1000 500 300 25 IS MEI VOOR KINDERFOTO'S No. 117 73e Jaargang i 1933 DitgaveFirma F. VAH DE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10 Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" ÜÜTE blad "STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS middelburg VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankiijk f3.40..Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen, vinger. Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Centrale voor Werkloozenzorg. Jong Holland snakt naar werk. In aansluiting op het bericht in ons blad van gisteren betreffende de collecte van het Plaatselijk Comité van Actie op 25 Mei a.s., kunnen wij nog mededeelen, dat deze collec te wordt aanbevolen door de heeren C. A. van Woelderen, burgemeester P. G. Laer- noes, wethouder van sociale zaken mej. Da. A. J. van den Ban, Doopsgezind Predi kante de heeren mr. J. I. Dijkhuis, advo caat en leeraar R.H.B.S. A. O. F. W. C. Gasinjet, commissaris van politie ds. J. van der Giesen, vlootpredikantds. J. S. Hartjes, Ned. Herv. predikantds. L. Klei- gen, Chr. Ger. predikant; ds. C. F. Nolte, Evang. Luth. predikantmr. P. M. W. J. van der Slikke, kapitein kust-artillerie ds. G. Smeenk, Ger. predikantdr. A. Staver- man, chirurg. Vlissingsche Kunstkring. In Grand Hotel Britannia zal Donderdag 23 Mei, des avonds 8.15 uur, bovengenoem de Kunstkring een buitengewone tooneel- voor3telling voor zijn leden geven Het Hollandsch Tooneel zal dan opvoeren „Polly Perkins", blijspel in 3 bedrijven. In achterstaande advertentie wordt mel ding gemaakt van de artisten die aan dit blijspel hun medewerking zullen verleenen. Men vindt er zeer goede bekenden bij en Zij die deze voorstelling bijwonen zullen on getwijfeld kunnen genieten van prachtig tooneelspel. Strandconcert, De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer P. de Rooij, geeft Woensdag 22 Mei, des avonds 8 uur een concert in de kiosk op den Boulevard Evertsen. 1. „Groet aan Kaatsheuvel", marsch, P. B. Bisselink. 2. „Lustspiel Ouverture", Kéler Béla. 3. „Monsieur Beaucaire", fantasie selection, A. Messager, arr. J. Furgeot. 4. „Fragm. uit de Opera „Atilla", Verdi, arr. A. J. Roeien. Pauze. 5. „Unter den doppeln Adler", marsch, J. F. Wagner. 6. „Op een Perzische Markt", Intermezzo-scène, A. Ketelbey. 7. „Die Hochzeit der Winde", walzer, J. Hall. 8. „Daar komen ze aan", marsch-potpourri, A. J. Maas. 9. „Wiegelied", Mozart, arr. J. R. v. d. Glas. 10. „K.L.M.-Marsch", W. Schotemeger. Een transformatorhuisje op de Kleine Markt. Door de Vereeniging „Gemeenschappelijk Belang", afdeeling Vlissingen van den Kon. Nederl. Middenstandsbond, is een adï-es aan Burgemeester en Wethouders verzonden met het verzoek, geen toestemming te verleenen tot het plaatsen van een transformatorhuis op de Kleine Markt, aangezien rij van mee ning zijn dat zulks in het nadeel van de Winkeliers in deze omgeving is. Het is namelijk de bedoeling de tegen woordige transformator te verwijderen en daarvoor in de plaats een huisje te bouwen op de uiterste punt van het verhoogde ge deelte tegenover de Rioolstraat en waarvan de afmetingen een frontbreedte zullen heb ben van 2.88 M. en een hoogte van ongeveer S.50 M. Van het adres is een afschrift verzonden aan de beide andere Middenstandsvereeni- gingen, daarbij in overweging gevende, ad- haesie aan bef verzoek te betuigen. Alhambra-Theater. De Eer der Familie. De Tunnel. Bijwijlen zullen wij door den Amerikaan- schen geest gechoqueerd zijn, bijwijlen wor den de Amerikanen er zelf door gecho queerd. Dan verbieden zij een paar films, waarvan wjj hier geen kwaad zouden weten te zeggen, alleen, omdat zij al te duidelijk Zeggen that 's America. In net eerste oogenblik zouden wij er toe kunnen komen iets onaardigs van deze film te zeggen, omdat zij behoort tot die, welke een cake-walk maken van onze brave ziel, een hollen spiegel voorhouden aan onze best geordende gevoelens. „The Honor of the Family" behoort tot die ontstellend eerlijke films, welke wij den laatsten tijd van „over there" gewend zijn. Een oude heer met een jonge „dochter" of „verpleegster", zooals zij zich beurte lings noemt. Deze dame, met op zijn zachtst gezegd „oogen als een Perzische kat", heeft een vriend. Samen azen zij op het geld van den oude. Zijn zuster en haar beide zoons zijn er ook niet afkeerig van. De eene zoon, kapitein Boris van het Vreemdelingen legioen, is bovendien ook niet afkeerig van de dame. De oude past op Laura en het geld, de vriend past op het geld en Laura en kapitein Boris past weer op Laura en het geld. De oude is oud, de vriend is een geweldig sabelschermer en de kapitein munt in schijn op de revolver uit. De vriend en kapitein Boris hebben het dus half zoo gemakkelijk als de oude. Als zij onderling iemand eliminéeren, hoeven zij met den oude geen rekening meer te houden. De oude moet er echter op staan, dat zij in het onvermijdelijke duel elkaar uitschakelen uit hun zoo avontuurlijk bestaan. Kapitein Boris heeft het het gemakkelijkst, omdat Laura in haar hart zijn partij kiest. Hrj wint dus en doorboort zijn tegenstander in een waarlijk opwindenden strijd in de bibli otheek des ouden. Als alles voorbij is, vraagt deze zijn kamerdienaar „Wie is ge dood? Tonny Niet allebei? Too bad/' Inderdaad, want nu kan kapitein Boris, die intusschen nog met een sluipmoorde naar afgerekend heeft, den oude dietsch maken, dat bij tegen de overhandiging van een blanco-chèque een ontzaglijken tijd noo- dig zal hebben, om Laura voor hem terug te halen en haar misschien wel nooit meer vinden zal en dan vervolgens met haar in één auto verdwijnen, naar Boedapest. Want het heele verhaal speelt in Europa, zij het dan ook in Hongarije. En nu hebben wij nog niet eens gerept van 't erotische avontuur, dat een Casanova waardig ware geweest. Maar het is een film, hard als een bikkel, bruut, barbaarsch, tenslotte toch te brutaal voor Casanova en weer te geraffineerd voor Boccaccio, maar ten slotte de film is dan toch maar in staat om de gedachte aan deze klassieke namen op te roepen. Bernard Kellerman's beroemde roman „Der Tunnel" is verfilmd tot een aangrij pend drama. Machtig en boeiend. Ameri- kaanseh opgevat heeft zij echter een Rus sische visie hier en daar, wordt daarnaast beheerscht door Fransche fijngevoeligheid, terwijl het tenslotte de Duitsche acteurs zijn, die er het robuste van het geheel aan geven. Ir. Mac Allan heeft New-Yorksche mil- lionnairs warm weten te maken voor zijn plan Amerika en Europa door een gigantl- schen tunnel te verbinden. En er wordt ge bouwd. Na drie jaar is er 500 meter tun nelgang en is men 4000 meter diep onder den oceaan. Maar nu begint de narigheid, welke stof. voor tal van dramatische han delingen levert. Instorting dreigt, ontevre den arbeiders dreigen met sabotage en voe ren die ook uit. Misdadige handen leggen bommen in de gangen. Mac Allan trotseert alle gevaren, hij wil de leiding zelf in han den houden. Hg daalt resoluut in de schacht, spreekt de arbeiders toe, treedt bemiddelend op, regelt alles. Met gewapen de arbeiders doorzoekt hij de gangen. Het gevaar wordt bezworen en de arbeid her vat. Na korten tijd wordt opnieuw een sabotage betrapt. Voordat degene, die de ontdekking deed, hulp kan halen, wordt hg doodgeschoten. Alarm Weer is alles in 2-ep en roer. Een hevige knal, een ontplof fing en de tunnel staat in brand. Rook en vuur, honderden arbeiders vinden den dood. Mac Allan wil in vertwijfeling zijn levens werk opgeven, maar zijn vrienden weten hem tot doorzetten te brengen. Weer be ginnen de reusachtige boormachines te draaien, weer werken tal van arbeiders in de ingewanden der aarde en na vijftien jaar ontmoeten de vertegenwoordigers der twee continenten elkaar. De laatste schei dingsmuur bezwijkt voor de kracht van het dynamiet, een ingenieur kruipt door de opening. „Hier is Europa" klinkt het uit zijn mond. Terwijl Mac Allan tusschen zijn arbeiders staat, dreunen de machines ter voltooiing van zgn levenswerk. Voor de zeldzaam grootsche mise-en- scène van dit filmwerk moet men een en al bewondering zijn. Luxor-theater. De sage van den rooden vos. De weg naar het hart. Prima Donna. De titel van de eerste hoofdfilm zegt al voldoende in welk milieu de geschiedenis zich afspeelt. We bevinden ons onder de cow-boys, die trachten een wilden rooden vos te temmen, teneinde als belooning een geheele ranch te ontvangen. Gemakkelijk gaat dit niet, alleen de beroemde Ken May- nard slaagt er, zooals te voorzien is, ten slotte in, daarmede tevens een lief meisje (Ruth HoII) veroverend. Een bijzondere film met- fraaie natuuropnamen en verbluffende staaltjes van rui terkunst, waarin voorts de vroolijke noot geenszins ontbreekt. Bij allen tegenslag', dien Hermann Thimig in zijn leven ondervindt, heeft het tweede hoofdnummer toch nog een genoeglijken in houd, welke het tot een vlotte amusements film stempelt, mede dank zij de zonnige at mosfeer van sport- en badleven. Hermann, die steeds verder aan lager wal geraakt, wordt op het juiste moment opgenomen in een arbeidersgezin van dit oogenblilc af is Fortuna weer met hem. Hij vindt dan niet alleen den weg naar een positie, doch ook dien naar het hart van Lien Deyers. Fritz Kampers is de derde hoofdfiguur, die zijn rol vol kleur speelt, terwijl het spel van Thimig in alle ups and downs niets van zijn grootheid mist. Van Dinsdag af loopt als nieuw hoofd nummer „Prima Donna" met Edward Ro binson, Kay Francis, Genevieve Tobin enz. Het nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Engelsche voetballers, die vanmiddag in het stadion tegen het Nederlandsche elftal zullen spelen, maken een vaartochtje door de Amsterdamsche grachten. Een cler beruchtste Leidsche moddergrachten wordt gedempt. Een aantal leden der' Eerste Kamer brengen een bezoek aan de werf Wilton te Schiedam, waar zij o.a. den nieuwen kruiser „De Ruyter" hebben be zichtigd. Enkele opnamen van het plaat sen der tweede overspanning voor de brug over het Hollandsch Diep. De rattenbe strijding in Amsterdam, door den genees kundigen- en gezondheidsdienst wordt inge zet. Groote brand te Amsterdam. Ccncours-hippique te Bus'sum. De nieuw benoemde burgemeester van Schiedam, mr. dr. Van Haaren. komt uit Suriname te Amsterdam aan. Ongeval by het voetballen. Eergisteren waren eenige jonge mannen 'op het strand voor den boulevard Bankert aan het voetballen. Een hunner is toen neergevallen en moet, naar geruchte, een trap tegen den buik hebben gekregen. Ir ernstigen toestand is de man overgebracht naar het St. Joseph-ziekenhuis. Naar wij vernemen zijn door de politie verschillende personen gehoord om inlich tingen omtrent dit ernstig ongeval te ge ven. Gesignaleerden. De politie arresteeerde een tweetal koop lieden van elders, die in het Algemeen Po litieblad gesignaleerd stonden tot' het on dergaan van hechtenisstraffen. Te water geraakt. Gisterenmiddag geraakte een 7-jarig knaapje bij de aanlegplaats van de provin ciale booten te water. Zijn ouder broertje heeft hem nog kunnen grijpen en op het droge kunnen brengen. Mejuffrouw M. G. A. de Man 80 jaar. Morgen hoopt de bekende munt- en pen ningkundige, mejuffrouw Marie G. A. de Man te Middelburg haar 80sten verjaardag te herdenken. De tachtigjarige mag zich nog in een zeer goede' gezondheid verheugen en men ziet het haar niet aan dat zij reeds zulk een hoogen leeftijd heeft mogen bereiken. Zij beeft een leven van hard werken in numis matiek achter haar rug. Op 25-jarigen leef tijd begon zij haar studie in die richting, toen haar vader, de bekende Middelburg- sche medicus en geschiedenisvorscher, dl*. J. C. de Man, die ook een zeer hoogen leef tijd heeft 'mogen bereiken, haar oelangstel- ling opwekte voor munten, die hij toevallig had gevonden. Bij haar zilveren jubileum als numismatrice mocht mej. De Man een plaquette in ontvangst nemen, ontworpen door den bekenden stempelsnijder C. J. L. Begeer. Nadat zij' reeds bad medegewerkt bij net overbrengen van het museum van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in 1883 naar het gebouw, waar het nu neg is ondergebracht, werd zij in 1S89 benoemd tot conservatrice van de munten en pennin gen en zij heeft deze afdeeling beheerd tot begin 1933, dus ongeveer 44 jaar. Niet alleen bewerkte zg in 1907 een Cata logus der Numismatische Verzameling van het Genootschap, doch talrijk zijn de arti kelen en geschriften van haar hand in het binnen- en buitenland over hetgeen nog steeds haar volle belangstelling heeft, nu zij sedert twee jaar als eere-lid van net Genootschap niet direct meer actief voor het museum werkt. Met haar zuster, mej. Anna M. de Man, heeft zij ook veel gedaan voor de Zeeuw- sche kleederdrachten, met name de Wal- chersche kamer in het museum. Bij haar 70sten verjaardag heeft het Ge nootschap haar studie over J. Looff in druk doen verschijnen en bood een 100-tal vrien dinnen en vrienden haar een R. M. Wichers Wierdsma ontworpen gedenkpen ning met een oorkonde aan. Nachtvorst op Walcheren. Veel schade toegebracht aan de De laatste nachten hebben aan den land en den tuinbouw veel schade toegebracht. Het heeft zoo hard gevroren, dat het ijs op de veld- en de tuingewassen lag. Vele ak- kers vroege aardappelen, die er zoo prachtig voor stonden, zijn geheel bevroren. Drie dagen in 'fc midden van Meimaand zijn gewijd aan Pancratius, Servatius en Bonifaciüs. Zij kenmerken zich dikwijls door koude. Genoemde personen worden dan ook IJsheiligen genoemd. Zij hebben dit jaar hun bijnaam eer aangedaan, maar aan den land en den tuinbouw schade berokkend. Wij zullen hopen, dat zij voor goed den aftocht hebben geblazen. Handelsregister Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). In de. week van 613 Mei werd bij het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende Inschrijving; Commanditaire Vennootschap Algemeen Assurantie Emissiekantoor „EMITO", Goes, Middelburgschestraat 17, assurantiën en het plaatsen van emissies. Reh. Venn. R. Postma. Aantal comm. verm, één. Wijzigingen: N.V. Bierbrouwerij „De Meiboom", Vlis singen, Hendrikstraat 24, bierbrouwerij en ijsfabriek. Uitgetreden directeurA. E. Dudok van Heel. Nieuwe directeur N.V. Beiersch Bierbrouwerij „De Amstel", Am sterdam. J. Th. Popping, Vlissingen, Kasteelstraat 81, slager. Overleden eigenaar J. Th. Popping. Handelsnaam gewijzigd in Wed. J. Th. Popping. Nieuwe- eigenares Wed. A. W. PoppingVerwaaijen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Protesteerende kerkvoogdyen. Te Utrecht heeft de Vereeniging van Protestantsche Kerkvoogdijen haar jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden. In zijn openingswoord heeft de voorzitter de heer H. A. van de Westeringh, van Heel- se, het vraagstuk van een eventueele fusie met de Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. kerk besproken. Na een bree- de gedachtenwisseling werd in beginsel het hoofdbestuursvoorstel aangenomen, om over deze kwestie op 6 Juni e.k. een bgzon- dere vergadering te beleggen. Indien op deze vergadering het statuair vastgestelde aantal leden niet aanwezig is, zal deze ver gadering toch doorgaan. Het jaarverslag van den secretaris, den heer A. van der Graaf, van Biezelinge en dat van den penningmeester, den heer S. Breuninghof, van Breukelen, werden na be spreking goedgekeurd. Het batig saldo be droeg 1500. De heer J. Vroeg in de Wey hield een rede getiteld „Onze strijd", waarin hij het be ginsel van de vereeniging naar voren bracht. De Delftsche kerkramen. Dank zij de krachtige actie van een voor dit doel samengesteld vrouwencomité is te Amsterdam een bedrag bijeengebracht vol doende om daarvoor een raam te laten ver vaardigen, dat in het koor van de Nieuwe Kerk te Delft een plaats zal vinden. Met het ontwerpen van de teekening werd de heer W. van Konijnenburg belast, die zich in dezen liet voorlichten door den bekenden historicus dr. N. Japikse. Naar wordt gemeld kan de schetsteeke- ning in den loop van deze maand gereed komen. Het raam, dat met de reeds toe staande drie Oranje-ramen één geheel zal vormen, geeft een tweetal vrouwen uit het Huis van Oranje weer en wel Juliana van Stolberg met haar zoon Willem den Zwij ger, en Louise de Coligny met Frederik Hendrik, de beide prinsen op jeugdigen leeftijd. Voorts worden aangebracht de wapens van Amsterdam en de provincie Noord-Holland, verbonden door een schild of lint, waarop namen en eventueel citaat of tekst kunnen worden aangebracht. Zooals men weet berust de eindbeslissing ATELIER HENNING BADHUISSTRAAT 63 over do ontwerpen en de keuze van de uit voerders bij het Comité voor Monumenten.- zorg en bij jhr. mr. A. G. van Beresteyn, De hop bestaat de werkzaamheden in een zoodanig tempo te kunnen uitvoeren, dat nog dit jaar de kerkramen in het koor ge heel voltooid zullen zijn. De Geref. Kerken en de N.SJB. Naar aanleiding van de rapporten der visitatoren kwam op de jongste vergade ring van de classis Leiden der Geref. Ker ken de kwestie van belijdende leden, die lid zijn van de Nat. Socialistische Bewe ging opnieuw ter sprake. De classis sprak uit het gewenscht te achten, dat in ds Geref. Kerken terzake eenzelfde practrjk gevolgd worde in de behandeling van dia leden, die de beginselen van de N.S.B. big- ken te aanvaarden. Daarom besloot de classis de Particuliere Synode van Zuid- Holland-Zuid te verzoeken, dat zij zich wende tot de Generale Synode van Amster dam (1936), opdat die zich over de behan deling van zulke leden uitspreke, Examens. Te Rotterdam slaagde voor het diploma; costumière mej. S. P. H. Hollebrandse, leerlinge van de Modevakschool, Badhuis straat, directrice mej. M. J. Wisse. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelbnrg, Zitting van 17 Mei 1935. Overtreding Motor- en Rgwiehvet, A. V., 29 jaar, van beroep reiziger, wo- nende te Vlissingen, was door den kanton rechter te Ter Neuzen vrijgesproken van da hem ten laste gelegde overtreding van do Motor- en Rijwielwet, tegen welke beslis sing de ambtenaar van het O. M., die een geldboete van 500 en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar vorder de, hooger beroep aanteekende. Nadat eenige getuigen waren gehoord, werd wegens het niet-versohijnen van den getuige dr. VriesmanBreda de verdere behandeling dezer zaak aangehouden tot 24 dezer. Beleediging. C. B. v. H., 20 jaar, arbeider te Philip pine, had zich te verantwoorden wegens be leediging van vrouw Rammeloo te Philip pine op 4 April 11. De officier van justitie eischte een geld boete van S 5 of 3 dhts. Verblgf in ontzegd bewakingsgebied. D. H. de W., 52 jaar, koopman te Honte- nisse, was op 1 Februari 11. aangetroffen te Hontenisse, terwijl hem het verblijf in het bewakingsgebied voor onbepaalden tgd wa| ontzegd bij beschikking' van den inspec teur der Koninklijke Marechaifssee. Tegen den verdachte, die niet verschenen was, eischte de officier van justitie een maand gevangenisstraf. Invoer van brooden, C. S., 25 jaar, landbouwer te Sas van Gent, had op 13 April 11. te Philippine op zettelijk een 3-tal brooden vanuit België Nederland ingevoerd, een en ander in strijd met de Crisisinvoerwet. De officier van justitie eischte een geld boete van 50 of 20 dagen hechtenis, wat verdachte, die het feit erkende, veel te hoog' vond. VaJschheid in geschrifte. Aan P. F. v. E., 24 jaar, vertegenwoordi ger te Axel, was ten laste gelegd dat hij in November 1934 te Axel, met het oog merk om een geschrift als echt en onver- valscht te gebruiken, een behoorlijk geze gelde kwitantie, waarin erkend werd de ontvangst van een bedrag van 49.60 als ontvangen voorschot van de Eerste Nederl. Verz. Mij. valschelijk heeft opgemaakt, door deze kwitantie opzettelijk valschelijK te onderteekenen met den naam S. van Riesen, als ware deze ontvangst erkend door genoemden R. Verdachte ondervraagd, erkende het hem ten laste gelegde en beweerde het geld te hebben opgemaakt. Hij bleek na het voor gevallene bij de Mij. te zijn ontslagen. De officier ran justice vond het een ernstig feit. Verdachte heeft misbruik van vertrouwen gemaakt. De officier wil echter rekening houden met verdachte aangezien deze beterschap heeft beloofd. I

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1