1000 500 300 150 100 25 POKON DINSDAG EERSTE BLAD IVo. 107 73e Jaargang 1935 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE jr., Walstraa! 58-80, Vlissingm. Telef. 10. Postrekening 6628T 7 MEI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke feestdagen Het Nederlandsche fabrikaat in dezen tijd. STADS- EN PROVINCIENIEÜWS BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Onze tijd dreigt een tijd van leuzen te worden, die maar al te vaak slechts ge deeltelijk in daden worden omgezet. Onder de vele leuzen die men tegen woordig hoort weerklinken is ook die van „Koopt Nederlandsch Fabrikaat". Is ook dit niet een leuze die te weinig weerklank vindt en daardoor te weinig practisch resultaat bereikt Wij gelooven van wel. Zonder ons te willen begeven op het gebied van den strijd tusschen vrijhandel en autarkie, lijkt het ons toch wel ge- wenscht, dat nog eens de volle nadruk op de beteekenis van het Nederlandsch fa brikaat wordt gelegd. Wij Nederlanders zijn immers nog maar al te zeer geneigd het buitenlandsche product beter te vin der dan dat van eigen bodem. Waarom eigenlijk Waarom moeten bijv. heerenstoffen en electrische appara ten altijd uit het buitenland komen Zijn wij ons soms niet genoeg bewust van de gelijkwaardigheid en concurrentie- mogelijkheid van onze nationale indus trieën Of zouden bij vele Nederlanders sleur en gemakzucht een groote rol spelen Wij hebben ons er meermalen over verwonderd dat de Nederlandsche fa brikanten niet zelf eens de handen in eenslaan, om door een gezamenlijke ^ctie te trachten de mentaliteit van veie landgenooten, om in deze tijden nog altijd het gelijkwaardige Nederlandsche product voorbij te gaan voor het buiten landsche, te veranderen. Ten eerste moeten wij daarom ook toejuichen, dat eenige fabrikanten zich thans tot een propaganda-commissie vereenigd hebben, die beoogt de gelden bijeen te brengen voor een grootsch op gezette moderne propaganda-actie. Deze fabrikanten, die van de mogelijkheden der Nederlandsche industrie overtuigd zijn en niet streven naar abnormale be schermingsmaatregelen, zullen bij het slagen van hun actie op hun wijze er toe meewerken, de werkgelegenheid in Ne derland, direct, zoowel ais indirect, te verruimen. Hun streven verdient dan ook zeer zeker in breede kringen belangstelling. Nutsspaarbank. Ia de Nutsspaarbank aan de Coosje Buskenstraat alhier werden in de maand April 814 inlagen gedaan tot een bedrag van 89.670.87 en 604 terugbetalingen tot een bedrag van 121.832.13. Er werden in die maand 39 nieuwe boekjes uitgegeven, waardoor het aantal spaarders steeg tot 7320. Hun tegoed werd gebracht op 2.411.270.47. Ter lediging werden 58 spaarbusjes aan geboden, inhoudende 735.09 en met 2605 spaarzegels werd bespaard 130.25, welke bedragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Prinses Juliana wooni met haar nichtje, prinses Von Erfbach, de opvoering bij van „Electra" in den Stadsschouwburg te Am sterdam H.K.H. in gesprek met jhr. Roëll en de koninklijke gasten in. hare loge. Dr. Peter van Anrooy neen-1 afscheid als dirigent van het Residentie-orkest. Een wandelparade op de Apollolaan te Am sterdamde wandelaars zien er „buiten rtndsch" uit, ook auto's en paarden waren vertegenwoordigd, zelfs een film-operateur verschijnt voor deze „society-aangelegen- heid" in jacquet, hooge hoed en wandel stok, De gekende jaarbpsche Vondel park-estafette in Amsterdam. Oliebollen dag in Laren. De bekende tooneelspeler Albert Basserman in zijn hotel te Amster dam. MIDDELBURG Zeeuwsche Hypotheekbank. In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. Zeeuwsche Hypo theekbank zijn het verslag en de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend over het afgeloopen boek jaar bepaald op 9 pCt. Huldiging dr. A. H. Martens. Het vorig jaar heeft dr. A. H. Martens, de bekende geneesheer te Middelburg, die gemeente verlaten en is toen naar zijn va derland teruggekeerd en heeft zijn praktijk hervat in een gemeente bij Gent. Zaterdag is dr. Martens te Middelburg namens tal van vrienden en dankbare pa- tienten gehuldigd in de sociëteit „St, Joris". Hierbij werd het woord gevoerd door den heer C. D. A. Zimmermann, oud-directeur der R.H.B.S. en den heer Martens aange boden een Ediphon (dicteermachine). De namen der schenkers zijn in een album er bij gevoegd. Dr. Martens dankte, mede namens zijn echtgenoote, voor de aanbieding van dit huldeblijk dat hij op hoogen prijs stelde. Hij sprak zijn groote dankbaarheid uit aan hen die hem in het eerste jaar van zijn verblijf te Middelburg zoo krachtig hebben gesteund en zal met groot genoegen terug denken aan de liefde en vriendschap die hij in Nederland heeft mogen ondervinden. De Zuivelweek. De gemeente Middelburg, en daarmede geheel Walcheren, staat deze week in het teeken van het gébruik van Zuivel. Het is te begrijpen, dat ieder, die belang heeft bij een flinken afzet van melk, boter en verdere zuivelproducten, juist in dezen tijd er alles op zet om propaganda te ma ken voor toenemend verbruik van dit arti kelen. De kern van de alhier deze week ge voerde actie is de tentoonstelling met de monstratie in het Schuttershof, die heden middag door den burgemeester, den heer M. Fernhout, geopend is, op welke opening wij morgen terugkomen. Thans kan reeds wor den gemeld, dat na de opening met de eer ste demonstratie werd aangevangen om aan te toonen hoe men de zuivelproducten van eigen bodem kan gebruiken voor het berei den van niet dure, maar smakelijke gerech ten, die ook vallen binnen het bereik van arbeiders- en middenstandsgezinnen. Daar om hoopt men. op de demonstraties, heden en morgen, des middags en des avonds en Donderdag des morgens, des middags en des avonds vrouwen uit alle kringen te zien. Van de bereide spijzen zal kunnen worden geproefd. Zooals reeds gemeld, krijgen alle bezoeksters een kookboekje, waarin zich 'n bon bevindt voor gratis verkrijgen van een boek met 100 recepten. Een wedstrijd met vele prijzen ontbreekt ook niet. In het Schuttershof is verder een propa- gandatentoonstelling ingericht. Maar ook uiten het Schuttershof wordt de aandacht gevestigd op de voedings waarde van onze zuivelproducten. Daarvoor verleende o.a. de Vereeniging „Handelsbelang" haar medewerking en stond de voorzitter dier vereeniging zijn étalage-ruimte naast het Grand Hotel in de Lange Delft af, waar duidelijk wordt gede monstreerd wel' e groote waarde de zuivel producten vertegenwoordigen al zou men hij den eersten oogopslag denken aan deva luatie van onzen nog gaven gulden. De kruideniers en andere firma's, die zuivelproducten verkoopen, brachten veelal hun étalages daarmede in overeenstemming, de bakkers brengen speciaal het melkbrood onder de aandacht en hoopt men bij veel gebruik den prijs daarvan iets te kunnen verlagen. Ten slotte komen ook de melk- slijters naar voren en 12 van hen, die over étalages beschikken, hebben een étalage- wedstrijd met een letterraadsel uitgeschre ven. Men ziet, het is deze week „zuivel" wat de klok slaat, Be „Z.E.T.O." Voor de van 21 tot 31 Augustus in St. Joris te houden Zeeuwsche tentoonstelling voor handel, nijverheid en industrie, bestaat het comité thans uit de heeren Chr. J. Ma- zure, Focus, fabriek van veiligheidsartike- <en voor de industrie, voorzitterJ. A. van Oixhoom, hotelbedrijf, secretaris W. L. M. P. Thieme, firma Schulte Thieme, pen ningmeester F. B. den Boer, firma G. W. den Boere drukkers-uitgevers K. Meertens Jr., lid der firma Meertens, kruidenierswa ren enz.E. Kruijder, D. de Jager Jr.'s, ijzerhandel en L. J. van 't Westende, elec- tro-technisch bureau. Het comité mag zich voor zijn tentoon stelling nu reeds in een groote belangstel ling verheugen. In de benedenzalen zijn reeds verschillende stands aan vooraan staande Nederlandsche fabrikanten ver huurd en gezien den tjjd, die nog scheidt van de tentoonstellingsdager!, is dit voor het comité een verblijdend teeken. Ook zijn er fabrieken, die groote aantal len van de door het comité uitgegeven prospectussen hebben aangevraagd voor ré clame-doeleinden en ze naar hun afnemers verzenden. Het cliché voor dit prospectus is dam ook bijzonder mooi. Het vertoont op het roode fond van mooie kleur, de St. Joris met Z.E. T.O. en dit doet het uitstekend. De duide lijke uiteenzetting tegen welke voorwaarde aan deze tentoonstelling kan worden deel genomen met bijgevoégden plattegrond van gebouwen en tuin, moet wel tot deelname opwekken. Nationale tweedaagsche afstands- marschen. Ten tweede male heeft de Zeeuwsche Wandelsportvereeniging te Middelburg voor de beide Pinksterdagen Nationale Twee daagsche afstandsmarchen uitgeschreven. Het programma bevat een opwekking van den heer J. N. Breunesse, secretaris van de Internationale vierdaagsche, van den heer mr. J. Moolenburgh, voorzitter van V.V.V. en van het bestuur der Z.W.V. Volgens 't programma leggen de jongens en meisjes tusschen 14 en 16 jaar 30 K.M. per dag af. Dames van 16 jaar en ouder en jongelui van 16 tot 19 jaar, benevens heeren boven 55 jaar 40 K.M. per dag, hee ren van 19 tot 50 jaar 50 K.M. en heeren tusschen 50 en 55 jaar 40 of 50 K.M. naar keuze. Het programma bevat verschillende bij zonderheden en tusschen de ,kst zijn ver schillende foto's van Walcheren aange bracht, die V.V.V. beschikbaar stelde en die zeker tot deelname zullen helpen opwek ken. Het ligt in de bedoeling der Z.W.V. om met deze marschen een zoo getrouw mogelijk beeld te geven van de bekende, niet te evenaren Internationale Vierdaag sche Afstandsmarchen en tevens als voor training voor dat sportevenement. Maar daarnaast is het voor Middelburg en voor Walcheren ook zeker weer een goed middel om de bekendheid uit te breiden. OOST- EN WEST-SOUBURG Sportavond C.K.W.O. Blijkens achterstaande advertentie is de uitvoering der sportafdeeling der C.K.W.O. uitgesteld tot Donderdag 16 Mei. GOES Vereeniging tot uitbreiding van het Evangelie in Egypte. Gisteren werd te Goes de jaarvergadering gehouden van bovengenoemde vereeniging onder voorzitterschap van ds. W. van Lim- burgh uit Amsterdam. In zijn openingswoord zei de voorzitter dat de vereeniging over het zendingswerk in Egypte niet ontevreden mag zijn, al zag ze graag dat er wat meer kon gebeuren. Overal op de zendingsterreinen springen de deuren open, maar de financieele moeilijk heden zijn groot. Naar aanleiding van Openbaringen 1 1014 sprak de voorzit ter echter enkele bemoedigende woorden. V/ij weten dat Christus de Alpha en de Omega is. Hij zal overwinnen. Hoewel God ons niet noodig heeft, mogen we toch mede- arbeiden. Staande hoorde de vergadering daarna aan de woorden van herdenking van den voorzitter in verband met het overlijden van zendeling Spillenaar, de man die in Egypte zoo ijverig heeft gearbeid. Ook verloor de vereeniging haar eerelid ds. A. J. A. Vermeer, die vele jaren be stuurslid is geweest, terwijl ds. C. R. van Lelyveld voor het eerst na 20 jaar niet meer fungeerde als secretaris. Thans werd deze functie waargenomen door ds. P. de Haan te Antwerpen. Deze wees in zijn jaarverslag op het ver blijdende feit dat de tegenstand tegen het zendingswerk in Egypte is geluwd. Zende ling Bijl arbeidt met toewijding. Doordat het gouvernement een gratis kliniek open stelde had de arbeid in de zendingskliniek met zooveel te beteekenen als vorige jaren Na het vertrek van de gouvernementskliniek in Maart jl. wordt de zendingskliniek weer aoor ongeveer 200 personen per week be zocht. Zendeling Bijl verkondigt er dage lijks het Evangelie, De onderhandelingen met een Araeri- kaanscne zendingscorporatie over overname van hst weeshuis zijn afgesprongen, de oplosbare r65ll2 °/0 voedsel voor 40 cent, me kunstmest voor J gratis verzorgingsaanwijzingen. Ver kamerplanten krijgbaar bij de Bloem- en Zaadwinkels Uit de rekening van den penningmeester, den heer H. J. de Jong Schouwenburg bleek dat er een tekort was van 49.75 (vorig jaar een batig saldo van 132.19). Het resultaat van de actie om het aantal leden en begunstigers op te voeren was te leurstellend. Grooten dank is de vereeni ging verschuldigd aan de kinderzendings- vereeniging voor haar grooten steun. De aftredende bestuursleden mej. Van Hoogstraten en ds. P. de Haan worden her kozen. Namens de kinderzendingsvereeniging biedt de heer Van Noort, secretaris dier vereeniging wederom een gift aan van 2100, waarvoor de voorzitter zeer harte lijk dank brengt. De zes samenwerkende zendingscorpora ties waren vertegenwoordigd door dr. J. D. Schmidt te Kapelle, die een bemoedigend woord sprak. De voorzitter sprak weder- keerig de hoop uit dat de moeilijkheden voor de zendingscorporaties zouden ver dwijnen. Deze moeilijkheden hebben althans dit voordeel gebracht, dat de gemeente nu beter dan vroeger begrijpt dat de zending héar taak en ha&r werk is. In zijn slotwoord dankte de voorzitter voor de hartelijke ontvangst in Zeeland, dat vooral in dezen bloeitijd een sprookjes land is. HONTENISSE Goed afgeloopen. Toen dr. H. met zijn auto van de boot te Walsoorden kwam gereden, kwam hij met een snelheid van 70 K.M. op den pro vincialen weg buiten de kom tusschen de tramrails terecht, met het gevolg dat het achterwiel van zijn wagen er af vloog en geheel gebroken terecht kwam in de sloot aan de linkerzijde van den weg. Daar hij de tegenwoordigheid van geest had den motor af te zetten in plaats van de remmen, werd erger voorkomen. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter ce Middelburg werden heden de navolgende zaken behan deld: A. R., 62 jaar, te Bruinisse, verdacht van vernieling van een ruit in een woning te Bruinisse op 18 Maart jl. ten nadeele van R. de Waal. 15 b. s. 10 d. h. W. G. R., 37 jaar, hvr. A. d. H. te Mid delburg, verdacht van mishandeling van A. Schonis te Middelburg op 18 Maart jl. 10 b. s. 5 d. h. P. R., 39 jaar, koopman te Hansweert, verdacht van mishandeling van A. Kuzee te Hansweert op 22 Maart jl. 20 b. s. 10 d. h. J. F., 38 jaar, landbouwer te Oostkapelle, verdacht van beleediging van P. Kooman te Oostkapelle op 26 Maart jl. 10 b. s. 5 d. h. H. G. v. H., 20 jaar, loopknecht te Goes, verdacht van mishandeling van P. Bleien- berg te Goes op 27 Maart jl. 15 b. s. 10 d. h. J. C. M., 55 jaar, werkman te Vlissingen, verdacht van verduistering van een luid spreker te Vlissingen op 27 Maart jl. ten nadeele van een radiodistributiemaatschap pij en vloerzeil en gangloopers ten nadeele van J. van de Ketterjj. Een rnaand gevan genisstraf voorwaardelijk. P. A. B., 47 jaar, landbouwer te 's Heer- Arendskerke, verdacht van diefstal van een hek te 's Heer-Arendskerke in Maart jl. ten nadeele van J. Harthoorn. Vrijgespro ken. J. N., 26 jaar, werkman te Goes, verdacht van diefstal van een rijwielbelastingplaatje te Arnemuiden op 30 Maart jl. ten nadeele van J. Polderdijk. Een maand gevangenis straf voorwaardeiqk en 20 b. s. 10 d. h. P. J. B., 45 jaar, arbeider te Zierikzee, verdacht van beleediging van een contro leur der werkverschaffing te Zierikzee op 28 Maart jl. 10 b. s. 5 d. h, S. de P., 26 jaar, echtg. P. J. y. O., te Vlissingen, verdacht van diefstal van gel den ten nadeele van verschillende personen te Vlissingen in 1935. 14 dagen gev.straf. C. M. O., 35 jaar, wonende te Baarland, verdacht van mishandeling va.n W. de Bart te Baarland op 4 April jl. 10 b. s. 5 d. h. Ten onrechte opgesloten. De rechtbank te Arnhem heeft bij ver vroeging uitspraak gedaan in de zaak van een gepensionneerd r neraal-majoor tegen den medischen adviseur van de rechtbank te Zutphen, inzake de opsluiting van den gene raal in een krankzinnigengesticht. De recht bank heeft den eisch van den generaal tot betaling van schadevergoeding ontvankelijk verklaard, de verdedigingen van den advi seur verworpen en hen aansprakelijk ge acht voor de schade door den generaal ge leden indien de ad^'seur op onverantwoor delijke wijze zijn medische verklaring zou hebben afgegeven. De rechtbank heeft drie deskundigen be noemd om tot voorlichting te dienen over de vraag of de wijze van het onderzoek door den adviseur ingesteld onverantwoordelijk was, of dat het onverantwoordelijk moest worden geacht de bewuste verklaring af te geven en den generaal te laten insluiten in een krankzinnigengesticht. De door de rechtbank benoemde deskundigen zijn prof. dr. L. Boumann te Utrecht, prof. dr. H. C. Rümke te Utrecht en dr. H. van der Hoe ven, eveneens te Utrecht. De smokkelarij van alcohol met de „Zeemeeuw." Het hof van appél te Gent heeft vonnis gewezen in de zaak van den alcoholsmok kel, gepleegd met het schip de „Zeemeeuw" uit Schiedam, waarbij 14 personen betrok ken waren. Dezen, onder wie de Nederlan ders P. E., F. B. en J. M. uit Breskens, A. van M. uit Schiedam en M, E. uit Oostende, zijn eenigen tijd geleden door de rechtbank te Brugge veroordeeld tot straffen, gaande van 6 maanden tot 2% jaar gevangenis straf, terwijl de reederij te Schiedam bur gerlijk verantwoordelijk werd gesteld voor het betalen van een fiscale geldboete van 4.666.662 francs. Het hof van appèl bekrachtigde de straf fen, uitgesproken ten laste van de Neder landers, alsmede de fiscale geldboete, toon de. zich bereid tot lichte strafvermindering voor de anderen. DE KRONINGSFEESTEN IN ENGELAND. Gisteravond richtte de koning voor de radio een boodschap tot zijn onderdanen in bet geheele Britsche wereldrijk. Voor een gouden microfoon gezeten in de regentenzaal van het Buckingham-paleis, zeide de koning met diep bewogen stem V/oorden kunnen mijn gedachten en ge voelens niet vertolken. Ik kan u, mijn ge liefd volk, slechts zeggen, dat de koningin en ik uit het diepst van onze harten dan ken voor alle toegenegenheid en liefde, waarmoe gij ons op den dag van heden en steeds hebt omgeven. Ik wijd mij opnieuw aan u toe voor de jaren die mij nog zullen gegeven zijn. Ik blik met dankbaarheid tot God terug op het verleden. Mijn volk en ik hebben tezamen groote beproevingen en moeilijkheden doorge maakt. Zij zijn nog niet voorbij. Met droef heid denk ik aan het getal dergenen, die nog immer werkloos zijn. Ik hoop, dat al len, die daartoe in staat zijn, gedurende dit jubileumsjaar hun uiterste best zullen doen om hun arbeid te verschaffen. Wellicht staan nog andere moeilijkheden ons te wachten. Maar ik ben er van over tuigd, dat met Gods hulp alles zal worden overwonnen, als wij met vertrouwen de moeilijkheden onder het oog zien. Zoo zie ik de toekomst met hoop tege moet. Den jongen menschen behoort de toe komst. Ik vertrouw, dat, dank zij het door mijn zoon, den prins van Wales, ingewijde jubileumfonds, velen hunner, zoowel naar lichaam, ziel, als karakter geholpen mogen worden, zoodat zij tot nuttige staatsbur gers mogen opgroeien. Een bijzondere boodschap zou ik nog tot de kinderen willén richten. Ik vraag u, er aan te denken, dat gij in de komende jaren burgers van een groot wereldrijk zult zijn. Houdt deze gedachte steeds levendig, ter- wijl gij opgroeit. En als de tijd komt, weest bereid en betaalt aan uw vaderland den dienst van uw arbeid, uw geest en uw hart. De koning bracht daarna den koloniën en den Dominions en den meelevenden uit Indië en uit het vaderland dank voor de gelukwenschen die hem waren toegezonden. Ik dank u, mijn geliefd volk, van harte. God moge u zegenen. In bijna aVe straten van Londen waren gisteren luidsprekers opgesteld, welke de plechtige godsdienstoefening in St. Paul's kathedraal uitzonden en het was zeer in drukwekkend te zien, hoe de ontelbare me nigte spontaan het stilzwijgen bewaarde tij dens de toespraak van den aartbisschop van Canterbury,

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1