300 25 DINSDAG 30 JULI EERSTE BLAD No. 177 73e Jaargang' 1935 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60,V!issingen. Telef. 10 Postrekening BG28T Verschijnt Dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PRQVINC1ENIEUWS VUSSINGSCHE CODRANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Tweehonderd-jarig bestaan der Evang. Luth. Gemeente. Een plechtige herdenking. Het was gisterenavond voor de Evang. Luth. gemeente hier ter stede een gewichti ge ure, nu herdacht werd het 200-jarig be staan der gemeente in hetzelfde kerkge bouw waarin vóór 2 eeuwen de eerste gods dienstoefening werd gehouden. Het vriendelijk bedehuis was voor deze gelegenheid stemmig versierd met palmen en groen. De belangstelling voor dezen herden kingsdienst was groot, niet alleen van ge meenteleden, doch ook van genoodigden. O.a. merkten wij op den heer C. A. van \Voelderen, burgemeester, van Vlissingen, en mevr. Van Woelderen, den heer P. G. Laer- noes, wethouder van sociale zaken en den waarn. gemeente-secretaris, den heer A. de Beijl, ds. Visser, Evang. Luth. predikant te Rotterdam,, lid der Synodale commissie, verschillende predikanten en afgevaardig den van de kerkeraden der Ned. Herv. ge meente, der Geref. Kerk, Chr. Ger. Kerk, Vrijz. Herv., Doopsgezinde gemeente, en afgevaardigden van „Bethesda". Door de Chr. gem. zangvereeniging „Hoop op Zegen", directeur de heer A. Bosdijk, werd welwillende medewerking verleend. Dit koor had op de galerij plaats genomen. Te 8.15 uur opende de pastor loci, ds. C. F. Nolte, de bijeenkomst met het votum, waarna gemeenschappelijk werd gezongen Gez. 241 vs. 1 en 2. Hierna volgde de Geloofsbelijdenis en het lezen van Psalm 78 1—7 en Epheze 4 17f waarna ds. Nolte woorden van wel kom sprak tot den heer en mevr. Van Woel deren, het dagelijksch bestuur der gemeen te, predikanten en afgevaardigden, ds. Vis ser, afgevaardigden van de zusterkerk te Middelburg, tot mej. Maas van Groede, en den vertegenwoordiger van de Hervormde kerk in België. Verder heette spreker welkom alle zicht bare en de groote schare van onzichtbare aanwezigen de dienst werd per radio uit gezonden en hoopte dat wij tesamen een goede ure mochten hebben. Hier i& thans bijeen een kring van dank bare menschen. De kerkeraad meende het heuglijk feit van het 200-jarig bestaan der gemeente niet onopgemerkt te moeten voor bijgaan, doch dit, zij het in alle eenvoudig heid, te moeten herdenken. Spreker koos voor dezen avond dezelfde tekst, waarmede vóór 200 jaar as. Theodo- rus de Hartog den eersten dienst leidde, n\. Psalm 80 1520. In het bijzonder wilde hij als uitgangspunt voor zijn rede nemen de woorden, welke ook symbolisch zijn uit gebeeld op het fraaie kerkelijk zegel: „Heer, bezoek dezen wijnstok, die Uw rechterhand heeft geplant". Nadat ds. Nolte in gebed was voorgegaan zong „Hoop op Zegen" „U, Heer, zij eer en glorie gegeven", van Jos. Haydn, waarna de voorganger het eerste gedeelte van zijn feestrede uitsprak. Spreker wees er op boe in het oude Israël de wijnstok beeld was van de vruchtbaar heid. Psalm 80 teekent de benauwde toe stand van het volk en dan roept de dichter tot zijn God om uitkomst. De aanleiding tot het kiezen van dezen tekst door den eex-sten predikant is niet bekend. Hij komt misschien wel wat vreemd voor voor een intreepreek en „maiden speech", maar bij nader inzien is er alle reden om ook heden nog deze bede op de lippen te nemen. Als iets ons vanavond zou misstaan, dan zou 't wel wezen dat wij ons zouden beroemen op de prestaties onzer voorvaderen. Onze Vlissxngsche gemeente is niet de oudste, doch de jongste der Luther- sche gemeenten in Zeeland. De Middelburg- sche gemeente bestond reeds 150 jaar vroe ger en zij was langen tijd de eenigste. Hier na volgden Zierikzee en Groede en in 17% Vlissingen. Vooral de gemeenten te Middel burg en Groede hebben de hitte der vervol ging doorstaan. De kerk te Groede is ge sticht door uitgeweken Oostenrijkers uit Salzburg, vervolgd en uitgebannen om des geloofs wille. Spreker verheugde zich er over, dat hier te Vlissingen de „Unia Sancta" zoo dicht Wordt benaderd, daar de verstandhouding tusschen de verschillende protestantsche Werkgroepen zoo uitnemend is. Ons kerkgebouw kan niet bogen op ar- ""tonisch schoon, doch zeer velen voelen zich nergens beter thuis dan in de vriende lijke intimiteit van dit bedehuis. Men dank herdacht spreker de belang stelling van ons Oranjehuis steeds voor de Luth. gemeente betoond. Gaf niet Prins Willem 200 dukaten en ook de regeering van onze goede stad toonde steeds haar daadwerkelijke belangstelling. De gemeene bleef ook niet voor rampen bespaard en spreker herinnerde aan den grooten watervloed van 1808 en aan het bombardement der Engelschen in 1809. De gemeente heeft 23 voorgangers gehad, allen eenvoudige menschen slechts één werd later hoogleeraar maar bezield met oprechte liefde voor hun kerk, voor Gods Koninkrijk. Wij herdenken hen dankbaar. Geslacht na geslacht heeft hier terneder gezeten onder de blijde boodschap van het Evangelie van Jezus Christus. Zoowel de geopende Bijbel als de zwaan boven den kansel herinneren ons aan den grooten hervormer, dr. Maarten Luther. Hierna werd gezongen Gez. 188 1, 2 en 3, waarna ds. Nolte zijn rede vervolgde. Als men de oude vergeelde notulen van 2 eeuwen nagaat, kan een gevoel van heim wee ons bekruipen naar dien in onze oogen zoo rustigen tijd, waarin de problemen niet zoo benauwend en gecompliceerd waren als thans toch blijkt er ook uit, dat de men schen van alle tijden gelijk zijn met hun vreugden en smarten en hun zonden. Niet alleen is de ontwikkeling van tech niek en verkeer ontzaglijk toegenomen, doch ook op politiek en godsdienstig gebied is enorm veel veranderd. Het naturalistisch levensbesef, het ongeloof en agnosticisme had zich toen nog niet van de menschen meester gemaakt. Onze tijd staat in vele opzichten lijnrecht tegenover dien van het voorgeslacht. Wij zouden er ons zeer waar schijnlijk niet in thuis gevoelen, doch zij ongetwijfeld nog minder in onzen tijd. Doch hoe de tijden ook zijn veranderd, het blijft hetzelfde Evangelie dat den men schen moet gebracht worden. Wat de toe komst brengen zal, weten wij niet, maar laat onder alle omstandigheden het gebed der gemeente zijn „Heer, behoed Uw wijn stok". Ten slotte wekte spreker de gemeen te op tot bidden en werken. Na deze boeiende, onder groote aandacht aangehoorde r.ede, zong het koor „Psalm 23", en volgden verschillende gelukwen- schen. Als eerste spreker voerde het woord de heer C. A. van Woelderen, als burge meester van Vlissingen, die het volgende zeide Zeer geachte Gemeente. Mij is gevraagd of ik bij de herdenking van het 200-jarig bestaan uwer Evangelisch Luthersche Gemeente in dit Godshuis na mens de burgerlijke overheid het woord wil de voeren, gaarne voldoe ik aan dit verzoek. Immers het is geheel overeenkomstig de traditie, wanneer op een uwer belangrijke herdenkingsdagen het Vlissingsch gemeen tebestuur uiting geeft aan zijn waardeering voor het kerkelijk leven van zijn Luthersche medeburgers. Uw betrekkelijk kleine maar zeer homogene, vreedzame en offervaardige gemeente heeft zich te Vlissingen merk waardig constant gedurende twee eeuwen in de algemeene sympathie mogen verheu gen. Grooten voorspoed hebt gij in de achter U liggende jaren nooit gekend, daartoe drukten U de financieele zorgen bij uw geringe ledental steeds te zwaar, daartoe hebt gij te veel medegeleden onder de vele rampen, die Vlissingen in de laatste eeuwen hebben getroffen, maar gij hebt uw leed en uw kruis altijd bescheiden gedragen en dat heeft U de waardeering van velen doen deelachtig worden. Ons oud-arcief bezit het „Extract uit de Resolutiën van Borgemeesters en Regeer ders der Stadt Vlissingen", waaruit blijkt, dat Zaterdag 16 April 1735 „naer delibera tie met een volkoome eenpaerigheit goet gevonden ende verstaen werd", dat aan uwe gemeente vrije oefening van uw Godsdienst werd verleend, onder bepaalde Conditiën en Stipulatiën, waaronder „Eersteljjk Deeze Gemeente zal onder de Protectie van de Regeeringe worden op gericht en geëtabliceert tot een vaste en bestendige Gemeente binnen deeze Stadt voor altijd in hoope en verwachtinge, dat dezelve van tijt tot tyt mag aengroeien en toeneemen." „Men zal aen die van de Augsburgsche Confessie in eigendom afstaen en overgee- ven voor eene somme van Vier Hondert Ponden Vlaemsch het Huis staende alhier, in de oude Walstraete van outs genoemt ne: Schuttershof van Sint Joris, met zoodaeni- gen Vrijdom van Huisschattinge en Lan- taerengelt, als de Stadt dat zelve teegen woordigh heeft om ten haeren koste tot eene kerke te worden geapproprieert en bij vervolgh behoorlijk onderhouden." Welnu van 160 leden bij de stichting uwer Gemeente zijt gy thans gegroeid tot 400 leden en wij mogen na twee eeuwen vast stellen, dat U de protectie der regeering nooit onthouden is, dat gij steeds een onaf gebroken aangename verhouding met het gemeentebestuur hebt weten te bewaren, dat gij tegen moeilijkheden en zorgen in „van tijd tot tijd zijt aangegroeid" en dat gij het U toegewezen oude gebouw in de Walstraat behoorlijk hebt onderhouden. Van harte spreek ik namens onze bur gerlijke overheid den wensch uit, dat tot in lengte van dagen voor altijd zegt de reso lutie van 1735 uwe Evangelisch Luther sche Gemeente zich te Vlissingen zoo rustig overeenkomstig de genomen besluiten en wenschen moge blijven handhaven en ont wikkelen en dat onder hoogeren zegen een gelukkige en voorspoedige toekomst voor uwe gemeente te Vlissingen moge zijn be stemd. Hoewel door de Synode der Evang. Luth. Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden in haar vergadering te Amsterdam in Juni van dit jaar aan haar lid, den heer Wijsveld, was opgedragen de Luth. gemeente met het 200-jarig bestaan te complimenteeren, is na gehouden briefwisseling deze felicitatie opgedragen aan en welwillend op zich ge nomen door ds. Vissèr, Luth. pred. te Rot terdam, en lid der Synodale commissie. Het was ds. Visser een groot, voorrecht met een hartelijken ge'lukwensch de ge meente van Vlissingen te mogen toespre ken. Hij geloofde óók' namens allen uiting te kunnen geven aan de vreugde dat ds. Nolte voor het beroep naar Deventer heeft bedankt. Spreker wees op het heerlijke van te mo gen opgaan naar liet huis des gebeds, om te hooren naar de blijde Boodschap, die de ge slachten door menschenliarten heeft ver kwikt. Spreker hoopte op voortdurenden rijken zegen, zoowel voor gemeente, kerke raad en predikant. Ten slotte bracht ds J. S. Hartjes, na mens de protestantsche kerken de geltik- wenschen over. Niemand voelt zich hier vreemd en dat is niet te verwonderen, daar ook in dit kerkgebouw liet jaar met de week der gebeden wordt begonnen door voorgangers van verschillende kerken. Het was ons goed dezen avond hier te zijn, want al is er verschil in belijdenis, het fundament is hetzelfde, nl. Jezus Christus, en Dien gekruist. Op dit fundament kunnen wij samenwerken aan de eenheid der kerk. Ds. Nolte bracht dank aan den burge meester, ds. Visser en ds. Hartjes voor hun goede woorden, die getuigden van oprecht meeleven aan de zangvereeniging „Hoop op Zegen" en haar directeur en verder aan allen die hebben geholpen aan de voorbe reiding van deze samenkomst en eindigde spreker met het „Onze Vader". Tot slot zong het koor het „Lutherlied", van A. Bosdijk, waarvan een gedeelte door alle aanwezigen staande werd meegezongen. Na afloop van dezen herdenkingsdienst was er in de consistorie gelegenheid den kerkeraad te complimenteeren, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Aan H. M. de Koningin is gisteren hel volgende telegram gezonden De Evang. Luth. Gemeente te Vlissingen heden herdenkende haar 200-jarig bestaan, betuigt Uwe Majesteit hare eerbiedige hul de en aanhankelijkheid. Namens den kerkeraad, B. CRUCQ, Secretaris. Hierop is de volgende dankbetuiging te rug ontvangen Hare Majesteit de Koningin draagt mij op den Kerkeraad der Evangelisch Luther sche Gemeente te Vlissingen te verzoeken den zeer erkentelijken dank van Hare Ma jesteit aan de Gemeente te willen overbren gen voor de gevoelens van hulde en aan hankelijkheid uitgesproken in haar tele gram van heden. De Adjudant van Dienst, Jhr. W. C. M. DE JONGE VAN ELLEMEET. Geen spreekuur. De wethouder van onderwijs, de heer Edelman, is wegens uitstedigheid verhin- derd morgen .zijn gewone spreekuur te hou den. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven. Mannen1 drukker, 1 behanger, 30 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mandenma ker, 1 mastieker, 25 opperlieden* 17 schil ders, 12 stucadoors, 50 timmerlieden, 2 ver vers, 2 betonwerkers, 1 vlechter, 3 opzich ters, 3 machinaal-houtbewerkers, 6 meubel makers, 4 politoerders, 4 stoffeerders, 1 kapper, S kleermakers, 2 wasschers, 2 schoenmakers, 405 metaalbewerkers. 2 bier- bottelaars, 6 drankbereiders, 16 brood-ban- betbakkers, 3 koks, 8 slagers, 9 magazgn- bedienden, 6 reizigers-agenten, 5 winkelbe dienden, 3 chauffeurs, 8 kellners, 19 loopers, 4 portiers, 5 sleepers, 36 transport-arbei ders, 16 kantoorbedienden, 3 teekenaars, 1 musicus, 4 onderwijzers, 41 varensgezellen, 9 metselaars en 113 losse arbeiders. Vrouwen 8 kantoorbedienden, 1 onder wijzeres, 1 huishoudster, 7 dienstboden, 4 werksters. Totaal 921 ingeschrevenen, waarvan 76 in de werkverschaffing. Vorige week 920 personen. Alzoo een ver meerdering van 1 werkzoekende. Strandconcert. De Harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer P. de Rooy, geeft Woensdag 31 Juli, des avonds 8 uur, een concert in de kiosk op den Boulevard Evertsen. Programma: 1. Paris-Belfort, Defileummarsch Fangoul. 2. Lustspiel Ouverture Kéler Béla. 3. Loreley Paraphrase J. Nesvadba arr. Rugers. 4. Largo Handel, arr. Andrieu. 5. Sursum Corda (festmarsch mit dem Kreuzfahrerlied) E. Ruh. Pauze. 6. „Furcose", Defileummarsch, G. Gadenne. 7. Fantaisie Romantique Legende L. Montagne. 8. Hochzeit der Winde, Walzer, J. F. Hall. 9. Fragmenten uit de Opera Atilla, Verdi, arr. Roeien. 10. F. X. Mannhardt Marsch, P. de Rooy. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De nationale roeikampioenschappen te Sloten. r Het nieuwe uniform van de ste wardessen van de K.L.M. De terugkomst van de Amsterdamsché politie-agenten, dié hebben deelgenomen aan de Vierdaagsche te Nijmegen. Groot Concours Hippique te Oss. De zilvertentoonstelling te Lei den. Brandweerconcours te Vlaardingen. De aankomst van het s.s. „Waal", welk schip in 'n zwaren storm is geweest, waar door de lading is gaan werken. De tweede Nederlandsche Scheldevlucht. In het verslag in ons vorig nummer staat dat de heer Tjalin Visser het 135 K.M. lange traject met een zoo nauwkeurige be rekening heeft gevlogen dat het tijdsver schil slechts 1/9 seconde bedroeg. Men leze hiervoor evenwel 49 seconden. Ernstige baldadigheid. Naar men ons meedeelt, zijn de zitban ken op den Boulevard Bankert allen ver nield. Doordat des avonds de electrische lan taarns of in 't geheel niet, of slechts gedeel telijk branden, schijnen baldadige elementen 't speciaal op deze, voor de wandelaars zoo welkome rustplaatsen te hebben voorzien. Onnoodig te zeggen, dat vele oudjes, die zoo gaarne, van deze toch al zoo schaar- sche zitplaatsen op dit gedeelte van onzen mooien boulevard gebruik maken, hierdoor ernstig zijn gedupeerd. Brandende auto. Gistermiddag raakte een automobiel, af komstig uit Hilversum, voor het station al hier in brand, vermoedelijk veroorzaakt door kortsluiting in den accu. Door personeel van den prov. stoomboot- dienst en van het kantoor van de „Zeeland" i3 deze brand door snelblusschers gebluscht kunnen worden. De auto, die gedeeltelijk vernield is en aan een reiziger toebehoorde, was niet ver zekerd. Aufomobilisten opgepast. Gisteren stopte een auto in de Walstraat en opende een der inzittenden op zoodanige roekelooze wijze het portier, dat dit tegen een voorbijganger aansloeg, die daardoor tegen den grond werd geslagen. Aan automobilisten moet nu toch wel bekend zijn, dat een dergelijke onvoorzich tige handeling bij de wet strafbaar is ge steld. Een buitengewone onderscheiding. Onze stadgenoot de heer J. Laroes (sa xofonist) heeft op het internaticnaal solis ten concours te Brussel, aan welk concours solisten uit België en Frankrijk hebben deelgenomen, in de hoogste eere-afdeeling den 2en eereprrjs behaald met felicitatie der jury. Hij was de eenige Hollander die aan het concours deelnam. Scheepvaartberichten. Heden is vertrokken het Nederlandsch® stoomschip „Wolsum" naar Archangel na een lading hout te Middelburg te hebben riost en alhier gebunkerd te hebben. WKIGLEYS KAUWGOM BRESKENS Streekplan voor de Zeeuwseh-Vlaamsche kust. Zooals wij reeds eerder schreven, hield het bezoek van den minister van Binnen- landsche Zaken en van het College van Ge deputeerde Staten aan Zeeuwsch-Vlaande- ren verband met de aanhangige plannen voor het ontwerpen van een streekplan voor het kustgebied. Bereids was door de gemeenten Breskens, Groede, Nieuwvliet, Cadzand en Retranchement een' commissie gevormd, die de voorbereidende werkzaam heden, welke aan het ontwerpen van het plan- verbonden zijn, ter hand zou nemen. Deze commissie vergaderde j.l. Maandag in het gemeentehuis van Breskens. Met voldoening werd geconstateerd, dat het departement van Binenlandsche Zaken en het Provinciaal bestuur zeer sympathiek tegenover de plannen staan. "De commissie neemt thans met voortva rendheid deze aangelegenheid ter hand en zal zich voor het in kaart brengen van het streekpian van deskundige medewerking verzekeren. Tot voorzitter werd de heer Van Zuj^en, burgemeester van Breskens gekozen. Het secretariaat zal worden waargenomen door den gemeentesecretaris van Retranche ment, terwijl verder als lid van het dage lijksch bestuur de burgemeester van Groe de werd aangewezen. TERNEUZEN Verkoop provinciale boot. Door bemiddeling van den sch laar P. A. van Bouchaute te Terneuzen is de stooraraderboot „Westerschelde", die voorheen heeft gevaren in den dienst van den prov. stoombootdienst op de Wester- Schelde, verkocht aan den heer P. J. Zwaans, oliehandel te Oosterhout. Na te Hendrik-Ido-Ambacht te zijn ontdaan van machine, ketel en raderkasten wordt de boot doer de N.V. Temeuzensche Scheeps bouw Mij. omgebouwd tot oliebunkerschip, hetwelk zal worden gestationneerd in de Berghaven te Born op het Julianakanaal. Laag water in Zeeuwsch-VIaanderen. Men schrijft aan de „N. R. Ct." Ofschoon ir dezen tijd van het jaar de waterstand in Oostelijk Zeeuwsch-VIaande ren over het algemeen steeds laag is, heeft deze thans wel een buitengewoon laag peil bereikt. Op verschillende plaatsen ziet men de reigers de kreeken geheel doorwaden en de leidingen in de polders zijn zoo goed als droog. In de grensstreek liggen de weilan den geel en verdord. In de kleipolders is de bodem zoo hard als steen. Ook met de wa tervoorziening voor het vee beginnen de boeren moeilijkheden te ondervinden, daar de waterputten op vele plaatsen droog staan of slechts vuil, modderig water bevatten. Tarwe-oogst op Noord-Beveland. Het oogstwerk op Noord-Beveland is thans in vollen gang, schrijft „de Zeeuw". Tarwe, gerst, karwei en erwten worden thans gemaaid, gesneden en „gepikt", en op vele plaatsen reeds naar de schuren ge bracht. Het oogstwerk komt dit jaar eenige weken vroeger dan andere jaren. Dit komt door de felle warmte van de laatste weken. Overal komt men nu handen tekort om het graan te oogsten. Zelfs de oude man nen, die anders geen slag werk vast kunnen krijgen, worden thans door de boeren ge vraagd. Arbeidersvrouwen en knapen, alles helpt mee. Van werkloosheid is geen sprake. De tarwe is op Noord-Beveland in zeer groote massa uitgezaaid. Men ziet soms stukken graan liggen, die zich van dtfk tot

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1