1000 500 25 Gielfs op, de. EERSTE BLAD No. 109 73e Jaargang i 1935 DONDERDAG lilim: !ii« FÏAK BE IEUE li, Bitot il-6B,tliisii|ii. Tiltl. IB Mitlmini EBIB1 MEI Veischijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINC1EN1EÜWS Bestelt Uw Msedeidagtaart bij *fy-eAcruckt de j^uóöcfw tjiimt óm^exicjA VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Uuitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Candidaatstelling gemeenteraad. Door de afdeeling Vlissingen van den Vrijz. Dem. Bond ia, na gehouden referen dum, de candidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing als volgt vastge steld 1. M. J. Harts 2. A. C. Hildernisse 3. Mevr. ir. L. van Nouhuysvan Zwanen berg 4. Mevr. A. OuborgGeèlen5. P. Schouwenaar6. J. de Wilde. Uitreiking diploma's Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Nadat de leerlingen, die de bovengenoem de inrichting van onderwijs met het eind diploma verlaten, hadden plaatsgenomen, nam de heer W. P. Edelman, wethouder van onderwijs het woord om namens de commis sie van toezicht, die bijna voltallig aanwe zig was, directeur, leeraren en leerlingen, het welkom toe te roepen op dezen feeste- lgkcn avond, die èn voor de school èn voor de leerlingen een belangrijke avond is. De laatsten toch hebben volgehouden min stens 5 jaar lang ze hebben volhard, wat een goede karaktereigenschap toont. Mis schien hebben ze zich voor de school aange meld op verlangen der ouders, maar zich elk jaar weer aangemeld en daarmee eigen ini tiatief betoond, want ze hebben begrepen, dat de noodige kennis voor 't verdere leven, van den vakman, naast practische ook the oretische kennis eischt. De regeering heeft het juist ingezien, dat 't in 't algemeen be lang was ook theoretisch vakonderwijs te geven, vandaar het groot aantal ambachts- en vakscholen. En spr. drukte zijn vreugde er over uit dat dé aanwezige jongelui hun tijd goed hadden besteed, wat blijkt uit het groot aantal geslaagden (van de 46 slaag den er 36, waarvan 6 met lof en prijs). Na hen gefeliciteerd en de hoop uitgesproken te hebben, dat het goede zaad, dat uitge strooid werd, rijke en overvloedige vruchten zou moge dragen, wees spr. er op, dat nu eerst een tijdje gerust mocht worden, maar dat dan nu ze op de onderste sport van de ladder stonden weer aangepakt moest worden, waartoe hij verschillende wegen aanwees, o.a. de vervolgklassen, 't voortge zet nijverheidsonderwijs, de technische stu dieclub en het lezen en bestudeeren van technische tijdschriften en boeken. Denk aan de spreekwoorden Stilstand is achter uitgang en Rust roest. Blijf den moed er in houden, want aLs er hetere tijden zullen aanbreken, is er ontwikkeling noodig voor wie vooruit wil komen. Vervolgens ging spr. over tot het uitreiken der diploma's en wees er daarna nogmaals op, dat, waar dit diploma de sleutel is voor verderen opbouw, hij aanraadde te blijven studeeren en aan te pakken en te volharden tot betere trjden aanbreken. Hij bracht een woord van dank aan de groot-werkgevers die het mogelijk hadden gemaakt, dat de nu gesloten cursus met 4 weken verlengd kon worden en de heeren prijsgevers, die ervoor gezorgd had den, dat eenige prijzen konden worden uit gereikt. Vervolgens richtte hij het woord tot directeur en leeraren om hen, mede namens de commissie, te danken voor het geven van hun beste krachten en hun tijd, die ze in dienst der leerlingen hadden gesteld om hun de noodige kennis bij te brengen en de hoop uit te spreken, dat het corps van lee raren nog vele jaren moge werken aan de school. De directeur, de heer J. de Wilde bracht in de eerste plaats, namens school en leera ren dank voor de vriendelijke, waardeeren- de woorden en sprak de hoop uit, dat deze commissie nog vele jaren de belangen der school moge behartigen, want tusschen school en commissie is steeds de prettigste samenwerking geweest. Zich alsnu wenden de tot de leerlingen, wees hg op het verschil, dat tusschen hen en hem bestond. Zij treden pas het leven in en daarom gaf hij hun den raad versaag niet, profiteer van alles wat £e geleerd hebt. Hf sprak de hoop uit, dat de herinnering aan de school 'n prettige mo ge zijn, zooals hg in him prettige leerlingen had gehad. Zorg dat de verstandhouding steeds goed blijft, doet je plicht. Hij ver klaarde tot hun dienst te blijven tot 1 Sep tember. Nu nam de heer Edelman nog even het Woord om zich te richten tot den directeur, die zelf even zijn aanstaand v.rtrek had ^gestipt, in de eerste plaats als oud-lee- raar> maar ook als iemand, die hier mis schien voor 't laatst zal staan. Namens de jongelui, als laatste diploma-verkrijgers on der dezen directeur, hechtte hij er veel Fa. J. W. VAN DER LINDE ZONEN, Walsfraat 98 - Telefoon 373 prijzen vanaf één gulden per stuk. Ontvangen de nieuwe soorten RINGERS- en tiROSTE BONBONS. waarde aan den heer De Wilde dank te zeg gen voor de voortvarende en bijzondere wijze, waarop hij alles gedaan had, wat in hun voordeel was. Hij stelde voor een drie werf hoera aan te heffen voor den schei denden directeur, waaraan spontaan door allen gehoor werd gegeven. Een kort woord van dank van den direc teur volgde, waarna deze meedeelde, dat hij de ervaring had opgedaan door uitingen van andere directeuren dat de school hier aan de spits stond. Hij deelde mee, dat het aantal ingeschreven leerlingen tot nu toe had bedragen 1803, waarvan toegelaten werden 1457. Hiervan behaalden 519 het einddiploma, waarvan 101 met lof. De leerling J. A. Wanst dankte met eeni ge korte woorden voor het genoten onder wijs, waarna allen met een handdruk af scheid namen van hun leeraren. Het einddiploma werd behaald door Ch. J. Ardewjjn Iz. Bosselaar H. Bos telaar, met lof en prijs D. H. Beneder, m. 1. en pr. D. Blom J. Bijleveld G. M. van BreugelW. Crucq H. Doense A. den Engelsman, m. 1. en pr. Fr. Fleurbaaij Joh. Gijselman Andr. Hendrikse Ch. P. Heijman C. F. Hokke W. I. Huibregtse Cs. van der HooftChr. Ka.ts M. Kuzee L. Kloosterman J. G. Kuijpers Joh. de Kam J. Looise W. Luwema J. Min- naardJ. de Nooijer W. Roelofs, m. 1. en pr. J. P. Risseeuw, m. 1. en pr.P. Rijkse J. Rutgers A. A. Sommeijér L. van Soe- len L. P. Sterzenbach D. Valkier, m. 1. en pr. M. Verheg J. A. Wanst. Aantal candidaten 46. Afgewezen 10. Examen Typografische Vakken. Door de Leerlingen-Commissie voor de Typografie in het district Zeeland werden op 29 April, 7 en 8 Mei de jaarlijksche exa mens voor handzetter en drukker afge nomen. Na onderzoek der ingeleverde proefstuk ken konden 4 leerlingen-zetter en 2 leer lingen-drukker tot het practisch en theore tisch onderzoek worden toegelaten. Voor handzetter slaagden W. Meijers, werkzaam bij de firma F. van de Velde Jr. te Vlissingen en W. Boone, werk zaam bjj de firma G. W. den Boer te Mid delburg. Voor drukkerij. Korstanje, werk- 'zaam bg de firma Oosterbaan le Cointre te Goes. Het practisch deel van het examen werd afgenomen op de drukkerij der firma F. van de Velds Jr. te Vlissingen. Evenals verleden jaar woonde de contro leur der Vereeniging tot bevordering van de vakopleiding in het typografisch bedrijf, de heer R. J. Kok te Amsterdam, deze exa mens bij. Ook de directeur van de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Middelburg, de heer J. H. Klarenbeek, onder wien de typo- grafen-cursus voor de Zeeuwsche leerlingen ressorteert, deed van zijn belangstelling blijken. Een aanrijding. Hedenmorgen is in de Gravenstraat een jeugdige wielrijder door een auto aangere den, tengevolge waarvan de jongen kwam te vallen en de auto over een zijner beenen reed. De jongen werd in een naburige wo ning binnengebracht, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Deze werd verleend door den marinearts, die den jongen naar het militair' hospitaal in de Korenstraat overbracht, alwaar hij werd verbonden. De wonden bleken niet van ernstigen aard te zijn. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Eenige opnamen van de tentoonstelling „Mooi Nederland" te Amsterdam. De aankomst van Sir Macpherson Robertson, de organisator van de Melbourne-race op Schiphol. De reuzen Aronskelk in het arboretum van de landbouwhoogeschool te Wageningen in vollen bloei. De oprich tingsvergadering van de W.-Brabantsche Aero-club. Robinson Crusoe bij het inza melen van gelden voor het Rotterdamsche crisis-comité. Overzicht van de ruïne na den brand bij de fa. Moll te Rotterdam. De receptie gehouden door den Engelschen gezant te Den Haag, ter gelegenheid van het zilveren regeerings-jubileum van koning George van Engeland. MIDDELBURG Candidaten gemeenteraadsverkiezing. De candidatenlijst van de liberale staats partij De Vrijheidsbond voor den gemeente raad is als volgt samengesteld 1. mr. T. Portheine, 2. A. Jeronimus, 3. mr. J. Moolenburgh, 4. mr. F. W. Adriaanse, 4. mevrouw Beelaerts van Blokland-Besier, 6. L. A. Stofkoper, 7. A. D. Kaan, 8. J. L. Diesch. De beide eerstgenoemde candidaten heb ben thans ook zitting in den gemeenteraad. De heer Jeronimus heeft tot dusver acht jaar fcitting gehad voor de Bezuinigings partij. Enkele maanden geleden is de heer Jero nimus tot de liberale staatspartij toegetre den. Gedenkteeken Koningin Emma. Op uitnoodiging van den burgemeester van Middelburg heeft zich hier ter stedé een comité gevormd, met het doel een plaatselijke actie te voeren voor het verkrij gen van gelden voor het te Middelburg op te richten monument voor wijlen H. M. de Koningin-Moeder. Zooals men zich herinneren zal heeft het, op initiatief van de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" daartoe in Februari 11. gevormde eere-comité, zich tot de bur gemeesters van alle Zeeuwsche gemeenten gewend, met het verzoek de instelling van plaatselijke comité's voor dit doel te be vorderen. Het Middelburgsch comité, dat zal trach ten in de hoofdstad van Zeeland gelden voor dit mooie doel bgeen te brengen, is thans gevormd en bestaat uit de dames Mevr. V. M. V. Schlüterde Ng's en mevr. C. Veltman FruinButeux en de heeren G. Berghuys. M. H. Boasson, C. Boudewijn- se, J. Boone, J. Brugeman. Q. Boucherie, mr. P.- Dieleman, ds. M. v r -Empel, C. W. Dhuy, W. de Graaf, W. Heyt, dr. K. Hui- zenga, W. A. den Hollander, mr. W. M. G. Jolles, dr. C. F. Koch, J. A. M. Lamber- mont, ds. A. Landstra, J. Liplijn, J. Lorier, inr. A. Meerkamp van Embden, P. Melief- ste, J. J. Meyboom, P. van Oyen, ds. A. H. Oussoren, J. C. Peeman, drs. H. W. J. Friems, J. J. van Rotten, W. B. Segboer, L. A. Schenk, J. Ton, mr. M. W. G. van der Veur en C. Wit. In de Dinslag jl. gehouden Installatie vergadering van dit comité is een kleiner „comité van actie" gevormd, waarvan, op voorstel van den burgemeester, het voorzit terschap zal worden bekleed door den heer W. de Graaf, voorzitter van „Uit het Volk Voor het Volk". Als secretaris zal optreden de heer L. A. Schenk (bestuurslid van „U.h.V.V.h.V.") en als penningmeester dr. K. Huizinga. Ver der zullen in dit comité van actie zitting nemen mevr. Schlüterde Njjs en de hee ren G. Berghuys, mr. P. Dieleman, ds. M. van Empel, W. A. den Hollander, mr. W. M. G. Jolles, P. Meliefste en J. J. van Rotten. Verschillende punten van actie werden voorts in deze vergadering besproken, als restultaat waarvan thans reeds kan worden medegedeeld dat op Donderdag 6 Juni a.s. een speldjesdag voor dit doel zal worden gehouden. Het comité waarvan burgemeester Fernhout het eere-voorzitterschap heeft aanvaard hoopt dat voor het mooie doel het stichten van een eenvoudig gedenk teeken voor de zoo sympathieke vorstin ieder Middelburger gaarne iets zal bijdra gen en dat door aller medewerking onze stad een monument rijker zal worden, dat uiting zal geven aan de liefde die geheel Zeeland voor Koningin Emma koesterde. OOST- EN WEST-SOUBURG Loop der bevolking. Ingekomen: J. LJzelenburg, West straat 22, van Den Helder J. P. J. Wester- veld, Nieuwe Vlissingsche weg 51, van Mid delburg L. E. Brouwer, Tuinstraat 10, van Rotterdam D. Schroevers, geb. van de Vg- ver, Nieuwstraat 65, van Middelburg J. de Jong, Nieuwe Vlissingsche weg 383, van IJsselmonde A. A. B. Wgsman, Kanaal straat 91, van 's-Gravenhage A. Geertsma, Nieuwe Vlissingsche weg 227, van West woud G. L. Kroese, Middelburgsche straat 44, van Amsterdam L. L. Moerman, Alde- gondestraat 7, van Vlissingen J. E. Schee- Ie, Van Teylingenstraat 15, van Biervliet; P. Padmos, Nieuwe Vlissingsche weg 327, van Eindhoven P. Davidse, Nieuwe Vlis singsche weg 105, van Wissekerke J. P. J. Geelhoed, Nieuwe Vlissingsche weg 51, van Middelburg H. J. M. van Raalte, Kanaal straat 91, van Vlissingen C. A. Koppe, De Deckerestraat 14, van Rotterdam L. de Looff, Abeelsche weg (O.), van Vreeswijk G. W. Kroon, Nieuwe Vlissingsche weg 351, Weg met schoeisel en beenbekleeding 1 - de heerlijke tijd van 't vrije buitenleven is op komst. Vanzelfsprekend is pedicure nu een noodzakelijkheid; maar zij eischt geduld..., en veel tijd! Er is geen beter cosmetisch middel voor 1 de geheele lichaamshuid dan olijfolie; van F deze olie worden groote hoeveelheden in Palmolive verwerkt. Gebruik deze zeep dus ook steeds voor Uw bad! De charme van een frissche, wel verzorg- I de teint gaat stellig boven, alles. Toch Zijn hiervoor daags slechts vier minuten I massage noodig met het rijke Palmolive I schuim, dat verzacht en verjongt 2 voor 25 ct. van Vlissingen I. Nicklas, Van Teylingen straat 18, van Rödersheim (D.) C. M. Pol derman, Spoorstraat 12, van Middelburg. Vertrok ken: P. Nieuwdorp, Ce- resstraat 10, naar Haarlem L. Vis, Nieuwe Vlissingsche weg 363, naar Mechelen (B.) M. de Ru, Paspoortstraat 2, naar Vrees wijk K. Melis, Vlissingsche straat 5, naar Vlissingen C. de Jonge, Vrijburgstraat 17, naar Den Helder J. van der Kooij, Dijk- straat 58, naar Vlissingen W. van Mer- kom, Nieuwstraat 65, naar Amsterdam J. J. Weijdert, geb. de Jonge, Vrijburgstraat 17, naar Den Helder J. A. Hoogland, geb. Zoete, Middelburgsche straat 44, naar Vlis singen J. S. Adriaanse, Spoorstraat 16, naar Koudekerke J. van Boven, geb. van Gemert, Nieuwstraat 24, naar Rotterdam M. B. Dommisse, Nieuwe Vlissingsche weg 365, naar LoosdrechtJ. A. Wolf, Vlissing sche straat 146, naar Den Helder J. I. van de Vgver, Vrijburgstraat 5, naar Breskens N. E. Langedijk, Vlissingsche straat 154, naar Rotterdam A. Sinke, Groote Abeele 10, naar Serooskerke M. Meliefste, Middel burgsche straat 108, naar Koudekerke W. de Rijcke, Nieuwstraat 11, naar Ned.-Indië. Gevonden voorwerpen. Portemonnaie met inhoud b# K. Ovaa, Vliss. straat 17; belastingplaatje bij W. Ovaa, Burchtstraat 4. DOMBURG Overdracht van het werk der jeugdige werkloozen op Westhove. Gisterenmiddag vereenigden zich op Westhove bij Domburg het bestuur dier stichting, de leidster van het herstellings oord, freule van Tillde leiders van het werkkamp voor jeugdige werkloozen en en kele andere belangstellenden met hen, die in het werkkamp gedurende 10 dagen vertoefd hebben en die nu hedenmorgen weer naar hun verschillende woonplaatsen in Zeeland zouden terugkeer en. Het ging over de over dracht van de resultaten van den arbeid der jongemannen. Men begaf zich naar het begin van de laan, die vroeger zou geheeten hebben het Gebed zonder einde, doch die nu herdoopt is in Julianalaan. Hier nam het woord ds. A. van Selms, Herv. predikant te Hans weert en leider van het kamp, die na een woord van welkom er op wees, dat het comité zeer dankbaar is voor de op Westhove geboden gelegenheid, al beseft het heel goed de bezwaren, die aan zulk een kamp kunnen zijn verbonden. Men denkt zoo licht aan boomen rooiende, plant soen beschadigende en levenmakende jonge lui. Dit is hier het geval niet en al zijn er vroolijke momenten geweest, de achter-» grond van dit alles is toch een zeer droeve, de werkloosheid onder de jeugd. Men weet heel goed door zulk een kamp de werkloos heid niet te zullen oplossen, dat is een we reld verschijnsel. Men kan het de regeering" niet kwalgk nemen, dat zij zich beperkt tot de werkloozen, die een gezin te verzorgen hebben. Maar de werkloosheid is voor de jeugdigen ook geestelijk en moreel te be treuren. Men wil daar tegen eenigszins hel pen, door de jongelui althans zelf iets te laten doen, hun gelegenheid geven iets te presteeren. Verschillende kleine werken zgn uitgevoerd, maar het voornaamste is wel het weder vrg maken van dit wandelpad, dat onder 20 cM. humus was weggeraakt. Waar 30 April de eerste werkdag in het kamp was en men toen sinaasappels at en uit volle borst het Wilhelmus zong, besloot men het pad te noemen, Julianalaan. Dank baar is spr. voor den steun van het bestuur, van freule van Till en van vele andere. Hg verzocht freule van Till het lint door te knippen, dat bet pad nog afsloot. Nadat aan dit verzoek was voldaan, verzocht ds. Van Selms het bestuur om het pad te willen aanvaarden. De heer mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, sprak namens het bestuur der stichting Westhove en zeide, dat toen de heer J. Lo rier hem kwam vragen op Westhove een werkkamp te mogen inrichten, hij wel eens bedenkelijk gekeken heeft. Toch voelde hij dat het wel een beetje op den weg der stichting lag ook deze jongemenschen te helpen, al strekt zij haar arbeid als regel over jongeren uit. Toen de deskundige, de heer Verhagen, hoofdopzichter van de Ned. Heidemaatschappij advies had uitgebracht er. verzekerd had, dat men met den heer Lorier gerust in zee kon gaan, is spr. verder gegaan en heeft zich tot de medebestuur ders gericht. Spr. verzekert, dat de resulta ten zgn verwachtingen verre overtroffen. Dank bracht spr. aan ds. Van Selms voor de gesproken woorden, aan den heer Lorier voor de voorbereiding en leiding bg het werk en aan allen, die er aan medewerkten

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1