500 25 EERSTE BLAD MAAK VAN UW No. 14© 73e Jaargang 1935 MAANDAG Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Jr., Walstraat 58-69, Viissingen. ïelsf. 10. Postrekening 66287 24 JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Tlieuwe Kwartaal - Mbomé's GRATIS STADS- EN PROVINCIENIEUWS KIND EEN LIGA KIND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. iederè regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Straatbelasting:. Ter voorkoming van vervolging, herinne ren wij belanghebbenden aan de betaling hunner straatbelasting. Koninklijk Genootschap van Munt- en Penningkunde. Zaterdag jl. hield bovengenoemd Genoot schap in Hotel „Britannia" zijn halfjaarlijk- sche vergadering, die ook werd bijgewoond door de buitengewone leden, de heeren C. A. van Woelderen en H. G. van Grol. De burgemeester heette de leden welkom en drukte de verwachting uit, dat de bijeen komst hier ter stede op dezen zomerschen dag toch in den smaak zou vallen. Na de lunch werd onder geleide van den burge meester en den archivaris langs den schoo- jien boulevard een bezoek gebracht aan het Stedelijk Museum, welks collectie in menig opzicht de warme belangstelling der leden had, die voor het meerendeel specialisten waren op numismatisch en ook op archae- ologisch terrein. Hierna ging men per auto car langs de voormalige huizinge van Cor- jielis Lampsins, de directeurswoning van het Nederlandsche Loodswezen, en het her bouwde Beeldenhuis, via Koudekei'ke, Zou- telande, Domburg, Serooskerke, Vrouwen polder naar Veere en vandaar weder naar hotel „Britannia". Na het gemeenschappe lijke diner noodigde de burgemeester het Genootschap op het Wooldhuis, waarna op öe terrassen van „Britannia" genoten werd yan den buitengewonen zomeravond. Beter yeclame voor Viissingen kan moeilijk ge maakt worden dan deze excursie, die in jeen midsummernights-dream eindigde. Den yolgenden morgen werd een bezoek ge bracht aan mej. Marie G. de Man, om deze allerverdienstelijkste numismatica nog met haar eenige weken geleden gevierden 80en verjaardog geluk te wenschendit oudste jiog zoo actieve medelid bewees door haar vriendelijke ontvangst, dat zij nog kostelijk 'deelneemt in alles wat het Genootschap betreft. De congressisten waren bij hun vertrek topgetogen over de schoonheid van Walche ren in het algemeen en van de verrukke lijke ligging van Viissingen aan den Schel- jdemond, Op reis om de wereld. Zooals men bereids in ons blad van Za- terdag j.l. heeft kunnen lezen heeft het Deensche jachtje „Restmore" ligplaats ge kozen aan de meergelegenheid, welke doe* het bestuur van de jachthaven in het Ver- bindingskanaal is aangebracht, teneinde, bij ontstentenis van een steiger, in een aan legplaats voor grootere vaartuigen te voor zien. Het scheepje, dat ongeveer 9 register- ton meet, is bemand door den 26-jarigen Duitscher Peter Dohm met z'n vrouw Else en twee kindertjes (het jongetje Lars is 2, het meisje Anne 1 jaar) en vaart onder Deensche vlag (de nationaliteit van de vrouw). In Augustus 1934 is de „Restmore" van Kopenhagen vertrokken 'om na een ge slaagde proefvaart langs de Zweedsche en Noorsche kust daar weer terug te keeren om afscheid te nemen voor een reis om de wereld. Via Helgoland, Delfzijl, Groningen, Leeuwarden, Harlingen, Enkhuizen, Mar ken, Amsterdam, Rotterdam, Antwerpen, Brussel (waar de winter werd doorge bracht), is het scheegje .thaijs alhier gear riveerd, om binnen enkele dagen zijn reis voort te zetten over Ostende, Duinkerken, Ramsgate, Londen naar Pool (waar het jachtje vóór 23 jaar werd gebouwd), ver der langs de Fransche en Porfcugeesche kust naar de Canarische eilanden (de be doeling is hier winterkwartier te houden), om den volgenden zomer naar West-Indië te varen en via het Panama-kanaal, de Zuidzee-eilanden en daarna Ned.-Oost-Indië te bezoeken. Voorwaar een stout plan, en, als er uitvoering aan' gegeven wordt, een heele onderneming, waarbij wij het moedige echtpaar, dat het onbekende tegemoet gaat, alles goeds toewenschen. Werkloosheid is de aanleiding tot dezen tooht en bracht het avontuurlijke echtpaar er reeds eerder toe van Kopenhagen een voetreis door Europa te maken naar Paler mo vandaar werd overgestoken naar Noord-Afrika en ging men tot aan de Sa hara om vervolgens over Tunis, Marseille, Parijs naar Denemarken terug te keeren. De schipper tracht in zijn onderhoud te voorzien door het schrijven van reisartike len voor de bladen en reisverhalen en wil later zijn ondervindingen in boekvorm uit geven. Onze jachthaven. We hebben de gelegenheid te baat geno men om nog eens een kijkje te nemen bij onze jachthaven, welke met haar vele hel dere zonbestraalde vaartuigjes, op dezen zomer-namiddag een allerfleurigsten, vroo- lijken indruk maakte. Sinds de opening is aan entourage en inrichting zeer veel ver beterd. Het club-lokaal „De Klip" is geheel verbouwd. Ten behoeve van de kanovaar ders, werden kleedkamers voor dames en heeren aangebracht. Vanuit het intiem-ge- zellige recreatie-zaaltje en het terras heeft men in de richting Middelburg en de zee sluizen een schitterend, riant uitzicht. Elec- trisch licht werd aangelegd en radio ver hoogt er de gezelligheid. Vóór het terras geeft een lief tuintjè het geheele hoekje aan de landpunt VerbindingskanaalVer breed kanaal een bijzondere bekoring. Dat de Vereeniging voor Watertourisme „Schel de" inderdaad levensvatbaarheid heeft, blijkt hieruit ten volle. De pioniers hebben prachtig werk gepresteerd, niet alleen voor de Vüssingers, doch ook voor de vreemde lingen. Dat de jachthaven bijzonder in trek is en aan haar doel beantwoordt, blijkt wel uit het feit, dat, trots het weinig aanlok kelijke weer, sinds 15 April reeds 31 vaar tuigen voor korteren of langeren tijd meer den. Een onderverdeeling van dit aantal geeft aan 2 Engelsche, 18 Belgische, 1 Duitsch, 1 Deensch en 9 Nederlandsche jachtjes. Zorgt h,et bestuur voor zijn leden o.a. ook nog door het aanscnaffen van vaarkaarten (er wordt reeds over een aar dige collectie van Nederland en België be schikt), voor den vreemdeling (is ieder, die niet-Vlissinger is) is men zoo coulant mo ge lijk, daar een boot 7 dagen vrij op de ha ven mag verblijven (zelfs water wordt gra tis verstrekten na den 7den dag is een vergoeding van slechts 0.25 per dag ver schuldigd. Deze bepalingen maken onze jachthaven tot de goedkoopste van geheel Nederland en dragen er zeer zeker alleszins toe bij om den water-trek naar onze Schel- destad in de hand te werken en het vreem- delingenbezoek te bevorderen. Inderdaad maatregelen, waarvoor wij het bestuur van de vereeniging „Schelde" slechts erkentelijk kunnen en moeten zijn N.V. Stoomvaartmaatschappij „Zeeland". Zaterdagmiddag had de algemeene verga dering van aandeelhouders plaats van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" in hotel „Britannia". De voorzitter van commissarissen, de heer Th. de Meester, wijdde, terwijl de aan wezigen zich van hun zetels verhieven, woorden van groote waardeering aan de nagedachtenis van wijlen Z.K.H. Prins Hen drik, in leven beschermheer der Maatschap pij. Het reeds gepubliceerde verslag, als mede de winst- en verliesrekening over 2934, en de balans op 1 Januari 1935, wer den goedgekeurd en aangenomen het voor stel om de saldo winst ad 63.569.42 op nieuwe rekening over te schrijven. By dit voorstel wees de voorzitter er op, dat de tijden voor de maatschappij moeilijk zijn, o.a. door de koersdaling van de Belga. De vergadering herkoos tot commissaris sen de heeren T. H. de Meester, Bervaut, E. Ruys en W. C. J. Smit. De voorzitter wees op de bloemstukken, die in grooten getale, vooral door zaken relaties waren toegezonden, in verband met het 60-jarig bestaan der maatschappij en deed mededeeling van de eenvoudige her denking, die des morgens met het personeel had plaats gehad. Commissarissen stellen de Koninklijke onderscheidingen op hoogen prijs en zien daarin een hulde aan het geheele personeel. Collecte „Zonnestraal". De jl. Zaterdag gehouden collecte ten bate van de stichting „Zonnestraal" heeft 446.44 opgebracht. Het comité zegt aan allen, die op eeniger- lei wijze medewerking verleenden, hartelijk dank voor den ontvangen steun. Harmonie „Ons Genoegen". Zondagmiddag-concert Voor het eerste Zondagmiddag-concert bestond een grootere belangstelling dan we gewoon zijn. Ongetwijfeld zou deze nog ruimer zijn, indien deze concerten gegeven werden op een geschiktere plaats, welke inderdaad bestaat dan de achterplaats van de voormalige kazerne Willem III, al wordt deze dan ook met den weidschen naam van „tuin" betiteld. De competente directeur, de heer P. de Rooij, had wel een echt dankbaar program ma samengesteld. Onder zijn muzikale lei ding hebben de muzikanten zich over het algemeen naar wensch van deszelfs vertol king gekweten. Na de opening met Psalm 84, werd een Andante religieux „Le Triomphe de Jésus" van V. Sambin uitgevoerd, waarbij mooie agogische en dynamische nuances werden aangewend. In een „Larghetto" van Sig- nard bemerkten we, dat de clarinetten-sec- tie goed vooruit gaat, koper en hout legden hierin een prijzenswaardig contrast. Ook in de „Loreley-Paraphrase" van Nesvadba- Rugers werd, een enkel vlekje daargelaten, winst geboekt, terwijl de muzikale inter punctie te loven was. Hetzelfde kan gezegd worden van het beroemde „Largo" van Handel, gearrangeerd door Andrieu, waar in het zangstuk „Ombra mai fu", de ge- wenschte phraseering genoot. Mozart's verrukkelijk „Wiegenlied", arrangement Van der Glas, als piston-solo met fraaien toon geblazen, werd door het ensemble verdien stelijk begeleid. De fragmenten uit Wag ner's „Tannhauser", bewerking Langlois, behoeven nog een fijnere afwerking. Toch was hierin al veel goeds te beluisteren. Zob verdienen de piston-solo „Gebet der Elisa beth" en de trombone-solo „O du mein hol der Abendstern" vermelding. Het groot ko per was in den marsch „Einzug der Gaste auf der Wartburg" flink op dreef. Indien aan het slot de trombonisten zich van hun zitplaatsen verheven hadden, zou dit aan de weergave een zeker cachet gegeven hebben. Het concert weri met Psalm 150 besloten. O. Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende de week van 17 tot 22 Juni werden in het badhuis 372 baden genomen en wel 258'door heeren, 88 door dames en 26 door kinderen. Daar gebleken is dat verschillende zaken- menschen van de badinrichting des Zater dags geen gebruik kunnen maken, zal vanaf deze week de inrichting ook des Vrydags tot des avonds 9 uur geopend blijven. Een mooie propaganda voor vreemdelingen verkeer. Het tweede nummer is verschenen van „Zeeland", uitgave van de Vereeniging ter bevordering van het vreemdelingenverkeer in Zeeland. Dit nummer bevat een reeks interessante artikelen uit alle deelen van Zeeland, met mooie foto's tusschen den tekst. Het is in alle opzichten een pakkend num mer, dat er wel toe zal bijdragen het toe risme in onze provincie te bevorderen. De prachtige Zeeuwsche duinen en het mooie landschap zijn een bezoek ten volle waard. Scheepvaartberichten. Gisteren is alhier binnengekomen het Nederlandsche motorschip „Twin" van Grangemouth met een lading steeenkolen voor Goes en vertrokken de Noorsche tan ker „Mosvold". MIDDELBURG Kring Walcheren Volksonderwijs. Zaterdagmiddag vergaderde in een der zalen van „de Eendracht" te Middelburg het bestuur van den kring Walcheren van Volksonderwijs, onder voorzitterschap van dr. C. Orbaan. De secretaris, de heer W. Spinnaay, bracht het jaarverslag uit. De nieuwe pen- ningmeesteresse, mevr. C. Heerebont te Veere, deed vervolgens rekening en verant woording over 1934. De rekening sloot met een goed slot van 47,33. Aan de vorige penningmeesteresse, mevr. Kuipers-Grims, thans te Breda zal de dank van het kring- bestuur worden ove2*gebracht voor haar langdurigen gewaardeeiden arbeid voor den kring. Besloten werd in 1936 op Hemelvaartsdag, zoo mogelijk te Valkenisse een landdag voor Volksonderwijs te houden. De vergadering LIGA Geef het de heerlijk versterkende LIGA voeding. Ze is lichtverteer- baar en lekker. Dui zenden moeders heb ben er hun kleuters reeds mee groot gebracht en ze gaan trotsch op hun stoere LIGA boys. EEN ZEGEN VOOR UW KIND behandelde ten slotte enkele huishoudelijke zaken. Tram gederailleerd. Geen persoonlijke ongelukken. Gisterenmiddag heeft op de Tramsingel te Middelburg een déraillement plaats ge had, dat gelukkig goed is afgeloopen. Toen de tram, die te kwart voor vier van de Markt vertrokken was, op den Singel stond te wachten op de tram, die van Viis singen afkwam, reed deze door een défect aan de wisselnaalden ter hoogte van de wo ning van dr. Simons, op de verkeerde rails, waarop de wachtende tram stond. De tram uit Middelburg reed toen achteruit tot den Buitentuin en kwam die uit Viissingen als noodmaatregel op de verkeerde rails te rij den. Dit zou nu ook de Middelburgsche tram doen en zou deze dus op rails langs de vest- kant rijden. De tram reed heel langzaam in die rich ting en passeerde de wisselnaalden goed, maar juist in den vrij scherpen bocht van den wissel geraakte de motorwagen uit de rails en reed over de straatsteenen in de richting van de vest en slechts doordat de koppeling met den eersten bijwagen niet brak en de bestuurder wien geen schuld treft, voor zoover kon worden nagegaan, hard remde, kwam de motorwagen tot staan, toen het voorste deel reeds boven het water hing. Wel zijn de beide bijwagens gedérailleerd. Een inspecteur van politie uit Middelburg, die op het voorbalcon stond, was uit den wagen gesprongen, gevolgd door een dame, die binnen zat en ijlings lang het balcon zich in Veiligheid stelde. Het stil staan van den wagen is zeker ook nog be vorderd, doordat de wagen langs een paal van het electrisch net schuurde en daarbij schade aan het houtwerk bekwam. De kop peling tusschen motorwagen en bijwagen was verbogen. Het verkeer ter plaatse was gestremd en is dit gebleven totdat telefonisch ter hulp geroepen personeel na ongeveer drie kwar tier de wagens weer in de rails had ge bracht. De oorzaak van het déraillement moet gezocht worden in het feit, dat de rail ter plaatse eenigszins zijn uitgesleten en zich a.h.w. geheel hebben ingesteld op verkeer vanuit de richting Viissingen. Bij onderzoek toch bleek dat, nu het verkeer uit de rich ting Middelburg over deze lijn werd geleid de flens van het linkervoorwiel van den mo torwagen het staal van de rails in de bocht heeft gesneden, zoodat dit wiel op deze wijze buiten het spoor is geraakt. Een groot paardengezin. Op de Donderdag te Middelburg gehou den paardenmarkt is een 23-jarige merrie verkocht, die haar 18e veulen bij zich had staan. Zeker een zeldzaamheid m de paar- denwereld. Zonnestraal-collecte. De Zaterdag gehouden speldjesverkoop ten behoeve van de stichting „Zonnestraal" heeft 274.46 opgebracht. RITTHEM Een tydelyke benoeming. De heer J. Kommers te Vliisingen, thans op wachtgeld gesteld onderwijzer, ts be noemd tot tijdelijk hoofd der Gerefon eerde school te Krabbendijke, wegens ziekte van het hoofd der school. NAT EN DROOG Na een tyd van nattigheden Na een di'uipdrop watertijd Na een modderperiode, Zyn wij thans den regen kwijt. Niets dan nat en regenbuien Werden door „de Bilt" beloofd. Ja een kindje werd geboren Met formeel een waterhoofd. Week en wat'rig werd de wereld, Zelfs een „safe" kreeg rheumatiek En de krant vermeldde daag'lijks Vette modderpolitiek. Slap en slobb'rig van het water, Hing of heng tot "-elfs de zon Onder op den modderbodem Van een volle regenton. Stralend, schitt'rend, rein en warm Staat - zij weer aan 't firmament. 'tls haar goddelijke gave Die ons weer frisch leven zendt. Zon schenk weer uw reine schoonheid Waar een ieder van geniet. Reinig ook de samei ^eving Die zoo zwart als modder ziet. Ha-Vee-We®. ARNEMUIDEN Gemeenteraadsverkiezing. In de Zaterdag gehouden gemeenteraads verkiezing werden uitgebrachtGeldige stemmen 1025, ongeldige stemmen 36. Kles- deeler was 146 s/7. Lijst I Anti-rev. 187 (1931 225) lijst II Gemeentebelang 344 (283) lijst III Staatk. Geref. 71 (96) lijst IV Visschers- lijst 191 (nihil) lijst V Neutr. Arb. Volks belang' 89 (nihil) lijst VI Lijst Puype— Crucq 143 (285). De samenstelling van den nieuwen raad is als volgt Anti-Rev. 1 (1931 3), Gemeen tebelang 3 (2), Staatkundig Geref. partij 0 (1), Visscherslijst 2 (0), Neutr. Arbei derspartij Volksbelang 0 (0), lijst Puype 1 (2). Gekozen zijn de heeren A. Schuit (aftr.) anti-rev., B. Franse (aftr.), C. S. van Eenennaam (aftr.) en Jan Janse, Gemeen tebelang, Jacob van Belzen Jooszn., en W. van Belzen, Visscherslijst en L. Puype (aftr.) vrije lijst-Puype. Nieuwe leden zijn Jan Janse, Jacob van Belzen en W. van Belzen. De heer Janse had gedurende 1927 t/m 1931 ook zitting in den gemeenteraad. Niet herkozen zijn Adr. Cornelisse, A.R., J. K. Crucq, lijst-Puype, terwijl de heer P. A. Baaijens (aftr.) S.G.P., niet meer op de candidatenlijst voor kwam. BRESKENS Agent Nederlandsche visschery-centrale. De Nederlandsche Visschery-centrale te 's-Gravenhage heeft tot haar agent te Bres- kens benoemd den heer J. de Pagter alhier. Opbrengst collecte. De opbrengst van de Koningin Emma» herdenkingsfondscollecte bracht 29 op. SLUIS Gemeenteraadsverkiezing. De uitslag van de Vrijdag te Sluis ge houden iaadsverkiezing luidt Lijst 1. I. Brevet (Vrijh.) 150 (in 1931 153). Lijst 2. J. F. Smoorenburg (S.D.A.P.) 175 (0). Lijst 3. H. van Mazijk (A.R. en C.H.) 192 (210). Lijst 4. A, F. J. Aernaudts (R.K.) 406 (422). Lijst 5. Iz. Baas (Algem. Belang) 102 (217). De S.D.A.P. wint een zetel ten koste van „Alg. Belang". Gekozen I. Brevet (lib.) J. F. Smoo renburg (s.d.) H. van Mazijk (a.r.) A. Geele (a.r.) A. F. J. Aernaudts (r.k.) J. R. de Bliek (r.k.) P. Somers (r.k.). In den raad keeren niet terug P. J. Baas, H. van de Vijver, H. J. Aarnoudts, W. J. M. Hoegen en C. P. Batselaer. De laatste beiden hadden bedankt. GOES Een belangryke tentoonstelling. De Zeeuwsche fruittentoonstelling, welke op 3, 4 en 5 October a.s. te Goes zal wor den gehouden, belooft een zeer belangrijke te worden. Van alle zijden wordt medewer king toegezegd. De volgende groepen zullen worden ingericht Groep 1 Eigen stands van fruittelers 2. Verpakt fruit3. Stukvruchten 4. Boomopbrengst en 5. Nieuwe variëteiten. Daarnaast komt een inzending van het pak- station. Het ligt n.l. in de bedoeling een de-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1