500 300 25 17 MEI EERSTE BLAD No. 116 73e Jaargang 1935 VRWDAö UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Teief. ID Postrekening 6O20T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" IS Mei Volkenbondsdag. STADS- EN PROVINCIENIEUWS Het Luchtvaartcomité Walcheren opgeheven. middelburg oost- en west-souburg biggekerke arnemuiden breskens groede VÜSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frank: ijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn RAT IS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Eenmaal per jaar is het Volkenbonds dag. De keuze van den datum is op zich zelf niet belangrijk. Men had hiervoor ook kunnen nemen den dag van den Wapen stilstand (11 November), of wel den dag waarop het Volkenbondsverdrag in 1920 in werking trad (10 Januari) of eenigen an deren datum. Men heeft nu eenmaal1 ge nomen den dag van 18 Mei, omdat op dien datum in 1899 in Den Haag de Eerste Vredesconferentie werd geopend, een ge beurtenis, waarmede in zekeren zin een eerste grondslag werd gelegd voor de in ternationale rechtsorganisatie, zooals deze in onze dagen in den Volkenbond van Ge- nève haar uiting heeft gevonden. Het aan trekkelijke van de keuze van dezen datum is voor ons Nederlanders, dat aldus aan dit internationale herdenkingsfeest tegelijk nog een nationaal cachet wordt gegeven. Niet 18 Mei dus is belangrijk, maar wel het begrip Volkenbondsdag. Men versta ons wel wij noemen dit niet den Vredesdag, maar den Volkenbondsdag. Bij Vredesdag zouden wij denken aan het versterken van de vredesgedachte, van het verlangen naar en den wil tot vrede, zoo als ieder van ons deze bij zichzelf en an deren kan aankweeken, min of meer in verband met zijn wereldbeschouwing en godsdienstige opvattingen. Talloos zijn de kringen, waarin zoodanige vredesstemmen zijn te hooren uitlatingen voor den vrede, zij vinden hier te lande vrijwel geen tegen stand. Zuivere vredesmanifestaties, zooals de Vrouwen-Vredesgang, zij mogen velen een zekere bevrediging geven, omdat het vredesverlangen zoo sterk is, dat het zich vooral in deze tijden uiten moetzij schij nen toch in Nederland soms overbodig, juist vanwege het ontbreken van eenige oppositie, vanwege de algemeene instem ming, die zjj hier te lande vinden. Daarom wil 18 Mei meer zijn dan Vre- fdeze dag wil zijn een Volkenbonds- De Vereeniging voor Volkenhond en Vrede, waarin personen van de meest ver schillende politieke en godsdienstige rich tingen zitting hebben, en welke Vereeniging sinds jaren de traditie van deze 18 Mèi- viering in stand houdt, wil op dezen dag meer dan alleen het uiten van den Vredes wil. Men wil tevens wijzen den Vredesweg, dien de Volkenbond ons biedt. Afschuw van oorlog en verlangen naar vrede door recht, zij mogen de gevoe lens zijn, die het vraagstuk van oorlog en vrede beheerschen, zij zijn niet datgene, waarbij men moet blijven stilstaan. Hoe den oorlog te bestrijden, en hoe den vrede te bevorderen, deze vraag moet ook wor den gesteld. Voor ieder, die sinds het beëindigen van den Wereldoorlog den loop der internatio nale gebeurtenissen heeft gevolgd, zal bi) het stellen van deze vraag, onmiddellijk het beeld van den Volkenbond verrijzen. Ieder die nadenkt zal inzien, hoe nuttig Werk te Genève in het belang van den vrede is verricht. Hoevele malen heeft niet de Volkenbond dreigende gevaren kunnen afwenden, hoeveel is te Genève niet be reikt dank zij internationaal contact en sa menwerking op allerlei gebied Zeker, het kwam ook voor, dat de wereld hoopvol uitzag naar Genève, zich afvragend wat de Volkenbond zou brengen, en dat men werd teleurgesteld, doordat actie uitbleef, of wel de machtspolitiek van een of meer Staten sterker bleek dan het te Genève ge voerd overleg. Maar zijn deze tekortkomin gen van den Volkenbond een reden om aan het geheele systeem te wanhopen Zij die het Geneefsche werk uit eigen aanschou wing kennen, zij twijfelen nietzij hebben de vaste overtuiging, dat de Volkenbond nuttig is voor de verwezenlijking van de vredesgedachte. Om dat inzicht verder ingang te doen vinden, om te doen begrijpen, dri men, zoo men den vrede wil, den Volkenbond moet leeren kennen omdat nu eenmaal de Vol kenbond is het machtige wapen in den strijd tegen den oorlog, daarom wijden wij één dag b het jaar aan den Volkenbond, daarom vieren wij op 18 Mei Volkenbonds- dag. December 1920 tot Mei 1935. Zijn taak is thans afgeloopen. De voorzitter van het Walchersche Pro paganda Comité voor de Luchtvaart, de heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, heeft dit comité den 13en Mei jl. ontbonden. De tot de leden van dit comité gerichte brief, waarbij deze ontbinding geschiedde, luidt als volgt Nadat 1 Mei 1920 de K.L.M, was opge richt, werd zooals U bekend is door mij in nauw overleg met den administrateur A. Plesman 1 December 1920 het Walchersch Propaganda Comité voor de Luchtvaart gevormd met het bepaalde doel te trachten het Vliegveld* Vlissingen zoo spoedig mo gelijk in te schakelen in het burger lucht verkeer door het exploiteeren van vaste luchtlijnen met Rotterdam en met België. Er bestonden in 1920 nog slechts weinig vliegvelden in Nederland en daarom mocht het Vlissingsche vliegveld zeker niet on gebruikt blijven liggen. De bedoeling was bij de autoriteiten belangstelling en mede werking te wekken en de financieele mo gelijkheden gezamenlijk te overwegen. De heer mr. H. J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin, twee leden van Gedep. Sta ten van Zeeland en de ondercommandant der Koninklijke Marine verklaarden zich bereid een eerecomité te vormen in het werkcomité namen ambtshalve zitting bur gemeester, wethouders en gemeente-secre taris van Vlissingen, de burgemeester van Middelburg, later ook de wethouders, de hcofd-ingenieur-directeur van den Rijks waterstaat te Middelburg, de inspecteur der Rijks belastingen, de voorzitter van den Raad van Arbeid en de burgemeesters van Oost- en West-Souburg, Koudekerke en Veere. Daar in 1920 hét tot stand brengen van een geregelde luchtverbinding Rotter damVlissingen nog zeer algemeen een utopie werd geacht, was de medewerking van dit comité een belangrijke stap vooruit. Toen de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, in 1921 benoemd tot Commissaris der Koningin, groote belangstelling voor de luchtvaart toonde te bezitten, is het comité in zooverre hervormd, dat de Commissaris der Koningin eerevoorzitter werd en de overige leden van het eerecomité in het eigenlijke propaganda-comité overgingen. Eenige jaren geleden werd de directeur hoofdredacteur der „Middelburgsche Cou rant" nog in het comité benoemd als ver tegenwoordiger der pers. De zoo voortvarende heer Plesman zou het liefst reeds gedurende de seizoenmaan den van 1921 een geregelden dienst Rot terdamVlissingen hebben geëxploiteerd, verschillende besprekingen hebben daar over toen reeds plaats gehad en zelfs is er een dienstregeling ontworpen. De finan cieele eischen waren echter te zwaar en de risico of het publiek er wel gebruik van zou maken was in dien tijd nog veel te groot. Elk jaar regelmatig terugkeerend zijn de mogelijkheden zeer ernstig over wogen en werden er nieuwe plannen ge maakt, doch de subsidies, die gevraagd werden en de garanties die gewenscht wer den, waren o.i. steeds te groot. Het heeft mij dan ook nooit gespeten, dat ik den heer Plesman steeds tot voorzichtigheid en ge duld heb aangemaand, want het verspelen van garantiefondsen door verliezen zou de levensvatbaarheid en depopulariteit der Zeeuwsche luchtlijn zeer geschaad hebben. Toch was in 1926 ,toen de hangar gebouwd was, op het Vliegveld Vlissingen alles ge reed voor het fiat der K.L.M. Ernstig heb ik gepoogd voor Vlissingen reeds eerder de luchtverbinding met België te krijgen, achteraf beschouwd meen ik, dat het ech ter goed is, dat deze aansluiting later van uit Rotterdam is uitgebouwd, voorloopig tot Knocke. Uitkomst heeft ten slotte gebracht de medewerking in volkomen geljjken zin sinds 1925 vanuit het eiland Schouwen. Met groote energie cn taaie volharding heeft men daar het vliegveld te Haamstede weten te stichten en toen dit terrein in 1931 gereed was, werden de plannen voor een vaste luchtlijn voor het geïsoleerde eiland zóó krachtig door de publieke belangstel ling en medewerking gesteund, dat de heer Plesman volkomen verantwoord was in de zomermaanden van 1931 een proef te ne men met een vaste luchtlijn Rotterdam Haamstede. Deze plannen waren ons geheel hekend en hadden volkomen onze instem ming en onzen steun. Immers na dit groote succes van 1931 hebben w\j daarna in ge zamenlijk overleg en samenwerking in den winter van 1931/1932, nadat de levensvat baarheid der Zeeuwsche luchtlijn Rotter damHaamstedeVlissingen zoodoende was bewezen, autoriteiten en particulieren kunnen overtuigen, dat zij zonder te groote risico's door het verleenen van de noodige subsidies en garanties het permanent ex ploiteeren van een Zeeuwsche Luchtlijn door de K.L.M. nu mogelijk moesten en konden maken. Met het vanaf 1932 permanent exploitee ren van de Zeeuwsche Luchtlijn door de K.L.M. is het doel, waartoe ons propaganda- comité werd opgericht, bereikt, vooral sedert voor het propageeren van de belan gen der luchtvaart in Zeeland in het alge meen den 9en Augustus 1933 de Zeeuw sche Vereeniging voor Luchtvaart werd op gericht. Belangrijke arbeid is daarmede door ons comité verricht. Ons propaganda-comité heeft de laatste jaren niet meer behoeven te vergaderen, zijn taak is afgeloopen. Voor de homogeni teit en de goede samenwerking is het nood zakelijk en gewenscht, dat thans alle af zonderlijke comité's in Zeeland worden op gelost in het hoofdbestuur en de afdeelingen der Z.V.L. Het zal daarom wel uw aller instemming hebben, dat het Walchersch Propaganda Comité voor de Luchtvaart wordt opgehe ven en ook dat geen beroep meer op uw tijd gedaan wordt voor een afscheidsver- gadering. Voor uw zeer gewaardeerde medewer king bij de werkzaamheden van ons propa ganda-comité moge ik u als voorzitter wel- gem eenden dank betuigen. Bij bet oplos sen in de Z.V.L. zullen wij er wel op mogen vertrouwen, dat u automatisch lid van deze vereeniging wordt en dat wij op uw voort- durenden steun zuilen mogen big ven re kenen. De gemeenteraadsverkiezingen. De door de R.S.A.P. ingediende candida- ten-lijst voor den kieskring ILL is thans verbeterd. In de heden gehouden vergadering van het hoofdstembureau in bovengenoemden kieskring werd deze lijst goedgekeurd, zoc- dat de R.S.A.P. in de kieskringen I en IIT met haar candidatenlijst zal kunnen uit komt .1, Vorming telefoondistrïct Vlissingen. Ingevolge beschikking van den minister van binnenlandsche zaken wordt met in gang van 1 Augustus a.s. het ingenieurs district Vlissingen opgeheven en wordt met ingang van dienzelfden datum overgegaan tot vorming van het telefoondistrict Vlis singen. Rijwielpad Vlissingen. In het verslag van de vergadering van bovengenoemde vereeniging komt een op merking voor welke niet juist is weergege ven. Daar staat dat door den secretaris van Biggekerke verzocht werd om besprekingen te voeren met de afdeeling Vlissingen tot uitbreiding van het ledental aldaar. Dit moet evenwel zijn met de afdeeling Mid delburg. Postzegelloket voor verzamelaars. Aan het Postzegelloket dat morgen (Za terdag 18 Mei) aan het Post- en Telegraaf kantoor alhier, geopend is van 3 uur tot half 5 zijn verkrijgbaar de diverse post- en portwaarden van Nederland, Nederlandsch- Indië, Curasao en Surinamer Centrale voor werkloozenzorg. Jong Holland snakt naar werk. Eenige weken geleden maakten wij mel ding van de oprichting van een plaatselijk Comité van Actie, als onderdeel van de Centrale voor Werkloozenzorg. De Centrale heeft het plan dezen zomer een aantal werkkampen te openen, die eenigszins af wijken van het tot nog toe gevolgde systeem. Het eerste kamp van dit nieuwe type is begin Md, in de buurt van Ede ge opend. In deze kampen kunnen de deelne mers een achttal weken een onderdak vin den. De werklooze jongeren kunnen er hun. handen weer gebruiken in een regelmatig arbeidsproces. Er zal nl. in deze kampen een veertigurige werk weel? zijn, daarnaast nemen ontwikkeling en ontspanning een belangrijke plaats in. Het ligt in de bedoe ling de deelnemers, die uit een omtrek van 40 tot 50 K.M. rond het kamp wonen, Za terdag en Zondag naar huis te laten gaan, om zoodoende de gezinsband niet te ver slappen. Voor het werk zal behalve kost en inwoning nog een vergoeding van 2. per week worden uitgekeerd. Behalve het plan voor Ede, liggen ook plannen klaar voor een kamp op een der Zuid-Hollandsche eilanden, in het Gooi, ter wijl er voor de Noordelijke provincies nog besprekingen gevoerd worden, Door dit werk kunnen jaarlijks een kleine 2000 jeugdige werkloozen bereikt worden. Natuurlijk zal het een en ander aanzien lijke kosten met zich brengen. De Centrale heeft van het rijk voor haar arbeid een be langrijke subsidie verkregen, onder voor waarde, dat Christelijk Nederland zelf de hand aan den ploeg slaat en gezamenlijk een bedrag van rond 50.000 bijeen brengt. Deze som vól men bijeenbrengen op 25 Mei a.s. Door een nationale inzameling, waar heel Christelijk Nederland actief aan mede werkt, hoopt men de plannen ten uitvoer te kunnen brengen. Deze actie, die in deze ge meente geleid zal worden door het plaatse lijk Comité van Actie (secretaris Joh. P. Ventevogel, Glacisstraat 126) gaat onder het motto„Jong Holland snakt naar werk". De winkelsluiting. Het bestuur der vereeniging „Handelsbe lang" te Middelburg stelt een enquête in onder de winkeliers, die lid der vereeniging zijn, naar aanleiding van een vraag van Burg. en Weth. om advies over een verzoek van het bestuur van de Middelburgsche banketbakkersvereeniging om te willen be vorderen, dat gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus en September aan banket bakkers gelegenheid wordt gegeven hun winkels op Zaterdagavonden tot 10 uur open te houden, waarbij nog een half uur „afhelpfcijd" zou komen. Het bestuur van „Handelsbelang" vraagt de leden om hun oordeel en,als dit gunstig luidt tevens om dat over de beide volgende vragen le. Of alsdan niet tevens voor alle andere winkels het Zaterdagavondsluitings uur op 10 uur zou behooren te worden be paald 2e. wanneer het antwoord op de eerste vraag ontkennend luidt of er dan geen be zwaar wordt gemaakt, dat het bestuur aan Burg. en Weth. adviseert aan het verzoek van het bestuur der banketbakkersvereeni ging te voldoen. P. T. T. Aan den kantoorknecht bij den post-, te legraaf- en telefoondienst J. G. v. d. Bosch, van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Middelburg is op zijn verzoek met in gang van 1 October a.s. eervol ontslag ver leend met toekenning van pensioen. Volksonderwijs. De door de afdeeling van Volksonderwijs gehouden collecte ten bate van het fonds tot steun heeft rond 148 opgebracht. De belangen van slechthoorenden. Het hoofdbestuur van de Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoo renden heeft candidaat gesteld voor lid van dat hoofdbestuur in de vacature, die ont staat door het bedanken van mejuffrouw Tine Marcus, mevrouw G. S. TrollHoek te Middelburg. Een gevaarlijk persoon aangehouden. De politie beeft aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht den koop man M., die reeds ter beschikking der re geering was gesteld en die een deel der stad onveilig maakte door o.a. jongens met een geopend mes achterna te zitten. Sportuitvoering C.K.W.O. In de zaal van het café Millenaar al hier gaf gisteravond de sport-afdeeling der C.K.W.O. uit Vlissingen een tumuitvoering. Nadat de turnsters en turners vanuit Vlissingen naar hier waren gewandeld, ving te half acht uur de uitvoering aan. De voorzitter der sportafdeeling, de heer C. de Zwart, opende op de gebruikelijke wijze en-heette den niet talrijken aanwezigen welkom. Hij sprak de hoop uit dat het af te werken programma bij het publiek in den smaak zal vallen. Onder leiding van de heeren L. J. Jansen, Hekhuis en mej. Roelse werd vervolgens een uitgebreid programma uitgevoerd door de verschillende jongens- en meisjesklas sen. Over het algemeen werd goed gewerxt en in het bijzonder noemen wij „Zandman netje" door meisjes klass; A en „In 't Bosch" door jongens klasse A, 't welk zeer mooie nummertjes waren. Verder „Reveil du Printemps" (Ch. J. Mazure) en „Lintenrei", resp. door meisjes klasse C en klasse B, die veel bijval oogst ten. „Tyrolerrei" door meisjes klasse D, in Tyrolercostuum, was eveneens correct in uitvoering. Na de pauze volgden nog brug- en staafoefeningen, terwijl het „Seria loco" en de „Rbythmische oefeningen" door het da mes-keurkorps het glanspunt van dezen avond vormden. Aan de onvermoeide pianiste, mej. West- land, werden bloemen aangeboden. Gemeenteraadsverkiezingen. Behalve de reeds medegedeelde Candida- tenlijsten van de A.R. en C.H. Kiesvereeni- ging, zijn nog candidaat gesteld voor den, gemeenteraad door de Staatk. Geref. Partij1. J. Poppe aftr., 2. P. Dingemanse Pz., 3. J. Wattel Sr. door een groep kiezers 1. Anth. Janse Az., 2. A. de Voogd, 3. L. de Pagter, 4. P« A. de Moor. Gemeenteraadsverkiezing. Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing zijn candidaat gesteld voor de vereeniging Ge meentebelang de heeren 1. B. Franse (af tredend), 2. C. S. van Eenennaam, 3. Jan Polderdijk, en voor de lijst-Pugpe, de heeren 1. L. Puijpe (aftr.), 2. J. K. Crucq (aftr.) Dijkverzwaring. Door het calamiteuze waterschap „Oud en Jong Breskens" is besloten over te gaan tot het verhoogen van den buitenberm van den zeedijk en daarmee in verband staande werken. De kosten zullen ongeveer 13.000 bedragen. De werken zullen dezen zomer uitgevoerd worden. gtrandseizoeru Nu het badseizoen begint te nadere», begint de V.V.V. weer een actie om volk ta trekken naar het strand in onze gemeente. Deze vereeniging besloot eveneens om vreemdelingen aan pensions te helpen, wan neer die eenigen tijd in onze gemeente door brengen. Verder zal de autobusdienst van Groede naar het strand weer hervat wor den gedurende het seizoen. Binnenkort zal ook het badpaviljoen „De Groe" worden geopend, Wegenverbetering. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten, wegens de werken, welke zijn opgenomen in de Prov. wegenlrjst 1934, de volgende bij dragen toe te kennen Aan de gemeenten Middelburg en Veere voor de verbetering van den weg Middel burgVeere, no. 14 van het plan, over een totaaluitgave ad. 1.106.72 75 pet hiervan 830.04 Aan den polder Walcheren, voor de ver betering van den weg MiddelburgDom burg no. 15a van het plan over een totaal- uitgave ad 8.866.75 75 pet. hiervan 6.650.06 Aan de gemeenten Westkapelle c.a. voor de verbetering van den weg Westkapelle— Middelburg no. 15 cf van bet plan over een totaaluitgave ad. 79.129.52V&, 75 pet, hiervan 59.347.14 Aan de gemeente Biggekerke, voor de verbetering van den weg BiggekerkeKou dekerke, no. 15e van het plan, over een to taaluitgave ad. 20.658.41 75 pet. hiervan, 15.493.81 Aan de vereeniging Rijwielpad Walche ren, voor de verbetering van het rijwielpad behoorende bij de wegen ZoutelandeBigge kerke, BiggekerkeKoudekerke en Koude kerkeVlissingen nos. 15d. 15e en 16 van het plan over een totaaluitgave ad 102.42, 75 pet. hiervan 76.81 Aan de gemeente Vlissingen voor de ver betering van de volgende wegen a. Kou dekerkeVlissingen no. 16 van het plan over een totaaluitgave ad. 1.248.75 75 pet, hiervan 936.56 Keersluisweg Rijkswegenplan Nieuw- landVlissingen no. 17i van het plan over een totaaluit—ive ad. 1.451.25, 75 pet, hiervan 1.088.44 Aan de gemeente Zuidzande c.a. voor de verbetering van den weg OostburgZuid zandeCadzand no. 22 van het plan over een totaaluitgave ad. 45.816.91, 75 pet, hiervan 34.362.68 Aan de gemeente Philippine, voor de verbetering van den weg PhilippineDrie kwart no. 23b van het plan, over een totaal uitgave ad. 10.533.69, 75 pet hiervan 7.900.27 Aan de gemeente Koewacht, voor de ver betering van den weg ZuiddorpeKoewacht St. Jansteen, no. 25b van het plan, over een totaaluitgave ad. 33.666.35, 75 pet hiervan 25.249.56 Aan de gemeente St. Jansteen voor yer-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1