1000 500 300 25 DINSDAG 14 MEI EERSTE 13LAD ""gemeentebestuur No. 113 73e Jaargang 1935 Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10 Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" Plaatselijk Crisis-Comité De machine en de middenstand. STADS- EN PROVINCIENIEUWS VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENT SPR1|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen ZOMERTIJD. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter openbare kennis, dat vanaf Woensdag, 15 Mei 1935, de wettelijke tijd met één uur vervroegd wordt. De overgang geschiedt in dier voege, dat, wanneer de middelbare zonnetijd van Am sterdam twee uur aanwijst in den nacht van 14 op 15 Mei 1935, het wordt geacht drie uur in den nacht te zijn. Mitsdien moeten alle klokken om 2 uur in den nacht van 14 op 15 Mei 1335 (of wanneer men zich op 14 Mei 1935 des avonds ter ruste begeeft) één uur vooruit gezet worden. Vlissingen, 14 Mei 1935. Burg, en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. TER-ÏNZ AGE-LEGGING LIJSTEN VAN CANDIDATEN. De Voorzitters van de hoofdstembureaux in de kieskringen I, II en III maken bekend, dat de bij hen ingeleverde lijsten der can didates gesteld voor de op 19 Juni a.s. te houden stemming ter verkiezing van de le den van den Gemeenteraad, ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Vlissingen, 14 Mei 1935. De Voorzitters van de hoofdstembureaux voornoemd, C. A. VAN WOELDEREN. M. LAERNOES. M. J. HARTS. Aan het bureau van ons blad werden tot op heden de volgende giften ont vangen Personeel Firma Kreymborg Co2 X ƒ2.75 5.50 Ouden van dagen en enkele beambten van het Gasthuis - 9.30 Vorige opgaaf -5314.15 Totaal ƒ5328.95 Vlissingen, 14 Mei 1935. Flitsen De machine overstroomt de wereld met massa-artikelen. Het einde van die machi nale aera is nog niet te zien, want niettegen staande de crisis, schrijdt de mechanisatie verder. Doch deze stijgende hoeveelheid van massa-producten moet worden verkocht. Het is hoofdzakelijk het distributie-appa raat, dat voor dien verkoop moet zorgen, zoodat er een onverbreekbaar verband be staat tusschen deze massa-productie en de distribueerende bedrijven. Het zwaartepunt van het bedrijfsleven is verlegd naar den verkoop. Eensdeels neemt het produceerende lichaam ook de distribu tie ter hand. Wij krijgen dus een keten van producenten-winkels, een serie van uiterlijk onafhankelijke filiaalbedrijven, welke ten slotte toch in het productie-centrum teza men komen. Andersdeels zijn het de waren huizen, welke zich ontwikkelen. Producen tenwinkels, filiaalbedrijven en warenhuizen ztin niets anders dan ordeningen, zij het ook ordeningen in klein, doch uitstekend geor ganiseerd verband. Ordeningen van de zijde der groot-bedrijven, in het teeken staande van winstbejag door grooten omzet tegen lagen prijs van goederen, die zich aanpassen aan de behoeften van de consumenten. De producent heeft op die wijze het middel ge vonden om zich in dienst der consumenten te stellen, teneinde op die wijze een zoo groot mogelijk gedeelte van den omzet op de onafhankelijke middenstanders te ver overen. De consument is van den anderen kant begonnen. Hij heeff gezegd, terecht of ten onrechte „De onafhankelijke middenstan der steunt ons niet ten volle zijn prijzen zijn te hoog, hij houdt te weinig rekening met onze verlangens. Wij zullen ons coöpe ratief verbinden, opdat wij, hetgeen wij noo- dig hebben zoo goedkoop mogelijk kunnen verkrijgen. Wij hebben geen winst noodig. Wanneer de kosten worden gedekt, hebben wij ons doel bereikt en mocht er toch winst worden gemaakt, dan krijgen wij die in den vorm van dividend terug. Zoo wordt de onafhankelijke middenstand tusschen twee buffers gedrukt. Producenten en consumenten dringen op. Hiertegenover staat, zooals wij in den aanvang van onze' beschouwing hebben ge zegd, een toenemende hoeveelheid'goederen, die moet worden verkocht. Hoe grooter die hoeveelheid, hoe lager de verkoopsprijzen zullen worden. Een grooteren afzet, gepaard echter aan een stijging der onderlinge concurrentie. Want er komt nog een probleem naar vo ren. Mechanisatie, rationalisatie leiden tot stijging van de technische werkloosheid. Het aantal permanente werkloozen zal toe nemen en deze zullen zich een bestaan heb ben te verschaffen. Zij wenden zich voor een gedeelte tot de productie van datgene, wat zij vroeger in fabrieksverband produceer den, waardoor zij het grootbedrijf bestrijden (de zgn. randbedrijven)Maar voor een an der gedeelte vestigen zij zich in het niet be schutte middenstandsbedrijf. Zij worden marktkooplui of kleinere winkeliers. Men heeft hier twee groepen te onder scheiden, nl. de beunhazen zonder eenig za kelijk inzicht en degenen, die alle eigen schappen bezitten om goede middenstanders te worden. De beunhazen oefenen een uiterst verderfelijken invloed uit. Zij zijn hoofdzakelijk op erediet ingericht, wanneer zij den strijd om het bestaan niet kunnen volhouden, verdwijnen zij, de stroppen ach terlatende bij hen, die het noodige kapitaal hebben gefourneerd en bij de bonafide win keliers, die weerstand hebben moeten bie den aan den prijsafbraak, die van het op treden van deze beunhazen het gevolg was. Het leger dezer middenstandsparasieten is nagenoeg onuitputtelijk, want nauwelijks is de eene horde verdwenen, of nieuwe strijken neer op het aantrekkelijk lijkend midden- standsgebied. Zij, die alle eigenschappen hebben om goede middenstanders te worden, hebben in tijden van prijsval en van vooruitgaande techniek een zeer groot voordeel op de be staande winkeliers. Immers zij kunnen be ginnen zonder ouden voorraad, tegen hoo- gen prijs gekocht. Zij huren in nieuwe wij ken perceelen tegen een huur, die lager is dan die, welke de oude middenstanders te betalen hebben ingevolge contracten, ge sloten in tijden, toen alles hooger was en dus pok de huren. Zij beginnen zonder hoo- ge kosten, zij kunnen zich inrichten op de aardige en uiterst goedkoope moderne wijze. Uit een en ander ontstaan tal van pro blemen, welke men het hoofd zal hebben te bieden en die moeten worden opgelost in den een of anderen vorm. Denkt om de klok. Wij brengen nog even in herinnering dat in verband met de invoering van den zo mertijd, hedenavond vóór men zich ter ruste begeeft de uurwerken één uur vooruit moeten worden gezet. Gemeenteraadsverkiezingen. Heden had de verkiezing (candidaatstel- ling) voor leden van den gemeenteraad plaats. De stemming' is vastgesteld op Woensdag 19 Juni. De volgende lijsten werden ingediend Christ.-historische partij 1. M. van der Beke Callenfels, 2. L. J. Polderman, 3. A. Cappon, allen aftredend, 4. W. de Ruiter, 5. H. van Rooijen, 6. S. Roose, 7. L. Back, 8. G. van Puffelen, 9. W. Schmidt en 10. J. Looisen. Vrijheidsbond 1. J. C. Paap, 2. W. An ker Sr., beiden aftredend, 3. L. J. M. Quas- ters, 4. G. J. J. Kuipers, 5. mevrouw G. LaernoesZoutman, 6. J. Slooves en 7. F. C. Matzinger. Anti-revolutionnairen 1. P. G. Laernoes, •2. H. C. V. Sorel, 3. Ph. J. Woltering, 4. J. Marijs, allen aftredend, 5. F. D. G. Prins, 6. J. P. Andriesse, 7. L. de Nooijer, 8. J. Nieuwschepen, 9. J. L. de Wit én 10. H. van Kampen. Roomsch-Katholieken1. W. P. Edel man, 2. E. Andriessen, 3. mej. H. M. Meijer, allen aftredend, 4. W. J. G. Brans, 5. J. Lenaerts en 6. P. C. van Wezel. S.D.A.P. 1. J. de Meij, 2. A. C. van Hal, 3. A. Rorije, 4. F. J. G. van Spanning, 5. A. K. Kömg, allen aftredend, 6. L. P. van Oor schot, 7. J. Post, 8. W. Castel, 9. A. de Bart, 10. mevr. Van der Vlistvan de Broeke en 11. H. Kokelaar. Vrijzinnig-democraten 1, M. J„ Harts, aftr., 2. A. C. Hildernisse, 3. mevr. ir. L. van Nouhuysvan Zwanenberg 4. mevr. A. OuborgGeelen5. P. Schouwenaar en 6. J. de Wilde. Moderne verkeersmiddelen. Als een bewijs wat met moderne verkeers middelen mogelijk is en hoe dan met den- tijd gewoekerd kan worden, deelen wij me de dat de burgemeester, de heer C. A. van Woelderen hedenmorgen om 7.40 per vlieg tuig van hier naar Waalhaven is vertrok ken, om de begrafenis van wijlen den heer Arie Smit te Slikkerveer bij te wonen. Per speciaal taxi-vliegtuig is de heer Va.n Woelderen na afloop van de begrafenis naar hier teruggevlogen en was reeds vóór half één weder te Vlissingen. Hedenmiddag werd een vergadering van B. en W. gehouden en hierna heeft de bur gemeester het voorzitterschap vervuld van een der kieskringen voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad. De burgemeester is dus slechts enkele uren van het stadhuis afwezig geweest en kon zoo spoedig uit Slikkerveer hier terug zijn, omdat de begrafenis van den heer Arie Smit een eenvoudig karakter droeg en aan het graf niet gesproken werd. Zeeuwsche Federatie van Comité's inzake kolenprijzen. Bovengenoemde organisatie hield Zater dagmiddag 11 Mei een buitengewone alge- meene vergadering, die zeer druk was be zocht. Uit alle deelen der provincie waren de besturen van kolenvereenigingen en co- operaties tegenwoordig. Te ruim half drie opent de voorzitter, de heer J. Jobse van Aagtekerke, de bijeen komst, met zijn vreugde uit te spreken over de groote belangstelling. •Spr. releveert, hoe in 1933 de kolenver eenigingen werden bedreigd door de conven tie. Het bestaan der vereeniging kwam da nig in 't gedrang door allerlei beperkende bepalingen, inzake prijszetting, leveringen op basis kolenjaar 19311932, geen leve ringen meer aan nd. dat jaar opgerichte vereenigingen enz. Deze bedreiging van ge meenschappelijke belangen had tot gevolg, dat men elkaar heeft gevonden in de Zeeuw sche federatie. Met Centr. Bureau uit het. Ned. Landb. Comité en de Coöp. Groothan- delsvereeniging de Handelskamer (Haka) hebben wij het genoegen mogen smaken, dat in het voorjaar van 1934 de huisbrand- commissie werd ontbonden en onze vrijheid daardoor was herkregen. Toch hebben wij steeds gewaarschuwd, dat de pogingen zouden worden herhaald en het is gebleken, dat wij juist gezien had den. De conventie zit nu wat steviger in elkaar en daardoor zal het niet zoo gemakkelijk gaan als in 1933. Spr. vertrouwt echter, dat wij door saam- hoorigheidsgevoel gedreven, den weg zullen weten te vinden om de gemeenschappelijke belangen te beveiligen. Hij geeft nu het woord aan den heer L. P. van Oorschot uit Vlissingen, secretaris der Federatie, die een inleiding hield over de conventiebepalingen. Deze rede werd met zeer groote aandacht gevolgd. Als een van de middelen die de kolenvereenigingen kun nen beveiligen noemde spr. het veranderen van de inkoopvereeniging in coöperatieve, op den grondslag van de wet op de coöpe ratieve vereenigingen. Verder deelde spreker mede, dat Zeeland t.o.v. Nederland in een uitzonderingspositie wordt geplaatst, daar vóór 1935 de conven tiebepalingen niet zuilen gelden. Waarschijnlijk zullen Middelburg, Vlissin gen en Goes hierop een uitzondering maken en zullen voor die plaatsenprijzencommis- sies in het leven worden geroepen. Wat in 1936 zal gebeuren valt nog niet te zeggen, doch spr. vreest, dat men juist dit jaar zal benutten om de vereenigingen te binden. Na deze inleiding volgde een zeer geani meerde gedachtenwisseliug, waardoor de secretaris nog nader gelegenheid kreeg het standpunt van het federatiebestuur te pre ciseeren. Met algemeene stemmen werd het be stuursvoorstel aangenomen, dat alle aange sloten inkoopcombinaties zich coöperatief zullen gaan instellen. Het bestuur kreeg opdracht, alle voorbe reidende werkzaamheden daartoe uit te voeren. Eveneens werd aangenomen een voorstel' van de kolenvereeniging te Koudekerke om in een adres aan de regeering de bezwaren en de gevolgen voor de Zeeuwsche bevol king, door de bepalingen der kolenconven- tie te belichten. Nadat bij de rondvraag verschillende af gevaardigden vragen hadden gesteld, die door het bestuur werden beantwoord, werd om half zes de bijeenkomst met een opwek kend woord door den voorzitter gesloten, Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden. De districtswedstrijd in het liplezen, wel ke dit jaar in Vlissingen gehouden zou wor den, had Zaterdagmiddag plaats in de bo venzaal van den heer K. Moeliker. Dat de slechthoorenden het groote nut van het lip lezen gaan inzien, bleek hieruit, dat zich 11 deelnemers (sters) hadden opgegeven uit verschillende plaatsen uit Zeeland. Wie van deze de meeste punten behaalde, mocht deelnemen aan den eindwedstrijd, welke Za terdag 18 Mei te Groningen gehouden wordt. De examen-commissie bestond uit eenige dames bestuursleden van de afdeeling Middelburg en Vlissingen en wel de dames N. v. d. Harst en A. C. Bok, leeraressen in spreken en liplezen, terwijl mevr. Wolters- Hazeü zoo vriendelijk was als voorspreek ster op te treden. Het eerste gedeelte moest schriftelijk, het tweede gedeelte mondeling beantwoord worden. De uitslag was dat mevr. Faberig de Jonge uit Goes en den heer Tollenaar uit Krabbendijke resp. de le en 2e prijs wonnen, en zullen probeeren in Groningen het diploma liplezen te beha len. Rywielpad Walcheren. Gisteravond vergaderde de afdeeling Vlis singen van de Vereeniging Rijwielpad Wal cheren. Na voorlezing der notulen werd door den secretaris verslag uitgebracht over het af- geloopen jaar. Daaruit bleek ons dat het ledental eenigszins achteruit was gegaan. Meerendeels moet dit worden toegeschre ven aan. de groote werkloosheid hier ter plaatse. Een der aanwezigen merkte echter hier bij op dat hij vernomen had, dat ook ver schillende leden hadden bedankt, die geluk kig nog niet tot de werkloozen behoorden, doch ontslag hadden genomen uit bezuini gingsoverwegingen. Spreker hoopt dat zeer zeker zij alsnog op hun beslissing zullen terugkomen en het werk van de vereeni ging financieel zullen blijven steunen. Voor het nazien" van de rekening en ver antwoording werd een kascommissie be noemd, die in een eerstvolgende vergade ring verslag zal uitbrengen. Door een lid werd verzocht al het moge lijke te doen, dat leden van de vereeniging vergunnig kunnen krijgen om per zgn. bak fiets op bepaalde dagen en uren hun strand tenten over het rijwielpad naar het strand te mogen brengen. Nog een lid vroeg inlichtingen omtrent het aan te leggen rijwielpad naar Ritthem. Door den voorzitter werd nog medege deeld dat de heer Han Hollander zich be reid heft verklaard binnen korten tijd voor de leden van de afdeeling Vlissingen een lezing te komen houden. Revue- en Cabaretclub „Kunst naar Kracht". Zaterdag 18 Mei hoopt bovengenoemde vereeniging door het geven van een caba retavond haar tweede lustrum te vieren. Oorspronkelijk werd de vereeniging in 1921 in het leven geroepen om. te werken ten bate van het Marine Sanatoriumfonds. Daar echter bleek dat zich bezwaren voor deden -voor leden, welke werkzaam waren bij de Kon. Marine en tevens lid waren van de M.S.F.-club, kwam bij vele der burger leden de drang naar voren om een vereeni ging te stichten, welke levensvatbaarheid zou kunnen verkrijgen. Zoo werd dan in Mei 1925 bovengenoemde vereeniging opge richt. Al spoedig bleek dat deze vereeni ging, welke den naam van „Kunst naar Kracht'' droeg, zich mocht verheugen in een groote sympathie van de ingezetenen. Noemen wij bijvoorbeeld de verschillende revue's en operette's welke werden opge voerd, te weten de revue ,,'t Komt in Or de", de operette „Oom Samuel", de revue „Vind je 't erg" en ,,'t Is maar een weet". Daaruit bleek tenslotte dat men in onze Scheldestad het dilettantisme nog wist te waardeeren. Hoewel men na het seizoen 1930 niet is kunnen overgaan tot een der gelijk werk, is het toch gebleken dat „Kunst naar Kracht" op dilettantengebied, wat betreft cabaretwerk niet ten achter stond, getuige de verschillende recensies in de pers. Het bestuur van „Kunst naar Kracht" hoopt dan ook bij het ingaan van het derde vijfjarig tijdvak op den steun van de inge zetenen te mogen rekenen. De vereeniging van haar kant zal al het mogelijke in het werk stellen, om de programma's welke zrj hoopt te geven, smaakvol in te kleeden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een drietal opnamen van de officieele opening van het gemeentelijk luchthaven gebouw op het vliegveld „Welschap" te Eindhovenminister Deckers arriveert met een escadrille van 5 legervliegtuigen uit Soesterberg de minister hijscht de vlag op het nieuwe stationsgebouw overzicht van het feestelijk versierde vliegveld. De roeiwedstrijden op het Spaarne te Heem stede, ter gelegenheid van het 50-jarig be staan der roei- en zeilvereeniging. De huldiging van dr. Willem Mengelberg in het Amstelhotel op Zaterdag j.l. Eenige opnamen van den nieuwen kruiser „De Ruij- ter", die Zaterdag j.l. het bouwdok van Wil ton te Schiedam heeft verlaten. De tweede overspanning van de nieuwe brug over het Hollandsch Diep wordt op haar plaats gebracht. De Commissaris der Koningin in Drente opent de Oudheids kamer „De Hondsrug" te Emmen. OOST- EN WEST-SOUBURG Gemeenteraadsverkiezing. De Vrijzinnige Kiesvereeniging „Gemeen tebelang" te Oost- en West-Souburg heeft voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing de volgende candidaten gesteld 1. J. Goedbloed2. A. la Soe3. J. P. Meertens 4. W. A. Jongepier 5. M. M, Risseeuw6. J, G. W. Pluijmers. Een droeve plechtigheid. Hedenmiddag werd alhier op de begraaf plaats te West-Souburg ter aardebesteld het stoffelijk overschot van den zoo onge lukkig om het leven gekomen poetser bij de Ned. Spoorwegen, den heer J. van Nobelen, Er was zeer veel belangstelling. Een groote menigte had zich naar het kerkhof bege ven. In den stoet waren de vertegenwoor digers van verschillende corporaties. De lijkkist was gedekt met 6 kransen van witte lelies, aronskelken en seringen. Mede gedragen werden nog 2 bloemstukken. De kist werd grafwaarts gedragen door colle ga's van den overledene. Namens het spoor wegpersoneel sprak de depotchef, de heer Jongeneel, die den overledene schetste als een plichtsgetrouw ambtenaar. Namens de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel bracht de heer Ballegooier een laatsten groet aan een uitstekend medelid, helaas te vroeg aan ons weggerukt. Voor de afdee ling Souburg der S.D.A.P. sprak de heer L. C. Janssen, en roemde den overledene als een eerlijk strijder voor recht, die steeds trachtte zijn plicht te doen. Namens de Pluimveevereeniging „Nut en Genoegen" bracht de heer M. Pierens hun medelid een laatsten groet. Een zwager van den over ledene dankte namens de familie voor de eer den afgestorvene bewezen. ARNEMUIDEN Verkiezing gemeenteraad. Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing door de neutrale arbeiders-kiesvereeniging „Volksbelang" candidaat gesteld de hee- ren 1. H. van Beek, 2. Ing. Baayens en 3. Arn. la Soe. Gemeenteraad. Gistermiddag vergaderde de raad voltal lig. onder voorzitterschap van den heer H, G. Horninge, burgemeester. Het kohier hondenbelasting wordt vast gesteld met 51 honden no. 2 tot een bedrag van 213.75. Aan de heeren Scheele, Goverse en Pou- wer zal een vergoecing van resp. 10, 5 en 5 worden gegeven voor schadevergoe ding wegens grondvervoer over hun wei- en bouwland. Een wijziging der begx'ooting voor 1935 wordt door den voorzitter toegelicht. Thans is wekelijks henoodigd aan steun en werk verschaffing ongeveer 1100. Van het be drag van 34.000, dat hiervoor op de be grooting staat, is ongeveer 15.000 ver bruikt. Wanneer de werkelijke uitkeering het geheele jaar op dit peil blijft doorgaan, dan zou er nog ongeveer 20.000 noodig zijn. Ged. Staten geven in overweging om dezen post voorloopig met 10.000 te ver- hoogen. Verder zou de kas van het plaatse lijk crisis-comité ook aanvulling noodig hebben. Wanneer er nu 50 door den raad beschikbaar wordt gesteld, dan kan ook weer van het Nat. Crisis-Comité een bijdra ge tegemoet worden gezien. De heer A. Schuit betreurt de actie der schippers, die thans meer het karakter van een terreur draagt. Na nog eenige bespreking wordt besloten dat Burg. en Weth. in overleg met het be stuur der visscherijvereeniging in die geval len, waar de nood hoog is, de schippers uit de armenbedeeling te zullen steunen. De voorzitter zegt dat ook de vischleur* ders om steun hebben gevraagd. Besloten wordt dat Burg. en Weth. zich voor de belangen van deze menschen, die noch werkgever noch werknemer zijn, tot de regeering zullen wenden.

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1