1000 500 300 150 100 25 DINSDAG 38 MEI UMlE No. 125 73e Jaargang 1935 UitgaveFirma F. M DE VELDE Jr., Walstraat 56-60, Vlissingen. Tilef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD GEMEENTEBESTUUR STADS- EN FROVlNCtENIEUWS L IJ GROOT BLIKI GEMENGDE BISCUITS! VAN FI.1.- UNIE-KOFFIE VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. m ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling Pe abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bif verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger, AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen NEDERLAND. Den Helder. Schietoefeningen. De Burgemeester van -Vlissingen, - maakt aan zeevarenden-bekend, dat op (a) 28, 29 en 31 Mei 1935 en op (b) 1, 3, 4, 5, 6 en 7 Juni 1935, respectievelijk met luchtdoelmi trailleurs en met luchtdoelgeschut zal wor den geschoten van af een standplaats nabij Kijkduin te Den Helder. De onveilige sector wordt begrensd voor '(a) door de lijnen standplaats verken- ningston Schulpemgat, standplaats ve£- kenningston Mólengat, tot op een afstand van. 6 K.M., voor (b) de lijnen standplaats verkenningston Westgat, standplaats verkennongston Molengat,, tot op een af stand van 12 K.Mi De oefeningen worden gehouden van 9 h. tot 17 h., bovendien op 3 en 5 Juni van 22 h. tot 23.30 h. Eiken dag wordt een uur voor den aan vang tot na afloop der oefeningen op Kijk duin een roode vlag (bij duisternis een rood licht) geheschen. Zeevarenden wordt verzocht zich niet zonder noodzaak en niet onnoodig lang in bovengenoemde sectoren op te houden. Vlissingen, 28 Mei 1935. De Burgemeester voornoemd, P. G. LAERNOES, L.B. Het éénrichtings-verkeer. Door de vereeniging „Gemeenschappelijk Belang", afd. Vlissingen van den Kon. Ned. Middenstandsbond werd heden een adres aan den raad der gemeente .Vlissin gen gezonden, met verzoek, pupt 3 der agenda der vergadering van a.s. Vrijdag 31 Mei niet te behandelen, doch te verschui ven naar de volgende vergadering, omdat bii genoemde vereeniging door vele harer leden nogal bezwaren zijn geopperd. Rondvluchten. Op Hemelvaartsdag zullen van 11 tot 16 uur op het vliegveld Vlissingen rondvluch ten worden gehouden met het Fokker- Douglas vliegtuig „Jam van Gent". Het nienws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghcd. De navigatiewedstrijden voor sportvlie gers op Schiphol om de zilveren vleugel yan Amsterdam. Minister Slotemaker de Bruine huldigt prof. Zeeman ter gele genheid van diens 70sten verjaardag in de aula der Amsterdamsche universiteit. De nationale politieruiter-wedstrijden te Amsterdam. Britsche mijnenvegers in de hoofdstad. De generale repetitie van de in heel Europa vermaarde Passiespleen te Tegelen, enz. MIDDELBURG Ziekenhuisverpleging. Maandagavond vergaderde de afdeeling Middelburg van de vereeniging Ziekenhuis verpleging op Walcheren onder voorzitter schap van den heer J. J. van Aartsen, bij ontstentenis van den heer H. J. van Guns. De voorzitter wees er met voldoening op Öat het bezoek in verhouding tot andere jaren grooter was, want als moge uit ge ringe opkomst blijken dat men vertrouwen stelt in het bestuur, toch is het goed, dat men belangstelling toont en op de hoogte komt van de wijze van werken der vereeni ging. De secretaris, de heer L. Onderdijk, kreeg gelegenheid uitvoerig het jaarverslag, dat reeds gepubliceerd is, toe te lichten. Daarbij vond hij gelegenheid er op te wij zen, dat het hoofdbestuur steeds paraat is controle in te voeren, als niet zeker op de volle medewerking der behandelende geneesheeren is te rekenen. Dat men zich vergissen kan, ondervond spreker zelf, toen het hem leek, dat er te Middelburg een langdurige opname is over het alge meen. Dit kwam bij het opmaken der ge middelde anders uit. Het gemiddelde was Voor Middelburg 17% dag, Vlissingen dag, algemeen 17.67. - Het blijft vast staan, dat voor personen boven 65 jaar het risico grooter is. Er is over 1934 een klein financieel overschot, maar een opname van 26 op do 1000 leden is feiteljjk reeds te veel, een opname van 25 is wel het maximum. Als men zou komen tot een verzekering tegen operatief ingrijpen, dan wijzen de cijferB der vereeniging met haar 23.000 leden op 16 per 1000 en dit komt uit met de gegevens van de landelijke federatie met haar half millioen leden. Onder de huidige omstandigheden heeft men zelfs 1300, leden meer gekregen, van wie 200 te Middelburg, niettegenstaande de vele bedankjes in verband met werk loosheid enz. Wel kwamen er door de ge meentelijke regeling velen terug, maar niet allen. Het bewees dat nauwere sa menwerking steeds meer noodig wordt. De secretaris kreeg o.a. gelegenheid er nog eens met klem op te wijzen, dat men even goed buiten als op Walcheren ver pleging en ook reiskosten vergoed krijgt. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering op Zaterdag a.s. benoemde de vergadering de heer Van Aartsen, Flierman, Gillissen, Graafhuis, Ludekuse en Peeman. Besloten werd bij de bestuursverkiezing de candidaturen te steunen van de heeren jhr. mr. A. F. C. de Casemhróot, P. de Haas en L. Onderdijk en voor de voorzie ning in de vacature in de financieele commissie den heer S. Caljouw aan te be velen. De afgevaardigden zullen er mede in stemmen, dat het Centraal Bestuur de kwestie van de verzekering tegen operatie kosten en van een verzekering bij tweede klasseverpieging grondig zal bestudeeren, waarmede het reeds een aanvang heeft gemaakt. Verschillende vragen van meer internen aard heeft de heer Onderdijk uitvoerig be antwoord. Verkeer 8 week. Evenals in andere gemeenten van ons land zal ook te Middelburg van Dinsdag 11 (derden Pinksterdag) tot en met Za terdag 15 Juni een verkeersweek worden gehouden, waaraan ook de "omliggende gemeenten, nml. Nieuw- en St. Joosland, Koudekerke, St. Laurens en Serooskerlce zullen medewerken, 'terwijl de verschil lende takken van politie, dus de gemeente politie, de rijksveïdwacht, de marechaus-, see en de militaire politie bij het waar schuwend optreden tegen verkeersover- treders zullen samenwerken. - Want het is de bedoeling, dat de weg- verbruikers extra de verkeersfouten, welke zij maken, worden gewezen. Het is niet de bedoeling om in gevallen, waarin anders geen proces-verbaal zou worden opge maakt, zulks nu wel te doen, doch om de weggebruikers op kleine tekortkomingen te wijzen, opdat zij zich bewust worden verkeerd te hebben gehandeld. Voor het ontvangen van deze waarschu wingen komen op Dinsdag 11- Juni speci aal de voetgangers in aanmerking, Woens dag 12 Juni de wielrijders; Donderdag 13 Juni de automobilisten, Vrijdag 14 Juni de bestuurders van handkarren en be spannen voertuigen. De Vereeniging voor Veilig Verkeer „Middelburg en omstreken", die zich voor deze week uit den aard der zaak mede spant zal veel propagandamateriaal ver spreiden als verkeerscouranten, folders met afbeeldingen van de nieuwe verkeersborden, verkeersboekjes, vloeiblaadjes voor scholen en kantoren enz. met verkeersspreuken en vliegende blaadjes. In de trammen, autobussen enz. zullen reclame-platen worden opgehangen en ook in de bioscopen zal een klein deel van het programma in het teeken van het veilig verkeer staan. Men hoopt ook in enkele étalages op het veilig verkeer te kunnen wijzen rijwielpla- quetten te kunnen verkoopen en nieuwe le den voor V.V.V.V. te winnen. Voor de jeugd is er nog een speciale at tractie aan deze week verbonden. Alle kin deren tot en met 15 jaar zullen een opstel over het verkeer kunnen inleveren en een jury zal uitmaken wie een prijs krijgt. De prijzen zullen worden uitgereikt in een feestelijke samenkomst met alle kinderen, die een opstel inzenden. N.V. Houthandel, v.h. G. Alberts Lzn. Co. Naar wij vernemen zal het verslag der N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. Co. te Middelburg over 1934 uit te brengen in de aanstaande vergadering van aandeelhou ders vermelden, dat de resultaten over 1934 met gunstig waren. Tengevolge van de val der prijzen, lieten de omzetten niet voldoende winstmarge en moesten de voorraden onder aankoopprijzen worden gewaardeerd. Het jaar eindigt met een ongunstig saldo van 76.322.85. In een buitengewone algemeene vergade ring zal worden voorgesteld, ter delging van de tekorten van dit jaar en vorige jaren, alsmede van afschrijving van 40.000 op vaste goederen, tot kapitaalreductie van 30 over te gaaai. SERQOSKERKE (W.) Aannemen vreemde onderscheiding. Bij Kon. besluit is aan F. W. M. Hoegen van Hoogelande, bankier te Serooskerke (W.) verlof verleend tot het aannemen van zijn benoeming tot officier in de Kroonorde van Italië. GROEDE Een droeve plechtigheid. Gistermiddag had alhier de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Jan Leendert Boone, in leven oud-gemeente-ontvanger van Groede. Vermeld kan worden, dat de heer Boone on geveer 25 jaren de functie van gemeente ontvanger heeft mogen waarnemen, terwijl hij ook vele jaren secretaris-ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur te Groede is ge weest. Eveneens heeft hij verscheiden jaren het ambt van ontvanger-griffier van de polder Groede en baanst uitgeoefend. Gezegd mag dan ook worden, dat de heer Boone veel voor de gemeente Groede heeft gedaan, alhoewel dit niet direct door ieder werd beseft. De begrafenisstoet werd, behalve door familieleden gevolgd door den heer burge meester, notaris en genoodigden', vertegen woordigers van den raad, secretaris van het Burgerlijk Armbestuur en den ambtenaar ter secretarie. Aan het graf werd niet gesproken, be halve door ds. Derksen, die een korte toe spraak hield. OOSTBURG Gemeenteraad. Gisteren kwam de raad dezer gemeente onder leiding van haren burgemeester, den heer P. Erasmus bijeen. De agenda bood weinig belangrijks. Be halve de goedkeuring van de gemeentereke- ning en die der lichtbedrijven over 1933, wias er een schrijven van Ged. Staten namens den minister van binnenlandsche zaken als antwoord op een adres der raadsleden Van de Waeter en De Bruijne, waarin verzocht was om vernietiging van het besluit van Ged. Staten d.d. 11 Januari 1935 inzake toelating van den heer I. Brakman als raadslid. Aan de adressanten werd te kennen ge geven, dat genoemde minister voor de ge vraagde tusschenkomst geen termen aan wezig achtte. De verordening tot heffing van een ge meentefondsbelasting werd opnieuw vastge steld en de maximumheffing op 70 opcenten bepaald. De bijdrage aan het crisiscomité voor extra-hulp aan werkloozen werd op 67.20 bepaald, -berekend naar 'n gemiddelde van 300 werkloozen. In de verordening inzake bezoldiging van den gemeenteveldwachter werd de volgende wijziging gebracht De rij wiel toelage mag namelijk niet bij de jaarwedde geteld wor den ter bepaling van den pensioensgrond slag. In de instructie van den directeur der lichtbedrijven werd de jaarlijksche vacantie opnieuw geregeld, hl. op minstens 18 en hoogstens 24 werkdagen bepaald dit was op verzoek van belanghebbende, die hier door op gelijken voet komt met de andere hoofdambtenaren. Besloten werd tot opheffing van de ze kerheid, indertijd gesteld door den in 1932 eervol ontslagen gemeente-ontvanger, den heer P. de Hullu Hz. Gewijzigd werd de verordening inzake het vergunningsrecht, welke tot nu toe bepaal de, dat dit recht geregeld werd naar de huurwaarde der lokaliteiten, in verband met de huurwaarde van het bedrijf, terwijl het thans wordt geregeld naar de huurwaarde der lokaliteiten in verband met den omzet van het bedrijf. Voorts werden vastgesteld bepalingen be trekkelijk die gevallen waarin en de voor waarden waaronder indienstneming op ar beidscontract naar burgerlijk recht kan plaats hebben door of vanwege de gemeente (dus ook voor de bedrijven) Alle deze besluiten werden gevormd met algemeene stemmen op voorstel van Burg. en Weth. Ten slotte was aan de orde de bespreking van herstel van wegen en straten in de kom der gemeente. Indertijd zijn verzoeken binnengekomen tot verbetering van Langestraat, Markt en Walstraat. Burg. en Weth. hebben de kos ten van een en ander doen nagaan en hun is gebleken, dat de kosten voor de Lange straat begroot worden op 4560, die voor de Walstraat op 2740, voor de Markt 1400, voor de Raamstraat 700. De voorzitter zeide, dat het niet de be doeling van Burg. en Weth. is, in deze ver gadering een beslissing te nemen, maar en- -u*«E-!!52ë TIJD MAANDAG, 27 MEI TOT EN MET ZATERDAG, 8 JUNI I (ZOLANG DE VOORRAAD STREKT) EEN (INHOUD 2 POND) VOOR .'.fi CENT NETTO BIJ AANKOOP VAN ELK HALF POND VAN 15 - 20 - 2272 - 30 - 40 - 45 - 50 CENT PER HALF POND BOVENDIEN OP DE KOFFIE 1 5 KORTIN® Statiegeld blik 15 ets. Ledig blik wordt voor 15 ets. teruggenomm kei de gelegenheid te geven tot bespreking. De heer Brevet wilde nog de aandacht vestigen op de noodzakelijkheid van één richtingsverkeer in de Walstraat, waarop Burg. en Weth. toezegdie te zullen letten. De straatverbetering werd aangehouden tot de volgende vergadering. GOES Prov. Comité voor Werkloozenzorg. Hedenmorgen vergaderde te Goes het Prov, Ccmité van de Centrale voor Werk loozenzorg, onder voorzitterschap van ds. M. Bons te Colijnsplaat. Na opening met gebed sprak spreker een welkomstwoord en wees er op dat op velerlei wijze door het bestuur is gewerkt om werkobjecten te vinden en herinnerde aan het kamp bij Westhove, terwijl dit jaar nog enkele kam pen te Bergen-op-Zoom zullen gehouden worden. In een bestaande vacature in het comité werd benoemd de heer D. Huinink, burge meester van Veere. Getracht zal worden het comité uit te breiden met eenige personen uit Schouwen en West Zeeuwsch-Vlaanderen. De secretaris, de heer J. Lorier, deed ver volgens mededeelingen over het kamp te Westhove, dat uitsluitend voor landarbei ders werd ingericht en zeer goed geslaagd mag heeten. Te betreuren is echter de ge ringe medewerking van belanghebbenden, zoodat het feit zich voordeed dat er min der jongens waren, dat geplaatst konden worden. De geest onder de jongens was uit stekend en ook financieel is het plan goed geslaagd. Waarschijnlijk zal in September hier nog een werkobject gehouden kunnen worden. Door den heer J. Schippers uit Utrecht, secretaris van de Centrale voor Werkloo zenzorg, werd daarna ingeleid het onder werp „Wat kunnen wij doen voor de jeug dige werkloozen in Zeeland?" Spreker deelde mede, dat pogingen in het werk ge steld worden om een groot werkobject te vinden in West-Noordbrabant, waar min stens 100 Zeeuwsche jongens onderge bracht zouden kunnen worden. Van 1728 Juni a.s. zal bovendien nog een kamp te Bergen-op-Zoom gehouden worden, hoofdzakelijk voor bouwvakarbei ders tot 24 jaar. Van .groot belang1 is ook, dat de kosten gedekt zullen worden uit het brachte geld voor „Jong Holland snakt naar Werk", waarvoor tot op heden reeös meer dan 50.000 is bijeengebracht. Na nog verschillende besprekingen over de beste voorbereiding om zooveel mogelijk de jeugdige werkloozen over het doel dezer werkkampen, nl. hen eenigen tijd op te heffen uit het treurige, buiten hun schuld, ledig loopen, in te lichten, werd de verga dering gesloten. TERNEUZEN Sluis te Terneuzen. De Brusselsche correspondent van „de Maasbode" meldt Bij de bespreking in den senaat over de begrooting voor buitenlandsche zaken heeft een lid er op aangedrongen, dat de regeering meer spoed zou maken, om, met de medewerking van de Nederlandsche re geering, te komen tot den bouw van een grootere sluis dan de bestaande te Terneu zen, met het doel aan schepen van grooter tonnenmaat het mogelijk te maken de ha ven van Gent te bereiken. De Noord-Bevelandsche brug. Het vlot nog niet met de uitwerking der overbruggingsplannen op Noord-Beveland, na den goeden inzet der eerste vergadering van gemeente- en polderbesturen. De ge meenteraden hebben nog geen antwoord aan Ged. Staten gezonden en verschillende polders maken bezwaren tegen het altijd garant blijven. Het meeste verzet blijkt te komen van enkele groot-grondbezitters, die buiten bet eiland wonen, meldt het „Dagbl, van Zeeland". De Commissaris der Koningin zei (we hebben het reeds gemeld) dat Ged. Staten niet willen overgaan tot een N.V., maar de voorkeur geven aan een stichting, omdat winst maken niet het doel is. In het begrip stichting ligt zooveel be sloten, dat Ged. Staten mede aansprakelijk zijn voor eventueele tekorten. Hoe kunnen deze tekorten ontstaan Dat hangt veel af van de inwoners vam Noord-Beveland zelf. Als deze niet aandringen op tariefsverla ging, zal er van een tekort wel geen sprake zijn vermoedelijk zal het eventueel tekort zeer gering zijn. Stel u voor, dat er na 20 jaar voordeel is, dan komt dit ten voordeele van de streek

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1