1000 150 25 ZOMERSEIZOEN VRIJDAG 31 MEI EERSTE BLAD GRAND HOTEL „BRITANNIA" OPENING No. 127 73e Jaargang 1935 BBsnt: Firma F. VAM DE HEIDEJr., Walstraat 58-60, ïlissingen. Tslef. 10 PostreksninB §6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Ol N ER-CONCERT 's Avonds 10 uur opening van de Britannia Bar Examenvrees? ABONNEMENTSPRijS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5cerit. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener 'Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens- lange ongeschikt- héid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit -marinier bestaat u!t 3 bladen Proefvlucht met de S 12. Het eerste vliegtuig: dat bij de N.V. Kon. Maatsch. '„dé Schelde"' alhier ;is' gebouwd; was Woensdag'zoover gerëe'd, dat de eérstë ^proefvluchten op het vliegveld Vlissingen gehouden' konden worden. Bij deze vluchtwaren tegenwoordig de ■directie van „dé Schelde", verschillende in genieurs en den chef van de afdeel ing vlieg tuigbouw, de heer. Th. L.:SIot. Het. spreekt vanzelf dat m$t groote. be langstelling hét resultaat van deze proef7 vlucht werd gevolgd. Deze eerste proefvlucht zal nog door ver schillende andere vluchten gevolgd worden, .alvpreiis de 12 definitief gereed zal zijn. Het vliegtuig yverd bestegen door de bee- ren Slot en -De Mul, die in de cockpit plaats namen. Onder groote spanning reed het vliegtuig, over het terrein. Nog even werden stuur- en. remproeven genomen, toen ging het vliegtuig naar den starthoek, even een aanloop, en'los was de machine. Een korte afstand werd gevlogen, circa een meter van den grond. De proef werd herhaald, en toen keerde het vliegtuig weer' terug. De heer Slot verliet het toestel, zijn ge wicht werd door ballast vervangen. Daarop 'ging de heet De Mul de. lucht in. Èen Vlotte start,- en snél ging 'het toestel ómhoog, nauwlettend gevolgd door den heer Slót en 'de andere aanwezigen. De „kist" lag zicht baar vast in 'de lucht, en de bestuurder bleek h'et volste vertrouwen in de machine te hebben. Hij- maakte een schitterende vlucht van circa eëri 'kwéxtieri om daarna behouden te dalen. De heer Slot werd van alle zijden geluk- gewerischt en ook de heer De Mul wenschte" den bouwer van de machine geluk met zijn product en verklaarde er zeer tevreden over te zijn. De 29e Mei 1935 is door deze vlucht van groote beteekenis voor de N.V. Kon. Mij. „de Schelde" geworden, doordat het product van de vliegtuig-afdeeling gereed was voor proefvlucht. Een nieuwe afdeeling vliegtuigbouw zal de uitstekende reputatie van „de Schelde" nog verder helpen verbreiden. Naast de af deelingen scheepsbouw en machinebouw zal ook de nieuwe afdeeling er zeker toe medewerken cm onze groote industrieele onderneming nog meer bekend heid te geven in ons land. Nachtvluchten en rondvluchten. Woensdagavond werden op het vliegveld Vlissingen nachtvluchten gemaakt door het vliegtuig „de Haan". Deze vluchten hebben geduurd van ongeveer 10 tot 11.15 uur en hebben in alle opzichten voldaan. Dat de vliegsport meer en meer aan po pulariteit wint is gisteren weer duidelijk gebleken bij de aangekondigde rondvluch ten. Het nieuwe vliegtuig „Jan van Gent" was Voor deze vluchten bestemd. Van de geboden gelegenheid om uit de lucht een kijkje te nemen op Walcheren, werd door niet minder dan 140 personen gebruik gemaakt, waarvoor het toestel 10 maal de lucht is ingegaan. De K.L.M. heeft met deze rondvluchten dus wel succes gehad en zullen dergelijke rondvluchten gedurende de zomermaanden nog wel meermalen plaats hebben. Hemelvaartsdag. Toen we Woensdagavond laat de vliege nier langs den met sterren bezaaiden hemel zagen zweven, hebben we gedacht dat be looft wat voor het weer van morgen, den voor iedereen vrijen dag midden in de week. Toch is het eenigszins tegengevallen, want in de morgenuren ratelde het cnweer en kletterde de regen naar beneden. Verder op den morgen klaarde de lucht op en werd het weer, ondanks den wind vrij dragelijk, zoodat de vele tochtjesmakers het er maar op gewaagd hebben en met succes, want den heelen dag heeft het niet meer gere gend. Velen zijn de stad uitgetrokken, waaronder ook tumvereenigingen, maar °ok velen zijn de stad binnengetrokken. Zoo zagen we in den loop van den morgen een tweetal toeristen-bussen uit België door de stad rijden en op den boulevard bij het strand stonden ook vreemde wagens. De ge legenheid aan het strand hebben het anders dit jaar met den openingsdag niet erg ge troffen. Slechts enkele stoelen waren bezet en het bad, hoewel er in het begin wel eens meer gebruik van wordt gemaakt op den openingsdag, mag tevreden zijn met het feit, dat er nog een vijftig baden genomen •zijn. De aquarium-, en terrarium-tentoonstelling. Een schitterend geheel: De officieele opening. „Drie jaren geleden werd -de Aquarium- en Terrarium-Vereeniging „Walchersche Natuurvrienden" opgericht. Niet'alleen is sinds dien 'tijd de vereéni- ging gegroeid -van 17 tot 75 leden en wordt er zelfs sedert September j.l. een eigen or gaan voor de-leden uitgegeven, maar nü durft het zeer actieve bestuur het zelfs aan voor de eerste maal in Zeeland te Vlissin gen een tentoonstelling te houden", aldus schrijft o.m. de beschermheer der vereeni- ging, de hèer C. A. van Woelderen,'burge meester van Vlissingen, in zijn „Voorwoord" in het voor deze tentoonstelling uitgegeven programma. Met deze woorden van waardeerjng voor den arbeid der vereeniging kunnen' wij ons volkomen verëenigen, nu wij Woensdag avond' bij- de officieele opening nogmaals êenr rondgang- langs de iïu geheel gereed zijnde collecties hebben gemaakt. Dë tentoonstelling is onderverdeeld in 9 groepen. De grootste collectie vormt groep a, bevattende gezëlschaps-aquariums met visschen van verschillende families. Hou ders van dergelijke -aquariums hebben het voordeel, dat men een zeer groote keuze heeft in vischsoorten van verschillende vor men en'kleuren.'En juist daarom zijn de ge- zelschaps-a'quariums zoo geschikt voor huiskamers en salons groep b. bestaat uit familie-aquariums,- welke alleen bevolkt worden met visschen uit dezelfde familie. Ook hiermede is iets-heel moois-verkregen; daar alle families een zeer groote keuze aan .visschen bieden groep 'c, - aquarium met kweekstellen, bevatten .uitsluitend één paar kweekvisschen, dus goede, gezonde en uit gegroeide dieren groep d., aquarium met jongbroed. bevat uitsluitend jonge visschen in verschillende stadia van ontwikkeling, vele-vise-hjes zijn slechts enkele millimeters groot. Een aquarium met zeewater ren bijzonderé attractie 2 aquariums met koudwater er. 2 terrariums voltooien deze in totaal 48 stuks tellende tentoon stelling. Dat het doel en streven dezer "ereeniging in breeden kring waardeering vindt, bewijst wel het eere-comité, dat voor deze tentoon stelling is samengesteld als volgt C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissin gen, eere-voorzitter M. Fernhout, burge meester van Middelburg W. P. Edelman, wethouder van onderwijs, Vlissingen dr. H. de Noo Bzn., directeur R.H.B.S. te Vlis singen mr. P. C. de Jonge, directeur Han delsschool te Middelburg K. Huizinga, di recteur Chr. Kweekschool te Middelburg dr. J. Spuyman, leeraar R.H.B.S. te Vlissin gen G. J. M. de Greef, arts te Vlissingen en P. Vijn, directeur Zeevaartschool te Vlis singen. Te half negen hadden zich met de ten toonstellingscommissie vele genoodigden verzameld om tegenwoordig te zijn bij de officieele opening der tentoonstelling. De voorzitter, de heer M. H. Braat, te Nieuw- en St. Joosland, heette allen aanwe zigen hartelijk welkom, in het bijzonder den wethouder van onderwijs, den heer W. P. Edelman, die by ontstentenis van den be schermheer, den heer Van Woelderen, die tot zijn spijt verhinderd was de tentoonstel ling zou openen. Verder bracht spreker dank aan het bestuur der Ger. Kerk "-oor de be schikbaarstelling van dit gebouw en aan de vertegenwoordigers van lager- en middel baar onderwijs. Spreker wees op het bijzondere van deze expositie, de eerste van dien aard in onze stad. Zeer veel voorbereidend werk is verzet moeten worden, maar nu is ook alles in orde. Veel dank is verschuldigd aan de di rectie der Pzem, voor het leveren der elec- trische installatie, aan den heer B. J. N. Schmelzer, lie het timmerwerk verzorgde en de algemeene technische leiding der ten toonstelling had, den heer P. van der Meer, voor de keurige bloemenversiering, den heer P. A. Gillissen voor het schilder- en carton- nagewerk, die hij tevens huldigde als de ijverige secretaris, den heer De Klerk, in stallateur te Middelburg en verder aan de leden, welke aan den opbouw hebben mede gewerkt. Spreker hoopte, dat het bezoek aan deze tentoonstelling er toe zal bijdra gen, de liefde voor de aquaria en terraria te vergrooten. Bovenal hoopt spr. op een groot bezoek van de jeugd. Hierna verzocht hij den heer Edelman, de tentoonstelling wel te wil len openen. De heer Edelman zeide gaarne aan deze uitnoodiging te willen voldoen en bracht hiervoor dank. Het spreekwoord „Onbekend maakt onbemind" is dikwijls een waar woord. Tot Januari wist spreker niet, dat hier een aquariumvereeniging bestond. Het doel is liefde aan te kweeken voor aquaria en terraria, in het bijzonder by de jeugd. Een bespreking met hét bestuur en een le zing van de vereénigiög hebben hem de oog èn geopend en hij is tot de ontdekking gekomen hoevelen in onze goede stad een aquarium, en zelfs groote, bezitten. Dit heeft zijn belangstelling opgewekt, vooral daar hij sinds zijnjeugd zich interesseert voor alles wat leeft op en in het water. Veelal geeft een dierentuinslechts een flauwe weergave van het léven der dieren, opgesloten als ze zijn in hokken. Heel iets anders is een aquarium. Daarin is alles le ven en beweging en kan men alles in den natuurstaat bestudeeren. Daarom verheugt het hem zeer, dat deze jonge vereeniging den moed heeft gehad deze tentoonstelling te houden en onze burgerij de gelegenheid te geven dit alles te bevorderen, in het bij zonder voor de leerlingen van al onze scho len is deze tentoonstelling uiterst leerzaam en zal hun kennis bij de betreffende vakken zeer ten goede komen. Ten slotte sprak dé heer Edelman zijn groote bewondering uit voor deze schitterende, fantastische ten toonstelling, hoopte dat zij door zeer' vele personen zal bezocht worden én verklaarde daarna' de tentoonstelling voor geopend. Hierna werd door de genoodigden, onder voorlichting van het bestuur, een rondgang langs de'expositie gemaakt en alles met groote belangstelling bezichtigd. Zooals reeds gemeld, is de tentoonstelling geopend wan 30 Mei tot 11 Juni, terwijl als attractie aan den 25sten en lOOsten bezoe ker (ster) een souvenir zal worden aangebo den. Grand Hotel Britannia. Zaterdag a.s. luidt Britannia zijn zomer seizoen in. Voor de komende maanden werd ter'verzorging der diner-muziek het Hon- gaarsche trio Tak&cs (piano, viool en cello) geëngageerd. Op dezen avond wordt tevens de nieuw-ingerichte Britannia-bar geopend, waarin een speciale barman-mixer zijn won deren zal verrichten. Ook m deze pas ge creëerde attractie zullen de Hongaren zich laten hooren bovendien wordt door hen, vermits zij verschillende instrumentale com binaties kunnen vormen, al of niet in ver eeniging met het vocale element, voorloopig de dansmuziek verzorgd. Doch de werkelijke dans-band komt pér 1 Juli a.s. We zullen de nieuwsgierigheid niet langer op de proef stellen.,Een Hollandsche band, Majo Marco, welbekend van de Avro-uitzendingen in den afgeloopen winter, zal dan bezit nemen van de kurzaal. Men zie verder de advertentie voorko mende in dit blad. Een ernstig ongeval. Het lid van den gemeenteraad, mej. H. Meijer, heeft het ongeluk gehad in haar wo ning van de trap te vallen, waardoor haar beide polsen zijn gebroken. Zij werd naar het St. Joseph ziekenhuis overgebracht. Smokkelen. Wederom hebben de politie en de douane ambtenaren gezamenlijk huiszoekingen ge daan in verschillende perceelen hier ter stede, waar vermoed werd dat frauduleus sigarettenpapier aanwezig zou zijn. In een tweetal perceelen werd een groote hoeveel heid dergelijk papier, dat niet behoorlijk gedekt was door toelatingspapieren, gevon den en in beslag genomen en is tegen de bezitters daarvan proces-verbaal opge maakt. Naar wij vernemen neemt het smokkelen van soortgelijk papier onrustbarende vor men aan. Dit papier wordt in België opge kocht, waar er geen belasting op geheven wordt en hier frauduleus ingevoerd, omdat hier te lande een bijzonder hooge belasting op sigarettenpapier bestaat. Ongeval. Woensdagmiddag viel een 2-jarig meisje in de Kalkhokstraat alhier in een emmer met zeer warm water, welke een buur vrouw cp straat had gezet om de raamko zijnen schoon te maken. Het kind bekwam ernstige brandwonden en is ter verpleging opgenomen in het St. Joseph-ziekenhuis. Naar wij vernemen is de toestand van het kind ernstig. De politie stelt een onder zoek in in hoeverre hier van strafbare han deling sprake kan zijn. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De voetbalwedstrijd op het Sparta-ter- rein te Rotterdam tusschen het Zwaluwen elftal en de Engelsche prof. club Reading. Eenige opnamen van de feestelijkheden te Kampen ter gelegenheid van het 10-ja- rig bestaan der school voor Reserve-offi cieren van de infanterie. De bekende Texelsche schapenmarkt. -- Minister Deckers spreekt voor de vereeniging van officieren der Kon. landmacht. Een aan tal leden der Tweede Kamer bezoekt den nieuwen kruiser, in aanbouw op de werf "Zaterdag 1 Juni a.s. VAN HET door het Hongaarsche Wonder-T rio Takacs. Reserveert Uw tatel. Tefefoon 80 en 194 Voordeze Bar werd door ons geëngageerd de heer DE ZEEUW,v/h Barman-M ixer van het s s. „Statendam"der Holland-Amerika-Lijn Wilton. Willem Kloos en Karei Alber- dingk Thijm drukken elkander de hand na hun benoeming tot doctor in de letteren en wijsbegeerte in de Amsterdamsche Uni versiteit. Dr. Euwe en dr. Aljechin teekenen het contract voor den schaakwed strijd om het wereldkampioenschap. Het borstbeeld van den bouwmeester. Berlage, dat in het gemeente-museum van 's-Gra- venhage geplaatst zal worden, enz. „Crescendo" op het muziekfeest te Kapelle-Biezelinge. De accordeon-vereeniging „Crescendo", directeur de heer M. P. Ventevogel, heeft gisteren deelgenomen aan het muziekfeest van accordeon- en mondaccordeon-vereeni- gingen, dat te Kapelle-Biezelinge gehouden werd. Dë vereeniging werd bij aaiïkomst in de gemeente luide toegejuicht. Na uitvoering van de beide verplichte nummers „Sur opera Martha" van G. Gadenne en „Les Patineurs-wals" van E. Waldteufel, werd het corps een ware ovatie gebracht. Na het beëindigen van het muziekfeest gaf „Crescendo" nog een concert op de schitterend verlichte muziektent, dat blij kens het applaus zeer in den smaak viel. De burgemeester bracht dank voor hetgeen het corps onder leiding van zijn eminenten directeur had gepresteerd. Er was enorme belangstelling. Zangconcours ring Zeeland. Bij het gisteren gehouden concours van de afdeeling Zeeland van den Bond van Chr. zang- en oratoriumvereenigingen, te. Kruiningen, behaalde „Hosanna" van Vlis singen, directeur de heer J. W. Bommeljé, in de afdeeling uitmuntendheid A 252 pun ten en promoveerde alzoo naar de afdeeling uitmuntendheid B. De zangvereenigingen „Looft den Heer" van 't Zand en „Soli deo Gloria" van Souburg, beiden ook onder lei ding van den heer Bommeljé, promoveerden resp. van de le afdeeling naar uitmuntend heid A met 226 punten en van de tweede afdeeling naar de eerste met 232 punten. Voorwaar een groot succes voor den di recteur met deze drie vereenigingen. „Hosanna" van Vlissingen behaalde het hoogst aantal punten vain het geheele con cours. Aan dit concours werd door 33 vereeni gingen deelgenomen. MIDDELBURG Internationaal congres voor propaganda van vreemdelingenverkeer. De deelnemers aan het 9e congres van de internationale unie van officieele vereeni gingen voor propaganda van vreemdelingen verkeer, die Woensdag Walcheren bezochten kwamen tegen 2 uur te Middelburg aan en bezochten in- en uitwendig de Abdijgebou wen en namen een kijkje op de Markt, waar zij het stadhuis op de gevoelige plaat ver eeuwigden. Nu hun wandeling kwamen zij terug op de sociëteit de Vergenoeging, waar het be stuur van Vreemdelingenverkeer hen een thee aanbood en waar de voorzitter, mr. J. Moolenburgh, hen in het Fransch dank bracht voor hun bezoek aan Middelburg en aan het eiland, de hoop uitsprekende, dat dit een druk bezoek aan Walcheren tot resultaat zal hebben. De voorzitter van het congres, dr. Carlo Pugliesi beantwoordde de woorden van mr. Moolenburgh en gaf daarbij de verzekering dat men dankbaar is dit bezoek te hebben gebracht en de schoonheid van het eiland en stad te hebben bewonderd. In het hol van den leeuw. Woensdagmiddag maakte een slagersjon gen zich in de Korte Noordstraat schuldig Geen sprake van, indien Gij slechts Mynhardt's Zenuwtablettengebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. aan een verkeersovertreding door hard rijdende tusschen een auto en een handkar door te willen komen. Materieele schade was het gevolg, maar ook bekwam de fiet ser een proces-verbaal. Hij had buiten den waard gerekend, want in den auto zaten een inspecteur en een hoofdagent van poli tie die de overtreding hadden geconsta teerd. BIGGEKERKE De candidatenlysten voor den gemeenteraad De candidatenlijsten voor den gemeente raad zijn genummerd als volgt 1. Vrije lijst, 2e S.G.P., 3. C.-H., 4. A.-R. Voor het gedenkteeken van wylen Koningin Emma. De inzameling voor het op te richten ge denkteeken voor H. M. de Koningin-Moeder heeft 18 opgebracht. Geitenkeuring. Dinsdagmorgen werd, uitgaande van de Provinciale vereeniging tot verbetering van het geitenras, een geitenkeuring gehouden. De jury bestond uit de heeren Sietema en Versluis. Door verschillende ingezetenen was een bedrag van 12 voor prijzen beschik baar gesteld. De uitslag der keuring was als volgt Lammeren aangevoerd 10 stuks, le pr. P. Janse, 2e pr. K. de Witte, 3e pr. P. Fran- cke, 4e pr. Z. Zachariasse, 5e pr. J. Wijk- huijs. Éénjarige dieren,: aangevoerd 2 stuks, le pr. P. Simpelaar. Tweejarige dieren aangevoerd 6 stuks, le pr. P. Vlieger, 2e pr. C. Jobse, 3e pr. J. Caljé. Oudere dieren aangevoerd 11 stuks, le pr. A. de Witte, 2e pr. P. Francke, 3e pr. C. Clarisse, 4e pr. A. Harpe, 5e pr. C. Jobse. Stamboekgeiten aangevoerd 3 stuks, le pr. A. de Buck Pz., 2e pr. P. Vlieger, 3e pr. C. Clarisse. Een geit van A. de Witte werd in het stamboek ingeschreven, terwijl dezen eige naar bovendien ten deel viel een gratis abonnement op „de Geit". Geheelonthoudersvereeniging. Donderdag hield het district Zeeland van de Nat. Chr. Geheelonthoudersvereeniging haar 25e Jaarvergadering. Des middags werd aan den.voet der duinen bij Groot- Valkenisse -en openluchtsamenkomst ge houden, die goed bezocht was. Ds. W. Reus van Westkapelle sprak he'_ opening'swoord waarin hij wees op den grooten zegen in deze 25 jaar genoten. Luit.-kolonel Raivie van het Leger des Heils sprak over „Drankmisbruik en haar bestrijding, mede in Insulinde, bezien uit Christelijk oogpunt". De heer Huizinga, burgemeester van Ter- neuzen, die mede-oprichter der afdeeling en gedurende de verloopen jaren bestuurs lid is geweest, werd door den voorzitter gelukgewenscht onder aanbieding van een schilderij, waarna hem werd toegezongen Psalm 124 4. De agent van de N.C.G.O.V., ds. Veen uit Utrecht sprak over „Barmhartigheid". Na afloop der samenkomst werd een koffietafel aangericht, waarna in de N.H.- Kerk een wijdingssamenkomst gehouden werd, die niet zoo ""ruk was bezocht. Ds. Reus en ds. Burger van Nieuw- en St. Joosland spraken, terwijl ds. Korevaar van Biggekerke het slotwoord.sprak.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1