1000 500 300 150 100 25 WOENSDAG 3 JULI I No. S54 73e Jaargang 1935 OitgaveFirma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-6D, Viissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Industrie en middenstand. STADS- EN PROVINCIENIEUWS ELECTRISCH KOKEN is te Ale- VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Flitsen Echrift- jplaten. in de lestdijk. |>praan. 3-ramo- Geb- 1.00 b. Ver- "schoor. j uitzen- bgelspel Ir. 5.30 jst. 6.15 |)0 Ned. Land- 3.R.V.- Ispraak Roëll. lieert J. Iiiofoon- genwij- jOrgel- [say en Ttz. 2.20 Gramo- fim.m.v. f.l.v. C. H. Idhurst fct o.l.v. 8.20 bd en 1st. 9.50 [auserie kuziek. trijkor- J werk- lorkest 10.00 leert o. 11.10 lleinor- o.l.v. Trio lanore- pO Or- 9.50 |t Con- o.l.v. Eramo- Valpot. |ramo- Dou- |oduet- nroep- jiiecon- Iten en .»Ap- [■'unk", 10.50 |0 Ro- JLDE. nieuw [vaarin dt ge- lluiste- kleven zich iïhinist geest i raoe- |strofe van veld In het algemeen beschouwt men de in dustrie als d e gelegenheid voor werkver ruiming. Hoe meer industrieën, hoe meer arbeiders in dienst zullen worden genomen. Stimuleert men derhalve de industrie, dan stimuleert men tevens de werkgelegenheid. Hit is natuurlijk in zekeren zin juist. Maar of een krachtige verruiming van de indus- Strieele bedrijvigheid langs directen weg en permanent de werkloozen zal kunnen ab- sorbeeren, betwijfelen wij. In de industrie werken twee volkomen aan elkaar tegeng-estelde krachten. Aan de eene zijde neemt zij werklieden op, aan den anderen kant sto^t zij deze door rationali satie en door de technocratie weer af. Het is natuurlijk mogelijk, dat ten slotte de toe name van werkgelegenheid grooter zal zijn dan de afstooti- - Maar indien de overheid niet op de eene wijze ingrijpt in het proces der mechanisatie (bijv. bij de sigaren-indus trie, in sommige landen door het maaien met de hand verplichtend te stellen) dan zullen de nadeelige verschuivingen heel wat misère met zich mede kunnen brengen. Im mers, wanneer op een gegeven moment het aantal arbeiders te groot voor het bedrijf geworden is (hetgeen bij toenemende wel vaart kan geschieden, indien de technocra tische krachten sterker blijken te zyn dan de welvaartsverrr ordering) dan worden zij ontslagen en dan komen zij ten laste der gemeenschap fwerkloozen-steun). Wij gelooven, dat de industrialisatie wel indirect tot werkverruiming leidt en name lijk in den middenstand. De margarine-in dustrie in ons land emplöyeert volgens het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek circa 1500 man. Wat niet bijs ter veel is in verband met den omvang' van de productie. Maar buiten deze vijftien hon derd man zorgen tienduizend voor de dis tributie, talrijken voor het vervoer. Een auto-industrie, goed geleid en goed geme chaniseerd kan met een handjevol arbeiders tienduizenden auto's per jaar afleveren. Maar elke auto heeft een chauffeur noo- dig een druk autoverkeer maakt een reeks benzine-pompen noodig, eischt talrijke repa ratie-ateliers, zelfs in het meest afgelegen dorp. Een fabriek, op massa-productie inge steld behoeft een ieger van vertegenwoor digers, van afnemers en waar men ook kijkt, toenemende industrialisatie maakt telkens toeneming van het aantal middenstanders noodig en wel in belangrijk hoogere mate dan de toename van het werkend personeel in de fabrieken. IJvert men voor nieuwe industrieën, dan \jvert men hoofdzakelijk voor den midden stand. Dit wordt veel te weinig begrepen. De industralisatie wordt op den voorgrond gesteld, terwijl men den middenstand als stand op zich zelf hoofdzakelijk aan zijn lot overlaat. Dit is economisch onjuist. Want het is juist de middenstand, die de meeste aandacht zou moeten vergen, aan dacht ter wille van den middenstand zelf als voornaamste werkverruimende klasse en ter wille van de consumenten, daar een deugde lijk werkend middenstandsapparaat tevens krachtig bijdraagt aan de verlaging van de kosten van het levensonderhoud. Alge meen klaagt men over de groote verschillen tusschen groothandelsprijzen en detailprij zen. Dit is juist, het verschil is groot en kan geleidelijk aan worden verkleind. Maar dan moet men tevens de nooden van de midden standers zien en dan moet men eveneens een open oog hebben voor de wetten, die ons economisch leven regelen. Meer en meer bemerkt men, dat een deel van de crisisellende ontstaan is door onbe kendheid met de economische wetten. De directeur-generaal van landbouw wil aan de economische opvoeding van den boer werken en dit is juist gezien. In de crisis van 1884 zocht men verbetering in de tech nische capaciteiten en daarmede heeft men veel bereikt. Nd bemerkt men een gemis aan kennis op economisch terrein en men wil dit gemis door het openen van studie gelegenheid wegnemen. Bestaat ditzelfde niet op middenstands- gebied Ongetwijfeld Het betrekkelijk geringe economische inzicht zal nog schadelijker werken naar mate de middenstand in omvang en iD werkintensiteit gaat toenemen. Waarop, zooals gezegd, alle kans bestaat. Algemeen Afdeelings Ziekenfonds Walcheren. Onder voorzitterschap van dr. Staverman hield het Ziekenfonds Walcheren Maandag avond zijn jaarvergadering te Viissingen. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer A. J. van Ockenburg, ontleenen wij het volgende Wij zullen ons verslag over 1934 beginnen met enkele opmerkingen over de door ons getroffen maatregelen voor de crisiswerk- loozen. Dat het goed gezien was dezen maatregel te treffen, blijkt uit de mededee- ling, die ik u doen kan, dat het verloop van het ledental gering is geweest. Toen per 1 Juli van dit verslagjaar de steunuitkeerin- gen van de werkloozen zeer belangrijk wer den verlaagd, bleven toch de gezinnen lid van bet fonds, hoe moeilijk het ook viel zelfs de verlaagde premie te betalen. Op 't einde van het jaar besloot het ge meentebestuur, naast de korting die door ons werd toegepast, eveneens een gedeelte van de premie voor zijn rekening te nemen, doch uitsluitend voor de dubbel uitgetrok- kenen. De wijze van werken is nu zoo, dat zoowel gemeentebestuur als fonds ieder zelfstandig bepalen, wie al of niet in de crisisregeling zal worden opgenomen. Waar de normen die wij stellen zoo zijn, dat ook de enkel uitgetrokkenen in onze regeling worden opgenomen, is het getal gezinnen wat'bij ens voor het betalen van verlaagde premie in aanmerking komt, zeer belangrijk grooter dan bij de gemeente. De ingestelde commissie heeft in den loop van het jaar talrijke vergaderingen ge houden en tot genoegen van ons bestuur zijn taak vervuld. Voor dit moeilijke werk is een woord van waardeering zeker op zijn plaats. De samenwerking met het gemeentebe stuur was van den meest aangenamen aard. Dankbaar werd meermalen gebruik gemaakt van geg'evens, die niet te onzer beschikking stonden en welke alleen de in stelling van Maatschappelijk Hulpbetoon ons kon verstrekken. De tweejarige ervaring, die we nu heb ben van de verzekering der vaste bedeelden van Maatschappelijk Hulpbetoon bij ons fonds stemt tot tevredenheid. Moeilijkhe den deden zich met deze groep niet voor, zoodat we nu wel kunnen zeggen, dat de proef geslaagd is. Deelnemers. Door overlijden van dr. W. U. Schuurman, zenuwarts, werd tot het fonds in diens plaats toegelaten dr. W. M. de Regt. Met dr. Schuurman is van ons heenge gaan een zeer nauwkeurig en ijverig deel nemer, wiens aandenken wij in hooge eere zullen houden. Bestuur. Op de in Mei gehouden alge- meene vergadering werden de aftredende leden herkozen. Vergaderingen werden ge houden zoo dikwijls zulks noodig bleek. Personeel. Over het werk van het per soneel kunnen wij evenals vorige jaren onze tevredenheid uitspreken. Door een langdu rige ziekte van onzen administrateur was 't noodig op het kantoor extra maatregelen te treffen. Bode Kesteloo, die vanaf de oprichting van ons fonds voor ons werkzaam is ge weest, heeft bij het bereiken van den 65- jarigen leeftijd onzen dienst verlaten voor de belangrijke diensten ons bewezen, bren gen wij hem nog gaarne een woord van dank en spreken hierbij den wensch uit, dat hij nog vele jaren van 't hem toegekende pensioen zal mogen genieten. Door een toegepaste reoi'ganisatie, waar bij de overblijvende 2 boden te Viissingen een gedeelte van him wijk afstonden, wer den in de plaats van Kesteloo 2 nieuwe bo den aangesteld. Bij een oproep ter vervul ling van deze vacanie plaats, meldden zich niet minder dan 320 sollicitanten aan. Na een zeer zorgvuldige selectie werden uit een samengesteld tiental tijdelijk voor een jaar benoemd H. Kesteloo en K. F. Pieterse. Ledental. Ondanks de zeer moeilijke tijdsomstandigheden is ook in 1934 ons le dental in alle afdeelingen weer gestegen, hier en daar zelfs belangrijk. Het aantal volwassen leden steeg van 13.789 tot 14.125. Het aantal betalende kinderen van 5409 tot 5510. Het aantal niet-betalende kinderen is in dit verslag belangrijk lager aangegeven dan in vorige verslagen. Bij een uitgebreid on derzoek is ons gebleken, dat in den loop der jaren de gezinnen met meer kinderen dan 3 beneden 16 jaar met ongeveer de helft is verminderd. Het ledental over de verschillende onder- deelen is als volgt Arnemuiden Volwassenen 1933 1107, 1934 1110, meer 3 kinderen 1933 576, 1934 579, meer 3. SerooskerkeVolwassenen1933 390, 1934 427, meer 37; kinderen 3933 244, 1934 262, meer 18. Souburg Volwassenen 1933 2193, 1934 2297, me,er 104 kinderen 1933 985, 1934 1014, meer 29. Veere Volwassenen 1933 254. 1934 269, meer 15 kinderen 1933 127, 1934 139, meer 12. Nieuw- en St. Joosland Volwassenen 1933 174, 1934 198, meer 24 kinderen: 1933 80, 1934 90, meer 10. Viissingen Volwassenen1933 9671, 1934 9824, meer 153 kinderen1933 3397, 1934 3426, meer 29. Totaal Volwassenen 1933 13.789, 1934 14.125, meer 336; kinderen 1933 5409, 1934 5510, meer 101. Het aantal zielen wat lid v«.n ons fonds is, bedroeg op 31 December XS34 Volwas senen 14.125, betalende kinderen 5510, niet- betalende kinderen 490 totaal 20.125. Dit aantal leden is verspreid over de vol gende plaatsen op Walcheren Arnemuiden, Gapinge, St. Laurens, Ritthem, Seroosker ke, Souburg, Veere, Viissingen, Vrouwepol der en Nieuw- en St. Joosland. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE OP VRIJDAG 5 jULl, HALF DRIE TOONZAAL KONINGSWEG 45 N.V. P.Z.E.M. Verloskundige hulp. Hey aantal ver lossingen wat voor onze rekening werd ver richt, bedroeg te Viissingen, Souburg en Veere resp. 228, 80 en 8, of 22 maal meer te Viissingen, 4 maal meer te Souburg en 1 maal meer te Veere dan in 1933. Voor buitengewoon verloskundige hulp werd te Viissingen 27 maal de hulp inge roepen van een arts, in 1933 geschiedde dit 28 maal. Geneesmiddelen en verbandstcffen. Ook in 1934 was het aantal voorgeschreven recepten weer groot en vertoonde een be langrijke stijging met 't voorgaande jaar. Het totale aantal steeg voor wat Viissingen betreft van 88.996 op 92.229 het aantal per ziel van 6.6 op 6.8 waar deze groote stijging der laatstejaren voor onze finan ciën bedenkelijk werd, heeft ons bestuur in samenwerking met alle artsen maatregelen getroffen, om zonder dat ue belangen onzer leden ook maar eenigszins worden ge schaad, tot een meer economische wijze van voorschrijving te komen. Brillen en banden. Hoewel de voor schrijving van deze artikelen, vooral wat elastieke kousen en buikbanden betreft, nog altijd neiging tot stijging vertoont, kon dit jaar toch een belangrijke daling in de uit gaven voor deze artikelen worden geconsta teerd. De oorzaak hiervan moet uitsluitend worden gezocht in de enorme prijsdaling, zoowel van de elastieke kousen als buik banden. Met deze opsomming zijn we weer aan 't eind gekomen van ons verslag. Zoo 1935 en volgende jaren een even opgewekt beeld vertoonen als 't voorafgaande jaar, dan kunnen wij spreken van een gezonden toe stand. Na goedkeuring van dit verslag door de vergadering bracht de penningmeester dr. J. P. Vermaas verslag uit, waaraan het vol gende is ontleend De contributie-ontvangst in alle onder- afdeelingen bedroeg 187.445.46. Het reservefonds is nu groot 20.574.40. Het pensioenfonds beambten 16.621.44. Het fends kon het geheeie jaar normaal aan zijn financieele verplichtingen voldoen en boekte in alle onderafdeelingen te samen een batig saldo groot 3380.99. De aftredende bestuursleden de heeren W. Boogaerdt, dr. J. C. Huijsman en L. P. van Oorscnot werden herkozen. Nadat de verlies- en winstrekening met balans door de vergadering was goedge keurd en de gebruikelijke rondvraag gehou den, sloot dr. Staverman met een woord van waardeering voor de aangename dis cussies, de vergadering. Scheldebekerzwemwedstryd. Het gewone verschijnsel om zoo lang mo gelijk, ja zelfs te lang, te wachten met het inzenden van een inschrijvingsbiljet heeft zich ook dit jaar weer voorgedaan. Het aantal aanmeldingen is nog gestegen tot 32, wel een bewijs, dat er nog animo ge noeg bestaat onder de zwemmers (sters) om den Scheldemond te nemen. Wij verne men dat er zelfs een Noor, maar helaas te laat, heeft ingeschreven. Volgens de bepa lingen zullen er wederom 25 personen, n.l. 9 dames en 16 beeren, aan den Scheldebe- kerwedstrijd deelnemen, de overigen moe ten afvallen. De zwemmers (sters) zijn af komstig uit Middelburg, Amsterdam, Rot terdam, Schiedam, 's-Gravenhage, Brussel, Tilburg, Terneuzen, Hilversum, Londen en Viissingen. De beschikbare prijzen zrjn uitgebreid met een zilveren krans, welke werd aange boden door de Vereeniging Vreemdelingen Verkeer alhier. Oefening van de brandweer. Gisterenavond werd door de brandweer de driemaandeliiksche groote oefening ge houden op het terrein aan het einde van de Bonedijkestraat, achter „Goed Wonen" Voor deze oefening waren uitgereden de beide motorspuiten, de autospuit en de magirus-ladder. De oefening bestond in het over grooten afstand aanvoeren van water. De beide motorspuiten werden geplaatst aan het einde van de Schuitvaartgracht aan den watergang ViissingenMiddelburg. Deze stonden dus op open water en dien den voor het aanjagen naar de autospuit, die bij de school „Goed Wonen" was ge plaatst. De autospuit voerde het water naar den top van de magirusladder, ter wijl ook met een tweede straal op den grond water werd gegeven. Door deze proef is gebleken, dat het mogelijk is het water op verren afstand aan te voeren naar plaatsen waar onvol doende of in het geheel geen water aan wezig is. Ook des winters, wanneer het water bevroren is, kan dit van groot nut zijn. Steeds paraat is en blijft het parool van de brandweer. Rijkstelefoonnefc. B ij s c h r ij v e n No. 529 Bergmans, H. A. J., Brabantsche schoenmakerij, Hendrikstraat 36. No. 541 Schelde, Kon. Mij. de, hoofdcontro leur, Nieuwstraat 50. Doorhalen: No. 61 Gasfabriek, Mag., Wilhelminastr. 10. No. 404 HöfeleinBekker, muziekonderwijs, Badhuisstraat 39. No. 352 Kousemaker, D., broodbakkerij, Pa lingstraat 39. No. 393 Lucassen, J. L., referendaris 2e kl. P.T.T., Boulevard Evertsen 28. MIDDELBURG Ver. tot bevordering van de belangen van slechthoorenden. Zaterdag is te Lunteren de vereeniging tot bevordering der belangen van slecht hoorenden in algemeene vergadering bij eengekomen. Besproken is een doeltreffend door de regeering in overleg met den A.N.W.B. vast te stellen schild op het achterspat bord van rijwielen. Als vertegenwoordiger van de A.V.O. getuigde de heer Pauwe van de prettige samenwerking tusschen beide vereenigingen. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren A. A. Hillebrand en H. Walrave. Inplaats van mej. Tine Mar cus, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen mevrouw G. S. TrollHoek te Middelburg. Demonstratie van politiehonden. Met medewerking van de dressuur-ver- eeniging „Walcheren" te Viissingen zal op Zaterdag 6 Juli een demonstratie in hon- dendressuur worden gegeven, uitgaande van de politiehonden-dresseer-vereeniging „Middelburg". De demonstratie zal plaats hebben op de weide nabij de „Griffioen". Niet alleen zal het nut van den politie hond worden getoond, maar het ligt ook in de bedoeling om te demonstreeren, wat door eenvoudige dressuur met een hond be reikt kan worden. De warenwet. Het bureau van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg wendde zich tot de Tweede Kamer der Staten Generaal in verband met het in par. 56 van het wets ontwerp ter verlaging van de Openbare uitgaven bepaalde, nl. dat bij algemeene maatregel van bestuur de Warenwet ge heel of gedeeltelijk buiten werking zal kun nen worden gesteld. Hoewel ook dezerzijds men uiteraard er ten volle van doordrongen is dat bezuini ging op de Staatsuitgaven dringend noci- zakelijk is cn het derhalve een eisch is, dat op verschillend gebied offers worden ge bracht, zoude men het toch ten zeerste betreuren, indien door de opheffing vaii cl' Warenwet de volksgezondheid zou worden geschaad. Het behoeft toch zeker geen betoog, dat een goede keuringsdienst van waren een dringende eisch des tijds is. Het bureau is dan ook van oordeel, dat aan de regeering, indien zij meent par. 56 in haar algemeen bezuinigingsontwerp niet te kunnen missen, de in d^ze para graaf gevraagde machtiging alleen dan moet worden verleend, indien de regeering de verzekering kan geven, dat intrekking van de warenwet harerzijds niet zal ge schieden zonder dat maatregelen zijn ge troffen dat, zij het op andere wijze, een keuring van waren in het belang van de volksgezondheid verplichtend worde ge steld. OOST- EN WEST-SOUBURG Werkloosheid. Op 30 Juni stonden alhier ingeschreven bij het agentschap der arbeidsbemiddeling 285 werkloozen. Gedurende Juni werden ingeschreven 30 en afgeschreven 20 werkloozen. Bij de werkverschaffing waren geplaatst gemiddeld 5 personen. Gemiddeld 150 personen werden inge volge de rijkssteunregeling gesteund. Gevonden voorwerpen. Belastïngplaatje bij Plooy, Vrijburgstn 7Hinderhoed bij Goozen, Braamstraat 52 belastingplaatje bij Roose Middelb. straatoorbel bij De Witte, Middelb. str. portemonnaie met inhoud bij De Vroe, Vlissingschestraat 52 belastingplaatje bij café „De Zwaan". KOUDEKERKE Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. J. M. W. van der LeekVerspoor, A no. 212 uit Middel burg P. Stroo, B no. 154 uit Grijpskerke Mej. D. C. van Wezel, D no. 96 uit Den Haag C. Huiszoon, B no. 317 uit Viissin gen Mej. L. Verhage, B no. 222 uit Bigge- kerkeP. van Boven, A no. 155 uit O. en W. Souburg Mej. M. Coppoolse, D no. 5 uit Serooskerke. V ertrokken Mej. C. Koole, van B no. 299 naar Viissingen A. de Groot, van E no. 122 naar 's Hertogenbosch A. J. W. B. van Rietschoten, E no. 199 naar Terneuzen. SEROOSKERKE (W.) Aangehouden. Door de politie te Serooskerke (W.) is aangehouden zekere H., 18 jaar, wonende aldaar, die ervan verdacht wordt te Mid delburg en Serooskerke diverse oplichtin gen en verduisteringen te hebben gepleegd. H. zal ter beschikking van de justitie te Middelburg worden gesteld. BRESKENS Zangers- en muziekdag. De Ringen van de Chr. Zangverenigin gen in het Vierde enVijfde District hebben besloten op 13 Juli a.s. een zangers- en mu ziekdag te houden te Breskens. Hieraan zullen zoo goed als alle chr. zang- en mu ziekverenigingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen deelnemen. Met deze verenigingen worden tevens een groot aantal bezoekers uit de geheeie streek verwacht, zoodat het voor Breskens een overdrukke dag belooft te worden. TERNEUZEN Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen maand zijn al hier in totaal langs de nieuwe sluis opge varen 169 zeeschepen met een tonnemn- noud van 176.947 N.R.T. en afgeschut ley zeeschepen met een tonnenmaat van 175.876 N.R.T. Voor de overeenkomstige periode van hef- vorig jaar bedroegen deze cijfers opgeva ren 177 zeeschepen met een tonneninhoud van 164.608 N.R.T. en afgeschut 183 zee schepen met een tonnenmaat van 168.566 N.R.T. KORTGENE Boud van oud-leerlingen van Land- en Tuinbouwcursussen. Landbouwpractyk en landbouw- wetenschap. Gisteren vergaderde te Kortgene boven genoemde, bond onder voorzitterschap van lo.n heer W. de Buck te Me'üskerke. De .oorzitter wees er in zijn openingswoord

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1