een glazen g eb aks ch a alt je UIT DRAAD EN LUCHT Het Konhk'ij1; bezoek aan Brussel. KRUIMKENS Een haastig verkregen fortuin zal af brokkelen, maar wat men allengs met de hand heeft bijeenvergaard, zal aangroeien. Goede leer verwerft welwillende gezind heid, maar op den weg van de spotters gaapt een afgrond. Beter een arme, die toch in eigen onder houd voorziet, dan iemand, die groot doet en broodsgebrek lijdt. De dwaas verraadt op staanden voet zijn gramschap maar die de beleediging ont veinst, is verstandig. Een zacht antwoord ontwapent de gram schap schampere taal prikkelt den toom. De verdorvene houdt niet van dengene, die hem terecht wijst en tot de wijze gaat hij niet. De gedachten van een mensch vormen de weerspiegeling van zijn werkelijke ge voelens. In de bekentenis onzer kleine gebreken schuilt vaalt de ontkenning van onze groo- tere. De meeste menschen beklagen zich vaak over hun geheugen, maar slechts zelden over hun verstand. Parijs, hebben we enkele minuten kunnen praten met den gezagvoerder Pugnet, com mandant van de „Normandië. De boot is schitterend geslaagd, zoo ver klaarde hij ons, en de proeven welke we er mede hebben genomen, hebben alle ver wachtingen geslagen. Nooit heeft een schip zoo prachtig voldaan op zijn proefvaarten en ik durf zelf zoo ver te gaan om te ver klaren, dat ik nooit een boot, zelfs niet de „Paris" of de „Ile de France" in handen heb gehad, die zoo zee-vaardig was als de „Normandië". Het binnenkomen in de haven van Le Havre was niet alleen voor ons, maar ook voor de tientallen duizenden die waren toe gestroomd, overweldigend. Toen we ons sig naal lieten hooren werden we beantwoord door alle sirenen en alle kerkklokken van Havre. Op eigen kracht stoomden we op naar de enorme, naar de speciaal voor de „Normandië" gebouwde kade stelt u voor, een schip van 313 meter lengte, 79.000 ton met een kracht van 160.000 P.K. De heele beweging heeft niet meer dan een half uur geduurd. En de snelheid op de proefvaarten Daar zult u nog meer van hooren, zoo zei commandant Pugnet ons lachend. We hebben nog geen gelegenheid gehad om ge heel „uit te loopen" maar het zou me niet verwonderen, wanneer we ook in dit op zicht, in de geregelde overtochten, een méér dan goed figuur maakten. Kortom, zonder ons aan voorspellingen te wagen de „Nor mandië" en ik zeg u dit als zeeman en niet als... propagandist en minder nog als... aandeelhouder, is oen prachtboot en ik ge loof, dat de heele wereld er lang over zal praten. Een erfeniskwestie. Het Hongaarsche ministerie van justitie heeft gisteren een principieele beslissing getroffen in en daarmee een einde gemaakt aan een erfeniskwestie, die al een halve eeuw aan de orde is en waarbij Hongaar sche zoowel als Engelsche belangen zijn gemoeid. Een zekere Leopold Weissberger emi greerde in 1848 als bediende in een krui denierswinkeltje naar Australië, waar hij in 1888 stierf. Aan grondbezit, industrie terrein en waardepapieren liet hij een ver mogen van 100 millioen pond, echter geen directe erfgenamen na. De Engelsche staat nam de honderd mil lioen onder ztjn beheer, en het zoeken naar de rechtverkrijgenden had weldra tot ge volg dat zich uit de geheele wereld 1200 Weissbergers als gegadigden meldden. Di recte familiebetrekkingen met den over ledene bleek echter niemand met onom- stootelyke zekerheid te hebben gehad. Uit deze 1200 liefhebbers kwamen er nu 42 in het bijzonder in aanmerking, daar zrj. wel niet met de stukken in de hand, maar toch door geloofwaardige getuigen konden be wezen, dat zij den overledene hadden ge kend of geholpen. De Engelschen weiger den echter op grond van die vage gegevens de erf'nis ter beschikking te stellen en de zaak bleef tot op heden onopgelost. Eenigen tijd geleden nu gaf de Engelsche regeering te kennen, dat zrj eventueel voor een vergelijk te vinden was. Z\1 wilde met het Hongaarsche ministerie van justitie onderhandelen, dat het dan zelf maar met de nabestaanden moest uitvechten. Na af trek van de opgeloopen kosten van beheer zou zij de rest der erfenis ter beschikking stellen, op voorwaarde, dat alle gegadigden een zelfde deel kregen. Het Hongaarsche ministerie van justitie aanvaardde dit voorstel, zoodat binnenkort de officieele onderhandelingen zullen be ginnen, om de zaak te begraven. De moord op twee Chi- heesche journalisten. Nu het onderzoek voltooid is naar den recen- ten moord op twee op den voorgrond treden de Chineesche journalisten te Tientsin, heeft luitenant-kolonel Masao Takahasji gisteren een krachtig protest ingediend bij generaal Ho Ying Tsjin, den voorzitter van den militairen raad van ?eking, waarbij hij een strenger toezich': eischt op de anti- Japansche elementen, aldus melden berich ten uit Peking. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de moorden gepleegd werden op instigatie van de gendarmerie-autoriteiten van Pe king. De pro-Japansche notabelen, die door ter roristen bedreigd worden, zijn gedwongen thuis te blijven. Ook is het niet mogelijk gebleken een begrafenisplechtigheid voor de twee vermoorde journalisten te houden. Verder wordt nog gemeld, dat Takahasji er in zijn onderhoud met generaal Ho op heeft gewezen, dat de moorden hun oor zaak vinden in de dubbelzinnigs politiek ten opzichte van Japan, die naar geloofd wordt, de typische politiek van Nanking vormt, dat een groote som gelds zou heb ben uitgegeven voor de recente moorden. Hoe men in het Verre Oosten oud wordt. Kwang Tsjing-sjan, een Chineesch koopman te Hengsjan, die meer dan een eeuw oud is, schrijft zijn hoogen leeftijd toe aan het feit, dat hij slechts gedurende twee jaar van zijn leven gehuwd is geweest. Zrjn vrouw stierf, toen hij 43 jaar was en sinds dien is hij ongehuwd gebleven. Overigens beveelt hij, om een hoogen leeftijd te be reiken, vroeg opstaan, frissche lucht en hard werksn aan. Zijn opvatting wordt blijkbaar gedeeld door een bewoner van Sjoseji in de Ja- pansche prefectuur Jamanasji, die zijn ouderdom eveneens toeschrijft aan het feit, dat hij altijd vrijgezel is gebleven. Boven dien is deze man een overtuigd vegetariër. Hij verzuimt geen enkelen dag een bad te nemen en eet tien eieren per dag. Hevige storm in China. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een zware storm, die verscheidene uren onafgebroken woedde, ae telefoon-, licht- en telegraafleidingen verwoest. Onge veer 1000 kleine huizen en vele booten op de Jangtse werden beschadigd of wel geheel vernield. Door de ineenstorting van de in aanbouw zijnde regeeringsfilmstudio's wer den drie arbeiders gedood. Overval op een sneltrein in Silezië. Door een overval op den blokwachter van de blokpost Rohtwasser op het traject KohlfurtPenzig zijn gister avond kort voor middernacht drie gemas kerde bandieten erin geslaagd, den uit Kohl furt komenden sneltrein aan te houden en tot stilstand te brengen. Zij klommen in het postrijtuig, losten eenige schoten en hielden den dienstdoenden postconducteur met hun revolvers in oedwang. Zij maakten eenige geldkistjes buit met een totaal bedrag van 48.000 mark. Rechter „Het beste Is, dat je naar huis gaat en het weer goed maakt met je vrouw Echtgenoot„En wat is op één na het beste?" Huisvrouw (tegen den groenteman) „Ik zie daar, dat je de mooiste appels bovenop gelegd hebt. Waarom heb je dat gedaan?" Groenteman (die zijn klanten kent) „Nu behoeft u de heele mand niet overhoop te halen, mevrouw I" Een hartelijke begroeting en warme ontvangst. Bezoek aan het concours hipplque. Heden avond diner ten paleize. BRUSSEL. (V.D.) Het verzoek van H. M. de Koningin om Haar bezoek aan de Bel gische hoofdstad een particulier karakter te doen dragen, is over het algemeen door de Brusselsche bevolking opgevolgd. Gis teravond bevatten enkele couranten eenige artikelen, die in verband met het bezoek aan het Nederlandsche Koningshuis gewijd zijn. Deze vriendelijk gestemde begroe tingsartikelen waren in het br; zonder ge wijd aan den levensloop van H. M. de Ko ningin. Hedenmiddag tegen 12 uur, het tijdstip waarop de hooge bezoeksters uit Neder land werden verwacht, hadden zich voor het Koninklijk paleis eenige honderden belang stellenden verzameld, de meesten leden van de Nederlandsche kolonie te Brussel. De Belgische Koninklijke familie, die ge woonlijk te Laeken woont, was vanmorgen vroeg in het paleis gearriveerd. In den loop van den ochtend was Koningin Astrid nog uitgereden en even na 12 uur keerde zrj zonder gevolg per auto in het paleis terug. Het weer, dat de laatste dagen toch al niet best was, werd hedenmorgen nog on gunstiger. Er viel den geheelen ochtend een druilerige regen. Bij het paleis waren nagenoeg geen bijzondere maatregelen in verband met het Nederlandsche bezoek ge nomen. De beide schildwachten, de infan teristen, die den ingang van het paleis be waken, stonden er als op andere dagen en ander militair vertoon was er niet. Een 20-tal politie-agenten, onder commando van een inspecteur, zorgden voor het paleis voor e**» afzetting, welke hierin bestond, dat even voor de aankomst van de Ko ninklijke gasten, het rtjverkeer langs het paleis werd stopgezet en het publiek op eenigen afstand van den ingang van het paleis werd gehouden. Om 1 uur precies naderden eenige po- litie-motorrijders, die den Koninklijken stoet vooruit reden. Deze werd geopend door den auto van den gouverneur van de provincie Brabant, baron Houtart, die H. M. de Koningin tot aan de grens van de provincie Brabant was tegemoet gereden. Om 11 uur hedenochtend (Belg. tijd) wa ren Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana met gevolg nabij het plaatsje Poppel over de NederlandschBelgische grens geko men. Hier had de gouverneur van de pro vincie Antwerpen, baron Holvert, de hooge gasten begroet. Hij vergezelde hen door de provincie Antwerpen naar de grens van de provincie Brabant, waar de gouverneur van deze provincie, baron Houtart, de be zoeksters verwelkomde en Haar verder naar Brussel begeleidde. In de tweede auto za ten H. M. de Koningin en Prinses Juliana. Koningin Wilhelmina, in het wit gekleed, droeg een witte sluier. Prinses Juliana droeg een beige mantelpak en een hoed van dezelfde kleur. Op de koninklijke auto volgden 3 auto's met het gevolg van de Koningin en de Prinses. De Koningin wordt vergezeld door graaf Dumonceau, grootmeester van het Huis der Koningin en opperceremoniemeester, Haar hofdame, jonkvrouwe Staats van Ameron- gen en Haar adjudant, de kapitein ter zee Rost van Tonningen. De Prinses door Haar hofdame, jonkvrouwe de Brouw en den grootmeester van het Huis der Prinses, Sixma van der Mania, baron Rengers. In den Koninklijken stoet reed verder nog een leege reserve-auto mee. Toen de stoet het paleisplein opzwenkte, ging een gejuich op onder de aanwezigen, van wie enkelen met rood-wit-blauwe vlaggetjes zwaaiden. De Koningin en de Prinses dank ten hiervoor. De stoet reed daarop de op rijlaan aan den rechtervleugel van het pa leis op. In het paleis werden de hooge gasten allereerst begroet door den chef van het militaire huis van den Koning en den cere moniemeester. Onmiddellijk daarop volgde een begroeting door Koning Leopold en Koningin Astrid, die zeer hartelijk was. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zullen gedurende hun verblijf te Brussel den rechtervleugel van het paleis bewonen. De Koningin bewoont de konink lijke vertrekken op de le étage van deze vertrekken, de Prinses de Prinselijke ver trekken op de beneden-étage. De overige kamers zijn geheel gereserveerd voor het gevolg. Aan de Koningin zijn tijdens haar bezoek te Brussel toegevoegd generaal Verhagert en de hofdame gravin Marnic de St. Alde- gonde, aan de Prinses mademoiselle Ghis- laine de la Lanoy. Na de begroeting werd ten paleize de lunch gebruikt. Om half 3 in den middag zullen Koning Leopold en Koningin Astrid zich in een galastoet begeven naar het concours hip- pique te Brussel. Prinses Juliana zal 10 minuten later zich alleen eveneens der waarts begeven. Hedenavond vindt een groot diner ten hove plaats, waaraan.ook de leden der Ne derlandsche delegatie te Brussel zullen aanzitten. TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) De Tweede Kamer heeft zonder debat en zonder hooï- delijke stemming aangenomen een wetsont werp betreffende onteigening voor het aan leggen van een sportinrichting in de ge meente Utrecht. Het wetsontwerp tot vermindering van het aantal leden van het college van gede legeerden uit den Volksraad ontmoet be zwaren bij de heeren Effendi en Cramer, die beiden van reactie gewagen. Minister Colijn ziet in het voorstel geen vermindering in de onderlinge samenwer king. Het is een deel van een reeks bezuini- g mgsmaatregelen. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Tegen de com munisten en soc.-democraten. Bij het wetsontwerp betreffende wijziging der motorvoertuigenbelasting en verhoo ging van den benzine-accijns in ITed-Indië, waarschuwt de heer Van Kempen tegen de mogelijkheid van onnoodige uitbreiding van autobusdiensten, terwijl spoor- en tramwe gen noodlijdend zijn. De heer Roestam Effendi is tegen ver hooging van den benzine-accijns ter wille van vele kleine inlandsche auto- en bushou ders. Minister Colijn acht dit wel wat ver gezocht. Het voorstel komt neer op eenige verlichting voor de ondernemers. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Verschillende kleinere wetsontwerpen worden zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aangenomen, o.m. dat betreffen de verkoop aan de gemeente Zutfen van gronden bij het vm. fort de Pol. Bij een drietal wetsontwerpen betreffen de invoerrecht op versche perziken en bloemkool, alsmede betreffende handels overeenkomsten met Italië en met Polen, betoogt de heer Groen dat de tuinbouw be nadeeld wordt. De minister trachte onver wijld met Polen tot betere resultaten te komen. Minister Steenberghe zegt dat deze week de delegatie naar Italië vertrekt voor nieu we onderhandelingen. De critiek betreffen de het verdrag met Polen is eenzijdig. In beide gevallen wordt zooveel mogelijk naar betere resultaten gestreefd. De wetsontwer pen worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. MINISTER MARCHANT. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) De heden ge houden bijeenkomst van den ministerraad werd niet bijgewoond door mr. Marchant. NED. BLENDENBOND. 'S-GRAVENHAGE. (C.B.) De Ned. Blin- denbond heeft vandaag in den riaagschen Dierentuin zijn 40ste algemeene jaarverga dering gehouden bij welke gelegenheid het PAKKEN PRESTO 7'li CTS ZEEPPOEDER Vanaf 4 Mei kunt U bij Uw eigen winkelier bij elke 3 pakken Presto, l\ets. zeeppoeder een prachtig glazen' gebakschaaltje ontvangen; een artikel dus welke in elke huishouding goed te pas kan komen! Behalve schitterende kwaliteit en lage prijs biedt Presto Zeep poeder thans nog zulk een verrassing. Koop dus nu drie pakken tegelijk en bedenks dit aanbod is slechts tijdelijk en alleen geldig, zolang de voorraad strekt. PRO A59-091H; 40-jarig bestaan op eenigszins feestelijke wijze is herdacht. De vergadering werd door tal van blinden uit alle deelen van het land bijgewoond. De zaal had een feestelijk aan zien. Op het podium stonden veel bloemstuk ken. Het officieele gedeelte ving aan met een rede van den bondsvoorzitter, waarna een der mede-oprichters van den bond een herdenkingsrede uitsprak. Verscheidene afdeelings-vertegenwoordigers voerden nog het woord, waarna de dag verdei nog in ge zellig samenzijn werd doorgebracht. VERDUISTERING DOOR EEN B ANKIER 's-GRAVENHAGE. (C.B.) De Haagsche rechtbank veroordeelde heden den bankier C. van O., thans gedetineerd, tegen wien door het O.M. terzake van verduistering en oplichting bij herhaling gepleegd 1 jaar ge vangenisstraf is geëischt, conform den eisch. EEN LANDENWEDSTRIJD DENEMARKENNEDERLAND. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Tusschen den Deenschen Wielerbond en de Nederlandsche Wielrenunie is een overeenkomst tot stand gekomen voor een landenwedstrijd Dene markenNederland. De eerste ontmoeting zal plaats vinden van 21 tot en met 24 Mei a.s. op de wielerbaan te Kopenhagen. Door de Nederlandsche Wielrenunie zijn aange wezen om de Nederlandsche kleuren te ver dedigen bij dezen wedstrijd de navolgende amateurs A. van Vliet uit Woerden, C. Peperkamp uit 's-Hertogenbosch, J. J, van de Vijver uit Breda, P. N. Bovendaard uit Sittard en J. J. Duijn uit Wassenaar. De renners vertrekken Zaterdag 18 Mei des morgens om 8.42 van uit Amsterdam onder leiding van den official B. Swaab de Beer er», de Ned. Wielrenunie trainer Guus Schil ling. KLACHT TEGEN Dr. HENRI POLAK. AMSTERDAM. (V.D.) Namens Ir. A. A. Mussert, algemeen leider der Nationaal- Socialistische beweging in Nederland, heeft mr. A. J. van Vessem, advocaat te Utrecht, bij den officier van justitie te Amsterdam een klacht ingediend tegen den heer Henri Polak, waarin verzocht wordt tegen den heer Polak een vervolging in te stellen we gens de stratbare feiten, door dezen ge pleegd door de publicatie van een artikel in „Het Volk" van 13 April 1935, in het bij zonder vervolging wegens opruiing tot moord op de leden en aanhangers der Na tionaal Socialistische beweging, zulks be paaldelijk op grond van de volgende zin snede, blijkens de daaraan voorafgaande zinsnede gericht tegen de leden en aanhan gers van de Natlonaal-Socialistische bewe ging „Duitschland heeft ons geleerd, dat tegen deze misdadigersbenden de rede niet baat. Wie ons land, ons volk, wil behoeden tegen het lot van Duitschland en zijn volk heeft getroffen, moet er op los slaan. Den gena- deloozen geen genade. Tegenover de gewel denaar het geweld. Al het andere is nutte loos". In de klacht wordt er de aandacht op ge vestigd, dat reeds in „Het Volk" van 9 Fe bruari 1935 een artikel verscheen, onder teekend A. B. K. leerekooper)waarin tot geweldpleging werd aangezet in de zin snede „Indien de fascisten met een stoet een arbeidersstraat intrekken om daar te colporteeren, dan verdienen zij te worden uiteengeslagen. BRANDEN. NESTELRODE. (V.D.) Door tot nog toe onbekende oorzaak is hedenmorgen brand ontstaan in het achterhuis van de boerder$ van den heer Van Boxtel, gelegen aan den Provincialen weg in de kom van het dorp. Het vuur, dat gretig voedsel vond in de op geslagen voorraad hooi en stroo, greep snel om zich heen, zoodat het achterhuis spoedig geheel in lichter laaie stond. De brandweer slaagde er in het voorhuis te behouden. Zg kon evenwel niet voorkomen, dat de vlam men oversloegen naar de nabij gelegen boerderij van den bejaarden heer Van Don- zeL Deze was alleen thuis. Hij kon slechts met moeite uit het brandende perceel wor den gehaald. De boerderij van den heer Donzel ging geheel In de vlammen op. Niets kon worden gered. De landbouwgereed schappen, de inboedel, benevens een bedrag aan geld, groot 200 gingen verloren. Een derde boerderjj van den heer Van Geurta raakte eveneens in brand. Men slaagde er in den inventaris te redden. De boerdery ging evenwel geheel verloren. De brandweer stond vrijwel machteloos tegenover het vuur. De eigenaars van de 3 boerderijen waren verzekerd. MEPPEL. (V.D.) Te Dwingelo is gister avond, de boerderij bewoond door den landbouwer B. Bolding, tot den grond toe afgebrand. Veel vee kwam in de vlammen om, o.a. 2 paarden, 7 kalveren, 2 oude stie ren en 3 varkens. De 76-jarige heer Bol ding, die reeds te bed lag, wist zich slechts met moeite uit het brandende huis te red den. De boerderij, in eigendom toebehoo- rend aan den heer C. Westra van Molthe, was evenals de inboedel, verzekerd.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 3