1000 500 300 25 27 APRIL EERSTE BLAD No. 99' 73e Jaargang - 1935 Uitgavefirma F. VAN DE VELDE lr„ Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel: verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels f I.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. COLLECTE voor het Zeeuwsch Monument voor wijlen H. M. de Koningin- Moeder, op 30 April a.s. Aan de Ingezetenen van Vlissingen, Er is besloten, dat een gedenkteeken voor wijlen H. M. de Koningin-Moe der in de hoofdstad der Provincie Zee land zal worden opgericht. Daartoe zullen in alle Zeeuwsche gemeenten gelden worden ingezameld. Te Vlissingen zal op Dinsdag 30 April a.s., den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, voor dit doel eene col lecte worden gehouden en zullen speld jes worden verkocht. Het ligt in de bedoeling een be scheiden monument te stichten en het overschot der ingezamelde gelden te storten in het Nationaal Koningin- Moeder Herdenkingsfonds ter ver pleging van on- en minvermogende tuberculose-patiënten. Hoe milder en vooral hoe algemee- ner elke gift, hoe klein ook is wel kom er gegeven wordt, des te meer zal er dus ook kunnen vloeien in het Herdenkingsfonds, dat op zoo treffende en toepasselijke wijze de nagedachte nis eert van de algemeen geliefde over ledene hooge Landsvrouwe, die steeds voorging in daden van barmhartigheid. Vlissingen staat percentsgewijze Jaarlijks vooraan bij de opbrengst der Emmabloemcollecte, welaan Vlissin- gers, toont wederom zelfs in deze uiterst moeilijke tijden bij deze Emma- collecte hoe gul en gaarne gij geeft. Gij eert daarmede de nagedachtenis van eene der lieftalligste en meest be minde aller Moeders in Nederland. VAN WOELDEREN. Burgemeester. Vlissingsche Oranjebond. Ter gelegenheid van den verjaardag van. H.K.H. Prinses Juliana houdt de Oranje- bond voor zijn leden en genoodigden haar jaarlijksche bijeenkomst op 30 April a.s. in het Grand Hotel „Britannia" om 7.45 uur precies. Als spreker za.l optreden de heer dr. H. de Noo Bzn., alhier, met het onderwerp „Grepen uit het leven van H.K.H. Prinses Juliana", terwijl de zangvereeniging „Hoop op Zegen", onder leiding van haar directeur den heer A. Bosdijk, belangeloos haar me dewerking verleent voor de uitvoering van de „De Euyter-Cantate" met ongeveer 144 zangeressen en zangers, begeleid door een orkest. De harmonie „St. Caecilia" zal op dien dag concerteeren in de muziektent op het JBellamypark, van 810 uur nm, Alhambra-Theater. The Lives of a Bengal Lancer. Op de Reede van Singapore. Van opzet niet anders dan een grootsche avonturenfilm, is The Lives of a Bengal Lancer een der uitzonderlijke films, die nog Voor de grootst mogelijke totaliteit van het publiek berekend is en waarvan elk mee haar huis kan nemen, wat hem goed dunkt. Maar welk een meesterlijk geschreven film in de halftonen van zijn dialoog, in den grimmigen, manlijken humor van zijn spi- ritueele „conversatie" tusschen de officie- ion in de bergen van Britsch-Indië Er ls ïn deze film een uiterst fijn aangeduide ver houding van vader tot zoon, die in hetzelf de regiment dienen, een pracht van een onuitgesproken vriendschap tusschen twee officieren uit verschillende, sociale klassen. i L>e gesprekken tusschen deze menschen K Omgesp rekken zijn zoodanig gecompo neerd, dat er geen speld tusschen te krijgen is en de emoties er uit slaan als vonken uit een electrisch contact. Het leeft, het tintelfc en bet is bjj al zijn onwaarschijnlijke avonturendrift (want het is een grootsche ,,show"-film) van een inhigheid en een brillant leven, dat men in menig tooneel- stuk van beroemdere auteurs te vergeefs zoekt. Daarnaast is deze film een succes van den eersten rang geworden voor den jongen, onbekenden regisseur Henry Hath away, die er twee en een half jaar over gewerkt heeft en zich nu eensklaps in de rijen der allereersten verplaatst ziet. Hij slaagde erin, met verfijnde intelligentie en met een ongeëvenaard instinct voor sub tiele montage om ons te midden van alle avonturen een aantal menschen te schilde ren, die men zoo licht niet vergeetnoch den prachtigen, driesten Cary Cooper, noch den jongen, vurigen en typisch Engelschen Franchot Tone, noch den bewogen ge speelden, jongsten luitenant van Richard Cromwell (zoo men wil de eenige, senti- menteele rol in deze harde film), noch ook de superieure creatie van sir Guy Standing, als de vader van het regiment. Een film zoo hard als een diamant en met alle facetten ervan. Het verhaal is een episode uit den strijd tusschen een regiment Britsche lanciers in Bengalen en de inlanders, die onder leiding van het stamhoofd Mohammed Khan weer eens opstandig zijn en een aanslag op een groote zending patronen in den zin heb ben. De handeling concentreert zich om de genoemde drie officieren, die door de Afridi's gevangen genomen en gemarteld worden, waarbij 'Stone, de eerst kort gele den bij het regiment geplaatste zoon van den kolonel, geheimen omtrent de ammuni- tiezending verraadt. De Afridi's veroveren nu de zending maar de drie officieren weten zich te bevrijden en hun regiment te rédden door Mohammed Khan te dooden en de patronen in de lucht te laten vliegen, wat intusschen Mc Gregor het leven kost. Heldenmoed,, zelfverloochening en discipli ne, maar ook spionnagë en verraad," dat zijn de elementen, waaruit deze film is opge bouwd, om van allerlei bezienswaardighe den, als een hoffeest bij den Emir van Go- pal, een wilde-zwijnenjacht en talrijke beel den uit documentaire films over Voor-Indië, die voor de couleur locale hier en daar zijn ingelascht, te zwijgen. Geladenheid, vaart, montage geven hier film In den zeldzaam geestigen dialoog ironi seert ook de film zichzelf voortdurend. Telkens wanneer de toeschouwer critiek voelt opkomen, spreken de personen zelf de critiek uit, of wordt met de situatie den draak gestoken. Wordt bijv. ergens het ge sprek wat zwaarwichtig, dan zegt Forsy- the „Er worden hier heel wat spijkers met kippen geslagen". En als Mc Gregor een wat erg nationalistisch-militairistisch be toog houdt tegen den jongen Stone, waarin hij zegt (hij praat het den ouden Stone na), dat het leger en het vaderland voor alles gaan, en alle menschelijke gevoelens daar voor moeten worden onderdrukt, valt hij zichzelf in de rede met den uitroep „Hoe kan ik het je ook uitleggen, als ik er zelf niets van begrijp Onze .critiek tegen de ietwat sentimenteele zijde van het verhaal wordt al aan het begin van de film ontwa pend, als Forsythe zelf Mc Gregor „den ruwen Soldaat met het gouden hart" ge doopt heeft. Bij al het filmische lette men ook op de fijne geestigheid en humor in dit werk, waarbij veel uit andere films grof en hinderlijk kluchtig aandoet. Ongetwijfeld een van de grootste verras singen van het seizoen, deze Bengaalsche Lanciers en deze regisseur Henry Hath away, Na de meer uitvoerige bespreking van bovengenoemd filmwerk zij het ons veroor loofd te volstaan met louter de vermelding- van het tweede hoofdnummer „Out of Sin gapore", een sensatie-film, waarin de be kende Noah Beery de hoofdrol speelt. Lwror-theater. Danshuis „De Gouden Engel". Kaiserwalzer. Voor de komende dagen biedt Luxor een uitstekend programma, waarin wederom twee hoofdfilms van geheel verschillend genre zijn opgenomen. In het eerste hoofdnummer zien wij hoe het optreden van een al te strengen, doch het toch goed bedoelenden vader, een ge vaar voor de dochter kan worden, waaraan zij slechts door groote standvastigheid ont snapt, indien hij haar in een eerlijk bedoel de liefde dwarsboomt. De in Berlijn werk loos geworden adspirant schoonzoon (Franz Nicklisch) gaat zijn geluk in Hamburg be proeven en zijn meisje (Lucie Englisch) reist hem na. De kellners-betrekking, welke hij er hoopte te verkrijgen, is vergeven, doch de directrice van het in het hoofd genoemde danshuis, kan het meisje zeer goed gebrui ken. Ten slotte stemt zij toe, doch 't wordt ecu mislukking, daar zij zich yoor de yan haar verlangde diensten niet wil leenen. De jongen tracht nu als inbreker in vereeniging met een berucht individu (Eritz Kampers) een slag te slaan gelukkig weet het meisje op het juiste moment nog haar verloofde in zijn val te stuiten. Eindelijk, na harden strijd, wordt de deugd beloond en vader weigert niet langer zijn toestemming. De verschillende figuren in deze aan sugges tieve scènes rijke rolprent worden op uit nemende wijze vertolkthet spel van Lucie Englisch is in al zijn soberheid vaii een sterke ontroering. De tweede hoofdfilm is een charmant ro mannetje uit het goede, oude Oostenrijk van vóór den oorlog. In deze door Friedrich Zelnik geregisseerde vroolijke operette-film draait alles om een ouden graaf met een jong, amoureus hart, dat voor elk knap vrouwtje direct in vuur en vlam staat, doch die zijn veroveringen weer even snel ver liest als dat hij ze gemaakt heeft, doordat zijn zoon, een jong, vlot officier, telkens weer papa's buit afhandig maakt. Als onze luitenant echter zelf in een liefdesgeval op het eerste gezicht gewikkeld wordt met de bekoorlijke eigenares van Olgahof ontstaan er complicaties, welke eerst na tal van ver makelijke voorvallen tot uiteindelijke klaar heid en oplossing komen. Met prima film krachten, als de lieftallige Martha Eggerth, met haar aantrekkelijke stem, Paul Hörbi- ger, Hansi Niese, en Szöke Szakall, den on- betaalbaren humorist,, in de voorste rangen, is deze zich in een lachende bergdorp-om geving afspelende geschiedenis tot een ver rukkelijk filmwerk gegroeid, hetwelk ons, mede dank zij de heerlijke muziek van Strauss, Millöcker en von Suppé, allerpret tigst bezig houdt. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Eenige opnamen van de plechtige uit vaart van den pauselijke:, internuntius, Mgr. Schioppa, te 's-Gravenhage. De vierde bloemententoonstelling öp de Flora te Heemstede, die gisteren geopend werd. De Rallye Paper te Vorden, gehouden door de Kon. Militaire Sportvereeniging. De geëlectrificeerde spoorbaan Rotterdam Maassluis wordt officieel in gebruik ge nomen. Het nieuwe vliegtuig van de K.L.M. de „Roerdomp" wordt van de Fok kerfabrieken naar Schiphol getransporteerd om verder gemonteerd te worden. De kran3, die door de bemanning van Hr. Ms. K XVIII te Kaapstad is neergelegd aan den voet van Jan van Riebeek, den stichter van de „volksplanting aan die Kaap die Goeie Hoop". De nieuwe Gereformeerde kerk aan den Statensingel te Blijdorp (Rotter dam), die zoo goed als gereed is. Het monument ter nagedachtenis aan Prins Hendrik, dat binnenkc-t te Den Helder ont huld zal worden. De nieuwe burgemees ter van Schiedam, mr. dr. Van Haaren. Uit een heistelling gevallen. Gistermiddag is bij de werkzaamheden voor het maken van een eilandje in den Spuiboezem, een werkman van een heistel ling gevallen. De man bekwam zoodanige verwondingen, dat zijr overbrenging naar het ziekenhuis „Bethesda" noodzakelijk bleek. MIDDELBURG Vyf en twintigjarig bestaan van de Christelijke Kweekschool. Onder de aanwezigen bij de Vrijdagmid dag gehouden officieele bijeenkomst ter eere van het 25-jarig bestaan der Christe lijke Kweekschool merkten wij in het Schuttershof o.a. op den heer J. J. 't Hart, inspecteur van de onderwijsopleiding, als vertegenwoordiger van den minister van onderwijs den Commissaris der Koningin jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford den hoofdinspecteur en den inspecteur van het L. O., de heeren P. van Nes Cz. en B. J. A. Stoopman den waarnemenden burgemees ter, den heer M. H. Boasson en den ge meentesecretaris, den heer mr. W. M. G. van der Veur. Verder vertegenwoordigers van andere inrichtingen van onderwijs en vele belang stellende oud-leerlingen alsmede de leer lingen. Een strijkensemble onder leiding van den heer Van Swighem, leeraar aan de school, deed zich hooren. De voorzitter van het jubileum-comité, de heer G. Berghuijs, heette allen welkom, in de eerste plaats de hierboven genoemde autoriteiten en vertegenwoordigers van an dere inrichtingen van onderwijs, maar ook de oud-leerlingen, die van heinde en ver kwamen en gaf daarop het woord aan den vereenigingsvoorzitter. Deze, mr. P. Diele- man, verzocht den aanwezigen te zingen Ps. 123 1, waarna ds. P. J. F. van Voorst Va der voorging in gebed. De heer Dieleman las een schriftgedeelte en liet zingen Ps. 45 1, Hierna hield hij zijn rede, waarvan reeds een uittreksel is gegeven. Bij de woorden aan den heer De Graaf, die 25 jaar lang aan de school verbonden is, werd mevrouw De Graaf een fraai bouquet en den jubilaris zelf een tinnen inktpot, zooals er ook in de raadzaal staan, aangeboden. De heer Berghuijs bracht dank voor de mooie en gevoelvolle rede van den voorzit ter om vervolgens nog voor de pauze het woord te geven aan den heer Venema, van de Vereeniging voor Chr. Nationaal School onderwijs, die de vergadering moest verla ten. Deze heeft er op gewezen dat deze vereeniging veelal belang heeft gesteld in de opleiding aan de Christ. Kweekscholen, ook aan deze Kweekschool en spr. uitte de hoop, dat de school ook in de toekomst nog velen tot rijken zegen zal mogen zrjn en personen' mag blijven opleiden tot sie raad van de Christelijkeschool. In de nu volgende pauze werden thee en versnaperingen aangeboden. Na de hervatting richtte de heer Berg huijs zich tot mr. Dieleman, bracht hem dank voor alles wat hij gedurende 25 jaar niet alleen als bestuurslid, doch ook als voorzitter voor de vereeniging deed en bood hem namens bestuur en leden een electri- sche leeslamp aan. Mevrouw Dieleman kreeg fraaie bloemen. Vervolgens richtte de heer Berghuijs zich tot den héér G. van de Putte, die ook 25 janr lid van het bestuur is en bracht ook hem dank voor alles wat hij in die jaren voor de vereeniging deed, zulks onder aan bieding van een ets van het stadhuis van Middelburg en een gedenkboek in pracht band, terwijl ook mevrouw Van de Putte bloemen ontving. Tot dr. Huizenga zeide spreker, dat de school reeds 5 jaar aan zijn zorg is toevertrouwd en hoopte, dat hij de schooi onder Gods zegen tot verderen bloei moge brengen. Ook aan den directeur bood spreker een pracht-exemplaar van het ge denkboek aan en aan mevrouw Huizenga bioemen. Hierna verkreeg de heer J. J. 't Hart als vertegenwoordiger van den minister van enderwijs, het woord. Spreker wees er op, dat de toekomst voor de opleiding er wel duister uitziet, omdat de tijdsomstandighe den en het te veel aan onderwijskrachten wel tot ingrijpende maatregelen zullen no pen, doch op een dag als deze wil spreker vaststellen, dat de school veel goed werk heeft gedaan in naam van den Heiland. De hoofdinspecteur van het L. O., de heer P. van Nes, zeide, dat men de jeugd veel goeds kan bijbrengen, maar dan moet de grondslag goed zijn. Daarvoor moet er ook zijn een hechte en nauwe band tusschen de praktijk op de lagere school en de vor ming op de Kweekschool. De heer M. H. Boasson zeide, dat tenge volge van uitstedigheid van den burgemees ter zoowel als van den oudsten wethouder, den heer Onderdijk, op hem als waarne mend burgemeester de aangename taak rustte om namens het gemeentebestuur de beste wenschen uit te spreken met dit zil veren jubileum. Al is het ook, dat de ge meentelijke overheid slechts belast is met de zorg voor het openbaar onderwijs en met het bijzonder onderwijs slechts in con tact komt voor, zoover het de financiën betreft, is de plaats welke dit bijzonder onderwijs te Middelburg inneemt zeer be langrijk. Daarom volgt het gemeentebe stuur ook met belangstelling alles wat bij dit onderwijs voorvalt en wil het een gele genheid als deze om daarvan blijk te ge ven, gaarne aangrijpen. Hij sprak de hoop uit, dat wij dezen moeilijken tijd spoedig achter ons zullen weten, zoodat de Chris telijke Kweekschool te Middelburg de op gaande lijn weder zal kunnen voortzetten. Ds. J. W. Dippel sprak namens het be stuur van de Chr. Burgerschool in de Sin gelstraat welke school zich verwand ge voelt met de Kweekschool, al is zij ook veel ouder. Mr. P. C. de Jonge, directeur der Han delsscholen, zeide nog eens te hebben na gegaan den strijd, die mannen als Groen van Prinsteren en dergelijke voor de Chr. school hebben moeten voeren. Maar na da gen van strijd kwam de tijd van voorspoed en geluk. Nu wordt het bestaan weer be dreigd. Spreker wenscht de school, maar ook den heer Dieleman geluk met het ju bileum. De heer A. Schout, hoofd eener school te Vlissingen, sprak als voorzitter van de commissie uit de oud-leerlingen en zeide te kunnen spreken, ook namens velen, die niet konden komen en die soms ver weg in Oost of West vertoeven. Spreker wees er op, dat de school tijden van eb en vloed heeft ge kend. Tijden, dat men de geslaagde leerlin gen als het ware op stond te wachten met een plaats en tijden als nu, nu de geslaag den vaak geen plaats kunnen vinden. Spre- ber bood namens de oud-leerlingen voor de bestuurskamer een schilderij van de hand van den heer J. H. Klarenbeek aan. Hij v/ees er op, dat God in die 25 jaar reeds verschillende leeraren weg nam en her dacht deze, waarna hij Gods besten zegen voor de volgende 25 jaar toewenschte. De heer W. de Graaf dankte voor de hem geschonken attentie en hoopt, dat het r~>g lang zal duren voordat hij de pen in dezen inktpot steekt om een verzoek om ontslag als leeraar aan de Kweekschool te schrij ven. De directeur dr. K. Huizenga uitte na mens de leeraren zijn groote waardeering voor het bestuur en hoopte dat er nooit een andere verhouding zal komen. Namens al len bood spreker enkele geschenken voor de bestuurskamer aan. Spreker richtte zich tot mr. Dieleman en noemde hem een idealen voorzitter, terwijl hij hem enkele souvenirs aanbood en mevr. Dieleman bloemen kreeg. Tenslotte richtte spreker zich tot den heer Van de Putte om ook hem dank te brengen voor alles wat hij in deze 25 jaar voor de school heeft gedaan, onder aanbie ding van een leeslamp en bloemen aan me vrouw Van de Putte. - De heer Van de Putte verzekerde steeds prettig in het bestuur te hebben gewerkt. Hij wees op het groote nut der Chr. Kweek school en zal niet makkelijk van haar kun nen scheiden, al brengt zijn leeftijd mede, dat hij voor enkele functies gaat bedanken. Mr. Dieleman heeft in de eerste plaats dank gebracht voor Öe hem aangeboden ge schenken. Hij heeft ook wel er eens aan ge dacht zijn voorzitterschap neer te leggen, maar het kwam er niet van. Dank brengt spreker aan den minister, dat hij zich heeft, doen vertegenwoordigen, aan den Commis saris der Koningin aan het gemeentebe stuur voor de steeds ondervonden mede werking en verder aan allen die hier goede woorden gesproken hebben. Men moet met liefde vervuld zijn voor het onderwijs, maar daarbij kijken naar omhoog. Nadat gezongen was Gez. 273 1, ging de heer Van de Putte voor in dankgebed. Des avonds had een réunie van oud-leer lingen plaats, waarbij ook bestuur, direc teur en leeraren waren genoodigd. Comité voor. Nationale Beveiliging. Ook te Middelburg is na een rede van den heer Mathon een afdeeling van het comité voor Nationale Beveiliging opgericht. Een veertigtal personen trad als lid toe. Tot bestuur werd gekozen het initiatief comité jhr. F. Beelaerts van Blokland, voorzitter dr. K. Huizenga, J. H. Klaren beek, J. A. M. Lambermont, mr. Th. Por- theine het secretariaat wordt waargeno men door mr. W. K. H. Dieleman. Het ligt in de bedoeling de grondbeginse len van het comité ook hier, evenals in tal- looze andere plaatsen in Nederland uit te dragen en daartoe voordrachten te houden en propaganda-materiaal te verspreiden. BRESKENS Een bokswedstrijd. De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer alhier organiseert tegen Hemelvaarts dag een bokswedstrijd. Een wielerwegwedstrjjd. In navolging van hetgeen reeds meerma len in andere gemeenten in onze streek plaats had, zal thans ook te Breskens een wielerwegwedstrijd worden gehouden. AARDENBURG Een kruiwagen voor ziekenvervoer. Wanneer men hoort van ziekenvervoer, dan denkt men direct aan auto, ziekenwa gen, brancard of één der andere middelen, die de Groene Kruis- of Wit Gelekruisver- eenigingen tegenwoordig tot haar beschik king hebben. En men denkt zeker niet aan „de kruiwagen", waarmede een lid onzer gemeenschap dezer dagen bij een verhuizing zijn 75-jarige zieke vrouw vervoerde. „Bresk. Crt." GOES Landbouw-ontwikkelingsdag voor Zeeland. Heden werd te Goes onder leiding van den heer mr. P. Dieleman de zesde land bouw-ontwikkelingsdag gehouden. Vanmorgen sprak de heer Th. A. Voge laar te Krabbendijke over „Nieuwere in zichten op fruitteeltgebied". Het is nog niet zoolang geleden, aldus spr., dat het aanplanten van een boomgaard werd beschouwd als een appeltje voor den dorst, als een soort geldbelegging, waarvan

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1