500 300 25 rvo. ios 73e Jaargang - 1933 WOENSDAG lillinfin! I. ID DE IE1DE k, Ifilsliaat St-l, Vlissinim. hiel. ID PeilietiÉi 1E21I MEI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Men moet zelf aan den opbouw medewerken. STADS- EN PROVINCIENIEUWS Het Nederlandsch Fabrikaat. VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMEN1SPR1JS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Flitsen Nu de regeering vast blijft houden aan haar deflatie-politiek, waarvan de conse quenties zyn daling naar een lager le vensniveau teneinde de concurrentie met het buitenland weer te kunnen voeren zon der den gulden van hét goud te halen, die nen de belanghebbenden zélf te overwegen, wat hun ten dienste staat om de handen uit de mouwen te steken en zoodoende aan den opbouw te werken. Met zeer veel waar deering ziet men in vele kringen deze rich ting ingeslagen. Vooral in de Noordelijke provincies is men druk bezig om propagan da te maken voor het verbruiken van melk- brood, dat veel voedzamer is dan water brood en waardoor een deel van het melk- surplus zal kunnen worden weggewerkt. De prijs van melkbrood is ongeveer 2 cent duurder dan waterbrood, doch voor deze twee cent krijgt men dan ook, zooals ge zegd, een grootere voedingswaarde. Het lijkt juist en de Noordelijke actie heeft dan ook in vele gevallen een behoor lijk succes te boeken. Toch mag men deze twee cent méér kosten op een brood niet licht achten, nu zoovele gezinnen op den rand van hun bestaan, zweven. Hetzelfde geldt voor het eten van marga rine door de boeren. Het is natuurlijk een eigenaardig verschijnsel, 'dat de producen ten van onze hoogwaardige boter zèif zich tevreden stellen met het nuttigen van het surrogaat, terwijl zij de stadsmenschen ver wijten, onvoldoende aandacht aan de boter te besteden. Maar ook hier geldt het de dringend noodzakelijke bezuiniging. In het algemeen kan men zich moeilijk indenken in den nood, welke in tal van ge zinnen bestaat en welke nood dreigend om zich heen blijft grijpen. In vele huishoudens is het water echter nog lang niet tot de lippen gestegen. Daarom kan elke deug delijke actie nog tot eenig succes leiden, al moet men zich er geen gouden bergen van voorstellen. Tal van malen hebben wij reeds in onze artikelen op den waanzin gewezen om de boter voor afbraakprijzen naar het buiten land te expörteeren en de binnenlandsche prijzen op een hoog niveau te houden, ter wijl aan de margarine nog altijd een con tingent van 40.000 50.000 ton per jaar is toegewezen. Zoolang de regeering deze margarine-politiek niet wil wijzigen, om ons onbekende redenen, is de rede van den heer Van Veen, directeur van de zuivelfa briek te Hooghalen, in een propaganda- avond ter bevordering van het meerdere gebruik van melkbrood en alleen gebruik van natuurboter, ons uit het hart gegre pen. De heer Van Veen zeide onder meer (ontleend aan een overzicht der vergade ring in de „Hoogeveensche Courant") dat de afval der margarine-industrie geplaatst en opgevoerd worden aan de boerderij. Is dit niet een eigenaardige samenloop van omstandighedende afzet van onze zui velproducten vindt zijn belemmering in de margarine, terwijl de afvalproducten en hiermede bedoelde spreker de verschillen de soorten eiwitachtige voederkoeken als grondnoot, cocos, soyaschroot enz. door de boeren aan de melkdieren wordt opgevoerd met de bedoeling deze eiwitstoffen te ver edelen tot zuivelproducten, waarvoor helaas geen afzetgebied is. Spreker zou de boeren willen adviseeren aan hun aankoopvereeni- gingen en particuliere leveranciers van veevoeders de eisch te stellen geen veevoe der-artikelen afkomstig van de margarine industrie aan te koopen, daar zij die arti kelen beslist niet willen voeren aan hun vee. Wil men de zuivel-crisis te boven ko men dan dient men, onverschillig welke po litieke richting men ook is toegedaan, de handen gezamenlijk aan den ploeg te slaan niet de overheid kan U in- deze hel pen, doch gij alleen zelf kunt het doen; stelt U allen één doel voor oogen, nl. de verheffing van de veehouderij, opdat men zich zelf wederom een bestaan schaffe. Dit komt dus neer op een boycot van veevoeder-artikelen, welke van de margari ne-industrie afkomstig zijn. Een dergelijke hoycot, indien de veeboeren eensgezind kun nen worden en indien de anderen zich er bij aansluiten, kan zelfs het sterkste kartel ondermanen en dwingen. Dit is in de wereld feeds zoo menigmaal gebleken. De Ame- tfkaansche huisvrouwen hebben den suiker prijs destijds naar beneden gebrachtde koperccnsumenten. hebben het internatio nale koperkartel doen springen. Wij moeten -aan de onlogische positie der margarine een einde zien te maken. De margarine moet voelen, dat slechts een co-ordinatie van belangen 'tot een harmoni sche samenwerking kan leiden eerst wan neer men de margarine-industrie daartoe beeft weten te dwingen, kunnen beiden, zuivel en margarine elkander weer den bal gaan toewerpen. Candidaatstelling gemeenteraad. Door de christ.-hist. klesvereeniging al hier zijn voor den gemeenteraad candidaat gesteld de navolgende heeren 1. M. van der Beke Callenfels, 2. L. J. Polderman, 3. A. Cappon, allen aftredend, 4. W. de Ruiter, 5. H. van Rooijen, 6. S. Roose, 7. L. Back, 8. G. van Puffelen, 9. W. Schmidt en 10. J. Looisen. Gemengde Zangvereeniging. Psalm 86 van Jan Kuiler. Ankie van Wickevoort Crommelin. Concertgebouw. Het concert gisteravond door deze ver- eeniging gegeven stelde ons in de gelegen heid den heer Jan Kuiler in de dubbele func tie van dirigent en componist te beluisteren. Psalm 86, een gebed Davids, is door hem gecomponeerd voor sopraan-solo, gemengd koor en orkest. Dit. werk nu beleefde zijn eerste uitvoering, welke ons de overtuiging geschonken heeft, dat de onderlegde musi cus en begaafde kunstenaar, zoowel naar ge^st als naar geluid, zijn onderwerp heeft aangekund. Bij deze eerste auditie troffen ons ver schillende fragmenten door schoonheid en expressie, bleek ons meerdere malen, dat de stemming van den tekst in klanken leefde, zoodat als geheel een indrukwekkende com positie is ontstaan, welke de gemoedsge steldheid van den aan zijn Heer om genade smeekenden en zijn Héér verheerlijkenden mensch op overtuigende wijze in het juiste licht plaatst. Dat deze muziek een uiting is van innerlijken drang blijkt al direct in den aanvang uit rhythme, kleur en regel matig voortschrijdenden bouw na een or kestrale inleiding, vraagt eerst de sopraan soliste „Herr neige Deine Ohren, und erhöre mich, Herr sei mir genadig u.s.w.", alvorens het koor deze smeekbede massaal durft uiten. Ook in het daarop volgende wonder- schoone gebed „Vemimm Herr mein Ge bet" is deze idee van een schuchter, oot moedig naderen belichaamd, strijkers con sordino en de soliste leiden hier het door het koor als koraal gezongen gebed in. Mooi contrasteert daartegenover het vol gende triomfaal klinkende gedeelte, dat het koor inzet „Alle Heiden die Du gemacht hast werden kommen" zeer fijnzinnig wordt het „Du aber Gott bist barmherzich und gnadig" voorafgegaan door cello-solo en soliste, waarna achtereenvolgens soliste en koor nogmaals vragen „Sei mir gnadig u.s.w.", om ten slotte met het vorengenoem de Koraal te besluiten. De vertolking be wees, dat koor en orkest voortreffelijk on der Jan Kuiler hadden gestudeerd. Ankie van Wickevoort Crommelin, de sopraan soliste van den avond, heeft met haar mooie knap beheerschte sopraan haar partij op muzikale wijze gezongen. Onder de uitmuntende leiding van Jan Kuiler heeft het koor Bruch's Hebraische Gesange, welluidend, met zuiver begrip, ge voelige overgave en in teekenenden climax van „Beweinet, die geweint an Babel's Strand" via „In ihrer Schönlieit wandelt sie" werd „Arabien's Kameele" inderdaad het hoogtepunt gezongen. Voor het man nelijk element, dat zwakker bezet is dan de vrouwenstemmen hebben we beslist bewon dering, daar het flink klonk, ook in het derde koorwerk „Lauda Sion" van Mendels sohn, waarin bovendien in „Ziel der Sehn- sucht" alle afzonderlijke stemgroepen goed uitkwamen. Ook in samenwerking met de so liste, die in de solo „Fleisch wird Speise" veel te genieten gaf, werd fraai werk geleverd (Schallt Sein Lob mit vollen Chören). Wij ders zal men zich er van bewust zijn, dat dit melodieuze opus veel aan Meur gewon nen zou hebben, indien een solo-kwartet ge formeerd was geworden. Aan de aanwijzin gen van den componist „Attacca" werd niet de vereischte aandacht besteed en het slotkoor werd gecoupeerd. Ankie van Wickevoort Crommelin bracht nog afwisseling met een trits Brahms-liede- ren (An die Nachtigall, Wir wandel ten en Vergebliches Standchen). Haar wijze van voordragen getuigde zoowel van mooie stemgaven als intelligente muzikaliteit, het geen tevens aan den dag trad in liederen van Tunder en Buxtehude. Was Jan Kuiler in Brahms de ideale vleugel-partner, in de beide Lübeeksche meesters was hij de emi nente leider van het piano-kwintet, dat de twee zeer schoone stemmingsvolle geeste lijke liederen („Ach Herr, lass deine lieben Engelein" en „O Gottes Stadt")naar wensch begeleidde en zich keurig kweet van de voor-, tusschen- en naspelen. De aanwezigen reageerden op al het ge- bodene zeer enthousiast. De sopraan-soliste betrokzeer sympathiek de begeleiding in haar succes en ontkwam niet aan het bis- seeren van het derde oolijke Brahms-lied. Zoowel de soliste als de dames Bonthuis (concertmeesteresse) en Minderhoud (vleu gel) als de jongeheer Van Swighem (har monium) hadden bloemen. O. Zangklassen Christelijke Zangvereeniging „Hosanna". Britannia. De jaarlijksche uitvoering dezer zang klassen is steeds weer een attractie, omdat men er uit traditie op rekenen kan, dat door de kinderen een alleraardigst programma op voortreffelijke wijze ten gehoore wordt gebracht. Onder leiding van den alleszins kundigen diligent, den heer J. W. Bommeljé, hebben Hosanna's Mein- en middelkoor ook gisteren den talrijken bezoekers een mooien avond geschonken, welke er zeer zeker toe zal bijdragen om het zangonderwijs aan kinderen aan te moedigen. Het veertigtal liederen, dat door beide Massen zuiver en goed in de maat is gezongen, heeft bewezen, dat de directeur systematisch met de jonge zangeressen en zangers te werk gaat en hun inderdaad leert zingen onder het aan- kweeken van theoretische kermis. Uit hun lesboekjes der zangmethode voor Christe lijke scholen van L. Huizinga en K. Veld kamp, hebben beide Massen (A, éénstem mig uit het le en 2e B, tweestemmig uit bet 3e deeltje) eenige nummertjes vertolkt, gevolgd door een bonte reeks van die aar dige, frissche liedjes, welke alle het vermel den waard zijn én om de liederen zelf èn om de wijze waarop zij klassikaal, solis tisch of in klein ensemble werden gezongen. We moeten echter met enkele grepen vol staan en wanneer we nu van Masse A me- moreeren het beroemde Vogellied van Ar nold Spoel, de muzikale tevens aanschouwe lijke les in verkeersregels „Die gevaarlijke straat" van K. Hamen, het lieve „Moeders verjaardag" van Antoinette van Dijk, het aardige „De zieke hond" van Mackenzie, die als de meer muzikale liedjes een uit stekende vertolking genoten alsmede de po pulaire kleppermarsch van Annie Frank en „In Volendam" van Henk Geerssinga, en uit al dat fraais van klasse B aanstippen „De bloemenketting" en „De Ganzen" van Veldkamp, „De Lente komt" van den direc teur (woorden H. den Engelsman), „Wie zingt er mee?" (met het pittige rhythme) van Dina Appeldoorn, „Morgenlied" van Beversluis, het mooie gedragen en sterk illustratieve „Herfst" van Rosine de Cocq, het vroolijke, doorgécomponeerde, gedeelte lijk antiphonische „Het schoenmakertje" van Anderson, de Rennèsjes „Kind'ren van één Vader", en „Het zonnetje van binnen", het rhythmisch typische „Schaatsenrijden" van Anderson (uit den bundel Eén alleen, die meerdere bekendheid beslist verdient) en „Lentezonnetje" van Dina Appeldoorn, dat frappeert door de mooie 2e stem, dan wil dit geenszins zeggen, dat we ook van al die andere liederen niet genoten hebben. Buitengewoon hebben ons de solistjes vol daan het zingen van de aardige kleinen zoo heerlijk natuurlijk, vrij en onbevreesd blijft immer van een groote ontroering. De volkomen geslaagde zanguitvoering, welke steeds de spontane instemming van de aanwezigen verwierf, is door den voor zitter, den heer P. J. Woltering, op de ge bruikelijke wijze geopend en gesloten. Te vens heeft hij directeur Bommeljé en den pianist, den heer S. van der Meer, dank gebracht voor hun arbeid en het lidmaat schap van het kinderkoor aanbevolen. Ad interim. Accordeonvereeniging „Crescendo", In „de Oude Vriendschap" wordt Zater dag a.s., des avonds 8 uur, een populair con cert gegeven door de accordeon-vereeniging „Crescendo", directeur de heer M. P. Ven- tevogel. MIDDELBURG Gemeenteraadsverkiezing. Na gehouden referendum is de candidaat- lijst der Vrjjz. Dem. voor de a.s. raadsver kiezing als volgt vastgesteld 1. Mevrouw R. WeijlSnuijf, aftr. 2. M. H. Boasson, aftr. 3. J. Verhage 4. C. A. Minderhout5. E. J. Pitlo 6. Dr. C. Or- baan7. J. P. Ph. Doorenbos. N.V. Zeeuwsche Hypotheekbank te Middelburg. De vergadering der N.V. Zeeuwsche Hy potheekbank te Middelburg heeft herbe- Filiaal: VLISSIMGEN, Scheldestraat 37 es verder filialen door het gehele land noemd als commissarissen de heeren jhr. mr. dr. W. A. J. Snouck Hurgronje en H. Worst, resp. te Arnhem en te 's-Hertogen- bosch. De Zuivelweek. Er waren gisteren vele belangstellenden opgekomen naar het Schuttershof voor de opening van de demonstratie, die aldaar in verband met de Zeeuwsche Zuivelweek wor den gehouden. De heer C. Zwagerman rijkszuivelconsu- lent voor Zeeland en voorzitter van de propaganda-commissie voor Zeeland voor melk- en zuivelproducten, heette allen be langstellenden welkom en zulks inzonder heid d'è echtgenoote van den eersten burger van Zeeland, mevrouw Quarles van Ufford. Het blijkt wel uit de belangstelling van hoe veel beteekenis goedkoope, gezonde voeding voor ons volk is. Spreker was dankbaar voor de van verschillende zijden geboden hulp. Vooral va.n de vereeniging „Handels belang" en haar voorzitter, den heer Stof- koper, maar ook van de beide melkfabrie ken te Vlissingen en Middelburg en van den melkhandel. Verder de dames van het huis- li oudonderwijs en van vereenigingen op het gebied der huishouding. Vooral is spreker ook den burgemeester dankbaar, dat hjj be reid is de zuivelweek te openen en gaf hij hem daartoe gaarne het woord. De burgemeester, de heer M. Fernhout, zeide gaarne aan het verzoek te voldoen en dat deze zuivelweek beoogt de bevolking van Middelburg en van Walcheren aan te sporen tot meer gebruik van melk, boter en kaas. De heer Zwagerman vond gelegenheid om den burgemeester hartelijk dank te brengen.voor de wijze, waarop hij de ope ning heeft verricht. Spreker wees er op, dat het de bedoeling is dat vrouwen uit alle kringen der samenleving naar de demon straties komen. Hij dankte de oud-leerlin gen der huishoudschool, die bereid waren bij de demonstraties mede te helpen bij het kooken en ronddeelen der gereed te maken gerechten. Mejuffrouw Cuijk, de leidster der demon straties heeft daarop harerzijds een woord van welkom gesproken, waarna een gramo- foonplaat door de flinke versterkingsinrich ting een propaganda voor het gebruik der zuivelproducten liet hooren. Spreekster ging daarna verder met het aantoonen, hoe men zich goed moet voeden, maar hoe dit ook .met weinig geld mogelijk is. Er zyn 6 of 7 Echo op het Hoofdartikel in de Vlissingsche Courantvan 7 Mei. Weg, weg met uitlandsch fabrikaat, Dat Neêrlands naam en welstand schaadt, Als doodelijk werkend sublimaat Waartoe gebruikt een surrogaat, Dat Hollands vljjt met lamheid slaat, En vreemdelingen noodeloos baat Wie eigen kunst en kracht versmaadt, En zich op uitlandsch goed verlaat, Die pleegt moedwillig landverraad, Hoe pronkziek hij ook prijkt en praat, Hoe prat ook op zijn praalgewaad Vreemd-volk-aanbidder! word niet kwaad, En spring van nijd niet uit den naad Doch toon, dat gij uw plicht verstaat Komt! spinnen w'aan Historieas di-aad, Als kerels met een ruggegraat, Als waardig kroost van Jan Cordaat, Dat valsche vriendschap hartelijk haat; Dat trot3 bezwaren, vroeg en laat, Zich niet met schoonen schijn verzaadt, En als Oud-Hollands taaie maat, Aan wal, op 't water steeds paraat, Terdeeg z'n tijd, z'n taak verstaat. Komt eer ons land ten onder gaat, Uw steun verleend met woord en daad Aan }t Nederlandsche Fabrikaat TELESCOOP. stoffen, die wij noodig hebben en deze ko men zelden allen gelijk in een voedingsmid del voor, daarom moet men verschillende spijzen combineeren. Slechts één product is er, dat alle noodige stoffen bevat en dat is melk, daarom is die zoo krachtig. Het bevat de stoffen in licht verteerbaren vorm. Men moet ze echter ge kookt of gepasteuriseerd gebruiken. Een der middelen tot meer melkgebruik is het gereed maken van aardbeien of frambozen in puré-vorm en daar melk opschenken, dit kan ook met fijngemaakte bananen met een klein beetje citroensap er op. Men kan ook zulk een smakelijken drank gereed maken met limonade, met jam, of zelfs gedroogde vruchten. Ook bij het middagmaal kan men met zuivelproducten veel bereiken. Soep van melk is smakelijk, evenals kaas-sauce op groenten, een ommelet met kaas is een smakelijk gerecht en een beschuitje met kaas of een stukje kaas als dessert is smakelijk en gezond. Niet alleen vette, doch

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1