25 8. WIEHER 1 Co., DINSDAG 51® 300 EERSTE BLAD Opruiming Confectie ■MO. 147 73e Jaargang 1933 UitgaveFirma F. VAÜ DE VELDE Jr., Wolstraat 58-80, Vlissingsn. lelel. 18 Postrekening EG287 33 JUNI Verschijnt dagelijks, uitgeronderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GRATIS STADS- EN PROVINCÏEN1EUWS BUITENLAND VLISSmCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Uuitschland en Franktijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Ttieuioe Kwartaal- Abonné's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoeken den ingeschreven Mannen1 drukker, 1 behanger, 33 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mandenma ker, 9 metselaars, 25 opperlieden, 11 schil ders, 10 stucadoors, 81 timmerlieden, 2 ver vers, 2 betonwerkers, 2 vlechters, 6 opzich ters, 3 machinaal-houtbewerkers, 9 meubel makers, 7 politoerders, 3 stoffeerders, 4 kleermakers, 2 wasschers, 3 schoenmakers, 487 metaalbewerkers, 2 bierbottelaars, 9 drankbereiders, 13 brood/banketbakkers, 3 koks, 1 aide, 7 slagers, 7 magazijnbedien den, 5 reizigers/agenten, 3 winkelbedienden, 7 chauffeurs, 10 kellners, 33 loopers, 3 por tiers, 3 sleepers, 21 transport-arbeiders, 23 kantoorbedienden, 4 teekenaars, 1 musicus, 5 onderwijzers, 1 baas, 46 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matro zen, enz.) en 109 losse arbeiders. Vrouwen 5 kantoorbedienden, 1 onder wijzeres, 6 dienstboden, 3 werksters. Totaal 1040 ingeschrevenen, waarvan 75 in de werkverschaffing. Vorige week 1087 personen. Alzoo een vermindering van 47 werkzoekenden. Afscheid wijkverpleegster. In de gisterenavond gehouden bestuurs vergadering van de vereeniging „Het Groe ne Kruis" alhier werd afscheid genomen yan zuster A. Algra, als wijkverpleegster. Door den voorzitter, den heer C. A. van Woelderen, werd zij hartelijk toegesproken en haar namens de vereeniging een huwe lijksgeschenk aangeboden.. Tot wijkverpleegster werd benoemd zus ter J. C. Prins te Dordrecht. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het bezoek van H.M. de Koningin en H. K.H. Prinses Juliana aan Rotterdam. Een drietal foto's van Je finales van de roeiwedstrijden der Koninklijke te Amster dam. Buitenoefening van de Haagsche Eerste Hulpbrigade. Zeilwedstrijden op de Westeinderplassen te Aalsmeer. De jaar lij ksche propagandavlucht voor jonge duiven te Hillegom. Het te Borculo ge opende Stormrampmuseum. Het vertrek van de tennisspeler G. W. Scheurleer uit Amsterdam naar Zuid-Afrika met de „Ja gersfontein^ Een spiegelruit verbrijzeld. Hedenmorgen om 7 uur reed een melk wagen, bespannen met een paard in de Coosje Buskenstraat om vervolgens de Wal- straat in te rijden. Op dit oogenblik schrok het paard ergens van en begon te steigeren. De voerman gebruikte het dier voor de eer ste maal. Door het steigeren van het paard reed de melkwagen achteruit het trottoir op en voor dat zulks verhinderd kon worden verbrijzelde de achterzijde van den wagen een groote spiegelruit van den winkel van den heer Speckens. Benzine In brand gevlogen. Bij de werkzaamheden voor de aansluitin gen aan den electrischen kabel in de Clij- verstraat, viel een bus met benzine in een gegraven kuil. De benzine vloeide uit de bus en vloog in brand. De vlammen sloegen hoog op, doch toegeschoten arbeiders wis ten door middel van zand het vuur spoedig te bedwingen en erger te voorkomen. Van het huis waar de aansluiting geschiedde, was de verf grootendeels geschroeid. Zeeuwsche Avond. Blijkens de advertentie in ons blad van gisteravond Eal op Vrijdag a.s. in het Grand Hotel Britannia een Zeeuwsche Avond wor den gehouden. In verband met het Tandartsencongres valt het aanvangsuur wat later dan in bo vengenoemde advertentie is vermeld. MIDDELBURG Denk om de zieken. De directrice van het gasthuis te Mid delburg heeft zich met een klacht tot de po litie gewend over de groote last, die de zie ken ondervinden van het onnoodig hevig signalen geven van automobilisten vooral in den avond en gedurende den nacht. En juist als het donker is kan men elkaar door de lichten ook reeds om den hoek waarnemen en toch zijn er verschillende, die van af den watertoren tot op den Singel, maar door toeteren. Zij vergeten zeker ook, dat art. 23 tweede lid van het motor- en rijwielregle ment het onnoodig signalen geven verbiedt. N.V. Concert- en Gehoorzaal. De gisteravond gehouden vergadering van de N.V. Concert- en Gehoorzaal koos in eeh bestaande vacature tot bestuurslid den heer J. L. A. Baron van Ittersum. De overige punten der agenda werden tot een volgende vergadering aangehouden. Een aanrijding. Zondag reed een motorrijder door de Noordstraat tijdens het uitgaan van de kerk en veroorzaakte een aanrijding. Verscbillen- lende ooggetuigen verklaarden dat de schuld bij den r^otorrijder' was, en politie heeft dan ook proces-verbaal tegen hem op gemaakt. Men kan dagelijks constateeren, dat vele motorrijders onvoorzichtig rijden in de stad en het bovenstaande is wellicht voor enkele hunner aanleiding zich te beteren. OOST- EN WEST-SOUBURG Een reddingsbrigade. In een druk bezochte vergadering van de Souburgsche Zwemvereeniging „Luctor et Emergo" hield de heer Toussaint uit Vlis- singen een causerie met het doel te geraken tot de oprichting van een Souburgsche Red dingsbrigade. Op een prettige en duidelijke wijze zette de spreker het doel eener red dingsbrigade uiteen, waarbij zeer duidelijk het groote algemeene belang van de oprich ting eener brigade naar voren kwam. Gezien de groote opkomst en het feit dat de Souburgsche zwemvereeniging vele en goede zwemsters en zwemmers telt, kan met vertrouwen een spoedige oprichting van een Souburgsche reddingsbrigade wor den tegemoet gezien en zal voor dit groote doel zeker de medewerking en sympathie worden verkregen welke noodig zijn om alle moeilijkheden, waarvoor de vereeniging door de oprichting van een brigade komt te staan, te overwinnen, Zonnestraalcollecte. De op Zaterdag j.l. gehouden Zonne straalcollecte te Oost- en West Souburg en Ritthem heeft opgebracht 84.24. Gevonden voorwerpen. Bril bij Huson, Vliss. straat 54, gevonden in duinen nabij Stoomgemaal mantelband bij Lacor, Voorstraat 15 zilveren broche bij Dellebeke, Braamstraat 36 portemon- naie met inhoud bij Beks, Nieuwe Vliss. weg. BIERVLIET Begrafenis burgemeester Verplanke. Vrijdagmiddag te drie uur had onder zeer groote belangstelling de ter aarde be stelling plaats van wijlen den heer W. Ver planke, in leven burgemeester van Biervliet. Onder hen, die den overledene grafwaarts vergezelden merkten wij op 'iet gemeente bestuur van Biervliet, vertegenwoordigers van nagenoeg alle West-Zeeuwsch-Vlaam- sche gemeenten en van de polders van welker besturen de overledene deel had uit gemaakt, de Z.E.H. pastoor en den dominee van Biervliet, vertegenwoordigers van tal van vereenigingen, het onderwijzend perso neel der gemeente etc. Een zevental kran sen werden door de schoolkinderen mee grafwaarts gedragen. Aan de groeve werd achtereenvolgens gesproken door wethou der De Dobbelaere, door den gemeente secretaris A. Kostense en door den oud- burgemeester van Biervliet, .de heer VV. Maarleveld. De heer W. Verplanke, zoon van den overledene sprak een woord van dank. Een luchtballon. In den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks half een, heeft in een korenveld nabij de hoeve der kinderen Leenhouts in den Ameliapolder te Biervliet een luchtbal lon een goed geslaagde noodlanding ge maakt. De bemanning bestond uit een fa brikant, een koopman en ingenieur uit Bremen. Zij waren Zondagmorgen met nog negen andere ballons in de nabijheid van Essen opgestegen, tot het maken van een sportieve tocht. De ballonvaarders zijn -ot het aanbreken van den dag in hun gondel gebleven en hebben daarna met medewerking en tevens onder groote belangstelling van de bewo ners uit den omtrek hun ballon gedemon teerd. Zij zijn Maandagmiddag per tram naar Breskens vertrokken om via Vlissin- gen naar Bremen terug te keeren. Zij waren vol lof over de behulpzaamheid en voorko mendheid der bevolking. KERK- EN SCHOOLNSEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hontenisse cand. A. Dronke?'s te 's-Gravenhage. Aangenomen het beroep naar St. Laurens door cand. J. B. Simons te Amsterdam. De Junimaand. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende Met groote dankbaarheid deelen wij me de, dat er in deze maand tot dusver 78.000 is ingekomen. Juni is dus de eerste maand dit jaar, waarin de inkomsten de uitgaven dekken. Eiï alles wat boven 45.000 ontvangen wordt, vermindert den achterstand, die ook op 1 Juni reeds be droeg 164.000. Het blijkt meer en meer, dat de Pink stercollecten goed zijn geweest. In ver scheiden gemeenten hooger dan het vorige jaar, in totaal is er uit dien hoofde deze maand ontvangen een bedrag van ongeveer 45.000. Wij hopen, dat de inkomsten op deze wij ze zullen blijven vloeien en met name, dat waar het nog niet geschiedde, do Pinkster collecte zoo spoedig mogelijk zal worden overgemaakt. Dan zal het mogelijk zijn binnenkort althans een deel der gelden, die voor het derde kwartaal in Indië noodig zijn, daarheen over te maken. Dit zal zeer noodig zijn, want uit de nu langzamerhand inkomende berichten blijkt duidelijk, hoe zeer voor de Zendelingen in Indië de moei lijkheden vermeerderen, nu het overmaken van geld naar Indië zoo onregelmatig moet plaats vinden. Examens. Geslaagd te Arnhem voor het P. B. N. A. examen als adspirant electro-technisch op zichter de heer H. A. Enkelaar Jr. te Mid delburg. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door den Politierechter te Middelburg werden heden de navolgende zaken behan deld M. H., 29 jaar, handelsreiziger te Middel burg, verdacht van verduistering van wij nen enz. te Middelburg December 1934, ten nadeele van een wijnimportmaatschappij in wier dienst hij was. 1 maand gevangenis straf voorwaardelijk. M. v. P., 68 jaar, koemelker te Rilland- Bath, verdacht van mishandeling van C. de Jager te Rilland-Bath op 1 Mei jl. 5 b. s. 2 d. h. A. L. S., hvr. A. B., 44 jaar, te Hulst, ver dacht van beleediging van J. Neefs e.a. te Hulst op 1 Mei j.l. 10 b. s. 5 d. h. J. B., 22 jaar, slager te 's-Heer Arends- kerke, verdacht van mishandeling van J. Karreman te Wolphaartsdijk op 4 Mei jl. 10 b. s. 5 d. h. J. K., 44 jaar, koopman te Kapelle, ver dacht van beleediging van een rijksveld wachter te Kruiningen op 9 Mei jl. 10 b. s. 5 d. h. C. M. de M., 26 jaar, te Westcapelle (B.), verdacht van beleediging van belasting ambtenaar te Rethranchement op 28 Maart jl. 15 b. s. 10 d. h. J. M., 31 jaar, molenaar te Souburg, verdacht van het onttrekken van goederen aan beslag te Souburg, op 14 Mei jl. 25 b. s. 10 d. h. J. A. A. H., 40 jaar, hvr. D. M. en D. J. M., 38 jaar, arbeider,beiden vonende te Sas van Gent, verdacht van beleediging van I. van Puy velde te Sas. van Gent og 11 Mei (Ook Zomerjaponnen) Lange Delft - Middelburg j.l., ieder 5 b. s. 2 d. h. S. A., 45 jaar, hvr. J. v. P. te Sas van Gent, verdacht van beleediging van J. Ha melink te Sas van Gent op 11 Mei jl. 10 b. s. 5 d. h. C. A., 49 jaar, werkman te Vlissingen, verdacht van beleediging van J. Louwerier te Vlissingen op 22 Mei jl. 15 b. s. 5 d. h. H. de K., 24 jaar, monteur te Axel, ver dacht van mishandeling van P. Esselbrugge te Axel op 23 Mei j.l. 10 b. s. 5 d. h. I. H., 21 jaar, werkman te Middelburg, verdacht va" verduistering van een porte feuille met geld te Middelburg op 11 Mei j.l., ten nadeele van P. van Sorge. 15 b. s. 10 d. h. E. F., hvr. P. d. B., 28 jaar te St. Jan steen verdacht van beleediging van J. van Bunder te St. Jansteen op 24 Mei jl. 10 b. s. 5 d. h. J. M. v. B., 37 jaar, hvr. J. B. te St. Jansteen, verdacht van beleediging van E. Ferkert te St. Jansteen op 27 Mei j.l. 10 b. s. 5 d. h. Autobusdienst RotterdamAmsterdam. De Hooge Raad heeft gisteren arrest ge wezen in een zaak van G. v. d. Graaf, te Overschie, G. ten Hoopen en A. P. Verdoorn te Rotterdam, wien ten laste was gelegd, dat zij een dienst tot geregeld vervoer van de personen, die zich daartoe aanmeldden, tusschen Rotterdam en Amsterdam in wer king hebben gehouden, hetwelk geschiedde met daartoe ingerichte autobussen en langs de voor autoverkeer gebruikelijke verbin dingswegen, voor welken dienst geen ver gunning was verleend. Met vernietiging van een mondeling von nis van het kantongerecht te Rotterdam heeft de rechtbank aldaar het ten laste ge legde bewezen verklaard en ieder der ex ploitanten veroordeeld tot een geldboete van 150. De veroordeelden kwamen van dit vonnis in cassatie. De Hooge Raad heeft op grond dat de rechtbank gebruik heeft gemaakt van on wettig bewijs, het bestreden vonnis vernie tigd met verwijzing der zaak naar het Hof te 's-Gravenhage. MARINE EN LEGER Hr. Ms. groep mijnenleggers „Hydra" en „Douwe Aukes", onder bevel van den luit. ter zee le klasse J. H. van Rinkhuizen, is op 24 dezer van Hamburg vertrokken. Hr. Ms. „Hertog Hendrik", onder bevel van den kapitein ter zee T. Fürstner, is gistermiddag van Nieuwediep vertrokken voor een oefenreis naar de Noorsche fjor den. Heden is te 's-Gravenhage in den ouder dom van 65 jaar overleden de heer R. L. Dijkhuis, oud-luit. ter zee le klasse en oud burgemeester van Leek. De begrafenis zal plaats hebben Vrijdag a.s. om 2 uur op de begraafplaats te Midwolda, gem. Leek. Mutaties. Benoemd tot officier van gezondheid le klasse bij de landmacht die der 2e klasse W. F. Warffemius, J. G. Wijdieks en W. J. Scheffelaar en tot reserve-officier van ge zondheid le klasse die der 2e klasse A. in 't Veld en J. J. Veenhuizen. DE LEVENSSTANDAARD IN BELGIË. De correspondent van „de Tijd" te Brus sel meldt De Belgische ministerraad heeft er ken nis van genomen dat het gemiddelde rijks indexcijfer voor Juni .gestegen is op 649 punten. Dit wil zeggen, dat het indexcijfer der dagelijksche levensbehoeften sedert Mei met 10 punten is gestegen wat aan zienlijk is, daar de loonen, die schommelen met het. indexcijfer (zooals die van sommi ge categorieën van het staatspersoneel) reeds omhoog gaan wanneer er een stijging is van 5 punten in het indexcijfer. In regeeringsmilieux wordt de stijging, haast uitsluitend toegeschreven aan de verhooging der prijzen van landbouwpro ducten, o.a. hoofdzakelijk aan de verhoo ging der prijzen van aardappelen. Ook de prijs der eieren is gestegen in een verhou ding, verschillende volgens de streek. Ver der stelt men ook een verhooging vast van de prijzen van het varkensvleesch, ter wijl de prijzen van het rundvleesch ge handhaafd blijven. Om de gemoederen in de mijnstreken tot bedaren te brengen, hebben de mijndirec- ties in verstandhouding met de regeering besloten aan de gezinnen der mijnwerkers weer, zooals vroeger het geval was vóór de crisismaatregelen getroffen door de re geering Theunis, gezinstoelagen uit te be talen voor de dagen, waarop er gerust wordt. Er is n.l. een regeling der werk krachten in zwang, waardoor de mijnwer kers slechts 4 of 5 dagen per week aan. het werk zijn zij verloren ;ot dusver den gezinstoeslag voor deze dagen, waarop zij niet aan het werk konden zijn, en ook nog voor de Zondagen en de verlofdagen. In het algemeen voorziet men, dat over geheel België de loonkwestie zal worden gesteld in verband met de stijging van de prijzen der levensmiddelen, wat een nor maal gevolg is van de devaluatie en van den toevloed van vreemdelingen in België. Men ziet deze phase van den nieuwen eco- nomischen toestand met kommer tegemoet, daar deze loonsbeweging allerlei min of meer gevaarlijke sociale conflicten ch on rust kan teweegbrengen. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Landsbisschop dr. A. Marahrens, hoofd van de voorloopige kerkleiding der belijde nisbeweging, verstrekt een verklaring aan de pers, waaraan wij het volgende ontlee- nen „Op tal van vragen antwoord ik met de verklaring, dat de voorloopige kerklei ding waar .zich de gelegenheid aanbood met vertegenwoordigers van den staat vragen te bespreken die zoowel onze kerk als het leven des volks gelijkelijk betreffen, deze gelegenheid dankbaar aangreep. Het komt ons vanzelfsprekend voor, dat wij vertrou wen met vertrouwen beantwoorden. Zoo vond enkele weken geleden een gesprek plaats, waartoe het initiatief van den staat uitging. Onze kringen begrijpen, dat wij over zulke gesprekken ook dan zwijgen, als berichten die met de waarheid in strijd zijn ons tot uitlatingen zouden verlokken. Maar nu het bericht der loslating van onze in concentratiekampen zich bevindende broe ders ons bewoog, denken enkelen onzer dankbaar aan de toezeggingen, welke onze rijksminister van binnenlandsche zaken ons gaf. Hoe gaarne helpt onze kerk aan 's volks welvaren en bloei. Wil de belijdende kerk in gebed, prediking en zielszorg de haar door God gegeven gaven en krachten werkzaam zien wezen, dan mag zij niet in verdenking komen, als stond zij het hooge politieke werk van den Leider in den weg. Als het waar is dat de eigenlijke Duitsche geschiedenis met het ontwaken van het Duitsche geweten begint, dan kan de mede werking van het Duitsche, in de reformatie tot bewustzijn van zijn verantwoordelijkheid gebracht geweten bij de ernstige pogingen tot het herstel van het Duitsche karakter niet ontbeerd worden. Het ware verlooche ning van onze kerkelijke taak, als wij ons in een anti-nationale en aan den wil van onzen kanselier vijandige onvérschilligheid tegenover de zoo hoog te waardeeren po ging stelden, om de verheffing van ons Duitsche volk met de zege over al de mach ten die zijn vrijheid en eer bedreigen te kronen. En wij geven daarbij het beste en wij doen het grootste, wanneer wij ons volk, onze overheid en ons zelf onder het Woord Gods zoeken te brengen." DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND Dr. Syrup, de president van de rijksin stelling" voor arbeidsbemiddeling en werk loosheidsverzekering heeft in een te Essen gehouden rede gezegd Het verbod van het trekken van arbeiders naar de groote ste den als Berlijn, Hamburg, Bremen en naar het Saargebied, kan slechts van tijdelijken aard zijn. Tegen een arbeidsverbod van bui- tenlandsche arbeiders waarschuwde spreker met klem. Van de 176.000 buitenlandsche arbeiders, die thans nog in Duitschland werken een jaar geleden waren het nog meer dan een millioen spreken meer dan .ie helft Duitsch en, de overigen zijn reeds

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1