25 donderdag m juli EERSTE BLAD Grand Hotel „Britannia18 No. 167 73e Jaargang 1935 DitgaviFirma F. VAN OE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6B28T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De nood der garnalenvisschers. Entrée fl.-, inclusief belasting. STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS Ontwikkeien Rolfilms 20 cent. Hemlings' fotohandel - badhuisstraat 63 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 et. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen In 12 uur per man 1.75 verdiend. Een tocht met de „Vli 8Jf". Het gaat met onze garnalenvisschers niet naar wensch. Deze eertijds bloeiende tak van bedrijf verkeert de laatste jaren jn zulke moeilijke omstandigheden, dat in grepen meer dan noodzakelijk is gebleken. Deze visschers zijn een apart volkje, dat altijd geheel op zichzelf was aangewezen en dan ook een geheel zelfstandig leven leidde. Men kan het beschouwen als een groote familie, een volk dat met zeer wei nig genoegen neemt. Zij zijn nooit veel- eischend geweesteen schamel stukje brood was en is voor hen voldoende. De laatste jaren kan echter ook dat schamel stukje brood riet meer worden verdiend, zoo groot is de bittere armoede, die onder deze mensehen geleden wordt. Als gevolg daarvan is men in Januari van dit jaar overgegaan tot organisatiede aandacht van de regeering is op den bedrijfstak ge vestigd, met het gevolg, dat er voor de gar nalen een minimumprijs is vastgesteld van 15 cent per K.G. Dit besluit is 1 Juli j.l. in werking getreden. Het gevolg daarvan was, dat reeds de eerste dagen honderden kilogrammen vernietigd moesten worden, omdat deze minimumprijs niet werd ge haald. Een kleine verbetering is ontstaan, door de openstelling van de Belgische grens, doch ook daarmede zijn de visschers nog niet afdoende geholpen, aangezien die vangsten niet groot genoeg zijn. Wij zijn ter overtuiging dezer dagen mee ter vischvangst gegaan. Des nachts verlie ten wij onze visscher shaven met de Vli 34 en vischten kort daarna onder de kust van Westkapelle. De terugkeer geschiedde des middags te 12 uur. In deze 12 uren bedroeg de vangst 40 K.G. garnalen en wat visch. Daarvoor werd ontvangen 40 X *5 cent is 6 plus 7 voor de visch, of in totaal 13. Daarvan gaat af circa 6 voor olie, kolen enz. zoo dat er overbleef, circa 7. Deze zeven gul den moesten in vieren worden verdeeld, zoodait per man 1.75 was verdiend. Daar bij kwam dat de vangst niet een van de minste was, integendeel, er zijn verschil lende visschers, die niet meer dan 4 5 per week verdienen. Daar komt bij, dat het schip moet onderhouden worden, netten moeten worden vernieuwd enz. Het risico van het verloren gaan van netten is zeer groot. Zoo had onze schipper pas 4 weken geleden zijn netten verspeeld, wat hem 150 160 kostte. Het is natuurlijk on mogelijk voor deze menschen een dergelijke uitgave te doen, zoodat nieuwe netten op crediet moeten worden gekocht. De schip per heeft in het algemeen momenteel een schuld van 4 tot 5000 gulden, waarvan hij minstens 5 rente moet betalen. De leve ranciers kunnen echter geen crediet meer geven, met het gevolg, dat degene die nu zijn netten verspeelt of een motor of andere onderdeelen voor zijn vaartuig noodig heeft dit niet meer kan verkrijgen, zoodat hij ge dwongen wordt zijn bedrijf stil te leggen. Acht schepen van de Vlissingsche vloot, welke 21 schepen telt, zijn niet meer vol doende zeewaardig. Feitelijk zijn deze scheepjes gedoemd om gesloopt t: worden, doch door de moeilijke omstandigheden mo gen zij nog varen, mits zij binnen de ri- viergrens blijven. Vanzelfsprekend is het risico van deze visschers zeer groot en is de kans op ongelukken lang niet denkbeel dig. De toestand waarin deze menschen verkeeren, is dan ook meer dan droevig. Worden deze menschen niet gesteund? zal men vragen. Zeer zeker wordt hier ge steund en hierby is de gemeente Vlissin gen, vergeleken bijvoorbeeld met Arnemui- den en Breskens, niet de minste. Als per week 6 is verdiend, krijgt de visscher van Maatschappelijk Hulpbetoon voor de waar de van 4 steun in bonnen voor levensmid delen. Hooger dan dit bedrag kan men ech ter niet gaan. Bedenkt men dat deze men schen meerendeels groote gezinnen hebben, dan is nader betoog hier overbodig. De vis scher wil echter zelfstandig blijven en is met de verdienste van 10 per week meer dan tevreden. Zijn er middelen om deze menschen te helpen? Volgens insiders zeer zeker. Als de voornaamste noerit men op heffing der tolmuren, alsmede het niet meer rangschikken van garnalen onder schelpdieren, waardoor uitvoer naar Frank rijk mogelijk zou zijn. De vraag in Frank rijk naar garnalen overtreft verre het aan bod. Daar zijn de prijzen zeer hoog en wordt zelfs tot 2.40 per K.G. betaald. De bespreking met de Fransche regeering zou hier dus uitkomst kunnen brengen. Wat doet intusschen het buitenland? Wanneer, om een voorbeeld te noemen, in Frankrijk of Duitschland en ook andere landen een schip door de scheepvaartin spectie wordt afgekeurd, wordt dit schip gesloopt en krijgt de schipper een nieuw schip, met subsidie van de regeering. Het buitenland, dat wel met zijn vloot is bijge bleven, tracht de markt te veroveren ten koste van onze visschers. Zoo vaart Frank rijk met moderne vaartuigen, bemand met Belgische en zoo mogelijk Nederlandsche schippers aan boord, om het bedrijf te lee- ren. Grijpt onze regeering niet in, bijvoor beeld door het geven van bedrijfssteun, dan zal de tijd niet ver meer zijn, dat voor deze garnalen geen afzet meer is te vinden. Ook een flinke propaganda in de groote steden van ons land voor dit zeer voedza me en gezonde zeebanket, zou resultaten kunnen opleveren. De toestanc voor de garnalenvisschers is diep treurig en schreeuwt om hulp. Concertgebouw. Gisterenavond was de zaal van het Con certgebouw weer goed bezet. Maar dat was, we zeiden het reeds in ons nummer van Dinsdagavond, ten vol le verdiend, waarbij we vooral denken aan de schitterende costumeering in de balletten en in de finales, waarvan we d^ onderzee finale wel w.c.t scherper verlicht hadden gezien, zoodat de schittering der paarlen wat meer uitkwam. En dan de slotfinale, het „Carnaval der wereld", waarin tal van typische vertegenwoordigers in schitteren de kleedij voor het front kwamen. Het dé masqué aan het slot der finale r^et het ta bleau van al die lichtende costumes was in een woord pittoresk. Variété-theater Mullens. Dit theater dat zijn tent plaats bie dend aan 1800 personen op de Groote Markt heeft opgeslagen, gaf gisteren zijn eerste voorstelling, die groote belangstel ling trok, daar de groote ruimte geheel be zet was. Allereerst kregen we mooie staaltjes van Hedenavond het Conc®rtgebou&o-Zrio uit Amsterdam. Aanvang 8 uur. De nood in het garnalenbedrijf. Foto's in onze Tydingjial. Een viertal opnamen van den heer Ch. L. Dert, die er met een der Vlissingsche hoogaarzen op uit is getrokken het ver halen der netten, het uitstorten van de gamalenvangst, de te kleine visch is een dankbare prooi voor de meeuwen en het koken der garnalen op zee. Een 7-tal opnamen van de feesten te 's-Hertogenbosch. Het volkskoffiehuis in de Kerkstraat te Amsterdam waar een drievoudigen moord werd gepleegd. De propagandaweek van V.V.V. te Utrecht. De schoolcompagnie van den Motordienst Haarlem bestaat 20 jaar. Défilé voor mi nister Deckers. Greta Keller, een beken de chansonnière, arriveert op Schiphol voor een tournée door ons land. V reemdelingen. Het bezoek van badgasten van de Belgi sche badplaatsen beweegt zich weer in stij gende lyn. Heden kwamen met de provin ciale booten 2550 personen mede, terwijl 84 auto's werden overgezet. Op 19 Juli van het vorig jaar bedroeg dit aantal 1789 passagiers en 85 auto's. Een auto giro-vliegtuig. Hedenmiddag is op het vlieveld alhier uit Londen aangekomen een auto giro-vlieg tuig. Na benzine ingenomen te hebben zette het vliegtuig de reis verder voort. Grand Hotel Britannia. In het Grand Hotel Britannia wordt he denavond 8.15 uur een concert gegeven door het Concertgebouw-trio. Dit trio is in verschillende plaatsen met groot succes opgetreden en dat is wel te begrijpen, want de leden van het.Amster- damsch Concertgebouw-orkest beschikken allen over een groot talent, anders wordt men geen lid van dit wereldberoemde or kest. De kermis. Het weer heeft zich tot heden toe goed gehouden en deze drie avonden van de jaarlijks terugkeerende gebeurtenis was het ook wel te merken, dat er iets te doen was. Gisteravond was het wel het volste en op sommige plaatsen was het haast niet om door te komon. Van de zgn. vaste inrich tingen, die nog al wat te doen hadden, noe men we dan de .autotjes 1935" en de daar vlak bijstaande inrichting van Janvier, het Lunapark. Wat de zalen en groote tenten betreft, waar het kermisvierende publiek heengaat om een heelen avond te passeeren, we ge- looven wel, dat die niet al te zeer te kla gen zullen hebben. balanceeren en acrobatische standen op een fiets te zien door een dame en twee heeren, zoowel op den beganen grond als op een stellage, welk nummer, getuige het veelvuldig applaus, zeer in den smaak viel. Vervolgens trad op Miss Castlc, het ba- lianswonder, die op werkelijk knappe wijze sterke proeven van balanceerkunst aflegde. Het hoogtepunt van de voorstelling vormde echter wel het optreden der 3 Vol- ting Stars, die in de nok van de tent de ongelooflijkste acrobatische toeren uitvoer den. Dat de directie ook gezorgd had voor het kunstzinnige gedeelte van het programma bewees het Russische Don Kozakkenkoor onder leiding van Wassia Krinisky Plar- toff, dat ons vergastte op eenig» fraai ge zongen Russische liederen en een Russi- schen dans. Tot slot traden op de 4 Windsors, bijge naamd de menschelijke gummiballen, die ons verbaasd deden staan door hun spron gen en salto's. Vanzelfsprekend waren ook de clowns aanwezig die ervoor zorgden dat de noodi- ge lachsalvo's losbarstten, terwijl het or kest met populaire muziek er toe bijdroeg om een gezellige sfeer te scheppen. Al met al een goed programma. We kunnen dan ook gerust een bezoek aan het theater Mul lens aanbevelen. Militair Tehuis. Ook gisteravond werd in het Militair Te huis een feestavond gehouden. Deze samen komst werd door den heer A. Schout op de gebruikelijke wijze geopend. Door hem wer den we bepaald by den ernst van het leven en tevens by de mogelijkheid op gepaste manier vroolijk te kunnen zijn. Door de heeren Van Es en Nonnekes wer den eenige voordrachten ten beste gegevc-n. De accordeonvereeniging „Crescendo" gaf haar belanglooze medewerking. Verschil lende nummers werden door de jongelui van zee- en landmacht dapper meegezongen. Op hartelijke wyze bracht de heer Schout den voorzitter, den heer J. P. H. Verhoef, den dirigent den heer M. P. Ventevogel, zoo mede den heeren medewerkers aller dank voor hun prachtige prestatie, hetwelk ook door den huisvader nog eens extra word onderstreept. Een daarop spontaan door de jongens aangeheven driewerf hoera was een duidelijk bewijs van instemming. In een opgewekte stemming werd deze alleszins gunstig geslaagde avond doorge bracht en door den heer Schout gesloten. Een mooi succes. Op het gehouden concours van uen Zeeuwschen Zangersbond „Zang Veredelt" te Burgh, behaalde de zangvereeniging ,,D. O. V." den len prijs met 211 punten, 180 punten was reeds voldoende. Voorwaar een mooi succes, zoo ook voor den directeur, den heer Adr. Hollaers, die Afdrukken 6 Ibil 9 Afdrukken 6 7> bij 11 Afdrukken 9 bij 12 Films tot 12 uur gebracht, 5 cent. cent. 7 cent. 's avonds klaar. ROLFILMS, 8 opnamen vanaf 35 cent eerst eenige naanden directeur van deze vereeniging is. MIDDELBURG Borgstelling? ondsen. Na de gewone vergadering van den Ar menraad had gisteravond in de raadszaal te Middelburg een bijeenkomst plaats van dien raad met genoodigden, waarin de heer P. A. van Ageelen uit Leiden, secretaris van de Nederlandsche Vereeniging voor Volks- crediet en Woekerbestrijding, als spreker zou optreden. De heer Van Ageelen zeide, dat het doel van het door hem behartigde streven is veel economische zwakken te steunen. De woe ker is een groot kwaad en de borgstellings fondsen beoogen verlichting van het werk van de instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon. Te Leiden werkt men sedert 1928 speci aal in het belang van de arbeiders, die voor zulke hulp in aanmerking komen. Aanvan kelijk had men 10.000 kapitaal bijeen, doch de Leidsche Maatschappij van Welda digheid maakte er f 15.000 van. Dit borg stellingsfonds had in de jaren 1929 tot 1934 in totaal een verlies van 1038, terwijl het borgstellingen verstrekte van ten hoogste 90. Plet ministerie van economische zakèn overweegt op welke wijze het deze fondsen kan steunen. De fondsen kunnen zeker goed werk verrichten als het komt tot de ophef fing van de crisis-commissiën A en zij zijn in het belang van het behoud van het finan cieel evenwicht. Naast de borgstellingfondsen bestemd voor hulp aan de arbeiders, noemde spreker de crisis waarborgfondsen, die meer dienen het belang van den middenstand, van de kleinere middenstanders, voor wie men ar moede moet zien te voorkomen. Zeker, er is 2 millioen beschikbaar ge steld door tusschenkomst van de midden- standsbanken, maar er blijven nog zoovele kleine middenstanders, als slagers, bakkers enz. over, die niet door die banken gehol pen worden. Men bepaalde zich voor deze af deeling te Leiden niet tot de gemeente zelf, en zoo kwam het door tusschenkomst van de Kamer van Koophandel voor het Rijnland tot een Rijnlandsch borgstellings fonds voor den middenstand. Vele aanvra gen om steun kwamen bij het fonds in, maar om velerlei redenen moesten er ook velen van worden afgewezen. Voor het bij eenbrengen van het geld moet samenwer king blijven met het Nationaal Crisis- Comité. Het kapitaal moet intact blijven, en daardoor moeten de risico's beperkt bleven. De plaatselijke crisis-comité's moe ten ook helpen. In Leiden heeft men ten deze nauw contact met het rijk gezocht. Men mag ook niet vergeten, dat voor vele kleine middenstanders een gang naar Maat schappelijk Hulpbetoon werkelijk te zwaar is. Het huis „de Gouden Sonne". In het jaarverslag van de vereeniging „Hendrick de Keyser" komt een beschrij ving voor van het bekende huis „de Gouden Sonne" in de Langedelft te Middelburg, ge schreven door den heer dr. W. S. Unger, gemeente-archivaris aldaar. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Een ring met sleutels, een zilveren (oud- Hollandsche) broche en een rijwielbelas- tingmerk by J. de Visser, Middelburgsche straat 4. ARNEMUIDEN Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van den heer H. G. Horninge, vergaderde gistermiddag de ge meenteraad. Wegens ziekte is met kennis geving afwezig de heer A. Schuit. De voorzitter zegt dat hij met ingang van 24 Juli a.s. met vier weken verlof hoopt te gaan. Na onderzoek wordt tot toelating geadvi seerd van de nieuwgekozen raadsleden. Aan de orde is een wijziging der begroo ting voor 1935. De voorzitter zegt dat de wijziging hoofd zakelijk het gevolg is om voortaan aan de schippers een wekelijksche uitkeering van wege het burgerlijk armbestuur te kunnen doen van 3 voor man en vrouw en voor elk kind één kwartje. Om hieraan te kun nen voldoen tot 1 Januari 1936, is een be drag van ettelijke honderden guldens noo dig waarmede de post armenbedeeling op de begrooting moet worden verhoogd. Het restant der reserve van 4000, die verleden jaar kon worden bespaard, is nu geheel ver dwenen. Een en ander is in overleg met Ged. Staten in elkaar gezet. De heer C. S. van Eenennaam vraagt of er niet in een of anderen vorm bedrijfssteun kan worden gegeven en dan voor elk vaar tuig een gelijk bedrag. De voorzitter zegt dat de bedoeling van deze regeling is alleen het voorkomen van: broodnood. Voor rechtstreekschen bedrijfs steun kon tot op heden geen medewerking worden verkregen. De heer Franse zegt deze regeling (be deeling uit den post armenzorg) vernede rend te vinden voor den visschersstand. Hij zegt dat ze niet overtuigt van een juist in zicht in den aard en wezen van den visscher en zijn bedrijf, dat ze tot ontevredenheid aanleiding zal geven en dat ze groote offers van de gemeentekas vragen zal. Hij is van meening dat ons visschersbedrijf als natio naal bedrijf toch zeker bij den landbouw niet onderdoet. Spreker vraagt of we deze menschen niet kunnen steunen door een percentage per week van hun vaste uitgaven voor olie, steenkolen en zout voor rekening van rijk en gemeente bij te dragen. Bij een aanzienlijke vermindering dier vaste onkosten wordt de netto besomming hooger en dientengevolge de aanvullende steun voor de matrozen lager terwijl de schipper zich dan vermoedelijk ook zal kun- nen redden. De voorzitter verwacht niet dat er mede werking voor een dergelijke regeling te wachten is hij meent zelf dat die al op een paar plaatsen schipbreuk geleden heeft. Breedvoerige besprekingen volgen, waar uit blijkt dat de raad meer en meer tot de overtuiging komt dat men in deze richting moet trachten de visschersvloot te helpen, temeer daar het niet alleen het visschers bedrijf betreft, maar het hier een gemeen tebelang van de eerste orde is. De voorzitter vraagt of de heer Franse dan bij het ontwerpen der regeling aanwe zig wil zijn teneinde zijn gedachte nader toe te lichten. De heer Franse is hiertoe bereid. Bij de rondvraag vraagt de heer Van Eenennaam of die politieversterking dezer dagen nu werkelijk zóó noodig was en wie of de kosten biervoor betaald. De voorzitter zegt deze versterking zeer noodig te hebben geacht en de kosten ge deeltelijk door het rijk worden gedragen. Tenslotte spreekt de voorzitter woorden van afscheid tot die leden, die met Septem ber niet terug zullen keeren. Goed afgeloopen. Dinsdagmorgen had alhier een ongeluk plaats, dat nog betrekkelijk goed is afge loopen. De reeds bejaarde heer J. de H., die slecht van gezicht is, ging de rijwielwerk plaats van H. V. in, maar had er geen erg in, dat het kelderluik open stond, zoodat hy in het keldergat stapte en m den kelder terecht kwam. Men heeft den man overgebracht naar de naast bijzynde woning van zijn schoonzoon. Dr. De Haas, die spoedig antboden werd, heeft den man onderzocht. Behoudens een niet ernstige hoofdwonde is hij met den schrik er af gekomen. 's Avonds is de man per auto naar zijn wo ning overgebracht. WISSEKERKE Doodelyk ongeluk. Toen Woensdagnamiddag omstreeks 6 uur het 3-jarig meisje van de familie F. te Kamperland gemeente Wissekerke nog niet

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1