i IVo. 1SS 73e Jaargang 1935- DONDERDAG JZÊÊÊÊtfr 4 JULI Uitgave: Firma F. VAH IF VELDE Jr„ Walstraat 58-68,Viissingen. ïelef. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen DE STERRENHEMEL EERSTE BLAD De Sterrenhemel in Nederland. STADS- EN PROVINCIENIEUWS ELECTRISCH KOKEN H.B.S. en M.U.L.0. AGENDA'S SCHOOLBOEKEN Boekhandel D'HUIJ. VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ÉST jfcjaslMh. meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener gulden bij levens- gulden bij dood gulden bij verlies i r»f| gulden bij verlies gulden bij verlies A r* gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- lange ongeschikt- K|||g door "fiSis vaneen In^lf van vaneen J vaneen kerd tegen ongelukken voor: lUIIU heid tot werken. CffUU een ongeluk. Uhand, voet of oog. Icftl een duim. 1U®J wijsvinger. Cjjj anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Nevenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te elf uur Middelbare tijd, (twaalf uur Zomertijd), gelijk aan 17 h 44 min. Sterrentijd. In tegenstelling met ge wone landkaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer ge- teekend. Dat is bij sterren kaarten noodzakelijk en gebruikelijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemel lichamen die in het Oos ten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Ster v/d 3C grootte, of kleintr Ster 7d 2' grootte. Ster v/d 1' lij Melkweg in de week van 310 Juli 1935 23 h MT. (24 h ZT). Wettelijk ingeschreven bij bef Bureau v/d Industrieel ca Eigendom onder No. 4 2 2 2 ©eerste ©VDIIZMÜN LAATSTE BMBIIEB ©NIEUWEHAAN ZUIP VENUS© MARS® JUPTTER© SATtlBNUS© Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een ieder heeft zoo zijn liefhebberij de een houdt kanariepietjes, de ander ver zamelt postzegels, een derde studeert voor z'n plezier wijsbegeerte of hoogere wis kunde en weer een ander liefhebbert wat in de oude geschiedenis, theologie of bio logie, chemie of psychologie, sociologie of photografie, economie of ornithologie Maar er is geen wetenschap, die zoo alom bij wijze van liefhebberij beoefend wordt en zich daartoe ook zoozeer bij uit stek leent als de astronomie ofwel de sterrenkunde. Het spreekt ook wel van zelf. Om een beminnaar van bladmossen, postzegel misdrukken of abstracte vraagstukken te ztjn daarvoor is óf een bepaalde aanleg, öf veel en soms diepgaande voorstudie van noode. Maar wie zou ook zonder dat ont komen aan den machtigen indruk, dien de diepzwarte, met tallooze flonkerende ster ren bezaaide, winternachthemel op den be schouwer maakt? Daar tellen ras noch geaardheid, religie noch levensopvatting, geleerdheid noch eenvoud des geestes meer mede tegenover der sterren pracht en macht kan de kleine mensch niet anders dan zwijgen en in ootmoed bewonderen, wat en wie hij ook zij. Deze bewondering sluit echter nadere beschouwing en vermeerdering van kennis omtrent het aanschouwde niet uit in tegendeel. Met de kennis komt het inzicht en de dorst naar meer en dieper gefundeerd weten en het mooie is, dat voortgaande analyse in dit geval het schoone niet ver nietigt en de bewondering niet doet op houden hoe dieper men, letterlijk en fi guurlijk, doordringt in die bovenaardsche sterrenwereld, hoe grooter het ontzag, hoe steviger en heviger de bewondering daar voor wordt. Alle wetenschap heeft zijn begin, en zoo ook de sterrenkunde. Zij begint met de door iedereen beoefende astrognosie de leer der sterrenbeelden. Wie kent niet de Groote Beer? Velen weten ook nog wel, dat men, door de eerste twee sterren van deze slede naar boven te verlengen, de Poolster vindt het vaste punt aan den staag wentelenden hemelbol. Het prachtige sterrenbeeld Orion met in het midden den Gordel, ook wel De drie Koningen geheeten wie zag het nooit op winteravonden Er is echter voor den enkel maar gaarne naar den sterrenhemel kijkenden leek, nog zoo verbazend veel meer te zien. Er staan nog een menigte andere merkwaardige, mooie en markente sterrenbeelden aan onzen Noordelijken hemelhelft (die ge garandeerd, ondanks dat veel geprezen Zuiderkruis, heel wat fraaier is, dan de Zuidersterrenhemel en behalve de kennis der namen van die sterrengroepen, valt er bij eenige opmerkzaamheid nog zooveel anders ook te zien en te waar- deeren. Daar is in de eerste plaats het voort durend veranderen van de schijngestalten der maan allen welbekend maar ook de minder bekende plaatsverandering van de maan, die van West naar Oost tusschen de sterrenbeelden doorloopt. Dan zijn er ver der de heldere planeten Venus, afwisse lend avond- en morgenster, Mars, de roode planeet, Jupiter de heldere, met z'n vier privé-maantjes, die in een heel klein kijkertje al te zien zijn, en dan nog Satur- nus, de planeet, die in een iets grooteren kijker dat zeldzaam schoone beeld van den vurigen bol met den lichtenden ring er om heen te zien geeft Ook de loop dezer planeten door de sterrenbeelden is belang wekkend en met het bloote oog te volgen al dra zal men dan er meer van willen weten en dat kan, gelukkig. De astronomie behoeft voor niemand, die lezen kan, een gesloten boek te blijven geen enkele wetenschap leent zich zoo bij uitstek tot voortreffelijke popularisatie als de Sterren kunde en b.v. het boek van prof. Ant. Pan- nekoek De wonderbouw der wereld, zal een ieder, stap voor stap, de geheimen van aarde, zon, maan en planetenstelsel ont sluieren daarnaast zijn er den laatsten tijd tal van uitstekende boeken, voor den leek zoowel als voor den meer gevorderden amateur, verschenen. Al overtreft niemand Pannekoek's didactiek. Het eerste noodige is echter kennis van den sterrenhemelbelangstelling en liefde voor de sterrenkunde volgen daaruit van zelf. Om onzen lezers het verkrijgen van die kennis van den sterrenhemel gemakkelijk te maken, om vooral de jongeren zelf aan het waarnemen van den sterrenhemel te brengen envaders in de gelegenheid te stellen een deugdelijk antwoord te geven op de vragen van weetgierig kroost, zullen wij voortaan eens per week een klein maar duidelijk kaartje van den sterrenhemel in ons blad opnemen. Voor October, November, December, Januari, Februari en Maart zullen deze kaartjes telkenmale den stand van den sterrenhemel in de komende week, op des avonds 8 uur aangeven voor April en September wordt dit 9 uur, Mei en Augus tus 10 uur en Juni en Juli 11 uur, 's avonds, middelbare tqdin de zomertijdperiode wordt dit dan, volgens den wettelijken tijd, één uur later. Deze tijdstippen zijn zoo ge kozen, dat zij voor het grootste deel vallen na het einde van de z.g.n. astronomische schemering alle sterren zijn dan duidelijk te zien. Voor de maanden MeiAugustus geldt dit niet heelemaal, want daartusschen ligt een periode, waarin de astronomische sche mering den ganschen nacht duurt. Maar de heldere sterrenbeelden, die onze kaartjes vermelden, zijn ook dan nog duidelijk te zien. Behalve den elke week veranderenden stand van den sterrenhemel zullen deze wekelijksche sterrenkaartjes ook o.m. be vatten de plaats waar de maan aan den hemel staat, zoo zij er is, en dan derzelver schijngestalte, terwijl eveneens de voor het bloote oog zichtbare en heldere planeten Venus, Mars, Jupiter, Saturnus er geregeld in hun wisselende standen op voor komen. De binnenplaneet Mercurius is maar zelden goed waarneembaar Uranus en Neptunus zijn 3lechts met een kijker te zien. Verder is de stand van den Melkweg op onze kaartjes geteekend. De grootte der sterren, d.w.z. hun schijnbare helderheid, staat er op te lezen, evenals de eigennamen der groot ste of helderste sterren. Wij nemen overigens de kaartjes als regel zonder wijd- loopige verklaringen op, omdat wat er uit te zien en te leeren valt, zich aan het oog des opmerkzamen beschouwers vanzelf voordoetslechts eens per maand zullen we enkele verklarende opmerkingen ter toelichting bij „De sterrenhemel in Neder land" voegen. Scheldebekerzwemwedstrijd. Vermits er drie booten van den provin cialen stoombootdienst defect zijn, kan de „Luctor et Emergo" niet voor wedstrijd doeleinden beschikbaar worden gesteld. Het comité is er echter in geslaagd de „Konin gin Wilhelmina" van de firma Oosterhout alhier te charteren. Str andconcert. De harmonie „Ons Genoegen'directeur de heer P. de Rooij, geeft op Vrijdag 5 Juli, des avonds 8 uur een concert in de kiosk op den boulevard Evertsen. Programma: 1. „Veilig Verkeer", marsch, W. Schootemeijer. 2. Fragmenten uit „Les Contes d'Hoffman". arr. J. Steenebrugen. 3. „Rachel", wals L. Langlois. 4. Fragmenten uit „Monsieur Beaucaire, Oper. A. Messager, arr. J. Furgeot. 5. „De Pelikaan", marsch A. J. Maas. 6. „Lente's Ontwaken", ouverture, A. Zwart. 7. „Dans le sud", Esquisse Americaine, W. H. Myddleton. 8. „Daar komen ze aan", marsch-potpourri, A. J. Maas. 9. „Pan Europa", marsch, A. Dreissen. Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren. De Kon. Ned. Bond van Oudronaerofficie- ren houdt zijn algemeene jaarlijksche ver gadering van Vrijdag tot Maandag 8 Juli in Grand Hotel Britannia alhier. Morgenavond te 7.30 uur heeft de offiei- eele ontvangst door het gemeentebestuur plaats op het stadhuis. Daarna wordt om 9.30 uur in „Britannia" een receptie gehouden door de afdeeling Viissingen, ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van deze afdeeling. Zaterdagmorgen om half tien wordt de algemeene vergadering gehouden, welke des middags wordt voortgezet. Verder komt op het programma voor een gemeenschappelijke maaltijd. Zondag wordt een autotocht gemaakt langs de Belgische kust en des middags een autotocht door Walcheren; Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een viertal opnamen van de Leidsche Studentenfeesten. De „Snip"-marconist Van der Molen wordt in zijn geboorteplaats Alkmaar gehuldigd. Het huwelijk van baronesse Bentinck met jhr. mr. Dedel, kamerheer van H. M. de Koningin. Of- ficieele opening van het nieuwe gouverne mentsgebouw te Maastricht. Hoe warm het was in de afgeloopen week. Lucht beschermingstentoonstelling te Haarlem. Officieele opening van de nieuwe lucht brug aan het station D. P. te Rotterdam. Professor Klein neemt afscheid van zijn Groningsche studenten. Boottochten over de Westerschelde. Gedurende de maanden Juli en Augustus zullen des Zaterdags boottochten over de Westerschelde gemaakt worden van Viis singen naar Westkapelle, per salonboot van de N.V. reederij Van der Schuijt te Rotter dam. De boot vertrekt om 14.30 uur uit Middel burg en van Viissingen om 15 uur. Terug komst te Viissingen 17.30 uur en te Mid delburg 18 uur. Men zie verder de in dit nummer voor komende advertentie. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE OP VRIJDAG 5 JULI, HALF DRIE TOONZAAL KONINGSWEG 45 N.V. P.Z.E.M. V reemdelin gen. Nu de maand Juli is begonnen neemt het aantal badgasten op de Belgische badplaat sen belangrijk toe. Dit is heden gebleken nu met de provinciale booten hier 950 per sonen zijn aangekomen voor een bezoek aan den marktdag te Middelburg. Er werden 50 auto's overgezet. Leeraar R.H.B.S. te Viissingen. De heer H. Smals, leeraar M.O. teekenen te Hulst, is met ingang van 1 September a.s. benoemd als zoodanig aan de Rijks H. B. S. te Viissingen. Openbare leeszaal en bibliotheek. De Openbare leeszaal was 23 dagen ge opend en werd door 825 personen bezocht 702 mannen en 123 vrouwen. In de Uitleenbibliotheek werden 1438 lezers aan boeken geholpen. We leenden uit 1647 banden waarvan 1192 Nederlandsche en in het Nederlandsch vertaalde .romans 66 buitenlandsche romans, 254 populair- wetenschappelijke boeken en tijdschriften 135 kinderboeken. 10 Nieuwe leden werden ingeschreven, waai*van er 7 gratis lezen. Aangeschaft werden de volgende wer ken Romans: Buisse „Onder de men- schen", 4 deelen. Buck The house of earth. Coolen Kinderen van ons volk. Curwood Wapi, de walrus. v. Eeden Van de koele meren des doods. De Jong De Schotel. Miller Stoere zwoegers. De Vries Rembrandt. P o p u 1 a i r-w etenschappe- 1 ij k Casteret Vier jaren onder den grond. v. Houten Wilde planten. Hubert v. Bleijenburg Kamergymnas tiek voor iedereen. Krishnamurti Toespraken. Kuylman Bontje de bergeend. Roofgauw, de sluwe ulk. Snelvoet, de schuit der Ve- luwe. Snelwiek, de edelvalk. v. Peuisum President Masaryk. Hole et formation du bibliothécaire. Scheffler De geest der gothiek. V iruly „Alles O.K."Draaien Vitter Door de bergwoestijnen van Azië MIDDELBURG Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons. De Bond van loodgieters- en fitters patroons in Nederland hield Woensdag zijn algemeene ledenvergadering in het gebouw St. Joris te Middelburg. De verschillende uitgebrachte verslagen stonden in het teeken van de tijdsomstan digheden. Niettemin kon de Bond ook dit jaar op een gestadigen groei wijzen en is zijn ener gie om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden allerminst verslapt. Hiervan getuig den het referaat, gehouden door prof. mr. Op dit kaartje loopt, van het Z. naar het N., door de sterrenbeelden Schutter, Arend, Zwaan, Cassiopeia en Perseus een gebogen stippellijnzij duidt de ligging van den Melk weg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrenbeeldende eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters ge teekend. De middaghoogte van de zon verandert deze maand van 61° tot 56° de dagboog de tijd dat de zon boven den horizont staat), ver mindert daardoor van 16 Vz uur tot 15Vz uur. De schijngestalten van de maan zijn E.K.S JuliV.M.16 JuliL.K.22 Juli N.M. 30 Juli. Het E.K. van 9 Juli komt juist in het W.Z.W. op dit kaartje te zien. Badhuisstraat 15. Telef. 348. dr. P. Lieftinck, van de Hamdelshoogeschool te Rotterdam over „Concurrentie en samen werking", alsmede de besprekingen, die daarop volgden. Prof. Lieftinck toonde in den breede aan, waarom het niet moet zijn concurrentie of samenwerking. Aan de hand van de histo rische ontwikkeling der bedrijfsverhoudin- gen en ook naar de voorbeelden van den dag, toonde spr. aan, dat ongebreidelde con currentie even groote fouten heeft als die, welke kleven aan te ver doorgevoerde sa menwerking. Daarom moet een gezonde concurrentie gehouden worden, hetgeen echter geenszins redelijke samenwerking uitsluit. Een en ander werd verder getoetst aan de practische vraagstukken en problemen, die tegenwoordig aan het loodgieters- en fittersbedrqf worden gesteld. Na afloop van de vergadering had in hetzelfde gebouw een diner plaats, gevolgd door een avondfeest in den keurig verlich ten tuin van St. Joris, waarbij het Middel- burgsch Muziekkorps en het Westkappel's Dameskoor medewerking verleende. Zoowel de muziek als de zang vielen bq de gasten zeer in den smaak, wat uit het gulle ~"plaus bleek. Het zitje in den be schutten tuin was zelfs op den vrij frisschen avond zeer goed en het is wel bewezen, dat drze tuin zich voor een concert zeer goed kent. Hedenmorgen werd een autotocht door Walcheren gemaakt en daarna een bezoek aan den Middelburgschen Marktdag ge bracht. Concerten Middelburgsch muziekkorps. Het Middelburgsch muziekkorps geeft Vrijdagavond een concert op het Molenwa ter en Zondagmiddag van 12 tot 1 uur in de Abdij. Het Middelburg's Mannenkoor zal aan dit laatste concert zijn medewerking ver- leenen. Een opdracht van den Rijkswaterstaat in Zeeland. Vanwege de directie van de rijkswater staat in Zeeland werd de levering van 50.000 betontegels, 3000 meter ogsluitban DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m —4.0) is avondster in den Leeuw. Zij is op den tijd waarvoor ons kaartje geteekend werd, reeds onder. Den 9en staat zij juist ten N. van Regulus. Mars (m= —0.4) is avondster in de Maagd; hij staat nabij Spica. Jupiter (m= —1.8) is avondster In de Weegschaal. Saturnus (m —1.0) is morgenster in den Waterman; hij komt om elf uur MT (12 uur zomertijd) juist in het O.Z.O. op. (m= magnitude helderheid, vergeleken met een ster van de le grootte, die m 1.0 heeft). den en 6000 meter opsluitplaten onder hands opgedragen aan de N.V. Zeeuwsche Beton Maatschappij te Vlake. OOST- EN WEST-SOUBURG Loop der bevolking. Ingekomen: G. Vreeke, Koopmansvoetpad 2, van Ned.- Indië P. van Soslen, Nieuwe Vlissingsche weg 73, van Middelburg S. de Boer, De Deckerestraat 11, van Rotterdam wed. Meeuwsen-Bruggeman, Nieuwe Vlissingsche weg 73, van Viissingen A. van Nieuwen- huijzen, Vlissingsche straat 3, van Dintel- oord J. Meijer, Marnixplein 25, van Viis singen J. de Witte, Padweg 37, van St. Laurens J. E. W. van Wingen, Kanaal straat 7, van Kapelle J. M. Flipse, Vrij burgstraat 13, van Breskens C. Matthijsse, Abeelsche weg West 32, van Vrouwenpol der A. L. M. Onghenae, Nieuwstraat 29, van IJzendijke S. Goedhart-Karelse, Nieu we Vlissingsche weg 227, van Nieuw- en St. Joosland H. Visser, Nieuwstraat 72, van Rotterdam S. J. Bosschaart, Mar nixplein 29, van Middelburg. Vertrokken: S. L. Kodde, Tritonsche weg 2, naar Kou- dekerke J. van Soelen, Buteuxstraat 9, naar Middelburg W. Puijpe, Vlissingsche straat 160, naar Rotterdam L. L. Moer man, Aldegondestraat 7, naar Viissingen G. W. M. de Visser, Middelburgsche straat 4. naar Viissingen P. van Boven, Vlissing sche straat 21, naar Koudekerke J. van Sluijs, Oranjeplein 51, naar Scheveningen wed. J. B, Siebols-Brasser, Nieuwe Vlis singsche weg 117, naar Amsterdam. KOUDEKERKE Wijlen mr. J. Loeff en de oudheidkunde van Zeeland. La ons nummer van 1 Juli hebben wij melding gemaakt van het overlijden van mr. J. Loeff. Men schrijft nog het volgende aan de „N.R.Ct." Mr. Jan Loeff, van 18921929 notaris te Koudekerke, eerelid van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen te Middel burg, heeft zich voor de oudheidkunde in Zeeland zeer verdienstelijk gemaakt door vele voorwerpen uit het dagelijksch leven der vroegere Zeeuwen in zijn huis en tuin voor verstrooiing en ondergang te bewaren ol' door ze voor het museum van het Zeeuwsch Genootschap aan te koopen. On der deze geschenken is wel het schitterend ste een verzameling van 28 gouden munten uit een vondst te Zoutelande, maar bovenal getuigen van zijn vrijgevigheid en belang stelling drie vluchtbergen op Walcheren,

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1