500 300 150 100 25 - Il MAANDAG 15 JULI 1000 EERSTE BLAD No.164 73e Jaargang' 1935 UitgaveFirma F. VAK BE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Teler. 10. Postrekening £6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Met Hr. Is. „Hertog Hendrik" naar de Noorsche wateren. STADS- EN PROVINCIENIEUWS MARINE EN LEGER VUSSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2,20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. $JpL ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" ze op, uit ch- >ed iet de ïe" ch- Dit nummer bestaat uit 2 bladen door ds. P. PRINS. VI. Aan boord, 30 Juni 1935. Mijn eerste Zondag aan boord Het begin al was een vergissing. Mijn brave oppasser, die op zijn lijstje had staan: „Eiken morgen 6.45 uur de dominé wekken", verscheen 7.15 aan mijn kooi, en, daar de scheeps-gods- dienstoefening om 8 uur zou beginnen, vroeg ik met verbazing waarom ik zoo laat gewekt was. Daarop kreeg ik tot bescheid, dat op Zondag aan boord alles een half uur later werd gezet, dan in de week. Plichtsge trouw had hij bij het porren ook dezen stel regel toegepast. Weer een stukje meer scheepswijs. Het was maar goed dat ik geen grooten afstand had af te leggen. Het lui den van de scheepsklok kondigde den aan vang aan. Precies als aan wal. Eerst een keer waarschuwen „Denk aan de kerk" en dan nog eens dat de dienst aanvangt. Welk een verschil met mijn gewone Zondagen. Geen ouderlingen, geen kerkeraadskamer, niets van dit al. De officier van dienst ge leidde me naar den eersten officier. Deze bracht me plechtig naar het volksverblijf, dat de meeste menschen kan bevatten. Daarna allen opstaan en den commandant afwachten, die mij zijn wensch te kennen had gegeven ook den dienst „met aandacht en eerbied" te willen bijwonen. De comman dant geeft me een teeken en de diénst vangt aan. Alles, alles anders, geen kinderen die draaien en eens naar me glimlachen en een knikje geven, geen voorlezer, geen orgel. Het eenige dat hetzelfde is, is het rijke Evangeb'e, dat ik daar aan velen, man schappen, onderofficieren, adelborsten en officieren, mocht geven. Een vroege dienst, 8 uur, maar het bezoek had er niet onder geleden. Integendeel, het was er grooter door. Daarna gingen de mannen op hun vrijen dag „passagieren". En ik zelf ook. Toen het 10 uur was en de kerken in het vaderland begonnen, was ik al lang klaar. Des avonds om 5.15 hadden we nog een tweede samenkomst, die een ietwat gewij zigd karakter had, waar we ook samen kon den spreken. Ik heb dien dag den dienst bijgewoond van de Staatskerk, de Evangelisch Luther- sche Gemeente Deze begon om elf uur. Een groote houten kerk, plaats biedend aan plm. 1000 menschen. Het was een dienst van bijzonder karak ter, een zendingsdienst, waarbij de prest (dominè), mij verzocht een kleine toespraak tot de schare te houden. Hoezeer ik ook eerst bezwaar maakte, meende ik tenslotte zijn dringend verzoek niet te mogen weer staan en sprak over een muurhoog schil derij in die kerk, voorstellende den engel, die den vrouwen het open graf wijst. Ik vertelde van het Hollandsch kerkelijk leven en de plaats van het geloof in den Opgesta- nen Verlosser daarin en de gemeenschap van allen, die Jezus Christus in onverderfe- lijkheicj liefhebben. Men vond dit op dezen zendingsdag en zendingsdienst zeer vanzelf sprekend. Nooit had men een Hollandschen pastor gezien, nog minder gehoord. Mijn Duitsche toespraak werd door den prest in het Noorsch vertaald. Het verkwikte hun en m jn hart om zoo den band des geloofs te beseffen. In den middag vertelde een der toehoor ders, dat velen met eenige verwondering gekeken hadden naar mijn pantalon en schoenen. Men dacht in ernst, dat een Hol- landsche dominé ook een Volendammer broek droeg en houten schoenen aanhad. Stel u toch eens voor. De idee, die men hier van Holland heeft komt in hoofdzaak op Tiet volgende neer „Land zoo vlak als een panneltoek, heel het land vol kanalen (slo ten, omdat men dan geen wegen en straten noodig beeft), zonder boomen. Veel respect voor de reinheid en zindelijkheid van alle Hollanders. Dit werd opnieuw gesterkt door het bezichtigen van de „Hertog Hendrik", Waar nog niet eens vrouwen waren Vol overtuiging vertelde mij een jonge man, dat iedere Noor van eenige ontwikke ling, heel goed weet dat alle Hollandsche vrouwen eiken Zaterdag heel haar huis, van binnen en van buiten met water afwas- schen. Hu vertel ik letterlijk, wat ik van meer dere kanten hoorde. Eén ding was er by dat minder mooi was. „Hollanders drinken al leen de likenr Hulskamp". Ja, het is vannacht voorgekomen, dat zoo tegen één uur een bootje ons' schip naderde en de schildwachts aanriep „Hulskamp Hij meende, dat we wel een kruikje over boord zouden gooien Zijn tocht was echter tevergeefsch. (Nadruk verboden.) (Wordt vervolgd) Het bezoek van minister De Wilde aan Zeeland. Een gewestelijk blad berichtte Zaterdag, dat het bezoek van minister De Wilde in verband stond met de kwestie c.er duinbe- bossching. Dit is ten eenenmale onjuist. Vrijdag bezocht de minister die, behalve door het college van Ged. Staten vergezeld werd door zijn secretaris-generaal, rar. Frederiks (een Zeeuw zooals hij) de inpol- deringswerkente Anna Jacoba. Zaterdag ging het via Breskens naar Cadzand, waar het natuurschoon bedreigd, wordt door on oordeelkundige bebouwing. Va:: 'aar trok men naar Retranchement, waar de minis ter zich heeft laten voorlichten over het doortrekken van dén strandboulevard te Knocke en tenslotte heeft de minister de situatie bij het Zwin bekeken. Te Sluis beeft het gezelschap de lunch gebruikt. Met de middagboot heeft L. Exc. zich laten overzetten en is toen naar Den Haag teruggekeerd. Ir. H.-Suyver. Heden herdenkt de heer ir. H. Suyver, hoofdingenieur van de af deeling werktuig bouw aan de N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde" den dag waarop hij vóór 40 jaar als ingenieur bij genoemde niaatsc.iappij in dienst trad. Sedert 1920 is de heer Suyver thans hoofd van de af deeling werktuigbouw. Hedenmorgen om half twaalf werd de ju bilaris in de lunchroom van het kantoorge bouw gehuldigd in tegenwoordigheid van de directie, alle hoofdambtenaren en het geheele personeel van de machine-teeken kamer. De heer Suyver werd toegesproken door een der directeuren, ir. H. C. Wesseling, en hem hulde gebracht voor hetgeen hij in deze lange reeks van jaren in het belang van „de Schelde" heeft gedaan. Daarna werd het woord gevoerd door den hoofdingenieur ir. H. C. van Tijen, die even eens op de groote verdiensten van den ju bilaris wees. De heer Suyver dankte hartelijk voor de hem gebrachte hulde en de aangeboden ge- lukwenschen en eveneens voor de hem aan geboden bloemen. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 8 tot 13 Juli werden in het badhuis 330 baden genomen en wel 210 door heeren, 98 door dames en 22 door kinderen. Openbare samenkomst. Morgenavond 8 uur wordt in de Geref. Kerk in de Paul Krugerstraat een open bare samenkomst gehoudv-n, waarin als sprekers zullen optreden de heeren ds. G. Smeenk en A. Schout. De Chr. zangvereeniging „Hosanna" ver leent haar welwillende medevrerking en voert o.a. uit enkele op het laatstgehouden concours bekroonde nummers. Controle auto's. Gisteren heeft de politie, bijgestaan door den politie-deskundige, een controle gehou den over motorvoertuigen, d.w.z. over auto mobielen zoomede ook over motorrijwielen. Aangehouden en onderzocht werden 110 voertuigen. Slechts een 4-tal bestuurders werd geverbaliseerd en dan nog voor gerin ge overtredingen. Opmerkingen op de rem men en andere belangrijke onderdeelen kon den niet worden gemaakt. Deze controle heeft dan ook reden gegeven tot tevreden heid en vertrouwen in de voertuigen, daar zeker op den Zondag rijp en groen in ge bruik wordt genomen om daarmede tochtjes te maken. V reemdelingen verkeer. Zaterdagmiddag is hier aangekomen het Engelsche stoomschip „Antwerp" met 320 passagiers en na enkele uren weder van hier naar zee vertrokken. Gisteren is hier uit Antwerpen aangeko men het stoomschip Friesland" met 300 passagiers. Er zijn grenzen. Zaterdagmorgen om 11 uur hield een po- litie-ambtenaar een 54-jarigen man aan, die moederhaakt in den Spuiboezem aan het baden was. Aangehouden. De recherche arresteerde te Ierseke een man, die zich hier had schuldig gemaakt aan diefstal van een actetasch met waarde papieren uit een auto. Hij is aan het bureau van politie alhier in bewaring gesteld. Nog werd gearresteerd een man uit Til burg, die in het „Algemeen Politieblad" ge signaleerd stond tot het ondergaan van hechtenisstraf. Hij is overgebracht naar het huis van bewaring te Middelburg. Begin van brand. Een begin van brand ontstond gisteren in een kermiswagen in het Bellamypark, waar een raamgordijntje door het in aanraking komen met een petroleumvlam in brand was geraakt. De bewoonster van den wagen wist den brand te blusschen en liep daarbij kleine wonden aan de handen op. De schade is gering. Helmbrand. Zaterdagmiddag ontstond in de omgeving van Zwanenburg' in deze gemeente een helmbrand, over een oppervlakte van circa 300 M2. Door politie en burgers is de brand gebluscht. OOST- EN WEST-SOUBURG Aanrijding tusschen auto's. Zaterdagmiddag had op den .Nieuwen Vlissingschen weg bij den Abeele een aan rijding plaats tusschen twee auto's. Het ongeval liep af met gebroken lantaarns en ineengedrukte spatborden van een der auto's. Oneenigheid. Vrijdagmorgen is alhier tusschen eenige. personen uit Middelburg die per auto wa ren aangekomen en te diep in 't glaasje hadden gekeken, oneenigheid ontstaan. Al spoedig zijn de "ruziemakers tot handtaste lijkheden overgegaan, waarbij een hunner tegen den grond is geslagen. Bloedend aan het hoofd gewond is de man opgenomen. De dader is, ter bekoeling, eenige uren in het arrestantenlokaal opgesloten ge weest, terwijl een inmiddels ontboden ge neesheer den gewonde heeft behandeld. Van eeri en ander is procesverbaal opge maakt. Tusschen kade en schip. Zaterdagmorgen is alhier aan de los plaats tijdens het lossen, het met een paard bespannen voer hooi van den landbouwer J. G. alhier, gekapseisd en op het schip te rechtgekomen. Het paard, dat tusschen kade en schip was geraakt, kon met eenige moeite op het droge worden gehaald. Het ongeluk bepaalde zich tot schade aan wagen en schip. Op hol geslagen. Vrijdag is, doordat een jongen het dier een blikken bus tegen de achterpooten gooide, de ponny van den melkslijter P. al hier, op hol geslagen. De zoon van P. werd van den melkwa gen, waarvoor de ponny gespannen was, geslingerd. Hij werd dermate aan de hand gewond, dat geneeskundige hulp noodzake lijk bleek. Gevonden voorwerpen. Bretels, broekriemen, pop wieg bij Francois, Oranjeplein. AAGTEKERKE Diefstal. Dezer dagen werd ten nadeele van mej. K. te Aagtekerke uit een rijwieltasch, wel ke aan haar rijwiel was bevestigd, een zil veren knip, waarin een geldsbedrag zat, ontvreemd. Door de politie werd een uit gebreid onderzoek ingesteld met het resul taat dat de knip werd teruggevonden bij een caféhouder te Middelburg, b>j wien het voorwerp was beleend. De dader, een rei zend koopman, kon eveneens worden opge spoord. ARNEMUIDEN Auto-ongeval. Zaterdagmorgen is een verhuiswagen af komstig uit Haarlem, die op weg naar Middelburg was nabij de Sloedam, onder de gemeente Amemuiden, tegen een boom gereden. De motor van den verhuiswagen werd dusdanig beschadigd dat de reis niet verder kon worden voortgezet. BRESKENS N. V. Stoomtram-Maatschappy Breskens— Maldeghem, Aan het in de jaarvergadering van aan deelhouders van de N.V. Stoomtram Maat- ning geeft aan ontvangstenhuishuren 1732 baten en lasten van eigendommen 255.87 subsidie van het rijk 6640 bui tengewone ontvangsten 1219.25 saldo winst autobus-vervoer 7039.75saldo winst vrachtautodienst 1867.80% saldo winst tramvervoer 1934 16.812.91% re serve- en vernieuwingsfonds 16.873.37. De uitgaven zijn algemeene onkosten 24.987.39 belastingen, erfpachten enz. 1938.62 renterekening 25.252.10 af schrijving meubilair 262.85. De balans geeft aan in activa gebouwen en terreinen 97.229.23 bouwrekening lijn BreskensMaldeghem en lijn Oostburg— Cadzand 707.633.37% bouwrekening lijn BreskensGroedeSluis met zijlijnen 2.092.602.50; rollend materieel 85.740.11; werktuigen in werkplaats 9250 magazijn 21.170.10 kantoor-meubilair 1250 waarborgkapitalen 8733 diverse debiteu ren 11.002.28 kas en kassiers 10.955.81. De passiva zijn aandeelen-kapitaal f 450.000 reserve- en vernieuwingsfonds f 190.137.84 reserve koersverschil 3223 vernieuwingsfonds volgens overeenkomst met den Staat 267.854.62 rentelcoze voorschotten 1.351.583 5 schuldbewij zen 484.000 uitgelote 5 schuldbewijzen 2500 bankiers 84.403.90 diverse cre diteuren 21.145.38 te betalen coupons 24.798.67 dividendrekening 45 hypo theek op gebouwen 165.875. IM ALLE GOEDE WINKELS schappij BreskensMaldeghem uitgebracht jaarverslag van den waarneraenden direc teur, den heer H. Sonneveld, ontleenen wij, dat de totale vervoeropbrengst ondanks de groote concurrentie nog iets hooger was dan in 1933, zoodat het mogelijk was, zoc wel hierdoor als door de verdere bezuinigin gen, het verlies terug te brengen tot 16.873.37. Een naar omstandigheden gun stig resultaat, gezien dat in dit verlies ook verwerkt is een bedrag van 25.252.10 ren telasten. De regeeringssteun was over 1934 weder om belangrijk lager en'bedroeg in totaal 14.850 renteloos voorschot en 6640 sub sidie. Voor 1935 is deze steun nog veel la ger, terwijl in 1936 geen gelden meer dooi de regeering verstrekt worden, tenzij de provincie Zeeland geneigd is de Maatschap pij financieel te steunen. De regeering zal in dat geval eenzelfde bedrag verstrekken. Tegen inlevering der Juli-coupons werd in het afgeloopen boekjaar hierop nog 25 betaald, waardoor mst de voorloopige beta ling van 25 in 1933 een totaal-uitkeering van 50 plaats had. De Januari-coupon 1934 werd tegen inlevering eveneens met 50 betaald. Voor het verleenen van ren- telooze voorschotten werd door den minis ter van waterstaat als voorwaarde gesteld, dat zonder zijn voorafgaande machtiging geen betalingen op coupons der obligatie- leening zullen plaats hebben. De directeur betreurt ten zeerste het overlijden van den heer A. Mijs, gedelegeerd commissaris der vennootschap, welke hem door de moeilijkste tijden heeft heen gehol pen. Een hoogstaand raadsman en een edel mensch is met hem heengegaan. Ook de raad van commissarissen uit in zyn verslag groot leedwezen over het over lijden van den heer A. Mris, die gedurende vele jaren de belangen der maatschappij naar zijn beste krachten behartigde. Zijn nagedachtenis zullen commissarissen in aangename en dankbare herinnering hou den. De winst- en verliesrekening van den tramdienst geeft aan ontvangsten perso nen-vervoer 25.800.83% abonnementen 950.70 goederenvervoer 66.160.37 postvervoer enz. 1253.80. Uitgaven tractie 25.147.92 mouve ment 13.751.58% werkplaats 15.912.78; onderhoud lijnen en telefoon 22.280.43% onderhoud gebouwen en kunstwerken 108.67 onderhoud van waterstations 161.40 soldo inst f 16.812.91%. De rekening van den autobusdienst geeft in ontvangst aan personenvervoer bussen 24.784.74 bagagevervoer 438.30 post vervoer enz. 1216.45. De uitgaven waren loon en personeel 4860.15 benzine 4928.68 olie 361.61 afschrijving 5398.22 diverse onkosten 3851.08 en saldo-winst 7039.75. De rekening van den vrachtautodienst geeft aan ontvangsten vrachtvervoer 21.412.32 en diversen 171.80. De uitgaven zijn loonen personeel 9266.38% benzine 3063.23 olie 305.10 afschrijving 3063.21 provisiën enz. agenten en vrachtrijders 1655.40 diverse onkosten 2363.09 saldo winst 1867.80%. De gecombineerde winst- en verliesreke AARDENBURG Ernstige aanrijding. Zaterdagnamiddag heeft onder de ge meente Aardenburg een ernstige aanrijding plaats ;,ehad. De courantenbezorger F. van Eede die per rijwiel bezig was met het be zorgen van couranten, wilde op ven gege ven moment den weg oversteken toen van de tegenovergestelde richting een auto be stuurd door zekeren B. uit Gent, naderde. De bestuurder van de auto die signalen, had gegeven, kon niet voorkomen dat de courantenbezorger met zijn rijwiel tegen de auto reed. Laatstgenoemde kwam tegen den grond terecht en heeft teng volge van de botsing een hersenschudding benevens een beenbreuk bekomen. Hij is naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Nadat de politie een onderzoek ter plaatse had inge steld is de ruto aan den eigenaar vrijgege ven en moet dc schuld worden toegeschre ven aan den wielrijder die den weg is overgestoken zonder voldoende uit te kij ken. Opgave van overgeplaatste onderofficie ren der marine Serg- m ten-majoor der mariniers J. Overduijn en W. Rijken van afdeeling mari niers Rotterdam naar kazerne Willems oord sergeanten der mariniers C. Vijlbrief J. A. van Lil, H. van Amersfoort en L. J. van Golde van afdeeling mariniers Rotter dam naar kazer: Willemsoord sergeant .der mariners T. G. J. Klinkhamer van ka zerne Amsterdam naar kazerne Willems oord sergeant der mariniers P. Vermoerd van afdeeling mariniers Rotterdam naar kazerne Amsterdam sergeant-vliegtuigma- ker A. J. Daniëls van De Kooij naar De Mok sergeant-machinist H. Hali van Van Speijk naar Kortenaer sergeant-machinist A. Hammer van wachtschip Willemsoord naar kazerne Amsterdam sergeant-machi nist E. M. H. Krauth van Van Speijk naar kazerne Amsterdam sergeant der mari niers J. H. Smeink van afdeeling mariniers Rotterdam naar kazerne Willemsoord op- per-konstabel "'ssaar van Friso naar wachtschip Vlissingen. De reserve le luitenants J. van Bragt en J. J. Claessens ijn heden bij hei. 14e regi ment infanterie te Bergen op Zoom onder de wapenen gekomen tot het volbrengen van hun verplichte herhalingsoefening. Onder bevel van majoor H. C. van der Bijl, hoofdinstructeur bij het regiment wiel rijders te 's-Hertogenbosch, zal dit regi ment met de eerste ploeg dienstplichtigen der lichting 1935 meerdaagsche oefeningen buiten het garnizoen houden van 24 tot en met 26 Juli a.s. Tijdens deze oefeningen zullen de troepen bivaks betrekken, terwijl op 26 Juli een overtocht zal plaats hebben, in samenwerking met de sckoclcompagnie pontonniers uit Dordrecht, over de Berg- sche Maas nabij het Drongelsche kabel- pontveer. De 2de ploeg e'er lichting 1935,. aangewe zen voor de opleiding tot onderofficier-ad ministrateur bij de infanterie, de wielrij ders, de motor-, kust- en luchtdoelartillerie, de genie en de pontonniers en toigedisten,

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1