500 300 25 DONDERDAG 27 JUNI EERSTE BLAD Obeie«*«iS«syern No. 149 73e Jaargang 1933 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-80, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GRATIS STADS- EN PROVINCIENIEUWS OPRUIMING van Restanten VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Ttieuioe KutariaaS-Mêomé's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Vereeniging- voor Beroepskeuzo. Gisteravond hield de Vereeniging voor Beroepskeuze alhier haar algemeene leden vergadering. De voorzitter, de heer J. Butler, opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen op deze 8e jaarvergade ring. Tot zijn groot genoegen kon spreker constateeren, dat alle vereenigingen en particuliere leden onze vereeniging in het afgeloopen jaar zijn trouw gebleven, on danks ook voor de organisaties meestal moeilijke tijdsomstandigheden. Van het Centraal Bureau te 's-Graven- hage werden alle gewenschte inlichtingen ontvangen. Te betreuren is, dat het bestaan van dit Bureau in gevaar is gebracht, daar de rijkssubsidie zal worden ingetrokken. Pogingen worden gedaan om het Bureau alsnog te behouden. Ook de bureaux in de groote steden heb ben zich noodgedwongen zeer moeten in krimpen of zijn de gemeentelijke bureaux verdwenen. Ons bureau mag zich echter nog in een gezonden bloei verheugen. Door den len secretaris, den heer J. Va der, werden de notulen der vorige algemee ne vergadering gelezen en goedgekeurd. Door den penningmeester, den heer J. Marijs, werd het financieel verslag uitge bracht. De inkomsten met batig saldo vorig jaar bedroegen 402.61 en de uitgaven 214.24, batig saldo 188.37. Bij monde van den heer J. A. Huser werd medegedeeld, dat boeken en bescheiden van den penningmeester zijn nagezien en in goe de orde bevonden, waarna deze werd gede chargeerd. Hierna werd door den 2en secretaris, den beer J. Blanken, het jaarverslag over 1934 uitgebracht, waaraan wij het volgende ont- leenen In het afgeloopen vereenigingsjaar 1934 konden de zittingen van het bureau onzer vereeniging geregeld worden gehouden, met enkel een kleine onderbreking gedurende de vacantiemaanden. De gewone avonden waren hiervoor weer bestemd, nl. de 2e en 4e Dinsdag van iedere maand en werd ook nu weer het lokaal in het voormalig Burgerweeshuis in de Bad huisstraat tct onze beschikking gesteld. Deze zittingen werden geregeld geannon ceerd in de „Vlissingsche Courant". In het bestuur hadden geen veranderingen plaats, terwijl het ledental der vereeniging constant bleef. Dr. A. P. Smitt leverde ook dit jaar weer zijn zeer gewaardeerde medewerking, waar voor hem en ook zyn assistente, mej. Kievit, een woord van dank toekomt. Gaarne maken we in dit verslag ook melding van de samenwerking van ons bureau met het bureau voor arbeidsbemid deling. Van het Centraal Bureau voor Beroeps keuze werden in dit jaar, ondanks de sterk verminderde subsidie, weer een belangrijk aantal gegevens verkregen betreffende be roepen, studie-richtingen enz. Zeer te betreuren zou het zfin, indien de tot nu toe nog verstrekte subsidie voor dit nuttige werk geheel zou worden inge trokken. De commissie voor nazorg heeft dit jaar weer een onderzoek ingesteld, omvattende alle nog te bereiken personen, die in het IN MAGAZIJN til ZIE DE ETALAGE! SI IE.tItMl.ll j WALSTRAAT 74 Dames, nu vindt U reuze koopjes tijdvak 1929 tot en met 1933 zich tot ons bureau om advies hebben gewend. Gedurende dit tijdvak zijn aan 162 per sonen adviezen betreffende beroepskeuze verstrekt. Het onderzoek omvatte 137 personen 24 personen zgn naar elders vertrokken en 1 persoon was overleden. Aan deze 137 personen is een vragenlijst ter invulling toegezonden van 46 personen mochten wij het gegnoegen hebben ant woord te ontvangen. Daaruit bleek, dat 26 personen het verstrekte advies hebben op gevolgd met zeer goed resultaat, terwijl 15 personen het advies niet hebben opgevolgd, waarvan 8 gedwongen door verschillende omstandigheden. Wij betreuren, dat zoovelen niet de moeite hebben genomen op ons verzoek te antwoorden. Uit dit onderzoek is ons even wel gebleken, dat, rekening houdende met de zeer moeilijke economische omstandig heden, voor vele jonge menschen ons bu reau nuttig werkzaam is geweest, wat ons zeer duidelijk is gebleken uit de hartelyke brieven, welke wij van de betrokkenen of hun ouders mochten ontvangen, waarin zg met groote waardeering spreken over het gedocumenteerde advies, dat zij mochten ontvangen. In het verslagjaar werden weer 15 ge vallen behandeld van de meest uiteenloo- pende soort. Er meldden zich dit jaar 2 dames, waar van de eerste teekenares wilde worden op het kadaster, waarvoor haar inlichtingen werden verstrekt, zoomede ook over nog andere vrouwelijke beroepen. De tweede wilde graag leidster worden in een vacantiekolonie of iets dergelijks. Hier voor werden inlichtingen ingewonnen en na meerdere 'besprekingen haar geadviseerd voorloopig op de H.B.S. te blijven voor diploma A 5 jaar, tot zich een gelegenheid voordeed een beroep te kiezen. Van de 13 jongens wilden achtereenvol gens 1 electricien worden geadviseerd werd ambachtsschool of burgerpatroon 1 als boven, ambachtsschool of cursus radio zeevaartschool geadviseerd 1 radiotelegrafist of radiobedrrjf. Gege vens omtrent opleiding hiervoor werden verstrekt 1, die leerling was van H. B. S., verkreeg inlichtingen over studie aan een universi teit 1 verkreeg inlichtingen voor vliegtuig maker, eventueel zeeman 1 werden inlichtingen verstrekt voor op leiding stuurman, eventueel opleidingsche pen te Rotterdam of Amsterdam 1 jongmensch vilde kantoorbediende worden en werden hem inlichtingen ver strekt en gewezen op het bezoeken van de handelsavondschool 1 wilde zeeman worden en 1 chauffeur monteur beiden verkregen hiervoor de noodige inlichtingen 2 jongens hadden geen bepaalde keuze, de eene is tenslotte horlogemaker gewor den en de andere werd aangeraden naar de ambachtsschool te gaan of althans te trachten handenarbeid te verkrijgen. De laatste van de candidaten wilde vliegenier of electricien worden en werd na bespre king geraden een betrekking te zoeken als bakker of kok. Bij het veriaten van de lagere school werd nog aan enkele kinderen de circulaire onzer vereeniging verstrekt, waarin ze den weg gewezen werd naar ons bureau. Met de opwekking om bij voorkomende gelegenheden gebruik te maken van de door ons bureau te verstrekken adviezen, beëindigen wij hiermede ons jaarverslag, met dank aan diegenen die ons by het werk hebben geholpen. De heer Machgeels deelde nog mede, dat uit de ingekomen antwoorden op de Nazorg is gebleken, dat velen voor de door ons bureau gegeven adviezen zeer dankbaar waren. Na nog enkele besprekingen werd het jaarverslag goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren B. Hubregtse, J. Marijs, A. B. Plasschaert en H. O. y. Sorel werden herkozen» Door den heer J. Vader werd daarna een causerie gegeven over„Enkele grepen uit de Metaalindustrie", waarin spreker ver schillende historische bijzonderheden over de ontdekking en het gebruik der metaal- stoffen bij verschillende volkeren meedeelde. De voorzitter bracht den inleider dank voor zijn mooi en leerzaam onderwerp, wat door de aanwezigen met applaus werd on derstreept. Een leerzame bespreking volgde nog naar aanleiding van deze causerie, waarna de vergadering door den voorzitter werd ge sloten. Strandconcert. De Harmonie „St. Caecilia", directeur de heer André J. Geysen, geeft Vrijdag a.s., des avonds 8 uur een concert op de kiosk op den Boulevard Evertsen. Programma: 1. Le Corporal Clairon, Marche Militaire, J. Martin. 2. „Bella rosa", Ouverture, Jos. Kessels. 3. „Retour du Printemps", Fantaisie, H. et G. Gadenne. 4. „During the Battle", Fantaisie, G. Gadenne. 5. „Admiraal de Ruyter", Marsch, M. J. H. Kessels. 6. „Vers l'infini", Marche, H. Demesmaeker. 7. „Le Serment", Ouverture, Paul Gilson. 8. „La Folatre", Fantaisie, J. Werkman. 9. Finale. Een zilveren jubileum. Gisteren herdacht de heer J. M. Baan, hoofdboekhouder der N.V. „P.Z.E.M." den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad der S.A. des Tramways k Vapeur de Fles- singueMiddelbourg et Extensions, het tegenwoordige P.Z.E.M.-bedrijf. Des middags vond ten kantore een intieme huldiging plaats. Toen de jubilaris met zijn gezin in de door de firma A. J. Witte Zonen op artistieke wijze versierde zaal had plaats genomen, werd hg het eerst toege sproken door mr. dr. R. W. Graaf van Lyn- den, die als vertegenwoordiger van den Raad van Bestuur, den heer Baan als een trouw en ijverig hoofdambtenaar schetste, die een huldiging op dezen mijlpaal in zyn leven ten volle verdiende. Hij sprak den wensch uit, dat de heer Baan nog zeer vele jaren zijn beste krachten aan het bedrijf zou mogen schenken en overhandigde hem namens den Raad van Bestuur een couvert met inhoud. Vervolgens nam de heer Slooves het woord, die in een geestige toespraak enkele herinneringen uit de afgeloopen periode me moreerde. Hij wees o.m. op het feit, hoe het bedrijf, bij indiensttreding van den jubi laris in totaal slechts zes administratieve ambtenaren telde, welk aantal geleidelijk is opgevoerd naarmate het bedrijf zich uit breidde, zoodat hij thans aan hét hoofd staat van een afdeeling van 32 menschen. Veel is er tijdens deze periode op het kan toor veranderd, door mechanisatie zeker niet in het minst en het is juist een van de grootste verdiensten van den heer Baan, dat hij in dat opzicht zijn tijd heeft weten te verstaan. Dank bracht hij hem voor zijn groote activiteit, zijn liefde voor zijn werk en het bedrijf en hij hoopte dat het den heer Baan gegeven mocht zijn nog vele jaren in goede gezondheid zijn beste krachten aan de zaak te schenken. Namens het gezamenlijke personeel werd de jubilaris gehuldigd bij monde van den heer Van Beuzekom, boekhouder le klas, die speciaal wees op het feit, dat de heer Baan behalve hoofdboekhouder en chef ook voor alles een humaan mensch was, die met het personeel meeleeft en dan ook onder zijn ondergeschikten, wat men noemt, ge zien is. Een billyk verzoek of een redelijke wensch vinden bij hem altijd een willig oor en het personeel meende zijn dank niet beter te kunnen bewijzen, dan door aanbie ding van enkele stoffelijke blijken van warme sympathie, namelijk een keurige leeslamp. en een vulpenhouder, van welke beide voorwerpen hg hoopte, dat de heer Baan nog een lr t en nuttig gebruik zou mogen maken. Mevrouw Baan werd tevens een fraaie bloemenhulde aangeboden. De heer G. W. Graafhuis, administrateur der N.V. P.Z.E.M. bracht namens het per soneel te Middelburg gelukwenschen over en roemde de prettige samenwerking die er steeds tusschen de beide kantoren heerschte. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den heer Adriaanse, controleur, die den jubilaris een bijzonder woord van hulde bracht voor zijn activiteit als voorzitter van de sportafdeeling. Namens de leden dezer vereeniging overhandigde hjj den heer Baan een foto in lijst van het voetbalelftal. De heer Baan hierna het woord nemend, bracht allereerst dank aan den heer Van Lynden en den directeur voor de hartelijke v oorden tot hem gericht. Volgens zijn weten heeft hij nooit anders in het GRAND HOTEL „BRITANNIA", op ZATERDAG 29 en ZONDAG 30 JUNI, des avonds 8 UUR. Entrée 50 cent en belasting, Vanaf heden plaatsbespreking. dan zgn plicht en hg kon de heeren dan ook de verzekering geven, dat het zijn streven zou zijn, zijn beste krachten in het belang van de Maatschappij te blijven ge ven. Het was oorspronkelijk nooit zijn be doeling geweest om kantoorbediende te worden, maar nu hij op een 25-jarige loop baan mag terugzien, kan hij zeggen er geen spijt van te hebben. Het is hem een waar voorrecht geweest aan een bedrijf te mogen werken, dat zich steeds uitbreidde en waar immer zulk een prettige samenwerking heerschte. Dat hij een humaan chef kon zijn, was hem mogelijk door de groote mede werking, die hij altijd van zijn personeel heeft mogen ondervinden. Hartelijk dank bracht hij aan allen, die er aan hebben mee gewerkt om dezen dag onvergetelgk voor hem te maken. Dank ook voor de fraaie geschenken» die bij hem thui3 een eereplaats zouden vinden. Nog langen tijd hoopte hij èn voor 't bedrijf, dat hem lief is én voor het perso neel, waarmede hij altijd vriendschappelijk kan omgaan, zijn beste krachten te kunnen geven. Nadat alle Aanwezigen persoonlijk den jubilaris hun gelukwenschen hadden aan geboden en de huldiging op de gevoelige plaat was vereeuwigd, was het meer offi- cieele gedee'te voorbij en bleef het.perso neel nog eenigen tijd gezellig bijeen. Verschillende firma's hadden van hun sympathie voor den jubilaris blijk gegeven door het zenden van een dankbaar aan vaarde bloemenhulde. 8e Zeeuwsche Zendingsdag. Men verzoekt ons opname van het vol gende verslag Onder buitengewoon groote belangstelling is gisteren, in den tuin van de voormalige Willem Ill-kazerne de achtste Zeeuwsche. Zendingsdag gehouden, ten bate der Chris telijke Gereformeerde zending op Midden- Celebes. Waar voorheen commando's klonken van militaire bevelhebbers en jonge menschen opgeleid werden in den dienst van onze Koningin, daar werd nu geluisterd naar het bevel van Koning Jezus „Predikt het Evan gelie aan alle volken". Ds. L. Kleisen van Vlissingen opende de samenkomst en bepaalde de aanwezigen, na dezen een hartelijk welkom toegeroepen te hebben, bij Math. 13 van vers 4458. Juist in dezen tegenwoordigen donkeren tijd, hebben we een geweldige taak te ver vullen het verbreiden van het Evangelie. Op ons ligt die zelfde taak, welke lag op de eerste Chr: agemeente. We hebben daarin niet*te versagen, want het woord van onzen Koning heeft haast. Aan de hand van de gelijkenis van het sleepnet werd de taak van de Zending nader belicht. Als tweede spreker trad op ds. Hoogen- doorn van Zierikzee. Deze stelde de vraag' „Hebt ge zelf den Heere Jezus gezocht?". Dan hebt ge ook een hart vol liefde voor de zending. En dat is een vrucht van Zijn zoe ken naar u. Hg bepaalde de aanwezigen bij „Hoe Jezus het verlorene zocht", aan de hand van Math. 15, waarin behandeld wordt het komen van de Kananeesche vrouw tot Jezus. Uit heel dit zoeken big kt dat alles wat God aan Zijn Zoon heeft gegeven, tot Hem zal komen. Jezus heeft die vrouw be proefd, diep beproefd, maar zij gaat niet heen. Zij heeft Jezus in Zijn teeder Midde laarsoog gezien, zij gaf het niet op en het slot was, dat Jezus zeide „Vrouw u ge schiede naar uw geloof". De derde spreker was ds. C. van der Zaal, lid van de Tweede Kamer, die sprak over „Mijn bezoek aan ons Zendingsveld". Ons Indië is een schoon land, is een won derland. Men kan zich niet voorstellen hoe het daar is. De verscheidenheid op allerlei gebied is daar groot. Zoo zijn er ook heel wat verschillende menschenrassen. En dan klopt ons hart warm voor de Toradja's. Uitvoerig bleef spr. stilstaan bij hetgeen hij gezien had op midden-Celebes, het land waarnaar hij zoo buitengewoon verlangd had om daar te zgn. In het kort behandelde hij verschillende gewoonten der bevolking, waarbg door den zendeling heel wat tact en kennis van zaken vereischt wordt en de taak van den zendeling is dan ook een heel uitgebreide. Spr. memoreerde meerdere per soonlijke ontmoetingen en stelde ten slotte de vraag of het recht is, dat wij naar dat volk toegaan. God geeft ons hierin een roe ping en wij hebben hierin te doen wat onze hand vindt om te doen. Na opening van de middagsamenkomst door ds. Kleisen, kreeg het woord ds. Du bois van Oud-Beijerland. Deze sprak over Psalm 87 „Zeer heerlijke dingen worden van u gesproken, o stad Gods" en bepaalde de aanwezigen bij den hechten grondslag daarvan, en de inwoners van dat geestelijk Jeruzalem. Dat Jeruzalem heeft tot grondslag de bergen aan God gewijd en de inwoners zul len komen van heinde en verre. „Ik zal Rachab en Babel vermelden" is dan ook het zendingswoord van den dag. De volgende spreker was ds. Laman van Middelharnis. Deze sprak over „Twee Ko ninklijke Edicten. Twee edicten vaardigde Ahasveros uit, het eerste het edict van den dood en daarna het edict van vrijspraak. Wat moeten wij nu den heiden brengen?, De herleving van het christendom? Neen, maar wel de twee Koninklijke edicten en wel het eene edict van „den armen zondaar" en het tweede van „den rijken christen". De boden die het tweede edict van Ahas veros uitdroegen waren rijdende op snelle kemelen. Welgelukzalig hij, die in getrouw heid het Koninklijk edict van verlossing uit mag dragen. De slotrede werd gehouden door ds. H. Jansen, leger- en vlootpredikant te Den Haag. Deze herinnerde aan den vorigen zendingsdag toen ds. Bikker de zendeling en Goeroe Sima Bastiaan in ons midden wa ren. Hij vertelde ook zijn ontmoetingen in Indië met de zendelingen van de Rijnsche zending. De schommelingen in het leven van zendeling Van Hasselt. En wat betreft den achteruitgang der inkomsten vroeg spreker „Hebben we geld of geloof noo- dig?" Wat hebben we voor de zending noo- dig? Van wien is het geld? „Mij is het goud en zilver, en het vee op duizend ber gen", zegt God. Het is niet uitgesloten dat zendingsdagen, bidstonden zullen worden. Het geloof voor de zending en het vertrou wen op den Koning zal zoodanig beproefd worden, opdat we het met Hem zullen wa gen. Gaat dan henen, predikt het Evangelie aan alle volken, en zie, Ik ben met U tot aan de voleinding der wereld. Zij sloegen het oog op God liepen als een stroo7n Hem aan. Hij wendde toen hun lot. De achtste Zeeuwsche zendingsdag is weer voorbij. Het is een heerlijke dag ge weest. Alles werkte mede. Allen keerden dankbaar en voldaan huiswaarts. Een flink bedrag kan weer worden afgedragen aan de generale zendingskas. De W. Onweer. Gisterenavond omstreeks 10 uur werd in de verte een gerommel gehoord, wat er op wees, dat vermoedelijk wel een onweersbui zou losbarsten. Felle bliksemstralen volgden elkaar met korte tusschenpoozen op, ge volgd door langdurig gerommel. Het onweer hield geruimen tijd aan en ging gepaard met veel regenval. Toch is de bui hier niet in alle felheid losgebroken. Er werden slechts enkele bij zonder zware donderslagen gehoord. Om ongev.eer half één was de donder weer tot bedaren gekomen. Van ongelukken door het onweer veroor zaakt hebben wij niet vernomen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een drietal aardige opnamen van de Bel gische Koningskinderen spelende aan het strand, tijdens hun verblijf te Noordwijk. De wielerwegwedstrijden om het kampioen schap va Nederland te Hoogerhei ie gehou den. De deelnemers aan de Italiaansch Abessinische conferentie, welke te Scheve- ningen gehouden wordt. De plechtige in wijding der Benedictijner Priorij te Egmond. Twee foto's van het detachement van het 7e en 20e regiment infanterie, dat een marsch door Amsterdam maakte en voor den burgemeester defileerde,

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1