500 300 25 THEE YSENDYK JAVA heel f[jn KARAVANEN VRIJDAG 19 JULI EERSTE BLAD •NO. 73e Jaargang :1935 UitgaveFirma F. VAK BE VELDE Jr., Walsfraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening E6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PRQVINCIENIEUWS qoed en toch. J goedkoop VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. Si ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 et. iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij,3 maai plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" DJt nummer bestaat uit 2 bladen De Vlissingsche Boulevardloop. Btj de Vlissingsche Sportvereeniging „Marathon" is bericht ingekomen, dat de op Zaterdag 31 Augustus te houden Vlis singsche Boulevardloop namens het be stuur van de K.N.A.U. zal worden bijge woond door den heer drs. van Leeuwen. Onder hen, die zich reeds voor deelne ming aan dezen wedstrijd hebben opgege ven, bevinden zich de Belgische athleten B. Hermans, de winnaar van 1934 en A. pielen, de recordhouder van den Boule vardloop. Zeebaden. In de week van 12 tot 18 Juli werden hier in het geheel 6545 zeebaden genomen, waarvan 4366 in het gewone bad en 2179 in het volksbad. De hoogste temperatuur van de lucht was 85 graden en de gemiddelde tempera tuur van het water 67 graden. Postzegelloket voor verzamelaars. Het postzegelloket voor verzamelaars is morgen- (Zaterdag 20 Juli) middag aan het Post- en Telegraafkantoor van 3 uur tot half 5 geopend. Voorradig zijn, naast de diverse koloniale post- en portwaarden de zegels van Nederland in gewone en rol- perforatie. Een droeve plechtigheid. Op de algemeene begraafplaats te Oost en West-Souburg vond hedenmiddag de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer B. Koens, in leven inspecteur van de navigatie bij de stoomvaart-maatschappij „Zeeland", die Dinsdag, jl. op zoo noodlottige wijze om het leven is gekomen. Tegen half 12 hadden zich bij het sterf huis vele belangstellenden opgesteld. Als de kist met het stoffelijk hulsel wordt uitgedragen en in den rouwauto is ge plaatst, wordt deze gedekt met tal van bloemstukken. Direct achter den lijkauto volgde een open landauer met een schat van bloemen en kransen. Naast de bloem stukken en kransen van de familie waren hierbij van de directie en commissarissen van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland", van het personeel van de drie mailbooten „Prinses Juliana", de „Hertog Hendrik" en de „Mecklenburg" en van verschillende on derafdelingen van het personeel bij deze maatschappij in dienst, van de N.V. Haven van Vlissingen, van de Kon. Maatschappij „de Schelde", van de Harwich-pilots, van de Rott. Droogdok Mij., benevens een krans van de N.V. „Zeeland" zelf en vele anderen. Bij aankomst van den stoet op het Mar- nixplein stond hier opgesteld het geheele personeel van de Mg. „Zeeland" van hoog tot laag, voor zoover de dienst dit maar eenigszins toeliet. Als de rouwstoet is ge passeerd, sluiten allen zich aan om den doode naar zijn laatste rustplaats te bege leiden. Op de begraafplaats was de belangstel ling buitengewoon groot. Hier merkten wij o.a. op het dagelijlcsch bestuur van de ge meente Oost- en West-Souburg, het perso neel met den directeur van de N.V. Haven van Vlissingen, den heer E. Niemeijer, be drijfsleider bij de Kon. Mij. „de Schelde", de heer G. J. de Jonge, directeur van den pro vincialen stoombootdienst. Langzaam en onder diepe stilte ging de rouwstoet grafwaarts. Direct achter de baar schreed de echtgenoote van den over ledene met de beide kinderen. Naast de ver dere familieleden gingen ook in den stoet mede de heer T. H. de Meester, voorzitter van den raad van commissarissen van de maatschappij „Zeeland" en de directeur de heer G. J. Bensink. Allen ontblootten eerbiedig het hoofd, toen de kist in de met dennengroen beklee- de groeve werd neergelaten. Hierna trad naar voren de heer G. J. Ben sink, die aan het geopende graf het vol gende sprak Als ik hier namens commissarissen en directie van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" en namens het geheele personeel der maatschappij op deze plaats een enkel Woord wil zeggen, dan weet ik niet hoe ik aan de ontroering, die we allen in ons diepste innerlijk gevoelen, uiting moet geven. We staan hier aan de groeve van een baan, die ons allen zeer na was. De meesten hebben Koen3 gekend in den tyd, dat hy van 1903 af varende zijn krachten aan de maat schappij heeft gegeven. En juist in die om geving aan boord van een schip, onder zulke wisselende omstandigheden, zullen zij zijn persoon hebben leeren waardeeren door de kracht, de groote kameraadschap en vooral de eenvoud die van hem uitgingen. En ook zij, waaronder spreker zelf, die het voorrecht heeft gehad met hem als in specteur te mogen samenwerken, allen we ten wie en wat Koens was. Een man, vol levenskracht en levensdurf, voor wie de moeilijkheden er waren om ze te overwin nen. Want makkelijk heeft Koens het leven niet opgenomen. Voor hem was er maar één koers, die bepaald werd door de begrippen eerlijkheid, oprechtheid en plichtsbesef. Plichtsbesef had Koens in hooge mate en niet het besef alleen, maar tevens had hij de gaven van kennis, van geest en van hart om dien picht te vervullen op een wijze, die een voorbeeld voor allen kan zijn. En als de ,,Zeeland"-menschen, maar ook allen waar Koens in zijn werkkring mede in aanraking kwam, zijn heengaan voelen als een ontstellend verlies, wanneer op het kantoor, aan den wal en aan boord zijn plaats leeg zal blijven, dan kan men slechts beseffen wat dit verlies voor zijn vrouw en kinderen en familie beteekent. Maar hoe groot dit verlies ook zij, toch, als spreker aan de kinderen denkt, zou hij zeggen, gij hadt een voorrecht dezen man als vader te hebben, want hij moet niet al leen uw vader, maar ook wat zoo mooi is, uw intieme vertrouwde vriend zijn geweest. Leef naar hem, houdt hem voor oogen, zooals ook wy Koens voor oogen zullen houden. Zoo zal hij by ons aldus eindigde de heer Bensink blijven voorgeven als een hoogstaand en bekwaam man, maar bovenal als een groot mensch. Hg ruste in vrede. Vervolgens las ds. L. C. Spijkerboer, Ned.. Herv. predikant te Souburg, de woorden van Joh. 5 vers 2429. Velen van de aanwezigen maakten daar na van de gelegenheid gebruik om door het strooien van bloemen in de groeve een laat- sten groet aan den overledene te brengen. De zoon, de heer B. Koens, dankte na mens zijn moeder, zuster en verdere familie hartelijk voor de betoonde belangstelling en het medeleven in deze voor hen zoo droeve dagen. Speciaal bracht hij een woord van dank aan den heer Bensink en ds. Spijker boer voor de woorden aan de groeve van zgn vader gesproken. Diep onder den indruk verlieten allen hierna den doodenakker. Concertgebouw Trio. Britannia. Trokken het vorige jaar de Zondagmid dag-concerten niet het bezoek, dat zij in derdaad verdienden, ook nu ziet het er naar uit, dat de vervangende Donderdagavond- concerten en dat heette destijds de avond bij uitnemendheid te zijn niet die belangstelling deelachtig zullen worden, waarop zy met recht aanspraak mogen ma ken. 't Zal dus wel aan de tijdsomstandig heden liggen of deed de kermis-oliebol- len-vreugde haar invloed gelden dat het eerste concert nu niet direct druk bezocht was, want wat op dezen kamermuziekavond geboden werd, was werkelijk iets van hoo- ger orde. Bovendien heeft men het altijd over Hollandsche musici, doch zelfs als men onze kunstenaars met een voorname repu tatie kan ontmoeten, schittert men veelal door afwezigheid. Hoe het ook zij, het Con certgebouw Trio, bestaande uit de heeren Willem Andriessen (piano), Louis Zimmer- mann (viool) en Marix Loevensohn (cello), had gisteren voor een uitmuntend bezette zaal moeten concerteeren. De kunstenaars, alle drie van huis uit met groote solistische eigenschappen en muzikaliteit begaafd, waaraan zij een vol komen instrumentale beheersching paren, vormen een homogeen, geacheveerd, wel luidend ensemble. Als fijne kamermuziek spelers hebben zij zich van de vertolking van het aan Beethoven, Saint.-Saëns en Tschaikowsky gewijde programma schitte rend gekweten. Het trio op. 70 no. 1 in d, gr.t. van den Bonnschen meesier genoot een sterk boeiende uitvoering, speciaal het Largo werd mooi en expressief geïnterpre teerd. In Saint-Saëns op. 18 in f, gr.t. trof al onmiddellijk in het Allegro vivace de sierlijkheid en bevalligheid van den echt- Franschen geest. Dit klavier-trio werd geestrijk en vol schoonheid weergegeven, het Scherzo werd pittig geëxposeerd. Tot slot het trio op. 50 in a., kl.t. van Tschai kowsky, den Russischen Schumann, dat, na het artistiek aandoenlijk voorgedragen Fezzo elegiaco, (d.i. klagend muziekstuk) den kunstenaars in het thema con varia- zioni gelegenheid schonk zich belangrijker individueel te doen gelden en dat met over gave, temperament, bezieling en rhyth- misch élan werd vertolkt. Het succes was na elk werk zeer groot. De dankbaarheid der aanwezigen uitte zich zeer terecht in geestdriftig applaus, dat in een staande hulde culmineerde. Voor belangstellenden zg nog vermeld, dat door deze beproefde kunstenaars de acoustiek van de kurzaal buitengewoon goed werd genoemd. O. Wonder-Show. Onder de kermisattracties die niet over belangstelling te klagen hebben, mag ook zeer zeker bovengenoemde inrichting, staande op den Nieuwendijk, gerekend wor den. De fakir toont daar hoe hy met gemak brandende fakkels in zijn mond steekt en uitdooft, terwijl hij zelfs gelegenheid geeft om een sigaret aan te steken met een vlam uit zijn mond. Verder treedt op een man die zichzelf gehypnotiseerd heeft, zoodat hij als het ware in een pop gemetamorphoseerd is. Door een enkele handbeweging komt hij langzaam uit dien toestand terug. Nadat hij zich dan als gewoon mensch aan het publiek heeft voorgesteld, 'ziet men hem zichzelf weer onder hypiiose brengen. Militair Tehuis. Gisteravond stond de bijeenkomst onder leiding van ds. G. Smeenk. Na gemeen schappelijk zingen van het Lutherlied, ging deze voor in gebed en sprak naar aanleiding van Efeze 6 een kort woord over „Ontwa pening". Ook de Christen zal alles doen om den vrede te bevorderen, al weten wij, naar de Schrift, dat een volkomen vrede op deze wereld nooit zal komen. Wij zijn tegen een zijdige ontwapening, wat funeste gevolgen zou kunnen hebben voor ons land. Spr. wees op 't dreigende oorlogsgevaar tusschen Italië en Abessinië, het vloötverdrag Engeland Duitschland, Frankrijk eri Rusland tot de tanden gewapend. De vrede in Europa ia nog ver te zoeken. Elk oogenblik kan een oorlog uitbarsten. Van ontwapening in ons land mag dus geen sprake zijn. Evenzoo is het op geestelijk terrein. Ook in den strijd voor Gods Koninkrijk is voor ontwapening of dienstweigeren geen plaats. Medewerking aan dezen avond gaven de Chr. zangvereeniging „Hosanna" en het strijk-ensemble van mej. De Hondt, welke zich op de bekende uitnemende wijze van hun taak kweten, en gedurende enkele uren door zang en muziek de aanwezigen deden genieten. Ter afwisseling gaf de heer Van Es en kele voordrachten, luide toegejuicht door het auditorium. Ds. Smeenk bracht aan het eind van den avond hartelijk dank aan den heer W. J. Bommelié, als directeur van „Hosanna", aan mej. W. de Hondt en den heer Van Es, voor hun zeer op prijs gestelde medewer king, terwijl mej. De Hondt door den huis- vader, onder applaus, een keurige bloemen hulde werd aangeboden. Met het zingen van het Zeeuwsche Volks lied werd de avond gesloten. Feestavond C. J. M. V. In de kermisweek organiseert de C.J. M.V. haar jaarlijksch terugkeerende feest avond. Zij weet deze avonden steeds aan trekkelijk te maken. Gisteravond vond dan ook weer in het C.J.M.V.-gebouw zulk een gezellige bij eenkomst plaats. Na gezamenlijk gezang opende de voorzitter, de heer W. Marijs, de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom. Een belangrijk deel van dezen avond werd verzorgd door de Mondharmo nicaclub, onderafdeeling van de C.J.M.V., onder leiding van den heer C. Labruyère. Op zeer verdienstelijke wijze heeft deze met zijn club een keurig varieerend pro gramma teil gehoore gebracht. Sinds de heer Labruyère directeur dezer vereeniging is, legt hij zich meer en meer toe op het spelen van fijnere muziek, zoo dat wij gisteravond te hooren kregen stuk jes van Mozart, Beethoven, Carmen, Faust enz. Ter afwisseling werden ook eenige populaire nummers ten beste gegeven, waarvan de potpourri „Voor elck wat wils" terdege de stemming er in bracht. Door eenige leden van de C.J.M.V. wer den een paar komische voordrachten voor gedragen, terwijl een humoristisch tooneel- stukje „De huisknecht gaat weg" op vlotte wijze werd opgevoerd. Nadat de voorzitter allen dank had ge bracht voor hun medewerking, werd dezen feestavond besloten met het zingen van het Zeeuwsche Volkslied. Ondeugdelijke remmen. Hedenmorgen vond op den Singel een aanrijding plaats tusschen een auto en een rijwiel. Het rijwiel werd beschadigd. Den automobilist trof schuld daar hij den van rechts komenden wielrijder voorrang had moeten verleenen. Voorts had de auto bestuurder, zooals door de politie werd ge constateerd, op zoodanige wijze gereden bij het passeeren van op den Singel uitkomende wegen, dat de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in naar de remmen van de auto, welke ondeugdelijk werden bevonden, waarom tot inbeslagname van den auto is overgegaan. Het voertuig is daarop naar het bureau vaii politie overgebracht en is daar onder zocht door den politie-deskundige voor auto's, den heer Vrjgeboom. Deze constateerde dat de voetrem geens zins aan de eischen voldeed, en dat het ge vaarlijk geacht kon worden om met dezen auto te rijden. Proces-verbaal werd opgemaakt. Gered. Gisterenmiddag omstreeks 4 uur geraak te een 5-jarig ventje al spelende in het Marinedok alhier. Op het hulpgeroep snelden twee jongelui toe die gekleed te water sprongen en er in slaagden het kind op het droge te brengen. Scheepvaartberichten. Heden is hier aangekomen het Neder- landsche stoomschip „Zaan" van Archan gel met een lading hout voor Middelburg. MIDDELBURG Speldjesverkoop. De speldjesverkoop ten bate van het Liefdewerk voor Kinderbescherming, heeft gisteren 113.21 bruto opgebracht. Een afscheid. In het „weekblad voor Gymnasiaal Mid delbaar Onderwijs komt een bericht voor van het afscheid van dr. L. A. J. ■Burgers- dijk als conrector en leeraar aan het gym nasium alhier. Na afloop van de promotievergadering richtte de rector zich tot den conrector, den heer Burgersdijk, die wegens het be reiken van de wettelijke leeftijdsgrens het onderwijs verlaat. Niet over den 'conrector zou hij spreken, wiens betrekking eigenlijk een sinecure is wanneer de rector niet ver hinderd is zijn werkzaamheden te verrich ten, maar over den leeraar Burgersdijk, dien hij schetste als de typische, ouderwet- sche, klassieke, wetenschappelijke docent die begreep, dat er verband moest worden gelegd tusschen de Oudheid en het tegen woordig leven. Na ook nog te hebben her innerd aan de groote verdiensten van den heer Burgersdijk als regisseur bij de op voeringen van de gymnasiatenvereeniging „Nihil sine Labore", welke opvoeringen in de stad steeds zeer worden gewaardeerd en na zij groote werkkracht te hebben ge roemd, eindigde spreker met de verwach ting, dat Burgerdrjk nog heel wat penne- vruchten zou schenken. Namens de collega's sprak de heer A. Petermeyer. Hij wees er op hoe Burgersdijk het gymnasium zal missen, maar hoe ook de collega's Burgersdijk zullen missen om zijn amicale wijze van omgang en hoe zij niet meer zullen kunnen genieten van zgn uitgebreide kennis, niet alleen op het ge bied van de oude talen, maar ook op dat van de nieuwe. Nadat de heer Burgersdijk beide spre kers bedankt had, drukte hij er zrjn vol doening over uit, dat hij altijd zoo gewaar deerd is. De prettige omgang met zijn collega's zal hij missen. Daar hij echter in Middelburg blijft wonen, zal de band met het gymnasium niet geheel worden verbro ken. Bij het eenige dagen hierop gevolgde af scheid van de leerlingen bleek wel hoezeer het meeleven van den heer Burgersdijk met de jeugd op prijs werd gesteld. Ook aan mevrouw Burgersdijk, die haar man hierbij krachtig terzijde stond, werd daar voor dank gebracht. Tot zoover genoemd weekblad. Wij vernemen nader, dat de rector en de leeraren den scheidende een schrijfmachine als souvenir aanboden voor het vergemak kelijken van zij-n arbeid, terwijl de leerlin gen bij monde van den heer A. A. Leen- houts niet alleen fraaie bloemen, maar ook een leeslamp van Deensch smeedwerk aanboden en de curatoren den heer Bur gersdijk in hun vergadering noodigde. waarbij de voorzitter, mr. W. F. E. Baron van der Felts hem toesprak en hem namens het college een boekwerk over Spaansche schilderkunst overhandigde. Aangehouden. Door de politie te Gouda is aangehouden zekere K„ woonachtig te Middelburg, die zich in die gemeente heeft schuldig ge maakt aan oplichting. Bij zijn aanhouding bekende K. zich eveneens schuldig te heb lp ben gemaakt aan diefstal van een rijwiel dat onbeheerd in de duinen onder de ge= meente Biggekerke lag. Vervolgens heeft K. zich schuldig gemaakt aan oplichting gepleegd te Goes, alwaar hij eenige goede ren onder valsche voorspiegelingen van een. winkelier wist machtig te worden. Verder heeft K. zich te Dordrecht schuldig ge maakt aan oplichting. Genoemde persoon zal ter beschikking van den officier van justitie te Middelburg worden gesteld. OOST- EN WEST-SOUBURG Geslaagd voor de hoofdaete. Onze vroegere dorpsgenoot de heer L. J» Goedbloed, thans onderwijzer te Biervliet» slaagde een dezer dagen te Rotterdam voor. het examen hoofdaete L.O. BIGGEKERKE Een rijwiel gestolen. Vorige week Vrijdag vermiste een inwo ner uit Middelburg zijn rijwiel, dat hij bij het pompstation had neergezet. Het politie onderzoek leverde geen resultaat op, doch Donderdag kwam van de politie te Gouda bericht, dat aldaar was aangehouden een person K. genaamd en uit Middelburg af komstig, die in het bezit bleek te zijn van de vermiste fiets en die bekende het rywiel te hebben gestolen. Van een paard gevallen. Donderdagavond is de 15-jarige land bouwersknecht, W. Jobse, van een paard gevallen en vrij ernstig gekwetst. Uit het medisch onderzoek bleek, dat zijn sleutel been was gebroken, terwijl hij een lichte hersenschudding had bekomen. GOES De grenswijziging. Gisteravond vergaderde de commissie uit de ingezetenen om advies uit te brengen over de grenswijziging op Zuid-Beveland. Naar aanleiding van een betoog van den heer W. L. L. J. Dekker (a.r.) tegen de voorgenomen opheffing der gemeente Kat- tendijke, merkte de voorzitter op, dat de gemeente Goes hierom niet heeft gevraagd, maar dat Ged. Staten hiermede zijn ge komen. De Kroon zal moeten overwegen of in dit geval plaatselijke belangen moeten wijken voor het algemeene. Door enkele leden werd gepleit voor een vereeniging van Wilhelminadorp en Goes (indien althans de opheffing van Katten- dijke doorgaat), waarop de voorzitter ant woordde aat Burg. en Weth. van Goes dit herhaaldelijk hebben gevraagd, maar dat Ged. Staten van meening zijn dat een agrarische gemeente bij een agrarische gemeente (Kloetinge) en niet bij een stad moet worden gevoegd. Hiertegenover merkte de heer Buijs (s.d.) op, dat dit by annexatie door Amsterdam en Rotterdam herhaaldelijk is voorgekomen, terwijl vol gens het voorstel van Ged. Staten de Wil- helminapolder onder drie gemeenten wordt verdeeld, wat zeker economisch niet ge- wenscht is. De voorzitter erkende dat ook Goes een agrarisch karakter draagt. Ten slotte ging de commissie accoord met de meening van den raad en zal ze dus ook aan Ged. Staten adviseeren aan Goes in ieder geval in de omgeving van de inlaag, dus bij het Goesche Sas, waar in de toekomst een bad- en zweminrichting komt, meer gebied toe te kennen, zulks uit een oogpunt van politie toezicht enz. NIEUWERKERK Doodelijk ongeval. Donder leg j.l. is te Nieuwerkerk het 6- jarig zoontje van de familie de H. door een vrachtauto aangereden en aan ce bekomen

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1