1000 500 300 150 100 25 VRIJDAG lO MEI EERSTE BLAD "stads- en provincienieuws gemengd nieuws No. llO 73e Jaargang i Ditgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BESCHEIDEN JÖBILARISJE. 1935: VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMEin 1SPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCH.E DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen Arie Smit f Na een korte ongesteldheid Is heden nacht te 's-Gravenhage op 90-jarigen leef tijd overleden de heer Arie Smit, oud-bur- gemeester van Vlissingen, oprichter en eere voorzitter van het college van commissaris sen van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde". In ons nummer van 2 Mei hebben wij een zeer uitvoerige levensbeschrijving van den thans ontslapene, in verband met de vie ring van zijn 90en jaardag, opgenomen, zoodat wij met deze mededeeling kunnen volstaan. Van de kantoren en fabrieksgebouwen der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" v/apperen de vlaggen, tenteeken van rouw, halfstoks. H. B. Moll f Op 78-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer H. B. Moll, gepensionneerd gene- raal-majoor der artillerie b.d. De begrafenis zal plaats hebben op Maandag 13 Mei, des middags 12 uur, op de algemeene begraafplaats te Gorinchem. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het plaat selijk Comité Vlissingen van het Nationaal Crisis-Comité werd ontvangen van het ge zamenlijk personeel van de Provinciale Stoombootdienst op de Westerschelde te Vlissingen, de somma van 16.41%. Een afscheid. Gisterenavond vereenigden zich in een der benedenlokalen van het gebouw der Avondschool voor Nijverheidsonderwijs een aantal personen uit de betrokken kringen, de commissie van toezicht, de leeraren en oud-leeraren, van elke klasse der school een deputatie der leerlingen om den heer J. de Wilde, den scheidenden directeur, die de school geleid heeft van 1917 tot heden, te huldigen. Een regelingscommissie uit de leeraren, bestaande uit de heeren Wagen voorde, Kwaak en Elants, had zich beijverd om in samenwerking met de commissie van toezicht, den vertrekkenden directeur een stoffelijk bewijs van waardeering te geven, waarvoor het oog was gevallen op een blauw wandbord, vervaardigd door de „Por- celeijne Fles" en waarvan het ontwerp was vervaardigd door den heer Van der Zee, leeraar in hand- en lijnteekenen aan de Avondschool. In den fraai geornamenteer- den rand bevindt zich links het wapen van Delft, de geboorteplaats en het eerste ar beidsveld van den scheidenden directeur met het jaartal 1870 rechts het wapen van Vlissingen met het jaartal 1935, dat van de plaats, waar hij zijn werkkring heeft be ëindigd. In den kop is geplaatst het op schrift Ter herinnering aan uw werkkring aan de Avondschool voor Nijverheidsonder wijs te Vlissingen in den onderrand staat Aangeboden door de commissie van toezicht en het personeel. Het middenvlak vertoont een fragment van een Dorischen tempel, symbool van het onderwijs, waarbij de ko lommen der verderen opbouw van het on derwijs dragen. Dit fragment wordt geflan keerd door eenige attributen aan de lin kerzijde een haak, een driehoek en penseel, aan den rechterkant een passer, die met opengespreide beenen rust op een ring, die de initialen A v N omsluit. In den geest van den werkkring, dien de heer De Wilde verlaat, is ook het schildert', voorstellende „Zonnig paalhoofd", vervaar digd door den heer Van der Zee, en aange boden door de leerlingen, terwijl de heer Stad, eveneens verbonden aan de Avond school een uitnoodlging voor dezen avond heeft vervaardigd, waarop tevens het pro gramma vermeld staat. Om van deze mate rie niets te vergeten zij nog meegedeeld, dat bjj het geschenk der leerlingen is gevoegd G9ö door den heer Wagemaker vervaardigde «orkonde met uit iedere klasse den naam van een vertegenwoordiger der leerlingen en symbolische teekeningen. De opdracht daarop voorkomend luidtDen heer J- de Wilde. Aangeboden door de leerlingen Van A.v.N.O. te Vlissingen, cursus 1934 1935, bij zijn afscheid als directeur met eer biedige hulde en dank voor de ijver en toe wijding, waarmede hij zich gegeven heeft voor de ontwikkeling van het N.O. te Vlis singen ten bate van de leerlingen. Deze op dracht was onderteekend door de drie com missieleden Van de Breughel, Wanst en Swennen. Nadat de heer en mevr. De Wilde met dochter en schoonzoon door de commissie binnengeleid waren in het keurig in, een wintertuin herschapen gymnastieklokaal, sprak de heer W. P. Edelman, wethouder van onderwijs, het welkomstwoord op dezen huldigingsavond. Want, aldus ging de spre ker voort, we zijn allen hier bijeengekomen om U hulde te brengen op dezen laatsten avond, dat wij onzen hooggeachten direc teur in ons midden hebben. Herinnerende aan het feit, dat de heer De Wilde den pen sioengerechtigden leeftijd bereikte en dus noodgedwongen den zoo dierbaren arbeid moet neerleggen en de taak met zooveel liefde en opgewektheid en toewijding, ernst en accuratesse vervuld, moet overdragen aan anderen, schetst spr. het gevoel van weemoed en vreugde. Als opvolger van den overleden directeur, wijlen den heer A. Kop- pejan, werd de heer J. de Wilde op 1 No vember 1917 tijdelijk en 25 Juli 1918 defini tief benoemd tot directeur der Burger Avondschool en Avondschool voor hand werkslieden. Al die 17 jaren heeft hij ken nen en kunnen in dienst gesteld van de school en de belangen van school, leerlingen en het onder hem werkend personeel behar tigd op een wijze boven allen lof verheven. De school is tot ongekenden bloei gebracht, vooral na de omzetting na 1 Januari 1922 gegrond op de Nijverheidswet in een Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Meer en meer heeft de school zich aange past aan de eischen van de -practijk, meer en meer is zij zich er op gaan toeleggen om een degel ijken onderbouw te worden voor de verdere ontwikkeling van den vakman. En daarin in de school onder zijn leiding ge slaagd, zoodat ze onder de beste inrichtin gen mag genoemd worden in ons land. Wij zende op de crisistijden, waardoor bezuinigd moest worden en op de milde bijdragen van groot werkgevers, die de wonden daardoor geslagen eenigszins heelden, constateerde spr., dat door den ijver van den heer De Wilde en den steun der leeraren de school op het hooge peil gehandhaafd kon blijven. Het woord werd nu gevoerd door den heer Wagenvoorde, die het zich een voorrecht rekende de tolk te mogen zijn van de lee raren. Hoewel spr. niet veel voelt voor het gedenken van jubilea, vindt hij ditmaal, bij het eindigen van de taak van den heer De Wilde redenen voor herdenking, omdat de verhouding tusschen directeur en leeraren steeds goed is geweest, wat hij kon consta- teeren als hoofdbestuurslid der vereeniging van leeraren bij het Nijverheidsonderwijs, omdat de leiding steeds goed is geweest en omdat de samenwerking altijd prettig was. Daarom zien we U met weemoed gaan en spreken den wensch uit, dat U nog vele ge lukkige en gezonde jaren moogt doorbren gen. De volgende spreker, de heer Anker, bracht ons terug naar de tijden, toen de heer De Wilde solliciteerde naar de betrek king, die hij nu neerlegt en memoreerde op geestige wijze, dat de witte haren van den- sollicitant een vraag deden rijzen, die iet wat „ondeugend" was. En nu zien we den zelfden man, zoo mogelijk met nog witter haren en we geven hem de eer na, dat het witter worden, hem niets van zijn energie heeft doen inboeten. Ook spr. wenscht den scheidenden directeur nog vele jaren van geluk en gezondheid toe. De heer Van Dierendonck ban slechts en kele woorden toevoegen bij al den lof, die den heer De Wilde is toegezwaaid, maar als oud-leeraar moet het hem toch van het hart, dat hij den scheidenden directeur ge luk wenscht met zijn afgelegde loopbaan. Memoreerende de goede verstandhouding, die steeds aan de school heeft geheerscht, spreekt hij de hoop uit, dat de heer De Wil de nog lange jaren met zijn familie in ge zondheid mag doorbrengen. Namens de leerlingen sprak de leerling Van de Breughel, die herinnerde aan het werken van den directeur voor school en leerlingenbedankte voor al het goede en verzocht aan den heer de Wilde namens de leerlingen te mogen aanbieden de reeds eer der vermelde, schilderij met oorkonde, waarbij de heer Edelman, bij ontstentenis van den heer Wagemaker, een schitterende toelichting gaf. Namens de leerlingen bood Van de Breu ghel aan mevr. De Wilde, die haar echtge noot zoo vaak voor de school had moeten afstaan in do avonduren, een mooie bouquet theerozen aan. Het slotwoord werd gesproken door den heer Edelman, die zijn excuses maakte, dat hij mevr. De Wilde nog totaal niet ge noemd had, wat zijn oorzaak vond in het feit, dat de heer De Wilde in het brandpunt stond van de belangstelling. Dit neemt ech ter niet weg, dat het aandeel van de echt- genoote niet weggecijferd mocht worden, daar zij den man zoo dikwijls, in den winter avond op avond, gedurende 30 weken, moest missen voor den plicht om naar school te gaan. Om die opoffering eenigszins te her denken, bood spr. aan mevr. De Wilde een garve roode rozen aan. -» Na deze toespraak tot mevrouw richtte spr. eea woord van dank tot do regelings commissie, tot de versieringscommissie, die met behulp van den heer Baljeu hier een wintertuin had herschapen, van extra dank aan de heeren Van der Zee en Stad, die voor de ontwerpen of uitvoering van wandbord en uitnoodigïng met programma hadden gezorgd en verder aan allen, die op eenigerlei wijze hadden meegewerkt. Hij eindigde met een herhaalden gelukwensch aan den scheidenden directeur. Nu kreeg de heer De Wilde zelf het woord om zijn hartelijken dank uit te spre ken voor de huldiging. Gedachtig aan de goe de verstandhouding meende hij niet te mogen weigeren, toen hij de uitnoodigïng kreeg om hier te verschijnen. Er is veel gezegd en veel lofwoorden zijn gesproken, waarvan hij eigenlijk niet weet of ze wel degelijk ver diend zijn en hij wilde wel verklaren, dat hij bij het officieel eindigen 'zijner taak al die hulde niet had verwacht. Hij bracht aan den raad, die hem indertijd het vertrouwen had geschonken, wat hij getracht heeft zich waardig te maken, hetgeen hem, die roeping voor het onderwijs voelde, niet al te moeilijk viel. Reeds bij zijn arbeid aan de „Porce- leyne Fles" had hij deze roeping en het geen in zijn getuigschrift van die inrichting gezegd is, nl. dat de reden van vertrek al daar alleen lag in zijn roeping voor het on derwijs, is hem zijn heele verdere loopbaan bijgebleven. Hij bracht ook dank aan de commissie van toezicht, die steeds heeft gesteund .en die yeel hart voor de inrichting heeft. Waar het onderwijs over het alge meen zoo weinig gewaardeerd wordt treft het hem een avond mee te mogen maken als deze. Hij spreekt de beste wenschen uit voor den bloei der school hoopt, dat de leiding door hem gegeven, niet vruchteloos mag geweest zijn en dat dezelfde goede geest, waarvoor hij zijn hartelijken dank brengt, moge blijven onder de nieuwe di rectie en dat de leerlingen steeds een blijde herinnering aan de school mogen blijven behouden. Na een woord van <iank aan den heer Edelman en in het bijzonder aan de heeren van Dierendonck en Stad, besluit spre ker onder herinnering aan het aandeel, dat zijn vrouw onwillekeurig aan zijn arbeid heeft gehad, met dank te brengen aan com missie en aan leerlingen voor het feit, dat zij dit even hebben gememoreerd. Nadat van het heele gezelschap een foto was genomen, werd het officieele gedeelte gesloten en bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen. Een hooge onderscheiding. De heer J. van Boven, consul van Bel gië, is door Z. M. den Koning van België bevorderd tot officier in de Kroonorde van België. Chr. Metaalbewerkersbond. Gisteravond hield de afdeeling Vlissingen van den Chr. Metaalbewerkersbond in het Concertgebouw haar 34ste jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer H. C. V. Sorel. Medewerking werd verleend door de Chr. zangvereeniging „Hoop op Zegen", di recteur de heer A. Bosdijk. Als sprekers voerden het woord de heer F. Eikerbout, bondsvoorzitter, met het on derwerp „Uit het verleden" en de heer H. Wetselaar, hoofdbestuurder, die sprak over „Heden en toekomst". Ter afwisseling werd door een 4-tal da mes een samenspraak opgevoerd en een mooi nummer „Lintoefeningen", eveneens door een aantal dames ten beste gegeven. Door ds. G. Smeenk, Geref. predikant, werd het slotwoord gesproken. Het Corner House. Het Corner House op den hoek van de Zeilmarkt en Walstraat zal morgen weer worden heropend. Het café is gerestaureerd, terwijl het ter ras van nieuw meubilair is voorzien. In achterstaande advertentie wordt be kend gemaakt dat de nieuwe exploitant, de heer C. F. Dekker, prima consumptie tegen billijke prijzen zal leveren. Een Variété-voorstelling. In het Concertgebouw zal morgen een variété-voorstelling worden gegeven, waar aan bekende artisten zullen medewerken, o.a. Piet Groenendaal, de populaire humo rist, Greta van der Knaap, de gevierde too- neeliste, G. ter Reehorst. Het Hollandsche Tooneel met eenige lachschlagers en last not least Willem Goossens, de bekende voor drachtkunstenaar. Het zal een avond vol attracties worden, terwijl na afloop der variété-voorstelling een groot feesthal zaï worden gegeven met groot orkest. Zaterdagmiddag wordt een speciale fami lie- en kindermatinée gegeven, waar dan door het „Rotterdamsch Tooneel" gebracht zal worden 't beroemde tooneelspel „Alleen op de Wereld" in 6 bedrijven, voor groot en klein, naar het boek van Hector Malot. Dit stukj mooi gecostumeerd en, met mooie lichteffecten, zal onvergetelijk zijn. Niet alleen de kinderen maar ook de grooteren zullen medeleven met de lotgevallen van den armen Remi en ook begaan zijn met het lot van Vitalis. De Nederlandsche pers schreef dan ook over dit tooneelstuk uit gebreide artikelen en niets dan lof. Laten de kinderen en ook vele ouders deze bui tengewone gelegenheid niet voorbij gaan. „Alleen op de Wereld" is de moeite waard. MIDDELBURG Koninklijke Zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning". Requiem van Cherubini. Hamerik's Christliche Trilogie. Willem Ravelli. Concert- en Gehoorzaal. Cherubini componeerde zijn Requiem in C mol in 1816 en in 1818 werd bet voor het eerst in Frankrijk uitgevoerd als lijk- zang voor den componist Méhul (1763 1817). Dat het geniale werk sedert dien overal zijn weg gevonden heeft moet toe geschreven worden aan de goede, klassieke muziek. Indien Cherubini soli had inge vlochten, zou het zeer zeker nog meer in den smaak gevallen zijn. „De Koninklijke" heeft gisteravond deze heerlijke missa pro defunctis met piëteit vertolkt dat het koor alles zoo beschaafd en deugdelijk wist te gevn, was wel een bewijs, dat er onder Caro's voortreffelijke leiding nauwgezet is gestudeerd, en dat deze het werk volkomen in zijn macht had. Aan eenheid en zuiverheid van klank werd niets te wenschen overgelaten met zuiver begrip, gevoelige overgave en mooie tin ten in het pianissimo gezongen, schiep de weergave van dit opus een sfeer van ont roering, waardoor de uitvoering door ko ninklijke schoonheid werd gesierd. De In- troitus, waarin naast een innig gebed te vens een diep gevoel van smart (Kyrie eleison), het Graduale met zijn imitationes, de Dies irae met zijn eenstemmige tutti's van aangrijpenden eenvoud, het Offerto rium met de indrukwekv~-de fuga en Tiet melodieuze Larghetto (Hostias et preces tibi)het statige Sanctus, het fijne Pie Jesu en het bijzonder mooie Agnus Dei, alle zeven deelen van dezen plechtigen zang voor de zielen der afgestorvenen deden bijna voortdurend iets superieurs beluis teren. Heeft dit Requiem onze aandacht voort durend gespannen gehouden, het tweede geestelijke koorwerk, Christliche Trilogie van den weinig bekenden Asger Hamerik (Hammerich) 18431923, boeide ons niet onafgebroken. Deze compositie, geschreven in 1882 als pendant van de door den mees ter gedurende zijn verblijf in Parijs in 1864 gecomponeerde Jüdische Trilogie, bevat zeer zeker een flinke dosis welluidende muziek (verwantschap met Gade), doch van de drie deelen Deus Pater voor or kest, Christus en Spiritus Sanctus, beide voor bassolo, koor en orkest is het mid delste van de grootste bekoring. Was het orkest in deze symphonie, met hare ern stige inleiding en climax aan het slot, uit stekend op dreef, in Christus was het de solist van den avond, Willem Ravelli, die frappeerde door voortreffelijkheid van stijl en timbre, in Spiritus Sanctus het koor dat knap en mooi zong in het Hallelujah. Mevrouw S. Nonhebei-Faro verdient spe ciale vermelding voor haar klavierspel, dat in de plaats trad van harp. (Dat de com ponist een voorliefde voor dit instrument had, blijkt wel uit zijn „Friedenshymne", waarin hij 14 harpen aanwendt). Het org-J werd door den heer Th. C. Ferwerda uit stekend bespeeld en de Instrumentale gaf als steeds in beide werken een welverzorg de instrumentale begeleiding. En als altijd beheerschte de heer Joh. H. Caro het gan- sche apparaat, waarmede hij de deelen vol prachtige lijnen bouwde tot een aesthetisch geheel. Willem Ravelli met zijn mooi, knap door hem geleid orgaan, heeft voorts nog de laatste compositie van Joh. Brahms, „Viei ernste Gesange", met intelligentie, innig heid en ontroering gezongen. Vooral de derde zang „O Tod, wie bitter bist du" werd fraai van stemming vertolkt en bijzond-r mooi door zijn orgel-partner Ferwerda ge registreerd. Met geestdriftig applaus zijn alle mede werkenden aan dezen wel zeer prachtigen avond beloond. Mevr. Nonhebei had bloe men, Ad interim. De radiostoringen. Het bestuur van de vereeniging „Handels belang" te Middelburg heeft zich met een adres tot Burg. en Weth. gewend, waarir het in verband met de klachten, die het be stuur bereikten betreffende radiostoringen in de gemeente er op wijst, dat het ten zeerste op prijs zal worden gesteld, indien Burg, en Weth, maatregelen zouden kunnen Henkie, warme vogelvriend, Had z'n sporen reeds verdiend Met de kweek van jonge vinken, Die hij fladderen zag en hinken, Die hij spartelen vond in 't rond, Haast ten prooi aan kat en hond. Welk een weelde voor den vent, Als hij zag, dat zoo'n patiënt Zachtjes weer ging kwinkeleeren, En verdween in hooger sferen, Aangemoedigd tot de vlucht In de vrije, frissche lucht. Zijn Mama zei laatst„Zeg, Henk I „Nu je jaardag komt, bedenk, „Wat je graag van ons zoudt willen „Maar... de Crisis wil ons villen „Ach, die beul heeft mij al beet „Bij m'n kaal versleten kleed 1" Henk verzonk in zwaar gepeins „Nou, zoo'n jaardag wordt wat fijns ,,'k Wil, wanneer 't zoo sterk gaat ebben, ,,'t Onderst uit de kan niet hebben I „Kort en klaar Moe geef me dus „Dezen keer alleen een musch Mammie stond perplex en paf „Wel, dan zijn w'er goedkoop af „Zou je niet wat hooger mikken?"... ...„Mammie, heusch! het zal wel schikken; „Ik verlang alleen een kus, „Envan Slot een Schelde-Musch TELESCOOP. nemen, die tot opheffing, althans belang rijke vermindering van dit euvel zullen voe ren. Het zal het bestuur ten zeerste verplich ten, indien het te zijner tijd op de hoogte gebracht wordt met het besluit, hetwelk dienaangaande zal worden genomen^ Abdy-concert. De eerste uitvoering van het Middelburg- sche muziekkorps in de Abdij is bepaald op Zondag 19 Mei van 12 tot 1 uur. OOST- EN WEST-SOUBURG Goed afgeloopen. Terwijl gisterenavond op het Oranjeplein alhier ter gelegenheid van de winkelweek verschillende kinderen zich op c -.n houten tent zouden begeven om daar de verschil lende zaken te vertegenwoordigen die hier aan de winkelweek meedoen, zakte deze houten tent plotseling in elkaar. Slechts één meisje werd aan de voet rewond, dat bij omwonenden is binnengebracht, maar direct daarop zich naar huis kon begeven. Gelukkig kwamen de overige kinderen met den schrik vrij. Zooals begrijpelijk, gaf het een geheele consternatie onder de talrijke toeschouwers. De voorstelling werd nu op de muziektent voortgezet, die deugdzamer bleek te zijn. BRESKENS Candidaten gemeenteraad. De heer Meeusen, die de derde plaats heeft ingenomen op de lijst van de christ- historischen heeft zich teruggetrokken. Zijn plaats wordt nu ingenomen door den heer Lijk. Agent provinciale Stoombootdienst. De heer P. M. van Luijk is benoemd tot agent der Provinciale Stoombootdienst op de Westerschelde, met standplaats Bres- kens. Inbraak. Vermoedelijk tus schen Woensdagavond elf uur en gister morgen vijf uur hebben inbrekers een be zoek gebracht aan twee gebouwen op de Bloemgracht te Amsterdam. Het eerste be zoek was bij een handelaar in Zuidvruch ten. In een gang zijn zij vermoedelijk door middel var een ladder in het gebouw ge komen. Zij hebben daar vermoedelijk met een sleutel een brandkast opengemaakt, waarna een tweede brandkast werd open gescheurd. In beide kasten werd niets van waarde gevonden. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het naastliggende perceel, waar de machinefabriek is gevestigd van de firma Moes en Zonen. Door een deur, die gemak- celijk kon worden geopend, zijn zü er binnen gekomen. De buit was hier gr< oter en werd ook gemakkelijker verkregen. In een envoioppe, die op een lessenaar lag, was een bedrag van ƒ1200 gesloten. Dit bedrag had de firma gisteren niet og tijd

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1