5( GROTE OPENBASE VERGADERING DINSDAG 23 APRIL# EERSTE BLAD Dr. SCHOLL's M. SLUIJSER „Wat kan ons redden" 73e Jaargang' UitgaveFirma F. VAN DE VELDE lr„ Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op l londag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" STADS- EN PROVINCIENIEUWS Bezoekt hedenavond de in het „Concertgebouw"! No. 95i 1935 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor allé gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnemenf speciale prijzen. Reclames 50 et. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abontié's in 't bezit eener J D D #1 Polis, zijn GRATIS verze- kerd tegen ongelukken voorlUUIj k gulden bij levens- ft gulden bij dood ADD gulden bij verlies J I lange ongeschikt- r*119 door 4|l 111 van een 3 heid tot werken. een ongeluk. UUU hand, voet of oog. J gulden bij verlies 4 D D gulden bij verlies D F* van 11| 11 van een /b 3 een duim. wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Betaling schoolgeld. Ter voorkoming van vervolging, herin neren wij belanghebbenden aan de betaling van het door hen verschuldigde schoolgeld. Vlissingsche Tooneelvereenïging „Koningin Wilhelmina". Concertgebouw. Voor haar Paasch-uitvoeringen had deze vereeniging een aantrekkelijk programma samengesteld, dat voor een aanmerkelijk deel getrokken was uit het repertoire van den tijd, die achter ons ligt. Niet dat wij' zweren bij het oude, maar die zoogenaam de oude doos bevat toch een. massa by zon der aardige nummers, die het nog steeds doen. De voordrachten „Grenskommies en smokkelaars" en „Hannes bij den foto graaf", alsmede de gezelsehapscène „Kraam visite" leverden daar het klaarste bewijs van. Ook het blijspel „Leen me je kamer" van Mart L, Liket is niet nieuw. Doch studen ten met beren en artisten, die in hun leef wijze veel aantrekkingspunten hebben met de muzenzonen, alsmede bezorgde hospi ta,'s en goedgeloovige ouders zullen er wel altijd blijven bestaan, zoodat de inhoud van dit vrooïijke stukje met zijn leuke intrige nog niets aan waarde verloren heeft. De verschillende personen hebben er in door gaans prijzenswaardig samenspel een aan nemelijke vertolking van gegeven, al den ken we ons het optreden van studenten en tooneelspelers veel vrijer en losser. Het boeren-ouderpaar, Griet en Arie Konijn, was weer uitstekend op dreef en had van stonden aan de lachers op zijn hand. (Konijn had echter den kleermakersbrief niet mede moeten nemen). Verscheidene Hollandsche film-liedjes uit „Op Hoop van Zegen" en „Het meisje met de blauwe hoed", alsmede de niet minder populaire wijsjes „Dat moet je niet doen Amalia" en „Kleine man je had een druk ken dag" vormden met het koddige „Adam- son", een hoerenliedje met klompendans en een lief dansnummertje van het „Stephani- ballet" het verdere programma, dat over het geheel bijzonder in den smaak viel bij de zeer goed bezette zaal, welke alle uit voerenden met een spontaan applaus be loonde. De heeren Corns, van Beers (piano) en Steinhouwer (viool) zorgden voor een passende muzikale medewerking. Een ge animeerd bal besloot den avond. V. T- V. 29ste K.N.G.V.-marsch. Na een veel eischende voorbereiding van eenige weken, waarbij de omvangrijke hoofdrollen gespeeld werden door de heeren Molhoek, Jansens en Langeraar, resp. di recteur, vice-voorzitter en secretaris van de V.T.V., werd Maandag, 2den Paaschdag, de 29ste officieele K.N.G.V.-marsch gehouden. De V. T. V., die met deze ééndaagsche wandeltochten het jubeljaar van haar 35- jarig bestaan besloot, heeft hiermede over de geheele linie een doorslaand succes ge boekt. Er waren in totaal 576 wandelaars en wandelaarsters, verdeeld als volgtleden van vereenigingen 228 35 K.M., 103 25 K.M., 168 15 K.M. particulieren 50 K.M., 21 25 K.M., 6 15 K.M. Het aantal K.N.G.V.-leden op alle parcoursen beliep 332. De regen van de laatste dagen had de wegen stofvrij gemaaktmen had de beschikking over het alle mogelijke com fort aanbiedend Britannia de marschrou- tes waren in allerlei opzicht zeer afwisse lend en gingen, zeer juist gezien, niet steeds over gemakkelijke wegen, daar echte wan delsportbeoefenaars zich zóó trainen, dat zij zich met gemak overal heen bewegen de door den hoofdleider, den heer Molhoek, be werkstelligde organisatie was tot in details vlekkeloos, alles greep en paste in elkaar en rolde van een leiendakje aan de leiders op de 35 K.M. waren wandelkaarten verstrekt het bij uitstek schoone wandelweer en een V.T.V.-zonnetje deden de i*est. Nagenoeg den geheelen da-g heerschte in en om Britannia en het nabijgelegen stads deel een buitengewoon gezellige drukte van tippelaars en belangstellenden, en 's avonds, nadat velen een „busy day" hadden gehad, doch niettemin genoten hadden van Wal- cheren's schoon, en kracht, gezondheid en levensmoed hadden opgedaan in ruime ma te, was de kurzaal met aanhoorigheden van ons badhotel meer dan gevuld met een den uitslag verbeidend publiek. Iedere deelne mer (deelneemster) had onmiddellijk na het volbrengen van den tocht (allen waren ver binnen de vastgestelde tijden terug en slechts één deelneemster op de 35 K.M. had met de groote rust in Britannia opgegeven) een prachtig herinnerings-insigne met in scriptie ontvangen, doch, ofschoon wandel tochten geen wedstrijden beoogen te zijn, waren er toch nog verschillende fraaie ex tra-prijzen beschikbaar gesteld. Deze uit te reiken was de taak van V.T. V.'s voorzitter, den heer Lemmers, die, na dat The Footlight Orpheans Coenen's Gym- nastiekïied hadden gespeeld, "waarmede de zaal spontaan instemde, in zijn openings woord inzonderheid den hoofdconsul van het K.N.G.V., den heer Bal, den heer van Rhee- nen en de directie van de S.M'. „Zeeland" alsmede den oud-secretaris der V.T.V., den heer Clowting, welkom heette, om vervol gens zijn vreugde uit te spreken over het doel dat de V.T.V., die reeds 30 jaar de wandelsport propageert, vandaag heeft mo gen bereiken en zijn dank te betuigen aan de deelgenomen hebbende vereenigingen en particulieren, aan de jury-leden, de heeren van der Steen, de Roo en Koole, aan de controleurs en groepsleiders der V.T.V., aan de heeren Grool, Bouman, Roelse en de SYSTEEM VAN VOETBEHANDEUNG Dagelijks gratis voetonderzoek do.or gedipl. Vo^tkundige. Pedicure vanaf, fl.-; Verstel-; bare Steunzolen, Voetmassage, Bestraling. TIMMERMAN BELEAMYPARK 54. VLISSINGEN, TELEFOON 335 Wolf, die hun auto's beschikbaar-stelden, aan de leden van het Roode Kruis, waar door de marschveiligheid werd vergroot, aan de politie alhier en in de gemeenten, waar door gemarcheerd werd, aan de ge meentebesturen, zoomede aan den heer Soe- rewijn voor den in alle opzichten ondervon den steun. Voorts dankte spr. de autoritei ten, vereenigingen en maatschappijen, die medailles hadden geschonken alsmede de commissie van organisatie, de heeren Mol hoek, Jansens en Langeraar, benevens mevr. Langeraar, voor de opoffering welke ook zij zich in deze drukke moeilijke dagen had willen getroosten. Als bewijs van er kentelijkheid bood spr. daarop den heer en mevr. Langeraar een souvenir aan, waar mede de aanwezigen ongedwongen hun in stemming betuigden. Vervolgens overhandigde de heer Lem mers de prijzen t.w. voor besten indruk, marschdiscipline enz. le pr. medaille Com missaris der Koningin „Achilles", Middel burg, 50 punten 2e pr. lauwerkrans S.M. „Zeeland" „Wandelsportvereeniging Wal cheren", Middelburg, 48 y2 punt3e pr. me daille ir. Moolenburg-h, voorzitter V.V.V. Middelburg, „D. T. S.", Middelburg groot ste turnvereeniging le pr. medaille K.N. G.V., „Achilles", Middelburg, 86 deelne mers 2e pr. medaille Zebra, „C.K.W.O.", Vlissingen, 51 deelnemers verstkomende groep of vereeniging le pr. plaquette Ger ritsen en van Kempen, „Inter Nos", Goes 2e pr. medaille V.T.V., „Voorwaarts", Dom burg verstkomende deelnemer (ster) me daille burgemeester Vlissingen, de heer D. A. Jongenele, 's-Bosch oudste deelnemer (ster) medaille van den heer Moeliker, de heer D. C. van der Linden, Vlissingen, 59 jaargrootste groepen adspiranten le pr. medaille dr. Smitt, „Achilles", Middelburg (66) 2e pr. medaille dr. Staverman, „Me- dioburgum", Middelburg (23) le troost prijs, beker van gebr. Weijens, Kon. Ned. Marine, Vlissingen, 2e troostprijs, groeps- medaille, de jongste deelnemende vereeni ging „Athletiek-vereeniging Vlissingen 1935" 3e troostprijs, plaquette aan de eenigste vereeniging uit Zeeuwsch-Vlaan deren „Odidas", Groede. Alle in erkend clubverband marcheercnden ontvingen voorts een groepsmedaille, de heeren van Rheenen, Soerewïjn, mevr. Langeraar, de leden van het Roode Kruis, e.m.a. een per soonlijke herinneringsmedaille. Namens de deelnemende vereenigingen overhandigde de hoofdconsul, makker Bal, de organiseerende V.T.V. een fraaie herin- neringspïaquette en dankte haar voor het aanbieden van dezen mooien wandelsport dag, waaraan zij zelf buiten mededinging had deelgenomen. (Ook met de Zeeuwsche Wandelsport Vereeniging en Athl. Ver. 1935 was zulks het geval). In zijn kwaliteit van bestuurslid van den Zebra en namens den Zeeuwschen Bond van Wandelsportvereeni- gingen bracht de heer Van Roo dank voor het organiseeren van dezen dag en de wijze waarop, welke een van de beste en meest geslaagde is van den laatsten tijd. Naast de organisatorische en practische hoedanighe den van de heeren Molhoek en Langeraar prees spr. de groote drijfkracht van den voorzitter, den heer Lemmers, om te he sluiten met de beste wenschen voor de V.T. V. De heer Lap wenschte de V.T.V. geluk met haar schitterend geslaagd feest, dat van een groote propagandistische waarde is. Tot slot wekte de heer Lemmers op om lid of donateur van de V.T.V. te worden, waardoor men, als men niet turnen kan, toch altijd kan deelnemen aan de wande lingen. Toen was het woord aan den heer Corve- leijn. The Footlight Orpreans onder Jan Pot noodden ten dans en zonder eenig blijk van vermoeidheid begon men met frisschen moed aan een nieuw parcours. Wandelaars en wandelaarsters zijn nu eenmaal kilome tervreters, vooral als de. huis-band op z'n best is l. De Paschen, Hoewel wij dit jaar een zeer late Paschen hadden, deed het weer der laatste weken niet verwachten dat wij op mooi voorjaars weer zouden kunnen rekenen. De weerbe richten wezen daarmede evenmin op en ook uit beschouwingen der bekende weerkundi gen, die geregeld in het „Vaderland" en het „Handelsblad" hun verwachtingen mede- deelen, viel niet veel goeds te putten. Het is gebleken dat deze weerkundigen het voor den len Paaschdag aan het rechte eind hebben gehad. Het was guur weer en den middag heeft Pluyius heel wat goede voornemens in de war gestuurd. Het weer voor den 2en Paaschdag deed evenmin veel goeds verwachten. In den nacht van Zondag op Maandag' heeft het flink geregend en in de morgenuren was niet te voorzien dat het weer later op den dag zooveel zou verbeteren. Want met den middag is het prachtig weer geworden met stralenden zonneschijn. Het was de eerste mooie dag welke wij tot nog toe in April hebben gehad, want grasmaand heeft ons tot nog toe allerminst verwend. De tweede Paaschdag heeft in dit opzicht veel goed gemaakt. Badhuis aan dé Bonedjjfeestraat. Gedurende de week van 15 tot 20 April werden in het badhuis 402 baden genomen en wel 279 door heeren, 92 door dames en 31 door kinderen. Een openbare vergadering. Men verzoekt ons de aandacht er op te vestigen dat de openbare vergadering wel ke hedenavond in het Concertgebouw wordt gehouden en waarin de heer M. Sluyser uit Amsterdam, als spreker zal optreden, te kwart over 8 aanvangt. Gemengde Zangvereeniging. De Gemengde Zangvereeniging alhier, directeur de heer Jan Kuiler, geeft Dins dag 7 Mei, des avonds 8.15 uur een uitvoe ring in het Concertgebouw. Uitgevoerd worden Lauda Sion van Men delssohn Bartholdy, Hebraische Gesange van Max Bruch en Psalm 86 van Jan Kui ler, terwijl nog door mevr. A, van Wicke- voortCrommelin, sopraan Den Haag, lie deren worden gezongen. Aan den vleugel mej. A. Minderhoud alhier. Een ongeval. Gisterenmiddag passeerde een 17-jarige jongen op het rijwielpad alhier een voet ganger. In plaats van dezen voorbij te rij den raakte de fietser den schouder van den voorbijganger, waardoor de wielrijder de macht over zijn stuur kwijtraakte, kwam te vallen en bewusteloos bleef liggen. De poli tie waarschuwde dr. Grippeling, die con stateerde dat de wielrijder een lichte her senschudding had bekomen en liet hem naar het St. Joseph-ziekenhuis overbren gen. De oorzaak van het ongeval moet worden toegeschreven aan den wielrijder die wat te wild had gereden. Scheepvaartberichten. Het Nederlandsche motorschip „Ransel" is alhier aangekomen van Immingham met een lading ijzer voor de Kon. Maatsch. „de Schelde". MIDDELBURG Tochtjes door Walcheren. Door de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer te Middelburg is een boekje uit gegeven getiteld „Tochtjes door Walche ren", samengesteld door Dirk L. Broeder. Het boekje bevat een kaartje van Wal cheren en enkele attracties. Het bevat alle bijzonderheden voor een tocht door ons mooie eiand en de beschrijving is zoodanig dat mon slechts de aangegeven routes te volgen heeft, om Walcheren te leeren ken nen. Wij twijfelen niet of deze uitgave zal het toerisme naar Walcheren helpen be vorderen. Verkeersovertredingen. De politie te Middelburg meent, dat het nu maar eens uit moet zijn met de verkeers overtreding en treedt de laatste dagen streng op tegen hen van wie een verkeers- fout wordt geconstateerd. Het aantal pro- cessenverbaal is reeds groot. Zoo zijn er 12 personen, die een bonnetje kregen wegens het niet aangeven van het plan om van richting te veranderen, ook een, die.rechts geen voorrang verleende. Men zij dus ge waarschuwd. Rijwielen gestolen. Tijdens de drukte van de Paaschdagen zijn te Middelburg twee rijwielen ont vreemd. Een er van is inmiddels terugge vonden, doch zonder belastingplaatje en zonder lampje. OOST- EN WEST-SOUBURG Een pluimvee- en konijnen-tentoonstelling. Zaterdagmiddag had de opening plaats van de pluimvee- en konijnententoonstel ling, uitgeschreven door „Samenwerking bevordert Welvaart" alhier. In zijn openings woord dankte de voorzitter, de heer Mont- foort, de aanwezigen voor hun belangstel ling. Voorts bracht hij dank aan de schen kers van eereprijzen en aan inzenders voor hun inzendingen, eveneens aan neringdoen den voor zoover zij hun steun hebben ver leend, waarna hij de tentoonstelling voor geopend verklaarde. Er waren 170 inzendingen, waaronder prima dieren te bewonderen vielen. Over bet algemeen was de-kwaliteit goed. De heer Montfoort te Souburg werd bekroond als inzender van het mooiste hoen en P. Hoekstra te Haren voor het mooiste konijn der tentoonstelling. Het Souburgsch Fanfarecorps heeft het druk. Door het Souburgsch fanfarecorps „Vlijt en Volharding" werden in de afgeloopen week twee serenades gebracht en wel de eerste bij een harer leden, den heer J. de Hondt ter gelegenheid van diens huwelijk en de tweede bij den heer J. Wezemer, die Zaterdag jl. zijn 55-jarig huwelijk herdacht. Op beide avonden was er veel belang stelling. De koekoek is er weer Onze correspondent te Souburg meldt We hoorden hem eenige dagen later dan gewoonlijk dit voorjaar, onzen rupsenver- delger, den koekoek. Zijn roep of zoo men wil, zijn gezang, klinkt eentonig en toch geloof ik niet dat er bij ons buiten een vogel is wiens geroep, voor het eerst in de Lente gehoord, zoo met vreugde wordt begroet aan dat van den koekoek, met recht een voorbode van de Lente. Hy is reeds bij ons vóór de zwaluw. Vaak kunt ge het hooren ,,'k heb den koekoek gehoord, hij is er". Hoort ge als natuur vriend hem in 't voorjaar voor 't eerst, dan voelt ge u onwillekeurig opgekikkerd de zomer is straks op komst. Van kikkers ge sproken, deze nachtelijke levenmakers ver dwijnen meer en meer. Vroeger, een 50 of 60 jaar geleden was dit anders. Overal zoet water op Walcheren, krioelend van kikkers, die vooral in Mei en Juni een helsch con cert konden geven en menigeen buiten den slaap benamen dit klinkt thans wel een "keetje sterk, maar het is zoo. Er waren dan ook middelen om ze met honderden te vangen. Daar alle water in sloten en vijvers thans zout is, zijn, met de zoetwatervisch, bijna alle kikkers verdwenen, en met hen ook onze ooievaar, wiens geklepper op zijn nest we ons uit onze jeugd nog zoo goed berinneren en die nog meer gewild was dan onze koekoek. ARNEMUIDEN De motorvisschersvloot. Het mag a Is bekend worden veronder steld, dat de motorvisschersvloot te Arne- muiden reeds langen tijd een zeer kwijnend bestaan lijdt en diat is thans nog zeer ver ergerd, vooral voor den schipper-eigenaar. Krijgen de matrozen der visschersschepen b\j werkloosheid of niet varen nog een steunregeling, de schipper-eigenaar van het vaartuig ontvangt totaal geen steun of bij drage en zij toch moeten alle onkosten dra gen, zoo als onderhoud vaartuig en vissche- rijbenoodigdheden, plus de rente der hypo theek, welke op het vaartuig rust en er zijn zelfs vaartuigen, waar alles verhypotheekt is, zoodat bij niet verdienen, deze menschen geen inkomen hebben, en tevens voor hooge lasten zitten. De noodtoestand drukt niet alleen op de visschersbevolking. doch tevens op de hypotheekhouders en de leve ranciers van diverse scheepsbenoodigdhe- den. Thans heeft de visschei'svereeniging Spreker uit Amsterdam. Onderwerp i Toegang 10 cent. Werklozen vrij. Delbat vrij. N.B. In verband met verzoeken van winkelierszijde, vangt de ver gadering aan om 8.15 uur. Bureau van Actie en Propaganda tegen Communisme en Facisme. „Arnemuiden" zich genoodzaakt gezien een. telegram te zenden aan den i mister van economische zaken met het verzoek spoe dig hulp te verleenen om de vloot in bedrijf te houden, daar anders deze aan den wal zal komen te liggen. En wat dan DOMBURG Onthulling gedenksteen Toorop. Met het comité voor de huldiging van de nagedachtenis van Jan Th. Toorop, waren Zaterdagmiddag te drie uur voor de woning, waarin wijlen de groote kunstenaar werkte en leefde, velen aanwezig, die bijdroegen aan de huldiging en belangstellenden <">or het bijwonen van de onthulling van -teen, die in den muur naast de deur .ange- bracht en waarvan het ontwerp is van den heer Van der Haar te Veere. Op den steen staat Met trots werd voorop Mijn front gegrift Hier roerde Toorop Penseel en Stift. MCMVI MCMXV Vanaf de stoep sprak de voorzitter van het comité, jhr. mr. R. L. van Huwalda van Eijsinga en begon met er op te wijzen, dat in de St. Pauls Kathedraal te Londen een opschrift zegt, dat het monument voor den bouwer de kerk zelve is. Een ander monu ment achtte men voor den bouwmeester niet noodig en dit is ook het geval met een kunstenaar als Toorop, omdat de wereld is overstroomd met zijn kunstwerken, waar onder vele van groote reputatie. Maar toch was er alle aanleiding om te Domburg een gedenkteeken voor hem op te richten, en spr. meende dat de heer v. d. Haar gelukkig is geweest in zijn ontwerp en de uitvoerders in het bereikte resultaat. De heer Tichelaar, eigenaar van het pand was niet alleen be reid toe te staan, dat de steen in de gevel werd aangebracht, maar ook om in het Schuttershof een zaal voor een tentoonstel ling af te staan. Jammer, dat er geen geld genoeg bijeen kwam om de cementlaag van den gevel te verwijderen en de Zeeuwsche moppen weder aan het daglicht te brengen. Spr. meent om den persoon van Toorop als kunstenaar te demonstreeren zich te kunnen beroepen op verschillende door hem voorgelezen beoordeelingen van vooraan staande kunstenaars en kunstcritici. Het laatst voorgelezene besluit met de vennel- ding dat Toorop zich te „Domburg voor goed thuis gevoelde". Daarom was het juist gezien den steen hier aan te brengen en eën blijvenden band te scheppen tusschen Dom burg en de nagedachtenis van een der grootste Nederlandsche kunstenaars. Spr. bracht dank aan allen, die iets voor dit doel bijdroegen en aan de aanwezigen voor hun belangstelling, vooral ook aan mevrouw Charley Toorop en haar dochter, die zich bereid verklaarden over te komen om den steen te onthullen. Spr. wees er op, dat me vrouw Charley Toorop ook een wijd vertak te bekendheid heeft. Mevrouw Charley Toorop verrichtte daar op de onthulling en bracht den voorzitter dank voor de wijze, waarop hij de nagedach tenis van haar vader herdacht en aan allen, die voor deze huldiging bijdroegen. De burgemeester van Domburg, de heer J. L. van Voorthuijsen, bracht dank aan het comité voor deze huldiging, en in de eerste plaats aan den voorzitter, die het initiatief daartoe nam. Spr. bracht vooral ook dank, omdat niet alleen de nagedachtenis van eén

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1