500 300 150 100 MAANDAG EERSTE BLAD Ttads-enprovïncienieuws VAN JAN DE WIT No. 112 73e Jaar gans DitgaveFiima F. VAH BE VELDE Ir, Walsfraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10 Postrekening B628T 13 Mei Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen JONGENS '1935' VLISSINGSCHE COURA ABONNEMENT SPR1|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor Belgis, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere rtgel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Loodswezen op de Schelde. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen den tekst van twee nota's, te 's-Gravenhage op 6 April j.l. gewisseld tusschen den Belgi schen gezant en den minister voornoemd, ter goedkeuring van een in afschrift bijge voegde, te Antwerpen op 20 December j.l. tusschen de Nederlandscke en Belgische vaste Commissarissen voor het gemeen schappelijk toezicht op de scheepvaart en het loodswezen op de Schelde enz. gesloten overeenkomst tot wijziging van art. 16 van het Internationale Reglement van 20 Mei 1843, betreffende het loodswezen en het ge meenschappelijk toezicht op de Schelde. Scheldebekerzwemwedstrijd. De clou van de Vlissingsche sportevene menten de internationale Scheldebeker zwemwedstrijd zal dit jaar gehouden worden op Zaterdag 6 Juli a~s. De veelom vattende voorbereidingen zijn thans reeds in vollen gang, zoodot verwacht kan worden, dat onze schilderachtige Scheldemond we derom een attractief schouwspel bieden zal. Daartoe is echter mede noodig, dat de or ganisatoren medewerking genieten op aller lei gebied. Moge hun deze in geen enkel op zicht onthouden worden èn in het belang •van de zwemsport èn in het belang van onze stad Vlissingen. De Tweede Nederlandsche-Scheldevlucht. Reeds kort na haar oprichting, in Augus tus 1933, vatte het bestuur van de Zeeuw- sche Vereeniging voor Luchtvaart het voor nemen op, jaarlijks een bijzondere sport- vlucht naar Zeeland te organiseeren. Bij het bestudeeren van de plannen daartoe, in den winter 1933/1934, werd besloten niet een simpele rallye en evenmin een snel heidskamp te organiseeren, doch het een navigatiewedstrijd te doen zijn. Een tiental daadwerkelijke bevorderaars van de Zeeuwsche luchtvaart, met aan zijn hoofd den Commissaris der Koningin in die provincie, stichtte toen, als wisselprijs, de „Zilveren Scheldemeeuw", een groote vogel van gedreven zilver op marmeren voetstuk. De eerste Nederlandsche Schelde- vlucht vond in den zomer van 1934 plaats een aantal sportvliegers en leerlingen van de Rijksopleiding kampte gezamenlijk om deze tropee, en twee der laatstgenoemden, in een Koolhoven F.K. 43 van de opleiding, gingen met den prijs strijken. Deze eerste Nederlandsche Scheldevlucht 1934 was geheel een nauwkeurigheids-na- vigatievluchtde deelnemers kregen tevo ren de te vliegen route opgegeven en zij moesten dan, vóór den start, aan de tech nische commissie opgeven hoe lang ze over de ropte zouden vliegen. Dank zij een Voortdurend oefenen onder persoonlijke lei- «Jng van den K.L.M.-piloot Duymelaar wis ten twee van de „jongens van de opleiding" zich op de sekunde aan de opgegeven vlieg- tijden te houden, zoodat zij zonder eenig strafpunt landden en den prijs wonnen. Deze kans krijgt de opleiding echter dit jaar niet weer, aangezien daardoor een handicap ten opzichte van de gewone sportvliegers ontstaat. Brj de Tweede Nederlandsche Schelde vlucht, die 27 Juli van dit jaar gehouden zal worden, zal de vliegroute niet meer te voren bekend gemaakt, doch eerst op den dag van de vlucht zelf den deelnemers uit gereikt worden. Dat het initiatief van de Zeeuwsche Ver eeniging voor Luchtvaart is ingeslagen, kan blijken uit het verheugende feit, dat de Amsterdamsche Aerc Club dit jaar ook een navigatiewedstrijd volgens dezelfde grondbeginselen organiseerde. In het regle ment van den wedstrijd om den „Zilveren Vleugel van Amsterdam" treft men echter nieuwe bepalingen aan, die klaarblijkelijk en terecht beoogen te verbeteren wat bij de Eerste Scheldevlucht verleden jaar die ook de eerste luchtnavigatiewedstrijd van dezen aard in Nederland was als tekort koming gevoeld werd ook de Z.V.L. zal dit jaar echter naar een in dit opzicht vol maakter wedstrijdreglement streven. Alle deelnemers aan de Scheldevlucht ontvingen verleden jaar een bronzen lucht vaartpenning van de Kon. Begeer dit jaar zal hun echter voor het eerst worden uit gereikt de eigen bronzen penning van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart. De Nederlandsche en Belgische deelne mers waren verleden jaar opgetogen over de zeldzaam fraaie vlucht langs Zeelands wateren en over haar eilanden voor dit jaar wordt voor dit Zeeuwsche luchtsport evenement een nog grootere deelname van Nederlandsche en buitenlandsche sport vliegers vernacht. De buitenlanders vliegen echter, evenals verleden jaar, hors con cours mede. Tot algemeen leiders van de Tweede Ne derlandsche Scheldevlucht zijn benoemd de heeren P. F. L. I. van der Grinten, oud vlieger van den Marine Luchtvaart Dienst t Middelburg, en dr. S. S. Smeding, voor zitter van de technische commissie voor deze vlucht. Ongeval met zweefvliegtuig op het Vlissingsche vliegveld. Zaterdagmiddag te ongeveer drie uur, had tijdens de zweefvliegoefeningen op het vliegveld alhier een ongeval plaats, dat, ge zien den toestand waaronder het plaats vond, nog vrij goed afgeloopen mag heeten. Een der leerlingen, die met het toestel in dalende positie verkeerde, kreeg op de ge ringe hoogte van vijf k zes meter een zij- waartschen windstoot die het zweefvlieg tuig uit zijn richting slingerde, waardoor een der vleugels met den grond in aanra king kwam en een ronddraaiende beweging veroorzaakte. Hierdoor kwam ook de andere vleugel in botsing en kwam het toestel op den neus tot stilstand. De vlieger, die vastgesnoerd was, bleef daardoor gespaard voor eenig letsel en kwam met den schink vrij. Het toestel kreeg ernstige schade aan beide vleugels en zal een langdurige reparatie moeten onder gaan, die onder toezicht van den instruc teur, door de leerlingen zelve bewerkstelligd zal worden. Daar ook zweeftoestellen een bewijs van luchtvaardigheid behoeven, werd van een en ander rapport aari het Bureau van Luchtvaart uitgebracht en zal het toe stel na zijn herstelling een nieuw bewijs van luchtvaardigheid behoeven. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven 1 drukker, 1 behan ger, 19 grondwerkers, 3 loodgieters, 1 man denmaker, 1 mastieker, 17 metselaars, 23 opperlieden, 8 schilders, 10 stucadoors, 69 timmerlieden, 3 ververs, 3 betonwerkers, 2 vlechters, 8 opzichters, 3 machinaal-hout- bewerkers, 10 meubelmakers, 6 politoer- ders, 3 stoffeerders, 1 kapper, 3 kleerma kers, 2 wasschers, 3 schoenmakers, 503 metaalbewerkers, 2 bierbottelaars, 6 drank- bereiders, 18 brood/banketbakkers, 4 koks, 6 slagers, 14 magazijnbedienden, 5 reizi gers/agenten, 3 winkelbedienden, 5 chauf feurs, 12 kellners, 38 loopers, 4 portiers, 4 sleepers, 38 transportarbeiders, 21 kantoor bedienden, 3 teekenaars, 2 musici, 6 onder wijzers, 1 baas, 52 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen enz.) en 123 losse arbeiders. Vrouwen 1 winkeljuffrouw, 5 kantoorbedienden, 6 dienstboden, 8 werksters. Totaal 1090 ingeschrevenen, waarvan 93 in de werkverschaffing. Vorige week 1092 personen. Al'zoo een vermindering van 2 werkzoekenden. Speldjesdag „Draagt Elkanders Lasten", De Zaterdag alhier gehouden speldjesdag voor het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" heeft opgebracht 363.45. Het bestuur brengt langs dezen weg har telijk dank aan de ingezetenen voor hun daadwerkelijke belangstelling en vooral aan de damesverkoopsters, door wier ijver dit mooie resultaat is be2*eikfc, daar de op brengst nog ruim 18 hooger is dan ver leden jaar. Eerste Vlissingsche Accordeon-Vereenigïng „Crescendo". De Oude Vriendschap. In deze weder bij de ontspanningsgele genheden ingelijfde zaal, welke met haar nieuwe effectrijke verlichting een betoove- renden, hoogst gezelligen indruk maakt, gaf CrescendoZaterdagavond onder leiding van haar directeur, den heer M. P. Ven te- vogel, voor een talrijk, aandachtig luiste rend gehoor een uitvoering, waarmede zij veel succes boekte. Het afwisselende pro gramma bestond grootendeels uit nummers, welke wij al eens meer geboord hadden, uitgenomen „Les Fatineurs", een wals van Waldteufel. De accordeonisten kweten zich onder Ventevogel's directie alleszins lof waardig van hun partijen, zoodat zij o.a. met de steeds dankbare Martha-fantasle van Von Flotow-Gadenne en Renaud's po pulaire het weer opnieuw doende Pot-pourri No. 3 goede indrukken vestigden, w.'Arop het publiek enthousiast reageerde. Een geanimeerd bal met suggestieve mu ziek onder leiding van Charles Haaze be sloot den av.ofid, O, Een cabaret-avond. Het Concertgebouw heeft Zaterdagavond eenige uren in het teeken van een lach ge staan. Gebruld en gegierd is er door de aar dig bezette zaal om het optreden van den hier getapten humorist-eohfeiencier Piet Groenendaal, die vergezeld was van Wil lem Goossens, Greta van der Knaap, G. ter Reehorst en Louis de Haas (de laatste ver ving den telepaat Don: Silvestro, wiens ex- perimentèeren, volgens mededeeling van Willem Goossens, door de politie verboden wordt). Het gezelschap oogstte met liedjes, gebabbel en één-acters, waaronder het be kende driehoeksgeval van hij, zij en hij, dat dol-vermakelijk werd toen de rol van den vriend gespeeld werd -oor twee heeren uit de zaal, veel succes, al was het gehalte van het programma nu niet direct hoog en be schaafd. Cornr. van Beers c.s. zorgden voor een goede muzikale ondersteuning bij den monoloog overstemde de viool echter het gesproken woord. Tot besluit was er bal na. We vernamen nog, dat 's middags Hector Malot's „Sans familie" (Alleen op de We reld) onder groote belangstelling met veel succes was opgevoerd. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 6 tot 11 Mei wer den in bet badhuis 407 baden genomen, en wel 269 door heeren, 101 door dames en 37 door kinderen. Eervol ontslag bij de P.T.T. Aan den telegrafist le klasse M. Everaars van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Vlissingen,. is op zijn verzoek met ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag verleend. MIDDELBURG Vereeniging Schoolmuseum, Aan het in de op 22 Mei. te Middelburg te houden vergadering van de vereeniging „Schoolmuseum" uit tz brengen jaarver slag over 1934/1935, ontleenen wij, dat het aantal onderwijzersleden bedraagt 340, dat der andere leden 84, samen 424 tegen 464 in het vorige vereenigingsjaar. Het aantal subsidie verleenende gemeenten bleef 27. het aantal schoolbesturen en vereenigingen dat steunt, resp. 26 en 5. Het dalen van het ledenaantal moet toe geschreven worden aan vertrek en bedan ken uit bezuinigings- en andere overwegin gen. Tegenover afschrijvingen, om welke reden dan ook staat slechts een geringe aanwinst van nieuwe leden. Verschillende onderwijzers bedanken, ofschoon bezuini ging niet de drijfveer moet zijn. Zij mo gen bedenken, dat het Schoolmuseum alles doet om het onderwijs in al zijn schakee ringen te dienen, door zijn permanente ten toonstelling van leermiddelen en het houden van tentoonstellingen, voordrachten en cur sussen, tot nu van het geheele onderwij- zerscojtfw. Wanneer velen, zoo mogelijk allen, lid waren, zou het laatste nog veel meer uitgebreid kunnen worden. Lid blijven en anderen opwekken lid te worden is aller belang. Dank wordt gebracht aan het gemeente bestuur van Middelburg voor de daadwer kelijke hulp door nu vier lokalen in de school aan de Langedelft beschikbaar te stellen, toen de ruimte in de school aan de Nieuwe Haven te klein werd. In het eerste halfjaar van 1934 kwam er, in verband met de op komst zijnde nieuwe spelling, niet veel uit. Na de invoering der spellingwijziging kwam een stroom van nieuwe drukken ter vervanging van de uitgaven in de oude spelling. Nog steeds gaat deze vernieuwing voort. Het aantal bezoekers over het afgeloopen jaar was ongeveer hetzelfde als in het voorafgaande jaar. Bijzondere vergadering of tentoonstellin gen werden dit jaar niet gehouden. Wel organiseerde het Schoolmuseum een tiental voordrachten over „De geestelijke en eco nomische ontwikkeling van Ned. Oost-In- dië", uitgaande vanwege het Kon. Koloniaal Instituut te Amsterdam. Er waren 92 deel nemers, die allen vol aandacht de voor drachten hebben gevolgd. Een studietocht naar bedoeld instituut te Amsterdam door ongeveer 30 deelnemers slaagde uitstekend. De rekening over 19341935 geeft een batig slot van 54, totaal is er nu een saldo van 400. Een brandweeroefening. Ter eere van een bezoek van verschillende brandmeesters en enkele burgemeesters van gemeenten op het eiland Tholen, heeft de brandweer te Middelburg met veel mate riaal Zaterdagmiddag een oefening ~gehou- den op de Loskade. Het trok zeer de belang stelling van de gasten, die de inrichting van den Middelburgschen dienst zeer prezen. De nieuwe muziek op den Lange jan. Te beginnen met Dinsdag, zal het carillon van den Langejan de volgende melodieën doen hooren heel uur „Mein glaübiges Herze" van Joh. Seb. Bach kwart voor „Dansje" van W. von Mozarthalf uur „Lied ohne Worte" (Volksliedje) van Men delssohn en kwart over „Nederlandsch Volksliedje". Werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling. Brj Kon. besluit is J. K, Melse te Middel burg met 1 dezer benoemd tot vakkundig embtenaar bij den rijksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling. Overtreding Octrooiwet? In samenwerking met een inspecteur uit Eindhoven heeft de politie te Middelburg een paar radiotoestellen in beslag genomen, die van Amerikaanschen oorsprong zijn en die in strijd met de Octrooiwet zouden zijn verkocht. OOST- EN WEST-SOUBURG Opbrengst collecte. De collecte te Oost- en West- Souburg en te Ritthem, gehouden op 11 Mei door het comité van actie voor het uitzenden van jeugdige werkloozen naar de werkkampen, heeft respectievelijk opgebracht 124.76% en 27.96. De winkelweek. Wanneer wij een overzicht mogen geven van de winkelweek, die alweer voorbij is, dan kunnen wij beginnen met te vermelden, da.t deze als reclame bedoeld, schitterend is geslaagd. De geheele week door was de be langstelling van het pubhek groot. Zoowel des middags, maar vooral des avonds wa ren er massa's menschen op de been. De verschillende attracties waarvoor de w.w. commissie gezorgd had, hebben doel getrof fen. Verder heeft ook het droge weer hier aan medegewerktwas het vooral des avonds een tikje te koud, dan maar een mantel of jas aangetrokken. Tot sluitings uur bewoog zich een menigte langs de fraai geëtaleerde winkelramen, de een al fraaier uitgestald dan de ander. Van bui-en de ge meente waren velen voor de muziek- en zanguitvoeringen gekomen om daarvan te genieten. Jammer genoeg was het in de omgeving van de tent erg rumoerig, waar door veel van de muziek en zang voor het gehoor verloren ging, wat ergerlijk is en menigeen ontstemde. Er zijn stemmen opge gaan om meerdere zanguitvoeringen op onze tent te geven, goed, maar dan moet het onder de zang stil zijn of er komt niets van. Laat het publiek eens mede werken om gedurende een uitvoering stilte te bevorde ren en het zal er zelf mede gebaat zijn. Dronken militairen. Zaterdagavond bevonden zich alhier twee militairen in min of meer dronken toestand. Toen zij omstreeks half elf zich naar hun bestemming zouden hegeven per rijwiel, werd een hunner door enkele „vrienden" daarop geplaatst. Nauwelijks gezeten, kwam hij echter met groote vaart te vallen en bleef met een bloedende wonde naast het rechteroog bewusteloos liggen. Nadat hij daar enkele minuten gelegen had, werd hij in dezen toestand door zijn „vrien den" vanaf den winkel van „De Broeder band" weggesjouwd naar den garagehouder H., die hem met zijn collega en een paar jongens naar zijn bestemming vervoerde. ARNEMUIDEN Gemeenteraadsverkiezing. Door de visschers te Arnemuiden is vooi de aanstaande gemeenteraadsverkiezing een Uw Kind moet pittig zijn, stevig, struisch, sterk, gezond. Doet «!s honderd» duizenden andera moeders doengeel hun. LIGA. f Aan LIGA weet g© vrat ge hebt. EEN ZEGEN VOOR UW KIND vrije lijst opgemaakt van een 6-tal Candida- ten, te weten 1. Jacob van Belzen, Jooszn., 2. Willem van Belzen Ding.zn., 3. Marinus de Ridder J.P.zn., 4. Pieter Jobse Johs.zn., 5. Jacob de Nooyer Corn.zn. B. V. Landstorm. Onder leiding van den heer C. Schroevera vergaderde de B. V, Landstorm af deeling Arnemuiden. Besloten werd op den derden Pinksterdag een schietwedstrijd te houden waarbij 2 maal staande en eenmaal in knielende hou ding geschoten zal worden. Aan niet-leden zal ook gelegenheid worden gegeven tegen, betaling- van 10 cent ook eens te schieten, Een commissie is benoemd om bij de be woners bijdragen te verzamelen ter verster king van de financiën. DOMBURG Zangconcours. De ring Walcheren van den Bond vah Christelijke Zang en Oratorium vereenigin gen in Nederland is voornemens, evenals vorige jaren een zangersfeest te organisee ren op Hemelvaartsdag, op het bekende „Eilandje" van Westhove te Oostkapelle. Ditmaal is er een concours aan verbonden (haar eerste), waarin als jury-leden zullen optreden de heeren J. Otte en M. P. Ven te- vogel te Vlissingen en J. C. F. van Kamer te Middelburg. De opening zal plaats heb ben door ds. J. W. Dippel te Middelburg, terwijl het Christelijk Muziekgezelschap „Oefening na den Arbeid" van Middelburg hare medewerking verleent. GROEDE Gemeenteraadsverkiezing. Door de R. Kath. kiesvereeniging zijn de navolgende personen op de candidatenlijst voor de a.s. raadsverkiezing geplaatst 1. J. F. de Milliano( aftr.), 2. J. F. Taal man, 3. P. F. de Maertelaere en 4. C. G. Verschoore. RETRANCHEMENT Wielerpad Retranchement-Belgische grens. Door den Vlaamsehen Toeristenbond zul len stappen worden aangewend bij het ge meentebestuur van Knocke om te komen tct den aanleg van een rijwielpad van KnockeOosthoek naar Retranckement. Gedurende het badseizoen heerscht hier een groote drukte van uit Zeeuwsch-Vlaan deren en omgekeerd. Naar verluidt zou het gemeentebestuur van Retranchement bereid zijn medewerking in dezen te wulen verlee- nen. GOES Christ. Besturenbonden in Zeeland. Zaterdagmiddag werd te Goes een verga dering gehouden van afgevaardigden van Christ. Besturenbonden in Zeeland. De vergadering stond onder leiding van den heer Vermeulen, hoofdbestuurder van den Chr. Ambtenaarsbond, terwijl mede namens het C.N.V. aanwezig was de heer T. Schipper, secretaris van het C.N.V. De voorzitter op mde de druk bezochte

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1