WOENSDAG 12 JUNI 500 300 25 EERSTE BLAD No. 136 73e Jaargang 1935 DilpveFirma F. VM BE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. TeintID. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen G EMEENT EBESTUU R Flitsen MINISTER GEIISSEN EN DE MIDDENSTAND. STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS ft h°U- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2,20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel méér 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij. verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VERKIEZING VAN LEDEN VAN DEN GEMEENTERAAD. De Voorzitters van de Hoofdstembureaux in de kieskringen i; II en III ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad, maken bekend, dat op Vrijdag 21 Juni 1935, des voormiddags ten 10 uur, openbare zittingen zullen gehouden worden ter vaststelling ten aanzien van iedere ingeleverde candidaten- lijst van a. het aantal stemmen op ieder der candi- daten uitgebracht b. de som van de aantallen stemmen, be doeld onder a (nl. het stemcijfer) en wel voor Kieskring I in het Hoofdstembureau ten Gemeentehuize (Trouwzaal) voor Kieskring II in het Hoofdstembu reau in het schoolgebouw aan de Bouwen Ewoutstraat (gymnastieklokaal) voor Kieskring III in het Hoofdstembu reau in het schoolgebouw aan de Groote Markt (gymnastieklokaal). Vlissingen, 12 Juni 1935. De Voorzitters voornoemd, 'AN WOELDEREN. M. LAERNOES. M. J. HARTS. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat op Vrij dag 21 Juni 1935, des voormiddags ten 10y2 uur een openbare zitting zal worden gehouden ten Gemeentehiiize (Trouwzaal) ter vaststelling van den uitslag der verkie zing. Vlissingen, 12 Juni 1935. Dé Voorzitter vöornöemd, VAN WOELDEREN. VISCH- EN HENGELAKTE. De Burgemeester van Vlissingen, brengt ter openbare kennis, dat visch- en hengelakten voor het dienstjaar 1935-1936 moeten worden aangevraagd aan het bureau van politie in deze gemeente, waartoe al daar mede aanvraagformulieren worden verstrekt. Vlissingen, 12 Juni 1935. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Wanneer In zulke uiterst moeilijke tijden een nieuwe minister van economische zaken cptreedt, dan is het begrijpelijk, dat men zich afvraagt Welke lijn zal hij ten op zichte van de verschillende belangen aanne men, wat zal hij doen voor den midden stand?" Het leven van prof. Gelissen is te dezen opzichte een gesloten boek. Hij is een breed denkend man hij is serieus en hij staat actieve welvaartspolitiek voor, binnen het kader van den gouden standaard. Wij laten in het midden of hij voldoende op de hoog te is van muntkwesties om te dien opzichte een gefundeerde stelling te kunnen inne men, maar het feit, dat hg niet bij de pak ken zal neerzitten, tenminste als activiteit hem mogelijk gemaakt wordt, is een bewijs, dat hij vermoedelijk ook het middenstands- vraagstuk ter harte zal nemen. De middenstand heeft vele vrienden, maar ook groote vijanden. Niet de eersten de besten zien in de huidige organisatie van den distribueerenden middenstand een duur werkend efficient apparaat en zonder te durven zeggen, dat ook Prof. Gelissen zoo danig denkt, moet het van ons hart, dat een man, die efficiency, technocratie als uiterst begeerlijke objecten ziet, weinig zal kunnen voelen voor het peuterige kleinbe drijf met zijn even peuterige, zoo niet in wezen belangrijke problemen. De heer Gelissen is buiten geleerde, technocraat, ook electrotechnisch expert. Hij ijvert voor centrale electriciteitsvoor- ziening van Nederland, opdat de beschik bare energie zoo practisch mogelijk benut zal kunnen worden met de minst mogelijke kosten. Hij is organisator van verticale be drijven en mogen wij dan van hem ver wachten, dat hij den middenstand zal trach ten door de huidige structureele crisis te halen JVjj gelooyen van niet, Ongetwijfeld zal hij, plichtsgetrouw als hij is, zijn aandacht aan het middenstandsvraagstuk wijden, doch hij zal dit niet met liefde kunnen doen. Hij zal zich in die problemen niet speciaal vermeien, hij zal een vreemde in Jeruzalem blijven. Niemand zal hem dit kwalijk kunnen nemen. Daarom echter achten wij wél den tijd gekomen om een specialen directeur-gene raal voor den Middenstand te benoemen. Deze nijvere stand heeft recht op een spe cialen leider ten departemente, op een spe ciaal bureau uitgebreider dan dit momen-, teel het geval is. Men zal zich afvragenwat kan een directeur-generaal méér doen dan een amb tenaar, die speciaal met middenstandszaken belast is? Dit antwoord is spoedig gege ven. Wanneer de regeering een directeur- generaal benoemt, beteekent dit een krach tig naar voren brengen van het brandende economische vraagstuk het is ten eerste een kwestie van prestige en de erkenning, dat de middenstand daarop recht heeft, is tevens een prikkel om intensieve aandacht aan dien stand te besteden. Er is voor den middenstand nog betrek kelijk weinig gedaan. Er zijn symptomen echter, die wijzen op een kentering te dezen opzichte. Het Instituut voor den Mid denstand ontplooit meer energie en zeer belangrijke studies hebben reeds het licht, gezien. Dit instituut wil onder meer wer ken aan „eigen opvoeding van den midden stand", waaraan het helaas nog ontbreekt. Een directeur-generaal kan tevens be dragen tot een betere ontplooiing van de. verschillende middenstandsorganen, tot een hechtere organisatie en tot een inniger ge meenschapsleven. Juist, omdat de nieuwe minister een in dustrieel organisator is, dient een tegen wicht te worden aangebracht. Dit tegen wicht kan een krachtige directeur-generaal voor den middenstand te zijn. De2e. functionaris zal zijn1 aandacht moe ten besteden aan het vraagstuk der distri butie-kosten, een der belangrijkste punten om naar een lager levensniveau te' kunnen gaan hij zal dienen te zoeken naar eèn co-ordinatie van het groot-winkelbedrijf in al zijn variaties en den onafhankelijken middenstander. Hij zal hebben te peilen, wat er bij de verschillende groepen leeft ten opzichte van de ordening van ónder-op en wanneer hij meent, dat een ontluikende or deningsgedachte in een bepaalde groep levensvatbaar is, dan zal hij daaraan de noodige steun verleenen. Hij zal het cen trale punt zijn voor de verschillende ge meentelijke middenstandsinitiatieven, ten einde op een gegeven moment te kunnen bestudeeren of een gemeentelijk object niet kan worden uitgebreid tot een centraal ge geven. Bg de vele zeer belangrijke vraagstukken, die momenteel de toekomst van de midden standers beheerschen, is een betere regee- ringsoutillage dringend geboden. Sluiting tentoonstelling Aquarium- en Terrariumvereeniging „De Walchersche Natuurvrienden". Goed geslaagde expositie. De band, die gelegd is tusschen de lief hebbers der natuur, is door deze tentoon stelling ongetwijfeld hechter geworden en heeft zeker geleid tot meerdere waardee ring voor het werk der vereeniging. Hoewel het aantal bezoekers niet aan de verwachtingen heeft beantwoord, mag het bestuur toch terugzien op een goed ge slaagde expositie. Met liefde is door de leden der vereeniging het geheim van het wondere leven onder den waterspiegel aan de bezoekers verhaald. Wij kunnen dan ook gerust zeggen, dat iedereen, die deze ten toonstelling bezocht, voldaan huiswaarts is gekeerd. Nadat gisteravond voor het laatst de ge legenheid bestond het „Aquarium" te be zichtigen, heeft de voorzitter, de heer M. A. Braat, de tentoonstelling te 10 uur ge sloten. In waardeerende bewoordingen bracht hij dank aan allen die behulpzaam waren ge-, weest bij het moeilijke werk van den op bouw der expositie. In het bijzonder bracht de heer Braat dank aan het kerkbestuur voor de beschikbaarstelling van het ge bouw, dat zich voor het doel zoo uitstekend leende. Als wij terugzien op de resultaten van deze tentoonstelling, mogen we niet on tevreden zijn, aldus spreker, daar alles nog betrekkelijk nieuw is voor het publiek. Met de hoop uit te spreken dat een volgende maal het bezoek nog grooter moge zgn, sloot de voorzitter deze tentoonstelling. En nu een brokje natuur in huis inge richt l Gaarne geeft de vereeniging hier over nadere inlichtingen. Een goed verzorgd aquarium Is ongetwijfeld een bron van veel genot. Het tramvervoer met de Pinksterdagen. Met de electrische tram werden op eer sten Pinksterdag vervoerd 3729 passagiers, den tweeden 6803 en den derden 5631, totaal 16.163. Het vorig jaar werden vervoerd op den eersten Pinksterdag 3763, den tweeden 9176 en den derden 7017, totaal 19.956. In 1933 resp. 4479, 8721 en 5831, totaal 19.031. Het nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De vliegtocht van eenige leden van het kabinet. Het vertrek van Waalhaven. Bezoek van H. M. de Koningin aan den Ve- luwschen, Landstormdag te Bamevel'd. Nieuwe zending dieren voor de Rotterdam- sche Diergaarde. Wedstrijden van plat- boüemjachten nabij Hellèvoetslüis. Een tweetal opnamen van.den hevigen brand, die gewoed heeft in de fabrieken van de Vereenigde Glasfabrieken te Schiedam. Het jaarlijksche rij jool van de Haagsche Studentenvereeniging. De aankomst van den Prins van de Hadjaz, Z.K.H. Emir Sa'oed aan het station te 's-Gravenhage. Het groote Pinksterkamp van de Padvin- dersvereeniging Nederland" te Goor. De HollandBelgië wielerwedstrijd op Eersten Pinksterdag te Duivendrecbt. Internati onale motorraces op Woudenstein te Rot terdam. Verkiezingsvergadering. Van het bestuur der afdeeling S.D.A.P. deelt men ons mede, dat van bepaalde zij den de bemerking zou zijn gemaakt, dat in de morgenavond te houden verkiezingsver gadering vrijwel geen gelegenheid zou zgn voor debat, daar immers twee sprekers het v/oord zullen voeren. Het bestuur verzekert ons echter, dat de indeeling van den avond zóó is geregeld, dat voldoende tijd overblijft voor gedachten- wisseling. MIDDELBURG De cactus-tentoonstelling. Bij de officieele opening van de cactus- tentoonstelling heeft de heer J. H. Koers namens de commissie van ontvangst dank gebracht aan den ontvanger der registratie en domeinen, die medewerkte om het gym nastieklokaal ter beschikking te stellen, de turnvereenigingen Achilles, Medioburgum en Ons Huis, die hun lessen opschorten, de heeren Wisse, Baljeu, Sanders en Voorthuij- sen voor hun velen arbeid voor de tentoon stelling. Laatstgenoemde heer kreeg een cactusalbum als souvenir. Verder bracht spreker dank aan de firma Verkade, die de origineele aquarellen der bekende cactus plaatjes afstond en ten slotte den heer Brande, den bekenden Domburgschen tuin architect, onder wiens deskundige leiding de geheele expositie tot stand is gekomen. Hierna droeg spreker de tentoonstelling over aan het bestuur. De Verkeersweek. Gisteren is ook te Middelburg de verkeers week begonnen, waarvan het doel is een bij zondere actie te voeren voor een veilig ver keer. Verschillende winkeliers maakten of zul len nog maken etalages die geheel op het veilig verkeer wijzen en er zijn er onder, die daarin o.i. uitstekend zijn geslaagd. Daarnaast is een groot aantal biljetten opgehangen, die aan het veilig verkeer her inneren. Maar het voornaamste werk ligt toch bij de politie, die bij de gewone surveillance speciaal op verkeers-overtredingen let en dan waar noodig een waarschuwing geeft. Het was gisteren voornamelijk te doen om de voetgangers het verkeer te leeren en vooral waar met Pinkster drie veel buiten lui in de stad waren, had de politie in het midden der stad, met name op de Markt haar handen -"ol om aan de daar aanwezi gen de eerste beginselen van goed verkeer bij te brengen. Zoo werd er gewaarschuwd voor het te veel in beslag nemen van de rij wegen door pratende menschen, waarbij dan veelal nog rijwielen, die in de hand wor den gehouden den weg versperren. Ook te gen het loopen met lange rijen of fietsen met enkele personen naast elkaar in de Langedelft zagen wij waarschuwend optre den. Auto over den kop geslagen. Gistermorgen reed de heer G. de Looze met een kleinen vierpersoonsauto over den MiddelburgKoudekerkschen weg, toen hij wilde uitwijken yoor een melkkar en daar o 9A0 von ftfSvg&i De mees voorkof^opP>"9 nn' hoor oo^- -en5Chen 660 n *oor° rw.morf Se^Lrfanddeelen^. bij tegen een paal aanreed. De auto sloeg over den kop en aan den anderen kant van den weg weer tegen een paal. Verschillende personen schoten te hulp, o.a. een passeerende Hollandsche automobi list. Toen het bleek, dat, ook na het inslaan van een ruit, de heer de L„ die alleen in den auto zat, niet uit zijn benauwde positie achter het stuur was te bevrijden, heeft men de kap van den auto uitgesneden en kon de heer L. toen uit den wagen geholpen worden. Oogenschijnlijk had hij geen letsel van beteekenis opgeloopen, maar om dit nader te onderzoeken is hij naar het Gast huis gereden in den auto van den passee- renden ingenieur, bovenbedoeld. De zwaar beschadigde auto is later opge haald en naar de garage te Middelburg ver voerd. Maatschappij van letterkunde. In de te Leiden gehouden vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche let terkunde is tot lid benoemd de heer dr. L. A. J. Burgersdijk te Middelburg. OOST- EN WEST-SOUBURG Een treffend sterfgeval. Gisterenmiddag had alhier een treffend sterfgeval plaats. Een van de bloempjesver koopsters ten bate van het Marine Sana toriumfonds, de 31-jarige mej. K. uit Vlis singen, werd, terwijl zij alhier haar liefde werk uitoefende, onwel, waarna zij bg de familie v. d. S. werd binnengebracht en eenige minuten later overleed. Het stoffelijk overschot werd des avond per ziekenauto naar Vlissingen overgebracht. Opheffing vereeniging. In een gehouden vergadering is besloten de mondorgelclub „Excelsior", onderafdee- ling van de Chr. Jongensclub „Samuël" op te heffen, daar de deelname der jongens te gering is geworden. De directeur, de heer C. Labrugère, vond hierin aanleiding om als zoodanig er het stokje bij neer te leggen. Het is wel jam mer. Velen die de jongens gedurende het 5-jarig bestaan hoorden, genoten van de mooie kamermuziek en zullen dit bericht zeker met spijt lezen. Door den heer L. Vader werd den heer Labrugère dank gebracht voor de groote moeite, die hij zich gaf om de vereeniging vooruit te brengen. Pryzen muziekconcours. Op het Maandag te Ierseke gehouden concours door den Bond van harmonie- en fanfarevereenigingen in Zeeland, behaalde de Chr. muziekvereeniging „Vlijt en Volhar ding te Oost- en West-Souburg, directeur de heer J. van Soelen, in de le afdeeling met 152 punten een 2en prijs. ARNEMUIDEN Een schietwedstrijd. De plaatselijke afdeeling der B.V.L. hield den derden Pinksterdag een schietwedstrijd, hierbij behaalden de heeren P. Boone P.Czn. een len prijs met 139 punten 2e pr. Jac. van Belzen Jooszn. 3e pr. D. Goedhart 4e pr, J. C. Coppoolse 5e pr. P. de Nooger Lzn. 6e pr. J. Cornelisse Izn. 7e pr. C. Schroevers Johzn. 8e pr. P. Janse Czn. 9e pr. J. Kramer Lzn. 10e pr. C. Boone Izn. lie pr. J. de Ridder Jaczn. 12e pr. H. Meulmeester 13e pr. A. Kodde 14e pr. J. Siereveld Jzn. 15e pr. J. Theune Azn. 16e pr. A. de Hamer Lzn. 17e pr. P. Poortvliet18e pr. M. Meulmeester Azn. 19e pr. P. de Vos 20e pr. J. de Nooger Lzn.; 2e pr. C. Joosse Jzn. 22e pr, A. Tramper 23e pr. M. de Rgke. De wisselbeker, welke reeds Zaterdag verschoten werd, werd met 59 punten door den heer J. C. Coppoolse bemachtigd. Deze wedstrijd werd met eenige opwek» kende woorden en het zingen van het helmus door den heer B. Franse gesloten. KOUDEKERKE Ringrgdery. Uitslag van de gehouden ringrijderij te paard op Dinsdag derden Pinksterdag. Ge reden werden 37 beurten. Na kamp le prijs J. Koole, 2e pr. J. Reïj- nferse, beiden 18 ringen 3e pr. J. de Pag- ter, 15 ringen 4e pr. A. Reijnierse, 14 rin gen 5e pr. J. Kluijfhout, 13 ringen 6e pr. Js. Stroo, 12 ringen 7e pr. P. Brasser, 11 ringen na kamp 8e pr. Jac. de Witte. 9e pr. D. van de Voorde, beiden 10 ringen na kamp 10e pr. W. Koole, lie pr. C. de Wij ze, 12e pr. A. de Lange, 13e pr. J. Harthoorn, allen 9 ringen na kamp 14e pr. D. Jobse, 15e pr. A. Verhage, 16e pr. J. Vreke, allen 8 ringen 17e pr. S. de Pagter, 7 ringen na kamp 18e pr. Jan de Witte, 19e pr. F. Brasser, beiden 6 ringen na kamp 20e pr. M. van de Driest, 21e pr. L. Jobse, 22e pr, J. Cyvat, allen 5 ringen na kamp 23e pr* D. Kluijfhout, 24e pr. P. Jobse, 25e pr. Js. Brasser, 26e pr. C. Bosschart, allen 4 rin gen 27e pr. W. Roelse, 3 ringen; na kamp: 28e pr. J. Verhage, 29e pr. J. Franse, bel den 2 ringen.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1