1000 500 300 25 DONDERDAG 23 MEI PALMOLIVE ZEEP 73e Jaargang 1935 UitgaveFirma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Viissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD STADS- EN PROVINCIENIEUWS Examens in aantocht. ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; Iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's. in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De a.s. Gemeenteraadsverkiezing1. Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende publicatie van Burg. en Weth. om in verband met de weldra te houden gemeenteraadsverkiezing stipt aangifte te doen van alle verhuizingen binnen en buiten de gemeente, vestigen wij er de aandacht onzer lezers op, dat het tengevolge van het verzuimd hebben om aangifte te doen op het stadhuis nog steeds voorkomt, dat de aan wijzing in het bevolkingsregister niet over eenkomt met de werkelijke samenstelling der gezinnen en dat dit juist met het oog op de verkiezing van veel belang is. Afgeschei den van de straf, waaraan men zich onwil lekeurig blootstelt door niet voor de aan gifte te zorgen, doe men alzoo zijn best om alle veranderingen zoo spoedig mogelijk op de secretarie te melden. Vooral ten aanzien van inwonende dienst- en werkboden en kostgangers, ga men eens'na, of reeds op gave geschiedde. Zeebad Vlissingen. De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer alhier heeft weer een mooie folder uit gegeven van het zeebad Vlissingen. Deze folder is prachtig geïllustreerd en geeft een mooi aanschouwelijk beeld van onze bad plaats. Een korte beschrijving in de Nederland- sche, Engelsche, Duitsche en Fransche taal, maken deze folder ook voor den vreemde ling aantrekkelijk. De typografische uitvoering van dit re clameboekje valt zeer te loven en wij twij felen niet of de V.V.V. zal met dit boekje wel succes hebben. Het zal op ruime schaal verspreid worden en daardoor aan het ge- wenschte doel beantwoorden, d.i. een toene mend vreemdelingenbezoek aan onze Zui- der-badplaats. Vlissingsche Zwemclub. Met ingang van heden wordt de zwem school van de Vlissingsche Zwemclub in het kanaal door Walcheren, geopend. Concert „Ons Genoegen". Het eerste concert door de harmonie „Ons Genoegen" werd gisteravond in het Bellamypark gegeven. Hoewel het weer zeer guur was, bestond voor het concert toch groote belangstelling. Het korps, dat thans onder leiding staat van den heer P. de Rooij, voerde het met zorg gekozen programma op lofwaardige wijze uit. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tjjdinghal. Het negende Douglasvliegtuig van de K. L. M. de „Oeverzwaluw" wordt te Waalha ven aan wal gezet en verder gemonteerd. Een aantal opnamen van de behandeling voor de Almelosche rechtbank van de ont voering van den Duitscher Gutzeit door den Haarlemschen schoorsteenbouwer. De Zweedsche kruiser „Oscar n" loopt de ha ven van Schiedam binnen om daar eenige dagen te verblijven. De burgemeester van Amsterdam woont de oefeningen bij van de karabijn-brigade der Amsterdam- sche politie. Het nieuwe uniform van het Rotterdamsche politiecorps. Mr. J. van Schevichaven, algemeen bekend onder zijn pseudoniem „Ivans" is op 68-jarigen leeftijd te 's-Gravenhage overleden. Een goedkoop© trein. Op Hemelvaartsdag zal een goedkoope trein loopen van de stations van Vlissingen tot en met Roosendiaal naar Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Op de strooibiljetten, welke gratis aan de stations verkrijgbaar zijn, worden bijzonder heden omtrent den loop van den trein me degedeeld. MIDDELBURG Vereeniging Schoolmuseum. Woensdag hield bovengenoemde vereeni ging haar jaarvergadering in het Schut tershof te Middelburg onder voorzitterschap van den heer C. Wit. Reeds in de mor genvergadering kon de voorzitter in zijn openingswoord van een groote opkomst der leden gewagen en daaroverzijn vreugde uitspreken. Bericht van verhindering was ingeko men van den oprichter der vereeniging, den heer S. Brandsma en van den heer mr. M. W. G. v. d. Veur, terwijl de beschermheer Een kalme beheerschte zenuwtoestand is dan van gróót belang. Mijnhafdt's Zenuwtab'ètten houden U rus tig, geven U het noodige zelfvertrouwen en maken U het examen doen lichter. Neem ze nu reeds in deze drukke dagen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford monde ling had meegedeeld door een vergadering met de polder- en. gemeentebesturen van Noord-Beveland wel heel den dag verhin derd te zullen zijn. De voorzitter vond gelegenheid grooten dank te brengen aan den gemeenteraad van Middelburg, die toen de school aan de Nieuwe Haven geen voldoende plaats meer bood, de geheele bovenverdieping van de voormalige school C aan de Langedelft be schikbaar stelde en zulks geheel belangloos. Alles is daarheen overgebracht en de ruimte is nog grooter dan voorheen. Naar aanleiding van 't vroeger reeds ge publiceerde jaarverslag wees de heer H. de Priester er op, dat daarin ten onrechte de onderwijzers op te groote zuinigheid wordt gewezen, terwijl toch de regeering het ver keerde voorbeeld in dezen zoo duidelijk geeft. De -voorzitter zeide, dat het juist een goed voorbeeld is, dat de regeering geeft, doch er zijn leden, die makkelijk kunnen blijven betalen en toch maar bedanken, dan geeft iemand als de heer De Priester, die gepen- sionneerd is en toch lid blijft juist een goed voorbeeld. Men moet er zich goed op bedenken de contributie van 1 op te zeggen als het niet dringend noodig is. De gemeentebesturen zeggen de subsidies noodgedwongen op, maar de vereeniging moet onderling in stand worden gehouden, dat kan goed. Als er meer geld was zou het bestuur gaarne nog meer doen. Het verslag werd onder dankzegging aan den secretaris-penningmeester, den heer C. Roelands, goedgekeurd en dit geschiedde na enkele opmerkingen ook met de reke ning over 19331934, die een goed slot van 5464% aanwijst, wat met vroegere goede sloten te samen ƒ400.50 maakt. Ook de begrooting 19351936 met een eindcijfer van 690.25 werd na enkele ver strekte inlichtingen op gestelde vragen, goedgekeurd. De vergadering herkoos bij acclamatie tot bestuursleden de heeren J. A. H. Abe leven, P. de Bree en B. H. Ligteringen. Verder was er een vacature door het ver trek van den heer J. G. A. Bannink. De voorzitter wees er op, dat er twee deelen der provincie nog niet in het bestuur vertegenwoordigd waren. Ten eerste Tholen en St. Philipsland, waaruit spr. de namen Fluit en Van Liere naar voren bracht, en ten tweede Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Hier noemde spr. den naam van den heer Nobels. Uit de vergadering kwam voor Zeeuwsch- Vlaanderen nog den naam van den heer Ocké naar voren. Na twee vrije stemmingen was gekozen de heer Nobels. De voorzitter zeide, dat hiermede de ge wone werkzaamheden waren afgehandeld en meende er op te mogen wijzen, dat het werk van de vereeniging zeer gewaardeerd wordt, ook door de uitgevers, die verklaren, dat het museum te Middelburg het beste is van de plaatselijke musea, niet natuurlijk bij vergelijking met het Nationale school museum te Amsterdam. Het is de bedoeling om, waar in Zeeland geen inspectievergaderingen plaats hebben van de vergaderingen der vereeniging in- terinspectionale inspectievergaderingen te maken. Men heeft dan alle belanghebbenden hijeen. Voor het eerst besloot het bestuur ook in den morgen reeds een bepaald on derwerp aan de orde te stellen en gezien de opkomst meende spieker van een bevredi gend resultaat te mogei spreken en hij gaf het woord aan den heer F. Evers, hoofd eener Nutsschool te Eindhoven, voor z\jn inleiding over „De globalisatie-methode". In de middagvergadering heette de voor zitter de nu nog veel talrijker aanwezigen welkom en in het bijzonder de burgemeester en de beide wethouders van Middelburg. Spr. is verheugd, dat het gemeentebestuur nu eens de gastvrijheid van de vereeniging geniet, omdat deze in het gemeentegebouw die gastvrijheid heeft en zonder dat niet zou kunnen bestaan. Spr. bra.cht daarvoor onder luid applaus de gemeente in den per soon van den burgemeester nogmaals dank. Hierna gaf spr. het woord aan den heer J. C. Mol voor zijn voordracht met filmen over „Wonderen der natuur". Oliebollendag voor het crisis-comité. De heden te Middelburg gehouden olie bollendag voor het crisis-comité belooft een groot succes te worden. Op verschillende plaatsen in de stad was gelegenheid olie bollen te koopen en doordat het marktdag was, was de verkoop zeer groot. OOST- EN WEST-SOUBURG Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 24 Mei 1935, des nam. 2 uur. Te behandelen punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en andere mede- deelingen. 3. Verzoek H. G. van Dijk en A. Poelman om vergunning aanleg straat. 4. Adres J. J. Daalhuizen betreffende slachten in de gemeente. 5. Verhuur grond Zaaihoek en ontwerp begraafplaats. 6. Verkoop grond Nieuwe Vlissingsche weg aan de provincie. 7. Overgave onderhoud Nieuwe Vlissing sche weg aan de provincie en aangaan geld- leening afkoop onderhoudsplicht. 8. Beperking aantal Drankwetvergunnin gen en verloven. 9. Kohier hondenbelasting.' .10. Benoeming leden schattingscommis sie. 11. Benoeming plaatsvervangend lid stembureau. 12. Vaststelling pensioensgrondslag ge meente-ontvanger. 13. Wijziging begrooting 1934 en 1935. 14. Wijziging begrooting gemeentebedrij ven 1934. 15. Gesloten verklaring Nieuwe Vlissing sche weg voor wielrijders. 16. Gasconcessie. 17. Bezwaarschriften schoolgeld en hon denbelasting. Toelichting: Punt S. Naar aanleiding van het ver zoek van H. G. van Dijk alhier en A. Poel man te Ritthem, om vergunning voor den aanleg van een straat van de Burchtstraat naar de Deckerestraat, deelen Burg. en Weth. het volgende mede De door adressanten aan te leggen straat krijgt een breedte van 7.10 M. met inbegrip van een tegeltrottoir aan weerszijden ter breedte als in den woningbouw. Van gevel tot gevel wordt de breedte 15 M., zoodat voor de woningen een voortuin tje berekend is van 3.95 M. In de straat wordt rioleering gelegd, waarop de te bouwen woningen moeten worden aangesloten en t.b.v. afvoer van net hemelwater van de straat zelf. Vermoedelijk zullen twee straatlantaarns moeten worden geplaatst. De PZEM heeft zich bereid verklaard, de kosten van het ondergrondsch laagspanningsnet met de straatverlichtingskabels voor haar rekening te nemen, evenals de gasmaatschappij dit doet met de gasleiding. De uitbreiding van het buizennet der wa terleiding komt natuurlijk voor rekening van het waterleidingbedrijf. De kosten hiervan zullen ongeveer 475 bedragen. Verder is voor doortrekking van de nieuw aan te leggen straat een stukje tuingrond van ongeveer 75 M2. van het gemeentelijk woningbedrijf noodig om aan te kunnen sluiten op de Deckerestraat. Deze grond is tot nu toe verhuurd als tuingrond en brengt zeer weinig huur op, zoodat wij U voorstel len, dien grond voor straat te bestemmen, daar die dan in verband met den bouw van ongeveer 26 arbeiderswoningen geheel vol doet aan de bestemming waarvoor de grond destijds is gekocht. Nog kunnen wij mededeelen, dat de aan te leggen straat geheel past in het uitbrei dingsplan, zooals dit in ontwerp bijna ge reed is. Wij stellen U voor te besluiten aan adres santen vergunning te verleenen tot aanleg van de straat onder na te noemen voor waarden. Punt 4. In een adres deelt J. J. Daal huizen mede dat hij het voornemen heeft zijn slagerszaak uit te breiden en wel zoo danig dat hij tevens kan slachten een ca ander in te richten naar de voorschriften van de vleeschkeuringswet, doch dat hij, alvorens deze groote kosten te maken gaar ne eer3t een besluit van den gemeenteraad zag genomen, waarbij wordt bepaald dat in de toekomst geen verbod is te verwachten tot het houden of oprichten van een slacht plaats enz. als door de vleeschkeuringswet wordt vereischt, met het oog op verwijzing naar een andere gemeente waar een open baar abattoir is. In verband met dit adres deelen Burg. en Weth. mede, dat de slachtplaatsen in deze gemeente niet voldoen aan de eischen der vleeschkeuringswet, hetgeen oogluikend wordt toegelaten, omdat het vorige college van Burg. en Weth. op het standpunt stond dat het met het oog op de volksgezondheid j uit de verzachtende olii[P^m£fgesteld 1 '-iLoor 25 Ce„, 1 en in het belang van den keuringsdienst gewenscht is, het slachten in deze gemeen te te verbieden, zoodra er. een openbaar slachthuis is te Vlissingen of Middelburg, waar de slagers uit de gemeente zouden kunnen slachten. Nu adressant het plan heeft zijn slacht plaats model in te richten en de meening van uw college vraagt betreffende de ver wijzing naar een abattoir, stellen wij U voor uw uitspraak alsnog aan te houden en de openstelling van een openbaar slacht huis, waarheen de plaatselijke slagers zou den kunnen worden verwezen, af te wach ten. Zoodra dus een abattoir wordt openge steld is een definitief voorstel van ons col lege te verwachten. Punt 5. In verband met het door de Ned. Heide-Maatschappij ingediende ont werp algemeene begraafplaats, waarmede wij ons zeer wel kunnen vereenigen, stellen wij U voor het achterste gedeelte van het perceel, groot 5800 M2., bij openbare in schrijving te verpachten voor den tijd van één jaar. De beschikbare grafruimte is, naar dit oogenblik gerekend, zeker voldoende voor den tijd van 50 jaren, waarom tegen ver huur van het overige deel geen enkel be zwaar bestaat. Het komt ons practischer en financieel voordeeliger voor het lijkenhuisje onder te brengen in het wachtlokaal. Punt 7. Naar aanleiding van een ont vangen schrijven van Ged. Staten werd door U bij de behandeling der gemeentebe- grooting 1935 op ons voorstel in beginsel besloten tot overdracht aan de provincie ln beheer en onderhoud van den Nieuwen Vlissingschen weg en tot afkoop van den onderhoudsplicht door betaling van een af koopsom in eens van 12.089, welke som zou worden gevonden uit de opbrengst van een aan te gane geldleening. Wil deze overdracht in de zomerzitting van de Provinciale Staten behandeld kun nen worden, dan is het noodzakelijk, dat thans door U definitieve besluiten worden genomen. Volgens de op 17 Mei 11. ontvangen aan bieding van de Maatschappij voor Gemeen- te-Crediet te Amsterdam, is deze bereid een geldleening groot 12.089 met de ge meente aan te gaan tegen 4% rente pari. Daar dit, gezien den tegenwoordige^ stand van de kapitaalsmarkt, een voordee- lige aanbieding moet worden geacht, mee- nen wij daarop te moeten ingaan. In verband met vorenstaande stellen wij U voor te besluiten I. aan de provincie te verzoeken om den Nieuwen Vlissingschen weg, nos. 17 e, f en g van het provinciaal wegenplan, in beheer en onderhoud over te nemen tegen afkoop van den onderhoudsplicht voor de som van 12.089 II. tot het aangaan van een geldleening voor het sub I genoemde doel bij de N.V. Maatschappij voor Gemeente-Crediet te Amsterdam, groot 12.089, op basis van 4% rente pari, af te lossen in 40 jaar- lijksche annuïteiten. Punt 15. Zooals U bekend zal zgn, is de Nieuwe Vlissingsche weg, voorzoover deze buiten de bebouwde kom der gemeente is gelegen, door Ged. Staten gesloten ver klaard voor wielrijders, zoodat deze zich buiten noodzaak niet op dien weg mogen begeven. Deze maatregel is genomen in het be lang van de veiligheid van het verkeer langs dien weg en dat van de wielrijders zelf. Wij achten het om diezelfde reden ook van belang dat het voor het algemeene ver keer bestemde gedeelte van dien weg, in de kom gelegen, eveneens gesloten verklaard wordt, zonder noodzaak voor het berijden met rijwielen. Wij stellen U daarom voor te besluiten het voor het algemeene rijverkeer bestem de gedeelte van den Nieuwen Vlissingschen weg, voor zoover zich daarlangs een vrijlig- gend rijwielpad bevindt en dit gelegen is binnen de bebouwde kom der gemeente, voor het zonder noodzaak berijden met rijwielen gesloten te verklaren en de voormelde geslotenverklaring aan het begin en aan het einde van het omschreven weg gedeelte ter plaatse van het rijwielpad en voorts daar, waar zgwegen op dien weg' aansluiten, aan te duiden door waarschu wingsborden. RITTHEM Verpachtingen. Woensdag werd ten overstaan van notaris J. C. Paap pubhek verpacht de volgende diaconiegoederen der Ned. Herv« Gemeente te Ritthem Perceel 115.70 a. bouwland C. Joziassei Oost- en West-Souburg voor 17. Perceel 2 19 a. bouwland dezelfde 20* Perceel 3: 20.30 a. bouwland dezelfde 23, Perceel 4: 40.20 a. bouwland A. W. Osté, Ritthem, voor ƒ32. Perceel 5: 55 a. bouwland C. Karelse, Rit them, voor 60. Perceel 6: 90.30 a. weiland U. C. de Vis ser, Ritthem, voor ƒ65. Perceel 7: 38 a. bouwland C. M. Kleppe, Ritthem, voor ƒ40. Perceel 8 18.70 a. bouwland P. Vreke, Oost- en West-Souburg, voor .19. Perceel 9 1.09.60 h.a. weiland C. Baas, .Ritthem, voor 60. Perceel 10: 41.50 a. bouwland P. Roelse, Ritthem, voor 20. Perceel 11: 73.20 a. bouwland P. Tange, Ritthem, voor ƒ76. Perceel 12: 1.41.10 h.a. weiland S. Janse, Nieuw- en St. Joosland, voor 88. Perceel 13 1.16.90 h.a. weiland C. Baas, Ritthem, voor 75. KOUDEKERKE Nummering Candidatenlijsten. In de gisteren gehouden vergadering van het hoofdstembureau werden de candidaten- lijsten voor de gemeenteraadsverkiezing op 19 Juni a.s. als volgt genummerd 1. Anti- rev., 2. Christ.-Hist., 3. Staatkundig Geref., 4. Gemeentebelang. 5. S.D.A.P. HOOFDPLAAT In vrijheid gesteld. Door de Rechtbank te Middelburg Is ïn vrijheid gesteld zekere P. C. de C., voerman te Waerschoot, die eenigen tijd geleden werd aangehouden als verdacht van het frauduleus invoeren van. eenige paarden, te Philippine. GOES Keuringsdienst van Waren. Aan het verslag omtrent de bevindingen en handelingen van den Keuringsdienst van Waren in het gebied Goes over het dienst jaar 1934, is het volgende ontleend In het laboratorium werden 11798 mon sters onderzocht, waaronder 8314 monsters melk. Door de keurmeesters werden 9112 inspecties verricht van bereid-, bewaar- en verkoopplaatsen, waarbij 322.970 partijen ter plaatse werden gekeurd. In totaal werden 384 partijen buiten con sumptie gebracht en 714 waarschuwingen gegeven, terwijl in 51 gevallen proces-ver baal moest worden opgemaakt. Door de keurmeesters moeten ruim 5000 kruideniers-, bakkers- en slagerswinkels, ruim 1700 melkverkoopers en ruim 1000 consumptieijsverkoopers, fabrieken, mole naars, garnalenpellers, bonbonverpakkers,, rivierventers enz. gecontroleerd worden. Om deze controle behoorlijk te vervullen wordt van de drie keurmeesters met den hoofdkeurmeester, ook al doordat Zeeland zeer moeilijk te bereizen is, een zwaren dienst verlangd. Om tijdig de melk te bemonsteren ln Oost-Vlaanderen moet gereisd worden met de bootverbinding van 6.35 van Hansweert, zoodat 5.45 's morgens vanuit Goes moet worden vertrokken. Voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen wordt de bootverbinding van 6.15 uit Vlissingen genomen, zoodat om 5.15 's morgens uit Goes wordt vertrokken. Nap" Schouwen wordt 's morgens 4.30 de reis aanvaard en voor Tholen 5.15.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1