NOOTJES SPORT INGEZONDEN STUKKEN De staking; in de bouwvakken te Maas tricht duurt nog altijd voort. Er zijn tus- schen de beide partijen weder onderhande lingen gevoerd om tot de oplossing van het conflict te komen, doch de werknemers hebben het bemiddelingsvoorstel van de hand gewezen. De prijzen, welke door de Nederlandsche Veehouderijcentrale voor de aan haar gele verde varkens betaald worden, zullen met ingang van 29 April a.s. met 2 cent per K.G. geslacht gewicht verhoogd worden, met dien verstande, dat deze prijsverhoo- ging geldt voor de varkens (welke op of na dezen datum geleverd worden. Jo Vincent heeft gisteren geheel hersteld het ziekenhuis verlaten. De zangeres zal tegen het einde van Mei wederom haar concerten hervatten. j? Er zijn 3 predikanten bij de Bekenntnis- kirche te Berlijn gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd, informaties aan de bui- tenlandsche pers te hebben verstrekt over den Protestantschen godsdienststrijd in Duitschland en zich met katholieke autori teiten te hebben verstaan om het nieuw-hei- dendom van Alfred Rosenberg te bestrijden. Het slaapwandelen is noodlottig gewor den aan een 29-jarige verpleegster te Tou louse. Des nachts is zij op het dak van een barak geklommen, dat echter onder haar gewicht Ineenzakte. De verpleegster viel op den grond en liep daarbij een zware hoofd wonde op, waaraan zij kort daarna stierf. Uit Badajoz komen alarmeerende berich ten over een sprinkhanenplaag. Alleen reeds bij Siruela hebben de sprinkhanen een op pervlakte van 2000 M2 bedenkt. Ook in de omgeving van Sevilla bedreigen groote zwermen den oogst. de eerste 10 tot 15 jaar zoo goed als niets verwacht mocht worden. Thans wordt reeds zeer spoedig na aanplant een opbrengst ver wacht, die de onkosten zal dekken. Het ver haaltje van den Betuwschen boer, die na de geboorte van eiken zoon of dochter 2 H.A. kersen aanplantte, welke boomgaard zou rendeeren als de zoon of dochter volwas- schen zou zijn, is dus uit den tijd geraakt. Als oorzaken van die ingrijpende veran dering noemt spr. Ie. het stimuleerende voorbeeld o.a. van Amerika, 2e. het meer als hoofdbedrijf in plaats van als nevenbe- drijf gaan uitoefenen van de fruitteelt, 3e. de adviezen van bekwame personen in ons land, als ir. Van der Plassche. Spr. behandelt nu achtereenvolgensle. het onderstammenvraagstuk, 2e. de kwestie die bij een modernen aanplant een rol spe len, 3e. de ziektebestrijding, bemesting, en bodemverzorging, 4e. de snoei en 5e. het oogsten en verdere verzorging. le. Vroeger had men bij appelen en peren een allegaartje van onderstammen, maar het is de verdienste van den Engelsehen prof. Hatton geweest, dat hij dit door de- termineeren uit elkaar heeft gehaald. Nu kan beter op allerlei factoren worden gelet. Helaas loopen niet altijd de belangen van boomkweeker en fruitteler parallel. Voor den laatste is het beter, dat de zaailing- onderstam voor goed verdwijnt. Hij prefe reert die onderstammen, welke voor hem in den boomgaard blijken de beste te zijn. De zaailingen nu zijn meestal onbereken baar. Er zijn nu nog te veel groote ver schillen in de boomgaarden, in dezelfde rijen. Meer uniformiteit is mogelijk. Hiertoe is noodig een juiste kennis van de eigen schappen der onderstammen. Het komt er op aan uit te gaan van 100 soortecht materiaal. Van beteekenis is hier de N.A.K., die soortechtheid garandeert. 2e. Bij het planten merkt spr. op, dat de grond goed moet zijn De kroonboomen hebben afgedaan, gezien de bezwaren bij snoeien, spuiten, plukken, enz. In sprekers bedrijf groeien de beste vruchten op die plaatsen, welke men vanaf den grond be hoorlijk kan waarnemen. De meeste zorg vereischt de appelteelt, dan volgen peren, pruimen en bessen. Toen spr. 10 jaar gele den een boomgaard plantte, maakte hij den ondergrond rendabel door bessen. Gezien de lage bessenprijzen heeft hij nu als onder beplanting vruchtboompjes geplant, die na hoogstens 10 jaar moeten wijken voor de blijvers. De goede soorten moet men hier voor kiezen. Als voorbeeld geeft spr. de blij vers Jonathan, Zigeunerin en Manks Godlin geplant op 5 M. en op 2V2 M. er tusschen Cox op nr. 9. Zoo komt spr. tot 625 boom pjes op een gemet. Prof. Sprenger gaat nog verder en komt tot 1500. Dit is echter slechts een proef. Wat de peren betreft geeft prof. Sprenger de voorkeur aan kwee onderstam, althans in de jeugd, wegens de vroegere vruchtbaarheid. Tot het zgn. laten vormen van eigen wortels heeft spr. wel eenig bezwaar. Het aantal variëteiten in een boomgaard moet zoo klein mogelijk zijn, mits bestul- ving, risico- en arbeidsverdeeling niet in het gedrang komen. Peren tusschen appels of andersom is af te raden. Men wage zich niet aan een proef met een variëteit met onbekende eigenschappen. Spr. waarschuwt tegen beunhazerij op het gebied van boom gaarden aanplan t. Men moet alleen omenten of tusschen- planten, wanneer een goede variëteit bij goede verzorging niet meer rendeert. Spr. adviseertplant die variëteiten bij elkaar wier stuifmeel elkaar bevruchten kan. Plaats de zwakkere groeiers tusschen de sterkere en plant die variëteiten bij el kaar, die ongeveer dezelfde bestrijding vra gen. Plant steeds de boomrijen rechthoekig op den uitweg. Op den Zuid-Westkant behoort een flink windscherm te staan, waarbij spr. de voorkeur geeft aan els boven populier. 3e. Het aantal bespuitingen vooral bij appels is tegenwoordig groot. Een spuit- schema kan als leidraad voor een beginne ling waarde hebben, de bekwame fruitteler is door de practijk geleerd. Deze is zooveel als boomendokter. De eene variëteit vraagt weer iets anders dan de andere. Een boom gaard is geen perceel appels. Groote vak kennis is hier noodig, maar wordt ook rijk beloond. Door de invoering van de motor en door de prijsverlaging der middelen zijn de onkosten aanzienlijk lager geworden. Wil men het volle rendement hebben van bespuiting, dan moet boom en blad in goede conditie verkeeren. Hieraan moeten ook meehelpen bodemverzorging en bemesting. Wat betreft de strijdvraag al of niet gras in de boomgaarden, zegt spr. dat men niet alles over één kam moet scheren. Ook hier speelt grondsoort en variëteit en onderstam een rol. 4e. Wat het snoeien betreft zegt spr., dat men nooit de vruchten er aan kan snoeien wel omgekeerd. Snoei in de jeugd zoo wei nig mogelijk, want snoeien bevordert het groeien. Zorg echter dat bij blijvers de vorm niet wordt verwaarloosd. Is echter de pro ductieve periode aangebroken, dan zal men vooral bij vruchtbare soorten moeten snoei en en vaak stevig ook. De meening, dat alleen jonge boomen mooie vruchten kunnen geven, moet her zien. Het tegendeel is soms waar. Elke variëteit moet weer anders gesnoeid worden en elke onderstam stelt weer spe ciale eischen. 5. Bij het plukken moet de grootste voor zichtigheid in acht worden genomen. Men moet niet den duim in het fruit drukken. Willen we kunnen concurreeren met het buitenlandsche fruit, dan moet er scherpe controle zijn hg oogsten, sorteeren en ver pakken van fruit. Een zachte behandeling behoeft niets meer te kosten. Spr. bepleit gebruik te maken van het pakstation en straks van de koelinrichting. In het a.s. sei zoen zullen proeven worden genomen met het inpakken in zgn. wraps. Momenteel wordt op de elite veiling te Goes 15 van het fruit geveild. Zoolang dit geen 75 is kan men niet spreken van een moderne fruitteelt. Onze hoop is geves tigd op een toenemend gebruik van fruit en op de koelhuizen, die de consumptiepe riode van Hollandsch fruit met drie maan den zouden kunnen verlengen. Vereeniging van geld- en effectenhandel. Met de „Staatscourant" no. 81 zijn ver zonden afdrukken van de gewijzigde statu ten van de Vereeniging voor den geld- en effectenhandel voor Noord- en Zuid-Beve land. gevestigd te Goes. ZAAMSLAG Minister Slotetnaker de Bruïne naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Naar de „Tel." verneemt zal op 2 Mei a.s. minister Slotemaker de Bruïne nabij de gemeente Zaamslag in de buurtschap Othe- ne den eersten spadesteek doen voor het groote ontwateringswerk uitgaande van de waterschap Hulster en Axler ambacht, om vattende alle polders liggende in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Handelsregister Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg. In de week van 1522 April werd bij het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende Inschrijvingen: Fa. Gebrs. Boogaard, Grypskerke, Sels- weg B 38 (Ter Buttinge), timmermans-, metselaars- en aannemersbedrijf. Venn. J. en L. Boogaard. Technisch Handelsbureau „Zeeland", Gortstraat 343, handel in technische en radio-technische artikelen. Eigenaar L. J. van 'tWestende. Wijzigingen: N.V. Kalkfabriek v/h. Van Dijk Co., Goes, Alb. Joachimkade 24, fabricatie van en handel in bouwmaterialen. Filiaal ge vestigd te Goes, Alb. Joachimkade 24. R. Koole Zoon's Bank, N.V., Zierikzee, Oude Haven A 362. Statuten gewijzigd. Uitgetr. onder-dir. C. van der Vliet A.Czn., met gelijktijdige benoeming tot directeur. Firma Gebrs. Kouijzer, Zierikzee, Lange St. Janstraat C 253, visschersbedrijf en den handel in schelpdieren. Nieuwe venn. L. Kouijzer. Snoep Co., Verwerijstraat, handel in koloniale waren en azijnfabriek. Proc. aan: mr. J. J. Snoep. N.V. Woningbouw, Vlissingen, Coosje Buskenstraat 69, bouwen, koopen, verkoo- pen en exploiteeren van eenvoudige wo ningen. Uitgetr. VoorzitterM. Teerling. Nieuwe voorzitter G. J. Fros. Opheffing: N.V. Nieuwe Zeeuwsche Courant, in liq., Goes, Westsingel 75, courantuitgeverij en drukkerij. KERK- EN SCH00LN1EUWS Dr. G. J. Weyland 75 jaar. Dr. G. J. Weijland, Ned. Herv. predikant te Veere en voorzitter van de Algemeene Synode, herdenkt heden zijn 75sten geboor tedag. Ds. Weijland werd candidaat in 1885 en bekleed het predikambt sedert 1888, toen hij op 20 Juni te Austerlitz intrede deed. Van 1894 tot 1896 was hij directeur van het Nederl. Zendingsgenootschap te Rotter dam, doch op 27 September 1896 werd hij bevestigd te Veere en daar is hij nog steeds de in alle kringen zeer geziene „dominee Weijland".- Zijn werk als voorzitter der synodale commissie en der synode, heeft hem in geheel de Ned. Herv. Kerk een groo te bekendheid gegeven en zijn beminnelijk karakter doet hem in breede kringen een beminde persoonlijkheid zijn. De jarige zelf wilde dezen dag in stilte en eenvoud doorbrengen, doch de gemeente leden te Veere zorgden voor een passende bloemenhulde. Geen kort haar. De kerkeraad van de Chr. Geref. gemeen te te Zierikzee heeft, naar de „Nederl." meldt, aan vrouwelijke lidmaten en meisjes die zich aanmelden tot het doen van belij denis, den toegang tot het Heilig Avond maal ontzegd, zoo zij hun haar volgens de mode van den laatsten tijd kort dragen. Examens. Voor het voorloopig machinisten-diploma zijn geslaagd de heeren J. Schuiling, J. A. Konings en J. M. Willemse, leerlingen van de De Ruyterschool. VOETBAL: NederlandEngeland. Reuters bijzondere dienst meldt uit Lon den, dat het Engelsche elftal, hetwelk op 18 Mei te Amsterdam tegen het Nederlandsche elftal zal uitkomen, als volgt is samenge steld Hibbs (Birmingham), Male (Arsenal), Hapgood (Arsenal), Gardner (Aston Villa) Barker (Derby County), Burrows (Sheffield Wednesday), Worrall (Portsmouth), Carter (Sunderland), Drake (Arsenal), Westwood (Bolton Wanderers), Boyes (Westbromwich Albion). Reserves zijn Joy (Casuals) deze speler is een amateur Craven (Grims by). Scheidsrechter is dr. Bauwens (Duitschland). MARINE EN LEGER De luitenant ter zee 2e klasse A. van Miert wordt 19 Mei overgeplaatst van de marinekazerne te Willemsoord aan boord van Hr. Ms. politievaartuig „Nautilus" te Nieuwediep. De le luitenants J. G. Warringa van het 3e regiment infanterie en H. J. de-Vries, der infanterie van het O. I. leger, die de lessen in het jongste jaar van de hoogere krijgs school te 's-Gravenhage volgen, worden van 10 Juni tot en met 21 September gedeta cheerd bij het 3e regiment veldartillerie te Breda. Bij beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee 2e klasse D. L. van Elk, dienende aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord, den 1 Mei a.s. ter beschikking gesteld. AANBESTEDINGEN Namens het bestuur van de afdeeling Vlissingen van „het Groene Kruis" werd ten kantore van gemeentewerken te Vlissingen aanbesteed het bouwen van een ontsmet tingsgebouwtje. Raming 4300. Inschrijvers L. Ahn 4935 A. Loois Jzn. 4560 Joh. Loois Hzn. 4395 J. N. D. Bijl 4373 B. J. N. Schmelzer 4343 M. Vader 4180 firma Post en Berting 4060. De gunning is aangehouden. LUCHTVAART De ramp van de Uiver. De „N.R.Ct." heeft in haar nummer van 6 April een onderhoud gepubliceerd met den directeur van de Tsjechische Luchtvaart maatschappij naar aanleiding van de ramp van de Leeuwerik. In dat interview gaf de heer Oldricht Ruzicka, zooals men zich wel haast herinnert, te kennen, dat hem was ter oore gekomen, dat de ramp van de Uiver waarschijnlijk toch aan blikseminslag moest worden toegeschreven. Een bericht in „het Volk" komt thans deze uitlating bevestigen. Het blad meldt, van welingelichte zijde te vernemen, dat de conclusie van het Uiverrapport in zake de hoofdoorzaak van de ramp toch zou terug voeren naar blikseminslag. Het rapport heeft den minister van water staat bereikt, die nog niet beslist heeft of tot geheele of gedeeltelijke publicatie zal worden overgegaan. Het rapport van dr. ir. Van der Maas sloot naar het „Vaderland" indertijd wist te mel den, blikseminslag als oorzaak van de ramp uit. De „permanente commissie", die thans toch tot blikseminslag zou hebben gecon cludeerd, bestond uit vice-admiraal Schorer, prof. dr. ir. Biezemo, majoor-vlieger Van Heyst en luitenant-vlieger Broesder. Een merkwaardige uitvinding. Door de K. L. M. worden proeven geno men met het nieuwe radio-compas, waar van den laatsten tijd berichten uit Amerika voortdurend melding maken. Gebruikt wordt hiervoor een Duitsch patent van Sie mens. Het nieuwe apparaat is gemonteerd op de „Zilvermeeuw", welk toestel wordt gebruikt op de lijn AmsterdamBerlijn. Met behulp van dit compas, dat wordt afgesteld op een tusschen de radio-stations van de beide vliegvelden gerichte radio golf, is het mogelijk de route precies in rechte lijn af te leggen en behoeft de piloot zich voor zijn route niet meer te oriënteeren op kaart en grond. Van het uitvallen van deze proef op de „Zilvermeeuw" zal het afhangen, of de K. L. M. het nieuwe compas ook op andere toestellen zal plaatsen. Het lichte sportvliegtuïg in opkomst. Wat eenige jaren geleden als onveilig werd afgekeurd, is sedert kort weer door den meesterzwever Robert Kronfeld ter hand genomen. De Engelsche „Drone", door Lowe-Wylde ontworpen en gebouwd, die helaas bij de eerste vluchten het leven liet, i3 thans door de British Aircraft Cy op Hansworth weer in productie genomen. Kronfeld heeft met het eerste product niet alleen geslaagde proefvluchten boven Hansworth gemaakt, doch zelfs een over- landvlucht LondenEristol met succes vol bracht. De stoot tot dezen loop van zaken is eigenlijk gegeven door den instructeur Manchoulas van de Gentsche Zweefclub, die niettegenstaande den tegenslag van Lowe-Wylde zelf, voortging deze zweef- motorsport te propageeren, waarbij hij een zweefvliegtuig met boven den vleugel gemonteerden Douglas-motor van 12 p.k. gebruikte. Het Belgische luchtvaartminis terie gaf haar sanctie aan deze vlieg- methode door een speciaal brevet voor het lichte motorvliegtuig in het leven te roe pen. Thans heeft de Belgische fabriek „Sa- rolea" een 30 paards motor gefabriceerd, die te Gent op het vliegtuig is gemonteerd en de prestaties ervan aanmerkelijk heeft verbeterd. Deze zelfde motor zal ook binnenkort worden gemonteerd op de „Pou-du-Cier*, die volgens het ontwerp van den Fransch- man Henri Mignet door de Limburgsche Aerocktbis gebouwd en op het vliegveld „Kiewit" bij Hasselt zal worden ingevlo gen. In Frankrijk heeft de Pou-beweging zul ke afmetingen aangenomen, dat meer dan 100 Pou-clubs zijn gevormd, waar dit toe stel wordt gebouwd door de clubleden zelf. De kosten met motor zullen alsdan onge veer 500 gulden bedragen, waardoor onge twijfeld de vliegsport zal worden gepopula riseerd. Weliswaar is het éénpersoons toe stel niet geschikt voor dubbelbesturings- onderwijs, zooals thans door de luchtvaart- scholen noodzakelijk wordt geacht in ver band met de veiligheid, maar de vlieg eigenschappen van de Pou moeten zóó groot zijn, da.t dit bezwaar in Frankrijk niet overwegend wordt geacht. De bijzon dere vliegeigenschappen ontleent de Pou aan de slotwerking, die tusschen den ver stelbaren bovenvleugel en den achterwaarts gelegen ondervleugel ontstaat. Van beteekenis moet worden geacht, dat de Handley Page fabriek zóó enthousiast is over de vinding van Mignet, die zij de „Flying Slot" noemt, dat zij zegt, dat de Pou de veilige vliegeigenschappen van de Handley Page Slot vereenigt met uitmun tende bestuurbaarheid. De „Flying Slot" is nog in haar eerste ontwikkeling en is door Mignet toegepast op een miniatuurvlieg tuig, waarvoor hem alle eer toekomt. Het is echter waarschijnlijk, dat deze gedachte verder zal worden ontwikkeld ook voor de grootere vliegtuigen, waardoor de volgende voordeelen verkregen zullen worden. On middellijke en gemakkelijke bestuurbaar heid, automatische stabiliteit onder alle vliegcondities, meer comfort in het vlieg tuig b\j onstuimig weer, groote veiligheid en de mogelijkheid gebruik te maken van kleiner vliegvelden. De Britsche Air League heeft ook een Pou-club opgericht, die als proef een Pou zal bouwen, terwijl de Britsche industri" reeds een passenden motor er voor heeft ontworpen, dié ongeveer 50 pond zal kos ten. Dit alles vijst er op, dat het geenszins uitgesloten moet worden geacht, dat de vliegsport door lager kosten een nieuw tijdperk gaat intreden. Een goedkoop vliegtuig. Binnenkort zullen, naar Reuter meldt, te Marshall (Missouri) proeven genomen wor den met een vliegtuig dat in opdracht van het departement van handel ".s gebouwd en nog geen 3000 zal kosten. Het toestel is een eendekker met een 6- cylinder automobielmotor en de kruissnel heid bedraagt 160 Km. per uur, terwijl de maximumsnelheid 184 Km. per uur be draagt. Het vliegtuig, dat plaats biedt aan twee personen, is ingericht voor dubbele bestu ring. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De cople wordt niet teruggegeven. SIMAVTS BLINDEN-REDOINGSPLAN VOOR N O OR D - SUMATRA Aan duizend blinden kan jaar lijks door operatie het licht hunner oogen worden teruggegeven. Uit publicaties van den bekenden oog arts J. TIJSSEN, die, als reizend oogheel kundige algemeene bekendheid en sym pathie verwierf, vernamen zonder twijfel velen uwer reeds, hoe ontstellend groot het aantal blinden is op Noord-Sumatra. Er heerscht hier te midden der rijke tropenweelde een onbeschrijfelijk tropen- leed wij bevinden ons daar met recht in het land van den medischen nood En wat voor ons zoo onbegrijpelijk en verschrikkelijk is Dit leed en deze blind heid zijn maar al te vaak onnoodig. In de staar-operatie zien wij het voor den eenvoudigen kampongbewoner onbegrepen wonder, dat aan blinden het licht hunner oogen kan worden teruggegeven. Op Noord-Sumatra ontbreekt echter bjjna overal oogheelkundige hulp. Daarom dringt dr. Tijssen in naam van eer. arme lijdende bevolking met groote klem bij ons aan op uitzending van een reizend oogheelkundige naar het dicht be volkte Noord-Sumatra. Moeten wij deze roepstem aan ons voor bij laten gaan? Is het niet de plicht van Nederland hier hulp te verleenen? In een brief van 14 Februari 1935 schrijft dr. Tjjssen „Wanneer tot uitzen ding van zoo'n reizend oogspecialist wordt overgegaan kan jaarlijks aan duizend blinden door operatie het licht hunner oogen worden teruggegeven." De kosten van uitzending worden be« groot op ƒ6000 per jaar. De vereeniging „Simavi" meent, dat hier absoluut geholpen móet worden. Kan „Simavi" echter de hiervoor benoodigde gelden bijeen brengen? Ook elders toch rekent men op steun uit onze overbelaste kas Aan U is daarom het antwoord Toen wjj verleden jaar een oproep deden ten behoeve van ons geneesmiddelen-fonds, stroomde het geld ons toe. Welk een groot aantel enthousiaste medewerkers (sters) zorgde er toen voor, dat wij in korten tijd uió ingezamelde kwartjes een aanzienlijk bedrag bijeen kregen. En nu is er 6000 noodig om 1000 oog lijders het gezichtsvermogen terug te geven. Wie brengt 6 bijeen om één blinde t6 reddenWie een deel van dit bedrag Moge ons een toevloed van giften be reiken Helpt allen mee om het blinden-reddings-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 2