Vlissingsche Courait TWEEDE BLAD HELGA's WEDDENSCHAP. HELIUM TEGEN ASTHMA. BINNENLAND Voetballer kon niet meer loopen. WAAROM BEVORDEREN MADEN DE GENEZING VAN WONDEN? FEUILLETON van de van Vrijdag 28 Juni 1935. No. 150. DE DOKTER AAN 'T WOORD. Amerikaansche medici hebben voor kort de verrassende ontdekking gedaan, dat het bekende gas helium, dat wegens zijn on brandbaarheid voor de vulling van lucht schepen gebruikt wordt, asthmalijders een opmerkelijke verlichting geeft en spoedige genezing brengt. Proefnemingen op groote schaal hebben aangetoond, dat zelfs bij patiënten, die adrenaline, het gebruikelijke hulpmiddel niet konden verdragen, en wien morphine geen, verlichting gaf, na het inademen van een mengsel van 80 helium en 20 zuurstof terstond verbete ring intrad. De verklaring voor deze uitwerking van helium moet in het lichte gewicht van dit gas gezocht worden. Het gas heeft slechts een derde van het gewicht van gewone lucht en als gevolg daarvan is er ook slechts een derde van de anders vereischte inspanning voor noodig, om het in en uit te ademen. Weliswaar is helium tot dusver slechts bij asthma-patienten, die eerst kort ziek waren, toegepast, doch de geneeshee- ren zijn overtuigd, dat het ook in gevallen yan chronische asthma werkzaam moet zijn en wel in die gevallen, waarbij de ver moeidheid der ademhalingsspieren een rol speelt. Overigens zal de helium-methode geens zins in de plaats treden voor de adrena- linbehandeling en acute asthma-aanval- len ook niet geheel en al kunnen voorko men. Zijn groote beteekenis bestaat in het verminderen van de inspanning, waarmede de ademhaling gepaard gaat, waardoor de als planten leveren dit allantoïne, dat ge makkelijk te verkrijgen is. DE ZILVERZIEKTE door H. P. VAN VLIET. Tien meisjes en vijf jongens in Chicago zullen er genoegen mee moeten nemen, hun leven lang met blauwe gezichten rond te loopen. Ze zijn namelijk het slachtoffer ge worden van een zeldzame ziekte, de argyria, die door zalverpraeparaten wordt teweeg gebracht en waartegen tot dusver geen geneesmiddel bekend is. De zilverziekte ontstaat door het be perkte opnemingsvermogen van het men- schelijk lichaam voor zilver in welken vorm dan ook. Moet het lichaam bijv. meer dan 7 gram zilver-arsphenamine opnamen, dan ontstaat er argyria, die tengevolge van de chemische inwerking van het licht op het zich in do huid bevindende zilver in een blauwe of grijze verkleuring van het gezicht, de handen, de hals en het halve- maantje der vingernagels tot uiting komt. Bij brunettes is de ziekte minder zichtbaar, evenals bij personen met sterke vetaanzet- ting. De argyria verbreidt zich volgens mede- deeling van Amerikaansche artsen in de Vereenigde Staten op onrustbarende wijze op het oogenblik zijn er 70 gevallen in be handeling. Bij de genoemde kinderen, die allen beneden de tien jaar zijn, trad de ziekte na inspuiting van zilveroplossingen in neus en mond ter behandeling van ver koudheden op. KAMEROVERZICHT EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Zuiderzeefonds. Verkeersfonds. Het Zuiderzeefonds, dat in de Eerste Kamer moest passeeren, bood gelegenheid om weer eens over de verdere inpoldering te spreken, een onderwerp waarover men het niet eens kon worden. Eenerzijds ziet men er een object voor werkverschaffing De nieuwe Ziektewet. In een persconferentie te Amsterdam heeft de Raad van Arbeid mededeling ge daan omtrent de voornaamste wijzigingen die in de ziektewet zijn aangebracht. Deze wijzigingen komen in hoofdzaak op het volgende neer Van hen, die vroeger niet voor verzeke ring in aanmerking kwamen, zijn thans wel verzekerd de arbeider, in dienst van een rechtspersoon, optredende als hoofd of be stuurder der onderneming de arbeider, in dienst van een publiekrechtelijk lichaam, belast met de onmiddellijke leiding van een tak van dienst, de arbeider in dienst van een buitenlands gevestigde onderneming, belast met de leiding der hier te lande ver richte werkzaamheden. Hij, die persoonlijk arbeid in aangenomen werk verricht, die verband houdt met den in een onderneming uitgeoefenden arbeid en die geen verzekeringsplichtig bedrijf inge volge de ongevallenwet uitoefent. Vaste provisiereizigers voor één firma (geen bijbetrekking). Thuiswerkers met niet meer dan 2 hul pen, werkende voor één of ten hoogste 2 werkgevers in bij algemeenen maatregel van bestuur te noemen bedrijven. Ambtenaren en personen in dienst van een publiekrechtelijk lichaam zijn alleen vrijgesteld van den verzekeringsplicht, ten opzichte van hun dienstverhouding tegen over deze lichamen in andere dienstver houdingen zijn zij verzekerd volgens de Z. W. Daartegenover staat, dat niet verzekerd is hij, die een vast loon heeft van 3000, waarbij het onverschillig is of hg dit loon in één of meer betrekkingen verdient. Vroe ger moest de 3000 beslist in één betrek king worden verdiend. Op verzoek kan van de verzekering wor den vrijgesteld de zeventigjarige hij, die bij den aanvang der verzekering ongeschikt tot werken is (voor niet langer dan drie maanden) zij, die bij dén aanvang der ver zekering zwanger is (voor den duur der zwangerschap). Vervallen is de vrijistelling bij een loon van minder dan 0.40 per dag. Wettelijk vastgesteld is de verplichting om in ieder geval zich te melden binnen 24 uur en de bevoegdheid der Raden van Ar beid om bij te late ziekmelding ziekengeld te weigeren over de dagen, voorafgaande aan den derden dag na de ziekmelding. Als eerste wachtdag geldt de dag, waarop wegens ziekte niet gewerkt is, of de dag, waarop wegens ziekte het werk gestaakt is. Bij herhaalde ongeschiktheid tot werken uit eenzelfde ziekteoorzaak is het aantal uitkeeringsdagen tijdens het eerste jaar in het vervolg onbeperkt, tenzij de herhaling intreedt binnen vier weken na het eind van het eerste ziektegeval, in welk. geval de maximum duur van 26 weken blijft gelden. Aan de verzekerde gehuwde vrouw (waarmee een weduwe gedurende 300 dagen na het overlijden van haar man wordt gelijk gesteld) moet thans verloskundige hulp voor rekening van de ziekenkas worden ver strekt. Ziekengeld mag geweigeWl worden aan een 70-jarige, die in het laatste halfjaar voor zijn ziekte geen 60 dagen in dienstbe trekking is geweest. Recht op ziekengeld na beëindiging der verzekering bestaat bij ziek worden binnen één maand, wanneer men voor het einde der verzekering 2 maanden onafgebroken heeft gewerktbij ziek worden binnen acht da gen, wanneer men in de twee maanden voor het eind der verzekering 16 dagen heeft ge werkt. De verzekering wordt geacht voort te du ren tijdens de periode, dat uitkeering wordt genoten krachtens de Ziektewet of Onge vallenwet, tijdens de wachtdagen en. tijdens noodgedwongen werkonderbreking. In de met redenen omkleede beslissingen moet de beroepstermijn en bij wièn men in beroep moet komen vermeld worden. Hooger beroep tegen uitspraken van een scheidsgerecht of Raad van Beroep zijn voortaan altijd mogelijk, behalve over de vraag of men wegens ziekte al of niet ge schikt is voor zijn werk. Statuten der bedrijfsvereenigingen moe- nog zoo vaag, was hun best aan te zien. Handig wist ik het zoo in te pikken, dat we naast hem kwamen te staan en ik knoopte een gesprek aan met de vlotte op merking 'n Mirakel, zooveel menschen als hier vanavond zgn. Ja, dat is een merakel, antwoordde hij zeer tegemoetkomend. Hij sprak dialect met iets zalvends beve rigs, wat hij zich blijkbaar op het spreek gestoelte had aangewend. Nadat we enkele geheel op hun plaats zijnde opmerkingen hadden gewisseld over de warmte in de zaal en het zachte winterweer, vroeg hij, waar we vandaan waren en nam ik de honneurs waar. Ik wist Laurense's kookkunst hooge- lijk te roemen, want dit begreep ik, dat Laurense's huishoudelijke bekwaamheden zoo te zeggen de basis moesten vormen van den veldtocht. Het was anders niet zoo ge makkelijk ze „op gang" te krijgen hij was van de trage, langzame soort, en Laurense was zoo bleu, dat ze nauwelijks haar oogen opsloeg. Maar het begin was gemaakt en het ijs gebroken en toen meneer Opstad ons daarna op koffie trakteerde, begreep ik, dat we de goeie richting uit gingen. In het café, waar rood vloeipapier rond de lampen een sprookjesachtige verlichting tooverde, brachten we een recht feestelijk uurtje door. Zoo gauw Laurense uit haar keukenomgeving weg is, zit haar echter een ongelooflijke verlegenheid dwars. Zoo te kunnen praten als jij, Helga zuchtte ze naderhand. Ik troostte haar met te zeggen dat niets ten ten minste éénmaal per boekjaar de ge legenheid geven om met inachtneming van een opzeggingstermijn van ten hoogste drie maanden uit de Bedrijfsvereeniging te tre den. Risico-overdracht kan alleen geschie den met ingang van de le van eer. maand. Iedere werkgever moet een kaart ophan gen waarop moet vermeld staan naam en adres van het uitvoeringsorgaan, waarbij hij is aangesloten welk percentage de werkgever eventueel van het loon afhoudt maximaal 1 en de termijn, binnen wel ken de ziektemelding moet geschieden. De uitvoeringsorganen zijn verplicht na het einde der verplichte verzekering in de vrijwillige verzekering op te nemen de per sonen, die weer in loondienst willen gaan treden of een zelfstandig bedrijf of beroep gaan uitoefenen 65-jarigen kunnen uitge sloten worden. Men moet zich aanmelden binnen één maand na het einde der verzeke ring, om binnen 8 dagen na herstel eener ziekte, waarvoor uitkeering is genoten. De verlaging van de loodsgelden. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopen3 het wetsontwerp tot wijziging der wet van 16 Mei 1934 tot na dere wijziging van de wet van 20 Augustus 1859, houdende bepalingen op den loods- dienst voor zeeschepen. Aan dit verslag wordt het volgende ont leend Algemeen betuigde men instemming met de indiening van dit wetsontwerp en sprak men er zijn voldoening over uit, dat de re geering voornemens is, de loodsgelden tot een lager peil terug te brengen. Sommige leden betreurden het evenwel, dat de regee ring eerst nu dezen voor de hand liggenden maatregel voorstelt. Daarbij brachten zij in herinnering, dat reeds in het begin van April algemeen gewezen werd op de groote gevaren, welke de depreciatie van de Belga voor de Nederlandsche havens met zich had gebracht. Vele leden spraken de hoop uit, dat de regeering zich niet tot verlaging der loods gelden zou beperken om verbetering te brengen in den toestand van de Nederland sche havens. De Nederlandsche regeering zal ook verder bij voortduring haar aan dacht moeten schenken aan de belangen der havensteden, die een zoo uitermate moeilijken concurrentiestrijd met buiten- landsche havens moeten voeren. Zij zal maatregelen dienen te treffen, welke er toe zullen bijdragen, dat de voorwaarden waar onder onze havens dezen strijd hebben te voeren, weder meer gebracht worden op het peil, waarmede de buitenlandsche con currenten te rekenen hebben. Gezien de omstandigheid dat de havens in het gebied van de monden van Rijn en Maas elkander een hevige concurrentie aandoen, zal de re geering ook in dat opzicht ordenend en re gelend moeten optreden. Verscheidene leden vestigden de aandacht op de door België verleende Rijnvaartpre mies, mede als gevolg van dien maatregel heeft een verschuiving in het vrachtvervoer van Rotterdam naar Antwerpen plaats ge had. De voorsprong, welken Rotterdam aan zijn natuurlijke ligging dankte, wordt door kunstmatige middelen teniet gedaan. Nu zich een zeer ernstige vrachtverplaatsing heeft ontwikkeld, is zelfs een klein vracht- verschil, dat zich blijvend doet gevoelen, voldoende om deze verplaatsing verder voortgang te doen vinden. De hier aan het woord zijnde leden achtten de volgende twee maatregelen dringend noodzakelijk tot herstel van het natuurlijke evenwichta. tijdelijke invoering van Rijnvaartpremies voor over Nederlandsche havens te trans porteeren goederen, waarbij de bereidheid wordt uitgesproken tot intrekking van dien maatregel, zoodra blijkt, dat op dit gebied overeenstemming met België kan worden bereiktb. het beschikbaar stellen van middelen aan Nederlandsche zeehavens, waardoor deze in staat zullen worden ge steld tot het aanbrengen van verdere verla gingen van de door haar geheven haven- en kadegelden, huur voor kadeterreinen, en andere tarieven van dien aard. Naar de meening van deze leden mogen tegenover de gelden, welke voor de vervul ling van deze desiderata noodig zullen zijn, worden gesteld de baten, welke liet behoud zoo vrouwelijk stond als blozende zwijg zaamheid. Op den langen duur zei ik, is het de bescheidene en ingetogene, die wint. Er zijn geen woorden, die zoo welda dig werken op brave en soliede menschen al3 deze „op den langen duur". Later besteeg de onderwijzer Opstad het spreekgestoelte en las een mooi en leer zaam verhaal voor, waarvan we allemaal het noodige konden opsteken. De heer Op stad las met veel gevoel en als er bijv. in de vertelling sprake was van iemand, die op de deur klopte, dan timmerde Opstad met z'n knokkel op den lessenaar. Je zuiverste aanschouwelijk onderwijs. O ja, ze verstaan hier hun werk. Vervolgens kregen we eenige nummers van het gemengde koor van den jeugdbond. Hier, gelijk immer bij het zingen van koren, was het genoegen aan de zijde der optreders maar dat is nu eenmaal niet anders. Daarna werd men opnieuw aange spoord tot het nemen van loten. En toen kwam de trekking. De stemming, de atmosfeer, het gepraat en het lawaai, bereikten nu het hoogtepunt. Zelfs de lichtschuwe jongelingen buiten op de stoep schoven naar binnen op de achter ste banken. Alle aanwezige jongelui ver drongen zich om den katheder in de hoop, een nummer te kunnen trekken uit de trommel. Met luide stem zeide de onderwijzer Op stad Nu gaat de sprei, en draaide de trommel onder ademlooze stilte. Daar klonk een opmerking van de ach terste bank Ik meen anders, dat ie er Kreupel door rheumatische pijnen. Verbetering was „wonderbaarlijk". Deze sportenthousiast leed zoo hevig aan rheumatische pgnen, dat hij ternauwernood meer kon loopen. Teneinde raad besloot hij een proef met Kruschen Salts te nemen. Hij zegt, het resultaat was „wonderbaarlijk". Lees slechts zijn brief „Vijf jaar geleden leed ik aan vreeselijke rheumatische pijnen in al mijn gewrichten. Ik was toen pas 27 jaar oud. Ik kon niet meer voetballen, want ik kon ternauwer nood meer loopen, laat staan hard loopen. Nu en dan gingen de pijnen tot aan mijn schouders en waren dan ondragelijk. Dit duurde zoo twee jaren. Al dien tijd had ik mijn geld uitgegeven aan verschillende medicijnen en behandelingen, maar niets hielp. Tenslotte, nu ongeveer drie jaar ge leden, besloot ik een proef met Kruschen Salts te nemen en ik moet zeggen de ver betering was „wonderbaarlijk". A. E. B. te B. Kruschen Salts bestaat uit zes zouten, d.w.z. minerale zouten, zooals deze voorko men in de minerale bronnen, die sedert eeuwen door rheumatieklijders worden be zocht. Deze -outen sporen lever, nieren en ingewanden, in het kort de afvoerorganen, aan tot krachtiger werking, waardoor urinezuur en andere opgehoopte afvalstof fen, die de oorzaak zijn van rheumatiek, jicht en ischias, langs den natuurlijken weg volkomen uit het lichaam worden verwij derd. Met het verdwijnen der oorzaak ver dwijnt tevens als vanzelf de pijn. Maar niet alleen de rheumatiek verdwijnt, de geheele gezondheid wordt beter, men voelt zich frisscher, energieker en krachtiger. Kru schen Salts geeft U een stralende gezond heid voor 1 cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amster dam voorkomt. en het gehoopte herstel van het Nederland sche havenverkeer voor de overheidskassen zullen afwerpen. De aanvankelijke uitgaven zullen echter in ieder geval geringer zijn dan de verliezen, welke de overheidskassen zullen lijden, indien de regeering zich be perkt tot verlaging der loodsgelden, welke maatregel, hoe noodzakelijk ook, niet vol doende is ter verdediging van het nationale belang, dat met de bescherming van het havenbedrijf gediend is. Een cursus in het liplezen. Naar het Zwitsersche voorbeeld heeft de Vereeniging tot bevordering van de belan gen van Slechthoorenden in Nederland sinds eenige jaren in den zomer een vacan- tiecursus in het liplezen georganiseerd om S. H. in staat te stellen in kort tijdsverloop een degelijk fundament te leggen voor het afzien van den mond, dat bij uitstek waar devolle hulpmiddel voor elke doove en S. H. Het is nog altijd niet voldoende doorge drongen, hoeveel nut en gemak het afzien van den mond aan den doove geeft en hoe veel beter hij zich in het volle leven kan blijven handhaven, wanneer hij zien de kunst van het liplezen heeft eigen gemaakt. De Vacantie-Cursus wordt dit jaar ge houden van 29 Juli tot en met 9 Augustus op „Ons Landhuis" te Lunteren, het mooie en rustig gelegen vacantieoord van de Ver. t. b. d. b. v. S. H. Evenals het vorig jaar is de hoofdleiding toevertrouwd aan mej. J. G. de Jong te 's-Gravenhage. Er zal drie uur per dag worden les gege ven, zoo mogelijk buiten. De deelnemers aan de cursus kunnen verder vrij over hun tijd beschikken. De lesuren zijn zoo geko zen, dat cursisten uit de omgeving met autobus of fiets heen en weer kunnen. Het is niet verplichtend op „Ons Landhuis" te logeeren. nog hangt. Gelach. Zelfs Opstad verwaardigde zich, welwillend te glimlachen. Het trekken ging vlug in z'n werk, en de hoop, iets te winnen, werd geringer. Nu wordt een kinderwagen verloot riep Opstad, en een donkerblauwe, wat ouderwetsche, maar keurig mooie kinder wagen werd naar voren geduwd, opdat iedereen dien zou kunnen zien. Het gerucht verspreidde zich, dat ait een geschenk van den dorpswinkelier was, die indertijd een kleine partij kinderwagens had ingeslagen. Nr. 312 Laurense Mobakke. Luid gejuich in de zaal. Openlijk com mentaar van de achterste bank Nu komt de rest ook wel. Laurense kreeg een gloeiende kleur en wist zich geen raad. Maar ik heb geen lot genomen op den wagen, zei ze, verlegen, hulpeloos. Een bijdehand, jong ventje reed den wa gen naar ons toe en overhandigde hem met een buiging. Opnieuw daverend gelach. Ook Opstad glimlachte tegen ons een eerlijken glimlach, zonder bijgedachten. Gelukkig werden nu de gordijnen afgeroe pen, wat de aandacht van ons en onzen kinderwagen afleidde. Het feit, dat twee ongehuwde vrouwspersonen wegtrokken met een kinderwagen tusschen zich in, was blijkbaar iets, wat sterk sprak tot het ge voel voor humor van de aanwezigen. (Wordt vervolgd.) vermoeiae ae aaemnanngsspieren gelegen heid krijgen uit te rusten en daardoor langzamerhand weer normaal te gaan funotionneeren. Tijdens den wereldoorlog deed de Ameri kaansche arts dr. William S. Baer aan het front de merkwaardige ontdekking, dat wonden, die dagenlang zonder behandeling gebleven waren en wemelden van vliegen- maden, veel sneller genazen dan wonden, die onmiddellijk antiseptisch behandeld en verbonden waren. Hij herinnerde zich de wondbehandelingsmethoden van vele wilde volkeren en hij besloot zijn oorlogserva ringen in zijn vredespractijk bij kwaadaar dige wonden toe te passen. Andere dokters volgden zijn voorbeeldde vraag naar maden nam onophoudelijk toe en tenslotte werd het United States Bureau of Entymo- logy door talrijke medici aangezocht, zich te gaan toeleggen op het methodisch kwee ken van gesteriliseerde maden. Intusschen brak de wetenschap zich het hoofd over de vraag, waaraan deze wonderlijke genees kracht van maden zou zijn toe te schrijven. Eindelijk heeft dr. Robinson van het bu reau of Entymology de oplossing van het raadsel gevonden. Hij ontdekte namelijk, dat de maden bij het rondkruipen in de wonde allantoïne afscheiden - - een stof, die reeds lang bij de behandeling van zwe ren werd toegepast en blijkbaar een groo- tere geneeskrachtige werking bezit dan men tot dusverre meende. Het voor de hand liggend gevolg van deze ontdekking is, dat nu de maden zullen worden afge schaft en inplaats daarvan een oplossing van allantoïne bg de behandeling van won den zal worden gebruikt. Zoowel insecten in, anderzijds ziet men de hooge kosten en het betrekkelijk geringe voordeel. De er varing bij de drooglegging opgedaan, is niet bemoedigend, ook niet wat den aard van het water in het IJselmeer betreft. Er zijn vele rapporten over uitgebracht, maar het ware is het nog in geenen deele. Met deze „zoet-huishouding" is het niet je ware. Er zijn nog enkele onzekerheden, zeide de Minister, misschien was het juister te zeg gen dat er nog één groote onzekerheid is. De inpoldering gaat voort als er een sluitende begrooting is en dan houdt men vast aan het bedrag van 2500 per hectare „behuisd". Of dat echter gelukken zal Alle ramingen bleken bij de Zuiderzee werken mis te zijn en niets wettigt het ver moeden dat het nu bster zal worden. Even is gesproken over de z.g. Joodsche Arbeid, waarover de heer Van Citters min der aardige dingen zei, die hij later wel terugnam. Die arbeid loopt echter af in eind 1935. De opgeleide werkkrachten mo gen dan niet in ons land blijven. Er zijn 142 leerlingen, waarvan 25 meisjes. Spoedig vertrekken er 30 naar Palestina en 10 naar Zuid-Amerika. Nadat het ontwerp was goedgekeurd, was het Verkeersfonds aan de orde, waarbij de heer Ter Haar klaagde over te zware be lasting van de personen-auto's. De ver keerschaos blijft, meende de heer Molt- maker, waarschijnlijk, omdat zijn spoortrein er onder lgdt. De Minister vertelde nog eens veel over coördinatie, een mooi woord, dat niemand weet uit te werken. Overigens is deze mi nister diligent, maar of hij het wondermid del weet om de verkee^spuzzle's op te los sen, is nog de vraag. De tijd zal hier uit komst moeten brengen en die zal dat doen ook zonder veel bemoeiing van de Regee- ring. Uit het Noorsch door SIGRID BOO. 21) Na bJj de deur vgf en twintig ore te heb ben geofferd, waar volgens bazar-traditie een wankele tafel stond met twee steenen schalen, werden we toegelaten tot het slecht Verlichte, overvolle, rookerige lokaal. De zware atmosfeer en een veelheid van penetrante luchtjes maakten ons de eerste oogenblikken wat duizelig, maar na verloop van enkele minuten waren we geacclimati seerd en begonnen ons een weg te banen naar de tafels. Laurense, in haar glimmen- den, bruinstoffen mantel met een stevige, zwarte handtasch, die scheen uit te puilen van verlangen de steenen schotels te vullen van hen, die zaten en „schreven", werkte zich naar voren, dapper en vertrouwd met het bazar-gedoe. Aan een touw, dwars over een der hoeken van de zaal gespannen, hin gen de glansnummers der bazar, een sprei en de gordijnen met gehaakte kant. Feite lijk was er aan de bazar qua bazar niets opmerkelijks alles was aanwezig, jam lepels, aluminiumpannen, cakevormen, het kleed met de geborduurde roode rozen en het kussen met den kleurigen vogel, het stuk gebraden vleesch van Pedersen, en de berkeblokken van Stubberud en zooals het behoort ging een der jongste en kwiekste meiskes rond met tien-kronen biljetten, dat niet mag ontbreken en het summum van heerlijkheid is contanten. Een sterke geur van koffie maakte recla me voor het café in de zijzaal. Laurense, die altijd trek heeft in eten en drinken, wat ze niet zelf heeft klaargemaakt, al is het ook nog zoo miserabel, wilde liefst regelrecht daarheen maar terwille van het fatsoen besloten we toch eerst even rond te kijken en een paar loten te nemen. Een bleeke man met doorzichtig haar, knieën in z'n broek en een gelige hangsnor, knikte ons toe met een dankbaren en tegelijk beschermenden glimlach. Laurense fluisterde me toe, dat het de onderwijzer van het dorp was, de voorzitter van den jeugdbond. Ik fluisterde terug, dat hij me een goeie jongen toe leek. Lau rense was dit met me eens en vertelde, dat hij weduwnaar was met twee kleine kinde ren. Ik meende, dat hij nu best een man voor haar kon wezen en dat ze daar eens over denken meestmaar Laurense zei, dat ik mijn mond moest houden en noemde me een idioot en keek, of ik haar een moord aanslag had voorgesteld. Maar dat het idee haar toch goed deed aan haar hart, was duidelijk te merken, want ze nam twee loten van de taart. „Helga en Laurense winnen". En eensklaps kwam de lust in me op, voorzienigheidje te spelen. Het moest dan toch al wel heel vreemd loopen, als ik niet twee smachtende harten zou kunnen samenbrengen want dat beiden verlangden, zij het dap ook voorloopig ook

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 5