1000 500 300 25 3© JULI EERSTE BLAD NO. 169 73e Jaargang' -1935 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr„ Watstraat 58-80,Vlissingen. Telet. 10. Postrekening 68281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUW S Naar en door Zeeland per boot en autocar. VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige ianden bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. w ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uft 3 bladen en een Kindercourant. BEKENDMAKING. Aangifte leerlingen Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen maken bekend, dat op Dinsdag 23, Woensdag 24 en Donderdag 25 Juli a.s., des avonds van 79 uur in het schoolgebouw aan het Groenewoud nr. 41, gelegenheid be staat tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de Avondschool voor Nijverheidsonder wijs. Nieuwe leerlingen moeten vóór 17 Sep tember a.s. den 13-jarigen leeftijd hebben bereikt. Zij mogen niet gelijktijdig een dag school bezoeken. Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 20 Juli 1935. ""urg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris, A. DE BEIJL, L.S. VLISSINGEN. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat in het tijdvak van 22 tot en met 26 Juli 1935, zal worden geschoten met geschut, geplaatst nabij de Visschershaven en nabij de voormalige Koopmanshaven te Vlissingen. De schietoefeningen vangen aan ten 9.00 h. Op of nabij de batterij, van waar wordt geschoten, zal van één uur vóór den aan vang tot aan het einde der schietoefeningen een roode vlag worden geheschen. Geschoten wordt in de navolgende sectoren Van de batterij nabij de Visschershaven in een sector begrensd door de lijnen, ge trokken uit de batterij in de richtingen Oost, resp. Zuid-West tot op een afstand van 9500 m. Van de batterij nabij de voormalige Koopmanshaven in een sector omvattende een gedeelte van de reede van Vlissingen begrensd door de lijnen getrokken uit de batterij in de richtingen Oost, resp. Zuid- West, tot op een afstand van 4000 m. Zeevarenden wordt verzocht zich ni:t onnoodig in bovenvermelde sectoren op te houden. Vlissingen, 19 Juli 1935. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Bezuinigingsontwerp. Vóór de Regeering aan het woord kwam was de situatie ten opzichte van het Bezui nigingsontwerp niet bijster gunstig. Alleen de kleinere partijen onder de groote, nl. de anti-revolutionairen, de christ.-historischen, de liberalen en de vrijzinnig-democraten hadden zich vóór het ontwerp verklaard. De sociaal-democraten en de communisten wa ren tegen, mitsgaders de groep van Ker sten, Lingbeek en Arts. De houding der Katholieken was zwevend en daarvan hangt eigenlijk alles af. Een definitieve meerder heid was er dus nog niet gevormd. Het was dus voor de Regeering geen ge makkelijke taak om dit debat te beantwoor den. Daarbij komt nog, dat zij eigenlijk niets nieuws meer kan vertellen na alles wat er reeds over gezegd en geschreven is. En óók, dat zij na alle besnoeiingen op het oorspronkelijke ontwerp toegepast, toch on mogelijk meer aan nieuwe verlangens kon voldoen. Zeker niet aan dat der sociaal-de mocraten om de salarisverminderingen weg te laten, want wat blijft er dan van het wetsontwerp en de bezuiniging over. Met de Katholieken was het min of meer gevaarlijk debatteeren omdat er maar wei nig voor noodig is om die op deh weg der oppositie te drijven, waartoe zij al heel veel neiging vertoonden in de overigens niet even belangrijke rede van hun partijleider. Onmogelijk was het de sociaal-democraten te winnen omdat zij het stelsel verwerpen, waarvan dit ontwerp een sluitstuk is en omdat zij nu eenmaal het belangrijkste daaruit principieel niet wilden aanvaarden. Wat nu het resultaat zal zijn van de rede van de Regeering? Aan het slot daarvan heeft de premier twee dingen duidelijk laten uitkomen. Hij wenscht een duidelijke uitspraak van de Kamer of die alsnog bereid is vertrouwen te stellen in de Regeering. In de tweede plaats heeft hij doen uitkomen dat als de Katholieken tegenstemmen, maar het wets ontwerp wordt toch aangenomen, het Kabi net toch ernstig zal moeten overwegen of het aanblijven, nu gebleken is dat het den steun van de grootste fractie -waaruit het is samengesteld, moet missen. Door deze ver klaring zijn dus de Katholieken in den hoek gedreven zij weten nu wat aan hun stem hangt ook al geeft die den doorslag niet. Overigens was er betrekkelijk weinig be langrijks in de rede van den premier en nog minder in die van den Minister van Financiën. Het was alles herhaling en nieu we belichting zonder nieuwe gezichtspun-, ten. Na.tuurlijk laat de Regeering niets, al thans nog niet, van haar wetsontwerp los. Omtrent de kwestie der deflatie en der devaluatie houdt de Regeering vast aan het standpunt, dat er gunstiger verhouding moet zijn tusschen goederen-prijzen en pro ductiekosten. De Regeering treedt regulee- rend op door de consequente deflatie te remmen, maar anderzijds de deflatie te be vorderen, waar die zich niet snel genoeg openbaart. Een benaderende consequente deflatie noemde de Minister die opvatting. Aantasten van de hoofdsommen is niet mo gelijk en daarvoor bestaat ook geen reden. De vraag of devaluatie kan uitblijven als het ontwerp op de vaste lasten is aangeno men hangt voor een deel af van de houding in het buitenland. De Regeering zal onze muntkwaliteit tot het uiterste verdedigen. De niéuwe Minister van Economische Zaken heeft meer geloof in de mogelijkheid dan zijn voorgangers. Hij heeft de hand aan den ploeg geslagen. De bevordering der in dustrialisatie zal los staan van de sfeer van het Werkfonds zij zal ondergebracht wor den onder een stichting die rechtstreeks rèssoreert onder den Minister van Economi sche Zaken. Intrekking van het capitulanten-stelsel, dat slechts als tijdelijk is bedoeld, kan de Regeering niet aanvaarden. De moeilijkhe den die de sociaal-democraten vreezen zal de Regeering extra onder het oog zien. De Regeering worstelt dag en nacht met de groote vraagstukken en de Kamer oor deelt wel eens te gemakkelijk. Bij de aan passing spelen twee factoren een groote rol, nl. de loonen en de vaste lasten. De Regee ring drukt niet het loonpeil, maar kan ook niet dulden dat dit ondanks alles wordt ge handhaafd. Reguleeren is haar eerste taak en dat is ook de gedachte die aan dit ont werp ten grondslag ligt, Hiermede is dus nog eens duidelijk het algemeene standpunt der Regeering aange geven en de Kamer heeft te beslissen of zij dit al dan niet in zijn geheel aanvaardt. Dit is stellig de bedoeling van die positieve uit spraak die het Kabinet voor zijn beleid eischt. Wars van groote woorden, die niet precies vaststaan in hun beteekenis heeft de Minister het standpunt der Regeering nog eens duidelijk en klaar, ondubbelzinnig uit eengezet. Het ligt tusschen al die groote woorden in en is vooral practisch en oppor tuun bedoeld. Waarschijnlijk heeft deze rede eeniger- mate kalmeerend gewerkt. Er was minder spanning in de Kamer en voor het betoog van den Minister van Financiën, die allerlei details behandelde, was dientengevolge niet heel veel aandacht. Men wacht nu tot Dinsdag op het antwoord, dat in de eerste plaats van de Katholieke groep wordt ge hoopt. Minister Oud heeft ons nog eens voorge rekend wat het Kabinet op financieel ge bied deed. Toen het optrad vond het een tekort van 190 millioen. Als het Kabinet niet had ingegrepen zou dat nu al tot 290 zijn aangegroeid, terwijl het thans over 1935 slechts 50 millioen zal bedragen indien alle bezuinigingswetjes worden aangenomen. Op spoedige behandeling daarvan drong hij krachtig aan. Het denkbeeld van mr. Aalberse om eerst te beslissen over de vaste lasten wees de Minister af. Het gaat daarbij om een ge heel andere materie, die afzonderlijk dient te worden behandeld. Dinsdag zal dus de beslissende dag zijn. Te voorspellen valt er niets, maar het is haast niet denkbaar dat men dit Kabinet durft te laten vallen wetend, dat men dan aanstonds bereid moet zijn de taak over te nemen enbeter uit te voeren. De Zeeuwsche landbouwers en de organisaties. Het Tweede Kamerlid G. H. Kersten heeft den minister van economische zaken schriftelijk de vraag gestéld, of het hem bekend is, dat vele Zeeuwsche landbouwers bezwaren hebben met de besturen van ar beidersbonden overleg te plegen inzake vaststelling van loon en of de minister be reid is althans hen, die zelf niet in eenige organisatie zijn en wier arbeiders ook niet georganiseerd zijn, van deze opgelegde ver plichting te ontheffen. Partijpolitiek op de koopvaardijvloot. Het bestuur van de Centrale van koop vaardij officieren schrijft ons Het leven aan boord van de Nederland- sche koopvaardijschepen heeft zich tot he den altijd weten te behoeden voor partij politieke twisten- Zonder te willen beweren, dat onze zeelieden politiek-onverschillig zijn, gold het toch altijd als een ongeschre ven wet, dat elkanders levens- en wereld beschouwing geen aanleiding behoorde te zijn tot verwijdering in het onderlinge ver keer op zulk een klein stukje vaderland- schen bodem als een schip nu eenmaal is. Sinds de uitheemsche wijze van propa- gandavoering van de N.S.B. ook op de Ne- derlandsche schepen is doorgedrongen waartoe bijv. in de Duitsche havens alle gelegenheid tot medewerking wordt gebo den dreigt het gevaar, dat net op onze schepen langzamerhand met die gemoede lijkheid gedaan zal zijn. Zeer zeker zal dit zoo zijn, wanneer de reeders daartoe mede werken of daartoe aansporen. In tegenstel ling met enkele reederijen, die dit gevaar reeds inzagen en daarom voorschriften aan de bemanning gaven zich aan. boord van politieke propaganda te onthouden, meen de de directie van de reederij P. A. v. Es Co. te Rotterdam waarVan de leden der directie vooraanstaande leden van de N.S.B. zijn geen beteren weg te kunnen vinden, dan op één na alle niet N.S.B. officieren waaronder met 7 en 15 diens jaren bij die reederij te ontslaan, nadat gebleken was, dat deze officieren zich u't eerlijke over- tu.ging niet konden aansluiten bij deze be- v/ogmg. Dit zelfde lot ondergiu? een deel der be manning, voor zoover het de scheepsgezel len betreft, waarvan o.a, een dezer ruim 25 j iar in dienst was van de reederij. Het bestuur van de Centrale van koop vaardijofficieren meent langs dezen weg te moeten protesteeren tegen een dergelijke handelwijze en wekt de zeevarenden op, zich door een dergelijke aantasting in hun gewetensvrijheid niet te laten intimideeren en de aloude onderlinge verdraagzaamheid omtrent politieke opvattingen aan boord hoog te houden. Het ontwerp-pachtwet. „Het Volk" (s.d.) meent, dat de regee ring er in geslaagd is, een wetsontwerp in te dienen dat de hoofdzaken inhoudt van het vroegere, door de Eerste Kamer ver worpene, en in het algemeen wel bevredigt. Op 'n punt moeten wij intusschen twijfel opperen aan de juistheid der voorgedragen regeling. Het wetsontwerp neemt niet over de instelling van afzonderlijke pachtcom- missies, zooals in het verworpen ontwerp voorzien, maar stelt op het voetspoor van de CrisispachtwT bij de kantongerechten pachtkamers in, bestaande uit den kanton rechter met twee niet tot de rechterlijke macht behoorende deskundigen, terwijl bij de benoeming dezer bijzitters zal worden gezorgd „dat noch het belang der pachters noch dat der verpachters in ue p ^chtkamer overheerscht". Dit komt practisch op het zelfde neer als de pachtcommissies en ont moet dan ook bij ons geen bedenking. Echter wordt voorgesteld op de uitspra ken der pachtkamers geen hooger beroep bij de rechtbank toe te laten, doch wil men slechts cassatie door den Hoogen Raad mogelijk maken. Dit nu zal, vreezen w\j, tot groote ongelijkheid van rechterlijke be slissingen in de verschillende landsdeelen leiden, een zeer ongewenschten toestand, een chaos. Ter aanbeveling van deze regeling wordt in de toelichting gezegd, dat hooger beroep zou beteekenen „beroep van 'n collega met speciale deskundigheid op een college,' dat die deskundigheid niet bezit, tenzij men ook bij de rechtbanken bijzondere Kamers voor pachtzaken zou willen instellen". Ja, waar om dan niet De memorie verwerpt het slechts op den enkelen grond, dat deze op lossing „niet wol in aanmerking kan ko men". Raadseltaal. De nagelaten „oplos sing" ware zoo een\,. ió;g mogelijk en lijkt ons zeer ge wenscht. Sociaal-democratisch congres. De Sociaal-Democratische Arbeiderspartij en de vereeniging van Sociaal-Democrati sche Raads- en Statenleden houden mor gen te Amsterdam in Krasnapolsky een congres. De bedoeling is om op dit congres o.m. te bespreken le. de politieke beteekenis van den uit slag der gemeenteraadsverkiezingen 2e. de houding van de burgerlijke pers ten aanzien van dezen uitslag 3e. de eischen, a. om de kosten van de bestrijding van de werkloosheid voor reke ning van de Rijkskas te nemen b. om de uitkeeringen uit het Gemeentefonds aan de gemeente op het vroegere peil te herstel len 4e. het vraagstuk van het bezit van wethouderszetels 5e. de houding tegen over de communistische raadsleden. ■Als inleiders worden uitgenoodigd de heeren W. Drees en Ed. Polak, terwijl het congres door den partijvoorzitter Koos Vorrink zal worden geleid. Het „Werkfonds". Blijkens het verslag van het „Werk fonds" over de periode 16 Maart tot 15 Juni is voor rijkswerken vastgelegd 13.816.000, voor werken van andere publiekrechterlij ke organen 10.863.000, voor industrieele projecten 1.979.064, voor andere werken 310.000. Berekend is, dat door de openbare wer ken, waarvoor gelden uit het Werkfonds zijn toegestaan, op de bouwplaats voor 360.000 man-weken werk is geschapen. Men kan aannemen, dat hierdoor een ge lijk aantal man weken buiten de bouw plaats verloond wordt. Het aantal arbeiders, dat doo^ industri eele credieten uit het Werkfonds werk vindt, is zeer bezwaarlijk te schatten. De uitbreiding van Amsterdam. De gemeenteraad te Amsterdam heeft gisteravond met algemeene stemmen het bekende uitbreidingsplan goedgekeurd. Daardoor is thans vastgesteld, dat de uitbreiding van de stad Amsterdam langs vaste lijnen zal plaats hebben. In dit plan toch was vastgelegd, waar de randwijken zullen verrijzen en waar de in dustrieën in de toekomst zullen worden gevestigd. Ook zijn daardoor vastgelegd de toe komstige aansluitingen van de wegen in en om Amsterdam. De burgemeester hoeft de stad en den Dienst voor Publieke werken gelukge- wenscht met dit succes. Hij hoopte, dat binnen niet al te langen tijd het mogelijk zal zijn, begin van uitvoering aan dit plan te geven. Industrie- en Huishoudschool Middelburg Afdeeling Vlissingen. Hierbij maken wij de lezers opmerkzaam op de advertentie in dit blad, waarin de tentoonstelling aangekondigd wordt van de afdeeling Vlissingen der Middelburgsche Industrie- en Huishoudschool. Wy hopen, dat velen het werk zullen ko men bezichtigen, dat de leerlingen van den cursus gedurende het laatste halfjaar heb ben vervaardigd. Het moge dan tevens een aansporing zijn zich op te geven voor den nieuwen cursus, die in September zal aanvangen. Hiertoe bestaat gelegenheid op de ten toonstelling. Nog steeds blijken er Vlissing- sche vrouwen en meisjes te zijn, die nooit van dezen cursus gehoord hebben en dus niet van de nuttige lessen konden profitee red al hadden zij het gewild. Laten diegenen dus a.s. Woensdag 24 Juli ook de tentoonstelling bezoeken, in het gebouw van het voormalig Burgerwees huis, Badhuisstraat 64, van 3 tot 5 en van 7 tot 9 uur. De toegang is gratis. Het cursusgeld voor den nieuwen cursus bedraagt slechts 5.—. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's bi onze Tijdinghal. Een drietal opnamen van de teraardebe stelling van het stoffelijk overschot van de leden van de bemanning van de „Kwik staart", op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam. De teraardebestelling van mr. Cort van der binden, minister van Staat en oud-minister-president, op de be graafplaats „Oud Eik en Duinen" te Den Haag. Het vertrek van ir. Mussert per K.L.M.-vliegtuig de „Sperwer" van Schip hol naar Indië. De belangstelling voor het K.L.M.-kantoor bij het bekend worden van het verongelukken van de „Maraboe". What's in a name? Ik g'loof niet langer Dat een naam nog iets beduidt Want als dat zoo was, can heette Van der Schuyt niet van der Schuyt. Nee hoor, 'k leerde dezer dagen, In de namen zit het niet, Althans zoo lang v. d. Schuyt nog Niet Van der Salonboot hiet. Heerlijk hadden wij het samen Op dit land- en waterfeest Daad'lijk allen goede vrinden Ruzie is er niet geweest. Zelfs toen er in 't Vlissingsch sluisje 'n Uur op water moest gewacht, Werd door ons dat lange wachten Niet in rekening gebracht. Als een heele kudde spreeuwen Streken w'in de kersen neer Net toen 't goed begon te worden Kwam 't bevelnu gaan we weer. Eten, drinken, drinken, eten Thee en sherry koffie, port 'k Vin, dat op deez' stoomvaartlijn de Slanke lijn vergeten wordt. 'tWas een pracht organisatie, Alles klopte en stond klaar. Van de bus direct de boot in, Van de boot in d' autocar. En op tijd was alles Prachtig Alles ging op tijd voorbij. Samenwerking van Toerisme, Bankbedrijf en Reederij. Het was Luctor et Emergo En het was het strijden waard. Onze Zeeuwen vochten eeuwen Voor dit mooie plekje aard. Wat een rijkdom, wat een luxe, Wat een eenvoud tegelijk Wat een bodem vol beloften. Zelfs de armsten zijn hier rijk. Enthousiast en vriend'lijk trio, Wilt nog lang voor groot en klein De verkonders van het mooie Zeeuwsche Evangelie zijn. Leert aan al uw landgenooten 't Zeeuwsche land, de Zeeuwsche kust Geven U in 't jachtend leven Vreugd, vertrouwen ende rust. CLINGE DOORENBOS. Een foto van het vliegtuig „Maraboe", dat te Bushir door brand werd vernield. Het jaarlijksche groote Concours Hippique te Hoofddorp. De opening van het Pool- sche zeemanshuis te Scheveningen door den Poolschen gezant dr. W. Babinsky. Kunstkring „Het Zuiden". De kunstkiing „Het Zuiden" opent op 21 Juli weder zijn jaarlijksche seizoententoon stellingen, waarop nu schilderijen zijn ge- exposeerd door mevr. Hendrickx, mevr. Die- leman, mevr. Van Swichem en de heeren Vaarzon'Morel, Melse, de Vries, Weststrate en Maandag. De toegang is vrij, zoodat het bestuur een druk bezoek verwacht. Hedenmiddag werd de tentoonstelling door den burgemeester, in tegenwoordig heid van verschillende genoodigden ge opend. Een openlucht-samenkomst. Gisteravond had op het sportterrein aan den Koudekerkschen weg een goed bezochte openlucht-samenkomst plaats, uitgaande van de contact-commissie der Prot. Christ. Jeugdorganisaties. Na gezamenlijk zingen van „Lof zij den Heer", opende de voorzitter, de heer Joh. P. Ventevogel op de gebruikelijke wijze. Medewerking verleende de sportafdeeling der C.K.W.O. en de mondorgelclub „Excel sior", onderafdeeling van de C.J.M.V, die verschillende nummers uitvoerden. Als sprekers traden op ds. G. Smeenk, Geref. predikant, mej. da. A. J. van den Ban, Doopsgezind pred. en ds. D. J. Vossers, Ned. Herv. pred., die resp. het woord voer den over „De armoede der wereld", „De rijkdom der wereld" en „Wat is onze taak". Gezongen werd nog „Heer, ik hoor van rijken zegen" en „Grijp toch de kansen". MIDDELBURG Voorstel aan den gemeenteraad. Het droogdok. Reeds in 1933 zgn op verzoek van dé Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vlissingen. onderhandelingen begonnen om te geraken tot de ontbinding van de overeenkomst van 1895, gesloten tusschen de gemeente en die maatschappij terzake van het droogdok „Prins Hendrik". Men kwam tot de vo'gen- de voorwaarden dat „de Schelde de zgu.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1