BI Soisf flissingsclio Courant tdii PLOUV1ER VOOR OW ROBINSONS TWEEDE BLAD ALS DE HOP BLOEIT «fw De crisis van den overvloed j? GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BRIEVEN UIT DE HOFSTAD Uil de Vlissingschs Courant van vóór 50 jaar. BINNENLAND jv. - (-^A-fy - p R:;''::':-'-i^-"-:l' 4' ';;\:V v_;_:;- ''/..Vv ■•-•/' 4'-:>''7'f:- .- f - ..''i-^*"r' 1 -". S i'"^' j l - r- --:■,.^a Teekening voor „De Groenes. w In Frankrijk heeft men, om den overvloedigen wijnoogst kwijt te ra ken, bij wijze van proef wijn gevoederd aan dieren. De menagerieën zijn met dezen crisis maatregel zeer ingeno men. KrantenberichtJ van de van Zaterdag 11 Mei 1935. No. 111. ZOMERTIJD. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen brengen ter openbare kennis, dat vanaf Woensdag, 15 Mei 1935, de wettelijke tijd met één uur vervroegd wordt. De overgang geschiedt in dier voege, dat, wanneer de middelbare zonnetijd van Am sterdam twee uur aanwijst in den nacht van 14 op 15 Mei 1935, het wordt geacht drie uur in den nacht te zijn. Mitsdien moeten alle klokken om 2 uur in den nacht van 14 op 15 Mei 1»35 (of wanneer men zich op 14 Mei 1935 des avonds ter ruste begeeft) één uur vooruit gezet worden. Vlissingen, 11 Mei 1935. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, A. DE BEIJL, L.S. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare U.L.O. School. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen maken bekend, dat vanaf Maandag 6 Mei tot en met Zaterdag 18 Mei e.k. gelegenheid bestaat tot aangifte van nieu we leerlingen voor de openbare school voor uitgebreid lager onderwys, ter gemeente secretarie, le afdeeling (Kamer Nr. 7) iede- ren werkdag van 9 tot 12% uur en van 2 tot 5% uur ('s Zaterdags alleen van 9 12% uur). Het nieuwe schooljaar begint 1 Septem ber 1935. Toegelaten kunnen worden de kinderen die vóór 1 September 1935 de zesde klasse eener lagere school hebben doorloopen. Onderwijs wordt gegeven in de vakken voor gewoon lager onderwijs, benevens in de drie moderne talen, wiskunde en han delskennis. De school leidt op voor de diploma's A en B der Vereeniging voor M.U.L.O. Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 4 Mei 1935. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen maken bekend, dat vanaf Maandag 6 Mei tot en met Zaterdag 18 Mei e.k. gelegenheid bestaat tot aangifte van nieu we leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen ter gemeente-secretarie le afdee ling (Kamer 7) iederen werkdag van 9 12% uur en van 25% uur (Zaterdags al leen van 912% uur). Het nieuwe schooljaar begint 1 Septem ber 1935. Toegelaten kunnen worden de kinderen, die vóór 1 September 1935 zes jaar zijn ge- Worden. Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 4 Mei 1935. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Naar het Engelsch. (Nadruk verboden.) 12 „En Helen wordt binnenkort één-en- twintig?" „Ja." Het deed Jim niet aangenaam aan, hun beider naam zoo in één adèin genoemd te hooren, ofschoon hij zichzelven wijs maak te, dat hij in het geheel niet begreep, waar de oude heer heen wilde. „Nu, dan is het tijd voor jullie beiden, om te trouwen." „Ik geloof niet, dat Nell er over denkt zij verlangt er in het geheel niet naar om te trouwen." „Och, kom Nell is net als ieder ander jong meisje ze zal blij zijn, als haar een goed huwelijksaanzoek wordt gedaan.a En bet is een aardig kind. Haar geleerdheid beeft haar in 't minst niet bedorven en ze dan al geen bepaalde schoonheid zijn in ieder geval zal zij een goede huis vrouw wezen." „Dat zal zij ook, sir. Haar man zal zich gelukkig achten." „Ik ben blij, je dit te hooren zeggen. Het huwelijk is in den regel een loterij een sprong in het duister. Maar in jouw geval 15 er al heel weinig risico bij. Je bent' samen V ermakelijkheidsbelasting. Overheidsbemoeiing Meermalen hebben wij gevallen aangewe zen waarin de belasting op de zgn. verma kelijkheden tothet waanzinnigste was op gevoerd. Musici bijvoorbeeld, die een con cert gaven en daarop geld moesten toelëg- gen, terwijl de fiscus met een pa»ï tientjes naar huis ging. Dit was het gevolg van het feit dat deze belasting op de bruto-inkom- sten wordt geheven en men er niet de min ste rekening mee houdt of er winst wordt gemaakt. Aanvankelijk heeft men bedoeld een klei- ne heffing te stellen op datgene wat werke lijk als vermaak was aan te merken. Bij den eersten opzet was de raming ongeveer honderd duizend gulden. In den loop der jaren is het bedrag tot over het negenvoud daarvan gestegen. Daarna is het als gevolg van de tijdsomstandigheden een eindje te rug geloopen, maar het is toch altijd nog een. goeie acht ton gebleven. Voortdurend heeft men de objecten voor deze belasting uitgebreid en natuurlijk de percentages verhoogd. Dat is de gewone gang van zaken bij iedere belasting. Het ergste en ergerlijkste is echter geweest dat men geen scheiding heeft gemaakt tusschen kunst en vermaak en evenmin tusschen openbaar en besloten. Overal is de fiscus zijn hand gaan ophouden waar maar een aantal personen bijeenkomen. Hemelter gend was Let dat bijvoorbeeld een demon stratie van de Vrijwillige Reddingsbrigade belast werd. Zelfs wanneer een vereeniging in haar eigen gebouw een avond organiseert voor zijn leden en door zijn leden, zonder eenig ertrée en zonder eenig ander publiek, dan opgegroeid, dus je kent elkaar van haver tot gortWaarom sta je mij toch zoo aan te staren, Jim?" „Ikikgeloof, dat ik u niet be- gTijp, air „Mg niet begrgp?Ik ben toch an ders duidelijk genoeg. Maar dan wil ik je nu nog eens zeggen, dat al vanaf den tijd, dat jullie kinderen waart, het mijn wensch en mijn verlangen is geweest, dat jullie man en vrouw zult worden. Je moeder en ik hebben er dikwijls genoeg over gespro ken en, ofschoon zij persoonlijk nu niét zooveel op heeft met Heien, is ze, om der wille van jou, toch te verstandig om eenlge 'moeilijkheden in den weg te leggen. Mij dunkt, het is wel tijd, dat jij je kalm hier op Eikenzicht vestigt en dat je je vast gaat toeleggen op je plichten van aanstaand landheer. Dus wat mij betreft, Jim, heb je permissie om Helen te vragen en wel liefst zoo gauw mogelijk De Squire, die een juichende toestemming had ver wacht, voelde zich teleurgesteld en riep verstoord „Nu, hoe zit hetben ik nog met duidelijk genoeg geweest?" ,Ja, zeker, sir. Maar ik was zoo verrast. Ik had er nooit te voren aan gedacht...... Weet Helen er iets van?" „Ik heb er haar niets van gezegd. Maar voor hlar hoef je niet bang te zgn. Zij is veel te verstandig om eenig bezwaar te maken. Dus ga haar maar gauw vragen." „Ik zou er nog wel eens graag over den ken willen, als' u er niets op tegen heeft, oom." nog komt de fiscus en vraagt 15 van de huur van de zaal, die. betaald wordt als een andere vereeniging die zaal huren wil. Het lijkt haast ongelooflijk, maar het is zoo. We vertelden u de vorige maal iets over de tentoonstelling Humor en Satyre in den Haagschen Kunstkring. Men heeft den humor en de satyre ook op het terrein van woordkunst en muziek willen tentoonstel len, maar die kan men aan platen aan den 'wand hangen of op tafels exposeerèn. Voor zijn leden wordt in eigen zaal een middag en een avondbijeenkomst gehouden, waarin eigen leden op dit terrein hun krachten ten beste geven. De fiscus vraagt 3 gulden voor den avond en 3 gulden voor den mid dag als belasting op vermakelijkheden. Met de politie, met de brandweer, met den fiscus moet men- tegenwoordig gaan onderhandelen vóór men een avond kan organiseeren. Ook met de politie als men langer bijeen wil blijven-dan het officieele sluitingsuur. Een voorbeeld men wilde een jubileerende onderwijzeres een feestavond aanbieden. Omdat men niet gebonden wilde zgn aan het sluitingsuur van half één moe3t men vergunning aanvragen. Hèt feestcomi té moest precies alle namen en adressen van zijn leden opgeven en een politieagent wandelde de stad rond om informaties over deze dames die bijna alle in gemeente dienst zijn te gaan nemen. Vrij kort vóór de avond gehouden werd, kwam de vergunning af. Ziedaar de vér gaande moederlijke zorg van de overheid voor het heil van har.r burgers. De brandweer, die in Den Haag heel wei nig te doen heeft, zoekt steeds weer .eigen gewichtigheid te vergrooten door allerlei inspecties te houden en voorschriften te geven. Natuurlijk zoekt men het iri de klei nigheden, want de groote dingen pakt men niet aan. Wanneer er bijvoorbeeld eens een paniekje zou ontstaan op een drukken mid dag in De Bijenkorf, dan wordt het „een „Zeker. Neem het een dag of laat ons zeggen een week in beraad, ofschoon ik eerlijk gezegd dat dralen niet begrijp. Er ia toch geen andere vrouw? Je bent toch al niet verloofd?" „Neen, niet bepaald verloofd maar, zoo als u zegt, er is een andere vrouw, die ik zeer lief heb en die ik ééns tot de mijne hoop te maken."- „Zeker het een of andere Londensche dametje?" smaalde de Squire. „Ik dacht juist, dat je gezegd had, dat je met nie mand was verloofd?" „Dat is ook zoo zij'heeft mij bedankt." „O, dan is het in orde Ze is zeker heel jong en aardig?" „Niet aardig, maar mooi, zeer mooi, sir!" „Och, schoonheid vergaat, Jim. En let op mijn zeggen als je een half jaar ge trouwd bent, sla je er in het geheel geen acht meer op, hoe je vrouw er uitziet. Nu, je kent mijn wenschen. Neem de zaak een paar dagen in beraad, laten we zeg gen tot den verjaardag van Helen." „Goed, sir." Jim nam dit uitstel gretig aan. Den drie- en-twin tigs ten was Helen jarig, dus juist een week later en in dien tijd. kon er nog heel wat gebeuren, hield hij zich voor. Hij zou dien volgenden ochtend naar Londen gaan en Gillian zien te bewegen, haar weL gering in te trekken. Bleef ze er bij volhar den welnu, dan kon hij ook wel het ver langen van den Squire volgen. Als hij Gil lian niet tot vrouw kreeg, gaf hij er niets i cm, wie het dan wél werd en dan was Nell nationale ramp". Men ziet daar maar steeds niet dat de helft van de uitgangen niet alleen gesloten wordt gehouden maar zelfs met reclameborden wordt gebarrica deerd men ziet niet, dat op de trappen lichte glazen vitrines de helft van de ruim te in beslag nemen, zoodat als er ooit eens een stormloop naar beneden zou komen, er ongelukken zouden gebeuren waarvan de ernst niet is te overzien. Zoo zouden wè nog heel wat meer ge vallen kunnen opnoemen. Trouwens de branden breken altijd op een heel andere plaats uit dan waar men dit krachtens de gevaarlijke situatie het eerst zou verwach ten. Maar die werkelijk gevaarlijke plekken komen ^uist niet aan den dag. Het is inder daad een moeilijke kwestie, maar de verbe terde techniek en het toezicht bij den bouw van groote panden voorkomen nu eenmaal vele gevaren. Tenslotte is ook, gelijk be kend, altijd meer de paniek dan de brand die het gevaar oplevert en tegen die paniek zijn geen voorzorgsmaatregelen te beden ken. Niemand kan nagaan of er niet ergens een stuk plafond in staat van verwording verkeert, zoodat dit op een ongelegen cogenblik naar beneden komt en een schrik aanjaagt. Zoowel bij nieuwe als bij oude ge bouwen is dit mogelijk bij de eerste omdat het werk niet degelijk is gemaakt, bij de laatste omdat bet versleten is. Zijn niet tal van meubels uiterst gevaarlijk zonder dat iemand er aan denkt In tusschen is de ver vanging van ga? door electriciteit al een enorme verbetering, want de laatste is heel wat beter te beheerschen dan het eerste. De centrale verwarming heeft eveneens een- gróót aantal haarden, in letterlijken en figuurlijken zin, weggenomen en ook hier is de beheersching veel beter. Zoo heeft de techniek heel veel tot stand gebracht en vandaar dat de taak van de brandweer zeer is beperkt, maar nu moet zij dit ook erkennen en niet door vitterij in ieder geval een meisje, op wie iedere man trotsch kon zijn. De Squire zag wel de uitdrukking van verlichting op Jims gelaat en met langza- men nadruk sprak hij toen „Ja, ik geef je nog tot Helens verjaardag tgd van beraad, maar vergeet niet, jongen, dat Helen en Eikenzicht samen gaan, dat je ze öf alle twee, óf geen van beide krijgt." „Ik zal 't niet vergeten, oom." „En nu wilde ik graag, dat je naar het Lentebosch reed en dat je Jones zei, dat hij zorgt, eerst een raming van de kosten van den architect te krijgen, eer die begint met de reparaties aan de huisjes." „Goed, sir. Maar zou het niet beter zgn, al3 ik rechtstreeks naar den architect in Londen ging?" „Misschien wel. Ben je dan vanavond weer terug?" „Zoo niet, dan zal ik telegrafeeren." Jim keek op zijn horloge, belde en gaf den bediende orders, dat de auto onmiddel lijk zou voorrijden." HOOFDSTUK VII. Toen Jim het vertrek verlaten had, vond hij zijn moeder in de hall staan, verdacht dicht bij de deur. Ze schrikte en keek wat verlegen. „Ik zou graag eens met je praten, Jim". **ei ze, legde haar hand op zijn arm en troh hem mee naar den salon. „Je hebt toch niet overhoop gelegen met den Squire? Ik dacht, dat ik hem met zooveel verheffing van stem hoorde spreken, of hij boos was." 19e iveek 1885. Voor de vacature voor lid van den ge meenteraad, ontstaan door het vertrek van jhr. Laman Trip, is door de anti-rev. kies- vereeniging alhier tot candidaat gesteld de héér P. J. Siegers door de liberale kies- vereeniging de heer J. A. E. Musquetiers ingenieur bij 's rijks waterstaat. Voor de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad op 8 Mei werden 211 stem briefjes ingeleverd. Bij de opening bleken er 2 van onwaarde en 4 kiezers in blanco gestemd te hebben. Het aantal geldig uit gebrachte stemmen bedroeg alzoo 205 en de volstrekte meerderheid 103 stemmen. Van de uitgebrachte stemmen verkregen de heeren J. A. E. Musquetier 148, P. J< Siegers 39, I. Harder 13 en M. van Boven S stemmen, benevens de heeren H. J. van der Meer en J. H. Schuurkamp ieder 1 stem. Bij het opgraven van grond voor het bou wen van een huis op den hoek van de Aagje Dekenstraat, ter plaatse waar vroe ger het weeshuis, dat in lateren tijd voor kazerne gebruikt werd, stond, is een nog onbeschadigd waschbekken van Delftsch aardewerk, op een soort van keukenbank staande, opgegraven. Dit voorwerp is hoogstwaarschijnlijk nog een overblijfsel van het weeshuis, dat in het begin der 17e eeuw in gebruik was en later van bestemming veranderde. Men is druk bezig, op het terrein van de staatsspooor aan het havenstation alhier, met het bouwen van een geheel uit ijzer vervaardigd gebouw, ten dienste der firma Brasch Rothenstein te Rotterdam, ex pediteurs alhier, die daarin hun bureaux zullen vestigen. 5S De heer W. van der Beke Callenfels, can didaat tot den heiligen dienst alhier, heeft het beroep naar Biezelinge aangenomen. Door het provinciaal kerkbestuur van Friesland is tot de Evangeliebediening toe gelaten de heer J. Dommisse te Vlissingen, candidaat aan de universiteit te Utrecht. Bedankt voor het beroep naar Mijdrecht doo ds. J. H. Geselschap, predikant te Axel. Tot onderwijzer aan de Chr. school Pa lingstraat is benoemd de heer D. Koets te Kortgene. Van 28 Mei vervoerden de mailbooten der- Maatschappij „Zeeland" 1239 passa giers, nl, 581 uit Queenboro en 658 daar heen. trachten zich gewichtiger te maken dan zij is. De overheidsbemoeiing moet vooral met overleg te werk gaan en niet decreteeren en bevelen. Het publiek voelt zich heel snel geringeloord en is dan niet meer tot mede werking bereid, wordt tegenstrevend en dan zijn de beste en strengste maatregelen op den duur niet in staat om het beoogd© doel te bereiken. Het Hollandscke publiek is gewillig, maar wil niet bebaasd worden. EIBER. Geen fusie tusschen N.S.B. en N.H. Nadat het Kamerlid mr. Westerman, ver tegenwoordiger van Nationaal Herstel, te Utrecht had betoogd, dat N.H. en N.S.B. elkaar in de toekomst zouden moeten vin den en de hoop uitgedrukt had, dat zulk een samengaan zoo spoedig mogelijk tot stand zou komen, heeft, naar men zich herinneren zal, Mussert in „Volk en Vaderland" te kennen gegeven Het was een knappe vrouw met heel donkere oogen, die vreemd uitkwamen in haar linnenwit gelaatde dunne lippen ga ven daar geen aangename uitdrukking aan. Ze was een nicht van den Squire en het gerucht wilde, dat zij indertijd gehoopt had, meesteresse van Eikenzicht te worden. Ze had het dus nooit de vrouw kunnen verge ven, die tusschen hen gekomen was, en, toen zij na den dood van mrs. Payne als weduwe met één zoon ook op het Huis was komen wonen, had zij geen gelegenheid la ten voorbijgaan om den Squire en diens zoon tegen elkaar op te zetten. Jim had hier natuurlijk niets van ge hoord hij was dol op zijn moeder, al zou hij alleen nog van haar verlangd hebben, dat zij wat hartelijker was voor Helen. Hij was steeds met al zijn verdrietelijkhe den en bezwaren bij haar gekomen en me nigmaal had hij in moeilijke gevallen haar raad gevolgd. De gedachte was ook wel eens bij hem opgekomen, om haar te ver tellen van zijn verhouding tot Gillian maar daar hij wel begreep, dat haar uit spraak zeker niet overeen zou komen met zijn verlangen, had hij maar gezwegen. „O, neen, wij hebben niet overhoop gele gen, moeder. Integendeel, we zijn zoo vriendschappelijk mogelijk gescheiden." „Zoo, daar ben ik blij om Dus dan ben ]e van plan, zijn verlangen na te komen?" „U bedoelt, wat betreft Helen?" „Juist. Een tijd geleden heeft hij mij hier alles van verteld. O, Jim, wat verheugt mij dat!" (Wordt vervolgd.) I

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 5