SIM! (OOR BEHPÜUZE NOOTJES BUITENLAND GEMENGD NIEUWS Gedurende de maand April werd in de Rijkspostspaarbank ingelegd 12.783.953 en terugbetaald 19.083.989. Het gezamen lijk tegoed 2.279.118 inleggers bedroeg 542.508.017. 9 De gemeenteraad te Rotterdam heeft de begrooting voor 1935 aangenomen met al leen de stemmen van 2 revolutionairen tegen. Besloten werd nog de gasprijzen te ver lagen, omdat een reeds ingevoerde verla ging staging van het verbruik tengevolge heeft gehad. Volgens de beschouwingen van den weerkundigen medewerker van het „Vad." wordt het mooie weer opnieuw bedreigd en is voorloopig minder gunstig weer te verwachten. Naar men ons mededeelt heeft de jury eenstemmig als miss Holland 1935 aange wezen de 23-jarige mej. Stella Elte, wonen de te Den Haag. is Het drinkwaterleidingbedrijf van de ge meente Culemborg is een uitermate renda bele onderneming. Uit de cijfers van 1934 blijkt, dat op een totaal inkomstbedrag van f 32.000 een winst is gemaakt van 14.000, «J. ia niet minder dan plm. 77 o s Te Neuruppin' is de 39-jarige Wilhelm Buettner uit Perleberg wegens moord in gemeenschap tweemaal gepleegd, ter dood, wegens doodslag in een geval, tot acht jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Op 4 Mei bedroeg het aantal ingeschre ven werkloozen in Frankrijk 445.500, het-, geen een vermindering beteekent van 6820. HET PERSMONOPOLIE IN DUITSCHLAND. De Katholieke Weensche „Reichpost" be- jlrat het volgende bericht Volgens berichten uit Berlijn kan de po ging van den leider der rijksperskamer in het Duifcsche rijk (Amann) om een mono polie der nationaal-socialistische pers in het leven te roepen, reeds bij voorbaat als mis lukt gelden. De vereischte doorvoeringsbepalingen van de door rijksleider Amann kort geleden gepubliceerde verodeningen, welke de mo gelijkheid zouden, scheppen, de heele aan de nationaal-socialistische concurrentie niet welgevallige dagbladpers te doen verdwij nen, zijn tot nu toe uitgebleven en zullen -vermoedelijk niet uitgevoerd worden of wel ze zullen door rijksleider Amann, die zich wellicht reeds als rgkspersdictator aan de zijde van den Führer heeft gedacht, slechts in het kader van een met het minis terie voor economie en dat van arbeid te plegen overleg kunnen worden uitgevoerd. Schacht, de rïjksbankpresident, en Seldte, de rijksminister van arbeid, moeten beiden, 'daartoe bewogen door protesten uit de pa- pier-, hout- en cellulose-industrie, bij den rijkskanselier ernstige bedenkingen tegen Atnann's monopolieplan hebben geuit. De genoemde industrieën vreesden met ïecht van een nationaal-socialistisch pers monopolie 'n ernstige benadeeling^van den afzet. Het vermogen tot afname van het Duit- sche publiek voor nationaal-socialistische literatuur en publiciteitsmateriaal is reeds geheel uitgeput en een onderdrukking der concurrentie zou veeleer het reeds voor handen. vacuum nog vergrooten, dan een overeenkomstigen grooteren afzet der mo nopolie-pers bewerken. Reeds de tot nu toe gevolgde methoden der nationaal-socialistische perspolitiek hebben de Rijksduitsche pers een geweldi gen achteruitgang in den afzet bezorgd, niet alleen in het buitenland, maar ook in het binnenland. Een persmonopolie van het nationaal-socïalisme zou dezen achteruit gang nog doen toenemen. Hitier schijnt door de argumenten, welke Schacht en Seldte, resp. de achter hen staande industrie-kringen aanvoerden, over tuigd te zijn geworden en zoo zijn Amann's hoogdravende plannen op de lange baan geschoven. Zijn droom, in het derde rijk minstens de tweede dictator te zijn, is voorloopig uit. Het is zeer waarschijnlijk, dat ook de Slechte indruk, dien Amann's poging in het buitenland, vooral ook in Engeland, ge maakt beeft, Hitler's beslissing mede beïn vloed heeft. REGELING VAN ARBEIDS GESCHILLEN. De Berlijnsche correspondent van „het Vad." meldt Op aanvrage van het tijdschrift Chemi sche Industrie heeft het Bureau voor rechts kundige adviezen van het Arbeidsfront me degedeeld, dat het aantal gevallen, waarin verschil van meening tusschen werkgevers en. werknemers, thans genoemd leiders en gevolg, heeft geleid tot een uiteenzetting voor de arbeidsrechtbank, in den laatsten tijd zeer is afgenomen. Bij het Bureau van advies kwamen in de laatste maanden onge veer tweehonderdvgftigduizend gevallen binnen van meeningsverschil tusschen ar beiders en patroon. Van deze gevallen zijn slechts vgf-en-zestigduizend aanhangig ge maakt voor de arbeidsrechtbank en deze ar beidsrechtbank is er in geslaagd om daar van zooveel gevallen in der minne te rege len, dat slechts in tien procent vonnis moest worden gewéld* T£ VLtSSiNGEft Zitting op a.s. DINSDAG 14 MEI Badhuisstraat, van 7 /29 uur. Inlichtingen, zoowel voor meisjes als jongens, worden kosteloos verstrekt. Ouders, kiest een beroep voor uw kind in overleg met het Bureau. Die vonnissen liepen in zeven procent nog uit op een verzoeningsprocedure, zoodat eigenlijk slechts in drie procent van de ge vallen het vonnis van het arbeidsgerecht 'n niet opgelost geschil moest doorhakken. Ter vergelijking diene, dat in 1932 in 261530 gevallen vonnis moest worden geveld waarin het niet gelukt was tusschen arbei der en patroon overleg te bewerkstelligen. DE PLECHTIGHEID IN WESTMINSTER HALL. In de Handelsblad-Cinéac en bij Tuschins- ki heeft men gisteravond reeds de film kun nen zien, die Donderdag te Londen door Pa ramount gemaakt is van de grootsche plechtigheid in de Westminster HalL Een prachtig stuk film-reportage, want er moest in een zaal zonder speciale opera teurslampen gewerkt worden en niettemin werd een voortreffelijk beeld van al hetgeen er zich. afgespeeld heeft, verkregen. We zien den Koning en de Koningin binnenkomen en op de troonzetels plaats nemen, vóór de leden en afgezanten der Britsche parlemen ten en we hooren de redevoeringen van den Lord-kanselier, van den speaker en van koning George. Boeiend en indrukwekend zijn ook de op namen van den stoet naar en van de West minster Hall, de tochten door de versierde straten temidden der geestdriftig juichende menigten, waarover de zware galm van het luiden der Big Ben gaat, we leven even mee in de sfeer van de huidige Engelsche jubileumsdagen en we zijn Paramount er kentelijk voor deze stellig zeer bijzondere prestatie I BELGIË EN ENGELAND. Gisteren had onder enorme belangstelling de officieele inwijding plaats van het zeer statige paviljoen van Groot-Britanje. Lui tenant-kolonel Colville, secretaris van het Britsche departement van handel, nam het eerst het woord. Hg zeide dat de beteeke- nis van de Britsche deelneming aan de Brusselsehe wereldtentoonstelling zeer dui delijk is en samengevat is in het opschrift dat men in de Engelsche, Fransche en Ne- derlandsche talen bij den ingang van het paviljoen kan lezen. Dit opschrift luidt,Aan het Belgische volk is dit paviljoen opgedragen ter herin nering aan een eeuw van vriendschap". De Belgische minister van economische zaken Van Isacker wees op zijn beurt met voldoening op de edele gevoelens van trouw en vriendschap, die sedert het bestaan van het Belgische koninklijk door Engeland ten opzichte van dit rijk worden gekoesterd. Burgemeester Max, voorzitter van het uitvoerend comité van de tentoonstelling, dankte de Britsche promotors van dit pa viljoen, dat een geconcentreerd maar toch ook duidelijk beeld geeft van de wereldbe- teekenis van het Britsche rijkdaarbij bracht hij tevens in herinnering, dat koning Leopold de Derde tijdens den wereldoorlog te Oxford college liep en dat prins Karei van België aan boord van Britsche oorlogs schepen de zeemanskunst heeft geleerd. Lord Lytton, voorzitter van het eere comité voor de Britsche deelneming, alsook de Britsche ambassadeur, spraken op hun beurt van de vriendschap, de waardeering en het vertrouwen in de toekomst. Mot de beide nationale liederen werd de plechtigheid besloten. HET TESTAMENT VAN POINCARÊ. Het Parijsche „Journal" publiceert het testament van wijlen Raymond Poincaré, gedateerd Septembber 1933, waarbg de oud president al zijn roerende goederen ver maakt aan het departement de la Meuse, op voorwaarde, dat het departement Poincaré's landgoed te Sise (Sampigny) inricht tot een jongensweeshuis. De beschikkingen van het testament wor den pas uitvoerbaar na den dood van me vrouw Poincaré, die vruchtgebruik ster is van het geheele fortuin van den oud-pre sident. DE STAVISKY-ZAAK. Het op vrge voeten stellen van een aantal verdachten uit de Stavisky-zaak, heeft in Frankrijk, althans in de kringen, die op een strenge bestraffing hebben aangedrongen, verwondering gewekt. Dat Arlette Stavisky in vrijheid is gesteld, wil men billijken, uit een oogpunt van menschelijkheid, maar wat schuilt er, zoo vraag „La Pres.se", achter het bevrijden van Guilboud-Ribaud, Gaulièr, Bonnaure, Darius, Farault, Depardon, Voix en Nièmen? Eerst heeft men haast trachten te maken en op eën berechting aangedron gen in den herfst van het vorig jaar. Dan zou het onderzoek immers nog riet com pleet kunnen zijn. Nu streeft men naar het andere uiterste en probeert de zaak op de lange baan te schuiven. Er zijn nog negen verdachten achter slot en grendel >n het zijn de voornaamste. Maar als men de loslating voortzet, gelijk tot dusverre, zal het niet lang duren of de zaak gaat in den doofpot. Van andere zijde wordt gewezen op het ge vaar, dat de bevrijden zullen gaan intrigee- m en zullen trachten alsnog de scoren van hun misdrijf uit te wisschen, GENERAAL WEYGAND TE BRUSSEL. De vroegere chef van den generalen staf van het Fransche leger, generaal Weygand, heeft een bezoek van twee dagen aan Brus sel gebracht. Op uitnoodiging van de organisatie van oudstrijders heeft hij een voordracht ge houden over de rol van de Belgische infan terie in den grooten oorlog. Aan een lunch, welke ter eere van hem werd aangeboden, verklaarde de Belgische minister van oorlog, dat het onafhankelijke België nooit een vazal zal worden van een anderen staat, in de toekomst zal België zijn gebied aan de grenzen verdedigen. Vervolgens wendde minister Devèze zich tot de aanwezige vertegenwoordigers van die landen, welke aan*de zijde van België gestreden hebben. Hij zeide, dat zij met België voor een rechtvaardige zaak hebben gestreden. België haat den oorlog en wil in vrede en eer leven alle geciviliseerde mogendheden hebben dezen wensch en blijven derhalve waakzaam. Tenslotte bracht Devèze een toast uit op de vroegere verbonden legers. Generaal Weygand roemde de houding van het Belgisch- leger tijdens den oorlog en zeide, dat het thans in staat ic de gren- ze te verdedigen. De op het slagveld aangeknoopte vriend schap blijft bestaan, in deze vastberaden heid en eenheid ligt de garantie voor de toekomst van beide landen. Aan het slot van zijn rede werd generaal Weygand een hartelijke ovatie gebracht. HET CONFLICT TUSSCHEN ITALIË EN ABESSINIË. De Abessgnsche minister van buitenland- sche zalven heeft den zaakgelastigde van Abessinië te Rome telegrafisch verzocht bij het Itaiiaansche ministerie van buitenland- sche zaken te protesteeren tegen de beleedi- gende uitlatingen van den staatssecretaris van koloniën Lessona, in de Itaiiaansche Kamer. In dit protest wordt verklaard, dat Abes sinië, dat door Lessona ervan beschuldigd is het verdrag van 1928 niet te zijn nageko men, dit verdrag niet alleen is nagekomen, doch zich zelfs tot den Volkenbond heeft moeten wenden om de uitvoering van de arbitrage, die in het Preambuul van het ver drag is voorzien, door te zetten. Abessinië heeft ondanks de oorlogszuchtige toebe reidselen van Italië in het conflict een vreedzame en correcte houding aangenomen waarbg het herhaaldelijk doch zonder suc ces een scheidsrechterlijke beslissing heeft geëischt. Ook kan Abessinnië er niet ver antwoordelijk voor worden gesteld, dat met den aanleg van den straatweg DessieAs- sab nog niet begonnen is. Het protest besluit met de verklaring dat de verplichtingen van Italië als Volken bondslid als ook op grond van het Itali- aansch-Abessijnsche vendrag ten aanzien van de politieke onafhankelijkheid en de territoriale onschendb'aarheid van Abessinië, door den staats-secretaris Lessona zijn be- leedigd. LAVAL IN WARSCHAU. Minister Laval is te Warschau, vergezeld van den secretaris-generaal van het Fran sche departement van buitenland3che zaken Leger, en den chef van zijn kabinet Rochat, te zes uur 's avonds aangekomen. Te zijner verwelkoming was de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, kolonel Beek, aan het station, voorts de chef van het pro tocol, de .Fransche ambassadeur Laroche en nog andere dignitarissen. Na de ontvangst aan het station bega ven Beck en Laval zich in een auto naar het hotel „Europa", waar de Fransche mi nister met zijn staf zijn intrek neemt. Na een korte rustpoos ging Laval op bezoek bij Beck, met wien hij zich onderhield totdat het diner begon, dat de Poolsche minister zijn Franschen ambtgenoot te zgnen huize aanbood. Te acht uur 's avonds zonden de Fran sche radio-stations een verklaring van mi nister Laval uit, welke speciaal daarvoor te Warschau werd uitgesproken. De ver klaring wijst er op dat het doel van de be zoeken van den minister aan Warschau en Moskou is de vergemakkelijking van de organisatie der collectieve veiligheid in Oost-Europa. „Onze politiek is tegen nie mand gericht", zoo luidt het, „en ons stre ven is integendeel gericht op het verkrijgen van samenwerking tusschen alle regeerin gen, zonder een enkele uitzondering, voor een gemeenschappelijke actie ter consoli deering van den vrede." Volgens een specialen correspondent van Havas hebben de conferenties van Laval en Beck ten doel de preciese p o r t e van het Fransen-Russisch accoord uit te stippelen, en elke onzekerheid in den aard van de Fransch-Poolsche betrekkingen, welke zou kunnen voortvloeien uit deze ver sterking van de veiligheid in Oost-Europa, uit den weg te ruimen. Branden. Vrijdagmiddag is de brandweer gealarmeerd voor een feilen brand, die woedde in de boerderij van den heer P. van Vliet, op de Voorwillens. Het vuur was ontstaan, doordat twee kleine jongens in een achter het huis gele gen hooiberg met lucifers speelden. De brand greep zoo snel om zich heen, dat na verloop van tien minuten de groote veestal en drie landbouwschuren in lichterlaaie stonden. De Goudsche brandweer, die met vier stralen water gaf, kon bewerken, dat bet woonhuis gespaard bleef. De veestal en de schuren werden evenwel geheel vernield. Een paard en een varken, die zich in den stal bevonden, konden gered worden. De schade, die aanzienlijk wordt door verze kering gedekt. De brandweer te Nijme gen is gisteren opgeroepen voor een uit- slaanden brand in een perceel aan den Daal- schen weg, een der oude huisjes welke uit komen op een binnenp'- ~ts aan de Van der Havestraat, dat bewoond werd door een ouden man, zekeren S. De brandweer trok terstond met ruim materiaal uit. De brand bleek voornamelijk op de zolderverdieping te woeden, welke uitbrandde. Een deel van het huisraad ging verloren. De brandweer was met stralen op de waterleiding het vuur spoedig meester. Verzekering dekt de schade. Door kortsluiting brak Donder dagavond brand uit in de groote boerderij van den heer A. Verhofstad te Gemert. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat de bewo ners, met achterlating van hun geheele be zit, ternauwernood het veege lijf konden bergen. De brandweer moest zich beperken tot het beschermen van naburige boerde rijen, die groot gevaar liepen. De 'geheele hoeve, die een kapitaal van rond 15000 vertegenwoordigde, ging in de vuurzee ver loren. Acht stuks groot vee en een groote hoeveelheid pluimvee kwam in de vlammen om. Verkeersongelukken. Gistermiddag is de 66-jarige gewezen brood bezorger N. Kessel, op de Groest nabg de Langestraat, te Hilversum, door 'n vracht auto overreden en op slag gedood. De man fietste in de richting van laatstgenoemde straat en wilde naar rechts uitwijken voor een achterop rijdenden vrachtauto. Daar door raakte hij met de pedaal van zgn rij wiel den trottoirband, tengevolge waarvan hij het evenwicht verloor. De fiets viel op het trottoir, doch K. viel voor den auto. Een der achterwielen ging den man over het hoofd. Het lijk is naar het politiebureau gebracht. Op den Amsterdamschestraat- weg te Utrecht ter hoogte van de Staalfa brieken v.h. J. M. de Muinck Keizer is Don derdag de 60-jarige S. uit de Uitenboogaerd- straat ter plaatse bij het oversteken van den rijweg door een auto gegrepen, waardoor hij zwaar gewond werd en kort daarna over leed. Een ernstig ongeluk is gistermid dag geschied in de Joden Houttuinen bij den Zwanenburgwal te Amsterdam. Vier kinde ren waren daar aan het spelen, toen de be stuurder van een vrachtauto, die een lading loste voor het pand van de firma De Vries, den auto achteruit zette in de richting van de spelende kinderen. Drie van hén wisten nog op zij te springen, doch de vierde, een 9-jarig meisje, werd aangereden, waardoor zij kwam te vallen en een der achterwielen over het hoofd kreeg. Het kind was onmid dellijk dood. Het lijkje van het slachtoffer is naar het Ned. Isr. ziekenhuis aan de Nieu we Keizersgracht vervoerd. Gisteravond reed een voerman, Goensen genaamd, af komstig uit Roosendaal, uit Bergen op Zoom in de richting Roosendaal. Nabij de gemeente Wouw kwam de heer Suikerbuik uit Bergen op Zoem het voertuig per mo torfiets achterop rijden. Doordat S. door een tegenligger werd verblind, reed hg te gen de kar, met het gevolg, dat een jonge tje, de 14-jarige Heeren van den wagen ge slingerd werd en ernstige verwondingen op liep. De motorrijder liep een wonde boven het oog op. Het jongetje is door een passee- renden dokter naar het ziekenhuis te Roo sendaal gebracht. Inbraak. Te Schiedam is inge broken in de woning van E. in de Boter- straat. Uit twee laden op de eerste verdie ping zijn een zilveren heerenhor1 oge, een gouden broche, een zilveren haloketting en drie zilveren medailles ontvreemd. De die ven, die vermoedelijk met een valschen sleutel binnengekomen zijn, zg'n in hun werk gestoord, doordat de vrouw des huizes wak ker is geworden door het huilen van een kind, waarna zij licht heeft gemaakt. De groote brand aan de P. H. kade te Amsterdam. Door den grooten brand, die het pand van den heer M. Veile man, groothandelaar in rijwielen en onderdeelen aan de Prins Hen drikkade- te Amsterdam in de asch heeft gelegd, is een zeer groote hoeveelheid ma teriaal verloren gegaan. Daar het seizoen- tijd is, was het pand tot de nok gevuld met rijwielonderdeelen. 3000 frames zijn door het vuur verwoestvoorts duizenden rijwielhandvaten en ander materiaal. De duizenden rijwielbanden, die in het pand aanwezig waren, had men opgeslagen in het magazijn gelijkstraat3. Deze zijn ge spaard gebleven. Omtrent het bedrag der schade viel ook van de zijde der fir manten nog niets mede te deelen. Hier omtrent zal de boekhouding, welke in vei ligheid is gebracht, uitsluitsel moeten geven. Het perceel biedt een troosteloozen aanblik. Van de straatzijde af valt duidelijk waar te nemen hoe het vuur heeft huis gehouden. Hevig gevecht tusschen vrouwen. Het is op een der grach ten in donker Amsterdam tot een hevigen twist gexemen tusschen een aantal vrou wen, die reeds sinds eenigen tijd een veete met elkaar hadden, a^dus dc „Tel.". Een der „dames" was wegens een zedendelict door de rechtbank veroordeeld tot een geld boete. De vrouw had blijkbaar op een ge vangenisstraf gerekend en was over de hooge boete nog zoo best te spreken, dat zij haar vriendinnen uitnoodigde om op den goeden afloop de bloemetjes eens buiten te zetten. Zij organiseerde een rgtoer, die den zelfden avond reeds gehouden werd. En zoo gebeurde het, dat een luidruchtig gezel schap vrouwen per auto in het beruchtste deel van Amsterdam toerde. Toen de wa gen op den Oudezgdsch Achterburgwal na bij de Stoofsteeg arriveerde, wachtte den feestvierenden dames een minder pret tig onthaal. Zjj werden hier opgewacht door een fanatieke tegenpartij, die deze gelegenheid blijkbaar bg uitstek geschikt vond om de veete eens uit te vechten. Men hield den wagen aan en in een minimum van tijd ontspon zich een felle strijd tus schen de vrouwen. Hierbij dienden zij el kaar fiksche slagen toe. In het heetst van den strijd kwam de politie opdagen, die het gevecht spoedig beëindigde. Afschuwelijke kinder moord. De politie te Echt had sinds gcruimen tijd het vermoeden, dat geduren de de Echter kermisdagen van verleden jaar, een afgrijselijke kindermoord had plaats gehad. De vermoedens namen vaster vorm aan en in verband met deze kwestie werd Woensdagavond verhoord juffr. L., die, naar men meende, als hoofdgetuige zou cptreden. Als moeder van het kindje werd door haar aangeduid juffr. V., momenteel in dienstbetrekking te Maastricht, meldt de „Nieuwe Koerier". Volgens haar pertinente verklaringen zou de pasgeborene door iemand uit Suste- ren .en iemand uit Beek zijn weggenomen en levend begraven, in den grond, grenzen de aan het woonhuis van den heer V. De marechaussee stelde aanstonds een uitge breid onderzoek in. Naarmate echter de opgravingen van de politie vorderden wer den de verklaringen van juffr. L. zenuw achtiger en duidde zg steeds een andere plaats aan op het betrokken terrein. Ondanks de ijverige en langdurige naspo ringen van de politie, die den geheelen avond en den ganschen vroegen morgen op gravingen had verricht, had het onderzoek geen resultaat. Begrijpelijkerwijze trok de politie de ver klaringen van juffr. L. dan ook ten zeerste in twijfel. Mej. V., die Vrijdagmorgen naar Echt werd overgebracht teneinde nadere verklaringen in deze lugubere geschiedenis te verstrekken, hing 'n geheel ander relaas op van de ware toedracht der zaak. Als moeder van het kind werd nu aangewezen juffr. L., die dan ook op haar eerstgegeven verklaringen terugkwam en een volledige bekentenis aflegde. Ook door haar werden als daders van deze snoode daad aangewe zen beide bovenvermelde personen. De verdachte uit Susteren werd onmid dellijk in hechtenis genomen en naar Echt getransporteerd, doch die uit Beek is nog niet gearresteerd kunnen worden. Juffr. V., die als getuige in deze zaak zal fungeeren, werd na haar verklaringen wederom in vrijheid gesteld. Ernstig mgnon geluk in België. In de mtjn Limburg-Heuse te Eysden-St. Barbara, vlak bg de Neder- landsche grens, is gisteren een kabel van een liftkooi, waarin zich veertig in de mgn afdalende arbeiders bevonden, losgeraakt, met het gevolg, dat de kooi van een hoog te van zevenhonderd meter omlaag stortte en op den bodem van de schacht terecht kwam. Als door een wonder werd niemand gedood 29 arbeiders liepen ongevaarlijke schrammen en kneuzingen op. Zes anderen konden na eerste hulpverleening huiswaarts keeren, terwijl de vijf laatsten met een of meer gebroken ledematen en ingedrukte ribben in het ziekenhuis van de mijn wer den opgenomen. De toestand van verschil lende der gewonden is levensgevaarlijk. Feestelijke ontvangst vaneenNederlandsch schip. De Bermuda eilanden hebben een nieuwe haven gekregen door den aanleg van een kanaal naar St. George. Deze haven is fees telijk in gebruik genomen. Bij het binnenko men van het eerste schip, het Nederland- sche stoomschip „Volendam" van de Hol land- Amerika Lijn, zijn bemanning en pas sagiers feestelijk ontvangen en met toe spraken verwelkomd. De gezagvoerder van de „Volendam", kapitein Barendse, kreeg een oorkonde, gesneden in een 250 jaar oud stuk cederhout, afkomstig van het admira liteitsgebouw te St. George. Een. weteuschappelpü Oceaan-expeditie. Uit De Bilt wordt gemeld, dat dr. H. G. Canne- gieter zich op 1 Mei aan boord van het stoomschip „Costa Rica" van de K.N.S.M. zal inschepen voor.een aerologische expe ditie naar Madeira. Op dit eiland zullen op 11, 12 en 13 Juni een reeks stratosfeer waarnemingen met radiosondes worden verricht om de atmosfeertemperaturen vast te leggen en de hoogte der stratosfeer te bepalen aan de grens van het passaat- gebied. Tevens zullen gedurende het ver blijf te Funchal van 5 tot 18 Juni door da.- geiijksche waarnemingen met loodsballons de windstroomingen bestudeerd worden tot hoog in de atmosfeer. Het ligt in de bedoeling tijdens de Oceaanreis de mogelijkheden van aerologi sche waarnemingen op zee verder te bestu- deereu door het volgen van loodsballons raet den theodoliet op het slingerstatief, de .waarnemingsmethode, waarmede in De cember op de „Stuyvesant" is gewerkt, en met de instrumenten, die op de Duitsche schepen voor het meten van tien bovenwind in gebruik zijn. Verder zal getracht wor den in volle zee eenige radiosondes op te laten om met deze hulpmiddelen de atmos feertemperaturen boven de Oceanen te me ten. Hetzelfde zal gesc-iieuen op de terug reis met de „Colombia" van 18 tot 23 Juni. De geheele maand Juni is bestemd als een internationale maand voor het aerologisch onderzoek over de geheele wereld. Dit on derzoek wordt geconcentreerd op de bo vengenoemde data 11, 12 en 13. Op deze dage*, worden op alle aerologische stations in alle 5 de wereldeelen stratosfeerwaar- nemingen verricht om de ligging der scv tosfeer en de temperaiuurtoestanden in de circulatie der luchtstroomingen in dit hoo- gere atmosfeergedeelte over uitgestrekte gebieden te kunnen bepalen. In samenwer king met de waarnéi ïingen op Madeira zullen ook op de Azoren radiosondes wor den opgelaten en loodsballons worden ge-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 2