500 25 ALLES O.K.! DRAAIEN WOENSDAG EERSTE BLAD MO.102 73e Jaargang I93S Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-6Q,1flissingen. Telef. 10 Postrekening 66287 I MEI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen De moeilijke strijd voor onze havens. STADS- EN PROVINCSENïEUWS f 4.50 in prachtband f 4.50 BOEKHANDEL D'HUiJ INGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRlIS: Voor alle gemeenten op Walcheren eii waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Flitsen De strijd, die onze havens hebben te strij den tegen hun felle concurrenten, spitst zich toe. Het zijn nu niet alleen meer Bre- men en Hamburg, die hun deel van het we- reldscheepvaartverkeer tot zich trekken willen door uitzonderingstarieven by de Duitsche spoorwegen en de andere Duitsche vervoersmiddelen... het is niet alleen meer Antwerpen, dat gesteund door de Belgische regeering zijn tarieven zoo laag mogelijk tracht te stellen, neen, het zijn nu. ook de verschillen in muntwaarde, die de concur rentie onmogelijk maken. Hoe wil men zich verdedigen tegen den lagen Belgischen franc. De belanghebbenden bij de Rotter- damsche haven, gesteund pok door de Am- sterdamsche autoriteiten, hebben aan de regeering een drietal maatregelen gevraagd teneinde niet door Antwerpen te worden doodgedrukt. Want het gaat niet alleen om het transito-verkeer dat Rotterdam meer en meer zal negeeren vanwege de hoogere kosten, neen, ook de nationale lading zal zijn weg trachten te zoeken naar die plaat sen, die het goedkoopst zijn. Want de winst marges zyn de laatste jaren zoodanig inge- schrompeld voorzoover er nog van winst marges gesproken kan worden, dat men zich niet de luxe kan permitteeren „natio naal" te zijn en „nationaal" te denken, in dien daaraan hoogere kosten zijn verbonden. Zoo terecht schrijft het „Alg. Hlbl." „Hoe sterk de verschuiving reeds vóór de devaluatie van den Belgischen franc was, moge blijken uit de verplaatsing van het ijzer- en staalvervoer. In 1931 werden er langs den Rijn 939.000 ton naar Rotterdam en 459.000 ton naar Antwerpen verscheept voor uitvoer overzee. In 1932 stelde België premies voor de Rijnvaart in. In 1934 gin gen er 482.000 ton ijzer naar Rotterdam en 574.000 ton naar Antwerpen, deze laatste haven heeft dus het overwicht verkregen. IJzer en staal vormen een belangrijk deel van de ladingen, van de uitgaande schepen met stukgoed, schepen, die verschillende havens aandoen en voor wie de keus Ant werpenRotterdam vrij gemakkelijk is. Voor de grootere onder deze schepen gold het voorheen, dat er 1000 ton lading moest zijn, wilde het de moeite loonen om Rotter dam aan te doen. Thans is de limiet vaak al weer hooger gesteld, omdat haven, loods en lossingskosten voor Antwerpen lager zijn geworden. Het goed, dat men te Rotter dam of elders in Nederland mo~t halen of brengen kan bij de tegenwoordige, lage vrachtkosten (verkeer met Antwerpen valt niet onder de evenredige vrachtverdeeling) zeer gemakkelijk per binnenschip vervoerd worden. De oenige lijndiensten die bloeien, zijn die, welke van Nederland op Antwer pen varen. Ér is een groot verschil tusschen Antwer pen en Rotterdam. Antwerpen steunt voor 80 op den eigen in- en uitvoer van Bel gië. In Rotterdam is het andersom. Dat is voor 80 aangewezen op den Rijn. Ant werpen heeft nog ongeveer 15 A 20 van den Nederlandschen in- en uitvoer. Het is dus eigenlijk de derde Nederlandsche zee haven. Daartegenover staat echter geen Belgisch vervoer over Nederlandsche ha vens. In dit verband behoeft men niet uitslui tend aan de belangen onzer havens in enge- ren zin te denken. Ook markt en uitvoerbe- langen onzer industrie zijn er mee gemoeid. Tabak bijv., die op de Amsterdamsche vel lingen wordt gekocht voor de Middelland- sche Zee, wordt van Amsterdam naar Ant werpen gebracht, waar zij in zeeschip wordt geladen. Voor goederen wij denken hier ook aan de Amsterdamsche koffiemarkt waarvoor Nederland eigen markten heeft, is het T an groot belang, dat de ver- schepingsgelegenheden voor ons land niet duurder zijn dan voor andere, want het spreekt vanzelf dat wanneer de kosten la ger zijn voor verscheping uit ons land via Antwerpen dan uit de eigen havens, de rechtstreeksche verscheper van concurree- rende- markten toch altijd voordeeliger uit is". Later zegt genoemd blad >,Er zijn echter nog andere belangen bij betrokken. Van het havenverkeer hangt zooveel afde werkgelegenheid in den scheepstouw zoowel als de verschepingsge legenheden voor onze eigen industrie en landbouw. De verscheping van eieren, die in Roermond en Venlo geveild worden, gaat nu reeds over Antwerpen. Nederland, dat steeds een trefpunt is geweest voor doorvoer, zal met den doorvoer ook eigen vervoer moeten afstaan aan vreemde ha vens als het zich niet verweert. Men ma.g in dit verband niet vergeten, dat van het bezitten van regelmatig va rende lijndiensten het grootste gedeelte van den export afhangt. Markten verplaatsen zich vrij spoedig het aanbod van goede ren in de verschillende landen is zoo groot, dat het land, hetwelk over de beste overzee verbindingen beschikt, ook het leeuwendeel van den export tot zich zal trekken. Rotterdam heeft aan de regeering een drietal maatregelen gevraagd, nl. tijdelijke verleening van restitutie op de rijksloods gelden, waardoor deze komen op het peil, zooals dit in de bedoeling ligt van het be staande tractaat tusschen Nederland én België betreffende de zeeloodsgelden. tijdelijke invoering van Rijnvaartpremie voor over Nederlandsche havens te trans porteeren goederen, van gelijken omvang en van dezelfde goederencategorieën als waarvoor de Belgische regeering thans pre mies verleent ten bate van de Belgische havens het beschikbaar stellen van middelen tot het geven van een valuta-compensatie in den vorm van een restitutie op de haven en kadegelden en gevorderde huur voor kadeterreinen evenredig aan de waarde vermindering van de Belga. De kosten van een en ander zouden, vol-1 gens mededeelingen van het „Alg. Hbld." circa 6.5 millioen bedragen en 7.5 mil- lioen, indien de bijdragen in de haven- en kadegelden ook aan andere gemeenten dan Rotterdam worden verstrekt. Voorwaar geen groote bedragen, vooral wanneer men bedenkt, dat het onnut afslachten van drachtige koeien en het inblikken daarvan op meer dan 10 millioen is komen te staan, zij het ook dat de consumenten van rundvleesch dit verlies hebben weg te eten. Wij willen hier echter op enkele andere belangrijke factoren wijzen. Ten eerste op het feit, dat indien de re geering zou overgaan om Rotterdam en ook de andere Nederlandsche havens te steunen, het de vraag blijft, of Antwerpen geen verdere concurreerende maatregelen zal nemen. Wij kunnen niet genoeg hame ren op het feit, dat België zijn devaluatie niet begonnen is om er niet van te pro- fiteeren. Het land weet, dat het zijn export naar zijn vaste afnemers niet beduidend kan vergrooten. Men heeft dit al voldoende te kennen gegeven, het eerst door Frank rijk. Van Zeeland heeft dit aanvaard ge tracht zal worden om den export naar de landen, die eventueel met extra-contingen- teeringen zouden dreigen op het vroegere peil te houden, terwijl het Belgische voor deel alsdan gelegen is in een hooger fran- kenbedrag voor de verkregen buitenland- sche valuta. (Slot in het vólgend nummer) Jaardag van Prinses Juliana. Britannia, Ter gelegenheid van den jaardag van H.K.H, Prinses Juliana had de Vlissingsche Oranjebond gisteravond voor haar leden en genoodigden een bijeenkomst belegd in de met vlaggen versierde kurzaal van Grand Hotel „Britannia". De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van den Oranjebond, den heer P. G. Laernoes, die verzocht staandé het Wilhelmus te zingen, waarna hij den aan wezigen het welkom toeriep en mededeelde dat van den Commissaris der Koningin en van den heer Van Woelderen bericht van verhindering was ingekomen. Voori3 deelde hij mede, dat de collecte voor het monument voor den Koningin- Moeder hier ter stede heeft opgebracht 382.10 y2. Niettegenstaande de droefheid, die nog in onze harten heerscht door den rouw, waarin ons Vorstenhuis is gedompeld, zoo zijn wij nochthans blyde, dat God ons nog onze geliefde Koningin en Haar Koninklijke Dochter geschonken heeft. Geve Hij, dat Zij beiden nog lang voor ons volk gespaard mogen blijven. Zoolang Oranje in ons mid den is, zal het ons volk goed blijven gaan. Hierna verkreeg de heer dr. H. de Noo Bzn., directeur van de R.H.B.S. alhier, het woord, die een rede hield over„Grepen uit het leven van onze Prinses". Spreker wees op de ontroering in ons land en velen onzer zullen het zich nog berinneren in het laatst van het jaar 1908, toen officieel werd medegedeeld dat onze Koningin een heuglijk feit te wachten stond. In welk een spanning werden de da gen en maanden doorgebracht, die ons volk nog scheidden van de lang verbeide blijde gebeurtenis. Tallooze geschenken stroomden in de maand April 1909 het Koninklijk Paleis binnen geschenken van klein en groot, arm en rijk, als zoovele ontroerende bewij zen van blijdschap, liefde en aanhanke lijkheid. Hierna herinnerde spreker aan de feest stemming welke in ons land heerschte, toen de blijde mare van de geboorte onzer Prin ses den volke kond werd gedaan. In het vervolg van zijn rede stond spre ker stil bij de eerste kinderjaren van de Prinses, haar opgroeien tot jonge vrouw, haar opvoeding en schooljaren kortom als een gesproken film werden vele gebeurte nissen uit het leven van Prinses Juliana naar voren gebracht. Veel bekende, doch ook nieuwe dingen werden medegedeeld, en uit alles bleek de groote kennis, doch ook de warme liefde van den spreker voor ons Vorstenhuis. Spreker schetste de bijzondere gaven van hoofd en hart onzer Prinses, haar vroolijken aard en beminnelijken omgang en oorspronkelijkheid van geest. De Prinses heeft een hooge opvatting van haar taak en is vol ernst wat betreft het behartigen van de levensbelangen van ons volk. Spreker wees o.a. op Haar mede leven met Haar onderdanen in dezen cri sis-tijd, Haar arbeid aan het Nationaal Crisis-Comité. Zij vervult de traditioneele taak van de Oranje's met waardigheid. Ook op dezen dag klimt dn dank en jubel van ons volk voor deze telg uit een roem ruchtig geslacht ten hemel op. Een warm applaus beloonde den spreker voor zijn gehouden voordracht, j Het hoogtepunt van den avond was ech ter de uitvoering van de „De Ruyter-Can- tate" door het kinderkoor van de zangver- eeniging „Hoop op Zegen", begeleid door orkest. Van deze uitvoering door hetzelfde koor heeft onze muzikale medewerker enkele weken geleden in ons blad een deskundig verslag gegeven. Wij constateeren dus al leen dat het koor, bestaande uit 144 zange ressen en zangers, onder de bezielende lei ding van haar directeur, den heer A. Bos dijk, de levensgeschiedenis van „Vlissinger Michiel" op uitnemende xvijze heeft -er- tolktHet publiek was enthousiast en be toonde rijn ingenomenheid met het gepres teerde door een welverdiende ovatie. De voorzitter was de tolk van alle aan wezigen met den directeur, het bestuur en den executanten hartelijk dank te zeggen voor het gebodene, en zegde den heer Bos dijk als blijk van waardeering een album van Mozart toe, daar dit nog niet was ont vangen. Aan de dames-medewerksters werden bloemen aangeboden, terwijl hij „al de kleine gasten" dank bracht en hoopte, dat het Oranje, waarmee zij nu getooid waren, nog lange jaren zouden dragen. Ook aan den heer dr. De Noo werd dank betuigd voor zijn gehouden rede en aan den heer Soerewyn voor de belangelooze ter be schikking stelling van de zaal, waarna de bijeenkomst werd gesloten. Ter gelegenheid van den jaardag van Prinses Juliana was een groot gedeelte der gemeente Souburg in vlaggentooi, terwijl des avonds door de muziekvereeniging „Vlijt en Volharding" een wandeling door de straten werd gemaakt, gevolgd door kinderen met verlichte giorno's. Er was veel volk op de been. Wij ontvingen uit verschillende gemeen ten bericht dat de jaardag van H. K. H. Prinses Juliana is herdacht door het geven van openbare concerten. Van bijzondere feestelijkheden wordt evenwel geen melding gemaakt, zoodat wij met deze algemeene mededeeling kunnen volstaan. Uitreiking kruis van verdienste van het Ned. Roode Kruis. In de met palmen versierde raadszaal van het gemeentehuis had gisterenavond een eenvoudige officieele plechtigheid plaats. Door den kiingcommissaaris van Zeeland van het Ned. Roode Kruis, mr. R. M. van Dusseldorp uit Goes, werd aan den heer M. van der Beke Callenfels, voorzitter van de plaatselijke afdeeling, de door H. K. H. Prinses Juliana verleende Roode Kruis on derscheiding, het kruis van. verdienste, uit gereikt. Bij deze plechtigheid was het gemeente bestuur vertegenwoordigd door de wethou ders P. G. Laernoes en W. P. Edelman. Mede waren aanwezig het voltallige afdee- lingsbestuur van het Ned. Roode Kruis, be nevens de dames- en heerenafdeeling van de Transportcolonne vereeniging. Nadat dr. W. F. T. van der Bijl deze bui tengewone vergadering van het Ned. Roode Kruis had geopend met een woord van wel kom tot de aanwezigen, verkreeg mr. Van Dusseldorp het woord. Op den verjaardag van onze geëerbiedig de Prinses wilde de heer Van Dusseldorp allereerst een woord wijden aan het Konink lijk Huis. Hoewel er overal feestvreugde is, zal het ongetwijfeld voor het Koninklijk ge zin een dag zijn van ernstig terugdenken. Spreker schetste het medeleven van dit ge zin, wanneer geholpen moet worden en leed moet worden verzacht. De Oranjes hebben zich hierin, steeds gekenmerkt, 't Was voor hen een begeerte om leed te. lenigen en spr. ziet dan vooral, de Prinses in twee van Haar belangrijkste functies nl. ais voorzitster van het Nat. Crisis-comité en als opvolgster van haar vader als voorzitster van het Ned. Roode Kruis. In het groote Nederlandsche Roode Kruis geeft zij leiding. Wij moeten boven al God danken voor een dergelijke Prinses met een dergelijke ambitie voor haar werk. Doch ook in engeren kling heeft het Roo de Kruis menschen, die leiding kunnen ge ven. Spr. brengt den heer Van der Beke Callenfels hulde voor zyn werk in deze plaatselijke afdeeling verricht. Het was uw wensch hier regelend op te treden, want het was een begeerte uit uw hart. U hebt be grepen de beginselen van de Roode Kruis- gedachte en deze uitgedragen tot een voor beeld van anderen, die nog aan het begin staan van hun Roode Kruis loopbaan. Het is spr. een eer het kruis van verdienste, dat zeer sporadisch wordt gegeven en een zeer byzondere onderscheiding is, aan den heer Van der Beke Callenfels te mogen uitreiken. Met een bede dat God hem nog vele jaren moge schenken om werkzaam te zijn voor het Roode Kruis, spelde de heer Van Dus seldorp het kruis op de borst van den heer Van der Beke Callenfels, en overhandigde hem de begeleidende oorkonde, door Prinses Juliana persoonlyk enderteekend. Hierna bracht dr. Van der Bijl de harte lijke gelukwenschen over van het bestuur en leden der Transportcolonne voor de hoo ge onderscheiding aan den voorzitter van de plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis te beurt gevallen. Spreker schetste de moei lijke jaren, die "-^rzitter heeft medege maakt. Bestuur en leden van de Transport colonne doet het dan ook een buitengewoon genoegen, dat u dit bewijs gekregen heeft en spreker hoopt, dat de heer Van der Beke Callenfels de onderscheiding, die hem zoo van harte toekomt, nog vele jaren mag dragen. Vervolgens sprak de heer P. G. Laernoes als waarnemend burgemeester namens het gemeentebestuur. Hij deelde allereerst mede dat de burgemeester en de heer De Meij verhinderd waren, zoodat hij namens het geheele gemeentebestuur den heer Van der Beke Callenfels geluk wenschte met deze onderscheiding, die slechts aan weinigen te beurt valt. Als spreker gehoord heeft de bijzondere diensten van den heer Van der Beke Callenfels is hij ervan overtuigd, dat deze volkomen verdiend is. Tenslotte bracht de heer Van der Beke Callenfels dank aan het hoofdbestuur en aan Prinses Juliana, die hem deze onder scheiding deden toekomen. Tevens zegt hij diank voor de hartelijke woorden tot hem ge sproken. Spr. wil den lof hem toegezwaaid, afwimpelen op de afdeelingen, die hem deze onderscheiding mogelijk gemaakt hebben. Hy prees de medewerking van de leden der Transportcolonne, wanneer een beroep op hen gedaan wordt. Nadat deze plechtigheid op de gevoelige plaat was vastgelegd, werd de heer Van der Beke Callenfels ioor alle aanwezigen harte lijk gelukgewenscht. Wanneer wij dit kruis van verdienste eens wat nader bezien, blykt wel, dat dit een zeer fraaie onderscheiding is. In de vier hoeken van het witomrande roode kruis is de Nederlandsche Leeuw bevestigd. In een cirkel staan de woorden „Pro Merito", ter wijl de gouden kroon boven het kruis bezet is met kleine pareltjes. Aan de achterzijde staat het jaartal 1867 vermeld, het oprich tingsjaar van het Nederlandsche Roode Kruis. In alle opzichten een byzondere Konink lijke onderscheiding, die aan den heer Van der Beke Callenfels is uitgereikt. Een zilveren jubileum. Heden herdacht de heer L. M. Verheul, werktuigkundige bij het Nederlandsche loodswezen den dag, waarop hij vóór 25 jaar als opzichter-machinist in dienst trad. Radio-kerkdienst. Naar wy vernemen zal Zondag a.s. de avondkerkdienst in de St. Jacobskerk, aan vangende half zes, per radio worden uitge zonden, via den Huizer-zender. De voorgan ger is ds. L. J. C. Visbeek. Na afloop van den dienst zal de organist 15 JAAR K.L.M. door VIRULY en andere K.L.M.-ERS. TEL. 348. BADHUISSTRAAT 15. de heer B. ten Cate gewijde muziek uitvoe ren van Reger, Mailly en anderen. Dit is de eerste maal dat vanuit Vlissin- gen een kerkdienst per radio wordt uitge zonden. Aanryding. Hedenmorgen omstreeks 7.15 heeft op den Prins Hendrikweg tegenover den in gang van het station een aanrijding plaats gehad tusschen een personenauto en een wielrijder. De wielrijder kwam uit de rich ting van de zeesluizen, terwijl de auto uit de tegenovergestelde richting naderde. Doordat de chauffeur den wielrijder ver moedelijk te laat bemerkte, gooide hij om een aanrijding met hem te voorkomen zijn stuur nog naar links om, doch kon een bot sing niet meer voorkomen. De wielrijder kwam te vallen en liep een hoofdwonde op, welke door een marine-arts is verbonden. Het rijwiel werd beschadigd. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld, of de regels van den weg behoorlijk zijn in acht genomen. MIDDELBURG Een huldiging. Gisteravond waren de dames en heeren leden van de transportcolonne van de af deeling van het Nederl. Roode Kruis op geroepen aanwezig te rijn in het gewone vereenigingslokaal, dat van den heer Den Boer in de Giststraat. Ook het bestuur der afdeeling was daar aanwezig, toen de heer J. Ch. Ludekuse, commandant der trans portcolonne, met zijn echtgenoote binnen kwam in de zaal, waarop het tooneel een goed portret van Prinses Juliana, en de Roode Kruis-vlag keurig waren geschikt. De voorzitter der afdeeling, mr. F. Bee- laerts van Blokland, zeide, dat men niet alleen bijeen is geroepen om den jaardag van de voorzitster van de vereeniging te herdenken, maar in de eerste plaats door een brief van het hoofdbestuur, dien spr. nu voorleest en waaruit blijkt, dat den heer Ludekuse bij bevordering de zilveren medaille van verdienste is toegekend. Spr. noemde het een groot voorrecht en genoegen juist aan den heer Ludekuse deze onderscheiding te mogen uitreiken. Ieder weet wat hij steeds voor het Roode Kruis is geweest en nog is en dit jaren lang reeds. Eenigen tijd geleden is hem de bronzen medaille uitgereikt en toen heeft de heer Ludekuse zich zelf beloofd nog meer kracht te zullen ontwikkelen en dit met groot enthousiasme. Dit is zeker ook bij het hoofdbestuur bekend en daarom komt nu de zilveren medaille. Spr. is overtuigd, dat de lust by den heer Ludekuse dezelfde zal blijven. Spr. stelde hem daar om anderen ten voorbeeld. Steeds is de heer Ludekuse bereid zyn geheelen per soon ter beschikking te stellen. Spr. hoopte dat dit nog jaren zoo zal blijven en zeide met veel genoegen de onderscheiding op de borst van den heer Ludekuse te bevestigen. OOST- EN WEST-SOUBURG Een sportuitvoering. De sportvereeniging C.K.W.O. hoopt op 8 Mei a.s. te Souburg een uitvoering te ge ven in de zaal van den heer Millenaar. Deze bekende sportvereeniging welke ruim 150 leden telt, gaf te Vlissingen reeds eenige zeer geslaagde uitvoeringen voor volle zalen. Ook Souburg is nu in de gele genheid met deze vereeniging kennis te ma ken, en waar wij het genoegen hadden deze mooie vereeniging te zien werken, kunnen wy dan ook een bezoek aan deze uitvoering wel aanbevelen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. BRESKENS Een benoeming. Door de handelsvereeniging te Amster dam is benoemd tot assistent bij de cultures op Oost Sumatra de heer J. de Vuijst te Breskens,

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1