500 300 25 Afleïweka-Badpakken 22 JUNI EERSTE BLAD NO.145 73e Jaargang 1933 DitoaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissinp. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GRATIS GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS van 4.25 voor 2.95 HÖLLAERS-VERBERKT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en. waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels f 1.allés bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot wérken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Tlieuioe Kwartaal-Mbonné's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Viissingen op Woensdag 26 Juni 1935, des namiddags 2 uur. I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Te verleenen ontslag Aan den heer J. P. F. Mentink als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. IV. Benoemingen Van een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs, ter voorziening in de vacature-Mentink. De aanbeveling luidt1. de heer E. An- driessen 2. de lieer J. Schroote. V. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. betreffen de de regeling van de jaarwedden der amb tenaren, der politie-ambtenaren en der werklieden, vergezeld van het voorstel tot het vaststellen van het reglement voor de politie-ambtenaren, d.d. 12 April jl. 2. Idem tot gewijzigde vaststelling van de gemeentebegrooting voor 1935. 3. Idem tot vaststelling van een wijziging der begrooting voor het waterleidingbe drijf voor 1934. 4. Idem tot vaststelling van een wijzi ging der gemeentebegrooting voor 1934. 5. Idem tot vaststelling van gewijzigde verordeningen op de heffing en de invor dering van schoolgeld voor de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. 6. Idem om medewerking te verleenen voor de toekenning van een bouwvoorschot uit 's Rijks kas onder waarborg van tweede hypotheek, aan den heer A. A. Kulberg, voor den bouw van 13 woningen aan de Bloemenlaan en den verkoop van den be- noódigden grond. 7. Idem naar aanleiding van bezwaar schriften tegen den aanslag in de straat belasting, dienst 1935. N.V. Stoomvaart-Maatschappy „Zeeland". In de hedenmiddag alhier gehouden al- gemeene vergadering van Aandeelhouders der N.V. Stoomvaart-Maatschappij „Zee land" is het verslag over het 60ste boek jaar uitgebracht. Met gevoelens van diep leedwezen van gen Commissarissen het verslag aan met het memoreeren van het groote verlies, dat de Maatschappij geleden heeft door het overlijden van haar Beschermheer Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden. De warme belangstelling welke de Maatschappij steeds van Z.K.H. heeft mogen ondervinden, zal bij commissarissen steeds in eerbiedige herinnering blijven. Op 1 Mei trad de heer A. de Vulder van Noorden af als regeeringscommissaris voor de Posterijen, na gedurende een langs reeks van jaren met groote toewijding ook de belangen van de „Zeeland" te hebben ge diend. De heer De Vulder van Nooiden Werd tot commissaris benoemd en in zijn plaats tot regeeringscommissaris de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford; Commis saris der Koningin in Zeeland. In de vacature, ontstaan door het aftre den van wijlen ir. J. A. Kalff in Juni 1933, werd voorzien door de verkiezing van ir. E. C. W. van Dijk, lid van de directie der Ned. •spoorwegen. De heer E. M. Alberts te Middelburg werd als commissaris herkozen. De chaotische toestanden in het wereld verkeer, waardoor de ontvangsten uit hoofde van passagiers- en vrachtvervoer wel een zeer wisselvallige bron van inkom sten zijn gewórden, waren te meer aanlei ding om bij de uitgaven de meest mogelijke zuinigheid te betrachten. De directe bedrijfs kosten konden daardoor vergeleken bij 1933 met circa 70.000 verminderen, waardoor het totaal der exploitatiekosten ad' 1.357.210.66 ten opzichte van 't vorige jaar nog met ruim een ton daalde. Hierdoor was het mogelijk de lagere ontvangsten te compenseeren, waardoor het nettoresultaat gunstiger was dan over 1933. De totaal-ontvangsten daalden van 1.743.900.40 in 1933 tot 1.680.706.02 in 1934, niettegenstaande het passagiersver voer niet onaanzienlijk toenam. Het aantal passagiers steeg n.l. van 66.193 in 1933 tot 80.287 in 1934 d.i. een toeneming met 21 Dit is het maximum, dat ooit door de maatschappij werd vervoerd, sinds met één dienst wordt gevaren. Dat de ontvangsten uit hoofde van dit vervoer hiermede niet evenredig waren, vindt zijn oorzaak in het feit, dat het meer dere vervoer hoofdzakelijk uit goedkoop excursieverkeer van Engeland naar Duitschland' bestond en voorts in de ver dere daling van den koers van het pond. Het goederenvervoer verminderde t.o.v. 1933 met 14 y2 waardoor het totaal aan tal vervoerde tonnen slechts 12.635 be droeg. Contingenteeringsmaatregelen en valuta-moèilijkheden eenerzijds, scherpe concurrentie van de verbindingen via Duitsche en Belgische havens anderzijds, zijn oorzaak van een zeer onbevredigend goederenvervoer. Het mailvervoer bleef met 265.459 zak ken slechts weinig onder dat van 1933. De inkomsten uit dit vervoer waren echter tengevolge van de lagere vergoeding, die met ingang van 1 Januari 1934 aanvaard moest worden, beduidend minder. De bedrijfsresultaten van het Grand Ho tel „Britannia" waren door de slechte sei zoenomstandigheden ongunstig. Het is niet zondèr zorg, dat commissaris sen de resultaten van het thans loopende boekjaar afwachten. Tegenover een verdere verlaging van exploitatiekosten, die com missarissen als gevolg van diverse maatre gelen nog mogen, verwachten, staat echter de wetenschap, dat door de jongste daling van den koers van het pond en de noodza kelijke verlaging der tarieven als gevolg van de devaluatie van de Belgische franc, de passage-ontvangsten, uitgedrukt in gul dens, zeer aanzienlijk zullen terugloopen. Daarbij is het toeristenverkeer van Duitsch land naar Engeland door de 10 R.M. devie zen beperking vrijwel geheel stil gelegd. Wat het gewone verkeer betreft, onder vindt de lijn der maatschappij steeds meer den invloed der lage tarieven der luchtver- bindingen op Londen. Deze maand bestaat de maatschappij 60 jaar. Commissarissen hebben echter ge meend, onder de huidige omstandigheden van een feestelijke herdenking te moeten afzien. De vloot der maatschappij bestond op 31 December uit de volgende drie stoomsche pen „Oranje Nassau", groot 2884 reg. tons, „Prinses Juliana" en „Mecklenburg", beide 2907 reg. tons, allen met 10.000 p.k. Een bedrag van 220.000 werd hierop af geschreven. Hotel en gebouwen, terreinen en inven taris werden eenigszins gemoderniseerd, waarvan de kosten werden afgeschreven. Tevens meenden commissarissen, in verband met de tijdsomstandigheden, deze activa lager te moeten waardeeren, waardoor af schrijving daarop van een verder bedrag van 25.000 noodzakelijk werd. Het overschot van de exploitatie der schepen bedroeg in 1934 323.529.36, tegen over 283.104.80 in 1933 en 254.938.83 in 1932. Het voordeelig saldo der interestrekening was 15.824.35, totaal voordeel 339.353.71. Hiervan komt in mindering 21.203.72 na- deelig saldo der nevenbedr\jven, zoodat er een totale bedrijfswinst overblijft van 318.149.99 waarvan wordt afgeschreven op stoomschepen en andere bezittingen- der maatschappij 271.846.13, rest 46.303.86. Dit gevoegd bij het saldo a.p. ad 17.265.56, maskt 'n beschikbare winst van 63.569.42. De verlies- en winstrekening geeft in cre dit aan saldo 17.265.56 winst uit "'voitr.lie 323.529.36 interest 35.824.35. De debetposien zijn saldo verlies neven- bedrijven 21.203.72 afschrijvingen 271.846.13 saldo winst 63.569.42. De balans geeft aan passiva aandeelen kapitaal en reserve 2.247.629.66 credi teuren 207.370.08 verlies- en winstreke ning 63.569.42. De activa zijn vastgelegd kapitaal 1.343.085.39 vlottende middelen en debi teuren 1.098.487 bedrijfsvoorraden enz. 76.996.77. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdvnghal. H.K.H. Prinses Juliana vervult haar stemplicht voor de gemeenteraadsverkie zing te 's-Gravenhage. Op Schiphol werd een demonstratie gegeven met een ambu lance-vliegtuig van de K.L.M. Hierbij was Prinses Juliana tegenwoordig. Opening van het nieuwe gemeentemuseum te Naald wijk. -De nationale Landdag van het Le ger des Heils te Baarn. Vierdaagsche oefeningen op de Veluwe. Nieuwe aan winst in de Rotterdamsche Diergaarde. Het tweede gedeelte van den hulpbrug voor den bouw van een overspanning voor de nieuwe Waalbrug te Nijmegen. Achtste Zeeuwsche Zendingsdag. Het is een goede gedachte geweest van de Chr. Geref. Zendingsvereeniging om in Viissingen zendingsdagen te houden. Getui ge de steeds groo.tere opkomst kunnen deze zendingsdagen zich in een groote belang stelling verheugen'. Ook nu zal, in den tuin der voormalige Willem IH-kazerne een zendingsdag gehou den worden ten bate der Chr. Geref. zen ding op Midden-Celebes,alwaar werkzaam zijn de twee zendelingen ds. A. Bikker en as. M. Geleinse. Wat verder dezen zendingsdag betreft, verwijzen we naar de achterstaande adver tentie. Alhambra-Theater. Acht meisjes in een boot. Gehooide jeugd. Na een betrekkelijk korte inleiding, die de sfeer aangeeft, welke nu eens overheerscht, dan weer tot achtergrond wordt, maar de film nimmer verlaat, doet zich reeds het beangstigend conflict gelden. Er volgt een rustige ontwikkeling tot een climax van hevige spanning, die echter, meesterlijk ge leid, rustig vervloeit. Er zijn twee contras ten in dit eerste hoofdnummer de frissche sfeer van het. water en de benauwende ge volgen van den misstap, die Christa Engel- hardt beging. De jonge meisjes, die de roeivereeniging Die Seeschwalben vormen, leven slechts voor een enkel doel haar club. Al zou er een onder haar zijn, die aan andere liefheb berijen de voorkeur geeft, de captain (een zeldzaam gave vertolking van Ali Gitto) weet er voor te zorgen, dat de sportieve be langen der vereeniging niet ten achter wor den gesteld. Een der beste roeisters is Christa Engelhardt. Tot ieders groote ver wondering slaagt zij niet voor het eindexa men. De pogingen van haar leeraren en ka meraden haar door middel van trucjes en spiekerijen er toch nog door heen te halen, zijn in een fijnen humor verfilmd. In het clubgebouw der Seeschwalben gekomen zondert Christa zich meer en meer van haar vriendinnen af, zij wil alleen zijn met het geheim, dat zij op den duur niet verborgen zal kunnen houden. Op bezoek bij een dok ter, een vriend van den jongen dien zij lief heeft, bezint zij zich en snelt zijn huis uit. Zij deinst er voor terug, de consequenties van haar, in onbezonnenheid begane, daad te verergeren. Geduiende de training begaat zij een ern stige fout zij hoort een bevel van de cap tain niet. Deze laat Christa enkele straf- sprongen maken. Dit gedeelte wekt den schijn van gruwelijke wreedheid, doch dc regisseur zorgt er voor, dat bij den toe schouwer het besef wakker blijft, dat de captaine nergens van weet. Voor bet meisje is echter de toestand onhoudbaar zij zakt in elkaar en snikt de oorzaak van haar ver driet uit. De Seeschwalben beloven haar collega alle hulp. Langzamerhand ontspant zich de felheid der behandeling, een (uitne mend door Theodoor Loos gespeelde) vader geeft de richting aan, die naar de eenige, goede oplossing wijst. Christa neemt af scheid van haar vriendinnen. De laatste scène van de film laat zien, hoe dezen zich, zonder haar, weer op de verdediging der Seeschwalben-kleuren voorbereiden. Een film van een heel aparte atmosfeer, vol ook van sportieve gestes van het buitenleven en de watersport, prachtig geregisseerd, door Karin Hardt's ontroerend spel tot iets bij zonders verheven. Heli's House gekooide jeugd laat zien welke gevaren het systeem, in de Ame- rikaansche tuchtliuisscholen toegepast, kun- WALSTRAAT 78 nen opleveren. De sociale films doen in Amerika opgeld. De tijd van tegenspoed, muntverval aching, met algemeen e verar ming, werkloosheid, die op den voorspoed volgde door een krankzinnig vredesverdrag, doen den reus wankelen. Allerlei zwakke plekken komen bloot en de verbittering over alle ellende richt zich maar al te gaar ne als een noodige uitlaat, op de rotte plek ken in den Staat. De Amerikanen zijn thans meesters in het maken van dergelijke films. Tot de vele uitstekend vertolkte „publieke aanklachten" behoort ook deze. Er zijn misstanden goed, we zullen die thans ook aan de kaak stellen en opruimen. Het kan er ook nog wel bij. Zij doen het op fel realistische wijze, zonder eenige verdoeze ling. Het spel van den jongeling Durken is schitterend. Zijn uitbeelding is zoo sugges tief, dat het iedereen aangrijpt. Betty Davis en Pat O'Brien zijn o.m. twee uitstekende artisten, die „Gekooide Jeugd" en haar pro bleem als een zuiver algemeen mensche- lijke, aangrijpende tragedie in het brand punt der publieke aandacht trekken. Op reis om de wereld. Gisteren is op zijn reis om de wereld in onze haven binnengeloopen het Deensche jachtje „Resover". Het scheepje, dat ligplaats heeft gekre gen aan de jachthaven tegenover den Ko ningsweg, is slechts enkele tonnen groot en bemand door een ondernemend Deensch echtpaar met enkele kleine kinderen. Reeds werd een groot deel van de wereld afgereisd. Het jachtje zal hier enkele dagen verblijven. Luxor-theater. De eeuwige droom. Nwolettedas Mddel von Montparnasse. Als eerste hoofdfilm draait deze week in dit theater een nieuwe bergfilm van dr. Ar nold Franck, welke als centrum van hande ling heeft de omgeving van Chamonix met den Mont Blanc, terwijl het T-erhaa 1 vrij ontleend is aan de eerste bestijging van de zen bergtop aan het eind van de achttien de eeuw (1786) door den jongen berggids uit Chamonix, Jaques Balmat, vergezeld van dr. Michel Paccard. Het dramatisch gegeven doet in zijn uitwerking te midden van een grootsche overweldigende natuur, met imponeerende natuurverschijnselen, donderende lawines, stuivende nevels, blin kende sneeuwwinden, wolkenspel enz. den geboeiden, gekluisterden toeschouwer een geweldige spanning beleven, waarbij men bet verhaaltje, dat verdicht en geromanti seerd werd en vanzelf van de onvermijdelij ke liefdeshistorie voorzLn werd, feitelijk vergeet. De bergbeklimmingen temidden van sneeuwstormen en lawines zijn adem beklemmend. Sepp Rist is de hoofdvertol ker, die, in zijn strijd met de elementen, in derdaad prachtig werk levert. De vrouwe lijke hoofdrol, Marie, wordt vervuld door Brigette Horney. Naast deze figuur dient zeer zeker de ongeziene persoonlijkheid, de fotograaf Richard Angst, met eere ge noemd te worden. Het tweede hoofdnummer is een voor treffelijke en onderhoudende Fransche amu sementsfilm, welke door Duitschers wordt gespeeld. Zij werd vervaardigd naar een tooneelstuk van Louis Verneuil en verhaalt van een zekere juffrouw Nicolette uit het Parijsche kunstenaars-kwartier Montpar- nasse, die zwaar verliefd is op een jongen graaf, die de aristocratische wereld vaar wel heeft gezegd, liedjes zingt, doch geen geld verdient om met het meisje van Mont- parnasse te trouwen. Op de film komt dit traditioneel natuurlijk in orde, doch voor we daaraan toe zijn is er heel wat afgela- chen om de vele grappige situaties, welke zich afspelen in deze Montmartresfeer, on der aanwending van een aardig intriguetje en lanceering van vroolijke pakkende liedjes op niet minder pakkende melodietjes. Aan het spel van Fritz Schulz, Ehmi Bessel, Alfred Abal, Julius Falkenstein, Jacob Tiedtke enz, kan men zijn hart ophalen, daar hun van vakmanschap getuigende creaties het verhaal vlot en vroolijk doen verloopen. Een heerlijk-luchtige amuse mentsfilm. Een programma, dat we ten zeerste aan bevelen. Binnenbrandje. Gisteravond ontstond in een perceel in de Kanaalstraat een binnenbrandje, doordat de vlam van een lampje, geplaatst onder èen aquarium, vermoedelijk een gordijn voor een raam in brand had gestoken. Door de hitte sprong het raam en was het behang selpapier ook reeds in brand geraakt. Door de bewoners is de brand gebluscht kunnen worden. De politie die met den politieslan- genwagen was uitgerukt, behoefde geen water te geven. Diefstallen. Op 14 en 15 Januari' jl. is ingebroken in de Öranjeschool alhier en zijn geldbusjes, welke in verschillende lokalen stonden, ge ledigd. Eerst thans is het der recherche mo gen gelukken de daders van deze diefstal len, een drietal jongemannen, aan te hou den. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd. MIDDELBURG Het nijverheidsonderwijs in groot gevaar. Er was gisteravond een vrij groote be langstelling voor de vergadering in St. Jo ris, waar de afdeeling van den Nederl. Bond van leeraren en leeraressen bij het Nijver heidsonderwijs een openbare vergadering had belegd, die geopend werd door den voorzitter, den heer L. van der Veen, die er op wees, dat het N. O. door de bezuinigings voorstellen van de regeering 'in gevaar is, en daarna het woord gaf aan den heer G, N. Meurs uit Leiden, voorzitter van den Bond, die zeer in den breede en met aanha ling van een zeer groot aantal citaten van verschillende sprekers en schrijvers uiteen zette waarom het N. O. bedreigd wordt. Volgens spreker schuilt het gevaar speci aal daarin, dat men alle ambachtsscholen van drie- op tweejarigen cursus zou willen brengen, terwijl z.i. de proeven daarmede tot heden onbevredigend zijn en dikwijls er toe overgegaan wordt noodgedwongen, om dat. men anders geen steun krijgt. Als men bedoelt er vier cursussen van een "half jaar van te maken, dan zal het onderwijs er on der lijden, maar toch niet goedkooper wor den, want dan krijgt men toch weer vier klassen. Een ander groot bezwaar is het plan om den leeftijd van toelating tot de Nijver heidsscholen te verhoogen van 12 op 13 jaar, wat het gevaar medebrengt, dat men dan de kinderen maar liever wat gaat la ten verdienen. Dit is zeer verkeerd, want de kinderen zullen later in hun leven niet kunnen profiteeren van de kennis ais an deren, die wel het vakonderwijs hebben ge noten. Juist in dezen tijd is het gewenscht, aat men de jeugd maar lang in opleiding houdt, en als dan de oude werkers gepen- sionneerd kunnen worden, komt er voor de middelmoot meer werkgelegenheid. Daarbij komt nog, dat de regeering mach tiging vraagt vcJor het invoeren zoo noodig van allerlei maatregelen en als men ziet wat nu zonder machtiging reeds gedaan wordt, dan ziet spreker er een zwaar hoofd in. Het N.O. is van groot belang voor de jeugd, dus voor ons geheele volk en spreker wekte dan ook met klem op binnen kort mede te demonstreeren in Den Haag tegen de plannen der regeering, maar daar naast ook plaatselijk actie te voeren en wat dit laatste betreft, vereenigde hij zich gaarne met het idee om door middel van de oudercommissie de ouders op te wekken in liet belang van hun kinderen zich pal te zetten voor goed vakonderwijs. Schippersvereeniging „Sc.huttevaer". Bij den voorzitter der afdeeling Middel burg van de schippers-vereeniging „Schut- tevaer" is bericht ingekomen, dat de alge- meene vergadering het volgend jaar te Middelburg zal worden gehouden. ST. LAURENS Aangehouden. Door de politie te St. Laurens is aange houden zekere P. C., koopman te Middel burg, als verdacht van diefstal met braak dezer dagen te St. Laurens gepleegd. Hij- zal ter beschikking van de justitie te Mid delburg worden gesteld. GOES Cbr. Boeren- en Tuindersbond. Gisteren hield de afdeeling Zeeland van bovengenoemden bond, onder voorzitter schap van den heer C. P. Vogelaar te Krab- bendijke haar drukbezochte jaarvergade ring. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heeren Zwagerman en Ovinge, resp* zuivel- en landbouwconsulent voor Zeeland.. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter er aan dat we thans het eerste

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1