500 300 100 25 s I f ERE! I Co., c DINSDAG 16 JULI EERSTE BLAD iNo. 165 73@ Jaargang' 1933 UitgaveFirma F. VAK SE VELDE Ir., Walstraat 58-00, flissingen. Telei. 19. Postrekening £6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS-lrTPROVINCIENIEUWS p ZIE ETALAGES! DE STERRENHEMEL VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. Jjll ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor 1000 gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het bezoek van minister De Wilde aan Zeeland, Besprekingen in het gemeentehuis te Betranchement. Naar wij vernemen, hield het bezoek van den minister van binnenlandsche zaken, op Zaterdag- jl. aan West-Zeeuwsch-Vlaanderen gebracht, o.m. verhand met de aanhangige plannen tot vaststelling van een streekplan voor de 5 kustgemeenten Breskens, Groede, Nieuwvliet, Cadzand en Retranchement. Te dien einde werd in het gemeentehuis van Retranchement door den minister en den Commissaris der Koningin in Zeeland, wel ke vergezeld waren van den secretaris-ge neraal van des ministers departement, de leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland en den griffier der Staten een bespreking gehouden met de commissie, die de voorbe reidende werkzaamheden voor het streek plan ter hand hééft genomen. Zoowel bur gemeester Leenhoüts van Retranchement als de voorzitter der commissie, burgemees ter Van Zuijen van Breskens, wezen den minister op de wenschelijkheid van een der gelijk plan, alsmede op de toekomstmoge lijkheden, indien langs de Zeeuws ch-Vlaam- sche kust een breeden verkeersweg tot stand zou kunnen komen. Deze weg zou dan bij de Belgische badplaats Knocke (De Zoute) kunnen aansluiten aan d« Belgische hoofdverkeerswegen. Het hcoge gezelschap bracht na afloop der, besprekingen nog een bezoek aan het Zwin en nam aldaar den toestand in oogenschouw. Bij aankomst te Breskens was de mi nister verwelkomd door den burgemeester van Breskens. Burgemeester Van Zuijen vond daarbij gelegenheid den minister te wijzen op den in-treurigen toestand onder de garnalenvisschers. Ook te Vlissingen was zulks geschied door belanghebbenden uit Arnemuiden. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen1 drukker, 1 behanger, 31 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mandenma ker, 1 mastieker, 9 metselaars, 25 opperlie den, 12 schilders, 11 stucadoors, 57 timmer lieden, 2 ververs, 3 betonwerkers, 3 vlech- ters, 5 opzichters, 6 meubelmakers, 3 poli- toerders, 4 stoffeerders, 1 kapper, 6 kleer makers, 1 wasscher, 3 schoenmakers, 433 metaalbewerkers, 2 bierbottelaars, 9 drank- bereiders, 13 brood/banketbakkers, 2 koks, 1 aide, 7 slagers, 9 magazijnbedienden, 3 reizigers/agenten, 5 winkelbedienden, 5 chauffeurs, 7 kellners, 24 loopers, 4 por tiers, 4 sleepers, 26 transport-arbeiders, 15 kantoorbedienden, 3 teekennaas, 1 musicus, 3 onderwijzers, 46 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 111 losse arbeiders. Vrouwen 7 kantoorbedienden, 1 onder wijzeres, 7 dienstboden en 5 werksters. Totaal 941 ingeschrevenen, waarvan 77 in de werkverschaffing. Vorige week 1020 personen. Alzoo een vermindering van 79 werk zoekenden. Een zeer droevig ongeluk. Aan boord van de mailboot „Prinses Juliana" van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" heeft hedenmorgen een zeer droe vig ongeluk plaats gehad. Genoemd stoomschip, dat op 29 Juni te Harwich werd aangevaren, en later in het gemeentedok te Rotterdam werd opgeno men, ligt thans aan de werf der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" om hier verder gere pareerd te worden. Hedenmorgen had de heer B. Koens, in specteur van de navigatie bij de stoom vaartmaatschappij „Zeeland", op het twee de dek een onderhoud met zijn collega van den technischen dienst, den heer H. van den Broeck, den heer E. Niemeijer, bedrijfslèi- ^er bij „de Schelde" en nog enkele andere personen. In verband met de aanwijzing van werkzaamheden zou men naar het sloepen- dek gaan. De meesten kozen den weg langs de trap, doch de heer Koens nam den weg buiten langs. Terwijl men eerst dacht, dat bij daarbij misgegrepen heeft, kan een °°ggetuige, een majoor van de Kon. Ned. marine, verklaren, dat de heer Koens strui kelde en zoo over boord sloeg. Daarbij kwam de ongelukkige terecht op een vlot en viel daarna te water en toen de majoor der marine zicb onmiddellijk op het vlot begaf en nij den heer Koens greep, bleek dat de dood reeds was ingetreden doordat hij zijn hals had gebroken. Ook dr. Staver- man, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. Diep is de verslagenheid bij de „Zeeland", waar de heer Koens, die te Souburg woonde en die op 3 Februari 1878 geboren is, dus thans 57 jaar oud was, bij directie en per soneel in hoog aanzien stond door zijn werk kracht en zijn aangenamen omgang. Een zilveren jubileum. Heden herdenkt de heer A. Markusse, Assistent der invoerrechten en accijnsen, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in 's rijks dienst is getreden. De boottochten langs de Walchersche kust. Naar wij ememen was er Zondag een flinke belangstelling voor den boottocht van uit Middelburg en Vlissingen naar buiten en zoo langs de Walchersche kust. De on geveer 140 deelnemers waren zeer voldaan over hetgeen op dezen tocht te genieten valt. De Vliegtuigcatastrofe van de Kwikstaart. Foto's in onze Tijdinghal. In onze Tijdinghal etaleeren we een 18- tal foto's van het ongeval dat de F 22 op Zondagmorgen j.l. nabij Schiphol overko men is. Theater Mullens. Het Variété-theater Mullens zal de laat ste 4 kermisdagen zijn tenten opslaan op de Groote Markt. Dit theater staat onder leiding van den heer Harry Meurs, voormalig directeur van het beroemde Variété-theater te Rotter dam, dat eenigen tijd geleden is afgebrand. Door het vertrouwen dat de heeren Hom- merson en Mullens in den heer Meurs heb ben gehad, is het mogelijk geworden een Amerikaansche non-stop variété te bren gen op een manier als nog niet in Vlissin gen werd vertoond. De prijzen in dit theater zijn zoo gesteld dat zij voor iedereen bereikbaar zijn. Elke voorstelling duurt IV2 uur en bevat niet minder dan 15 nummers. In de tent zijn 1800 zitplaatsen. Woensdag- en Zaterdag middag wordt een kinder- en familievoor stelling gegeven. Revue „Hoe bestaat 't Gezelschap Frits Schakels. Concertgebouw. Op de blijde inkomst van de K XVin te Soerabaja na het volbrengen van den vijf werelddeelen-tocht .is gisteravond alhier de joyeuse entrée gevolgd van de revue „Hoe bestaat 't welke als ondertitel voert „Met de K XVIII de wereld rond". Wie nu meent, dat het operette- en revuegezel schap Frits Schakels onder auspiciën van Faveur in deze show iets brengt, wat klopt met dezen succesvollen tocht en overeen stemt met de route op deze wereldreis af gelegd, vergist zich. Van een noemens- waardigen draad, welke door deze revue heenloopt, is feitelijk geen sprake. Niette min bezit deze revue tal van kwaliteiten, welke haar een geweldig succes waarbor gen. Het geheel wordt door goede krachten gespeeld, er komen aardige liedjes in voor, er zit vaart en humor in en er is bij deze drukbezochte Vlissingsche kermis-première dan ook zóó hartelijk gelachen, dat sommi gen een bezwijming nabij waren, hetgeen heel wat zeggen wil op een avond, waarop men, de temperatuur in aanmerking geno men, zijn biertje en ijsje eerder pleegt te consumeeren op een koel terras dan in een zaal, indien het echter geen kermis ware. Dan toch voelt men zich het beste thuis in een milieu van aanstekelijke vroolijkheid. En dat schept deze revue-opvoering gewis. Van de verschillende krachten gaat Frits Schakels voorop, die in Emmy Eme- rants, Willy Brands, Arnold Schotanus, Piet de Keyzer, Han Verne, e.a. voortref felijke medewerksters en medewerkers vindt. Het zou ons te ver voeren de vele tooneelen op te sommen, maar Schakels' „Wolvega patent No. 11", de Spaansche scène, de Chineesche hofkunstenaar, als mede de schitterende finales „China", „On derzee" en „Carnaval" verdienen toch spe ciale vermelding. Aan monteering en cos- tumeering is zeer veel zorg besteed. Het ballet „The Lucky Girls" onder Jack Bou- man, verzorgt op aantrekkelijke wijze het dansgedeelte der revue, waarin tevens met fraaie lichteffecten gewerkt wordt. De mu zikale leiding is bij Bob Snoek in goede handen. Alle medewerkenden hebben met hun spel, zang en dans een enthousiast ge stemd publiek kostelijk geamuseerd. Dit heeft op zijn beurt de artisten met gul en hartelijk applaus beloond, zoodat het geen twijfel lijdt of zeer velen zullen in deze ker- misweek gaan genieten van de revue „Hoe bestaat 't zeer lage prijzen in katoenen, linnen en zijden stoffen. MIDDELBURG De directie van het Concertgebouw, die aan haar inrichting tal van verbeteringen en veranderingen zal aanbrengen heeft be reids een flinken zet gedaan door de aan schaffing van nieuwe stoelen, terwijl de verschillende zaalpaden met nieuwe loo pers zijn belegd. Circus van Bever. Wanneer een inrichting pech heeft ge had vóór de opening der kermis, dan in het wel bovengenoemde vermakelijkheidsin richting. Tot Zaterdagavond heeft zij ge werkt in Steenbergen en op den tocht naar Vlissingen heeft haar steeds bandenpech vervolgd. Dit was oorzaak dat, toen we om ongeveer kwart voor 8 aan het circus kwamen, de tent geheel gereed was behal ve debinnenaankleeding, welke geladen was in de auto, die kwart over 8 aankwam in vrijwel defecten toestand. Toen is er met man en macht aan gewerkt, zoodat om 9 uur, in de compleet aangekleede tent, wel ke een flinke vergrooting heeft ondergaan, de voorstelling een aanvang kon nemen, een voorstelling die, ondanks de vermoeie nissen van een heelen dag hard werken, prima in orde was. We kregen in den loop der voorstelling eenige dressuurnummers van paarden, voorgebracht door den directeur H. van Bever zoowel als door mevrouw van Bever, welke juweeltjes waren van den invloed der africhting op het ros. Naast deze eigen lijke circus-nummers hebben we in den loop van den avond gezien, wat behendigheid, lenigheid en oefening van het lichaam ver mag in die acrobatische oefeningen zoowel op den grond als in de hoogte, tot in het nokje van de tent toe uitgevoerd door de troep „Leo-Tard" aan de vliegende trapeze en door I. en F. Volzano in hun zoogenaam de kopbalansen. Schitterend, zoowel in letterlijken door de aankleeding als in figuurlij ken zin waren de balletten, waarvan we speciaal noemen het Trio Frochi en the Mipsy Girls, zoowel als de dames Irma Belly en Miss Mary, die kranige toeren verrichtten op den strakken draad. Ko misch en tegelijkertijd bewijs leverend van lenigheid en behendigheid waren de presta ties van de Roxi-troep, de springplank acrobaten. Een circus zonder clowns is bijna niet denkbaar en het viertal, dat aan het circus van Bever verbonden is, mag er gerust we zen. Een dezer Little Tycky heeft boven dien een nummer voor zichzelf al leen genomen en vermaakte ons zeer in zijn komische Perch-Act. Vermelden we ten slotte nog het heel aardige nummer van de Indische olifant-show, waarvan on der leiding van mej. Van Bever met haar vier gezellinnen een fijn nummer is ge maakt, dan kunnen we, na vermeld te heb ben, dat een orkestje zich den heelen avond terdege weerde, dit verslag besluiten met een krachtig aanmaning om deze week een bezoek te brengen aan het Circus Van Be ver, dat een vroolijken avond doet passee- ren. Gezellige bijeenkomsten Militair Tehuis. Gedurende deze week wordt in het Mili tair Tehuis alhier een feestweek gehouden voor de militairen van land- en zeemacht. Voor den eersten avond, gisteren, bestond reeds een groote belangstelling. De bovenzalen van het Tehuis waren keu rig geschikt met palmen en bloemen, wel willend ter beschikking gesteld door de fir ma Van der Meer. De voorzitter van het Tehuis, de heer P. G Laernoes, opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de aanwe zige jongens van zee- en landmacht en bracht allereerst dank aan de militaire autoriteiten voor de verleende medewerking Nevenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te elf uur Middelbare tijd, (twaalf uur Zomertijd), gelijk aan 18 h 39 min. Sterrentijd. In tegenstelling met ge wone landkaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer ge- teekend. Dat is bij sterren kaarten noodzakelijk en gebruikelijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemel lichamen die in het Oos ten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Ster 3' grootte, of kleiner Ster 7d 2' grootte. Ster v/d 1' gr. I'.- Melkweg in de week van 17-24 Juli 1935 23 h MT. (24 h ZT). Wettelijk ingeschreven bij het Bureau v/d Industricelen Eigendom onder No. 64222 C1 EERSTE KV. VOLLE MMN Cl LAATSTE KWARTIER ©NIEUVEHAAN ZLEID VENUS MAKS 0 JUPITER Q SAXUENUSd) In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrenbeeldende eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De Volle Maan (17 Juli) staat in den Steenbok; het L.K. (20 Juli) in het Oosten. en verder aan mej. W. de Hondt, die met haar strijkje den avond zal opluisteren en op wie nooit tevergeefs een beroep wordt gedaan als er iets voor onze jongens gege ven wordt. Vervolgens bracht spreker dank aan den heer L J. Jansen, leider der sport- afdeeling van de C.K.W.O., die met de da- mes-afdeeling enkele nummers zal uitvoe ren en aan den heer J. van Es, die declama tie zal geven. Hierna werd gezamenlijk gezongen „Er ruischt langs de wolken", las de voorzitter Psalm 24 en ging voor in gebed. Vervolgens wees spreker op het doel de zer bijeenkomsten, nl. het in deze kermis- week voor de jongens in het Tehuis zoo ge zellig en aantrekkelijk mogelijk te maken. Plij dankte den vader en moeder van het Tehuis voor de vele voorbereidende werk zaamheden en de ingezetenen, die door hun financieele bijdrage dezen avonden mogelijk hebben gemaakt. Hierna werd met de afwerking van het gevarieerde programma begonnen. Het strijkje onder leiding van mej. De Hondt speelde een drietal nummers op de bekende uitnemende wijze. De dames-sportafdeeling der C.K.W.O. voerde uit „Rhythmische Rei", „Se ria Soca" (Ernst en Luim") en „Vlinderrei". Het spontaan applaus na elk nummer zoowel van het strijkje als van de turnafdeeling bewees wel dat dit bij de jon gens hoogelijk werd gewaardeerd. De heer Van Es gaf een voordracht ten beste, die zeer goed insloeg. In gezellige stemming werd de avond doorgebracht met het zingen van allerlei populaire liederen, uit volle borst door jongens aangeheven en begeleid door piano en strijkmuziek. Het was een uitnemend geslaagde avond en voor dat men het wist was de tijd van eindigen daar. De avond werd gesloten met het staande zingen van twee coupletten van het Wilhel mus en een driewerf „hoera" voor H. M. de Koningin. Ook voor de volgende avonden van deze week is voor een uitgebreid, afwisselend programma zorg gedragen. Begin van brand. Gisteren brak een begin van brand uit op de Vlismar. Uit een tank werd nl. een mon ster genomen, waarbij door een der werk lieden vergeten werd de kraan te sluiten, waardoor teer op een plaat liep en in brand vloog. De motorspuit van de Vlismar heeft met eigen personeel dit begin van brand kun nen blusschen. Opgelet. Een meisje dat in de tweede duinen gis teren was gaan zwemmen en haar goed ter plaatse had achtergelaten, kwam bij het aankleeden tot de minder aangename ont dekking, dat haar portemonnaie met geld was gestolen. Aangifte bij de politie volgde. MIDDELBURG Voorstellen aan den gemeenteraad. Zoowel uit de stukken voor den gemeen teraad van Vlissingen als uit die voor de Provinciale Staten hebben w\j reeds een en ander vermeld betreffende de plannen tot oprichting van de N.V. Waterleiding Maat schappij „Midden Zeeland". Burg. en Weth. herinneren er aan, dat in de commissie voor onderzoek naar de wa tervoorziening op Walcheren o.a. zitting hadden de wethouder en de directeur der gemeentebedrijven. De wijze, waarop de commissie uit vraagstuk heeft opgelost, juichen Burg. en Weth. ten zeerste toe, om dat de zelfstandigheid der betrokken wa terleidingbedrijven, dus ook dat van Middel burg, onaangetast blijft. De op te richten N.V. zal slechts het beschikbare water dis- tribueeren. Tengevolge hiervan bestaat ook de zekerheid dat Middelburg het overtollige water zij kunnen blijven leveren, na afloop van de contracten, die de gemeente reeds gesloten heeft. Intusschen is een bepaling opgenomen, die er voor waakt, dat nimmer meer water moet worden afgeleverd dan beschikbaar is. Hierdoor wordt voorkomen, dat Middelburg in tijden van abnormaal groote droogte ten bate van andere gemeenten watergebrek zou hebben. Ofschoon bij de regeling, voorgesteld door Ged. Staten, waardoor de provincie Zeeland 55 aandeelen zal hebben en Ged. Staten den voorzitter en 3 leden van den raad van commissarissen zal aanwijzen, de provincie een zeer overwegenden invloed zal hebben, meenen Burg. en Weth. hiertegen geen be zwaar te kunnen aanvoeren, daar in den oorspronkelijken opzet van de commissie, de gemeenten Middelburg en Vlissingen ook niet in de meerderheid waren en bij deze combinatie van belangen de groote invloed van Ged. Staten gunstig kan werken. Zij stellen daarom voor in te stemmen met het rapport inzake de drinkwatervoor ziening van midden-Zeeland en deel te ne men in de oprichting van de N.V. Waterlei ding-Maatschappij „Midden-Zeeland" op de basis der overgelegde statuten, gewijzigd volgens de opmerkingen van Ged. Staten en daartoe 15 aandeelen van 100 voor reke ning der gemeente te nemen. Op de primitieve begrooting 1935 is voor steun ver leening en werkverschaffing resp. geraamd 189.000 en 93.000. Uit den post „Werkverschaffing" worden gefinancierd de kosten voor het uitdiepen der vesten, graven van een draineerkanaal en diverse werken, alle werken, waarvoor afzonderlijke credieten werden toegestaan. In dit stadium valt uiteraard nog niet met volstrekte ze kerheid te zeggen of de voor de loopende werken toegestane credieten toereikend zul len hlijken te zijn. Intusschen is nog een object gevonden, dat voor uitvoering in werkverschaffing zeer geschikt is en dat ook door den minis ter van sociale zaken als zoodanig werd goedgekeuid. Het betreft de duinbeplanting voor het waterleidingbedrijf, geraamd op een totaal aan kosten van 7200. Onder dit bedrag is naar schatting onge veer 6000 aan arbeidsloon begrepen, in welk bedrag dus rijkssubsidie wordt verkre gen, terwijl het waterleidingbedrijf m deze kosten 1200 zal bijdragen uit den op de bedrijfsbegrooting voor dergelijke werken geraamden post. Burg. en Weth. stellen den raad voor alsnog een crediet te verstrekken. De post „steunverleening" zal, als gevolg van het feit, dat de werkloosheid niet is af-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1