1000 500 300 150 100 25 DINSDAG EERSTE BLAD ÏVo. 130 73e Jaargang 1935 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Wolstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening E628T 4 JUNI Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCÏENIEÜWS De Aquarium-tentoonstelling. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. M. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f I.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Opening Prov. Staten. Ged. Staten van Zeeland hebben de ope ning van de eerste gewone zitting der Sta ten van dat gewest bepaald op Dinsdag 2 Juli a.s. des namiddags te half acht. De verkiezing van de leden van Gedepu teerde Staten zal plaats hebben in de ver gadering van Woensdag 3 Juli d.a.v. des yoormiddags te 10 uur. Geen spreekuur. De wethouder van onderwijs is, wegens ultstedigheid, verhinderd morgen het ge wone wekelijksche spreekuur te houden. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging, gevestigd te Vlissingen. Aan het jaarverslag van bovengenoemde Vereeniging, uitgebracht door den secreta ris-penningmeester, den heer J. de Merj, is het volgende ontleend De uitkomsten over het jaar 1934 zijn in financieel opzicht nog belangrijk gunstiger dan over het voorgaande jaar. Moest 1933 bewijzen of wij ons aan den gewijzigden toestand aan konden passen, 1934 moest aantoonen of deze resultaten van blrjven- jden aard waren. Nu we al de gegevens over 1934 verzameld hebben, kunnen wij een woord van groote tevredenheid uitspreken, dat alles zoo voortreffelijk geloopen is. Wan neer ook nu weer het aantal verpleegdagen zeer binnen de perken gebleven is, danken we dit voor een zeer groot deel aan de uit stekende controle. Evenals vorig jaar bren gen wij ook nu weer dr. Van der Bgl een woord van dank voor zijn belangrijken ar beid en wij zouden hierbij willen opmerken, dat een vereeniging voor Ziekenhuisverple ging niet buiten een voortdurend uitgeoe fende controle kan. De verstrekking van reglementen ging regelmatig door toch is het aantal leden wat nog niet in het bezit hiervan is zeer groot. Wij vestigen er nog eens de aandacht op, dat tegen betaling van 10 ct een ex. ten kantore der vereeniging verkrijgbaar is. Het verloop van het ledental was als yolgt i Ledental. Volw. Kind. Totaal 31.12 1934 8945 3055 12000 1/1 1934 8681 2988 11669 Meer 264 67 331 Totaal Ziekenfondsleden per 1-1 '34 6483 2417 8900 Totaal niet-Zieken- fondsleden per 31-12 '34 2198 571 2769 8681 2988 11669 Totaal Ziekenfondsleden per 31-12 '34 6714 2500 9214 Totaal niet-Zieken- fondsleden per 31-12 '34 2231 555 2786 8945 3055 12000 Uit dit staatje blijkt, dat ook in het af- geloopen jaar de groei van het ledental zich voortgezet heeft, wel niet in die mate als in voorafgaande jaren, maar toch nog altijd belangrijk. Zoo langzamerhand zullen we wel het maximum aantal leden bereikt hebben. Dat ondanks de verwoestende werking van de crisis alle leden zoo trouw blijven betalen, pleit zeker voor de onmisbaarheid onzer vereeniging. Het aantal royementen bleef ook nu weer tot een laag cijfer beperkt, zoodat gezegd kan worden, dat vrijwel alle leden hun plicht hebben gedaan. Uit de cijfers blijkt, dat het totale aantal zielen, aangesloten bij onze vereeniging, steeg van 11.669 tot precies 12.000, of met 331. Van de ongeveer 14.000 zielen van het ziekenfonds zijn nu lid onzer vereeniging 9214 of 314 meer dan aan het begin van het verslagjaar. Het aantal zielen niet-aan- gesloten bij het ziekenfonds steeg tot 2786 of 17 meer dan bij den aanvang van het jaar. Vrijwel de geheele toename van het ledental moet dus gezocht worden b\j de ziekenfondsleden. Overzicht van het aantal verpleegdagen „Bethesda" 191 patiënten met 3025 ver pleegdagen St. Joseph-ziekenhuis resp. 195 en 3198 Middelburg resp. 1 en 5 Amsterdam resp. 1 en 21 Antwerpen resp. 1 en 5Breda resp. 1 en 21Roermond resp. 1 en 6; Rotterdam resp. 2 en 55 Sliedrecht resp. 1 en 12 Utrecht resp. 3 én 53. Totaal 397 patiënten met 6401 ver pleegdagen. Het totaal uitgegeven bedrag bedroeg voor „Bethesda" 11.079.05 en voor het St. Joseph-ziekenhuis 11.298.20. In totaal werd aan de verschillende In richtingen betaald 22.939.50. r" De belangrijkste vraag was voor 1934 zullen wij de gunstige cijfers van 1933 kun nen handhaven. Toen toch was het aantal verpleegdagen teruggeloopen van 8487 op 6270 en bet aantal opnamen van 445 op 398. Nu het eindresultaat voor ons ligt, kun nen wij zeggen, dat het inderdaad gelukt is. Het aantal opnamen daalde met 1, ter wijl het aantal verpleegdagen steeg met 131, zoodat wij kunnen zeggen, gezien de stijging van het ledental, dat de gunstige uitkomst van 1933 ook in 1934 behouden bleef. Voor het eerst werd vorig jaar een begin gemaakt met op bescheiden schaal te be talen het vervoer van en naar een zieken huis. Hiervoor werd uitgegeven een bedrag groot 88.40. Waar dit bedrag loopt over een half jaar, kan het hiervoor geraamde bedrag ad 200, als voldoende beschouwd v/orden. De inkomsten bedroegen over 1934 pre- miën 27.863.55, interest 140.95 totaal 28.004.50. Het voordeelig saldo 1934 be droeg 1967.87 Ook in 1934 bleef ons geld belegd bij de Nutsspaarbank. In 't reservefonds werd ge stort 557.27, terwijl het winstsaldo als gemeld 1967.87 bedroeg ons bezit ver meerderde hierdoor met 2525.14. De premie-ontvangst bedroeg in 1934 27.863.55 in 1933 26.136.40 meer ont vangen in 1934 1727.15. Nu dit verslag weer is uitgebracht, willen wij allereerst een woord van dank brengen aan de leden voor de trouwe nakoming der verplichtingen. Dat in dezen moeilijken tijd een vereeniging als de onze, zich zoo goed van haar taak kan kwijten, danken wij uit sluitend aan de stiptheid onzer leden. Met de gemeente Vlissingen en de zie kenhuisbesturen hadden wij 't geheele jaar een prachtige samenwerking. Onzerzijds brengen wij hiervoor zeer gaarne een woord van dank. Strandconcert. De harmonie „St. Caecilia", directeur de heer André J. Geijsen, geeft morgenavond 8 uur een concert in de tent op den boule vard Evertsen, Programma: 1. „Marching Thro' Georgia", marsch, G. Miller. 2. Ouverture „La Petite Duchesse", F. Riccius. 3. Fantaisie „Cendrillon", Fernand Andrieu. 4. „Dans la Foret", suite agreste en 4 parties, Z .Bajus. a. Réveil de la Nature. b. Hymne d'Allégresse. c. Dilligence sous bois. d. Bücherons et Charbonniers. 5. „Granada", Marche, Garcia-Salabert, arr. Wittmann. 6. „Collins Tampons", Marche Militaire, J. Martin. 7. Fantaisie „Fra Diavolo, Au ter, Tilliard. 8. Fantaisie Italienne „Venise la belle", L. Pivet. 9. Fantaisie „Souvenir de Campine", Michel Krein. 10. Finale. Uitslag examens Binnenvaa-rtschool te Vlissingen. Geslaagd voor het diploma V.D. voor mo torvaartuigen P. J. Binkhorst J. van den Buuse, M. C. Kroon, P. Nagtegaal, L. van der Steen, J. J. Steurrijs en M. Wijgman. Voor het diploma V.D. stoomvaartuigen L. van der Steen, S. W. M. Roest en J. H. Runstraat. Voor diploma A motorvaartuigen H. W. Eekman. Voor diploma A stoomvaartuigenM. Stapel. Voor Bth slaagde C. N. van der Weijde. Voor V.D.th. slaagden J. C. L. van Ak keren en J. Lems. Cursus tot opleiding van Fröbelonderwijzeres. Hier ter stede wordt weer een cursus ge houden tot opleiding voor Fröbelonderwij zeres. In achterstaande advertentie worden daaromtrent nadere bijzonderheden mede gedeeld. Goedkoope reisgelegenheid met den prov. stoombootdienst. Op den 2en Pinksterdag zal er weder gelegenheid zijn tegen gereduceerden prijs een tochtje oj> de Westerschelde te maken van Vlissingen naar Ter Neuzen en terug. Evenals zulks op den Hemelvaartsdag het geval was, zal hiervan zeker op den 2en Pinksterdag weer een druk gebruik worden gemaakt. Men ziet verder de in dit nummer voor komende advertentie. Diploma ziekenverpleging. Voor het eindexamen ziekenverpleging (diploma A) zijn geslaagd de zusters P. C. Ferdinandusse, A. W. Lobbezoo, M. Oele, J. J. Poschmann en L. S. Wage, allen op geleid in het Chr. ziekenhuis „Bethesda" alhier. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Minister Deckers opent de Remavi-ten- toonstelling (op het gebied van reddingwe- zen, marine en visscherij) te Den Helder. Modeshow van strand- en badcostuums te Zandvoort. Het vliegveld Gilze-Rijen wordt voor de Nat. Luchtvaartschool offi cieel geopend. Huldiging van ir. Damme in verband met zijn 10-jarig directeurschap van het P.T.T.-bedrijf. Installatie van mr. dr. Van Haaren, als burgemeester van Schiedam. Huldiging van den Amster- damschen brandweer-commandant C. Gor- lijn Jr. De bekende Djiguiten-kozakken op Woudenstein. 2000 motorrijders arri- veeren te Scheveningen. Prof. dr. ir. Gelissen, wiens benoeming tot minister van economische zaken dezer dagen te wach ten is. Fiets gestolen. Zekere F. uit Middelburg die dezer dagen een bezoek bracht aan hot vliegveld te Vlis singen en zijn fiets in de nabijheid daarvan neerzette, kwam toen hij van dat bezoek terugkeerde en zijn ros wilde medenemen tot de minder aangename ontdekking, dat onbevoegden zich daarover aadden ont fermd. Het was verdwenen en van den dief geen spoor. Aangifte bij de politie volgde die nu zal trachten den onwettigen eigenaar ervan op te sporen. By het zwemmen verdronken. De marinier W. A. Holst, die Zaterdag middag te Hellevoetsluis bij het zwemmen is verdronken was hier ter stede woonach tig. Hij was gehuwd, doch had geen kin deren. MIDDELBURG P. T. en T. Aan het te Den Haag gehouden vakexa men in den telefoondienst heeft met goed gevolg voldaan de telefoniste bij den Inter- localen dienst A. D. Vreke, van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Middelburg. OOST- EN WEST-SOUBURG Werkloosheid. Op 31 Mei stonden alhier ingeschreven 279 werkloozen. Gedurende Mei werden in geschreven 47 en afgeschreven 41 werkloo zen. Bij de werkverschaffing waren ge plaatst gemiddeld 8 personen. Aan gemiddeld 150 personen werd crisis- steun verleend. Gevonden voorwerpen. Een portemonnaie met inhoud bij Tellier, Nieuwe Vlissingscheweg 331 een porte monnaie met inhoud bij Janse, Beciusstraat 24 Een rijwielbelastingmerk bij B. Sohier, Oranjeplein een kosteloos rijwielbelasting merk bij H. van Dijk, Kanaalstraat 68 een rijwielbelastingmerk bij J. Louwerse, Nieuwstraat 60 een rijwielbelastingmerk bij Van Sabben, Ritthemschestraat 25. KOUDEKERKE Loop der bevolking. Ingekomen: I. van Sluijs, B 241 uit Biggekerke Mej. C. de Witte, B 140 uit O. en W. Souburg J. van Beugen met gezin, B 242a uit Vlissingen P. de Looff, B 157 uit Grijpskerke A. Louws, B 224 uit Middelburg M. Zandbergen, E 115 uit Haarlem J. Zandbergen met gezin, E 115 uit Haarlem A. Peters met g'ezin, E 167 uit Middelburg M. Meijers met gezin, E 28 uit Middelburg J. Oreel met gezin, D 216 uit Arnemuiden Mej. W. Dekker, A 106 uit Middelburg L. de Looff, B 174 uit Mid delburg. Vertrokken: Mej. C. Meulmees- ter, van B 318a naar Vlissingen B. Bak ker met gezin, van D 242 naar Middelburg A. van der Zee met gezin, van D 224 naar Zoutelande Mej. A. van Sluijs, van B 147 naar Biggekerke A. J. Bouman met gezin, van E 167 naar Middelburg Mej. M. S. Leijnse, van D 161 naar Middelburg Mej. A. W. Tevel, van B 161 naar Vlissingen Mevr. J. S. de Roode geb. Velghe met ge zin, van B 302 naar Soerabaja (N.O.I.) C. van Belzen, van B 219a naar St. Laurens C. G. Overtveld met gezin, van E 38 naar Middelburg. GROEDE N utsdepartement. Maandagavond hield het departement „Groede" der Maatschappij tot- Nut van 't Algemeen, een algemeene vergadering in het café „De Witte Leeuw". De begrooting 19351936 werd tot een bedrag van 424.64 aan inkomsten en uit gaven, met een post van onvoorzien van 9.64 goedgekeurd. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering op 12 Juni a.s. werd benoemd de heer A. J. Pauw en als diens plaatsver vanger de heer J. Frelier. Uit het verslag, gedaan door den heer M. I. Hoste, leider der cursus handenarbeid bleek, dat door 19 jongens en 18 meisjes, werd deelgenomen. Bij de rondvraag werd door den voorzitter het woord genomen, die het overlijden her dacht van den heer J. L. Boone, daarbij memoreerende het vele en goede werk, dat hij voor het departement in het algemeen heeft gedaan. Hij hoopt dan ook, dat de na gedachtenis van wijlen den heer Boone nog vele jaren in het departement Groede zal blijven voortleven. Nachtegalen. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat zooals door verschillende menschen wordt beweerd, zich reeds eenigen tijd 7 k 8 nachtegalen in het struikgewas langs de duinen ophouden. Tevens wordt beweerd, dat ook enkele lepelaars, vogels, die anders steeds op de Waddeneilanden vertoeven, zich hier hebben vertoond. Voor vele vo gelliefhebbers is het dan ook werkelijk een paradijs om in de Groedesche duinen te ver blijven. Het is niet alleen een verblijfplaats en een broedplaats voor vele vogels, maar tevens ook een stukje natuurschoon zooals men dat zelden in Zeeuwsch-Vlaanderen zal vinden. SCHOONDIJKE Overgangs- en eindexamens landbouwschool De uitslagen van de aan bovenvermelde school op 1 Juni jl. gehouden overgangs- en eindexamens zijn als volgt Bevorderd van de le naar de 2e klasse G. F. Bonte, A. Haak, J. van Hal en A. G. van de Vijver te St. Kruis, J. Dekker te Retranchement, Z. Dhont te Groede, P. Dirkx en H. H. F. Vercraye te Aardenburg, S. de Feijter, I. J. Haarsen, J. A. Moggré, J. Ramondt en A. van de Ree te Schoon- dijke, J. Flikweert te Breskens, A. J. de Mil- liano te Waterlandkerkje, O. F. Plasschaert te Oostburg, M. P. Raes en J. A. Scheele te IJzendijke, A. F. Rosendaal te Nieuwvliet. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse R. C. C. de Bruijekere te Aardenburg, J. A. den Hamer, P. de Hulster, A. Ramondt en J. Vermue te Schoondijke, A. J. van Hoeve te Biervliet, P. de Hullu en P. J. Vercouteren te Retran chement, J. Kools te Cadzand, A. J. Leen- houts, C. Quaak en B. A. van de Slikke te IJzendijke, D. P. Luteijn en P. C. Verhage te Nieuwvliet, P. J. de Milliano te Oostburg, C. L. Pladdet en M. j. Quaak Czn. te Zuid- zande. Niet bevorderd 4 leerlingen. Van de 3e naar de 4e klasse C. E. Baecke te Hoofdplaat, A. J. Bliek en A. Haverbeke te Biervliet, P. van Cruijningen, W. Quaak Czn. en G. Knibbe te Zuidzande, J. Dees, J. Dhont, A. J. Salome en A. de Hullu te Groede, R. de Feijter te Waterland kerkje, J. Haak, E. G. de Smet en M. Bonte te St. Kruis, I. C. Haartsen en A. J. M. Termote te IJzendijke, J. A. Moggré te Schoondijke en J. Scheéle te Eede. Het diploma werd verworven doorZ. Cornells te Nieuwvliet, J. P. de Hullu te Retranchement, J. Provoost en J. J. Haver beke te IJzendijke, P. Quaak Czn. en A. D. Risseeuw te Zuidzande, J. P. Risseeuw en J. P. van Dijke te Groede en R. J. Scheele te Sluis. Opgemerkt wordt, dat de plaatsing niet volgens rangorde is opgegeven. Voor de le klasse zijn 28 aangiften daar er slechts 24 geplaatst kunnen woeden, vindt Woensdag a.s. een toelatingsexamen plaats. TERNEUZEN Leider Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Het instituut voor arbeidersontwikkeling heeft besloten een derden bezoldigden be stuurder aa.n te stellen en als zoodanig be noemd dr. H. Brugmans, thans leeraar aan de H.B.S. te Terneuzen, Wat baldadig bakkeleien 1 Welk een spiegelend spelemeien Tusschen 't wiegelend, frisch gewas In den mysterieusen plas Zie ze wemelen Zie ze warrelen 1 Rusteloos dwalen, eindeloos dwarrelen l Visschen, vlug en wonderschoon Wezens, vreemd vaak van vertoon 1 Asters, anjers, anemonen, Die haar eetlust trillend toonen Wonderen, ongekend van pracht, Uit de zee hier saamgebracht Welk een vorm- en kleurschakeering 's Menschen hoogheid tot verneering Schouw des Scheppers Majesteit, Zorgvol hier ten toon gespreid TELESCOOP. Een noodlanding. Zaterdagavond j.l. maakte een sportvlieg- tuig, komende uit Antwerpen, bestemd voor Oostende en bemand door den piloot Frimout en een passagier, de lieer Dupont, een noodlanding op een met suikerbieten be zaaid stuk land van den landbouwer J. Huijssen-de Bruijne, nabij de kom der ge meente aan uen Axelschen weg. De nood landing was een gevolg van een gebrek aan den motor. De daling had een goed verloop. De vliegmachine wérd, ter voorkoming van verdere schade aan het suikerbietenveld op het weiland gereden en over vergoeding der schade waren de inzittenden het met den landbouwer spoedig accoord. Na korten tijd achtte de piloot de machine weer ge schikt om op te stijgen. In verband met den geringen aanloop op het bietenveld is de heer Dupont, notaris te Antwerpen, om het vliegtuig te verlichten, achtergebleven en heeft de reis per auto vervolgd. De piloot steeg vlot op en verdween in westelijke richting. Scheepvaartbeweging over Mei. Gedurende de afgeloopen maand zijn al hier langs de Nieuwe Sluis in totaal opge varen 155 zeeschepen met een tonneninhoud van 143.213 N.R.T. en afgeschut 143 zee schepen met een tonnenmaat van 131.722 N. R.T. Voor de overeenkomstige periode van het vorige jaar bedroegen deze cijfers op gevaren 176 zeeschepen met een tonnenin houd van 165.008 N.R.T. en afgeschut 181 zeeschepen met een tonnenmaat van 170.281 N.R.T. AXEL Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is de eere-medaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau toe gekend in brons aan E. H. Schoof, knecht in het hotel „Het Vergulde Vlies" te Axel. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Emeritaatspensioen Ned. Herv. Kerk. De Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk heeft ter kennis van de provinciale kerkbesturen en de Waalsche commissie gebracht, dat de minister van fi nanciën bereid is, predikanten, die op 65-ja- rigen leeftijd of na dien vrijwillig het ambt neerleggen, ook al hebben zij geen 40 dienst jaren, naar rato van het aantal dienstjaren rijksemeritaatspensioen toe te kennen. Aan genoemde predikanten kan dus in dit geval emeritaat worden verleend. Pinksteren nadert. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende Het Pinksterfeest staat voor de deur. Het feest van de uitstorting van den Heiligen Geest, die gepaard ging met het spreken in vreemde talen, is van oudsher ook het feest van de zending en de dankbaarheid voor de ontvangen gave Gods uit zich dan in de gave der gemeente voor het zendingswerk. Hoezeer deze noodig zijn blijkt ook uit het volgende. In de afgeloopen week hebben wij 5165 ontvangen, terwijl er ook die week 17.500 noodig was. En over Mei is er 30.000 ingekomen in plaats van 75.000. En de achterstand is op het oogenblik op- geloopen tot 160.000. Bij dezen stand van zaken is het niet noodig nog met vele woor den aan te toonen, hoezeer het zendings werk noodig heeft, dat in alle opzichten de Pinkstergeest over de harten vaardig worde. Examens. Aan de Nationale Luchtvaartschool te Rotterdam slaagde voor het vliegbrevet A, de heer P, J. Kousemaker te Middelburg.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1