1000 500 300 25 PALMOLIVE DONDERDAG 2S5 JULI EERSTE BLAD No. 173 73e Jaargang^ J935' Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels flalles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBI.ADPERS'; r Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE NEDERLANDSCHE SCHELDEVLUCHT. OP ZATERDAG 27 JULI A.S. Zooals wij reeds vroeger hebben gemeld, zal de tweede Nederlandsche Scbeldevlucht om den wisselprijs „de zilveren Schelde- meeuw", op Zaterdag a.s. gehouden wor den. Deelnemers. Aan dezen navigatiewedstrijd zal dit jaar worden deelgenomen door. de navolgende yliegtuigen No. 1 PH—AJH Koolhoven grijs bestuurder Tjalling Visser No. 2 PH—AJM Moth rood be stuurder Carl van 't Groenewout No. 3 PH—MAG Waco grijs be stuurder M. A. G. v. d. Leeuw No. 4 PH—AIA Pander witbe stuurder W. E. Noordink No. 5 PHAJC Focke Wulf rood en Zilver bestuurder J. Tempelman No. 6 PH—AIT Pander zilver met rood bestuurder H. J. P. van Heek No. 7 PH—JHO Moth grijs bestuur der Ten Bosch. Bovendien als sportvlieger buiten mede dinging de heer Leon uit Brussel, met zijn tweedekker S V 4. Evenals verleden jaar nemen drie toestellen van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg deel aan de rondvluchtdezen belastten zich, met goedvinden van den commandant der L. V. A., met de koers controle der deelnemers aan de wedvlucht. De leiding der Scheldevlucht is er tevens in geslaagd, dit jaar voor 't eerst, en dank zij de medewerking van den minister van defensie en den schout bij nacht, comman dant der marine te Den Helder, de deelna me hors concours van een groep van drie CV vliegtuigen der Marine Luchtvaart Dienst te erlangen. De Nationale Luchtvaart School te Rot terdam, die ook gaarne aan het welslagen van de Tweede Scheldevlucht medewerkte, liet de keus tusschen het zenden van luite nant Asjes met een demonstratie-toestel van het gewone type, dan wel van den heer H. M. Schmidt Crans met het auto-gyro of molenwiekvliegtuig. De leiding der Schel devlucht heeft dit laatste gekozen, van oordeel, dat zulks door de vele belangstel lenden het meest op prijs gesteld zou wor den. Rondvluchten. De K. L. M. heeft bericht, dat het haar dit jaar niet mogelijk is, een vliegtuig voor het medevliegen van het parcours beschik baar te stellen. Prijsuitreiking. Onmiddellijk nadat de juiy haar rapport gereed zal hebben, vindt in het K.L.M.- restaurant de uitreiking van den wisselprijs plaats. Ook den overigen deelnemers, die de vlucht correct volbrachten, ontvangen dan een herinnering. Muziek. In verband met het feit, dat de slacht offers van „De Gaai" kortelings begraven werden, is er van af gezien den wedstrijd met muziek op te luisteren. De deelnemers aan den wedstrijd vliegen 'des morgens op Brouwershaven aan en lan den allen vóór 11 uur op het vliegveld Haamstede. Vandaar wordt om 12.30 naar Vlissingen gevlogen. De start voor de wedvlucht heeft plaats op het Vlissingsche vliegveld en begint pre cies om half 3. Telefooncel nab\j het badstrand. Blijkens een in dit nummer opgenomen kennisgeving van den directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor alhier, is de nieuwgebouwde telefooncel nabij het badpaviljoen „Wilhelmina" van heden af in gebruik gesteld. Wie houdt bflen? In den boomgaard van een bewoner der Emmastraat is dezer dagen een zwerm bijen komen aanvliegen. Daar de diertjes biet voornemens schijnen zich verder te Verplaatsen, verzoekt hij den eigenaar ze bjj. hem te komen weghalen, Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een mooie serie opnamen van de Vier- daagsche afstandsmarschen te Nijmegen. Het vertrek van de ministers uit het Twee de Kamergebouw na de bewogen zitting van Dinsdag jl., benevens een opname van de drukte op het Binnenhof te Den Haag. De aankomst aan het Centraal Station te Amsterdam van den trein uit Bazel met het stoffelijk overschot van elf der 13 slachtoffers van het verongelukte vliegtuig de „Gaai". Het slaan van de eerste paal voor het nieuwe Feijenoord-stadion te Rot terdam, Vreemdelingen. Heden kwamen met de provinciale boo ten 2700 personen mede, terwijl 100 auto's werden overgezet. Op 26 Juli van het vorig jaar bedroeg dit aantal 1900 passagiers en 98 auto's. Scheepvaartberichten. Heden is van hier vertrokken naar Ant werpen het Nederlandsche stoomschip „Zaan", na een lading hout te Middelburg te hebben gelost. MIDDELBURG Gemeenteraad. In de gisterenmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad heeft de voor zitter op een vraag van den heer Paul me degedeeld, dat de commissie voor den Ouden Vlissingschen weg pogingen aan wendt, zoo mogelijk in overleg met Ged. Staten, tot een afdoende verbetering van dien weg te geraken. Het voorstel om ten opzichte van de hon denbelasting het systeem van penningen in te voeren, werd tot de volgende vergadering aangehouden. in verband met het tekort op de rekening 1934 van den vee- en vleeschkeuringsdienst ad 1642, terwijl er vorige jaren een goed slot was, wees.de voorzitter er op, dat de vraag overwogen kan worden om een in- voerkeurloon te heffen, doch de groote moeilijkheid zit daarin, dat Burg. en Weth. nog steeds geen toestemming hebben om het rapport inzake een gemeentelijk slacht huis met den raad te bespreken. Na eenige discussie vereenigde de raad zich met het voorstel tot het sluiten van een uitgebreide fraude-verzekering tegen een premie, die 81 hooger is dan de som van de nu loopende premies. De posten voor ontwikkeling en ontspan ning der werkloozen werden voor 1935 ver hoogd van 2400 op 3900. Een crediet werd verleend van 1050 voor het bouwen van een uitneembare mu ziektent door jeugdige werkloozen. De posten voor steunverleening en voor werkvez'schaffizig op de begrooting 1935 werden verhoogd met resp. 5500 en 7200. De raad besloot zonder hoofdelijke stem ming de gemeente te doen samenwerken met de provincie en de gemeente Vlissingen en de Zuid-Bevelandsche waterleiding-maat schappij inzake de oprichting van de N.V. waterleiding-maatschappij „Midden-Zee land" en daarin 15 aandeelen van 100 te nemen. Wat uitvoerig werd stil gestaan "bij het voorstel van Burg. en Weth. om de Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vlissingen te ont heffen van den huur van het Dok te Mid delburg, welke overeenkomst anders tot 1977 zou loopen. „De Schelde" zal de ba- teau-porte vervangen door een flinke brug en verschillende werkzaamheden verrich ten, die het karakter van het dok verande ren in een gewone kanaalarm, als zijtak van het verbreede kanaal, waarop de kaden uitmonden. Een maar voren komend idee om het dok te dempen, werd afgewezen, niet alleen om de groote kosten, maar ook omdat het as pect van den Dam, waarop het dok ligt, niet zou verbeteren, de huizen daar zijn vol gens deskundigen niet berekend op een plantsoen, maar juist op het water in het midden, want het dok is een deel van de Oude Haven. Het voorstel werd ten slotte zonder hoof delijke stemming aangenomen. Aan het slot van deze vermoedelijk laat ste vergadering van den tegenwoordigen raad, heeft de burgemeester hartelijk af scheid genomen van den heer W. P. Corne- lisse, die sedert 1907 voor de S.D.A.P. in den raad zitting had en zich om gezond heidsredenen niet meer beschikbaar stelde. Een legaat. Wijlen de heer mr. J. Loeff te Koudekerke heeft 10.000 gelegateerd aan het Zeeuwiscb Genootschap der Wetenschappen te Middel burg. KOUDEKERKE Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 30 Juli 1935, des nam. 1.30 uur. Punten van behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken a. Bericht van den voorzitter van het hoofdstembureau, datde voor de zittings periode 19351939 benoemde raadsleden hun benoeming hebben aangenomen b. Proces-verbaal van opname van de boe ken en kas van den gemeente-ontvanger, dd. 14 Juni 1935 c. Het door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluit van 4 Juni 1935 tot wijziging van de gemeente-begrooting dienst 1934 d. Bericht van den Commissaris der Ko ningin, dat aan den burgemeester verlof is verleend van 6 tot en met 14 Agustus a.s. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot wij ziging van de verordening regelende het heffen van vergunningsrecht voor den ver koop van sterken drank in het klein. In verband met een wetswijziging worden in het eerste lid van art. 1 de woorden „om vang van", vervangen door de woorden „omzet van sterken drank in". 4. Idem tot vaststelling eener verordening krachtens artikel 31 duodecies 2, tweede lid der wet op de personeele belasting 1896. 5. Idem tot aanleg eener- rioleering in de Breestraatde kosten van dit w.erk kunnen geraamd worden op 400. 6. Idem tot goedkeuring van de wijziging van het vernieuwingsplan van den weg KoudekerkeVlissingen. Het rijwielpad wordt gebracht van 1.58 M. op 2.15 M., terwijl het voetpad naast het rijwielpad komt te liggen. 7. Idem om aan den heer J. W. van Vis vliet eervol ontslag te vèrleenen als ge meente-ontvanger met ingang van 15 De cember 1935. 8. Idem tot vaststelling der zekerheid van den nieuw te benoemen gemeente-ontvanger op een bedrag van 7000. 9. Idem tot vaststelling van een instructie voor den nieuw te benoemen gemeente ontvanger. 10. Idem tot reorganisatie van de ge meente-secretarie en tot benoeming van een gemeente-ontvanger in verband hiermede. 11. Idem tot goedkeuring van de reke ning van het Burgerlijk Armbestuur over 1934. Uitgaven 6401.38, ontvangsten 6117.29, nadeelig saldo 284.09. 12. Idem tot goedkeuring van de begroo ting van het. Burgerlijk Armbestuur voor 1936. De door de gemeente.toe te kennen subsidie is geraamd op 5500. 13. Idem tot intrekking van het raadsbe sluit van 2S December 1934, waarbij ver vallen is de aa.n de commissie tot wering van schoolverzuim, toegekende, tegemoetko ming groot 25. 14. Aanbieding gemeente-rekening, dienst 1934. Aan de beurt om in de commissie van onderzoek voor deze rekening zitting te nemen zijn de heeren F. de Rijke, J. Ver- hage en A. de Lange. 15. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden. Toelichting! Naar aanleiding van het schrijven van de commissie tot wering van schoolverzuim, waarin wordt bericht dat geen der leden genegen is het secretariaat op zich te ne men, aangezien daarvoor geen vergoeding wordt toegekend, deelen wij U het volgen de mede Zooals U hekend is, is aan de betrokken commissie reeds jaren een geldelijke ver goeding toegekend van 25. In uw verga dering van 28 December 1934 is bij de be handeling van de gemeente-begrooting voor 1935 besloten deze tegemoetkoming in te trekken. Wij stellen U voor, in ieder geval nog voor de zittende periode van de commissie tot wering van schoolverzuim de vergoeding groot 25 te handhaven en in verband hier mede uw meergenoemd besluit van 28 De cember 1934 in te trekken. Voor de volgende zittingsperiode kan deze zaak dan opnieuw onder het oog worden gezien, In uwe vergadering van den Hen Maart 1935 is besloten het adres van de afdeeling Middelburg en omstreken van den Nederl. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, houdende verzoek om verlaging van de door hen verschuldigde personeele belas ting, voor het dienstjaar 1936 nader onder het oog te zien. Nu de gemeente-begrooting voor 1936 binnen korten tijd moet worden opgemaakt, is het wenschelijk aan deze zaak reeds nu de noodige aandacht te wijden. Ook naar onze meening drukt de perso neele belasting in deze gemeente in onbil lijke mate op de exploitanten van koffiehui zen e.d. in dit feit kunnen wij aanleiding vinden U voor te stellen de perceelen of gedeelten van perceelen, uitsluitend dienende tot uit oefening van het bedrijf van een koffiehuis, restaurant of andere inrichting tot bet ge bruiken van spijzen en dranken tegen beta ling, gelijk te stellen met verhuurde gemeu bileerde kamers. Alsdan wordt de aanslag in de personeele belasting voor de betrokkenen gereduceerd tot 2/3 van den huidigen aanslag. Aanneming van ons voorstel beteekent met inbegrip van de opcenten een mindere opbrengst van 165. Reed3 vroeger heeft in uw vergaderingen een onderwerp van bespreking uitgemaakt de salarieering van hst secretariepersoneel. Nog steeds achten wij den post welke jaarlijks gevoteerd wordt ten behoeve van het administratief personeel, voor een ge meente als de onze veel te hoog en daarom hebben wij, nu door den gemeente-ontvan ger ontslag is aangevraagd, een geheele reorganisatie in overweging genomen. Wij kunnen dan tot een zeer belangrijke bezui niging geraken, zonder dat eenmaal verkre gen rechten moeten worden geschonden. Zooaïs U bekend is, worden momenteel de volgende jaarwedden uitbetaaldge meente-ontvanger 1380, le ambtenaar ter secretarie 2550, 2e ambtenaar ter secre tarie 1912.50, totaal 5842.50. Nu zouden wij de functie van gemeente ontvanger wallen combineeren met die van eerste ambtenaar ter secretarie. Genoemde ambtenaar, die zich daartoe bereid heeft verklaard, heeft zijn maximum dienstjaren, zoodat hij in het genot gesteld moet worden van de maximum jaarwedde is 1380. Bovendien maakt hij aanspraak op een kindertoelage voor twee kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar, tot een bedrag van 2 x 00 120. Op de jaarwedde welke hij als ambtenaar ter secretarie geniet, komt natuurlijk in mindering het salaris waarop hij als ge meente-ontvanger recht heeftechter zou den wij hem wegens meerdere verantwoor delijkheid een toelage wallen geven van 180 per jaar. Daarnaast zouden wij een nieuwen gedi plomeerden ambtenaar ter secretarie willen aanstellen op een jaarwedde van 1040. Ingaande 1 November a.s. wordt de toe stand dan als volgtGemeente-ambtenaar tevens le ambtenaar ter secretarie 1380, 120 en 1350 2850 2e ambtenaar ter secretarie 1912.50 derde ambtenaar ter secretarie 1040 totaal 5802.50. Dit beteekent dus een voordeel van 40 per jaar. In 1938 zal de tweede ambtenaar ter se cretarie den pensioengerechtigden leeftijd hebben bereikt. De daardoor ontstane vaca ture wenschen wij alsdan niet te vervullen, maar wegens het verrichten van meer ver antwoordelijk werk zouden wij dan den nieuw aan te stellen ambtenaar een jaar wedde wallen geven van 1600. Behoudens onvoorziene omstandigheden welke zich zou den kunnen voordoen, achten wij de bezet ting van de gemeente-secretarie dan vol doende. De toestand wordt dan Gemeente-ont vanger tevens le ambtenaar ter secretarie 2850, 2e ambtenaar ter secretarie 1600, totaal 4450. Beteekent dus een blijvend voordeel, ver geleken met den bestaanden toestand van 5842.50 4450 1392.50 per jaar. Hierbij komt nog dat de kindertoelage groot 120 komt te vervallen, zoodra de beide oudste kinderen van den len ambte naar ter secretarie den leeftijd van 18 jaren hebben bereikt. Binnen enkele jaren beloopt het voordeel dan ook een bedrag van 1512.50 per jaar. Waar wij er van overtuigd zijn dat de heer Kaan voor het gemeente-ontvanger schap de rechte man op de rechte plaats zal zijn, durven wij U dringend in overweging geven hem daarvoor te benoemen. Ter voldoening aan artikel 113 der ge meentewet doen wij U daarom toekomen de volgende aanbeveling ter voorziening in de vacature van gemeente-ontvanger 1. W A. Kaan, 2. J. Jobse. OOSTBURG Directeur P.T.T. Bij beschikking van den directeur-gene raal der P.T.T. is met ingang van 1 Sep tember aangewezen als directeur van het. P.T.T.-kantoor xe Oostburg, de commies bij den P.T.T.-dienst T. Zanen, thans te Leiden. Een slechte weg in Zeeuwsch-Vlaanderen. Gebleken is, dat het wegvak in en ten .Westen van Absdale van den weg van Axel naar Hulst, een belangrijke Oost-Westver binding in .Zeeuwsch-Vlaanderen, in slechten toestand verkeert en door de hoogtever schillen tusschen de eigenlijke verharding en de bermen zelfs gevaar kanontstaan voor de veiligheid van het verkeer. In ver band daarmede heeft de K.N.A.C. zich tot Gedep. Staten van Zeeland gewend met het verzoek te bevorderen, dat aan dezen weg de meest noodzakelijke verbeteringen wor den aangebracht. Waterschappen. Bij Kon. besluit zrjn benoemd in de pro vincie Zeeland a. met 27 Juli tot dijkgraaf van den Suzannapolder (Walcheren) A. J« Klomp', te Nieuw- en St. Joosland b. met 10 Augustus tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Oost-BevelandpolderL. Kranenburg te Wilhelminadcrp c. tot dijkgraaf van den Willemspolder (Noord-Beveland), A. J< Janse, te Wissekerke d. met 18 October: tot dijkgraaf van het waterschap G-ouwe- veer en Zelke, J. Koopman, te Zierikzee e. met 1 Augustus tot gezworene van het waterschap Gouwe veer en Zelke, J. J. Stols, te Nieuwerkerk f. met 1 Augustus tot ge zworene van den Kruispolder, R. A. Ver- eecken, te Hontenisse g. met 1 Augustus tot gezworene van den Nieuw- en St. Joos- landpolder, Chr. Janse, te Nieuw- en St. Joosland h. met 1 Augustus tot gezworene van den Nieuw-Olzendepolder, P. Nieuwen- huijse, te Kruiningen i. met 1 Augustus tot gezworene van het waterschap Hoede-' kenskerke, H. Jasperse, te Hoedekenskerke, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden j. met' ingang van 1 Augustus tot gezworene van den Molenpolder (Zuid-Beveland), M< M. van Harmeien, te Ierseke k. met in gang van 1 Augustus tot gezworene van den Koudepolder, B. van Hoeve, te Hoek 1. met ingang van 1 Augustus tot gezwo rene van het waterschap Groede en Baanst, A. C. Salomé te Groete; m. met ingang van 1 Augustus tot gezworene van den Adriana Johannapolder, L. van der Linde, te Drei- schor n. tot lid van het bestuur der water keering van de calamiteuze polders Oud- Kempenshofstede en Moggershil, C. Dorst A.Hzn. te Stavenisse. Besmettelijke ziekten. In de week van 1420 Juli kwamen in onze provincie slechts 2 gevallen van be smettelijke ziekten voor 1 te Middelburg van paratyphus en 1 van roodvonk te Se- rooskerke. KERK- EN SCHOOLNIEUWS 40-jarig ambtsjubileum dr. E. J. W. Posthumus Meyjes. Dr. E. J. W. Posthumus Meyjes, Ned, Herv. pred. te 's-Gravenhage, hoopt op 28 Juli a.s. zijn 40-jarige ambtsbediening te herdenken. Z.Eerw. diende de gemeenten Heinenoord, Middelburg (18991902) en 's-Gravenhage. Bezwaar tegen communistische predikanten De heer F. Goudzwaard te Rotterdam, heeft bij de algemeene synode der Ned. Herv. kerk een nieuw bezwaarschrift inge diend tegen ds. D. Boers van Róordahuizen, die lid is van de leiding der vereeniging van vrienden van Sovjet-Rusland. Gevraagd wordt of een predikaat der

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1