Onooglijke handen NOOTJES MARINE EN LEGER AANBESTEDINGEN BUITENLAND Jhst KLEUREN EN STEMMINGEN. Gedurende de zitting van stembureau UI Sn de Prinses Julianastraat te Ginneken werd de heer V., lid van dat bureau, even voor vier uur gistermiddag door een be roerte getroffen. Onder groote ontsteltenis werd hij per brancard naar zijn woning overgebracht. Gisteren zijn te Moskou 6 leden doodge schoten van de zgn. Leiferofbende, die niet minder dan 86 diefstallen, talrijke overval len en verscheidene moorden op politie agenten op hun geweten hadden. Tengevolge van de voor het jaargetijde ongewone hitte komen te Casablanca en omgeving reusachtige zwermen ééndags vliegen voor. De sirocco van de laatste da gen waait heele wolken van deze kleine wit-gevleugelde insecten in de richting van de stad en ver over zee. In de hergen in de omgeving van Stresa 5s de winter nog eens onverwachts terug gekomen. De thermometer daalde tot 0 graden en tot op een hoogte van 700 M. is opnieuw sneeuw gevallen. Zelfs aan de Rivièra hebben de bergen onverwachts weer een wit winterkleed gekregen. Te Livorno woedt een hevige storm, die aan zienlijke schade heeft aangericht. In een theater te Warschau zijn 40 ac teurs en 7 actrices in hongerstaking ge gaan. Na de avondvoorstelling van Zondag weigerden zij het theater te verlaten en voedsel tot zich te nemen, indien hun gages niet verhoogd zouden worden. zake dat hg in een openbare vergadering te Tiel zich beleedigend zou hebben uigelaten over Hitier, veroordeeld tot 60 boete of twee maanden hechtenis. De eisch was twee maanden gevangenisstraf. Luitenant ter zee le klasse A. J. E. Bik is overgeplaatst van Hr. Ms. pantserboot „Gruno" te Nieuwediep aan boord van Hr. Ms. torpedobootjager „Van Ghent" aldaar. De luitenant ter zee le klasse J. N. Slug- ter, onlangs met Hr. Ms. torpedobootjager Kortenaer uit Oost-Indië in Nederland te ruggekeerd, wordt 6 Mei geplaatst aan boord van Hr. Ms. torpedo-instructieschip Schorpioen te Nieuwediep. Bij Kon. besluit is aan den kapitein-lui tenant ter zee G. H. Poolman, wegens lang- durigen dienst eervol ontslag uit den zee dienst verleend. De officier van gezondheid le klasse J. C. van Heusden, voor studiedoeleinden ge plaatst aan de universiteit van Amster dam, wordt 23 dezer geplaatst bij het ma rinehospitaal te Willemsoord. Koninklijke Militaire Academie. In 1935 wordt voor toelating als cadet tot de Koninklijke Militaire Academie open gesteld ten behoeve van jongelieden, bedoeld in art. 26 der Wet op het Militair Onder wijs bij de Landmacht, enz. (Wet van 21 Juli 1890, Staatsblad no. 126) le. voor het leger in Nederlandsch-Indië 21 plaatsen voor de infanterie 2 plaatsen voor de cavalerie 7 plaatsen voor ae ge nie 3 plaatsen voor de genie 3 plaatsen voor de militaire administratie 2e. voor het leger in Nederland 6 plaat sen voor de genie. In het hijzonder wordt onder de aandacht gebracht, dat voor de overige wapens en het dienstvak der militaire administratie van het leger in Nederland voor jongelieden als hiervoren bedoeld dit jaar geen plaatsen worden opengesteld. Namens Ged. Staten van Zeeland is aan besteed het verbeteren van het wegvak No- belpoortZandweg in de gemeente Zierik- zee, deel van den weg no. 2 van het prov. wegenplan (weg ZierikzeeHaamstede), het bouwen van een brug van gewapend be ton en bijkomende werken. Inschrijvers J. van de Ven, Vlissingen, 20.4-90 P. Dekker te Veere, ƒ20.440; J. Dekker, Rot terdam, 20.222 firma F. Duinhouwer Sr., Goes; 19100J. Almkerk, Zierikzee, 18.500 M. Knuist, Goes en J. Knuist te 's-Heer Arendskerke 18300 Van Vollen hoven en Van Velthoven te Zierikzee, 18200 C. en A. v. Velthoven te Zierik zee, 17900H. Douw te Zierikzee, 17754 W. Wandel te Nieuwerkerk, 17375 L. van Popering, Brouwershaven, 16897 P. Vette, 's-Heerenhoek 16500 L. van Boven, Ellewoutsdijk 16418J. Haringman, Colijnsplaat, ƒ.16148; F. van der Hulle, Oosterland, 16130J. Stouten, Oosterland, 16100 M. Andriessen, Scher- penisse, 15950M. Mathijsse en Slager, Brouwershaven 15640 M. van der Velde, Bruinisse, 15580 A. Verjaal, Dreischor 15195 J. ien Ouden, Zierikzee, 15108. DE DEVALUATIE IN BELGIË. De Brusselsche correspondent van „de Tijd" meldt De hoofdafdeeling van de Kamer, belast met de voorbereiding van de wetsvoorstel len in verband met het verdere onderzoek naar da strafbare manoeuvres voor en tjj- Gebruik dan Laxeer-Akkertjes, de nieu we vinding van Apotheker Dumont. Ge proeft niets. Geen kramp, geen over matige ontlasting, géén hèr-constipatie. Ze herstellen de normale werking uwer darmen en bevatten bovendien bestand- deelen, die heel Uw gestel verbeteren. Per 12 ituka 40 ceiü TTloken. Schocn.ScAip dens de devaluatie heeft verschillende be palingen samengevat in een enkelen tekst die het volgende inhoudt Een commisie van onderzoek naar de verantwoordelijkheid wordt opgericht. Zij zal overgaan tot een nauwkeurig onderzoek en controle ook inzake de comptabiliteit van banken, handelshuizen en industrieën. De Kamer heeft gisterenavond met groote meerderheid van stemmen het wetsvoor stel aangenomen. Onmiddellijk hierna heeft de Kamer de commissie benoemd. Deze commissie be staat uit 5 katholieken, 4 socialisten, 2 li beralen en een Vlaamsch-nationalist. De commissie zal haar bevindingen en conclusies overmaken aan de Justitie voor strafrechterlijke feiten en heeft het recht getuigen te hooren. Op de begrooting van de Kamer wordt een crediet van 100.000 francs uitgetrokken om de kosten te dek ken. DE WERELDTENTOONSTELLING. De tentoonstelling zal den 27sten April gereed zijn om Koning Leopold, de Konink lijke Familie, de leden van het diplomatieke korps en de verschillende autoriteiten te ontvangen, alsmede Belgische en vreemde bezoekers. Al de gebouwen der Belgische afdeeling staan klaar. Ook de decoreering is bijna voltooid, zoodat van nu af de stands reeds worden binnengebracht. Een leger van 20.000 werklieden is ge stadig werkzaam aan de laatste toebereid selen van wegen en lanen, het in orde bren gen van paleizen en paviljoenen, bloemper ken en fonteinen, ten einde de eerste bezoe kers een goeden indruk te geven van deze groote World's Fair. De paviljoenen van vreemde landen zijn eveneens één voor één aan het voltooien. Het Italiaansche dorp, zoo schilderach tig en eigenaardig de Arabische Soukhs, van weergalooze kleurenprachtde talrijke aantrekkelijkheden als uit den grond ver rezen het merkwaardige rozenpark, dat aller bogen zal bekoren Oud Brussel waar de woonsteden reeds uitslaan in verouderd waas, zijn alle even bekoorlijke uitzichten van de World's Fair, welke zich reeds af- teekent in haar volmaakte lijn. De Koninklijke optocht, die na afloop van de inhuldigingsplechtigheid der tentoonstel ling zal gehouden worden, defileerend tus- schen rijen met duizenden vlaggen van vereenigingen uit heel het land gedra peerd, zullen een tooverachtig schouwspel opleveren. DE VOLKENBONDSRAAD. De door Frankrijk, Engeland en Italië ingediende resolutie inzake de herbewape ning in Duitschland is door den Volken- bondsraad aangenomen, waarhij alleen De nemarken zich van stemmen onthield. Aan het" debat, hetwelk aan de stemming voorafging ontleenen wij het volgende Litwinof (Sovjet-Rusland), die het eerst aan het woord kwam, zeide dat alle staten leden van den Volkenbond, betrokken wa ren bij de Duitsche handelwijze. Wanneer een staat aldus Litwinof zich wapens aanschaft, moet men aanne men dat dit met defensieve bedoelingen geschiedt. Deze veronderstelling wordt ech ter twijfelachtig, wanneer de wapenen niet voor verdediging bedoeld zijn, doch klaar blijkelijk voor revanche en voor het voeren van een geweldpolitiek, die de nabuursta- ten bedreigt. Wanneer een staatshoofd on begrensde veroveringsdoeleinden zijn pro gram noemt en later niet op deze politiek terugkomt, dan is een andere toestand ge schapen. Duitschland heeft geen garanties gegeven, dat het dergelijke bedoelingen niet meer heeft. Na Litwinof voerden het woord de ver tegenwoordigers van Australië, Portugal en Spanje. Zij verklaarden zich alle drie accoord met de resoluties, hoewel de Spaansche en de Portugeesche woordvoer ders eenige bezwaren opperden. De Australische vertegenwoc-dxger ver klaarde dat men ook buiten Europa met ongerustheid het slechter worden der poli tieke situatie in Europa gade sloeg, in het aannemen van de resolutie zag hij een mo gelijkheid van kalmeering der huidige situatie. Tenslotte voerden nog de vertegenwoor digers van Mexico, Argentinië en Chili het woord, die zich allen voor de resolutie uit spraken. Munch (Denemarken) verklaarde dat hij accoord ging met het constructieve ge deelte van de resolutie doch de veroordee ling van de Duitsche houding betreurde, aangezien de verzoeningsmogelijkheden er door verminderd werden. Denemarken zou zich daarom van stemming onthouden. Naar Havas uit Berlijn meldt, had het Geneefsche stemmingsresultaat voor Ber lijn een uitwerking als van een bom. In of ficieuze kringen is men vooral zeer ont daan over het feit, dat ook Polen voor de resolutie tegen Duitschland heeft gestemd. Sommigen beweren aldus het Fran- sche persbureau dat Hitier het Duitsche volk weer zal oproepen, om een oordeel uit te spreken over zijn geheele politieke rich ting, DUITSCHLAND'S VLOOTSTERKTE. De bijzondere correspondent van de „Times" te Genève maakt melding van on derhandelingen tusschen de Engelsche en de Duitsche regeering, welke ten doel heb ben te Londen een Engelsch-Duitsche con- f eren tie te houden over Duitschland's toe komstige vlootsterkte. In zijn besprekingen met Simon heeft Hitier meegedeeld, dat Duitschland's pro gram den bouw van een vloot beoogt, welke 1/3 van de Engelsche vloot sterk zal zijn. De „Times"-correspondent merkt hierbij op, een Duitsche vloot in de Noordzee en de Oostzee die 1/3 van de Engelsche vloot sterk ware, zou in de wateren bij huis (home waters) even sterk zijn als de En gelsche vloot en misschien nog sterker, daar men in aanmerking moet nemen, dat de Engelsche vloot over de zeven zeeën is verspreid en dat de Duitsche oorlogsbodems alle nieuw zouden zijn. HET FRANSCH—-RUSSISCH VERDRAG. Laval en Litwinoff hebben, voor hun ver trek uit Genève, nog een lang onderhoud gevoerd over het Fransch-Russische ver drag. Hierbij hebben zich nog verschillende moeilijkheden voorgedaan, zoodat het ver drag heden nog niet, zooals men in som mige kringen verwachtte, geparafeerd kon worden. Litwinoff zou, naar verluidt, sterk hebben aangedrongen op bepalingen van militair karakter, terwijl Laval zich strikt binnen het kader van het Volkenbondsverdrag heeft willen houden. Een overeenstemming is gisterenavond echter volgens het na afloop uitgegeven communiqué gevonden. Het communiqué verklaart, nl. dat de lijnen van het verdrag zijn vastgesteld en dat heide ministers thans him regeeringen gaan raadplegen. Al leen de tekst moet nog worden opgesteld. Laval zal Vrijdag aan zijn ministerraad rapport uitbrengen en dan zoo spoedig mo gelijk naar Moskou vertrekken om het ver drag te sluiten. De reis zal naar men aan neemt, over Warschau leiden, hetgeen men uit de toestemming van Beek hedenmorgen voor de resolutie inzake de Duitsche ver dragsschending meent te moeten afleiden. DE STERKTE VAN HET DUITSCHE LEGER. In de Sovjetpers is dezer dagen een arti kel van Toechatsjewski, een van de twee ondervolkscommissarissen van defensie verschenen, met gegevens omtrent de sterkte van het Duitsche leger, waaraan we hier onder het een en ander ontleenen, zonder natuurlijk te kunnen instaan voor de nauwkeurigheid van deze gegevens. De schatting van de Duitsche luchtvloot is bijv. twee tot drie maal zoo hoog als alle tot nog toe bekende. Luchtvaart. Ten aanzien van de lucht vaart komt Toechatsjewski op grond van gepubliceerde gegevens tot de conclusie, dat Duitschland kan beschikken over 3700 land- en watervliegtuigen. Het personeel bestaat uit 8000 officieren en 5200 onder officieren en minderen. Bovendien zijn er 60.000 menschen in opleiding bij de 16 vliegsportgroepen en op de cursussen voor de burgerlijke luchtvaart. Infanterie. 12 legercorpsen en 36 infan teriedivisies, met een gezamenlijke sterkte van 546.000 man. In geval van oorlog kan het aantal divisies terstond tot 108 worden opgevoerd. Cavalerie. 5 caveleriedivisies en 10 ge motoriseerde regimenten, tezamen 51.000 man. De cavalerie van S.A. en S.S. maakt de vorming van verdere cavaleriedivisies mogelijk. Artillerie. Behalve de artillerie, behoo- rende bij de infanterie- en cavalerie-eenhe- den, zal de Rijksweer naar alle waarschijn lijkheid 12 reserve-regimenten organisee- ren, 12 regimenten zenithartillerie en 12 divisies zware artillerie voor de kustverde diging, totaal 54.000 manschappen. Tank- en motorafdeelingen. 1 gemotori seerde divisie (15.000 man), 4 gemechani seerde brigades (12.000 man), 12 reserve tankbataljons (6000 man), tezamen 33.000 man, ongeacht de tankafdeelingen van in fanterie en cavalerie. Bovendien telt Toechatsjewski nog 22.000 man aan speciale verbindings-, genie- en chemische t2'oepen en 60.000 leerlingen en leden van miltaire opleidingsscholen en in stellingen van het departement van Defen sie. Voor de marine komt hij tot een totaal van 22.600 manschappen. Aldus zou het Duitsche leger in den loop van dit jaar een sterkte van 909.000 man bereiken en, ris men de leerlingen van de opleidingsscholen voor de burgerlijke lucht vaart niet meetelt, 849.000. De voltooiing van de organisatie van de militaire strijd krachten moet in 1936 verwacht worden. Behalve deze geregelde troepen telt Toechatsjewski dan nog als gecamoufleer de troepenmachten, die van dienst kunnen zijn in geval van mobilisatie en nieuwe for maties 400.000 man S.A.-troepen, 40.000 man van de S.S., 300.000 man van ae ar beidsdienstplicht, 50.000 man van de grens bewaking en 110.00 man politie, of nog eens 900.000. Vervolgens maakt Toechatsjewski bere keningen omtrent de sterkte van het in- valsleger, waarover Duitschland zou kun nen beschikken. Hij stelt dit op ten minste 1500 vliegtuigen, een gemotoriseerde divi sie en vier gemechaniseerde brigades, vijf cavaleriedivisies en vijftien divisies infan terie, welke per auto vervoerd kunnen worden. Daarbij gaat hij uit van de bere kening, dat Duitschland de beschikking heeft over 661.000 lichte automobielen, 12.500 autobussen, 191.000 vrachtauto's en 983.000 motorrijwielen, waarvan ongeveer 150.000 machines behooren tot het zgn. Autocorps van de nationaal-socialisten, ter wijl voor het vervoer van een divisie infan terie 650 lichte automobielen, 6700 vracht auto's en 1200 motorrijwielen noodig zijn. Bij schoonmaak worden Uw handen vaak ruw, rood en onooglijk. Om ze weer snel zacht, blank en mooi te krijgen is Purol het eenige goede middel daarvoor. DE VLOOTREVUE BIJ SPITHEAD. De vlootschouw bij Spithead onder bevel van admiraal Sir William Fisher zal 16 Juli 161 Britsche oorlogsschepen vereenigen behoorende tot de Middellandsche Zee-vloot de Home fleet en de reservevloot. Niet min der dan 12 admiraals zullen hun vlag er hijschen o.w. de bevelhebber van de Middel landsche Zeevloot Sir Willam zelf (Queen Elizabeth) en de bevelhebber van de Home fleet de Earl of Cork and Orrery (Nelson). De vloot zal bestaan uit 9 slagschepen, 2 slagkruisers (Hood en Renown), 2 vlieg tuigschepen, 18 kruisers, 79 flottieljeleiders en torpedobootjagers, 23 onderzeebooten, 21 sloops en mijnenvegers en 7 schepen van diversen aard, waaronder het oude slag schip Iron Duke, dat Lord Jellice's vlagge- schip in den slag bij Jutland is geweest en nu als artillerie-opleidingsschip fungeert. Bij de sloops is een schip van de Kon. Indi sche marine. De prins van Wales zal als admiraal, de hertog van York als schout bij nacht en de hertog van Kent als kapi tein-luitenant op het jacht van den koning bij deze groote vlootschouw aan- ezig zgn. DE GODSDIENSTSTRIJD IN MEXICO. De wetgevende vergadering van de pro vincie Quebec heeft de volgende motie aan genomen „Deze kamer, zonder zich te willen men gen of tusschenbeide komen in de aange legenheden van vreemde landen, constateert, dat er een groote oneenigheid bestaat tusschen de regeering en de bevol king van Mexico ten aanzien van de vrij heid van godsdienst en de vrijheid op on derwijsgebied spreekt den wensch uit, dat de groote, christelijke mogendheden een diplomatieke pressie zullen uitoefenen op de Mexicaan- sche autoriteiten om haar aldus te dwin gen, de wetten van rechtvaardigheid toe te passen ten overstaan van haar onderdanen; betuigt haar innige sympathie alsmede haar eerbiedige bewondering aan de Mexi- .canen die sedert geruimen tijd reeds om hun geloof en overtuiging vervolgd wor den." De minister van onderwijs sprak namens de regeering de hoop uit, dat de oproep van Quebec gehoord zou worden, want niets is heiliger dan de gewetensvrijheid, de vrij heid van godsdienst en van onderwijs. De motie werd met algemeene stemmen aangenomen. DE GESCHIEDENIS VAN DE DUITSCHE REPUBLLXEK. Bij de firma Graphia te Karlsbad ver schijnt dezer dagen een nieuw werk van professor Arthur Rosenberg onder boven- staanden titel, waarin met niets verbergen de openhartigheid de fouten van de repu bliek van Weimar, die tot haar ineenstor ting hebben geleid, worden geschetst. Ro senberg was tot 1933 aan de universiteit te Berlijn verbonden en was bovendien lid van de Rijksdagcommissie nopens de oorzaken der ineenstorting van 1918. Thans is de auteur professor te Liverpool. De „N.R.Ct." ontleent aan dit boek de volgende bijzonderheden Uit het hoofdstuk Generaad Von Seeckt en de Duitsche rijksweer lichten wij de volgende passages „Metteraich en andere leiders van het Weener Congres wilden in 1815 in Frankrijk den geest van de revolutie uitroeien en door de conservatief-monar- chistische van vroeger vervangen. Daarom deden ze alles om het nieuwe Fransche ko ningshuis zijn taak te vergemakkelijken. Maar de overwinnaars van 1919 bezaten niet zooveel inzicht en vooral de Fransche politiek heeft ieder democratische en repu- blikeinsche regeering in Duitschland het le ven zeer zuur gemaakt. De eenige rustende pool in de regeeringen van 192028 was rijksweer minister Gess ier, die in iedere nieuwe regeering werd overgenomen, wat beteekende, dat generaal Von Seeckt als chef van het leger, onder de politieke verantwoordelijkheid van den minister het proces van de onttrekking der rijksweerbaarheid aan politieke invloeden voltooid heeft. In 1928 was de rijksweer een eigen macht in den staat geworden, die echter volkomen anti-democratisch en anti- republikeinsch gericht was. Ieder spoor van een socialistische gedachte werd zorgvul dig uit de rijksweer uitgeroeid en iedere verbinding der soldaten met de burgerlijke of socialistische arbeiders verhinderd. De begrooting van oorlog stond volkomen bui ten de controle van den Rijksdag, die be sluiten kon wat hij wilde zonder dat dit eenig gevolg had. Want de generaals richt ten het leger toch weer volgens hun tradi- tioneele opvattingen in De Volksche geheime vereenigingen wa ren de ergste vijanden van de Duitsche re publiek. De strijd der republikeinsche over heid tegen die bonden werd echter steeds verlamd door de rijksweer, die intieme be trekkingen met de leiders dier bonden on derhield. Omdat de rijksweer bovendien aan haar 100.000 man in het Vredesverdrag ge bonden was, zag zij in de geheime honden mogelijke reserve-formaties, die bijv. in 1921 bij de gevechten in Opper-Silezië in het openbaar zijn opgetreden. De verderfe lijke neven-regeering van de rijksweer heeft de republikeinsche justitie en bestuur met lamheid geslagen. De politieke vonnissen van het rijksge rechtshof en de requisitoren van de rgks- officieren van justitie uit die dagen leken veel op bewuste voorbereiding van de te- gen-revolutie. Het was nog slechts een kwestie van tijd en een geschikte situatie, dat zij gezamenlijk de republiek van Wei- mar den doodsteek zouden toebrengen, Iedere vrouw of zij het wil toegeven of niet zal altijd gevoelig blijven voor den invloed, welke van haar omgeving uit gaat. Vooraanstaande geleerden hebben zelfs reeds uitgemaakt, dat de invloed der omgeving hooger mag worden aangesla gen dan die der erfelijkheid, met andere woorden, dat iemands onmiddellijke omge ving van méér belang is voor zijn ont plooiing, dan honderden meer of minder goede voorouders. Van vrouwelgk standpunt bezien, houdt deze theorie veel bemoeidigends in iedere vrouw immers kan zichzelf een prettig „pied a terre" scheppen reeds met zeer bescheiden middelen en daardoor ge makkelijk tot de verhooging van haar le vensgeluk bijdragen. Het is heden ten dage mogelijk, zichzelf zoowel als zijn woning zoo charmant mo gelijk „aan te kleeden" met betrekkelijk weinig kosten. We leven nu eenmaal in een tijdperk van ontdekkingen en langza merhand komen wij tot het besef van de decoratieve waarde van eenvoudige lijnen en van de uitwerking welke mooie „zin gende" kleuren op ons gemoed kunnen hebben. De laatste jaren zijn ook de Hollandsche vrouwen hoe langer hoe meer overtuigd geraakt van den ontzaglijk grooten in vloed, welke kleeren kunnen uitoefenen op de geestesgesteldheid van de draagster. En, zoo vragen wij ons af, indien de vrouw door het dragen van een vroolijk gekleurde japon een prettige atmosfeer rond zich kan scheppen, waarom zou zij door het dragen van somber-getinte kleedingstukken zelf ook in een minder aangename stemming blijven rondloopen? Kleuren spelen bij het ontwerpen en ver vaardigen van costuums een belangrijke rol, maar toch mogen wij ook weer niet blind zijn voor de charme, welke kan uit gaan van een zwarte japon. De rustige waardigheid, welke zij haar draagster kan verleenen, verliest echter weer aan waar de, wanneer wij bedenken, dat er perioden zijn geweest, dat zwart in de damesklee- ding den hoofdtoon voerde. Ouderen weten het nog wel hoe lang is het geleden, dat zwart de aangewezen kleur was in huis, op straat, in den schouwburg Om zwart werkelijk met succes te kun nen toepassen, moet zij, die het een plaats in haar kleurenschema wil inruimen, naast een groote kennis van zaken beschikken over een uiterst fijnen smaak. Nemen wij daarvoor de natuur als voorbeeld. Hoe ge bruikt deze het zwart? Slechts hier en daar en dan nog uiterst spaarzaam ais het ware alleen maar om de mooie tinten goed te laten uitkomen, waarvan zij met zooveel durf en bekwaamheid gebruik maakt. Bloesems von booncn geeft zij kleine zwarte vlekken de heldere scharla- kenroode anemonen krijgen een donkerha rig kroontje. En op heel mooie avonden, wanneer de zon ondergaat aan een hemel van oranje en amber, rose en rood brengt zg de natuurvrienden in extase door tegen dien vlammenden achtergrond de boomen te doen afsteken als zwarte silhouetten. Heusch, wanneer we eerst maar goed in de leer gaan bij onze artistieke Moeder Natuur, zullen we pas duidelijk kunnen na gaan. hoe zwart het best kan worden toe gepast. Er zijn dames, die in dezen tgd van ma laise haar toevlucht nemen tot zwarte ja ponnen en mantels, omdat deze niet zoo gemakkelijk „verouderen" en niet al te spoedig vervelen. Voor deze redeneering valt veel te zeggen, doch er aan zeker evenveel tegenin worden gebracht. Er zijn huisvrouwen met een bekrompen beurs, die slechts bij zeer zeldzame gelegenheden een of ander kleedingstuk aan haar garde robe kunnen toevoegen doch wat doet het aantal nieuwe kleedingstukken er toe, wanneer zij haar draagster maar veel vreugde verschaffen om de mooie kleuren? Heldere, zuivere kleuren hebben op de draagster altijd een goede uitwerking de meeste menschen worden trouwens ook niet zoo spoedig vermoeid van het kijken naar iets, dat het oog streelt. Durven wij daar om eens wat meer dan gewonen moed too- nen en al doet onze omgeving anders laten wij, ook al zijn wij reeds een meer gevorderden leeftijd genaderd, op een gege ven oogenblik eens een nieuw kleedingstuk aanschaffen, dat wat meer verwantschap toont met den regenboog, dan zwartDe japon kan immers later aitgd nog zwart worden geverfd Zeker, kleuren zijn moeilijk te dragen Daartegenover staat echter, dat met zorg gekozen gekleurde kleedingstukken er dik wijls aanzienlijk toe kunnen bijdragen, om iemands individualiteit sterker te doen uit komen beter dan zwart en matte, donkere tinten. Bestudeer daarom ernstig, welke kleuren u, mede in verband met teint, haar kleur, kleur der oogen, lichaamsgestalte e.d., het best staan en steek dan van wal. In dit verband zg nog geconstateerd, dat de laatste jaren de smaak der Hollandsche dames zich in goede richting beweegt. De meeste hedendaagsche vrouwen hebben een practische kennis opgedaan van kleurwaar den, harmonieën en contrasten de t(jden, dat kleuren zoo maar klakkeloos werden gecombineerd, liggen gelukkig ver achter ons. De vrouw van heden weet smaakvol haar kleuren te kiezen en te combineeren en, nu dit het geval is, valt het juist zoo zeer te betreuren, dat zjj daarvan niet meer gebruik maakt de kennis is er, doch de f moed ontbreektA Dames die op dit punt erg gevoelig ztfn, doen goed, haar „kleurencampagne" niet tevoren aan te kondigen. Zij zullen tot de conclusie komen, dat zelfs een aardig ge kleurd huisjaponnetje, een vro.olijke peig-

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 2