1000 500 300 150 100 25 EERSTE BLAD No. 142 73e Jaargang 193S WOENSDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Vlissingin. Telef. 10. Postrekening 66287 IQ JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GRATIS GEMEENTEBESTUUR Het bezumïgïngsontwerp onzer regeering. STADS- EN PROVINCIENIEUWS PRACHTWERKEN BOEKHANDEL DHUIJ VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. M ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen nieuwe Kwartaal - ftbonné's ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. DEN HELDER. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 18 Juni en zoo noodig op 20, 21, 24, 25, 27 en 28 Juni a.s. zal worden geschoten met een vuur mond, opgesteld in het duin terrein bij Den Helder. Op het fort Kijkduin zal van één uur vóór den aanvang tot het einde der schietoefe ningen een roode vlag zrjn geheschen. De sector, waarin wordt geschoten, strekt zich uit tusschen de peilingen 30 gr. en 60 gr. van het fort Kijkduin tot op een afstand van 15 K.M. uit de kust. Zeevarenden wordt verzocht zich niet zonder noodzaak in bovenbedoelden sector op te houden. .Vlissingen, 19 Juni 1935. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. DEN HELDER. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 19 en zoo noodig op 20 Juni, en op 26 en zoo noodig op 27 Juni a.s. zal worden geschoten met batterijen, opgesteld op het fort Erfprins te Den Helder. Op of nabij de batterij, vanwaar wordt geschoten, zal van één uur vóór den aan vang tot het einde der schietoefeningen een roode vlag zijn geheschen. De sector, waarin wordt geschoten, strekt zich uit tusschen de peilingen van het fort Erfprins 40 gr. tot 150 gr. tot op een af stand van 6.5 K.M. uit de kust. Zeevarenden wordt verzocht zich niet zonder noodzaak in bovenbedoelden sector op te houden. Vlissingen, 19 Juni 1935. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Flitsen De Tweede Kamer heeft in haar voor- loopig verslag haar meening uitgesproken over het door de regeering ingediende be- zuinigingsontwerp, en dat op een wijze, die het groote nut van het parlementarisme ten duidelijkste demonstreert. Men heeft de zaak in den breede en principieel bekeken, en het wil ons voorkomen, dat de critici in dit geval inderdaad een juister inzicht hebben in den toestand dan de regeering heeft gehad, toen zij de bezuinigingsmaat regelen ontwierp. Gelukkig leven wij nog in een parlementair geregeerd land, waarin dergelijke hoogst gewichtige beslissingen, waarvan de toekomst der geheele bevolking afhangt, niet door een kleine groep ambte naren wordt getroffen, al dan niet door een leider geïnspireerd, maar waarin ernstig en zakelijk het probleem in zijn vollen gang kan worden gesteld en naar de beste oplos sing kan worden gezocht. In het Voorloopig Verslag worden nooit de namen der Kamerleden genoemd, die deze of gene opmerking maakten. Ook hier is zulks natuurlijk niet geschied, maar het verslag is op zoodanige wijze opgesteld, dat then, kan nagaan, yan welke zijde de op merkingen komen. Wanneer de critici n.I. wijzen op de besprekingen ten congresse der S.D.A.P. gehouden, of wanneer zij zich beroepen op pauselijke encyclieken, dan weet men, dat het de sociaal-democraten en de Katholieken zijn, die de regeering het scherpst hebben aangevallen. Maar ook van andere zijde is critiek ge komen, en zelfs degenen, die volgens het Voorloopig Verslag in het algemeen de re geering steunen, kunnen lang niet op alle punten met de voorsteilen medegaan. Het groote verwijt is scherp in de critiek van Katholieke zijde geformuleerd gij be schouwt het begrootingstekort geheel van staathuishoudkundig, te weinig van alge meen economisch standpunt. Gy ziet slechts een deficit op de begrooting, gij gaat de oorzaken daarvan niet aantasten. Op soort gelijke wijze wordt de critiek van socialis tische zijde geformuleerd, wanneer daar aan de regeering wordt gevraagd Wat helpt het, indien men door een bezuiniging tot het uiterste, waardoor groote volks massa's zullen lijden, voor een paar jaar het begrootingstekort wordt weggewerkt op kunstmatige wijze, wanneer dientengevolge de werkloosheid zal toenemen en de uitga ven daarvoor zullen stijgen Men komt dan nooit uit den vicieusen cirkel uit, men zal dan opnieuw en nog meer moeten be zuinigen, omdat het begrootingsevenwicht dan opnieuw verbroken zal zijn. De critici hebben zich niet uitsluitend tot critiek op het regeeiingsvoorstel be perkt, maar zij hebben ook in algemeene lijnen trachten aan te geven, welke alge meene economische politiek gevolgd dient te worden. Vooral van Katholieke zijde heeft men hierover vrij uitvoerig gesproken en min of meer concrete voorstellen gedaan. Maar die voorstellen zelf toonen wel aan, welke diepe kloof de voorstanders van een actieve economische politiek scheidt van hen, die in dezelfde richting willen gaan als onze tegenwoordige regeering. Het be grootingstekort op den duur weg te wenken door een politiek van welvaartsherstel ver- eischt, volgens de voorstellers zelf, voor loopig tenminste zeer belangrijke uitgaven, en deze uitgaven zouden dus het bestaande begrootingstekort voorloopig vergrooten, om eerst later een saneerende werking uit te oefenen. Laat men het vraagstuk van de devalu atie een oogenblik buiten beschouwing, dat in het Voorloopig Verslag eveneens uitvoe rig is besproken en uitvoeriger en beslister is verdedigd dan bestreden, dan willen de voorstanders van een actieve welvaarts- politiek, dat er veel meer steun uit de staatskas aan het economische leven wordt verleend. Zij verlangen exportpremies ten einde het concurrentievermogen van onze uitvoerindustrie te herstellen, zij verlangen krachtiger steun aan de scheepvaart, en zij stellen nadrukkelijk voorop, dat deze steun niet slechts verleend moet worden, wanneer het water tot de lippen is gestegen en een geheele bedrijfstak met ondergang wordt bedreigd, maar eveneens in normale geval len, teneinde een blyvende rendabiliteit der ondernemingen te garandeeren. Men hoopt dan, dat de steun, die voorloopig ten laste van de schatkisf zou komen, en waarvoor dus zou moeten worden geleend, een derge lijk welvaartsherstel zou scheppen, dat de middelen allengs ruimer zouden gaan vloeien en zoo op den duur het begrootings evenwicht automatisch zou worden her steld. Ziehier het groote strijdpunt. De regee ring eischt bezuiniging en een groot deel der Kamerleden antwoordt, dat op die wijze geen oplossing valt te vinden, maar dat men niet moet terugschrikken voor groote onmiddellijke uitgaven, teneinde het econo mische leven van het land te stimuleeren. Vereeniging Ziekenhulsverpleging gevestigd te Vlissingen. Gisterenavond hield bovengenoemde ver eeniging haar algemeene vergadering in het Concertgebouw. De voorzitter* dr. A. Staverman, heette den niet-talrijken aanwezigen welkom en sprak zijn blijdschap uit, dat de secretaris penningmeester, de heer J. de Meij, weder hersteld zijn werkzaamheden voor onze ver eeniging heeft mogen hervatten. Bij monde van den heer P. C. Machgeels, bracht de commissie van controle verslag uit over het gehouden financieel beheer en deelde mede, dat alles in de beste orde is bevonden. In het bijzonder uitte spreker een woord van waardeering tot mevr. Lagen- dyk-van Hal voor de keurige wijze waarop zij tjjdens de ziekte van den heer De Meij alles heeft bijgehouden. De voorzitter sloot zich bjj deze woorden van hulde aan. Het reeds gepubliceerde jaarverslag, be nevens de balans, winst- en verliesrekening werden goedgekeurd. Tot leden der controle-commissie werden herbenoemd de heeren P. L. Abrahamse, B. Hubregtse en P. C. Machgeels. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Marijs. Na korte rondvraag werd hierna de ver gadering gesloten. Kleine oorzaken kunnen groote gevolgen hebben. Gisterenmiddag stapte op het strand een spelend meisje in een weggeworpen veilig heidsscheermesje, waardoor zij bloedend werd verwond. In de omgeving bevind zich een papierbak waarin zich verschillende van deze mesjes bevonden. Vermoedelijk hebben kinderen deze mesjes uit den papierbak gehaald en op het stand geworpen. Zooals ieder jaar waarschuwen wy ook nu weder geen glas of andere schadelijke voor werpen op het strand achter te laten of deze daar neer te werpen. Geregeld bevin den zich kinderen blootvoets op het strand en reeds meermalen zijn verwondingen ver oorzaakt, doordat kinderen in deze voor werpen stappen. Wij doen dus een dringend beroep op ieder die het strand bezoekt, er rekening mede te houden, dat kleine oorzaken, zooals altyd, groote gevolgen kunnen hebben. Drenkeling. Gisterenmiddag geraakte een kleine jon gen spelenderwijze in het water van de Vis- schershaven. Een 24-jarige jonge man die dit zag, sprong onmiddellijk geheel gekleed over den muur en wist door handreiking den drenkeling te redden. Voorwaar een moedig optreden. Scheepsongeval. Gisterenmiddag geraakte een werkman op een der schepen van de S.H.V. aan het bunkerstation alhier, verward in een anker ketting en werd hem een der voeten afge klemd. De ongelukkige werd naar het St. Joseph- ziekenhuis overgebracht. De Zeeuwsche luchtlyn. Wij ontvingen van de K.L.M. het bedrijfs- overzicht over 1934. Over de Zeeuwsche luchtlijn wordt het volgende meegedeeld Het vervoer op de lijn naar Zeeland is aanzienlijk vermeerderd, n.I. van 3751 in 1933 tot 9961 in 1934. Vele eilandbewoners wérden gewonnen als geregelde passagiers, ook het feit, dat de lijn thans het geheele jaar in exploitatie is, had een gunstigen invloed. In het hoogseizoen was het ver voer zoo druk, dat bijna dagelijks extra diensten werden uitgevoerd. Vooral op Zaterdagen en Maandagen was de toeloop van reizigers meermalen buiten gewoon groot. Op Zaterdag 1 September werden alleen tusschen Rotterdam ci Haamstede 91 passagiers vervoerd, waar voor 12 extra vliegtuigen noodig waren. De doortrekking naar Oostende had ech ter weinig succes. Op den 8sten Augustus werd een nieuw stationsgebouw te Haamstede geopend, met een café-restaurant. Het rijk plaatste een radiobaken, hetgeen de uitvoering van den dienst gedurende de wintermaanden zeer ten goede kwam. De gemeente Haamstede werd door aankoop eigenaresse van het vliegveld. Te Vlissingen werd door het rijk een radiobaken geplaatst. MIDDELBURG Het verkeer. Gisteren zijn 36 personen wegens over treding* van verkeersbepalingen verbali- seerd en de politie zal voortgaan met streng optreden tot dat ieder begrijpt hoe zij of nij zich in deze te gedragen hebben. RITTHEM Chr. Vereeniging van Krankzinnigenzorg. De afdeeling Ritthem van de Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinni gen in Zeeland hield Dinsdagavond haar algemeene jaarvergadering, welke op de gebruikelijke wijze werd geopend. De ontvangsten over 1934 bedroegen 48.57 en de uitgaven 48.10. Het ledental bleef stationnair. De burgemeester P. W. ter Haar, deed als afgevaardigde uitvoerig verslag van de algemeene vergadering te Bergen op Zoom gehouden. De aftredende bestuursleden H. M. van de Putte en B. J. de Metf werden herkozen. Tot afgevaardigden naar de a.s. alge meene vergadering op de stichting „Vrede rust" y/erden benoemd de heeren ds. G. de lllflIIIIIIIIIIIIflIIIIIIIIIM zijn de laatste tijd verschenen. biedt U keuze op elk gebied. Telef. 348. Badhuisstraat 15. Illilllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllilillllllllllllllll Ru en I. Tange en tot hun secundi J. Lijnse en H. M. van de Putte. Een spreker zal worden uitgenoodigd dezen zomer tn de Hervormde Kerk te Rit them in het belang der stichting op te tre den. ST. LAURENS Diefstal met braak. Tijdens de afwezigheid der bewoners is dezer dagen ingebroken in de woning van zekeren A., wonende te St. Laurens. Uit een in de kamer staande kast werd een bedrag aan geld ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. BRESKENS Een bondsdag. De bondsdag van de afdeeling Zeeland van het Nederlandsch Verbond van Jonge Vrouwen- en Meisjesvereenigingen zal dit jaar gehouden worden te Breskens op Woensdag 10 Juli. Met een extra provin ciale boot zal van Vlissingen uit de Schelde worden overgevaren. In de Hervormde Kerk te Breskens zullen spreken mevr. Tonsbeek-Ten Cate te Kam perland en Da. L. C. Dufour te Groede. Verder zal door Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen een autotocht worden gemaakt. BIERVLIET W. P. Verplanke f Gisterenmiddag is de heer W. P. Verplan ke, burgemeester van de gemeente Bier vliet, overleden. De overledene is 67 jaar oud geworden hij werd in 1932 tot burge meester benoemd. SCHOONDIJKE Loop der bevolking. Ingekomen: S. W. Taillie en gezin van IJzendijke A. de Regt van Zaamslag L. M. Aerts (wed. J. de Coninck) van IJzen dijke P. J. van Waesvan Hoofdplaat A. C. Vermeulen van Breskens Joz. de Neef van Cadzand S. C. Jansen de Rooij van Oostburg L. J. en A. Wiebrecht van Wie- ringen A. A. Leenhouts van Cadzand C. L. Overmeire van Waterlandkerkje J. Robijn van Breskens. Vertrokken: J. W. Verduijn naar Breskens M. Koens naar Zuiddorpe M. 'Verherbrugge naar IJzendijke, J. P. Cruson en gezin naar Breskens C. Schijve- Eek hout naar DordrechtP. K. Ritico naar Breskens Joh. J. Risseeuw naar Oostburg P. Ras naar Cadzand L. van der Hooft naar IJzendijke J. de Jonge naar Axel J. P. de Klerck naar Zuidzande. WATERLANDKERKJE Loop der bevolking. Ingekomen: J. M. Tollenaar A. J. Meulendijk E. B. Goebert, allen van IJzendijke M. van Ootegehm van St. Mar- griete. Vertrokken: E. M. de Milliano naar Woensdrecht A. M. Sturm, S. M. van Dierendonck, H. Torbijn en gezin, P. B. Goole en echtgenoote, allen naar IJzen dijke Iz. Beerens en gezin naar Sluis C. L. Overmeire naar Schoondijke. GOES Oliebollendag. De oliebollendag ten bate van het crisis comité is gisteren uitstekend geslaagd. Niet minder dan 23000 k 24000 oliebollen zijn verkocht. De bruto-opbrengst was 1192, de netto-opbrengst zal ongeveer 950 k 1000 zijn. KLOETINGE Bezwaren tegen grenswijziging. Gisterenavond hield de Chr. Hist. Kies vereeniging alhier een zeer druk bezochte vergadering onder leiding van den heer C. Kousemaker. Deze vergadering was be legd om te bespreken de zienswijze der kiesvereeniging ten opzichte der samenstel ling- van de kandidatenlijst voor de verkie zing van de commissie, welke met den raad zal hebben te feeslissen over de aanhangig zijnde grenswijzigingsplannen. Nadat de voorzitter een breede uiteenzetting van een en ander had gegeven, werd besloten, den afloop der op heden te houden stemming voor den gemeenteraad' af te wachten om de bovenbedoelde candidatenlijst in te zen den. Hierna werden de wijzigingsplanneü voor zoover bekend in den breede bespro ken. Algemeen was men van oordeel, daö de gemeente Kloetinge zich tegen bedoelde grenswijziging moet verzetten. De allesbe halve democratische houding in het alge meen ten opzichte van de gemeente Katten- dijke, werd scherp becritiseerd. Besloten werd, zooveel mogelijk, de actie tegen eenige annexatie te verscherpen. Hierop werd tot stemming overgegaan. Als can- didaten werden gekozen 1. K. K. Maar- tense 2. A. de Maker 3. A. C. Lankester 4. J. J. Snoek en 5. D. Sinke. Na rondvraag, die nog een en ander de verdere ontwikkeling der te voeren actie betrof, werd deze vergadering, nadat de secretaris was voorgegaan in dankgebed, door den voorzitter gesloten. TERNEUZEN Het stop te Ternaaien en de sluis te Terneuzen. De correspondent van het „Vad." te Brussel meldt Sedert eenige dagen wordt op zekere re- geeringsdepartementen alhier verteld dat' officieuze onderhandelingen aan den gang zouden zijn tusschen Den Haag en Brussel over het wegnemen van het beruchte stop, te Ternaaien en het bouwen van een nieuwe zeesluis, voor de haven van Gent, te Ter- neuzen. Van deze geruchten is ook gewag, gemaakt in een te Gent, ten stadhuize, ge houden persconferentie, waar burgemeester Vanderstegen o.m. verklaard heeft dat, mede dank zij het jongste bezoek, door de Belgische Kamerleden en Senatoren aan de havén van Gent en het zeekanaal ge bracht, de Belgische regeering meeren meer neiging blijkt te hebben om het stop van Ternaaien weg te nemen, in ruil van welke toegeving de door Gent zoo zeer ge- wenschte nieuwe zeesluis te Terneuzen zou mogen worden gebouwd. Op dezelfde con ferentie is ook nog gezegd, dat de Gentsche stedelijke autoriteiten deze kwestie niet uit het oog verliezen en met de meeste aan dacht de besprekingen volgen welke tus schen de Nederlandsche en Belgische regee ringen gevoerd worden.. HOEK Aangehouden. Door de rijkspolitie te Hoek is aan ge- houden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld zekere J. F. J., woon achtig te Sluiskil, als verdacht van het ple gen van een zedenmisdrijf. NOORDGOUWE Ontslag. Met ingang van 1 September a.s. is aan den rijks-^dwachter brig.-tit. J. Braven- boer te Noordgouwe, op diens verzoek eer vol ontslag uit zijne betrekking verleend. Openbare middelen van vervoer. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten afwijzend te bes^iKken op het verzoek van J. Eggebeen te Wolphaartsdijk, om vergun ning tot het in werking brengen van een dagelijkschen autobusdienst van Oud-Sab- binge over het Wolphaartsdijksche-veer en Oostkerke naar Goes, en omgekeerd. Ingrijpende beperking van den Zeeuwschen varkensstapel. Het schijnt in de bedoeling te liggen den Zeeuwschen varkensstapel belangrijk te be perken. In een vergadering van vértegen- woordigers der Zeeuwsche landbouworgani saties, werd althans medegedeeld, dat het aantal varkens boven de 20 K.G. hetwelk aan Zeeland werd toegewezen, vorig jaar 55.000 bedroeg en nu is teruggebracht tot slechts 37.801, alzoo een vermindering van ruim 31 pet., daarbij dus inbegrepen de fokzeugen en fokbeeren. De vertegenwoordigers van genoemde organisaties achten een zóó vergaande ver mindering onaanvaardbaar. Een beperking, waardoor zelfs de huisslachtingen worden aangetast, gaat te ver en ontneemt aan be drijven, die er in bepaalde deelen van Zee land toch ook zijn, waar men zich jaar in jaar uit met de varkenshouderij heeft bezig gehouden de bestaansmogelijkheid. Alleen voor de huisslachtingen zouden reeds 36000 varkens noodig zijn. Bovendien worden in Zeeland nog ruim 4500 fokzeugen en fokbeeren gehouden. Besloten werd dan ook dringend te verzoeken een hoogera toe- wyzing; toe te staan.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1