500 300 25 DINSDAG 30 APRIL EERSTE BLAD AKKERTJES No. lOl 73e Jaargang i -1935 iim: firaif.M 01 KlOlli, WalM Si-GO, Iflissigp. Talil. II Postitkiiini Ef2tT Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRljS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Franktijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Jaardag Prinses Juliana. Hoewel er geen feestelijkheden zijn geor ganiseerd ter gelegenheid van den jaardag van H.K.H. Prinses Juliana, wapperen he den van openbare gebouwen, marine- en landsvaartuigen de vlaggen Haa- ter eere. Ook uit verschillende particuliere woningen was het nationale dundoek ontplooid. Door het bestuur van den Viissingschen Oranjebond werd hedenochtend, namens die vereeniging, een telegram van hulde en ge- lukwensch gezonden aan H.K.H. Prinses Juliana. Van het carillon van den. St. Jacobstoren weerklonken hedenmiddag vaderlandsche liederen. In Grand Hotel Britannia wordt heden avond 7.45 door den Viissingschen Oranje- bond zijn jaarlijksche bijeenkomst gehouden, waarin als spreker zal optreden de heer dr. H. de Noo Bzn. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen1 drukker, 1 behanger, 37 grondwerkers, 2 loodgieters, 2 mandenma kers, 1 mastieker, 16 metselaars, 22 opper lieden, 25 schilders, 7 stucadoors, 65 tim merlieden, 3 ververs, 3 betonwerkers, 1 vlechter, 6 opzichters, 3 machinaal-houtbe- werkers, 8 meubelmakers, 6 politoerders, 3 stoffeerders, 1 kapper, 2 kleermakers, 2 wasschers, 3 schoenmakers, 468 metaalbe werkers, 3 bierbottelaars, 9 drankbereiders, 21 brood/banketbakkers, 4 koks, 7 slagers, 9 magazijnbedienden, 6 reizigers/agenten, 3 winkelbedienden, 6 chauffeurs, 12 kellners, 34 loopers, 3 portiers, 3 sleepers, 31 trans- portarbeiders, 21 kantoorbedienden, 4 teeke naars, 2 musici, 4 onderwijzers, 49 varens gezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 122 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 2 winkeljuf frouwen, 5 kantoorbedienden, 6 dienstbo den en 6 werksters. Totaal 1061 ingeschrevenen, waarvan 91 in de werkverschaffing. Vorige week 1048 personen. Alzoo een veiraeerdering van 13 werk zoekenden. W. B. Fulton f Op 67-jarigen leeftijd is te Gourock in Schotland overleden de heer W. B. Pulton, oud-hoofdingenieur van machinebouw bij de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde". De heer Fulton is op 1 Juli 1898 bij „de Schelde" in dienst getreden als chef van de teekenkamer voor d >n machinebouw en is later wijlen den heer W. H. Martin opge volgd als hoofdingenieur van aen machine bouw. Op 31 December 1920 heeft de heer Ful ton deze betrekking neergelegd en is toen haar Engeland vertrokken. Hij bleef aan >.de Schelde" verbonden als ingenieur-con sulent en als vertegenwoordiger van deze maatschappij in Engeland. Een afscheid. In intiemen kring werd in het kantoorge bouw der Koninklijke Maatschappij „de Schelde" afscheid genomen van den heer P. W. de Vries, chef-controleur dier maat schappij, aan wien na ruim 37-jarigen dienst, wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd, op de meest eer volle wijze als zoodanig ontslag werd ver leend. De chef van bureau II, alsmede de ambtenaren dier afdeeling, hadden zich te C* einde in dit kantoorlokaal verzameld. ~~erd de heer De Vries bij monde van ¥T J. Jansen, in waardeerende woor- ■^.j, namens de directie der K.M.S. de in tensieve arbeid alsmede de activiteit en on kreukbare trouw, de maatschappij bewezen, gememoreerd en dank gebracht voor alles Wat hij in al die jaren in zijn verantwoor delijke en vaak moeilijke functie, had ver richt, en wenschte hem nog vele jaren van welverdiende rust toe. Mede nameps de ambtenaren der afdee ling bureau II, werd de heer De Vries ge huldigd door het aanbieden van een bljj- vend souvenir, terwijl zijn echtgenoote door een bloemenhulde daarin betrokken werd. Voorts voerde namens de ambtenaren van genoemde afdeelirg, de heer H. J. Wijten- burg het woord, die hoogelijk de aangename samenwerking en humanitaire karakter eigenschappen van den scheidende prees, en daarvoor eveneens een woord van dank seide. Vervolgens waren het de heeren J. van der Perjl en A. J. Gunst, die respectievelijk namens tijdschrijvers en toekomstig opvol ger, de goede kameraadschap, voorbeeldige werklust en prettigen omgang met den heer De Vries herdachten, waardoor hij spontaan aller achting verwierf. Nadat allen tenslotte nog eenigen tijd in intiemen kring op gezellige wijze bijeen waren geweest, werd met een stevigen handdruk, vergezeld gaande met een „Dat het u wei ga", afscheid genomen van een verdienstelijk ambtenaar die ruim 37 jaren, de Kon. Maatsch. „de Schelde" trouw heeft gediend. Smokkelarij van sigarettenpapier. Ambtenaren van de belastingen alhier zijn op het spoor gekomen van een vrij be langrijke smokkelzaak in sigarettenpapier. In verband hiermede kon Zaterdagmiddag de koopman C. worden aangehouden, die in zijn motorbakfiets niet minder dan 8500 ge smokkelde boekjes verborgen had. De fiets en de smokkelwaar zjjn in be slag genomen. Het was den ambtenaren reeds geruimen tijd bekend dat er voortdu rend: sigarettenpapier, vermoedelijk uit België afkomstig, in Vlissingen werd bin nengesmokkeld. Men verdacht hiervan een combinatie van personen waarbij ook de koopman C. betrokken was. Reeds eenigen tijd werd de koopman door de ambtenaren gevolgd met tot resultaat dat men Zater dagmiddag voldoende aanwijzingen tegen dezen man had om tot zijn aanhouding over te gaan. C. reed op zijn motorbakfiets toen de ambtenaren hem tot stoppen dwongen. Zij vroegen hem of hij ook sigarettenpapier bij zich had. Het antwoord luidde ontkennend. „Alleen manuacturen", beweerde C. De belasting-ambtenaren doorzochten hierop het voertuig, waarop zij spoedig diep onder de manufacturen verborgen, groote pak ken smokkelwaar te voorschijn haalden. Te gen C. werd proces-verbaal opgemaakt. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang. Men vermoedt dat dikwijls flinke partijen smokkelwaar per schip worden aangevoerd en dat aan deze smokkel-affai re nog verschillende andere personen me deplichtig zijn. Voor de thans in beslag ge nomen partij zou ongeveer 2000 aan in voerrechten verschuldigd zijn. Bovenstaand bericht kwam in de „Tele graaf" voor. Het was ons bekend dat de politie in sa menwerking met de belasting-ambtenaren deze belangrijke smokkelzaak op het spoor was gekomen. Op verzoek van den commissaris van po litie hebben wij van deze aanhouding geen melding gemaakt, teneinde het onderzoek in deze belangrijke smokkelzaak niet te be lemmeren. Nu van het bericht reeds in „de Tele graaf" melding gemaakt is, is er voor ons geen reden het bericht aan onze lezers te onthouden, temeer daar de lezing van het bericht in het Amsterdamsche blad over eenkomt met onze inlichtingen. Van de trap gevallen. Hedenmorgen is een vrouw in haar wo ning alhier van de trap gevallen. Een dok ter constateerde vermoedelijk een ernstige hersenschudding. De vrouw is naar het zie kenhuis „Bethesda" overgebracht. MIDDELBURG Gemeenteraad. In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg maakte de heer Heemskerk een opmerking over een bedrag van 18.35, dat volgens de beschikking van den Hoogen Raad slechts het voordeel zou zijn van de opheffing van de vijfde klasse van school G. De heer Boasson zeide, dat van de zijde van Burg. en Weth. andere cijfers naar voren zijn gebracht en de heer Portheine. dat het bedrag alleen genoemd is door de appellanten. Tot voorzitter van het scheidsgerecht voor gemeente-ambtenaren werd benoemd de heer mr. W. H. G. Jolles tot haar plaats vervangend voorzitter mr. J. Moolenburgh. Besloten werd het aantal leden der raads commissie voor herziening van de salaris sen en loonen te bepalen op 3 en als zooda nig werden benoemd de heeren Van der Feltz, Den Hollander en Mondeel. De ter mijn waarbinnen een voorstel aan den raad moet zijn ingediend, werd nader bepaald op 1 November. De raad had geen bezwaar tegen het voorstel tot hernieuwde vaststelling van de verordening voor het politie-personeel, docb de heeren Jeronimus en Portheine stemden tegen het voorstel om de Kroon te verzoe ken een maximum van 37 voor de verloven A vast te stellen. Aangenomen werd zonder hoofdelijke stemming de regeling inzake de rechtsposi tie van het personeel der Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Bij het voorstel tot vaststelling van een parkeer-regeling deelde de voorzitter me de, dat in verband met het parkeerverbod voor de Korte Noordstraat bij de Heeren gracht tegenover den watertoren een par keerterrein in orde zal worden gebracht. Verschillende leden hadden ernstig bezwaar tegen het doen betalen voor het parkeeren, doch algemeen kon men zich wel vereeni gen met het idee van een bewaking tegen vrijwillige vergoeding. De raad vereenigde zich ten slotte' met de voorgestelde parkeerregeling en daarna ook met het voorstel tot regeling van de uitzetting van kasgelden door de bedrijven en diensten der gemeente. Bij net voorstel tot instelling eener com missie van bijstand voor de gemeentewer ken en den reinigingsdienst lichtte de heer Onderdijk toe, dat ook in de toekomst deze commissie zal gehoord worden over alle werken, die in de kom der gemeente wor den uitgevoerd, en de voorzitter, dat er geen bezwaar is om belangrijke adviezen toch aan den raad over te leggen. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen en ook die inzake }iet vaststellen van een beh eersverordening c.a. voor den reinigings- en ontsmettings- dienst, tot wijziging van de verordening op heffing van rechten voor gebruik van ge meentewerken enz., en dat voor het verlee- nen van een crediet voor rattenbestrijding, waarbij de heer Onderdijk nader aantoon de, dat men alleen bij bestrijding op een vrij groot terrein succes kan verwachten. Nog werden aangenomen de voorstellen tot verhuring van woningen aan het Mo lenwater, zulks na toelichting over de op zegging na drie jaar, omdat Ged. Staten een uitersten termijn bepaald willen zien. Bij het aangenomen voorstel inzake een crediet voor extra-hulp aan werkloozen, deelde de heer Onderdijk mede, dat als het crisis-comité B zou ophouden, het werk door het steuncomité zou worden voort gezet. De aan de bijzondere scholen voor 1935 te verleenen voorschotten werden vastge steld en aangenomen .iet voorstel voor den bouw van een cokesbluschtoren voor de gasfabriek, waarbij de heer Boasson ern stige overweging toezegde of ook de ijzer- constructie niet in de naaste omgeving (ge dacht werd ook aan „de Schelde") kan worden gemaakt. Nog ging onder den hamer door het voor stel tot vernieuwing van het waterleiding- buizennet en het leggen van een telefoon kabel naar de Oranjezon. Nadat het primitief kohier hondenbelas ting 1935 was vastgesteld, vroeg de heer Paul nog of de schoolgeldheffing voor het gymnasium nog niet is goedgekeurd en het schoolgeld kan worden geïnd, waarop het antwoord ontkennend luidde. Een bevordering. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, voorzitster van de vereeniging, toegekend aan den heer J. C. Ludekuse, ploeg-com- mandant van de transportcolonne te Mid delburg, de zilveren medaille van verdien ste, zulks bij bevordering. Fritz Hirsch Operette. In het Schuttershof te Middelburg zal Zaterdag a.s., des avonds 8.15 uur, de Fritz Hirsch Operette een opvoering geven van haar nieuwste operette „Mein Leibchen wohnt am Dona.ustra.nd". Den tekst schre ven Hermann Fein er en Bruno Hardt War den. De muziek is van Walter Kollo, de componist van „Wenn der weisse Flieder wieder bliiht". Fritz Hirsch heeft de alge- heele artistieke leiding. Dirigent is Hans Lichtenstein. De costuums zijn op eigen ate liers vervaardigd naar ontwerpen van de Weensche artiste Gerda Gerdago. Dans- studies van Arpad Lataber en Sur' Kramer. Gezien het feit, dat deze operette een voor spel heeft en drie bedrijven, we k zich te Weenen afspelen in 1849, in 1879 en in 1890, heeft Gerard Vroom gelegenheid gekregen de verschillende stijlen voor het ontwerpen van zijn decors toe te passen. Als bijzondere attractie kunnen wij nog melden, dat Friedel Dotza wederom (als gast) bij het gezelschap is geëngageerd. Naast haar staan de voornaamste vrouwe lijke krachten, namelijk Claire Cl airy en Martha Wagner, waardoor de?» operette het unicum heeft, dat de diie eerste dames van het gezelschap hun medewerking ver leenen. Friedel Dotza, Claire Clairy en Mar tha Wagner zijn drie jonge freules, doch tertjes van een hooggeplaatst Oostenrijksch officier. Deze rol speelt Fritz Hirsch. Hij krijgt gelegenheid zijn fijn genuanceerd ko misch talent ten volle te ontplooien. Het voorspel speelt in 1849, in het Keizer lijk Hoftheater in Schönbrunn, gedurende de opvoering van Mozarts „Zauberflöte". Het eerste bedrijf speelt dertig jaar later, in 1879. Nog heerscht in Weenen de geest der zorgeloosheid. De muziek behoudt haar groote plaats in het hart van de bewoners. Deze acte toont de binnenplaats van een oud huis aan den rand van de stad. Het tweede bedrijf speelt op het slot van een grafelijke familie. Tot de geschiedenis haar eindpunt vindt in 1890. Johann Strauss, de walskoning, viert triomfen. Weenen leeft in carnavalsstemming. Nog eenmaal verschij nen de voornaamste personen van de han deling ten tooneele, om alsnog het geluk te achterhalen. Wij verwijzen verder naar de in dit num mer voorkomende advertentie. OOST- EN WEST-SOUBURG Een winkelweek. Vrijdagavond 3 Mei a.s. wordt de te Sou burg te houden winkelweek, georganiseerd door de vereeniging „Nemidso", geopend met bazuingeschal van uit den top van den ouden imposanten toren en van nog eenige punten van het dorp. Verder zal het op an dere avonden aan muziek, zang en verdere attracties niet ontbreken. Gezien voorgaande successen van „Ne midso" met een dergelijke week, kunnen wij er zeker van zijn, dat het ook dit jaar, wan neer het weder wil medewerken een week van verrassingen zal worden. BRESKENS Candidaten gemeenteraad. Voor de verkiezing van de leden van den gemeenteraad zal o.a. de volgende- candida- tenlijst worden ingeleverd 1. P: J. van de Sande, 2. W. J. van den Broecke, 3. E. A, de Bourgraaf. Voorstellen aan den gemeenteraad. Burg. en Weth. van Breskens deelen den gemeenteraad het volgende mede 1. De toestand der visscherij het kan U niet onbekend zijn is treurig en heeft tengevolge gehad, dat de toch waarlijk niet geringe post van f 3000 voor steun, in de vierde maand van het begrootingsjaar uit geput raakt. Wij achten verhooging met 5000 noodzakelijk, in het vertrouwen, dat in de komende maanden deze tak van be drijf een iets gunstiger beeld dan dezen winter vertoonen zal. 2. Wij stellen U voor deze som aldus te vinden a) uit overschrijving van de posten 133 200 in verband met de personeelsveran- dering aan de bewaarschool) en 162 700, aangezien het subsidie aan de werklozen kassen niet onaanzienlijk verminderd blijkt te kunnen worden) b) uit „onvoorzien" 2000 c) uit belastingverhooging 2100. 3. De opcenten op de gemeentefondsbe lasting kunnen uniform op 75 (het maxi mum thans) gesteld worden. Wil men niet tot onvoorzichtige ramingen overgaan, dan zal dit voor 1935 slechts een grootere bate van enkele honderden guldens opleveren. Verhooging der personeele belasting is mitsdien eveneens onvermijdelijk en wij meenen, dat de minst-bezwaarlijke oplos sing deze is, waarbij het percentage der heffing naar de huurwaarde progressief van 10 tot 20 gemaakt wordt. 4. W\j besloten tot enkele maatregelen, die beoogen de financieele positie der ge meente te versterken, althans verzwakking tegen te gaan. Een dezer besluiten is ons voorstel rijkssubsidie aan te vragen voor de steunverleening. In verband hiermede za gen wij ons gaarne ontheven van de in uw vergadering van 28 Februari jl. gegeven opdracht de regelingen, die voor de werk verschaffing en den visscherssteun gelden, opnieuw in studie te nemen. De rijksrege ling zal immers in de plaats moeten tre den. 5. Zeer spoedig zult U de verschillende ontwerpen alsmede een voorstel tot be- grootingswijziging ontvangen. Dit laatste zal, naast hetgeen uit het bovenstaande voortvloeit, louter administratieve veran deringen omvatten. OOSTBURG Wielerbaan. Onder groote belangstelling van een 2000- tal nieuwsgierigen, werd j.l. Zondag een mooi programma afgewerkt. In den snel heidswedstrijd over 3 ronden blonk Huy- brechts uit door al direct den Zesdagenren- ner Buijsse te kloppen. De uitslag werd 1. met 'I onmiskenbare gevoel, dat Uw dag alweer zal eindigen met zoo'n aanval van die el lendige hoofdpijn. Dadelijk een "AKKERTJE" en desnoods een uur later nog een! Verrast be- 'ttedïrïïn-Jsch meri\' Ge. dal ,de daS, sla?ds Product prettiger wordt en dat het werk beter vlot dan ooit!.Neem toch "AKKERTJES" in huis, per 12 stuks slechts 52 cent Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Vraagt ook» „Laxeer-Akkertjes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumont tegen ver stopping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht. Huijbrechts, 2. Verhage, 3. Horema^s. In den daarop volgenden afvalwedstrijd ging Braspenninx goed van stapel, maar beging de fout zich te laten insluiten. Overwinnaar werd Martens voor Van der Reijt, Hore mans, Braspenninx, Huijs, Van Rossum. Groote belangstelling was er bij 't publiek' voor de omniums, tijdrijden, snelheids- en achtervolgingswedstrijden tusschen Corne lls, de Mulder en Breepoel. Cornelis toonde zich meester over zijn tegenstanders en won alle omniums. De tijden over 400 M. vliegend vertrek waren Cornelis 28 sec., -de Mulder 29 sec. en Breepoel 31 2/5 sec. Ook de snelheidswedstrijd werd door Cor nelis gewonnen in de achtervolging liep de Mulder Breepoel in en Cornelis liep de Mul der 30 M. in. De totaaluitslag was 1. Cor nelis 9 p. 2. de Mulder 6 p. 3. Breepoel 3 punten. De achtervolgingswedstrijd over 15 K.M. tusschen Braspenninx, Van der Reyt en Van Rossum tegen Huijs, Lanckaert en Martens werd gewonnen door eerstgenoemden met 95 M. De eerste zes ronden liepen Huijs, Lan ckaert en Martens een 20 M. uit, maar later werden ze geleidelijk ingeloopen. De klassementswedstrijd over 24 ronden met 4 klassementen werd gewonnen door Buijsse 12 p. voor Verhaege 9 p., Van Dijk 9 p., Veger 7 p., Huijbregts 3 p. en Horemans 0 p. In den koppelwedstrijd over 60 K.M. deed Buijsse al direct een uitlooppogmg, doch Braspenninx trok de geheele ploeg weer bij. Na circa 20 minuten ging Bias er vandoor en nam een halve ronde Verhaege trok bij en samen haalden ze 't peleton in. De kop pels Horemans-Lanckaert en Buijsse-Mar- tens kregen elk een ronde achterstand we gens het zonder geldige reden, verlaten der baan. De totaal-uitslag was 1. Braspen- ninx-Veger 7 p. 2. Verhaege-Van der Reijt 1 p. 3. op 1 ronde: Van Dijk-Van Rossum 9 p. 4. Huijbregts-Huijs 6 p. 5. op 2 ron den Buijsse-Martens 13 p. en 6. Horemans- Lanckaert 4 p. De 60 K.M. werd gereden in 1 uur 24 min. GOES Breode Watering bewesten Ierseke. Gisteren vergaderden de ingelanden van de Breede Watering bewesten Ierseke on der voorzitterschap van den heer C. D. Vreeke te Kapelle. Ter vergadering werd medegedeeld dat de plannen voor den nieuwen rijksweg van het kanaal door Zuid-Beveland naar Kloe- tinge thans zoover zijn gevorderd, dat ze aar. de belanghebbenden ter inzage zijn toe gezonden. Het bestuur van het waterschap had geen bezwaar daar de waterafvoer niet wordt gehinderd, eer verbeterd. Met 72 tegen 62 stemmen werd verwor pen een voorstel van het bestuur om de zgn. Dee in het dijkgeschot aan te slaan. Wel werd aangenomen een voorstel om dit voor 4/5 te doen. Het betreft hier lage grond die door speciale bemaling vrucht baar is geworden. Bij het vaststellen van de begrooting stond men voor eigenaardige moeilijkheden. Reeds in December besloot de vergadering van ingelanden tot heffing van belasting op de gebouwde eigendommen. Hiertegen ia echter door tal van vereenigingen te Goes verzet aangeteekend bij Ged. Staten. Dit college heeft zeer veel tijd noodig gehad om hierin een beslissing te nemen. Nu schijnt het Vrijdag jl. beslist te hebben, maar in welken geest wordt geheim gehou-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1