500 300 25 EERSTE BLAD lïADS- en provlnciênieuwïT N0.105 73e Jaargang 1Q3S Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir, Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10 Postrekening 66287 4 MEI Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ABONNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren eri waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere régel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor.: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij. verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Verkiezing gemeenteraad. In een zeer druk bezochte ledenvergade ring van de afdeeling S.D.A.P. vond de de finitieve vaststelling van de candidatenlijst voor de a.s.- raadsverkiezingen plaats. Van bestuurszijde werd geadviseerd de reeds vastgesteld groslijst eenigermate te wijzigen in verband met veranderde omstandigheden. Van den heer L. P. van Oorschot is nl. ver nomen, dat hg zich niet langer wenscht te candideeren door een groep kiezers en het voornemen heeft mettertijd lid van de S.D. A.P. te worden. Met ingang van de nieuwe zittingsperiode zou hij derhalve geen deel meer uitmaken van den raad, waarvan hij reeds 16 jaar lid is. Waar de heer Van Oor schot gedurende dien tijd heeft bewezen een raadslid te zijn, die de belangen van de ge meente weet te behartigen, zooals die in groote lijnen ook door de S.D.A.P.-fractie wordt nagestreefd, vonden vele leden het niet gewenscht, dat de heer Van Oorschot vooralsnog geen deel meer zou uitmaken van den Vlissingschen raad. In een gecombineerde vergadering van afdeelingsbestuur en raadsfractie werd be sloten den heer Van Oorschot te verzoeken lid van de S.D.A.P. te worden en de alge- meene vergadering te adviseeren den heer Van Oorschot alsnog een plaats op de gros lijst te geven. Nadat hierover overeenstem ming was gevonden werd bij acclamatie de Igst als volgt samengesteld 1. J. de Meg, 2. A. C. van Hal, 3. A. Ho- rjje, 4- F. J. G. van Spanning, 5. A. R. Kö- Eig, 6. L. P. van Oorschot, 7. J. Post, 8. W. Castel, 9. A. de Bart, 10. mevr. Van der Vlist—van de Broeke, 11. H. Kokelaar. Aangifte leerlingen voor de openbare scholen. Wij vestigen op verzoek de aandacht op de bekendmaking van Burg. en Weth. be treffende de aangifte van leerlingen voor de openbare scholen in deze gemeente. „Het Vlissings Comité" voor de openbare school maakt in een advertentie bokend dat aangifte van leerlingen voor de openbare school kan geschieden van Maandag a.s. af. Tentoonstelling teekeningen Ny verheidsavondschool. Evenals vorige jaren hebben wij ook dit maal de tentoonstelling van teekeningen be zocht, welke het slot vormt van den winter- cursus onzer vroegere burgeravondschool en als steedskwamen wg onder de bekoring van de netheid en over het algemeen cor rectheid van afwerking dezer teekeningen, vaak onder moeizamen arbeid vervaardigd. Waar onder alle teekeningen de naam van den vervaardiger en zgn klasse staat, waar vaak aanteekeningen bij de teekeningen of bijzonderheden vermeld staan, heeft het ons getroffen, dat al deze bijvoegsels in dezelfde letter stonden en dat niet geschreven, maar geteekend. Hierdoor is de regelmaat en de uniformiteit op de tentoonstelling sterk be vorderd. De oplossing van dit probleem vonden we in de eerste klasse terug, waar naast het lrjnteekenen ook het teekenen van letters in het zgn. Redis-schrift met een Redis-pen wordt beoefend. Deze klasse, die haar leerlingen vrijwel ongeoefend krijgt, beoefent in de eerste helft van den cursus het ornamentale werk en meetkundige con structies (veelhoeken), waarvan de moei lijkste, de ellips, het einde vormt. Dat het onderwijs aan de school practisch wordt gegeven, is ons weer eens gebleken hij de beschouwing van het werk der hoo- gere klassen, waar het vakwerk meer op den voorgrond tre^t en waar de reclame voorbeelden door hun kleurige afwerking »,la note gaie" in een der afdeelingen vor men. Speciaal willen we nog even wgzen op de 2aal, waar het hand- en vakteekenwerk opgehangen is en waar de, men zou kunnen zeggen, oude en nieuwe richting vertegen woordigd zijn. Daar zijn alle teekeningen onder een hoek van ?n gr. bewerkt, waar door het tijd- en plaatsroovende van het perspectivisch opzetten vermeden wordt, wat besparing van tijd bij het opzetten ten gevolge heeft. De vorm wordt met een Re des-pen omgetr kken en in twee kleurtjes vroeger geschiedde de arceering met pot lood wordt opgewerkt (de doorsnede ge woonlijk met rood). Het geheel spreekt daardoor meer tot het oog, wat gemak op levert bij het uitvoeren naar zoo'n teeke- ning. We kunnen dit verslag dan ook gevoeg lijk besluiten met een opwekking tot druk bezoek aan de tentoonstelling, die zoowel leeraren als leerlingen der inrichting eer aandoet. Zeebad Vlissingen. Op de tentoonstelling „Mooi Nederland" te Amsterdam zal Zeeland ook uitkomen en aansporen het binnenland dezen zomer niet te vergeten. De V.V.V. te Vlissingen droeg mede bij in de algemeene kosten, terwijl zij nog bijzonder gelukkig geslaagd is in een foto-stand, die ook permanent elders'gebracht zal kunnen worden. Van het internationale middelpunt, dat dezen zomer de Brusselsche wereldtentoon stelling zal worden, wordt gebruik ge maakt om eveneens, weer in gezamenlijken arbeid, Vlissingen vcfor zich te doen ge tuigen. Natuurlijk vergt dit, behalve werk, ook finantieele offers. Dat is ook het geval met den herdruk van de bekende, overal ge waardeerde, artistieke folder, met het drukken waarvan de Fa. Van de Velde zoo veel eer inlegde. Enkele foto's zijn door nog meer sprekende vervangen. De kleur is dit maal zeer geslaagd. Voldaan is aan de drin gende behoefte van een duidelijk platte grond je en een aanwijzing van te maken tochtjes. Vele advertenties van bij het toe risme betrokkenen maakten dezen herdruk mogelijk en bovendien weer meer geschikt voor het informatorisch gebruik. Ruim 10.000 exc. zullen „Zeebad-Vlissingen" met eere verder beleend maken. Zoo men ziet, is het met de propaganda weer wel in orde. Kon men laatst niet met volle appreciatie lezen, datook de boule vardverbetering in étappes zal voorwaarts schrijden, dan komt er eindelijk schot in en rust deze propaganda op logische, gezonde basis. Immers voor de badplaats is brood- noodig vereeniging en vooral vernetting onzer Boulevards over de grootst moge lijke lengte r— van de Haven tot de Dui nen 1 uitbanning van nog vele, te slor dige plekken en eindelijk ook eens het zoo rommelige prikkeldraad, en de zoo ontsie rende bovengrondsche leidingen voorgoed te doen verdwijnen. De woorden publiekelijk over de Boule vard-verbetering in de raadszitting jl. ge sproken bevestigen, dat dit groote bad- plaatsbelang thans algemeen wordt inge zien en dat wij, noodzakelijk en gelukkig, wel op den goeden weg zijn. Alhambra-Th eater. Conrad Veith als „De Wandelende Jood". Gevaarlijke klippen. Een Engelsche filmonderneming. Een Engelsche filmonderneming heeft het machtige treurspel van E. Temple Thurston „The Wandering Jew", een Chris tus-legende geheeten, op het celluloid vast gelegd. Voor de rol van de Ahasverusfi- guur engageerde zrj den Duitschen acteur Conrad Veidt. De film bestaat uit vier phasen. De eerste in Jeruzalem ten tijde van Christus' kruisiging, de tweede in 1150 tijdens den eersten kruistocht te Tarente, de derde in 1290 in Palermo, de vierde in 1560 te Sevilla. De Jood, die overal rust en vrede zoekt, moet telkens opnieuw ont dekken, dat hij opgejaagd wordt. Vooral in de vierde phase zijn de ondervraging door de inquisitie en de terechtstelling buiten gewoon aangrijpend, zuiver en hoogstaand spel geworden. Deze film houdt de aandacht vast, nog lang na.de vertooning. Een feit is, dat dit werk een breed, episch karakter heeft, waarin het voortdurend merkbare streven naar styleering lenig gehouden is door een vooral niet overdadige toepassing van het naturalistisch detail. Stijl kan men aan den bouw van het scenario zeer zeker niet ont zeggen. Die stijl komt ook tot uiting in den dialoog, welke zeer sober is. Het tempo, in den beginne wat traag, weet de overwin ning te behalen. Dat men de figuur van Christus in het geheel niet ziet, en zgn woorden niet hoort, maar te lezen krijgt, is een blijk, dat de regisseur zgn kunnen ook hier niet heeft overschat. Ook dit past in den strengen stijl, waarbinnen iedere episode met enkele versregel^ begint en in de volgende over gaat in een symbolische voorstelling van water en zand. Het hoeft dus nauwelgks gezegd, dat ook van den Wandelenden Jood •geen oppervlakkige gelijkenis genomen ls. In alle vier de episodes is een karakter uit gebouwd, dat in zijn doen geenszins zonder adel is. En Conradt Veidt bleek de inner- Igke kracht te hebben, om zijn uitbeelding op deze tegenpool te kunnen steunen. Hij geeft inderdaad den man, die uit rigen kracht tegen 't lot in opstand komt en ten slotte in eigen kracht over het lot zege viert, nadatj^gjgenwillige gretigheid in tougewijdheid aan anderer lot is opge gaan. De scène van het doodsbed van Ju dith, in de eerste episode, is een zuiver voorbeeld van de zelfbeheersching, waarin hij deze heel rol vertolkt heeft. Als hij ten slotte voor zijn rechters staat, is zijn grootheid niet geringer. Daartegenover is in Jood en Christen een voorstelling van velerlei ondeugd, waarin de Wandelende Jood de eeuwige rechtvaar diging vindt van zijn opstand en omme gang tot aan de uiteindelijke erkenning van het inzichtalle menschen zijn Chris tenen, alle menschen zijn Joden. Ten on rechte zou men deze film, afgaande op deze tegenstellingen,op sommige oogenblikken anti-Joodsch of anti-Katholiek kunnen noemen. Want in den Wandelenden Jood wil zij juist de innerlijke waarheid over vooze vormen laten zegevieren. Redenen, waarom stammen, die teruggevallen zijn tot menschenroof en een middeleeuwsch, donker anti-semitisme deze grandioze film, waarin eentragische, legendarische figuur herschapen wordt, vérboden hebben. „Gevaarlijke klippen" is een spannende film, vaak schitterend geënsceneerd. De scène van het schip bijv. in een geweldigen storm is uiterst suggestief. Douglas Fair banks Jr. speelt den Australischen jonge ling; die een appeltje met de justitie heeft te schillen en daarom door zijn vader op een schip wordt gebracht, dat zal kruisen in de Maleische wateren. De wijsgeerig.e dr. Saundërs, een avonturier, verzeilt ook op het schip. Dan komen de gevaarlijke klip pen, letterlijk en figuurlijk in de gestalte van de schoone Douise. Het noodlot achter volgt hén, zoodat beiden het tropische eiland met de gevarieerde bewoners ont vluchten na hachelijke momenten tusschen de riffem Fairbanks Jr. weet de gevaren te omzei len en tot een gelukkig einde na veel bewo genheden te komen. W;j behoeven Patricia Ellis als Louise maar even te zien, om te begrijpen, dat het niet anders kan, dan dat het lot zijn loop neemt. Rijkstelefoonnet. Locale gids, uitgaaf 1934. Bijschrijven Nr. 180 Corner House, lunchroom, expl. C. F. Dekker, Zeilmarkt 1. No. 377 Haven van Vlissingen, N.V., werkplaats, Binnenhaven, woonnuis W. C. Meijboom. Nr. 540 Kapsalon, Maison Claire de Ja gerMüller, Spuistraat 20. Nr. 539 Krul, W. H. H., arts, Singel- weg 66. Nr. 537 Lindenbergh, E. G., Aannemer, Bakkersdorplaan 5. Nr. 538 „Oude Vriendschap", Expl. H. J. Hoogardie, Breestraat 6. Doorhalen: Nr. 377 Accumulator Fabriksaktiebsla- get Tudor Stockholm, werkpl. 2e Binnenha ven, Oostzijde. Luxor-theater. De sprong in den afgrond. Houd volcowboy Het raadsel van den Indischen Express, Liefhebbers van avontuur, spanning en sensatie kunnen deze week hun hart in Luxor ophalen. Daar is dan eerst een bij zonder spannende film, welke zich afspeelt in een romantisch Tyroolsch berglandschap, geregisseerd door Harry Piel, die tevens de hoofdrol vervult. Harry is de detective van een levensverzekering-maatschappij,, waar bij een zekere Volkman, die in een ravijn gevallen is, zeer hoog verzekerd was.. De verdachte omstandigheden, waaronder zulks gebeurde, doet de maatschappij aan de echt heid van het ongeluk twijfelen enHarry krijgt de opdracht dit geval te onderzoekern Het wordt hem echter niet gemakkelijk ge maakt om de zaak tot klaarheid te brengen. Zijn geraffineerde tegenstanders stellen al les in het werk om hem uit den weg te rui men, doch onze Harry is onversaagd, staat voor niets en smaakt eindelijk,, na tal van avonturen temidden van een gierenden storm in vrijwel ontoegankelijke besneeuw de bergpartijen, het genoegen de schurken te ontmaskeren. De geschiedenis zou van zelf onvolledig zijn, indien het vrouwelijk element, dat voor een belooning en een hap py-end zorg draagt, ontbrak. De sensatio- neele tafereelen worden afgewisseld door folkloristische, waarbij typische dans en muziek der bergbewoners hoogtij vieren. Een mooi filmwerk, waarin Harry Piel, die van zijn rol een soms adembeklemmende creatie maakt, triomfen viert. Van het onherbergzame sneeuwland wor den we verplaatst naar de brandende zand woestijn, waar de Havik, de hoofdman van een bandietenbende, welke een geheele streek onveilig maakt, zijn tegenstander, den zwervenden cowboy John Drury (John Wayne) een ontijdigen, verschrikkelijken dood bereidt, waaraan deze echter op het nippertje ontsnapt, dank zij zijn intelligent paard Duke. Dan bindt John den strijd te gen den huichelaar opnieuw aan en thans gelukt het hem, na tal van sensationeele wederwaardigheden, hevige gevechten en een spannende achtervolging den Havik voor goed onschadelijk te maken, waardoor hg natuurlijk tevens een lief meisje (Ruth Hall) for ever tot de zijne maakt. Interessant nieuws uit binnen- en buiten land completeert dit geslaagde program ma, dat voor de bezoekers van de eerste helft der speelweek in de nog restende da gen recht geeft op een gratis voorstelling o.a. met de spannende film „Het raadsel van den Indischen Express", waarin Ralph Forbes en Shirley Grey de hoofdrollen ver tolken. Het Nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het transport van een gedeelte voor de tweede IJselspoorbrug te Zwolle van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vlis singen.'De proefvaart van het m.s. „Ro- tula", gebouwd voor de Koninklijke Shell- groep. De bekende echoput te Apeldoorn, die voor het publiek sinds 1 Mei gesloten is. Onthulling gedenksteen Kinsbergen- herdenking 17351935 te Apeldoorn. Installatie mr. M. M. Kwint tot burgemees ter van Velsen. In den Vondelparkvijver te Amsterdam is een fontein geplaatst, die met haar 20 M. hooge verlichte straal des avonds de omgeving in een sprookjesachti ge sfeer hult. De dijkafschuiving bij Waddinxveen, MIDDELBURG Verplaatsing by inspectie P.T.T. Verplaatst met ingang van 1 Juni a.s. de adjunct-referendaris der posterijen, telegra fie en telefonie C. E. Rappard van het tele: foonkantoor te Amsterdam naar het in spectiebureel te Middelburg. Koninklijke zangyereeniging „Tot Oefening en Uitspanning". Bovengenoemde zangvereeniging zal Donderdag 9 Mei, onder leiding van den heer Joh. H. Caro, in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg, des avonds 8 uur, een uitvoering geven. De generale repet:tie op Woensdag 8 Mei, des avonds 8 uur, is voor het publiek toegankelijk. Voor het programma verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. „Voedt U goed Kookdemonstraties. Evenals Gouda, Den Haag, Utrecht en Maastricht zal ook Middelburg zijn z.g. zuiveldagen krijgen. Naar wij vernemen zullen op resp. Dins dag 7 Mei, Woensdag 8 Mei, Donderdag 9 Mei en Vrijdag 10 Mei in „Schuttershof" door de Nederlandsche Zuivelbereiding kookdemonstraties worden gehouden. De demonstraties in „Schuttershof" zul len officieel worden geopend door den heer M. Fernhout, burgemeester van Middelburg, des namiddags om 2 uur. Deze kookdemonstraties, welke onder lei ding staan van een ervaren huishoudkundi ge, zullen de huisvrouw laten zien, op welke wijze in deze tijden met de zuive'producten van eigen bodem smakelijke maaitijden zrjn te bereiden. Men zal dit alles niet alleen kunnen zien, maar ook kunnen proeven. De demonstraties vinden plaats in een aantrekkelijk aangekleede zaal, waar be kwame handen degelijke en toch speciale gerechten bereiden. In deze zaal wordt ook op andere wijze de aandacht gevestigd op onze nationale zuivelproducten. De bezoekers zullen gratis een recepten boekje ontvangen en kunnen voorts deelne men aan een prijsvraag, waarbij in totaal duizend gulden aan geldprijzen voor de bes te oplossingen worden uitgeloofd. Gezien de enorme bgval, welke deze de monstraties elders mochten oogsten en me de gezien het voor de huisvrouwen zoo be langrijke doel, mag verwacht worden, dat zeer velen de demonstratie, welke voor een ieder toegankelijk zgn, zullen bijwonen. Aquariumfilm. Voor de Aquarium- en Terrariumvereeni- ging „De Walchersche Natuurvrienden" wordt Donderdag 9 Mei, des avonds 8 uur, in de City-Bioscoop te Middelburg een le zing met filmvertooning gehouden over „Eieren en broedverzorging bij visschen". Tevens zal vertoond worden een film met wereldberoemdheid van 350 aquariums. Voor natuurliefhebbers een genotvolle en leerzame avond. OOST- EN WEST-SOUBURG Een dankbetuiging van Prinses Juliana. H.K.H. Prinses Juliana werd telegrafisch namens de vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" geluk gewenscht met Haar verjaardag. Reeds Donderdag ontving dé heer Abeleven Sr., voorzitter der vereeni ging, namens de Prinses een dankbetuiging* Opening Winkelweek. Gisteravond had de opening plaats van de alhier te houden winkelweek. De heer Deurwaarder, voorzitter van „Nemidso", deelde mede dat tot zijn spijt de heer jhr. Van Doorn, eere-voorzitter en het bestuurs lid dr. Bloos verhinderd waren bij de ope ning tegenwoordig te zijn. Verder heette hg allen aanwezigen welkom en bracht een woord van dank aan het gemeentebestuur voor de ondervonden spontane medewer king. Eveneens bracht hij een woord van dank aan de pers voor den van haar onder vonden steun. Vervolgens schetste hij de moeilijkheden waarmede de middenstand tegenwoordig te kampen heeft. Eensgezind zullen wij deze overwinnen, strijdend voor onze idealen en ons bestaansrecht. Steeds meer reclame maken voor onze zaken zal ons doen slagen. Moge ook deze winkel week daartoe bijdragen. Na deze toespraak verklaarde de heer Deurwaarder deze 3e Winkelweek voor geopend, welke gebeurte nis door bazuingeschal den ingezetenen werd kond BRESKENS Verkiezing gemeenteraad. De S.D.A.P.-candidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezing zal er als volgt uit zien 1. P. J. Notebaart (aftr.) 2. C. de Kruft- ter (aftr.) 3. H. W. Brand (aftr.) 4. I. P. Vermeulen 5. J. Oosterling 6. V. Sche- pens 7. P. van Meenen. De heer Carels (V.B.) zal zich niet meer voor een zetel in den gemeenteraad beschik baar stellen. Gemeenteraad. Vrijdagmiddag kwam de raad der ge meente Breskéns in openbare vergadering bijeen. De heer Vasseur was met kennis geving afwezig. Naar aanleiding van de gedane mede- deeling, dat de vereischte goedkeuringsbe sluiten, betrekking hebbende op de visch- mijn, binnen gekomen zrjn, vraagt de heer Notebaart, wanneer de mijn in werking zal treden en voorts, waarom Burg. en Weth. niet het advies van de mijncommissie heb ben opgevolgd bij de benoeming van een mijnmeester. Op het eerste punt antwoordde de voor zitter, dat naar alle waarschijnlijkheid bin nen korten tijd de mijn in werking zal kun nen treden. Wat het tweede punt betreft, antwoordde wethouder Cambier, dat de benoeming door Burg. en Weth. aan de hand van het amb tenarenreglement is geschied. Dit college kan dus naar eigen goeddunken de per soon benoemen die hem aanstaat. Het' heeft daarbij inzage genomen van het ad vies van de mijncommissie, die slechts één sollicitant aanbeveelt, alsmede van dat der visscherij-vereeniging Ons Belang. Deze. adviseert of een visscher te benoemen of iemand, die buiten de visscherij start. Dit laatste is geschied. De heer Notebaart maakte Burg. en Weth. er een verwijt van, dat zij iemand aangesteld hebben, die geen practijk heeft en wees er in dit verband op, dat thans iemand van zeer goeden huize benoemd is,, terwijl onder de 18 sollicitanten velen zijn, die thans als werkloozen moeten blijven rondloopen. Indien Burg. en Weth. t.z.t. met het voorstel Mj den raad komen, om deze benoeming in een definitieve om te zetten, zal hij daar zeer zeker zijn stem niet aan. geven. De heer Monjé sloot zich geheel en al aan bij den heer Notebaart, ook hij keurt het besluit van Burg. en Weth. niet goed. De heer Brand et^nd er versteld van, dat wethouder Cambier in deze zaak het woord voerde en het besluit van Burg. en Weth. verdedigde. In vorige vergaderingen heeft hij zich steeds afzijdig gehouden hg had het dan ook rationeel gevonden, dat de heer Cambier zich ook nu niet met de zaak bemoeid had. De heer Carels zeide, dat indien hij als wethouder het besluit had moeten helpen nemen, hoogstwaarschijnlijk niet de thans benoemde had gekozen, hoewel hij het voor den benoemde prettig vindt en hem met zgn benoeming gelukwenscht. De raad heeft zijn bevoegdheid aan Burg. en Weth. overgedra gen, zoodat wij hierover feitelgk niet meer praten moeten. Wel verwonderde het hem, dat, indien door raadsleden aan Burg. en Weth. inlichtingen gevraagd worden, het

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1