1000 500 300 25 EERSTE BLAD No. 339 73e Jaargang 1935 Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Jr., Wolstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6G28T ia «juni Verschijnt Dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS POST - LASTPOST. VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Wegens sterfgeval zullen de bureaux van de „Vlissingsche Courant" Maandag 17 Juni van 12 tot 3 uur gesloten zijn. Onweer. Gisteravond van acht uur af werd voort durend ver verwijderd gerommel gehoord en ook kon men duidelijk het weerlichten waarnemen. Omstreeks 10 uur kwam de bui naderbij' en voortdurend doorkliefden felle bliksem schichten het pikzwarte zwerk, meermalen gevolgd door zware donderslagen. De bui ging vergezeld van een regenbui, waarbij de regen bij stroomen neerviel. Het spreekt vanzelf dat de riolen de enorme watermassa's niet konden verzwel gen en op verschillende plaatsen stonden de straten blank. Ook in vele woningen werd last onder wonden van de enorme watermassa's. Van cngelukken door het hemelvuur ver oorzaakt hebben wij niet gehoord. De bui hield tot ongeveer half twaalf aan. Toen was de rust in de natuur terugge keerd. Uit de officieele mededeeling van het Kon. Ned. Met. Instituut blijkt dat hier gisteravond de meeste regen is gevallen, pi. 29 mM. Een jubileum. Heden herdenkt de heer P. Ree, gezag voerder op een der mailbooten van de stoomvaart maatschappij „Zeeland", den dag waarop hij vóór 25 jaar als zoodanig benoemd werd. Verplaatsing P. T. en T. De schrijver op arbeidsovereenkomst C. G. de Steur, thans werkzaam op het post en telegraafkantoor te Breda, wordt met in gang van 1 Juli a.s. verplaatst naar het Ingenieursbureel alhier. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het bezoek van Z.K.H. Prins Sa'oed aan Schiphol. Eenige opnamen van het inter nationaal Concours Hippique te Amster dam. De bekende wielrenner Jan Pijnen burg te Tilburg met zijn eerstgeboren zoon. H.K.H. Prinses Juliana brengt een be zoek aan Leeuwarden. Een drietal foto's .van de explosie aan boord van d^sleepboot „Risico" te Alphen a. d. Rijn. Het zil veren ambtsjubileum van den burgemees ter van Nijmegen, den heer Van Kluyve. Ledenvergadering A.G.O. Deze vereeniging hield gisterenavond in een der lokalen van den heer Moeliker aan de Badhuisstraat, haar jaarlijksche leden vergadering, die, zooals het meerendeel dezer bijeenkomsten, zeer slecht bezocht Svas. De heer Van der Slikke opende deze bij eenkomst met een woo2'd van welkom tot de aanwezigen en deelde mede, dat van twee bestuursleden bericht van verhindering was ingekomen, terwijl er een vacature in het bestuur was, door het vertrek van den heer Van Walt Meijer. Aan dezen laatste was by Zijn vertrek een dankbetuiging gezonden yoor de diensten als bestuurslid bewezen. Daarna kreeg de heer Van Nouhuijs het Woord tot het voorlezen der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Het jaarverslag vermeldde o.a. dat 't jaar begonnen was met 493 leden, terwijl in Mei 1935 het aantal leden 448 bedroeg, wat te Wijten was aan de vlottende bevolking onzer stad, maar tot welke vermindering ook bij droeg de eigenaardigheid om gemakkelijk yan de eene vereeniging naar de andere over te gaan. Ook werd gememoreerd, dat er dit seizoen 6 avonden werden gegeven, waaraan eenige beschouwingen werden ge- Wijd. De secretaris had den dank in ontvangst te nemen voor het vele werk, noodig voor het ineenzetten der avonden, verricht. Bij ontstentenis van de peningmeoste- yesse, mej. Gasille, las do voorzitc6r het fi- aancieele yerslag yoor, waarna de reke ning en verantwoording, sluitende in ont vangsten en uitgaven tot een bedrag van 2293.23 met een batig saldo van 286.94 door mevr. De Vries en den heer Sitsen werd nagezien en accoord bevonden, waarop décharge en- dank aan de permingmeeste- resse volgcfe. De vacature-Van Walt Meijer werd ver vuld door de benoeming van den heer Van der Jagt, terwijl het aftredende lid, de heer Iemhof werd herbenoemd. Bij de rondvraag gaf een der aanwezigen eenige desiderata op voor het volgende sei zoen, waarna de voorzitter met een woord van dank voor de opkomst om rond 9 uur de bijeenkomst sloot. Alhambra-theater. Het geheim van Joliann Orth. Eén avond kampioen. Of de eerste film meer of minder vrij naar de historie gemaakt is, komt er minder op aan. Een feit is, dat de goede spelers als Paul Wegener, Ludwig Diehl en in het bij zonder de amusante Paul Hörbiger weer zeer te aanschouwen spel geven. De regie is uitstekend. Het oude Weenen herleeft grootsch. Zoo het keizerlijk hof en het amu sement. Daarbij schitterende fotografie. Een film, die heel veel te prijzen heeft. Wij verplaatsen ons naar Weenen van het jaar 1887. Uit de Balkan komen oproerige berichten. Door Rusland's toedoen hebben de Bulgaren hun. vorst Alexander ven Bat- tenberg weggejaagd. Een den tsaar welge vallige vorst zal den troon te Sofia bestij gen, hetgeen gelijk staat met inlijving van OostenrijkHongarije door Rusland. De opstandige jeugd, in den vorm van jeugdige officieren, veroordeelt de trage en voorzichtige gang van zaken der regeering en schuift den vooruitstrevenden en ener gieken aartshertog, Johan Salvador, naar voren. Rusland komt de oorlog ongelegen en keizer Franz Joseph wenscht den vrede. Een- Bul gaarsche eerzuchtige vorstin zal het streven der jeugdige officieren steunen. De liefde van Johan Salvador voor een Ween- sche zangeres echter is oorzaak, dat alle plannen falen waarbij de aartshertog rang en waardigheid moet afleggen. Toen Johan Orth zich als kapitein van een driemaster „Santa Margherita" op zee bevond, verongelukte zijn schip bij Kaap Horn, waarna de tragiek zich over dit leven sluit. Men heeft nooit mee. iets van hem vernomen. Helen Twelvetrees en Maxie Rosenbloom, wereldkampioen zwaar-middengewicht, tre den o.m. op in de film „Eén avond kam pioen", welke de geschiedenis behandelt van twee jonge menschen, wien de godsdienstige opvattingen van den vader en de eentonig heid van hun dorpje een bron van ergernis zijn. De jongen is een geboren bokser, doch zijn debuut is een hopelooze mislukking. Het meisje, Zilian, krijgt echter een betrek king en door haar toedoen krijgt de broer een kans in de sportwereld. Edoch, een moord komt deze kans bederven. Vrijwillig neemt de broer de schuld van de zuster op zich. Na de verwerving van het wereldkam pioenschap wordt de sportheld dan ook ge arresteerd en ondergaat onschuldig de dood straf. Een simpele grafsteen „Buck We reldkampioen" is het einde. Vooral het slot is hier treffend en meesterlijk vertolkt, al leen daarom al onze waardeering waard. Luxor-theater. Duke, het wonderpaard van den Sheriff. De wereld zonder masker. Wie van een spannende, boeiende, verma kelijke, technisch wetenschappelijke film ge nieten wil, is verplicht de door Harry Piel geregisseerde Lumina-film „De wereld zonder masker" te gaan aanschouwen. Har ry Palmer (Harry Piel) heeft met dr. To bias Bern (Kurt Vespermaim), die tever geefs zoekt naar een volmaakt televisie ontvangapparaat, toevallig het ideale toe stel ontdekt, waarmede zij door de muren heen zien. Allerlei avonturen vloeien daar uit voort, daar gepoogd wordt him de uit vinding afhandig te maken, doch Harry is door de uitvinding den listigen belagers steeds te slim af, zoodot hij, zij het ook op 't nippertje, nog in de gelegenheid is, met z'n vriend het apparaat voor een jury te de- monstreeren en op den eersten prijs beslag te leggen. Schitterend spel geven beide ac teurs, doch ook Olga Tschechowa, Annie Markart en de verdere bezetting doen zich van hun beste zijde kennen. Als tweede hoofdnummer gaat weer een sensationeele Wild-West volgens het beken de recept met John Wayne, Noah Beery, Mr.e Madison enz. benevens 't wonderpaard Duke in de hoofdroten. Ook hier spanning en vroolijkheid te over. Met het voor-programma, dat journaal en een geestige Amerikaansche klucht brengi,, een aantrekkelijk programma, MIDDELBURG De winkelsluiting. De heer Jeronimus heeft zich met een schrijven tot den gemeenteraad gewend, waarin hij schrijft, dat de mededeeling van Burg. en Weth. in de zitting van 5 Juni, dat van hen geen voorstellen zijn te ver wachten tot wijziging van de verordening ingevolge art. 9 der Winkelsluitingswet, ten einde aan de bezwaren van de banket bakkerspatroons teg'emoet te komen, hem aanleiding geven den raad de navolgende wijziging in overweging te geven. Toe te voegen achter art. 1 der verorde ning „Nochtans wordt voor banketbak kerswinkels, waarvoor in het eigen bedrijf banketbakkerswaren worden vervaardigd en ten verkoop aangeboden gedurende de maanden Juni tot en met September het sluitingsuur bepaald op 10 uur des namicr- dags". In de toelichting wijst de heer Jeronimus erop, dat het tot heden niet gebruikelijk is, dat banketbakkerswinkels op Zondag te Middelburg geopend zijn. Ofschoon een te genstander van de streng beperkende bepa lingen voor den Zondag, omdat deze o.a. nimmer effectief kunnen zijn in een land a.le Nederland met sterk verschillende op vattingen omtrent plaatselijke behoeften aan d© onderlinge korte afstanden, is de heer Jeronimus anderzijds een tegenstander van openstelling op Zondag, daar waar die tot heden niet gebruikelijk is. De banketbakkers hebben eenstemmig verzocht op Zaterdag een half uur langer open te mogen zijn. Zij wijzen er op Zon dags gesloten te zijn. Bm'g. en Weth. ver liezen uit het oog, dat de banketbakkers v/ettelijk bevoegd zijn op Zondag 6 uur open tc zijn. Hieraan voegt de heer Jeronimus nög toe, dat dergelijke waren op Zondag in de nabu rige plaatsen kunnen wc;J:t gekocht. Het motief van Burg', en Weth. is. dat de meer derheid van de winkeliers geen langere openstelling wenscht. Gaat het aan een vakgroep ten deze afhankelijk te stellen van een bevolkingsgroep Volgens het in zicht van den heer Jeronimus niet. Overwogen is de faciliteit afhankelijk te stellen van het gesloten zijn op Zondag, met het oog op juridische bezwaren, is dit nagelaten, ofschoon een sub-amendement bij den heer J. geen bezwaar zou ontmoe ten. Men zal toch kwalijk durven tegen spreken, dat de geringste mogelijkheid tot verplaatsing van koopkracht moet worden tegengegaan en zeer zeker in dezen voor den geheelen middenstand benarden tijd. Men verlieze niet uit het oog, dat omzet met verdiensten in dergelijke bedrijven aan tal van andere bedrijven stimulans tot koop en werkkracht geeft. Dc verkeersweek. De politie heeft ook gisteren haar actie in het belang van veilig verkeer voortgezet en zich speciaal gericht tot de bestuurders van bespannen voertuigen, handkarren e.d., maar ook de andere weggebruikers hadden af en toe waarschuwingen wegens een of andere overtreding te incasseeren. Heden zou de controle op allen, die van de openbare straten en wegen gebruik ma ken, worden voortgezet, waarbij het nog bij waarschuwingen zal blijven. Maar dan zijn de lessen afgeloopen eri volgende week be gint het examen dan zal van iedere gecon stateerde overtreding onverbiddelijk zonder aanzien des persoons proces-verbaal wor den opgemaakt, waarbij de politiemannen dispensatie hebben van de verplichting di rect een oproeping uit te reiken, doch waar bij de verbaliseerde natuurlijk toch de gele genheid behoudt zich tot overleg bereid te verklaren. Men lette dus op, pardon wordt niet meer gebruikt. RITTHEM Gemeenteraad. Vergadering van Woensdag 12 Juni 1935. Voorzitter de heer P. W. ter Haar. Aanwe zig alle leden. Van Ged. Staten is de begrooting van het dienstjaar 1935 teruggezonden, aangezien de toenemende financieele moeilijkheden voornamelijk als gevolg van het sterk te- rugloopen van de uitkeering per inwoner uit het gemeentefonds enz. het noodig maken onverwijld bijzondere maatregelen te tref fen, opdat aan de dreigende verslechtering van den financieelen toestand het hoofd wordt geboden. Uitvoerige besprekingen vinden dienaan gaande plaats over het feit hoe en wat op de uitgaven in de gebeente Ribben bezui nigd k n "'orden. Wat de kosten van ver- verschingc i enz. von de vergaderingen aangaat, is de raad eenparig van oordeel dat het niet buitensporig is te achten, in dien bij het houden van raadsvergaderingen koffie alsmede sigaren worden geserveerd, temeer waar het presentiegeld ad 5 per lid per jaar zeer miniem is in vergelijking met het presentiegeld van raadsleden in an dere gemeenten. Derhalve werd besloten dezen post te handhaven. Ook was door Ged. Staten aangedrongen om den post uitgetrokken voor het onder houden en schoonhouden van het openbaar slachthuis te verlagen. Deze post was ta melijk hoog uitgetrokken, maar in aanmer king dient genomen te worden dat talrijke verbeteringen aan het slachthuis zijn aan gebracht en een ijzeren rookplaats aange bracht is. Bovendien staat hier ook weer tegenover dat aan de overige gemeentege bouwen voor een miniem bedrag aan werk zaamheden zal moeten worden verricht. Be sloten wordt derhalve een gedeelte van de kosten voor het onderhoud van het slacht huis op het dienstjaar 1936 te brengen. Door het verlagen van diverse posten is een bedrag van 650 verkregen, hetwelk zal worden gereserveerd voor volgende dienstjaren. Burg. en Weth. waren van oordeel, dat wellicht een som van 150 van den post onvoorziene uitgaven hierbij ware te voe gen, doch de raad besloot den post onvoor ziene uitgaven op het oude bedrag te hand haven, gezien de werkloosheid in deze ge meente, en de uitgetrokken post voor werk verschaffing binnen afzienbaren tijd zal zijn verbruikt. Wat het tarief der schoolgelden betreft zij vermeld dat ingevolge het ingediende be- zuinigingsontwerp een geheel anderen grondslag voor het samenstellen der school geldkohieren zal worden vastgesteld. Wan neer het ontwerp van wet het Staatsblad heeft bereikt, zal onverwijld tot het vast stellen van een nieuwe schoolgeldverorde ning worden overgegaan. Bij de rondvraag vinden nog enkele be sprekingen plaats betreffende de werkob- jecten voor werkverschaffing en wordende desbetreffende bepalingen besproken. OOST- EN WEST-SOUBURG Ongeluk bij gymnastiek-oefeningen. Vrijdagavond is het meisje M., wonende alhier, bij gymnastiek-oefeningen in de rin gen, daaruit gevallen, waarbij zij zoo onge lukkig terecht is gekomen, dat haar rech terpols bleek gebroken te zijn. Gevonden voorwerpen. Damestasch met inhoud bij De Nooyer, Nieuwstraat 39 kinderschoentje bij v. d. Klooster, Nieuwstraat Vulpen bij v. d. Berge, Kanaalstraat 109 Rijwielplaatje bij v. d. Ende, Ritthemsche straatSjaal bij Roose, Middelburgsche straat 30 dames- corset bij Walrave, Vlissingschestraat 68 rijwielplaatje bij Steenhuyzen, Hobeinstraat 55, Vlissingen idem bij v. Hellekom, Nieuwstraat 53. 1JZENDIJKE Gemeenteraadsverkiezing. De uitslag der gehouden gemeenteraads verkiezing' is als volgt Uitgebracht werden 1166 geldige stem men, 70 ongeldige stemmen. Lijst 1, Protestantsche lijstI. Schijve 219, H. Giljam 35, J. van Bortel 19, A. I. de Meijer 4, Abr. Fortrei 1, P. Jansen 3, P. Rosseel 1, P. Hubregtsen 1, samen 283 stemmen. Gekozen I. Schijve (aftr.) en H. Giljam. Lijst 2, Vrije lijst J. van Geelkerken 82, A. P. Boeije 2, samen 84. Niet gekozen. Lijst 3, Vrije R.-Kath. lijst E. G. A. Haverbeke 166, Aug. Claeijs 7, A. H. van Waes 8, S. J. van Poucke 6, samen 187 stemmen. Gekozen E. G. A. Haverbeke. Ljjst 4, Vrije R. Kath. Arbeiderslijst J. B. de Wilde 79, V. Driessens 3, E. B. de Pauw 15, E. B. Sutin 3, A. J. van Kerk- voorde 0, samen 100 stemmen. Niet ge kozen. Lijst 5, Vrije R. Kath. lijstP. A. Wijffels 351, C. C. Mullaert 15, Tr. V. de Milliano 6, P. L. de Meijer 8, samen 380 stemmen. Gekozen P. A. Wijffels (aftr.), C. C. Mul laert (aftr.), Tr. V. de Milliano. Lijst 6, Volkslijst (R.-K.)A. Cammaert 132 stemmen, E. J. de Silva 0, samen 132. Gekozen A. Cammaert (aftr.) Thans zullen in den raad zitting hebben 5 R.-K. en 2 Protestanten. De laatste heb ben 1 zetel gewonnen. Door een auto overreden. Donderdagavond werd het 6-jarig jon getje van J. de M. door een auto aange- "len. Met ernstige wonden aan hoofd en beo. en werd het jongetje opgenomen. Het is naar het ziekenhuis te Oostburg over gebracht Een teerhartige: Bode wil je liefst niet bellen 'tis zoo'n last voor kleine zus Gisteren nog kreeg 't wurm een stuipie; Stop 't maar stilletjes in de bus Een gepensionneerde: Bode wil je altijd bellen Da's een zaak van groot belang Anders moet ik kijken, wachten, En maar draven door de gang. Een doove: Bode wil je krachtig bellen? 'k Ben wat aan den dooven kant l En ik hunker elk momentje Naar 't bezorgen van m'n krant. Een zenuwachtige: Bode wil je tweemaal bellen? Eén keer is voor groentekar, Bakker, vischvrouw, melkboer, slager; Anders raak ik in de war. Een gemakzuchtige: Bode wil je 's morgens bellen? Maar des middags liever niet, Aangezien ik na den eten Graag m'n oogen eens verschiet. Een kraakzindelijke: Bode wil je acht&rlangs gaan, Als je 't een of ander hebt? Zonde van m'n mooie stoepie, Als daar ieder over klept Een achterdochtige: Bode wil je voorlangs komen Want de buurt aan d'achterkant Vind ik, onder ons gesproken, Erg nieuwsgierig en astrant. Een dierenvriendin: Bode 1 wil je 't hekje sluiten Want daar is het immers voor? Anders gaat m'n lieve Fokkie Er nog stiekempjes vandoor. Een echtvriendin: Bode Iaat je 't hekjen open Ik moet huizen met m'n man; Als ie op z'n fiets naar huis komt, Staat 'm hekje-toe slecht an. Eén van penning tien: Bode wil je maar niet bellen Voor een brief of voor een krant Wel voor 'n pakkie en p-w-tje Dit hoort niet in vreemde hand De postbode: Zooveel hoofden, zooveel zinnen 'k Raak warempel in de war Lieve menschen, staakt je wenschen Want het wordt me veel te bar Mag ik ook ten slot iets wenschen? Wordt maar gauw analfabeet Want de post, die groote lastpost, Schaft je toch maar louter leed. TELESCOOP. GOES Autobus verbrand. Gistermorgen is de autobus van den heer M. de Bart, te Goes, die eiken morgen het Goessche personeel van de Zeeuwsche Con fectiefabriek naar Middelburg brengt, op den terugweg, onder 's Heer Hendriks kinderen in brand gevlogen. De heer De Bart, die zelf chauffeerde, wist het vuur in den motor met een minimax te blusschen, doch de carosserie brandde ge heel uit. Kortsluiting moet de oorzaak zijn. WESTDORPE Diefstal van vee uit de weide. Ten nadeele van den landbouwer van W. ts Westdorpe zijn uit diens onder de ge meente Westdorpe in den Canisvlietpolder gelegen weide, een tweetal anderhalf jarige runderen ontvreemd. Bij een door de politie ingesteld onderzoek bleek dat de runderen zich onder beheer be vonden van de Belgische douanen, die ze onder de gemeente Wachtebeke hadden in beslag genomen. Kanaal door Zuid-Beveland. Voor verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland en verhooging van de spoor wegbrug over dat kanaal bij Vlake met bij komende werken, zullen ten algemeenen nutte, ten name van het Rijk worden ont eigend verschillende perceelen in de ge meenten Wemeldinge, Icrseke, Scbore en Kruiningen,

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1