500 300 25 N.S.B. DINSDAG 16 APRIL, EERSTE BLAD Soap. Je Bipedeiband" [Ui] J. A. DEKKER N0.90 73e Jaargang! 1935 iliviFirma 1. VU DE VELDE lr„ Mimi SI-IS, Vlissingen. lilef. 10 Poilnktiing (£231 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Haka Theebeschuitjes, Haka Ronds Beschuit Stemt Ho. 1 van Lijst 8 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange: ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk, dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Stemming voor de Prov. Staten. Morgen heeft de stemming voor de Prov. Staten plaats. De stembus is geopend van 8 uur vm. tot 5 uur nam. Wij brengen in herinnering dat ieder die geen wettige verhindering heeft, verplicht is zich te begeven naar 't op de oproepings- fcaart vermeld stembureau om zijn kies plicht te vervullen. Wij zullen morgenavond zoo spoedig mo gelijk den uitslag der stemming in onze ge meente aan ons bureau bekend maken. Uitdrukkelijk wijzen wij er op dat wij on mogelijk telefonisch inlichtingen kunnen verstrekken, daar wij voortdurend de be schikking over onze telefoon moeten kunnen behouden. De Prov. Staten-verkiezing. Naar wij vernemen besloot de vergade ring van aandeelhouders van het anti-rev. dagblad „de Zeeuw" niet toe te staan, dat leden van de redactie van dit blad als lid van de Provinciale Staten zitting hemen. Wij merken nog op, dat de namen van beide redacteuren voorkomen op de anti- rev. candidatenlijst voor de Prov. Staten in den kieskring Goes. Kegeeren in crisistijd. Voor de anti-rev. kiesvereeniging trad gisi.era.vond als spreker op dc heer C, Smeenk, lid der Tweede Kamer, met boven staand onderwerp. Voor deze vergadering bestond groote be langstelling de beide zalen van het Mili tair Tehuis waren overvol. Na opening door den voorzitter, dén heer P. G. Laernoes, op de gebruikelijke wijze en gezamenlijk zingen van het Lutherlied ver kreeg de heer Smeenk het woord. Deze begon met te wijzen op het merk waardige verschijnsel, dat over de eigenlijke Statenverkiezingen thans weinig gesproken wordt, doch veel over het regeerings- en in het bijzonder het crisisbeleid. De Statenverkiezingen zijn belangrijk niet alleen omdat door hen de Eerste Ka merleden gekozen worden, doch ook daar uit hun midden het college van Ged. Staten wordt gekozen. Ook is de taak der Prov. Staten in de laatste jaren zeer belangrijk geworden. Deze verkiezingen worden echter geheel beheerscht door het algemeen regeerings- beleid. De economische moeilijkheden sta pelen zich met den dag meer op. Spreker ging de oorzaken na, welke in ons land tot zulk een diepe inzinking heb ben geleid. Nederland heeft jaren van ongekenden bloei achter den rug, waardoor het mogelijk was dat geheel het volk in de zegeningen daarvan genoot. Vooral op het gebied van sociale verzekeringen en wetgeving stonden wij aan de spits der volkeren. Wanneer tegenwoordig van soc.-dem. zijde gewezen wordt op Zweden en Denemarken, dan vergeten zij er bij te zeggen, dat de sociale voorzieningen in ons land veel be ter geregeld zrjn. Bijv. de woninghuren in Zweden zijn veel hooger en de woningen voor de arbeiders veel slechter dan hier te lande. Wij zijn alle landen in sociaal opzicht ver vooruit. Dit was mogelijk doordat wij in ons land in de laatste 40 jaar getuige zijn geweest van een wonderen opbloei. Landbouw-, tuin bouw- en zuivelproductie namen een gewel dige vlucht en onze export op de wereld markt gelukte voortreffelijk. Onze boter, kaas en fijne tuinbouwproducten konden wij gemakkelijk kwijt en vooral voor Duitsch iand was ons land de groote voorraad schuur. Dit verhoogde de welvaart op het platteland ten zeerste. Hiernaast hadden wij ook' gekregen een belangrijke industrie. Ruim 38 onzer arbeiders vond werk in de nijverheid. Een percentage gelijk aan dat van het groote industrieland Duitschiand. Ook de nijverheid heeft er toe meege werkt ons land te brengen op een hoog economisch peil. De ligging van ons land aan de groote riviermonden is van niet minder belang. Onze internationale scheepvaart en het transitoverkeer heeft groote welvaart ge bracht. Verder wees spreker op het groote fcelapg in het Ifidië, P.e textiel industrie en de metaalnijverheid bloeiden voor een groot deel door het afzetgebied in Ned.-Indië. Maar nu is ook te begrijpen hoe de crisis der laatste jaren een slag geslagen heeft in de welvaart van ons land. Spreker ging vervolgens de oorzaken na, die tot de crisis hebben geleid. De wereld oorlog legde beslag op de resultaten van jaren van toekomstigen arbeid en leidde tot crediet-inflatie. Na enkele jaren van schijn welvaart is de ineenstorting gekomen, met zijn schrikkelijke gevolgen da ai-van autar kie, hooge tariefmuren, contingenteering. Wjj leven in een dwaze wereld, en de maatregelen der regeeringen verergeren den toestand nog, inplaats dat men de handen ineenslaat tot redding. Hierna kwam spreker tot den regeerings- steun aan verschillende vitale belangen. Spreker wees er op hoe noodzakelijk de steun aan den landbouw is, wil men dit be drijf voor totale ineenstorting behoeden en niet duizenden landarbeiders werkloos ma ken. Ook de scheepvaart moet gesteund wor den, meer nog dan tot nu toe, willen wij onze plaats in den wereldhandel behouden. De moeilijkheden waarmede wij bij onzen export te worstelen hebben, werden door spreker aangetoond. Zij dwingen er toe o.a. onzen veestapel te beperken. De critiek hier op door de groep-Kersten uitgeoefend noem de spr. demagogie. Principieele bezwaren hiertegen, zijn er niet, want in normale tij den deed de boer precies hetzelfde, krach tens de prijzen-regeling. In een Fransch blad werden de maatregelen ten onzent aan andere landen ten voorbeeld gesteld. Op het terrein der industrie staan wij voor andere, niet minder groote moeilijkhe den. Het grootste bezwaar is dat onze in dustrie niet zoo goedkoop kan leveren als andere landen. Hiermede zullen wij rekening moeten houden andei's worden wij een volk van werkloozen. Het is gemakkelijk om te praten over verhooging der koopkracht, zooals de S. D. A. P. doet, doch men verzuimt aan te geven hoe dit moet. Het is alleen mogelijk als de export vergroot wordt, doch dan moeten de kosten zich aanpassen, aan het lager peil van andere landen. Het is ontzaglijk jammer dit te moeten zeggen. Spreker heeft een groot deel van zijn leven besteed aan de sociale verheffing van de arbeiders en wie zou niet gaarne zien dat de koopkracht van ons volk groo- ter was, maar wij moeten de feiten eerlijk onder de oogen durven zien. De critiek op de daden der regeering is groot, maar velen hebben geen flauw begrip van de geweldige moeilijkheden waarvoor deze zich ziet geplaatst. Spreker wijst er met nadruk op, dat er geen land ter wereld is waar zooveel door leniging van den nood gedaan wordt als in ons land. Ook voor de arbeiders. Het spreekt vanzelf dat deze voorzienin gen groote offers vragen. De belastingen kunnen niet meer verhoogd worden, ook met het oog op het buitenland. De politiek der S.D.A.P., die de toekomst wil opofferen aan het heden, zou ons land tot nog groo- ter armoede voeren. De beloften der N.S.B. grenzen aan het krankzinnige en spreker begrijpt niet hoe een verstandig mensch daaraan geloof kan hechten. Helaas moet er dus bezuinigd worden en dit is zeer moeilijk, want in ons land is nooit met het geld gesmeten en indien er bezuinigd wordt, dan treft het levensbe langen. Tenslotte besprak de heer Smeenk de be ginselen der N.S.B. De hoofdgedachte is de almachtige Staat, welke lijnrecht staat te genover de Calvinistische beginselen. Het is een wederopleving van de oude heiden- sche gedachte, reeds bij de oude Romeinen beleden, die echter de Christenen ten bloede toe vervolgden. Onder nat.-soc. bewind zou mets van on ze constitutioneele volksvrijheden overblij ven en Oranje zou moeten wegschuilen achter ae figuur van den „leider". Na nog eenige gestelde vragen te hebben beantwoord, eindigde de heer Smeenk met dankgebed, nadat door allen staande het Wilhelmus was gezongen. Het Vlissiiigsche havenbedrijf in een Londensche cinema. In het Rialto theater te Londen is, naar het „Hbld." meldt, een rolprent vertoond van Walcheren. Het is een uitzonderlijk mooie film, de fotografie, nu eens van het land of van het water, dan weer uit de lucht genomen, is goed en scherp, de opna men zijn schilderachtig en smaakvol en gé- tuigen van werkelijk artistieken zin, wij zien erin den voortdurenden strijd met den oceaan, de dijkverzorging en de zorg voor de scheepvaart* het ingewikkelde lenzen- Heerlijke, smakelijke beschuitjes met suiker en kaneel, hygiënisch verpakt in pakjes van 18 stuks voor slechts 10 cent. Heerlijk bros voedzaam en smakelijk. Grote ronde per pak 5 9 stuks 71/2 cent Kleine ronde per pak k 10 stuks 6 cent Stcds vers verkrijgbaar bij broodbezor gers en in de winkels van de VLISSINGEN SOUBURG werk van den vuurtoren, het visschersleven en het groote havenbedrijf van Vlissingen met evenveel liefde en zorgvuldigheid afge beeld. Dan het landleven en dat van de stad, de prachtige kleederdracht der boe renbevolking en den arbeid in de polders, het ringsteken en andere boerenvermaken, de architectonische schoonheid van Veere en Middelburg en het strandleven, van Dom burg en Vlissingen, kortom er is geen fase van het leven op het eiland, die niet met werkelijke liefde maar desondanks zonder sentimenteelen nadruk is afgeschilderd. Het commentaar, door zachte doch opgewekte Nederlandsche wijzen begeleid, wordt rus tig en duidelijk gesproken ook in den tekst zijn alle superlatieven vermeden, daar de Uitnemende verscheidenheid van beelden voor zichzelf spreekt en verder moet een speciaal woord van lof worden gegeven aan de zangeres Jov MéArden /Ue hier cn daar waar het te pas komt eenvoudige en geestige Nederlandsche wijzen als het be faamde „meisje loos" voor de film heeft gezongen, waardoor toch ook even in deze nieuwe Engelsche film onze moedertaal wordt gehoord. Het is 'n film, niet te lang, die door verscheidenheden en contrasten van oud en nieuw, jong en oud, water én land, van het begin tot het einde blijft boeien en het langdurige en dankbare ap plaus, die zij kreeg alleszins verdiende. Rectificatie. Door het plaatsen van een correctieregel op de verkeerde plaats is een zin van het verslag der Mandoline-Vereeniging „T.O. V.I.D.O." onduidelijk geworden. Wij laten bedoelden zin hieronder verbe terd volgen Geopend werd met den marsch „Naar de Heijplaat", een aardig werkje van J. P. Ie Clercq. Daama hoorden we de ouverture „L'étoile du bonheur" van Guiseppe Frendo, een dankbaar werk, met wisselende stem mingen, waarin na een donker-getint voor spel, het opgaan van de gelukster gesym boliseerd wordt (met enkele noten leiden de guitaren een motief in, dat mandola's, tweede mandolines en eerste mandolines in canonischen bouw laten weerklinken), wel ke echter weer verduistert, om vervolgens in vollen glans te schitteren, waarvan het vreugdevol slot getuigt. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Nieuwe aanwinsten. Bordewijk De laatste eer. Donker: Solt,duw der bergen. Körmendi Via Bodenbach. Ritter Het welkom schandaal. Ritter„Woeker". SeidelWaar geen keuze bleef. Thacheray De kennis der ijde held. Brasser Bouw zelf uw zeilboot. Den Doolaard Van vrijheid en dood. Foerster Karaktervorming. LigthartJeugdherinneringen. LigthartVerspreide opstellen. Ludwig Goethe. NatGeschiedenis van het oude Oosten tot de 6e eeuw voor Christus. Rondom het boek samengesteld onder red. van R. Houwink. Van Schelven Psychologie van het kind. Schnack Het wondere leven der vlinders. Shackleton en MillShackleton's leven en reizen. Vermeers Kunstjes en puzzles. Vosmaer Het wonderboek der electrici- teit. Auto-ongevallen. Gistermiddag had op den hoek Coosje Buskenstraat—Noordstraat een aanrijding plaats tusschen een personen-autc en een vrachtauto. Beide voertuigen bekwamen belangrijke schade. Hedenmorgen werd in de Walstraat een wielrijder achterop gereden door 'n vracht auto. De wielrijder werd zoogenaamd ge schept en kwam te vallen, waardoor zijn rijwiel gedeeltelijk werd vernield. Tegen den autobestuurder wordt proces verbaal opgemaakt. Hedenmorgen vroeg werd de politie ge waarschuwd dat een vermoedelijk auto ongeval op den Singel had plaats gehad. Bij onderzoek bleek een lantaarnpaal te zijn aangereden, doordat een autoband, naar de bestuurder mededeelde, was ge sprongen, waardoor hij de macht over zijn stuur had verloren. Der politie bleek dat in de auto 4 per sonen zaten, die gisteravond een café had den bezocht na sluitingsuur waren rond gereden over Walcheren en daarna bij een hunner aan huis nog wat hadden nage- fuifd, waarna zij weder aan het „toeren" waren gegaan. Na het aanbrengen van een reserveband heeft de politie de auto met de 4 inzitten den naar het bureau doen rijden, waar een nader onderzoek plaats vond. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Met onzen fotograaf waren wij Zaterdag in Tholen, waar ter gelegenheid van het lOO-jar.g bestaan van de Nutsspaarbank, aan alle spaarders een herinneringstegel werd uitgereikt door de leden van het da- gelijksch bestuur. Minister Colrjn op een wandeling te Loenen aan de Veluwe, waar Z.Exc. voor herstel van gezondheid ver toeft. Bloemenrit van de K.N.A.C. naar de bloemententoonstelling te Heemstede. De Koningin bezoekt de tentoonstelling van maquettes voor een monument van wij len de Koningin-Moeder in de Ridderzaal te 's-Gravenhage. Maandag jl. opende Prinses Juliana een weg die door jonge werkloozen is aangelegd op den Ringspoor- ■drjk te Amsterdam. In het koloniehuis „Zwartendijk" te Egmond aan Zee wordt ae komst van het 100.000ste kind gevierd. In de Haarlemmerhouttuinen te Amster dam bouwden 2 amateurs een zeilboot van 4.50 M. lang en 1.50 M. breed. Het schip verlaat via den kelder „de werf", om via de straat zijn element te bereiken. Op een Spaansch schip te Vlaardingen is door een kolengrijper een der opvarenden onmid dellijk gedood. MIDDELBURG Beëediging. Ter burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg is beëedigd als ambtenaar van den Burgerlijken Stand te IJzendrjke, de heer P. A. Wyffels aldaar. Indische dienst. In Europa aangekomen verlofganger J. L. Oranje, hoofdopzichter O.W.O., Middel burg. KOUDEKERKE Candidaten voor den gemeenteraad. De afd. Koudekerke der S.D.A.P. heeft candidaat gesteld voor de Raadsverkiezin gen 1. D. Sanderse (aftr.), 2. K. C. de Baare, 3. S. Buijs, 4. J. W. Ponsen., 5. D. Gans. Loop der bevolking. Ingekomen: A. Leinse met gezin, B 242rj, uit Vlissingen A. F. T. van Nieu- wenhuijze met gezin, B 242t, uit Vlissingen C. van der Matten met gezin, B 200, uit Vlissingen W. Luteijn, E 11, uit Batavia (N.O.I.) Mej. G. Lensvelt, C 40, uit 's-Gravenhage J. J. Drent met gezin, 241r, uit UtrechtMej. M. Crucq, D 109, uit Goes C. Schot met gezin, B 242k, uit Heemstede Mej. J. H. Brasser, E 184e, uit Vlissingen C. I. Rijkaard met gezin, E 121, uit Middelburg J. C. Adriaansen met ge zin, E 221, uit Tilburg M. Eversen met ge zin, B 4 uit Middelburg. Vertrokken: L. de Nood, D 122, naar Veere Mej. T. P. Jeronimus, van D 44, naar Wissenkerke Mej. S. Marijs, van B 317, naar Amsterdam D. van der Wek ken, van B 307, naar Vlissingen. OOSTKAPELLE Werkloozenkamp. Naar wij vernemen, bestond er voor het werkkamp, dat van 29 April tot 8 Mei a.s. op Westhove (Oostkapelle) vanwege het Prov. Comité van de Centrale voor Werk- loozenzorg zal worden gehouden, zooveel animo, dat niet aan alle aanvragen tot deel name kon worden voldaan. BRESKENS Candidaten gemeenteraad. De R. Kath. Kiesvereeniging tc Breskens koint .voor de a.s. genw^eraadsverkiezing met de navolgende candidatenlijst uit P. J. van Ooteghem B. F. de Pauw en N. de Jonge. Benoeming zwemmeester. De heer I. van Bel alhier is benoemd tot zwemmeester bij de zwemvereeniging „De Schelde" te Breskens. GROEDE Bond van Staatspensionneering. Zaterdagavond hield de afdeeling Groede van den Bond van Staatspensionneering een algemeene vergadering in de zaal van den heer J. de Rooij, alhier. De voorzitter, de heer A. J. Pauw, opende de vergadering met een toepasselijk woord, daarbij zijn leedwezen uitsprekende, dat zoo weinig leden ter vergadering aanwezig wa ren. Uit de rekening van den penningmeester, bleek dat was ontvangen 198.84 en was uitgegeven 168.66, alszoo een batig slot van 30.18. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren A. J. Pauw en D. Verplanke, werden bij stemming herkozen, terwijl het perio diek aftredende lid J. Risseeuw-Salomé, zich wegens bijzondere redenen niet meer her kiesbaar stelde. Aangezien het bestuur geen candidaten, in de plaats van den heer Risseeuw had kunnen stellen en zich niemand ter v ?rgade- ring bevond, die zich een bestuursfunctie wilde laten welgevallen, werd besloten in een volgende vergadering hierop terug te komen. Vervolgens werd het bestuur gemachtigd een afgevaardigde naar de algemeene ver gadering te zenden, onder voorwaarde, dat het reisgeld door het hoofdbestuur werd te rugbetaald en het de afdeeling niet meer mag kosten dan een bedrag van f 10. Hierna werd besloten in de maand Mei wederom een vergadering te beleggen en wel met het doel een comité te vormen, dat op zich zou nemen de voorbereidende maat regelen te treffen, weer dit jaar een auto tocht te organiseeren voor ouden van dagen. Tevens zouden dan ter vergadering worden uitgenoodigd allen, die ook in welk opzicht mede zouden willen werken dezen tocht te doen slagen. Nadat de voorzitter nog een kort propa- gandawoord had gesproken werd de verga dering gesloten. OOSTBURG Een vliegveld in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Gisteren had te Oogstburg een bestuurs vergadering plaats van de afdeeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart. Deze verga dering had tot resultaat dat uit het bestuur een commissie werd benoemd tot het maken van een plan voor een vliegveld in W.est- Zeeuwsch Vlaanderen. HONTENISSE Dierenmishandeling. Dezer dagen kwam op het erf van een inwoner te Hontenisse diens haan kakelend toegeloop en. Het dier was met bloed be smeurd en bij onderzoek bleek het de kam en de staart te zijn afgesneden. De eigen aar stelde de politie met een en ander in kennis. Aangezien het dier de gewoonte had vaak een bezoek te brengen aan buurman's erf, werd het politieonderzoek in die richting aangevangen, alwaar men een hakblok aan trof in de nabijheid waarvan een bebloede bijl, een afgesneden hanenkam en hanen- veeren lagen. De eigenaar van het erf ver klaarde inderdaad deze ernstige dierenmis handeling te hebben gepleegd, omdat de haan geregeld op rijn erf kwam, het eten van zijn kippen "opvrat en dan zijn kippen medenam naar het erf van zijn buurman, alwaar zij hun eieren legden. Nadat hij het beest, dat hij aanvankelijk den kop had wil len afhakken, aldus had mishandeld, heeft hij het de vrijheid gegeven. SAS-VAN-GENT Installatie van den nieuwen burgemeester. Onder groote belangstelling van de zijde der bevolking is gisteren mr. £e gerf4 die

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1