500 300 25 BA0G0EDEREN EERSTE BLAD •No. 12© 73e Jaargang WOENSDAG IlitpveFirms [.Mil DE HEIDE Ir.. Msfriilit-EO,)!issingei. Tilil. 10 Poslritaini (HUI 39 MEI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen "STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS HOLLAERS-VERBERKT Pijn in de ledematen? AKKERTJES ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. 1 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Wegens den Hemelvaartsdag zal de .„Vlissingsche Courant" Donderdag 30 Mei niet ver schijnen. Internationaal congres voor propaganda van Vreemdelingenverkeer. Met 2 vliegmachines, een Douglas en een Fokker, kwamen hedenmorgen ongeveer half elf 18 leden van het Internationaal Congres voor Vreemdelingenverkeer op het Vliegveld alhier aan. Ter begroeting waren aanwezig de hee- ren H. J. M. van Raalte, voorzitter van Vreemdelingenverkeer alhier, J. G. W. van Rheenen, inspecteur van de stoomvaart maatschappij „Zeeland" en mr. J. Moolen- burgh, voorzitter van Vreemdelingenverkeer te Middelburg. De congressisten ^erden begeleid door den heer W. van Deventer, directeur van de Algemeene vereehiging voor Vreemde lingenverkeer. Nadat de gasten waren uitgestegen en zich naar het restaurant van het vliegveld hadden begeven, werden zij daar toege sproken door den heer Van Raalte, die hun 't welkom op Zeeuwschen bodem toeriep en de hoop uitsprak dat zij de beste indrukken van hun bezoek aan Zeeland zouden mede- nemen. Deze toespraak werd beantwoord door den voorzitter van het Congres, dr. Carlo Pugliesi uit Rórhe, die den heer Van Raalte hartelijk dank zegde voor de ontvangst en zijn waardeerende woorden en verklaarde dat hij reeds een uitstekènden indruk van Zeeland heeft gekregen. Na het gebruik van een kopje koffie, ving een rijtoer door Walcheren aan met o.a. een bezoek aan den Westkapelschen zeedijk en den Westkapelschen vuurtoren. Na den rondrit werd in Britannia te Vlis- singen de lunch gebruikt, en vervolgens naar Middelburg gereden, waar in de socië teit de Vergenoeging op de Markt het be stuur der Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer op Walcheren den gasten de thee aanbood. De bezoekers hebben er van kunnen pro fiteered dat de marktdag deze week op Woensdag viel, daar het morgen Hemel vaartsdag is en hebben bovendien kunnen genieten van hetgeen Middelbux'g aan oude gebouwen en musea biedt. Een interessante tentoonstelling van Aquariums in de voormalige Geref. Kerk. Hedenavond officieele opening. De jonge vereeniging van aquarium- en terrariumliefhebbers „Walchersche Natuur vrienden" geeft met haar tentoonstelling, die vanavond door den wethouder van on derwijs geopend zal worden, wel een bewijs van haar durf en doorzettingsvermogen. En bovenal van de liefhebberij die de leden der vereeniging bezielt om op een dusdanige wijze voor den dag te komen. Vóór de officieele opening waren wij in de gelegenheid een kijkje te nemen in het ruime gebouw, dat in een ware. tentoon stellingszaal is geir.etamorphoseerd. Het inwendige is herschapen in een tuin, omgeven door wanden,waarin een keur- collectie aquariums is ingebouwd. Geen saaie opeenstapeling van glazen bakken met eenige visschen, maar een levende, sprekende verzameling van dieren en plan ten, die getuigen van den rijkdom in die wondere wereld onder den waterspiegel. Hier is met veel liefde en groote toewijding door de leden iets tot stand gebracht, dat bewondering afdwingt. Niet minder dan 45 warmwateraquariums van verschillende grootten en inhoud zijn hier ondergebracht met tal van soorten tropische en inheemsche visschen. Deze aquaria zijn weer onderverdeeld in ver schillende groepen, zooals gezelschaps- en familie-aquariums, een afdeeling met uit sluitend jong broed en aquariums met kweekparen. 't Eenige koudwateraquarium dat ingezonden werd za het publiek toonen, Wat ook daarmede te bereiken is. Ter op luistering zijn tevens een tweetal terra riums opgesteld, waarin zich verschillende soorten reptielen bevinden. Dat er ook in de visschenwereld bijzondere vormen voor komen blijkt wel uit het aquarium met rariteiten. Een zoutwater-aquarium geeft een keur- Uw adres voor WALST RAAT 78. collectie zee-anemonen met, hun onvergelij kelijk schoone kleurenpracht' te bewonde ren. Bij ons bezoek waren, vele rappe handen, onder deskundige leiding, nog bezig de laatste -oorbereidingen te treffen. Achter de schermen kregen wij eerst recht een indruk van den veelomvattenden arbeid die noodig was voor het inrichten van deze tentoonstelling. Kosten noch moei ten werden gespaard om haar zoo aan trekkelijk mogelijk te maken. En hierin is het bestuur dan ook uitstekend geslaagd. Zelden zal men op Walcheren zulk een gelegenheid krijgen om het leven onder den waterspiegél van zoo nabij te bezien. Ook voor schoolbesturen is deze tentoon stelling een zeldzame gelegenheid om de kinderen eenig idee te geven van het won dere leven in plas en in sloot. Wy twijfelen er niet aan of reeds op Hemelvaartsdag zal deze tentoonstelling vele bezoekers trekken, ook uit de om geving. Ongetwijfeld zal iedereen genieten van de verheffende schoonheid in vorm en kleur, die er leeft in de natuur. De motorveerboot „Prinses Juliana". De motorveerboot „Prinses Juliana" van den provincialen stoombootdiénst op de Westerschelde, is voor eenige maanden bui ten dienst gesteld. Het schip is overge bracht naar de werf der N.V. Kon. Maat schappij „de Schelde", yoor herstel van ma- chineschade. Gemeentelijke Handelsavondschool. Dinsdagavond jl. droeg voor dit zoo nut tige instituut van voortgezet onderwijs, hetwelk gedurende de wintermaanden tal van jongeren ten zegen is, weer een bijzon der karakter. Ofschoon door de bezuiniging de cursus reeds 1 Mei moest afgeloopen zijn, is er de Meimaand o.m. met de eind examens doorgewerkt, zoodat eerst thans voor de jongelui uit de vijfde klasse het oogenblik van hun afscheid aan deze popu laire en geliefde inrichting gekomen was. Directeur en wethouder van onderwijs, on derwijs-inspecteur en commissie van toe zicht, benevens ook de oud-directeur, leera ren en leerlingen hadden zich daartoe in de sobere leeraarskamer verzameld om in har telijke en werkelijk gevoelde woorden de gezamanlijke werkzame uren te gedenken niet alleen, doch tevens om de leerlingen in staat te stellen hun verschillende verwor ven diploma's in ontvangst te nemen. Wij willen ons allereerst bij de, met aan drang uitgesproken,, woorden van wethou der van onderwijs en directeur der H.A.S. aansluiten om de Gemeentelijke Handels avondschool uitdrukkelijk bij ouders en de, daartoe in aanmerking komende, jonge Vlissingers aan te bevelen. Inderdaad de jeugd heeft het moeilijk, al gaat het ook voor de ouderen geenszins over rozen. Moed, uiterste volharding en een stil heldendom worden meer dan ooit gevergd. Houden wij vooral de jeugd van leeglooperij en van de straat, welke afstompen. Daarom ook vooral is de verkorting van den cursus de zer Handelsavondschool zoozeer te betreu ren. Want niet alleen nuttige en practisehe kundigheden brengt deze school als ook de andere instituten van onderwijs haar leer lingen, doch vooral is er de arbeid en de inspanning, zijn er 's avonds de hoofden in vergetende aandacht over de boeken gebo gen, tikken de jagende vingers ijverig op de toetsen der schrijfmachines, is er de sfeer van genegen vlijt en studie, die toe komst, vertrouwen en optimisme bouwt, zonder welke jonge menschen niet kunnen. Alleen al het element „van de straat" moet dan ook bekorting van lesuren en cursus duur dubbel onaanvaardbaar doen zijn. In het bijzonder is door den directeur en den wethouder van onderwijs naar voren gebracht, dat in dezen tijd van crisis de school nog alle redenen van tevredenheid over de positie van haar leerlingen in de maatschappij kan hebben. Was het vorige jaar de geheele klasse in diverse betrekkin gen, ook thans zijn de.leerlingen nog op een enkele uitzondering na in betrekking, zoo dat hier wel degelijk mag gesproken worden van 'n populaire Inrichting van onderwijs en van voor de praktijk geschikte leerlingen. Dit bemoedigend verschijnsel, vooral thans, is directeur en leeraren een groote voldoe ning voor hun toegewyden arbeid onder de rijpere jeugd, is die jeugd zelve een beloo ning voor hun grondstudie, een aansporing om moedig vol te houden en niet te „des- espereeren". In de toespraken deed men uitkomen de jongelui, die overdag bezet zijn én geen ander voortgezet onderwijs kunnen volgen, des winters naar de eerste klasse te zenden, dé jongelui, die door Mulo of ander voort gezet onderwijs daartoe aangewezen zijh, de hoogere afdeeling ter afronding vari practisehe en vereischte kundigheden te doen volgen, tevens als voorbereiding voor de zgn. practijk-diploma's. De school is er, men buite haar uit. In het kort samengevat kwamen de toe spraken op bovengemelde neer. De ernst der tijden doet- nu eenmaal den- feitelijken toestand met ernst -onder de oogen zien. Maar jeugd blijft tenslotte jeugd, die dank baar is voor geboden werkgelegenheid en dan gauw haar optimisme terugvindt. Dit - bieek zeer - aardig uit de woorden van een der voor het eind-examen geslaagde leerlin gen, die zijn toespraakje, waarin hy leera ren en school dank bracht voor de prettige sfeer en opbeurenden arbeid, vergezeld, deed gaan. door het - aanbieden van èen met de malaise spottend herinneringsgeschenk, een electrische klok, bestemd gevoegd te worden bij de vele cadeaux, die de historie der school reeds langs wanden of elders gerijd heeft. In het bijzonder heeft de wethouder van onderwijs nog den damk van de gemeente be- - tuigd aan den directeur en den staf van leeraren, die dezen cursus onder zoo moei lijke omstandigheden tot een goed einde moesten brengen. De leerstof en het karak ter der school brengen mee, dat blijvend ge streefd moet worden naar herstel van leer tijd. Moge dat moment in het belang der oudere jeugd en der Vlissingsche inrichting w-eer spoedig aanbreken Vermelden wij ook nog. dat den jongelui met nadruk op het hart werd gebonden •met te gaan fusten of de avonduren op straat te gaan'verdoen als, helaas, maar al te veel jonge menschen. Het moderne leven en de geweldige concurrentiestrijd op de wereldmarkt eischt ploeterende, taaie werkkrachten, die volhouden en nieuwe we gen weten en kunnen gaan. Dan moeten zij volwaardig' zijn en met de juiste wapenen voor den levensstrijd toegerust. Die kan ieder slechts vérwérven niet door woorden of gepraat, doch door gestagen, persoonlijken arbeid. De handelsavondschool prijst zich gelukkig, dat zij haar leerlingen ook daar toe mede heeft helpen vormen. In het bijzonder willen wij ook nog ver melden, dat de onderwijs-inspecteur zijn felicitaties vergezeld deed gaan van zijn waardéeringsbetuiging over den steun der gemeente, die, toen de school belaagd werd, voor haar in de brés kwam. Ook hij hoopte op een lang leven dezer school en een wij ken der moeilijke omstandigheden. Van ganschcr harte sloot natuurlijk de directeur der H.A.S. zich bij deze woorden aan, daar bij met groote erkentelijkheid gewagend van den kraehtigen steun, die de school van dezen autoriteit mocht ondervinden. Na al de hartelijke woorden van mede leven en waardeering werd de plechtigheid van de uitreiking der einddiploma's en die voor machineschrijven aan de gelukkig ge slaagden als gebruikelijk besloten met een handdruk der leerlingen aan genoodigden en leeraren. De volgende leerlingen behaalden het einddiploma (E), het diploma „A" voor typen (40 lettergr. per min.), „B" (50 let tergr. per min.) en (of) het diploma voor .stenografie (130 lettergr. per min.) Adriaan Belfroid (E), Johanna Bijl (F, A en B), Maria Kole (E), Karei Koper (E en B), Piet Kraak (E, A, B en Steno), Leuve- link (E), Johanna Malipaart (E), Marga. Post (E en A), Sybolt Prins (E, A en B), Annie de Ridder (E), Helena Sanderse (E, A en B), Cornelis Schoolmeester (E, A en B), Karei Schoolmeester (E, A, E en Ste no), Marie van Splunder (E), Anth. Wol tering (E, A en B), Lou Vleugel (E). Johannes de Roos (einddiploma voor af zonderlijke vakken), Ger. Bak (typen A en B), Piet Bode (typen A en B), Marinus Sanderse (typen A en B), Meindert Zeyle- n:aker (typen A en B). Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse Wilha. de Beer, Nellie Blok, Corn. Bou- tens, Jac. Buissing, Lena Bukkens, Joh. Buurman, Sara Buurman, Henriette de Clerck, Maatje Goedbloed, Willem Goossen, Piet Hollebrands, Corna. Jacobs, Hendr. Kodde, Jan Koole, Jan Laport, Simon Leen- houts, Emmy Loesberg, Adr. Maquelin, Joha. van Poelje, Crina Roelse, Piet Roeise, Greta te Roller, Ant. Sanderse, Jac. Sinke, Jo Sips, Jan Sorgediager, Jan Verstelle, Jan van Vlaanderen, Joha. van Wolferen. Niet bevorderd 1 leerling. Van dc 3e naar de 4e klasse Jan Bazen, Apola. Boekhout, Joh. Cyvat, Jacoba Gunst, Suza. Harting, Joz. Nyssen, Thom Peeman, Paul le Roy, Adriana Tabbernee, Ding. Weststrate, Meind. Zeylemaker, Jac. de Zwarte. Niet bevorderd 4 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse Eliza Baljé; Piet Beenhakker, Marina van Boven, Euge nie Crijnen, Jac. Daalhuizen, Liev. van Eenennaam, Louis Everaars, Piet Janssen, E-lly de Quelery, Fr. de Rijke, Joh. Rijkse, Paul Steketee, Jacobus Meijer. Niet bevorderd 1 leerling. Van de le naar de 2e klasse Nic. Ade- ma, Marie Adriaansen, Piet van Belzen, Jacoba Broerse, Hendrik Burgerhof, Corn. Cömpeéri Alb; Debra, Süza. van den Driest, Wilha. Koolwijk, Marie Lieuwén, Janny Lijnberg, Corn. Paulussen, Joha. van der Feyl, Joha. Poppe, Ant. Rijkse, Nelly Vleu gel, Tinie van der Wal. Niet bevorderd 3 leerlingen. Jaarvergadering Chr. Jonge Vrouwen en Meisjesvereenigingen. De afdeeling Vlissingen van het Nederl. Verbond van Christen Jonge Vrouwen- en Meisjesvereenigingen hield Maandag jl. in het Gebouw voor Chr. Sociale Belangen haar jaarvergadering. Na een welkomstwoord van de presi dente, mej. Terwoert, sprak mevr. Vossers, de eere-presidente, een openingswoord naar aanleiding van Rom. 15, de meisjes er op wijzende hoe men als Christen-bondsleden voor elkander moet leven. Aardige en leerzame stukjes werden door de leden vlot opgevoerd, afgewisseld door zang en voldeden geheel aan allen, die te genwoordig waren. De avond werd met dankzegging gesloten. MIDDELBURG Bezwaarschrift tegen een candidatehlyst ongegrond verklaard. Ged. Staten van Zeeland hebben uitspraak gedaan inzake het bezwaarschrift van den heer C. C. Verhulst te 's-Gravenpolder, te gen de goedkeuring van een vrije anti-rev. lijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen. Deze lijst zou volgens adressant niet voldoen aan de wettelijke eischen. Het bezwaarschrift van adressant werd ongegrond verklaard. Molenwater muziekuitvoering. Vrijdagavond 8 uur geeft het Middel- burgsch muziekkorps de eerste muziekuit voering op het Molenwater in dit seizoen. OOST- EN WEST-SOUBURG Een jubileum. Morgen 30 Mei zal het 40-jaar geleden zijn dat de heer C. E. Plugge als arts pro moveerde, waarna hij zich in Augustus van datzelfde jaar te Strijen vestigde, aldaar tot 1901 de praktijk uitoefende, om sinds dien zich metterwoon te Oost- en West- Souburg te vestigen en aldaar als medicus een drukke praktijk uit te oefenen, welke zich ook tot de gemeente Ritthem uit strekte. Ongeveer 7 jaar geleden droeg de jubilaris zijn praktijk over aan dr. J. Huijs- man, uitgezonderd die over het alhier wo nend spoorwegpersoneel, welke hij tot op heden nog steeds waarneemt. Verder is de heer Plugge voorzitter van de vereeniging „het Groene Kruis" Sou burgRitthem van af haar oprichting. Van de provinciale Zeeuwsche vereeniging „het Groene Kruis" is hij eveneens voorzitter sedert de oprichting dezer instelling. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum alhier, werd hem als blijk van waardeering en hoogachting een compleet radiotoestel aangeboden. Als bijzonderheid mogen wij nog wel even memoreeren dat de vader van den jubilaris in onze gemeente zijn 50-jarig jubileum als praktizeerend arts mocht vie ren, na eerst elders de praktijk te hebben uitgeoefend. Moge de jubilaris nog vele jaren gezond heid en werkkracht gegeven zijn. Rundveekcuring. Op de laatst gehouden rundveekeuring te Oost-Souburg werden de navolgende prij zen behaald Stieren, 10 maanden J. Lorier, eervolle medaille. Vaarskalveren le prijs J. Lorier, 2e prijs C. Jasperse. 2-Jarige vaarzen le prys J. Lorier, 2e prijs C. Jasperse, 3e prijs C. Jasperse, 4e prijs M. Lorier. le Kalf koeien le prijs C. Jasperse, 77'/2 punt 2e prijs J. Lorier, 76 punt3e prijs M. Lorier, 75 punt. 2e Kalfkoeien le prijs C. Jasperse, 77 punt. Die scheuten in Uw schouder, in Uw arm of been, neem daarvooi nu eens wat van die wondervolle Volgens recept van Apotheker Dumorrt AKKER.CACHETS 3e Kalfkoeien Kampioenprijs P, Arend- se, 79 punt; reserve kampioenprijs J. Lo- rier, 78.8 punt 3e prijs M. Lorier, 78^ punt; 4e prijs P. Arepdse, 78 punt. Oudere kalfkoeien le prijs J. Lorier, 82 punt2é prijs M. Lorier, 81 punt. Een oneerlijke kameraad. Toen de werkman P. v. S. thuis kwam, na eenigen tijd aan den Hoek van Holland werkzaam te zijn geweest in dienst van de- firma Groosman te Middelburg, kwam hij tot de minder aangename ontdekking dat hij zijn portefeuille miste, waarin o.m. 20 was geborgen. Vermoedende dat hij deze had laten liggen in de woonark, waarin hij rhet meerdere werklieden gehuisvest was geweest, informeerde hij per omgaande bij een kameraad aan den Hoek, die hem me dedeelde dat de portefeuille gevonden was en medegegeven aan zekeren I. v. H., even eens te Souburg wonende en die met v. S. saam gewerkt liad. Deze daarnaar ge vraagd. zeide nergens van te weten en geen portefeuille te hebben ontvangen, waarna aangifte bij de -rijkspolitie werd gedaan, -1 tegenover wie hij evenéeïis eerst ontkende, maar later, toen hem een scherp verhoor werd afgenomen, bekende en zeide het geld te hebben uitgegeven. Proces-verbaal werd opgemaakt. Een begin van brand. Gistermiddag ontstond hier een begin van brand in een woning aan het Oranjeplein, waar schilders bezig waren met het afbran den van verf. Het bleek noodig de minimax van het gemeentehuis er bij te halen met behulp waarvan het brandje spoedig ge- bluscht was, waardoor erger werd voorko men. RITTHEM Nummering lysten gemeenteraads verkiezing. Na loting is de volgorde der candidaat- ly'sten voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad op Woensdag 19 Juni, aldus vastgesteld 1. Anti-Rev., 2. Chr.- Hist., 3. Arbeiderspartij. KOUDEKERKE Gisteravond hield de afdeeling Koudeker- ke van de vereeniging „Ziekenhuisverple- ging op Walcheren" een openbare verga dering voor leden en belangstellenden in de openbare school. De voorzitter, ds. Heij, opende de vergadering, heette de aanwezi gen welkom en gaf het woord aan burge meester Dregmans, die een propaganda-- reae uitsprak. In een korte, duidelijke uiteenzetting werden de aanwezigen op die hoogte ge bracht wat door ziekenhuisverpl. Walcheien is gedaan, dat 't percentage der leden voor Koudekerke 46 bedraagt, dat de ver goeding bedraagt 112.50 met buitengewo ne vergoedingen te brengen op hoogstens 167.50. Verder werd medegedeeld de wensch van Westkapelle om tegen een kleine contributieverhooging de operatie kosten vergoed te krijgen. Na bespreking, werd besloten den afgevaardigde mede te deelen, dat geen verplichte verhooging hiervoor verlangd wordt. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werden aangewezen burgemeester L. J. Dregmans en den heer F. de Rijke. De brug Noord-BevelandZuid-Beveland. In een vorige week gehouden vergadering van een commissie uit Ged. Staten van Zee land met de gemeente- en polderbesturen uit Noord-Beveland is gebleken dat het vooral enkele personen buiten het eiland zyn, die gronden op het eiland bezitten, wel ke de totstandkoming van de brug Noord- BevelandZuid-Beveland belemmeren uit vrees voor het garant zijn van de streek voor eventueele tekorten. Daarom is -.laandag in de gemeenteraads vergaderingen van Kats en Coiijnsplaat met algemeen e stemmen een motie aangenomen, waarin de wenschelijkheid van de totstand koming van de brug wordt uitgesproken, waarin de genoemde gemeentebesturen van oordeel zijn, dat het eiland onder geen be-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1