«H» 500 300 100 25 MAANDAG 8 JULI EERSTE BLAD EEN BRON No. 138 73e Jaargang: 1933 UitgaveFirma F. VAH SE VELBE !r„ Waistat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 16281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS H.B.S. en tVLU.l.Q. AGENDA'S SCHOOLBOEKEN Boekhandel D'HUIJ VAN GEZONDHEID Studieboeken, Agenda's 4§r Boekhandel F. LANDSMAN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent «R ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen ScheldebekerzwemwedstrycL Het niet doorgaan van dezen wedstrijd op Zaterdag jl. is in breede kringen het voorspel wees op een enorme belangstelling van publiek en pers een tegenvaller ge worden, temeer omdat van de boulevards af bekeken de verschillende omstandighe den schijnbaar ideaal waren te achten. Men bedenke daarbij echter, dat de weersgesteld heid daags te voren verre van gunstig was en dat de woeling van het water niet in vier en twintig uur tot bedaren is gekomen. Het comité van deskundigen, dat te beslissen heeft of de wedstrijd al of niet doorgaat, was dan ook al om negen uur ter beraad slaging bijeen en heeft, door alle deelne mers (sters) zich reeds op reis hadden be geven, de wel moeilijke beslissing zoo lang mogelijk aangehouden. Om kwart over twaalf moest besloten worden tot afgelas ten van den wedstrijd, daar de jollen niet tegen wind en stroom zouden kunnen op roeien, waardoor het absolute verband tus- schen zwemmers (sters) en begeleidende booten niet ten volle verzekerd zou zijn. Uit het feit, dat het comité niet het min ste risico op zich neemt, blijkt wel afdoen de, dat het dit college heilige ernst is met het safety first. Jammer, driewerf jammer blijft het natuurlijk, dat de wedstrijd is af gelast. We kunnen daar nog eens enkele da gen over praten en morren, doch indien de kamp had plaats gevonden en er had een ongeluk plaats gegrepen, hetgeen volgens de deskundigen onder deze weersomstan digheden gansch niet buitengesloten was, dan zou op den wedstrijd een blaam gewor pen zijn, welke nimmer uitgewischt zou worden. En daarvoor is de Scheldqbeker- zwemwedstrijd toch een te groote attractie Als leeken hebben we het oordeel van het comité, dat gezien de overwegingen slechts lof inplaats van blaam verdient, slechts te respecteeren. Laten we hopen, dat in 1936 de goden lang van te voren goedgunstiger gestemd mogen zijn. Daar toch alle kosten gemaakt zijn, gaat de loterij door. Sluiting café's in de kermïsweek. De burgemeester heeft bepaald, dat de kermisinrichtingen iederen avond te 12 uur en de café's de eerste vijf avonden te half één en Zaterdags te 12 uur gesloten moeten worden. De tochten op de Westerschelde. We hebben aan de uitnoodiging der N.V. Reederij van der Schuyt te Rottei'dam ge volg gegeven om den eersten tocht over de Westerschelde, die op gisteren was vastge steld, mee te maken met de snelvarende salonboot „Eugenie". Deze tochten vormen een onderdeel van de driedaagsche weke- lijksche trips, die door bovengenoemde N.V. naar onze provincie worden georganiseerd, in samenwerking met de N.V. Bank Asso ciatie te Goes. Den tweeden dag arriveert men te Middelburg. Van de gelegenheid, dat de deelnemers op ons eiland vertoeven maakt de reederij gebruik, om hare booten een tocht over de Westerschelde te laten maken. Om half 3 vaart de boot van Mid delburg door het kanaal naar Vlissingen en neemt daar, aan den Koningsweg tegenover de jachthaven ligplaats om de passagiers van hier aan boord te nemén. Dan gaat de tocht, die de ouderen vaak per pennyboot hebben gemaakt, door het kanaal naar de schutsluizen, waardoor we een anderen kijk kregen op het zgn. Eiland. De tocht wordt dan langs de kust vervolgd en deed ons op merken, hoe aardig het is, dat men thans als 't ware regelrecht, langs de boorden van de stad naar de haven kan komen door de overbrugging van de steenen beer bij het Eiland. En dan komt het mooiste deel van het watertochtje, het schitterend uitzicht op de stad, den Boulevard en duinen met de steeds wisselende lichteffecten. De tocht wordt voortgezet tot even onder Westka- pelle, waarna de steven wordt gewend en teruggevaren naar de plaats van afvaart, waar we ongeveer om kwart voor zes aan kwamen. We hebben op dat tochtje, op de werkelijk snelvarende en gerieflijk ingerichte salon boot, en dat voor zeer weinig geld, genoten van den tocht en de vaak schilderachtige kijkjes op ons eiland, dat niet ten onrechte den tuin van Zeeland wordt genoemd. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus ken straat alhier werden in de maand Juni 874 inlagen gedaan tot een bedrag van 116.889.45 en 540 terugbetalingen tot een bedrag van 128.784.75. Er werden in die maand 59 nieuwe boekjes uitgegeven. Het aantal spaarders werd gebracht op 7360 eh hun tegoed op 2.394.061.08. Ter lediging werden aangeboden 59 spaarbusjes inhoudende 584.29 en met 2354 zegels werd bespaard 117.14, welke bedragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Pieter van der Hof f Heden werd teraardebesteid het stoffe lijk overschot van den heer P. van der Hof, in leven mr. metselaar-aannemer. Namens, de patroonsvereeniging „Bouwkring" bracht het bestuur een laatste groet aan hun oud bestuurslid-collega en vriend Pieter van der Hof. De heer Vader bracht naar voren dat hij een der oprichters is geweest der Pa troonsvereeniging en hij zijn beste krach ten heeft besteed in het belang der pa troons in de bouwvakken. Wij danken hem en hij zal steeds bij ons in dankbare herin nering blijven voortleven. Concert ten bate van den Kinderspeeltuin. Het concert van het Vlissingsch Man nenkoor „D.O.U.", directeur de heer Adr. Hollaers, op morgen, Dinsdag 9 Juli in den tuin van de „Willem III", vangt aan om 8.15 uur 's avonds. Badhuisstraat 15. Telef. 348. Badhuis aan de Ronedijkestraat. Gedurende de week van 1 tot 6 Juli wer den in het badhuis 294 baden genomen en wel 205 door heeren, 61 door dames en 28 door kinderen. Baldadigheid. De politie, arresteerde in den afgeloopen nacht een 24-jarige jongeman, die louter uit baldadigheid eenige ledige bierflesschen op den openbaren weg stuk wierp, waardoor gevaar en nadeel kon worden teweegge bracht aan passeerende automobielen, wiel rijders enz. Na opgemaakt proces-verbaal en ernstige vermaning is hij heengezonden. Gezorgd is dat de stukken glas van de straat werden verwijderd. Aanrijding. Zaterdagmiddag ontstond een aanrijding op den hoek BreestraatBellamypark tus- schen een wielrijdster en een melkkar ge trokken door een paard. Het rijwiel be kwam schade. De aanrijding ontstond om dat ter plaatse het uitzicht daar ten eenen- male ontbreekt. Een zeiljacht-avontuur. Kortelings werd door 't Deensche stoom schip „Gurwer" bier op de haven binnenge sleept een klein jacht, op de Noordzee in hulpeloozen toestand aangetroffen, daar de mast was gebroken. De kapitein van het jacht heeft zich daar op naar Riga, de woonplaats vanden eige naar van het jacht, begeven, om financieele besprekingen te voeren, teneinde de repa ratie van het jacht te bevorderen. Deze kapitein keerde echter niet terug en laat verder niets van zich hooren. Op het jacht is achtergebleven een 30- jarige man van nationaliteit Let. Deze heeft zich thans tot de politie gewend om hulp, daar hjj zonder eenig middel van be staan is. Bij onderzoek bleek voorts dat de papie ren ook niet in orde waren, daar zijn pas poort verloopen was. De politie heeft zich nu gewend tot den Lettischen consul te Rotterdam, die volgens bekomen antwoord, deze zaak bij de Letti- sche regeering aanhangig heeft gemaakt. Het kan dus nog wel eenigen tijd duren voordat de noodige reparaties aan het jacht gebeuren om onze haven weer te kunnen verlaten. Diefstal. Een caféhouder aan den boulevard deed Zaterdagmiddag bij de politie aangifte dat een aantal Engelschen, die Zaterdag met het stoomschip .Vienna" waren aangeko men, zijn café hadden bezocht én vermoe delijk een hem toebehoorenden verrekijker, die oj) een der tafeltjes in het café ten ge rieve der bezoekers was geplaatst, hadden medegenomen. De politie, die terstond een onderzoek in stelde, hèeft aan de loopplank van het stoomschip, dat op het punt stond te ver- trékken, eenige passagiersaangehouden en bleek bij. den laatst aangehoudene, ook een Engelschman, dat deze den verrekijker in zijn bezit had. Deze ds door de politie in beslag genomen, waarna de „Vienna" de reis oogenblikkelijk heeft voortgezet. Een koopman uit Goes deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn actetasch uit zijn auto, welke hij eenige oogenblikken onbeheerd alhier had laten staan. In de tasch bevond zich een bedrag van 3000 4000 aan wissels. Een onderzoek wordt ingesteld. Vreemdelingen. Zboals den laatsten tijd geregeld voor komt, werd Zaterdagmiddag weder een Grieksch onderdaan ter beschikking van den commissaris van politie alhie** gesteld, die met' de mailboot uit Engeland was te ruggezonden, waar zijn landing was gewei gerd. - Waar ook de Duitschers en Belgen niet op dergelijke vreemdelingen zijn gesteld, geven zij aan de internationale politie zeer veel moeilijkheden, om hun uitleiding toch te bevorderen, daar het te begrijpends dat dergelijke vreemdelingen zonder bestaans middelen ook in Nederlandniet niet kumien blijven. MIDDELBURG Voorstellen aan den gemeenteraad. Op de gemeente-begrooting voor 1935 is ten behoeve van de ontwikkeling en ont spanning van werkloozen een bedrag van 2400 uitgetrokken, waartegenover als ont vangsten staan, vermeld een rijkssubsidie van 960 en een som van 300 als terug te betalen door de buitengemeenten. De minis ter van sociale zaken heeft thans bericht, goedkeuring te hechten aan de ingezonden begrooting voor 1935 voor dat werk tot een totaal bedrag van 3900. Aannemende dat evenals in 1934 van dat bedrag rond 1000 ten laste van de buitengemeenten zal ko men, blijft voor rekening van Middelburg rond 2900, waarin naar Burg. en Weth. vertrouwen, op een rijksbijdrage van 72 of 20SS zal mogen worden gerekend. Burg. en Weth. stellen voor het crediet voor bovengenoemd doel te verhoogen van 2400 tot 3900 en tevens de ontvangst- posten „bijdragen buitengemeenten kosten cursussen, werkloozen" en „subsidie van het rijk in de kosten voor werkloozen" uit te trekken op resp. 1000 en 2088. Verleden jaar deelden Burg. en Weth. aan den raad mede, dat zij de invoering van een penningsysteem voor de hondenbelas ting in nadere beschouwing zouden nemen. Na een terzake ingesteld onderzoek zijn Burg. en Weth. tot de conclusie gekomen, dat invoering van een dergelijk systeem inderdaad wenschelijk moet worden geacht. In de eerste plaats komt de tegenwoordige vrij omslachtige beschrijving te vervallen, althans wordt zij zeer vereenvoudigd. Aangezien de thans geldende verordening slechts goedgekeurd is tot 1 Januari 1936, stellen Burg. en Weth. nieuwe verordenin gen voor, met inwerkingtreding op 1 Janu ari a.s. Uit de heffingsverordening blijkt, dat de belasting 9 "per jaar blijft voor iederen hond, behalve voor die, uitsluitend gehou den ten dienste van den landbouw of eeni gen tak van nijverheid en voor die ter be waking van gebouwen en erven, voorzoover zij nimmer op den openbaren weg losloopen. Voor deze categorieën bedraagt de belas ting 4.50. De invorderingsverordening bepaalt o.a., dat iedere houder van een hond of van hon den verplicht is ten kantore van den ge meente-ontvanger aangifte te doen en wel als hij op 1 Januari van ©enig jaar belas- stingplicht is, vóór 31 Januari van dat jaar en anders binnen 14 dagen, nadat hij belastingplichtig is geworden, m.a.w. een hond in zijn bezit heeft gekregen. De betaling geschiedt tusschen 1 en 31 Januari van het belastingjaar tegen over handiging van een penning van een door Burg. en Weth. ieder jaar opnieuw vast te stellen model, vermeldende den naam van de gemeente, het jaar waarvoor de belas ting strekt en een doorlaopend volgnummer. Burg. en Weth. deelen den raad mede, dat de Manége met bijgebouwen aan den Zuidsingel in bouwvalligen toestand ver- keeren en grondige herstelling groote kos ten met zich zal brengen, terwijl, naar hun meening, thans en ook in de naaste toe komst aan een rijschool geen behoefte be staat. Daarin vinden Burg. en Weth. aan- tm Is LIGA Kindervoeding voor Uw kleuters. Geef hun daarom de versterkende vol waardige LIGA Kin dervoeding. Ze vin den er de kracht en energie in voor hun verdere leven. EEN ZEGEN VOOR UW KIND leiding voor te stellen tot afbraak van het gebouwencomplex te besluiten en den vrij komenden grond aan de straatzijde tot een diepte van 22 M. te bestemmen voor wo ningbouw. Burg. en Weth. ramen de verkoopswaar- de van de perceelen op totaal 9000, en wel voor 6 perceelen ieder 1100 en voor de bei de andere, 1200 per stuk. Abdij-uitvoering. Het was heerlijk weer voor een Abdij uitvoering en de velen, die daarheen waren getrokken, hebben gistermiddag genoten van den goeden zang van het Middelburg's mannenkoor, dat een vijftal liederen op uit stekende wijze vertolkte, onder directie van den heer Joh. H. Caro. Deze had ook voor het Middelburgsch muziekkorps weder pakkende nummers op het programma geplaatst en daarvan wa ren de oude bekenden als Ave Maria van Schubert en de Tannhaüser van Wagner, zeker voor velen reeds een reden voor een bezoek aan het concert geweest. Zij volde den, dank zij de goede vertolking als altijd. Het meerdere bezoek kwam ten deele ook in de opbrengst der collecte tot uiting. Het carillon van den Abdijtoren. Er worden pogingen aangewend om het carillon van den Langen Jan te Middelburg gedurende de voor de nachtrust bestemde uren automatisch uit te schakelen en zoo te voldoen aan het meermalen herhaalde verzoek om, vooral met het oog op het vreemdelingenbezoek, des nachts het speel werk te doen stil staan. Voorloopig hebben die pogingen succes en waarschijnlijk zal wel tot blijvende rust in den nacht worden kunnen overgegaan. Hondendressuurdemonstratïe. Zaterdagmiddag werd op een weide nabij de Griffioen te Middelburg een groote hon- dendressuurdemonstratie gegeven. Deze de monstratie ging uit van de dresseervereeni- ging „Middélburg" en de Vlissingsche dres- seervereeniging „Walcheren". Met een inleidend woord opende de voor zitter vain de afdeeling Zeeland van de Kon. Ned. Politiehondvereeniging, de heer Van Wijk, deze demonstraties, waarbij hij er op wees, dat het doel van de vereeniging is zelf geen honden af 'te richten. Dit ge schiedt door de leden, die plaatselijke ver- eenigingen vormen, welke dan individueel lid worden van de K.N.P.V. Vervolgens riep de heer Van Wijk een hartelijk welkom toe aan het zeer talrijke publiek en de aanwe zige autoriteiten. Spreker hoopte dat het verplicht zou worden, dat iedere veldwach ter de beschikking zou krijgen over een goed afgerichten hond mede voor eigen vei ligheid, maar tevens ook voor de bevolking. Na het spelen van het Wilhelmus begon een vlotte afwerking van het programma. Dit bevatte een 20-tal nummers benevens de toegiftjes. Het zou ons te ver voeren elk nummer afzonderlijk te bespreken. Daar waren o.m. bij het volgen, springen over schuttingen, weigeren van aangeboden voedsel, opzoeken van kleine voorwerpen. Al deze oefeningen werden keurig afge werkt. Hierna kwamen de honden meer in be- schermingsdienstbewaken van kinderen, oppassen op voorwerpen, verdedigen van hun meester. Hoewel al deze oefeningen voor alle inrichtin. gen van Onderwijs ST. JACOBSSTRAAT 16 - TELEF. 117 DE HAGENAAR. „Dat Vlissingen is maar een gat Zoo sprak verwaand een Haagsche fat, Met opgetrokken neuze De protser ging niet zuinig prat Op 't Haagje als de schoonste stad, De woonplaats zijner keuze. Hjj kwam hier hoogst laagdunkend aan, Om ons eens van de been te slaan In 't nestje van Michieltje Wacht(dacht ik) strakjes breekt dia haan, Tot in z'n melig merg ontdaan I Die kwast met kurken zieltje Hij zag ons schitterend, rijk plantsoen, 't Liguster, rozen, 't boomengroen Langs straten, zindelgk, effen De melkmuil kleurd' als een pioen, En toch vertikte die kapoen, Dat schoone te beseffen. Ik leidde hem den Singel rond, Waarbij hij stil te kyken stond, Met groote schelvischoogen Hij gaapte met wijd open mond, Toen hij in Tuindorp zich bevond, Door feestelijk groen omtogen. Daarop ging 't naar den Boulevard Fier toond' ik hem daar „Bestevaer", Op wien terecht wij roemen 'k Wees met geestdriftig handgebaar Frans Naerebout, wiens beeldenaar Daar prijkt, omzoomd door bloemen. Hij zag bij 't Hoofd de visschersvloot, Die voor een mager brokje broed Vecht tegen waterwolven Het Wachtschip, 't sluiswerk boot bij boot, Die zeewaarts schoof, of reewaarts schoot, Gebeukt door gramme golven. 'k Bracht hem per tram naar 't vliegterrein: Die schoone schakel in de lijn Van 't K.L.M.sche streven En (ja, je moet maar 'n boffer zijn Juist kwam weer 'n zilveren luchtdolfijn Safe, statig nederzweven I Verslagen keek hij voor zich uit, Grootoogs als een verwezen puit, Die 'n mugje ziet ontsnappen Toen rees een rimpel op z'n snuit, Hij kuchte met gedempt geluid, En sprak met ademhappen ,,'k Vraag wel excuus 'k Heb mij vergist, „Want Vlissingen is onbetwist „Een stad, die er mag wezen „Ik constateer thans zeer beslist „Nu weet ik, wat ik nog niet wist ,,'k Ben radicaal genezen TELESCOOP. ernstig moesten worden opgevat, ontbrak toch de komische noot niet. Noemen wij slechts de berooving van de „lieftallige" jongedame en den overval op het „bejaarde echtpaar". Toch waren dit staaltjes van hondentrouw, die respect afdwingen. Hoe verwoedt wierp het dier zich telkens op den aanrander om zijn meester te beschermen. Ook het groote *-ut van den hond in politie dienst werd zeer duidelijk gedemonstreerd o.a. door het opsporen van misdadigers, het arresteeren van personen enz. Dat een goed afgerichte hond niet gevaarlijk is, werd met verschillende oefeningen aangetoond. De heer P. Hovijn, leider van de Walcher- sche vereeniging, had den geheelen middag een zware taak, daar hij steeds de vuur proef had te ondergaan. Op kranige wijze heeft hij echter zijn taak volbracht. Het zeer afwisselende en met zorg sa mengestelde programma heeft deze demon stratie schitterend doen slagen. Niet alleen werd het groote nut van een politiehond naar voren gebracht, maar ook hoe een burger door eenvoudige dressuur een „ideaal" in zijn dier kan vinden. Beide ver- eenigingen hebben door middel van hun honden mooi werk ten beste gegeven en kunnen met g°noegen op deze demonstratie terugzien-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1