500 300 25 WOENSDAG Y7 APRIL, EERSTE BLAD No. 91 73e Jaargang -1935 DitgavBFirma F. VAK DE VELDE Ir., Walslraat 58-E0,Vlissingen. Talef. 19 Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVLNCïENIEUWS Hemden, Hoeden en Petten Hollaers - Verberki Neem 'n AKKERTJE KERK- EN SCH001NIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Flitsen BOER EN MIDDENSTAND. Het Is een verheugend feit, dat meer en meer in ons land de noodzaak wordt gezien om de groote tegenstellingen, die zich staag toespitsen, te overbruggen. Naarmate de nooden stijgen en naarmate de regeerings- steun in verhouding moet inkrimpen, is de strijd om het grootst mogelijk gedeelte van dien steun binnen te halen, heftiger gewor den. De verschillende bedrijfsgroepen staan hoe langer hoe vijandiger tegenover elkan der en het is een lofwaardig streven om de gemoederen door juiste argumenteering zoo goed mogelijk te kalmeeren. Aan die argumenteering ontbreekt het in vele ge vallen. De controverse stad en platteland. havens en boerensteun... handel en crisis instellingen... onafhankelijken midden stand en coöperaties... de verschillende boe rengroepen tegenover elkander, zooals ak kerbouw en veeteelt, zuivel en margarine kan worden opgelost, indien men slechts wilde en indien men de verschillende econo mische factoren zuiver tegenover elkander stelde. In Hoogeveen is enkele dagen geleden 'n vergadering van het Drentsche district van den Kon. Nederlandschen Middenstands bond gehouden, waarbij ook de verhouding tusschen landbouw en middenstand werd besproken naar aanleiding van de toenade ring, die de Drentsche boerenbond in ver schillende plaatsen !n Drente ten toon spreidde ten opzichte van de middenstan ders. 3h een motie werd onder meer tot uiting gebracht, dat een goede verstand houding ten plattelande tusschen boeren stand en middenstand uitermate gewenscht is, doch dat deze gegrondvest moet zijn op erkenning van eikaars bestaansrecht en het ontzien der wedérzijdsche belangen. Wij vinden dit een uiting van juist in zicht Wij allen moeten ons deel voor elkan der opbrengen eenzijdigheid heeft nog nimmer geleid tot een deugdelijk function- neerend geheel. In dezelfde motie wordt gezegd dat in de onderhandelingen met de cen trale landbouworganisatiès met klem moet worden opgekomen voor het middenstands- belang met betrekking tot de ongemoti veerde uitbreiding van den coöperatieven in- en verkoop door landbouworganisaties, waardoor de middenstand ten zeerste wordt benadeeld. Hier betwijfelen wij of dit tot eenig succes, zal kunnen leiden. Beter ware het o.i. wan neer coöperaties en middenstandsorganisa ties rechtstreeks met elkander contact zochten, daar de centrale landbouworgani saties, noch de boeren veel te zeggen zul len hebben in de geste van hun coöperaties. In de practijk is toch bewezen, dat elk or ganisme, uit welke bestanddeelen dit ook is samengesteld, zijn eigen weg zoekt. De le den-boeren van de een of andere inkoop coöperatie kunnen de in de motie neerge legde gedachte in de vergadering naar vo ren brengen, maar wat zullen deze kunnen doen, indien het bestuur met klemmende argumenten en tevens met cijfers die ge dachten bestrijdt. Dat deze coöperaties zich ook op ander gebied gaan bewegen, heeft toch een aanleiding en een gegronde reden. Deze redenen kunnen door ingewijden worden bestreden, niet door menschen, die relatief weinig verstand hebben van de dessous der zaak. Wanneer coöperatoren kunnen aantoonen, om het even of hun me- dedeelingen door vakmenschen zouden kun nen worden weerlegd, dat hun actie in het voordeel van den boer is, dan zal geen enkele boer zeggen „Goed, maar ik wil toch graag, dat wij dit niet doen, maar de orders geven aan den onafhankelijken mid denstand". De resolutie, na de gedachtenwisseling opgesteld vinden wij veel reëeler. Daarbij is onder anderen besloten, dat ges* reefd moet worden naar bevordering van reëele concurrentie-methoden met betrekking tot middenstandsbedrijf, grootwinkelbedrijf en verbruikscoöperatie met vermijding van wederzijdsche protectionistische maatrege len. Een dergelijk streven kan toch niet zon der onderling contact plaats vinden en het zoeken naar zulk een contact biedt groo- tere voordeelen en wellicht grootere resul taten dan het inschakelen van organisaties of enkelingen, die tenslotte geen gewicht in de schaal kunnen leggen. Wanneer coöpe raties na een dergelijk contact ongevoelig blijven voor de te berde gebrachte argu menten, dan zouden zij ook niet bezweken zijn voor den invloed, door betrekkelijke leeken op hen uitgeoefend. De beste remedie blijft, zelf nauw met elkander aaneengesloten verder te schrijden en de beste waar tegen de laagste mogelijke prijzen te leveren. Service is en blijft het voornaamste parool. Een zilveren jubileum. Bij de huldiging van den heer J. Slooves, directeur van de middengroep van de Pzem, klonk na de toespraak van den heer J. M. Baan, een spontaan applaus. De heer Slooves zeide begrepen te heb ben dat zijn jubileum niet onopgemerkt zou voorbijgaan, omdat hem Maandag was me degedeeld, dat hij Dinsdag niet op het kan toor mocht komen. Hij moest dien dag ver lof nemen. Nu hij hier in deze prachtig met bloemen en planten versierde zaal zoo'n groot deel van het personeel van de Pzem bijeenzag, kon hij wel verklaren, dat hij eigenlijk niet wist dat het personeel zoo groot is. Het doet hem vooral genoegen dat er ook ver schillende oud-gedienden van het personeel tegenwoordig waren. Hij wierp een terugblik op de afgeloopen jaren en zeide dat hij een groot deel van den lof, hem toegezwaaid, op het personeel moest overdragen. Voor de toewijding door het personeel steeds betracht, bracht bij zijn welgemeenden dank. Steeds heeft spr. er naar gestreefd met het personeel te overleggen en dan aan hen zelf over te laten de zaken tot een goed einde te brengen. Het enthousiasme van het personeel heeft altijd de rijkste vruchten afgeworpen. In den groei van het bedrijf stelde ook het personeel steeds het grootste belang. Soms dacht hij wel eens dat het niet mo gelijk zou zijn het bedrijf nog verder uit te breiden, doch dan wezen de grafieken van een volgend jaar weder op vooruitgang. In zijn toespraak richtte de heer Slooves zich ook nog in het bijzonder tot de leden van de oude garde, de gepensioneerden. Er bestond vroeger bij de oude maatschappij geen enkele pensioen-regeling. Gelukkig is hij er in geslaagd de commissarissen van de Société Anonyme te overtuigen van de noodzakelijkheid een pensioenregeling vast te stellen en het verheugde hem dat hij thans verschillende gepensioneerden hier bijeen ziet. Ook aan hen brengt hij een woord van welgemeenden dank voor het geen zij in den loop dei* jaren voor de maat schappij hebben gedaan. De heer Slooves bedankte daarna het personeel, mede namens zijn vrouw en kin deren voor het prachtig souvenir hem bij zijn jubileum aangeboden. Hij hoopte dat hij hiervan nogvele jaren een nuttig ge bruik zal mogen maken. Ook voor de bloe men aan mevrouw Slooves aangeboden, sprak hij zijn erkentelijkheid uit. Ook deze toespraak van den jubilaris werd met een hartelijk en langdurig applaus begroet. Hierna naan de heer G. W. Graafhuis uit Middelburg, administrateur van de Pzem het woord en sprak ongeveer als volgt Hoewel er onder de leden van het perso neel van het kantoor te Middelburg niet velen zijn, die van tijd tot tijd met den heer Slooves in aanraking komen, wilde toch het personeel niet achterblijven toen het ver nam van het 25-jarig jubileum. Zoo komt het dat afgevaardigden op de zen zoo gewichtvollen dag aanwezig zijn, niet alleen om den heer en mevrouw Slooves en hun kinderen persoonlijke gelukwenschen aan te bieden, maar ook om dat als com missie te doen namens vele anderen, die op hét kantoor achterbleven, alsmede namens een aantal ambtenaren uit Schouwen-Dui- veland en Zeeuwsch-Vlaanderen, die zich bij het Middelburgsch personeel hebben aangesloten. Van die commissie de woord voerder te mogen zijn, is spreker een aan gename en eervolle taak. Echter niet alleen het overbrengen van gelukwenschen is de opdracht der commissie. Men heeft namelijk gemeend aan de hul debetuiging de aanbieding van een stoffe lijk aandenken te moeten verbinden. Daar toe liet men zijn keuze vallen niet op iets, bestemd om na volbrachte dagtaak te wor den gebruikt, maar dat bestemd is voor ge bruik op het kantoor, namelijk op een schrijf-garnituur, bestaande uit een vulpen en een vulpotlood, waarvan gehoopt wordt, niet slechts, dat de jubilaris het zal willen aanvaarden, maar ook, dat ze hem langen tijd goede diensten zullen mogen bewijzen. Het voornemen bestaat in de pen en in het potlood alsnog den naam van den heer Slooves te laten graveeren. Alvorens daar toe over wordt gegaan, zou men echter Wij ontvingen voor de PAASCHDAGEN DE NIEUWSTE Ziet onze étalage WALSTRAAT 78. gaarne willen vernemen of de kleur naai* den smaak van den heer Slooves is. Men koos die kleur nogal neutraal, maar wilde toch niet de risico loopen, den jubilaris iets op te dringen, dat voor hetzelfde geld ge heel naar zijn genoegen had kunnen zijn. Van daar de afwachtende houding, die de commissie meende in deze te moeten aan nemen. Een en ander ging vergezeld van een lijst, bevattende de handteekeningen van dege nen, die tot dit blijvend aandenken hebben bijgedragen, en die spr. met het huldeblijk zelf, overhandigde. De heer Slooves bracht hartelijk dank ook voor dit geschenk en hoopte er dikwijls gebruik van te kunnen maken. De kleur is juist naar zijn genoegen. Hij krijgt veel goeds, maar ook slechts te be- oordeelen en dan is het goed alles met een neutraal gekleurde pen of potlood te be- oordeelen. Nadat directeur, familieleden en perso neel op de gevoelige plaat waren ver eeuwigd, bleef men nog eenige oogenblik- ken onder opgewekten kout bijeen. Later op den middag hield de heer Sloo ves in dezelfde zaal, waar tal van bloem stukken o.a. van zuster-maatschappijen, firma's waarmede de Pzem in relatie staat enz., waren neergezet, een zeer druk be zochte receptie. O.a. kwam het bestuur van de N.V. Pzem den jubilaris gelukwenschen, zulks bij mon de van den voorzitter van den Raad van Bestuur, jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford, Commissaris der Koningin, die na mens de N.V. den heer Slooves als bhjk van groote waardeering een fraaie schilderij van den Vlissingschen kunstschilder, den heer Gérard Jacobs aanbood. Van de kantoorgebouwen, de centrale en de tramremise wapperde de driekleur in verband met dit zilveren feest van den di recteur. Faillissement N.V. Mij. tot Expl. van Onroerende Goederen te Vlissingen. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst in bovenge noemd faillissement. Deze lijst telt 25 cre diteuren met een totaal passief van 129.147.30 waarvan preferent 516.82. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste crediteuren zijn N.V. Bier brouwerij De Meiboom geleverde goederen, geldleening en 2e hypotheek en borg 70.544.78, N.V. H.A.V. Bank saldo ge- exec. hyp. 27.908.34. Vrijwillige voldoening van belastingen. De minister van financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen, wegens over vorige ja ren te weinig betaalde belasting naar in komen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen, enz. te Vlissingen 1000 175. MIDDELBURG Surséance van betaling. Het weekblad „Handelsbelangen" van a.s. Woensdag neemt een volledig overzicht van den staat van baten en schulden op betreffende de surséance van betaling van J. H. C. van Goozen, commissionnair in effecten te Middelburg, handelende onder de firma H. C. Reijers. Daaruit blijkt dat het actief bedraagt 46.436.47 en het pas sief 133.434.22. Onder het hoofd effecten op den staat van baten wordt voor een be drag van 20.000 effecten genoemd, welke waardeloos zijn. P. T. en T. Met ingang van 1 Juli wordt de referen daris 2e klasse der posterijen, telegrafie en telefonie F. J. Hendriks verplaatst van Middelburg Inspectiebureel naar het hoofd bestuur der posterijen, telegrafie en tele fonie te 's-Gravenhagé. OOST- EN WEST-SOUBURG Een Paaschtentoonstelling. Gedurende de Paasehdagen houdt de Pluimvee- en Konijnenvereeniging „Samen werking bevordert Welvaart" alhier, in café „de Zwaan" haar jaarlijksche Paasch- tentoonstélling, waaarop voor liefhebbers wederom heel wat te zien zal zijn. Uit den aard der zaak is het voor pluimvee niet de beste tijd van het jaar, voor konijnen ech ter zeker wel. Naar men ons mededeelde ziet hét er naar uit, gezien het aantal aan gevraagde ruimten, dat er een flinke col lectie dieren aanwezig zal zijn. Verder zie men de advertenties in de „Vliss. Courant." RITTHEM Een bazaar. Op den 2en en 3en Paschen wordt te Ritthem de aangekondigde Bazaar gehou den ten bate van de muziekvereeniging „Oefening na den Arbeid" aldaar. Het be stuur hoopt op deze wijze een bedrag bijeen te krijgeu voor vernieuwing en reparatie oer instrumenten. Dat deze vereeniging in haar bijna 30-jarig bestaan, een groote po pulariteit heeft verworven, moge blijken uit de vele giften en geschenken, die zij voor dezen bazaar, niet alleen uit Ritthem, maar ook uit Souburg en Vlissingen en el ders heeft ontvangen. Moge het werk van het bestuur bekroond worden met beide da gen een druk bazaar-bezoek. Wanneer het weer medewerkt zullen ve len op hun fiets of wandeltoch zeer zeker een kijkje komen nemen. Voor verdere bij zonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. KOUDEKERKE Candidaten gemeenteraad. De Chr. Hist. Kiesvereeniging stelde voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing op 19 Juni de volgende candidaten A. J. Stoppels (aftredend), J. Jasperse (aftr.), A. de Lange (aftr.), M. Kleine- pier, W. P. Roose, J. W. Bommeljé, J. Vos, E. Dootjes, F. N. Grims, A. Groenenberg. ARNEMUIDEN Vermindering van leerlingen. Wegens tekort aan leerlingenaantal werd den heer L. J.^Florusse onderwijzer aan de school met den Bijbel te Arnemuiden eervol ontslagen. Daar* dit ontslag zonder opzeggingster mijn geschied was, werd genoemd ontslag per 15 Februari door het schoolbestuur in getrokken en opnieuw ontslag aangezegd per 15 Augustus 1935. Thans is door den heer Florusse eervol ontslag aangevraagd en verleend met ge lijktijdige opwachtgeldstelling, zulks in gaande 1 April. BRESKENS Een lezing met lichtbeelden. Vanwege de afdeeling Zeeland van de Nederïandsche Vereeniging tot Bescher ming van Dieren werd Dinsdagmiddag in het Sumajo-gebouw te Breskens eén lezing met lichtbeelden gehouden over het veer- vervoer. Als spreker trad op de heer J. H. van den Akker, inspecteur van het hoofdbestuur dier vereeniging. Op zeer bevattelijke wijze toonde de heer Van den Akker aan, hoe net v.rvoer dient plaats te vinden, welke misstanden zich daarbij nog voordoen en wat gedaan kan worden tot een minimum te beperken. De zeer duidelijke lichtbeelden toonden o.a. aan, hoe het transport van vee in het cen trum van ons land reeds geschiedt en op welke „humane" wgze het vervoer geschie den kan. De belangstelling voor deze lezing was zeer groot. Vele politie-beambten van het wapen der rijksveldwacht en van de Kon. maréchaussee, alsmede van de gemeente politie uit bijna alle plaatsen van Zeeuwsch Vlaanderen waren aanwezig. Zij zullen zeker uit de lezing leering hebben en waar noodig en mogelijk krachtig medewerken om het door de vereeniging beoogde doel te helpen bevorderen. Ook enkele belang stellende veehandelaren konden wij onder de aanwezigen opmerken. Aan het eind van de vergadering volgde nog een interessante gedachtenwisseling. GOES Oranje-vereeniging. Gisterenavond vergaderde de Oranjever- eeniging met de afgevaardigden der buurt- vereenigingen onder voorzitterschap van den heer J. I. van Ballegoyen de Jong. Aan den burgemeester werd het eere-voorzitter- schap aangeboden, wat deze met een voor liefde tot het Oranjehuis tintelende toe spraak aanvaardde. Verder werd besloten op 30 April de film bij Gevatte Kou, Griep, Influenza enz. „Onze Prinses" te doen draaien, des mor gens en des middags voor de schoolkinde ren, en des avonds voor ouderen. De voorzitter verzekerde, dat zoodra'iets definitief bekend is over een eventueels opening van de fruittentoonstelling in Oc tober door Prinses Juliana het bestuur dili gent zal zijn om plannen te maken voor dien dag. Overwogen zal worden op 31 Augustus weer een herdenkingsavond te beleggen. De dertigduizendste. De Vereeniging voor ziekenhuisvèrpleging op Zuid- en Noord-Beveland schreef giste ren haar 30.000ste lid in. ZAAMSLAG Installatie burgemeester. De nieuwbenoemde burgemeester van Zaamslag, de heer S. van Hoeve, is Maan dag als zoodanig geïnstalleerd. In het gemeentehuis wa3 een openbare raadszitting belegd. De waarnemend bur gemeester, de heer A. de Feijter, sprak daar den burgemeester toe. Spr. feliciteer de den burgemeester en wees er op, dat het ambt moest aanvaard worden in een zeer zorgvollen tijd. We vertrouwen, aldus spr., dat u met al uw krachten en uw beleid en ervaringen, als lid van den raad gedurende 18 jaren, waarvan 12 jaren als wethouder, en verder als practisch landbouwer, in deze landbouwende gemeenten, de nooden en behoeften van de ingezetenen wil ter harte nemen. En wanneer gij uw ambt als burge meester hier onpartijdig wilt opvatten, ge lóóf ik, dat ik u de verzekering kan geven, dat zoowel de raad dezer gemeente, als de secretaris en het personeel ter secretarie, ontvanger, politie en verder alle ingez^- nen van Zaamslag, uw pogen hiertoe wil len steunen om de algemeene belangen en den bloei en de welvaart van onze gemeen te te helpen bevorderen. Wanneer gij een burgervader zult wezen, over alle rangen en standen, rijk of arm of behoorende tot den middenstand en nering doenden, en hunne gezinten en gewoonten tot op zekere hoogte wil eerbiedigen, dan zullen we zeker in u een burgemeester heb ben waarover we tevreden kunnen zijn. Ten slotte sprak hij den wensch uit, dat de nieuwbenoemde het schip der gemeente, dat zich te midden der branding bevindt, door de vele klippen in veilige haven mag voeren. Vervolgens vond een receptie plaats, waarna de feestelijkheden met een optocht door de gemeente besloten werden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amster dam ds. F. J. Broeyer te Woerden. Bedankt voor het beroep naar Oostkapelle door ds. Ph. Peter te Rijnsberg. Drietal te Amsterdam ds. A. H. Edelkoort te Feijenoord, dr. K. H. Miskotte te Haar lem en ds. P. G. de Vey Mestdagh te Rot terdam. Bond van Ned. Predikanten. Het jaarverslag van den Bond van Ne- derlandsche Predikanten begint met een danktoon er is een klein accres van leden en er is een klein batig saldo, hetgeen in dezen tijd tot verheuging stemt. Er bedankten 32 leden er stierven er 16 en er kwamen 60 nieuwe leden bij. Als men de cijfers van rekening en balans doorloopt, treft direct hoe de rekening de begrooting welhaast op den voet volgt. De contributie bleef maar 100 beneden de raming. De 170 teveel aan. H.B.-kos- ten uitgegeven, vinden grootendeels hun verklaring in de 150 subsidie aan Student Service. De balans is uiteraard interessan ter. Deze vertelt dat het waarborgfonds op peil bleef, 30.000 dat het overgangsfonds welhaast 40.000 besomt en dat het va- cantiebureau 298.34 overhield. Het overgangsfonds had ditmaal een be langrijke buitengewone bate, deels van na gekomen gelden uit in vroeger jaren ge houden collecten, deels uit terugbetaalde uit- keeringen, samen ongeveer 5000, boven 't gewone bedrag, dat ieder jaar uit de col lecte wordt gereserveerd voor later, als de laatsten der noodlijdenden geen algemeene collecte meer zouden rechtvaardigen. De oudejaarsavondcollecte handhaafde zich ditmaal op 41000 en won daarmede in kracht aangezien het totaal der uitkeerin- gen ook nu weer met 2000 daalde. Het vacantiebureau blijft de sympathie

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1