L5( Zo hard gaat de Presto met dit fraaie cadeau EERSTE BLAD No. 120 73e Jaargang 1935 WOENSDAG BitgavsFirma F. VAN DE VELDE Ir., Watstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 22 MEI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Flitsen WERKVERRUIMING. STADS- EN PROVINCIENIEUWS GRATIS BIJ ELKE PRESTO VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. m ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 et. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener A jffe gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- 11IIIII lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voor1UUU heid tot werken. /Ij gulden bij dood gulden bij verlies i J UG een ongeluk. 0 0 0 hand, voet of oog. J gulden bij verlies 4 g"| gulden bij verlies P van 11811 van een ff 3 een duim. afJUJI wijsvinger. ÊdC gulden bij verlies van een 1 anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Niemand zal ontkennen, dat werkvemif- jning dringend noodzakelijk-is. Evenmin verwerpt men het denkbeeld, dat de volks welvaart, het bést gediend-wordt door on dernemingsgeest endoor het entameeren van nieuwe objecten, waarnaar men echter zal hebben te zoeken, daar niets naar ons toe komt Waaien. Maar zoo vragen vélen zich af waar moet men het geld vinden, dat daarvoor noodig is: Ook het industriali satie-congres der vier R.K. stand-organisa ties heèft zich uitgesproken voor het krach tig ontwikkelen van de Nederlandsche industrialisatie, omdat alleen daardoor hèt jaarlijksche bevolkingsaccres zal kunnen worden opgenomen. Doch ook hier speelt het probleem van het „noodige geld" de hoofdrol. Het is noodzakelijk om het begrip „kapitaal" en „beschikbaarstelling van het kapitaal" wat meer te belichten en de nieuwe gedachten daaromtrent weer te geven. De taak van de wereld ligt, wat het mate» rieele leven betreft, in het zorgen voor een zoo behoorlijk mogelijk bestaan van de levende generatie. De economische taak van een Volk beperkt zich tot de materieele belangen van dat Volk, in tegenstelling met de vroegere opvatting, dat elk individu maar voor zichzelf moest zorgen, terwijl de Staat zich slechts met enkele onderdeelen had te bemoeien (bijv. te waken voor de veiligheid van het bezit). Het individualisme heeft geleidelijk plaats gemaakt voor de gemeenschaps-idee het particuliere belang voor het algemeene belang. Het is deze mentaliteitswijziging, welke het aanzien geeft aan hetgeen men de structureele wij ziging der maatschappij noemt. In deze structuurswijziging is de ge dachte over het kapitaal ook van vorm ver anderd. Het kapitaal moet gericht zijn om het materieele belang van het geheele Volk te dienen. Dat het kapitaal zich in handen bevindt van den individueelen bezitter doet aan dit principe niets af. De houder van het kapitaal heeft gedurende zijn leven het vruchtgebruik, doch daar hij het na zijn dood, niet in zijn graf kan medenemen, komt het kapitaal al aan zijn erfgenamen, die op hun beurt weer in het bezit van het .vruchtgebruik worden ingesteld. De Staat krijgt het recht om, indien de belangen van een Volk zulks noodzakelijk maken, de-belegging van dat kapitaal in bepaalde richting te leiden. In de achter ons liggende tijden is voldoende gebleken, dat de kapitaalbezitter niet steeds het algemeen belang voor oogen had, doch alleen het zijne. Bovendien is gebleken, dat men zich heeft laten leiden door de egocentrische belangen $&n bepaalde groepen, waardoor in menig geval het kapitaal als verloren moest wor den beschouwd en welk kapitaal dan niet meer kon dienen ten bate van de volksge meenschap. Men denke aan de beleggingen in Russen, Oostenrijkers, Hongaren etc. Deze beleggingen hadden geen enkel nut voor ons land in zijn geheel, anders dan iets voordeeliger betalingsbalans door de cou pons, welke regelmatig naar ons land wer den overgemaakt. Het kapitaal is er ten bate van het Volk dat is de hoofdgedachte. Trouwens de be zitter zou geen rente kunnen kweeken, wanneer het niet productief werd uitgezet. De vrije wilsbeschikking over het uitzetten van het geld moet echter worden beknot. Dit moet in samenwerking gaan met de banken en de andere financieele instituten deze dienen voor dit doel te worden gere organiseerd, terwijl de leiders worden op gevoed in de nieuwe denkbeelden, die meer en meer veld winnen. De overheid moet in breede lijnen controle hebben over de kapi taalsbelegging van een land. Buitenlandsche leeningen mogen slechts worden toegestaan, indien daardoor het economische leven van ons land wordt gediend. De Staat kan niet toelaten, dat een deel van het nationale kapitaal, uit vrees, in bankbiljetten en in goud in de safes worden opgeborgen, terwijl het zoo dringend noodig is voor den econo mischen opbouw van het land en zijn Over zeesche gebieden. Natuurlijk mag ook een natie niet met bet nationale kapitaal onverantwoordelijk bandelen. Men mag het niet opeischen voor onredelijke en onproductieve doeleinden. Men moet een plan hebben, dat deugdelijk ia elkander zit en dat voldoende waarbor gen bezit om te kunnen rendeeren. De kapi taalbezitters hebben immers het recht op behoorlijke rente als vruchtgebruikers. Maar indien, de Overheid het noodzakelijk acht, dat ten bate van het algemeen belang een bepaalde economische, taak moet wor den uitgevoerd, dan moet zij ook het recht bezitten om het nationale kapitaal voor dit doél op te vorderen. Wanneer de regeering het, om welke redenen ook, noodzakelijk vindt om de al gemeene mobilisatie af te kondigen en wanneer besloten wordt om-zich-in den strijd te mengen, dan heeft de natie het recht te beschikken over het leven van alle weerbare mannen. Zou de regeering dan niet hetzelfde recht bezitten ten opzichte v.an het kapitaal tijdens een economischen oorlog, waarbij beschikt wordt over de toe komst van het levende g-eslacht en menig maal ook over die van de komende genera ties Neemt men dus de stelling aan, dat het individuéele kapitaal dient voor het mate rieele belang van een Vólk, dat die indivi- dueele bezittergedurende diens leven het vruchtgebruik ervan bezit, terwijl'bij' zijn dood dat vruchtgebruik overgaat op zijn wettige erfgenamen, neemt men verder aan, dat de Staat in een economischen oorlog het nationale kapitaal mag opeischen. ge lijk hij het leven van de onderdanen eischt, zoodra het wapengeweld een aanvang heeft genomen, dan bestaat er geen vraag meer, of- er kapitaal is, of er geld aanwezig is, indien de Overheid tot productieve projec ten ten batè van het Volk besluit. Wanneer voor den opbouw van ons land met zijn Overzeesche gebieden geld noodig is, veel geld, welnu, dan moet dit geld ter beschikking worden gesteld. De eenige ver plichting- bestaat, dat de Staat niet onoor deelkundig tot zulke vérstrekkende projec ten overgaatdat zij aan alle kanten op hun deugdelijkheid worden onderzocht en dat de bekwaamste mannen'uit den lande in dienst worden genomen. Ons volk heeft in eigen land en in Tro pisch Nederland voor talrijke decennia een onuitputtelijken arbeid. Het is een §chande om in ons land van crisis te soreken... het is een schande, dat circa 400.000 geregis treerde werkloozen bestaan en nog ettelijke honderdduizenden jongelieden, welke niet ingeschreven, toch niet aan den slag kunnen gaan. Hoe vele millioenen worden voor werkloozen-ondersteunirg niet elk jaar im productief uitgegeven, niettegenstaande Indië om ontginning vraagt, om openleg ging van onontgonnen gebieden. Hier domineert de nieuwe kapitaal-ge dachte, die wij hebben weergegeven. Het initiatief van den enkeling is niet meer toereikend, nu de economische wereld- verhouding zich zoo nationaal hebben toege spitst, Staten tegenover Staten, waar vroe ger individuen tegenover individuen ston den. Binnen afzienbaren tijd zijn het sta tenblokken tegenover Statenblokken, we- relddeelen tegenover werelddeelen. Is het niet een symbool, dat Italië vermoedelijk binnenkort het nog vrije Afrikaansche Abessynië zal binnenrukken, zoogenaamd onder protest van de leden van den Volken bond en daardoor een krachtigen stoot zal geven aan het brengen van Afrika onder Europeesche leiding Zal Europa, nu Azië geleidelijk voor het Westen verloren gaat, geen compensatie zoeken in het nog steeds donkere werelddeel Tusschen al die belangen staat Neder land met Indië en de regionen in de Carai- bische zee. Het is nu voor ons den tijd om ons grooter rijk te cementeeren, hetzij al leen, hetzij tezamen met bevriende landen. Daarvoor is geld noodig. Veel geld. Wij hebben dat geld, doch de individueele be zitters beleggen het liever in het steriele goud, in niet productieve bankbiljetten. Zij vreezen het risico de dagen van de Oost- Indische compagnie zijn voorbij. Wij zijn een natie van begrensde begrippen gewor den. Wij hebben ons ingesteld op het oude en wij hebben niet de kracht om dat oude in het museum te plaatsen. De Staat zal voor het forum hebben te treden. Niet met bezuinigingen, grootere werkeloosheid, overboord zetten van kost bare waarden, neen met deugdelijke op- bouwplannen. Desnoods met een nieuwe Oost-Indische Compagnie, die door het breedere arbeidsveld, genoemd moet wor den Maatschappij voor Economische Op bouw van Nederland en zijn Overzeesche gebieden, in dezen tijd van afkortingen te bestempelen met MEON. Wanneer de Meon- gedachte zou kunnen worden aanvaard, dan is de era weer aangebroken, waarop de Nederlandsche vlag de zeeën weer kan doen opvroolijken met het rood-wit en blauw... dat Indië's welvaart weer wordt teruggebracht, nu niet, zooals vroeger, ge vestigd op slechts één pijler, den export, maar op het eigen binnenland tevens, basis van enorme werkverruiming, Centrale voor werkloozenzorg. Jong Holland snakt naar werk Ónder dit motto organiseert de Centrale voor Werkloozenzorg over heel Nederland een inzameling onder geestverwanten en be langstellenden. In deze gemeente is een plaatselijk comi té gevormd, waarvan de heer Joh. P. Ven te- vogel, Glacisstraat 126 secretaris is. Op 25 Mei a.s. zal hier ter stede een col lecte worden gehouden,.. Uit de opbrengst hoopt de centrale haar plannen tot het organiseeren van werk kampen te kunnen uitvoeren. In kampen neemt de arbeid een grootere plaats in dan tot nog toe het geval was. Volgens het plan van de Centrale zal er een veertig- urige werkweek zijn. De deelnemers gaan Zaterdag en Zondag naar huis, teneinde de band mét het gezin te'behouden. Het ligt in de bedoeling deze kampen telkens acht weken met dezelfde groep te bezetten. Daarnaast hebben de gewone werkkam pen, zooals die georganiseerd worden door het N.J.V., de N. - .S.V. en de Prov. Comité's van de Centrale, hun eigen bestaansrecht zoodat ocfk deze arbeid zal blijven bestaan. Het ligt dan ook in.de bedoeling, dat de medewerkende organisaties, voor zoover zij werkkampen organiseeren, hun aandeel in de opbrengst krijgen. Door het steunen van deze actie werkt men dus mede aan de instandhouding van wat er op het gebied van werkkampen van Christelijke zijde bestaat. Wij kunnen veilig zeggen, dat geheel Christelijk Nederland achter deze actie staat. Zoowel de Raad van Nederl. Kerken voor practisch christendom, als de Synode van de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerken en Chr. Geref. Kerken hebbe1" hun instemming met dit werk betuigd. Daarnaast steunt ook de Chr. Jeugdbeweging, vereenigd in de z.g. contact-commissie deze actie evenals de Commissie voor Samenwerking, bestaande uit het Chr. Nat. Vakverbond, Patrimonium, Chr. Nationale Werkmansbond en de Ned. Luthersche Bond voor Chr. Sociale Actie. Ons volksgèweten ontwaakt. Meer en meer beseffen de werkenden, dat zij mede verantwoordelijk zijn voor het lot van de werkloozen. Speciaal de levensgang van ue werklóoze jeugd heeft meer en meer de be langstelling. Het is alsof langzaam onze nationale eenheid groeit. Trouwens wie de geschiedenis bestudeert, leert daaruit, dat het Nederlandsche volk in tijden van ge vaar zijn geestelijke solidariteit besefte en er naar wist te handelen. Het zou ons dan ook verwonderen als het Christelijke Volksdeel de Centrale voor Werkloozenzorg op 25 Mei niet in staat zou stellen haar plannen volledig te verwerke lijken. Als een ieder geeft naar zijn vermogen zal dit mooie werk vruchten kunnen pluk ken, maar ook alleen als een ieder zijn roe ping wil verstaan. Passen voor wielrijders. Bij het secretariaat van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, Koudekerksche weg 128 alhier, worden verkrijgbaar ge steld bewijzen om per fiets de Belgische grens te passeeren. Tot nog toe waren deze bewijzen sléchts in enkele der grootste steden verkrijgbaar, doch thans kan men deze ook aan boven genoemd adres verkrijgen tegen betaling van het daarvoor vastgestelde tarief. Christ. Besturenbond. In het jaarverslag over 1934 van den Christ. Besturenbond alhier, uitgebracht door den secretaris, dén heer F. Luijk, wijst deze allereerst op de economische crisis, welke nog steeds de wereld en ons lancl teistert. De verwarring op elk gebied is onrustbarend en de toekomst onzekerder dan ooit. De moeilijke tijdsomstandigheden hebben ook op de vakbeweging hun invloed doen gelden en het ledental loopt achteruit, hoewel het C.N.V. het minste verlies had te boeken. Op 1 Januari 11. bedroeg het leden tal van het C.N.V. nog 113.566. Voor onzen Besturenbond bedroeg het verlies in 1934 28 leden. Het aantal aangesloten organisa ties bleef 15. De Bond van Chr. Marineper soneel werd opgeheven en één nieuwe af- deeling trad toe, nl. de afdeeling drankbe- reiders van de N.C.V.G.B. Het aantal leden op 31 December 1934 was 1057. Vervolgens memoreert het verslag de verschillende zaken op de vergaderingen behandeld. Voor het steunfonds voor de werklooze leden werd sinds de oprichting bijeenge bracht 5973.54. Tegen Kerstmis 1931 werd 1300 uitgekeerd. Verder wordt met dankbaarheid herinnerd aan het werk der commissie voor ontspanning voor werkloo PAKKEN. 7'/; CTS ZEEPPOEDER Iedere huisvrouw gaat thans naar haar winkelier om een fraai glazen gebakschaaltje, welke zij bij aankoop van 3 pakken Presto geheel gratis krijgt. De voor raad begint dan ook al Hink te minderen zodat de huisvrouw, die hiervan nog wil profiteren, zich zal moeten haasten! Dus gauw naar Uw winkelier om 3 pakken Presto, die overal in huis te pas komen. Heeft U Presto al eens gebruikt voor vatenwassen? Probeer het maar eens. .PRO A59-091H j zen. In het afgeloopen seizoen bedroeg het aantal bezoekers meer dan 14.000. Van het bureau voor rechtskundig advies werd in 1934 door 263 personen gebruik gemaakt. Het aantal deelnemers aan het T.B.C.- fonds „Draagt Elkanders Lasten" steeg in 1934 tot 404. In Vlissingen is voor hulpverleening enz. in 1934 ontvangen 583.45. De ontvangsten voor het T.B.C.-fonds bedroegen 737.56, de uitgaven 733.55, saldo 4.01. De ontvangsten voor den Christ. Bestu renbond bedroegen 578.41^, de uitgaven t 574.03 y2, saldo 4.38. Nachtvlucht met de „Jan van Gent". Gisteravond 10 uur werd met een der nieuwe Fokker-Douglas-vliegtuigen, die het verkeer tusschen Vlissingen en Amsterdam onderhouden, een oefenvlucht gemaakt. Voor dezen tocht bestond weer groote be langstelling van de zijde van het publiek. De avond is gedaald. De statige vogel, de „Jan van Gent" wacht. ons. 't Belooft een mooie vlucht te worden, want het is ideaal vliegweer. De heer Kress zal ons door 't luchtruim voeren, onze overbekende Parmentier treedt bij dezen tocht als instructeur op. De bemanning is volledig met den marconist den heer Van Hoek Ostende en den werk tuigkundige, den heer Den Blanken. De motoren worden aangezet. Nog 'n moment en er komt beweging in den ran ken vogel. Even taxiën dan zijn we ios van den grond. Onze nachtvlucht is be gonnen. 't Vliegveld schijnt onder ons weg te glij den, helder afgebakend door zijn felroode lichten. Rustig en vast ligt de machtige, snelle machine, bestuurd door een onfeilbare hand en in een oogenblik vliegen we boven de Schelde, waarop 'n enkel schip als een lichtpuntje zich voortbeweegt. Fijntjes tee kent zich de lijn der duinenrij af om einde lijk te vervloeien in avondnevel. 'n Groep ontelbare lichtjes Vlissingen. 'n Prachtig gezicht. Boulevards, hoofdwe gen, de sluiswerken, havens, alles is duide lijk te onderscheiden. In het comfortabel ingerichte vliegtuig kunnen we gemakkelijk een gesprek voe ren. 't Is niet meer noodig om met stem verheffing te spreken, daar de isolatie te gen geluid volkomen is. Van uit ons heerlijk zitje in dezen luxu- euzen luchtreus verdiepen wij ons in het schouwspel dat Vlissingen ons biedt en dat weldra vervangen is door dat van Middel burg. De zilveren glans van den vogel is intus- sc-hen verdonkerd om ons heen de nacht. 300 Meter hoog, afstanden bestaan niet meer. Klein lijkt alles, maar vooral nietig. En dan houdt 't ons gevangen en dwingt eerbied af, te weten wat door vernuft uit gedacht en door menschenhanden gemaakt werd. De Douglas, sterk en krachtig, bestemd voor den langen weg naar Batavia. Concert Bellamypark. Het concert dat hedenavond door „Ons Genoegen" in de tent op den boulevard Evertsen zou worden gegeven zal, in ver band met de slechte weersomstandigheden, in het Bellamypark glaats hebben.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1