1000 100 MAANDAG 500 300 150 25 EERSTE BLAD rvo. 129 73e Jaargang 1935 Bitgsw: Firma F. Mfl DF VELDE Ir., Walstraat 53-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 60281 3 JUNI Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINC1EN1EUWS BETROUWBAAR VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. s ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bureau voor Sociale zaken. Het bureau voor sociale zaken zal, blij kens bekendmaking door Burg. en Weth., van Woensdag a.s. af verplaatst worden raar de Hendrikstraat no. 12. De toegang voor de steuntrekkenden is in de Paling straat no. 2. Het nieuwe bureau is eenvoudig doch zeer retjes ingericht en is voor het doel bijzon der geschikt. De wethoudef van sociale zaken zal in het nieuwe bureau eiken Maandag van 9.30 tot 10.30 spreekuur houden. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 27 Mei tot 1 Juni werden in het badhuis 332 baden genomen en wel 220 door heeren, 81 door dames en 31 door kinderen. Grand Hotel Britannia. Opening zomerseizoen. Britannia-bar. Original Hungarian Trio. Ons mooi badhotel is Zaterdag officieel uit zijn winterslaap verrezen. In werkelijk heid heerschte er reeds lang een groote be drijvigheid om voor het komende seizoen gereed te kunnen zijn. Deze bepaalde zich echter niet alleen tot de gewone werkzaam heden, doch, om met den tijd mede te gaan, waren veranderingen en verbeteringen noo- dig. Is onder de voortvarende directie en inspectie het fraaie restaurant, dat tevens uitnemend als danszaal is te gebruiken, tot stand gekomen, thans is de z.g. Oranje zaal verbouwd tot een prachtige bar, welke in vorm en inrichting inderdaad iets geheel aparts is geworden. Alles is in smaakvolle, rustige tinten gehouden, welke oogenblik- kelijk een gezellige intimiteit suggereeren. Met de heerlijke fauteuils is men spoedig vergroeid, zoodat men z slechts noode ver laat. De half-indirecte verlichting schept een ietwat mysterieuze sfeer, terwijl de wanden boven de lambrizeering een ver siering vol schoonheidszin toonen, welke bestaat uit een keurcollectie Oud-Holland- sche fregatten, die over het witgekuifde pekelveld schijnen voort te glijden, Schreven we indertijd, dat Britannia een droom van een restaurant had gekregen, nu is het een juweel van een bar rijk ge worden, waardoor het is gemoderniseerd en geperfectionneerd en, mede door zijn verrukkelijke terrassen, aan de eischen des tijds van het gezellige en mondaine leven op een badplaats alleszins voldoet. In de nieuwe attractie immers kan men, c.q. ge zeten op een krukje aan de bar, behalve zijn biertje, een uitgebreide verscheidenheid van cocktails en andere uit verschillende alcoholische dranken enz. bestaande meng sels bekomen, welke door den barman mixer, die een specialist in het vak is, worden- bereid. Behalve deze „wonderdoener" heeft het als Hongaarsche wonder-trio Takacs aange kondigde ensemble zijn joyeuse entrée ge maakt. Met deze aanduiding werd werke lijk niets te veel gezegd, daar dit Original Hungarian Trio (het is geen Zigeuner- kapel) een zeldzame afwisseling in instru mentatie (piano, violen, cello, guitaren, 'accordeons, trompet, saxophoon, slagwerk) en combinatie, al of niet in verbinding met liet vocale element, presteert. Daarbij had den deze musici direct het vereischte con tact met het publiek, waardoor de „Stim- mung" van stonden aan geschapen werd en zonder de minste inzinking gehandhaafd bleef. Bovendien beschikken zij over een bijzonder groot repertoire, waarin het mo derne zoowel als de kunst, die ging, is vertegenwoordigd, terwijl inzonderheid de uitnemende refreinzanger een ware polyglot is, die, zeer sympathiek, zelfs een Neder- landsch refreintje (Geen dag en geen uur) ten beste gaf. Vanzelf oogstte hij met zijn zingende zaag veel succes, iets, wat uit amusementsoogpunt bekeken, natuurlijk verklaarbaar is. Voegen we hier nog bij, dat de leden van dit ensemble keurig op el kander zijn ingesteld en dat zij concert-, amusements- en dansmuziek (en met welk een „zalig" rhythme uitstekend verzor gen, dan concludeeren we, dat zij aan de gestelde verwachtingen ten volle zullen be antwoorden. Dezen openingsavond was de bar vol, zoodat zij inderdaad werd ingewijd. 'tWas er hoogst gezellig en als deze inzet, van het seizoen tevens een gelukkig voorteeken is, dan zal er in de toekomst heel wat ge- JM ALLE GOEDE WINKELS mixed worden. Een schat van bloemen was da,ar als bewijs, dat velen met deze voor Britannia prettige gebeurtenis medeleefden. De fa. de Muijnck alhier deed de ver bouwing naar ontwerp van den architect der fa. Muller, den heer Terwen, het schil derwerk werd uitgevoerd door den heer Vervenne alhier, de wandversiering ver raadt onmiddellijk, dat zij werd vervaar digd door den kunstenaar Wim Abeleven te Abeele. O. Harmonie „Ons Genoegen". Oude Vriendschap". Teneinde het peil van. het klankgehalte bij muziek- en zanguitvoeringen zoo hoog mo gelijk op te voeren heeft de directie van deze inrichting een van bijzondere grond stoffen vervaardigden koepel in, z.g. schulp- model aangeschaft. Zaterdagavond heeft „Ons Genoegen" deze installatie beproefd en, ofschoon ze nog niet geheel en al was afgewerkt, mocht het resultaat gunstig ge noemd worden. Onder leiding van haar eminenten direc teur, den heer P. de Rooy heeft het korps het volgende programma met succes afge werkt Groet aan Kaatsheuvel, inarscli van Bisselink Lustspiel-ouverture van Kéler- Béla fantasie over de opera Attila van Verdi Dans le Sud, een Amerikaansche neger-schets van MyddletonUnder the double eagle, marsch van J. F. Wagner Sur un marché persan, de bekende inter mezzo-scène van Ketèlbey, welke achter eenvolgens in tonen beschrijft het naderen en aankomen op de markt van de kameel drijvers in het rumoer hoort men de be delaars hun aalmoes vragen (Backchiche) omgeven door haar dienaressen ver schijnt de schoone prinses (zinnebeeldig voorgesteld door een smachtend thema van de clarinet, dat vervolgens door het geheele ensemble herhaald wordt), die stilhoudt om naar de goochelaars en slangenbezweerders te. zien de aankomst van den Kalif on derbreekt de vroolijkheid van de markt de bedelaars laten zich opnieuw hooren de prinses maakt zich voor het vertrek ge reed en de kameeldrijvers vervolgen hun weg de thema's van de prinses en de kameeldrijvers sterven in de'verte uit en de markt wordt eenzaam Mozart's lief „Wie genlied" in arrangement van der Glas, schitterend als piston-solo geblazen Daar komen ze aan, een populaire marsch-pot- pourri van Adr. Maas en Willy Schoote- meyer's K.L.M. Marsch (The flying Dutch man). Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 behanger, 33 grond werkers, 3 loodgieters, 2 mandenmakers, 1 mastieker, 20 metselaars, 25 opperlieden, 9 schilders, 10 stucadoors, 74 timmerlieden, 3 ververs, 1 betonwerker, 2 vlechters, 5 op zichters, 3 machinaal-houtbewerkers, 10 meubelmakers, 6 politoerders, 4 stoffeer ders, 3 kleermakers, 2 wasschers, 3 schoen makers, 520 metaalbewerkers, 2 bierbotte- laars, 9 drankbereiders, 14 brood/banketbak kers, 3 koks, 6 slagers, 9 magazijnbedien den, 3 reizigers/agenten, 5 winkelbedienden, 4 chauffeurs, 9 kellners, 30 looiers, 3 por tiers, 4 sleepers, 34 transport-arbeiders, 21 kantoorbedienden, 3 teekenaars, 1 musicus, 6 onderwijzers, 1 baas, 48 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matro zen, enz) on 113 losse arbeiders. Vrouwen 5 kantoorbedienden, 6 dienst boden en 8 werksters. Totaal 1088 ingeschrevenen, waarvan 78 in de werkverschaffing. Vorige week 1102 personen. Alzoo een vermindering van 14 werkzoe kenden. Gemeentelijke werkloozeneursussen. Voor het alhier afgenomen examen voor motordrijver voor de binnenvaart zijn ge slaagd de cursisten J. P. Baljé, A. de Bruijne, Chr. van Eekelen, B. Geervliet, J. P. Helm, T. de Jong, J. F. Poirot, D. K. Smit, C. Tournoy en C. J. Willeboer voor het schriftelijk gedeelte van dit examen slaagden nog de cursisten Chr. H. Lems en J. Perwez, allen te Vlissingen. Opening „Loeff'-kamp. Zaterdagmiddag had de officieele opening plaats van het Loef f"-kamp, een kampeer terrein van de afdeeling Walcheren der Nederlandsche Padvinders. Dit kamp, ge noemd naar den schenker, den heer mr. P. Loeff, notaris te Koudekerke, heeft een oppervlakte van 77 are, waarin 4 kampeer plaatsen zijn gehakt, nl. voor de Vlissing- sche C.J.M.V.-troep, de Middelburgsche Berdenis van Berlekom-troep en de Middel burgsche C.J.M.V.-troep, terwijl het vierde bestemd is als gastenkamp, voor het ont vangen van padvinders uit binnen- en bui tenland. Verder bevindt er zich een kamp huis, waar de kampleiding zetelt, en een in het bosch gegraven welput zorgt voor het benoodigde water, terwijl eveneens nog een plaats voor het houden van kampvuren is ingericht. Toen de verschillende genoodigden, w.o. behalve het bestuur der afdeeling Walche- 2 en, bestaande uit de heeren dr. B. D. H. Teilegen, jhr. F. Beelaerts van Blokland, A. H Munnik, H. Horninge, J. H. Klarenbeek, zich ook bevonden de burgemeesters van Zoutelande en Biggekerke, de heeren D. Kodde en P. Simonse en de districtscom missaris van Zeeland, de heer H. Ten Bckkel Huinink, op het terrein aankwamen, stonden de 3 padvinderstroepen en de Mid delburgsche padvindsters reeds opgesteld, terwijl de hand een marsch liet hooren. Nadat de heer Loeff de troepen had geïn specteerd, nam de voorzitter van de afdee ling Walcheren, dr. Tellegen, het woord en deelde allereerst mede dat de eere-voorzitter jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Com missaris der Koningin in Zeeland, wegens ambtsbezigheden verhinderd was aanwezig te zijn. Daarna sprak hij woorden van wel kom tot den heer en mevr. Loeff, die hij dankte voor den grooten dienst aan de Walchersche padvinders bewezen, door het beschikbaar stellen van dit ideale kampter rein. Voorts begroette hij de aanwezige autoriteiten, de vertegenwoordigers der plaatselijke afdeelingsbesturen, de ouders der jongens en verdere belangstellenden. Daarna richtte spreker zich tot de pad vinders en hoopte dat zij het ten volle zou den beseffen dat hun thans een groote taak was opgelegd om het bosch steeds goed te verzorgen en wekte hen dan ook op, steeds hun beste krachten er aan te wijden, wat hen ook tot krachtige menschen voor het latere leven zou maken. Hierna verzocht de voorzitter den heer Loeff om voor de eer ste maal op dit kampterrein de nationale driekleur te hijschen, wat geschiedde, ter wijl de band een marsch speelde en de pad vinders het saluut brachten. Daarop las hopman Meijboom de Padvin- derswet voor, waarna het eerste couplet van het Wilhelmus werd gezongen. Tot slot kreeg de districtscommissaris, de heer Ten Bokkel Huinink het woord, die zeide als vertegenwoordiger van het hoofd bestuur der Nederlandsche Padvinders het een groote vreugde te vinden dat thans het oogenblik aangebroken was waarop dit ter rein officieel geopend kon worden. In dit kamp zal het buitenwerk geheel ontplooid kunnen worden en hij twijfelde er dan ook niet aan of dit kamp zal zijn vruchten af werpen in den vorm van krachtige jonge mannen, die in hun later leven ook steeds trouw zullen blijven aan God en Vaderland. Hiermede was het officieele gedeelte van deze opening ten einde en gingen de pad vinders weer aan hun gewone dagelijksche kampbezigheden. Kopman Meijboom gaf riog eenige technische bijzonderheden om trent net terrein, waarbij hij o.a. mededeel de dat het terrein voor het kampeeren bij zonder goed beschut was voor de zeewinden en verzekerde dat ook de padvinders ten volle inzien, welk een voorrecht hun te beurt is gevallen door de beschikking te krijgen over een dergelijk terrein. Vervol gens splitsten de genoodigden zich in twee groepen om de verschillende kampen van nabij in oogenschouw te nemen. Tot slot werd op een aangrenzend wei land door de padvindsters den genoodigden thee geserveerd en zongen eenige padvind sters en padvinders enkele kampliederen. MIDDELBURG Voorstellen aan den gemeenteraad. Niet lang nadat overgegaan was tot le vering van duinwater aan Vlissingen door het Middelburgsche bedrijf is de wensch naar voren gekomen tot het aangaan eener nieuwe leveringsovereenkomst voor langer tijd dan de oorspronkelijk gecontracteerde 5 jaren, bij welke vernieuwing voorts de mo gelijkheid eener grootere levering dan de aanvankelijk overeengekomene van 100.000 M3. per jaar zou worden vastgesteld en een veranderde prijsberekening zou kunnen wor den gevolgd. De onderhandelingen hebben tot een gun stig resultaat geleid en stellen B. en W. thans voor het contract' te doen loopen 10 jaar en te bepalen, dat als Vlissingen meer water noodig mocht hebben en de capaci teit van de vangplaats het toelaat, ook meer dan 100.000 M3. zal kunnen worden gele verd. De raad van Vlissingen heeft zich met een en ander reeds in zijne vergadering van 8 Maart vereenigd. Vanwege den Provincialen Waterstaat is een ontwerp-overeenkomst met toelichten de situatie-teekening ingekomen inzake de overdracht in beheer en onderhoud van den Nieuwen Vlissingschen weg, van Middel burg tot Abeele, aan de Provincie. B. en W. kunnen zich met die bescheiden vereenigen en bieden den raad mitsdien een besluit ter goedkeuring aan. Zij stellen bo vendien voor in beginsel mede te werken aan een later nog te nemen besluit tot over dracht van ongeveer 100 M2. grond door de gemeente aan de Provincie voor 10. Vereeniging Ziekenhuisverpleging op Walcheren. Zaterdag vergaderde in St. Joris te Mid delburg bovengenoemde vereeniging onder ■voorzitterschap van jhr. H. A. van Doorn, burgemeester van Oost- en West-Souburg. De jaarverslagen van den secretaris penningmeester en va.n de financieele com missie gaven geen aanleiding tot opmerkin gen, zoodat de verslagen en de rekening, die reeds vroeger zijn gepubliceerd, onver anderd werden goedgekeurd. Aan de beurt van aftreding als bestuurs leden waren de heeren jhr. H. A. van Doorn, P. de Haas te Arnemuiden en L. Onderdijk te Middelburg. Eerstgenoemde stelde zich om gezondheidsredenen niet meer beschik baar, en waren in die vacature aanbevolen de heeren jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en J. L. Dregmans, burgemeester resp. van Westkapelle en Koudekerke, terwijl met de andere aftredende heeren waren aanbevo len de heeren J. C. Huijsman, arts te Sou burg en G. W. Graafhuis te Middelburg. Benoemd werden de heeren jhr De Ca sembroot met 40, De Haas met 46 en On derdijk met 52 stemmen. De beide laatstg-enoemde heeren namen de herbenoeming aan, terwijl van jhr. De Casembroot bericht was ontvangen, dat hij gaarne als eerst aanbevolene op de lijst voorkwam, doch wegens verlof niet op de vergadering kon komen. Het ligt in de bedoeling dat jhr. De Casembroot het voorzitterschap op zich zal nemen. In de financieele commissie, waarvan de heer G. W. Graafhuis te Middelburg perio diek moest aftreden en niet herkiesbaar was, koos de vergadering den heer S. Cal- jouw te Middelbu2'g. Naar aanleiding van het voorstel van het bestuur om het voorstel van Westkapelle inzake ook tegen eventueele operatiekosten te kunnen verzekeren, in handen te stellen van het bestuur ter afdoening en dit te machtigen bij gebleken mogelijkheid hiertoe zoo spoedig mogelijk over te gaan, en zoo mogelijk daaraan eveneens te verbinden een verzekering bij 2e klasse-verpleging, ont spon zich een uitvoerige discussie, waaraan wij het volgende ontleenen. De secretaris, de heer Onderdijk, zette uiteen, dat dit alles nog in het bestuur moet worden overwogen en dus op onderdeden nog niet kan worden ingegaan, maar dat er alle kans op is, dat met 1 Januari tot invoei'ing zal kunnen worden overgegaan als er een voldoende deelname onder de leden is. De heer Orbaan, medisch adviseur en be- stuui-süd, zette uitvoerig uiteen, dat deze kwestie overal aan de orde komt en dat het juist een vraagstuk is of deze vereenigingen al of niet tegen medische verzorging zul len gaan verzekeren. De heer Van Geuns, wiskundig lid van wérkt bij verkoud h e id steeds Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets, het bestuur, meende in afwijking met den secretaris, dat geen afzonderlijke kassen voor genoemde onderdeelen zoiiden kunnen worden ingesteld. De heer Onderdijk vond in de verdere be sprekingen aanleiding er op te wijzen, dafc het jammer is, dat niet op alle gemeenten ziekenfondsen zijn te stichten, wat hij nog belangrijker vindt dan een vereeniging- voor ziekenhuisverpleging. Er kwam nog eens goed naar voren, dat alleen zij, die zich zouden verzekeren tegen operatiekosten of voor tweede klasse verpleging, daarvoor zouden moeten gaan betalen. Ten slotte werd besloten, dat het bestuur dit alles nog eens nader onder het oog zal zien en dan een buitengewone algemeen© vergadering zal beleggen, waarin een nader besluit kan worden genomen. Bij de rondvraag kon op gestelde vragen worden geantwoord, dat ingeval leden voor de Rijksverzekeringsbank of dergelijke op genomen worden, de vereeniging eerst aan de beurt komt, als de andere instellingen niet meer of nog niet uitkeeren. Dit eerste kan voorkomen bij verpleging voor den, Raad van Arbeid, het laatste bij observatie* Ter voorkoming, dat verschillende afge vaardigden van een afdeeling bijv. ten op zichte van bestuurverkiezing niet één lijn trekken, werd aangeraden eerst een afdee- lingsvergadering te beleggen. Het uitgeven van een vlugschriftje om de plannen nader te ontvouwen en dit als ver weer tegen particuliere maatschappijen, werd niet noodig geacht. Die maatschap pijen zorgen door de moeilijkheden bij do uitkeeringen zelf voor propaganda voor dg vereeniging. Aan bet eind van de vergadering heeft ie heer Van Geuns hartelijk dank gebracht aan jhr. Van Doorn voor hetgeen hij als voorzitter van de vereeniging heeft gedaan* Het spijt het bestuur zeer, dat gezondheids redenen tot aftreden nopen en spreker hoopte, dat jhr. Van Doorn zijn gezondheid zoo veel mag zien verbeteren, dat hij nog vele jaren het werken der vereeniging zal kunnen gadeslaan. De heer jhr. Van Doorn zeide, dat het aan hem was geweest om dank te brengen en wel in de eerste plaats aan de mede bestuursleden voor de aangename wijze van samenwerking met allen. Spreker uitte zijn; beste wenschen voor den verderen bloei der vereeniging. ARNEMUIDEN De visschersvloot. Nu zachtjesaan het zomerweer komt ziet men alles in de natuur in volle bedrijvigheid zoowel de plantengroei alsmede de diverse dieren getuigen allen van den komenden zo mer. Alles leeft of gaat leven. Ook het landbouwersbedrijf vraagt geluk kig weer meer menschenhanden die het werkloozenaantal met eenigen doet vermin- deren. Doch de gemeente Arnemuiden is een ge meente met verschillende beroepen, zij bezit evenals de andere gemeenten de bouwvak ken en de landbouwbedrijven, doch tevens bezit zij een motorvisschersvloot tellende ruim een veertig vaartuigen. In tegenstelling met reeds genoemde be drijven is het voor dit bedrijf nog steeds winter, zelfs zeer streng winter niet wat de vangst betreft doch wel wat de op- brengst ei-van is. Vorige week voer de visschersvloot de eerste drie dagen uit ter vangst. In deze drie dagen werd door hen zooveel verdient dat zij gemiddeld juist de gemaakte onkos ten ervan konden betalen (zooals olie, ko len enz., zoodat de opva2-enden na drie da gen werken nog niets voor zich zelf ver diend hadden. De andere dagen zijn zij dan ook niet meer uitgevaren. Wel werd er door eenige vaartuigen een 800 K.G. garnalen gevangen, doch deze bleek onverkoopbaar te zijn, zoodat deze mooie partij voor puf zijn bestemming moest krijgen. Voor de pellerijen hebben een drietal vaartuigen gevischt, terwij] een vijftal voor de hal vischten, doch het meerendeel lag aan den wal gemeerd. Dientengevolge heeft de plaatselijke vis- schersvereeniging zich genoodzaakt gezien een telegram aan Hare Majesteit de Konin gin te zenden met de bede om hulp. Dat deze bede voor de visschersvloot als-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1