzamen en het met geweld optreden tegen de overigen, doch slechts op eigen verantwoording, voor welke maatregelen hij zich dus later zal moeten verantwoorden. Op last van de ma rine-autoriteiten berustte de leiding bij het optreden tegen de verwachte misdrijven uit sluitend bij den commandant. De officieren, aan boord van „de Zeven Provinciën" werden dan ook van den inhoud dezer analyse niet op de hoogte gesteld doch hebben slechts order gekregen van nun commandant, met tact op te treden, de wa pens te laten waar ze waren en onregelma tigheden te rapporteeren. Toen, nadat de luit. ter zee Fels va r. boord was gegaan, de verantwoording op spreker kwam te rusten, was de toestand als volgt 1. Spreker had, tegen het uitdrukkelijk bevel van den commandant in, den officie ren bevolen, de pistolen te laden.. 2. Doordat dit met een fataal oponthoud gepaard is gegaan, was het eerst mogelijK. geweld te gebruiken, nadat de muiters zich van vuurwapenen en munitie hadden voor zien. 3. De verantwoording voor deze nalatig heid en de daardoor ontstane onmogelijK- heid voor de officieren om hun gezag te kunnen handhaven op het eenige moment, waarop zulks nog mogelijk was, berust ten volle bij de marine-autoriteiten, die nage laten hebben alle officieren, ter handhaving van het gezag, bij voorbaat geweldmiddelen te geven en het gebruik hiervan uitdrukke lijk voor te schrijven zonder dat zij zich daar later, ieder voor zich, voor zouden heb ben te verantwoorden. 4. Indien het den marine-autoriteiten wer kelijk ernst was geweest, zich te houden aan art. 143, hadden zij bij voorbaat de offi cieren openlijk van vuurwapenen moeten voorzien en orders moeten geven omtrent het gebruik hiervan, en niet, zooals nu ge schied is, uitdrukkelijke orders, die in strijd zijn met dit artikel. 5. Indien spreker dus toch geweld had gebruikt, zou hij zich daarvoor hebben moe ten verantwoorden, omdat de marine-auto riteiten opzettelijk nagelaten hebben, nem het nemen van geweldmaatregelen voor te schrijven en daardoor art- 143 tot een doode letter hebben gemaakt 6. Onder alle omstandigheden was dus spreker verantwoordelijk voor de gevolgen van de maatregelen, die door hem zouden worden genomen. Spreker had van den aanvang af slechts de beschikking over 14 officieren, hem zelf meegerekend, waarvan er 10 geoefend wa ren op het pistool en eenige anderen, die niet strijdvaardig waren voor het doel, waarvoor spreker ze noodig had. Tevens een zeer beperkt aantal matrozen. De mui ters beschikten over 80 geweren, 10 15 pistolen, klewangs, handgranaten en acht mitrailleurs, alles met een heele munitie bergplaats vol munitie. Verder voert spreker nog andere motie ven aan, die hem beletten van de vuurwa pens gebruik te maken, met name de nau we doorgangen, waardoor men niet met 2 man naast elkaar kon loopen. Wel degelijk beeft spreker evenwel andere maatregelen, van geweld aangewend. Ook was spreker er zeker van, dat de aan den wal aanwezige officieren met de landmacht ter hulp zou den komen. Hij achtte het dientengevolge een tactische fout, om ontijdig met de ge ringe hem ten dienste staande strijdmidde len op te treden. De commandant der zeemacht achtte het voor zichzelf niet verantwoord tegen even- tueele dienstweigering op te treden, zonder zich eerst van den steun der landmacht te hebben verzekerd. Als de commandant geen kans ziet - zegt spreker zonder hulp van de land macht orde en tucht te herstellen, zal het duidelijK zijn, dat ik, met de mij ten dienste staande geringe machtsmiddelen tegenover de muiterij ook volkomen machteloos stond* Ten slotte wijst spreker op de onmiddel lijke nabijheid van gewapende schepen, de „Aldebaran" en de „Gouden Leeuw", die ze ker in staat waren geweest aan de muiterij een einde te maken. Dat de commandant der zeemacht deze en nog andere ter be schikking -zijnde vaartuigen niet tegen de muiters aanwendde, bewijst toch zeer zeker, dat ook deze tegen gebruik van geweld was. Door spreker's wijze van optreden is be* reikt, dat Hr. Ms. „de Zeven Provinciën" in handen van het gezag is teruggekomen, ter wijl dit slechts aan twintig menschen het leven beeft gekost. Dit was uiteraard vau tevoren niet te voorzien, doch spreker stond duidelijk voor oogen, dat met opoffering van de levens der officieren en onder-offi cieren geen gezag kon worden hersteld en het noodeloos zich laten neerschieten door een overmachtigen vijand is geen plicht. Spreker protesteert tegen de aanklacht, vervat in de ten laste legging, omdat hij naar beste weten en kunnen heeft gehan deld, volgens plicht, eer en geweten. Uitspraak over veertien dagen. MARINE EN LEGER Bij Kon. besluit is eervol ontslag als zoo danig uit den militairen dienst verleend aan den reserve le luitenant J. Lens, van het lie reg. inf. en is hij benoemd en aange steld oij den militairen pharmaceutischen dienst, tot reserve le luitenant voor spe ciale diensten is benoemd en aangesteld tot reserve officier van gezondheid 2e klasse de dienst plichtig vaandrig van de 1ste compagnie hospitaalsoldaten W. J. Oudegeest, arts is met ingang van 17 September 1935 aan den officier van den marine-stoomvaart dienst 1ste klasse J. Walrave op verzoek wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend is op bet daartoe door hem gedaan ver zoek met ingang van 30 October 1935, eer vol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den reserve-kapitein G. van Her wijnen, van de 1ste compagnie hospitaal soldaten. De 2e ploeg der lichting 1935, bestemd voor het bereden gedeelte (uitgezonderd de dienstplichtigen, bestemd voor den dienst als treinsoldaat) van het 3e en het 7e re giment veldartillerie, wordt 2 September ingelijfd en direct daarna resp. naar Breda en Bergen-op-Zoom gezonden. De dienstplichtigen der lichting 1931 van het 2e bataljon van het regiment genie troepen komen te Utrecht -als volgt voor herhalingsoefeningen onder de wapenen de onderofficieren-administrateurs van 9 September tot en met 2 October, de overige onderofficieren van 5 tot en met 28 Sep tember, de korporaals en soldaten van 12 tot en met 28 September. De dienstplichtigen der lichting 1934 in opleiding tot reserve officier en tot gas- officier bij het bereden gedeelte der bere den artillerie, worden 30 Augustus iii het genot van groot verlof gestel^

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1