500 300 25 VRIJDAG 13 APRIL. X EERSTE BLAD No. 87 73e Jaargang; UitgaveFirma F. VAN DE VEIDE Jr., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10 Postrekening 60287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINCME11WS 1033; VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een ouderavond. Woensdag werd een ouderavond gehouden van school K, hoofd de heer Butler, in het gymnastieklokaal van die school, aan de Groote Markt. Ongeveer een honderdtal personen, waaronder de wethouder van on derwijs en een vertegenwoordiger van de Centrale- Oudercommissie, hadden aan de uitnoodiging tot bijwoning gevolg gegeven. Deze avond stond zoowel in het teeken van den ouder als van het kind. Buiten de gebruikelijke zaken van zoo'n avond hebben namelijk een 90-tal leerlingen van die school onder leiding van twee onderwijzers, eenige liederen ten gehoore gebracht, welke frisch en met zeer veel toewijding werden gezon gen en vooral de solo-zang van een der meisjes-leerlingen viel zeer in den smaak. Dat het onderwijzend personeel hiermede een goed idee heeft gehad, bleek wel uit het gulle applaus van de aanwezigen na elk nummer. Lange tijd van voorbereiding na de schooluren is noodig geweest, om deze zang te doen slagen, maar alle aanwezigen kunnen dan ook met genoegen op dezen avond terug zien. De voorzitter, de heer Butler, zoowel als de wethouder van onderwijs, brachten dank aan de heeren Van de Kreke en Wijsveld voor hun toewijding en de leerlingen voor hun zang. Aan alle kinderen werd een klei ne versnapering aangeboden. Na een opwekking van den voorzitter om de -kinderen zoo mogelijk niet tusschentijds van school te nemen, zeker niet wanneer zij nog niet aan het werk kunnen en nadat de wethouder het bezoek der avondscholen had aanbevolen, werd gelegenheid gegeven tot het bezichtigen van het schoolwerk. Een vreemde geschiedenis. Naar wij vernamen is alhier gearresteerd een jongeman van Nederlandsche nationa liteit, afkomstig uit Amsterdam, die er vah verdacht zou worden zich met spionnage bezig te hebben gehouden en die door den commissaris van politie alhier ter beschik king is gesteldvan de justitie te Middel burg. Ter bevoegder plaatse deelde men ons mede niet in staat te zijn nadere inlichtin gen hierover te verstrekken. Kon. Maatschappij de Electro Tinfabriek. In de te Rotterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de Kon. Maatsch. „de Electro Tinfabriek" te Vlissdngen, werd medegedeeld, dat de tijds omstandigheden nog te ongunstig zijn om de fabriek weder in bedrijf te stellen. Het plaatselijk scheidsgerecht. De vergadering van het georganiseerd overleg heeft, naar het „Volksblad" meldt, geen instemming betuigd aan het voorstel van B. en W. om het plaatselijk scheidsge recht op te heffen. Eenstemmig was men van oordeel, dat de ambtenaren en werklie den meer vertrouwen hebben in het plaat selijk scheidsgerecht, dan in het ambtena rengerecht. Middenstands Centrale. Gisteravond werd door de besturen van de R.K. en Chr. Middenstandsvereenjgingen gecombineerd vergaderd, om komen tot samenwerking inzake middenistandsbelan- gen. Het bestuur van de Middenstandsvereeni- ging „Gemeenschappelijk -elang", dat me de was uitgenoodigd, had bericht gezonden, dat het geen gehoor aan dezen oproep wenschte te geven, aangezien het deze ver gadering overbodig achtte. Mochten de R.K. en Chr. Middenstandsvereenigingen in een actie de medewerking van „Gemeenschap pelijk Belang" wenschen, dan wil het be stuur van deze vereeniging, ieder geval af zonderlijk overwegen. Algemeen werd deze houding van „Gem. Belang" betreurd, te meer daar reeds in verschillende andere plaatsen, waaronder groote steden, een aangename samenwer king tusschen de drie middenstandsvereeni gingen bestaat. Desondanks werd toch een basis gevon den, waarop de R.K. en de Chr. midden standsvereenigingen in het vervolg zooveel mogelijk samenwerken. Dat een samenwer king van alle middenstanders in deze tijden koog noodig is bleek in deze vergadering 2eer duidelijk. Een Middenstands Centrale werd opge licht en een reglement vastgesteld, Deze Middenstandscentrale zal den direc teur van de Nederlandsche Middenstands- bank, kantoor Vlissingen, den heer Booster, verzoeken als adviseerend lid, tevens secre- taris-Penningmeester, zitting te willen ne men. Naar wij vernemen heeft de heer Booster deze benoeming aangenomen. Benoeming zwemmeester. De heer L. Schot, assistent-zwemmeester bij de Vlissingsche Zwemclub is met ingang van. 29 dezer benoemd tot eerste zwem meester aan 'het groote natuurbad „Woést- duin" te Doorn. Verkiezingsvergadering S.D.A.P. Concertgebouw. Door de afdeeling Vlissingen der S D.A.P. was gisteravond een openbare, vergadering beiegd, in verband met de a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten. Er was zeer veel belangstelling de groo te zaal van het Concertgebouw was stamp vol, toen de voorzitter der afdeeling, de heer A. C. van Hal de bijeenkomst opende en begon met de teleurstellende mededeeling, dat de spreker voor dezen avond, de heer P. Kiès, onmogelijk naar hier had kunnen komen. De oorzaak daarvan was het inci dent dat zich te Amsterdam heeft voorge daan, waar de vijanden der S.D.A.P. de communisten een overval op een propa- ganda-groep der S.D.A.P. hadden georgani seerd. Een fel protest doet spreker hierte gen hooren. De heeren J. Onderdijk te Middelburg en F. van Spanning hebben zich bereid ver klaard den heer Kiès te vervangen. Plet eerst verkreeg het woord de heer On derdijk, die sprak over hetgeen door de S.D. A.P.-fraclie in de Provinciale Staten is ver richt. Ook deze spreker keurde het optreden der communisten in Amsterdam scherp af. Elke politieke groep heeft zijn tegenstan ders. doch de communisten zijn evenals de N.S.B.-ers onze Vijanden zij strijden' met de wapenen der barbaren en praten dan nog van een éénheidsfront Spreker wees op het groote belang van dé Statenverkiezingen vooral nu belangrijk in verband met het optreden van een nieu we partij of beweging, nl. de N.S.B. Ook worden door de Staten de Eerste Kamerleden gekozen, dus is het van veel belang hoe de Staten samengesteld zijn. De N.S.B. heeft gezegd dat de Prov. Sta ten voor hen maar middel zijn om invloed te kunnen uitoefenen op de Eerste Kamer. De Staten achtten zij slechts rompslomp. Maar dan moeten zij ook niet in hun blaad jes doen alsof de provinciale belangen hur. zoo ter harte gaan. Dit is misleiding. Hoe de samenstelling van Ged. Staten zal zijn, is mede van groot belang. Ged. Staten zijn niet meer of minder dan de voogden der gemeentebesturen. Zij oefenen op allerlei wijze dwingende macht uit op de gemeenten. Daarom is het voor de arbei ders van het grootste belang wie er in het college van Ged. Staten zitting hebben. Spreker herinnerde aan het voorstel van Ged. Staten om de lagere salarissen nog te verlagen, doch de hoogere wilde men nog verhoogen. Dit voorstel kon den toets der critiek niet doorstaan en de S.D.A.P. heeft daartegen scherpe actie gevoerd en met dit succes, dat de verhooging werd ingetrok ken. Ook voor het bootpersoneel werd be reikt dat de verlaging minder bedroeg dan eerst werd voorgesteld. Onbehoorlijk noemt spreker het de S.D. A.P. huiten te sluiten van het overleg over de verkiezing der Ged. Staten. De S.D.A.P. had meer stemmen dan de Vrijheidsbond en over deze zaak hadden wij toch minstens gehoord moeten worden. In de gaskwestie, die nu een provinciale zaak is geworden, heeft de S.D.A.P.-fractie getoond voor de belangen der arbeiders op te komen. Krachtig hebben zij medegewerkt aan het tot bloei brengen van het electriciteits-be- drijf en de exploitatie door de provincie be vorderd en niet het minst is het aan hen te danken dat dit een overheidsbedrijf is ge worden. Spreker kwam nu tot de bootdiensten op Zondag en noemde deze kwestie „de kop van Jut" in de Staten. Aanhoudend is hierover gehaspel en de anti-rev. vreezen in deze de critiek der Staatk. Geref. Ook de Katholie ken spelen hier een minder flinke rol. Het raakt hoog tijd dat aan dit gemassel een einde komt. Het is pure demogagie van de anti-rev. te zeggen dat de S.D.A.P. het personeel geen rust gunt op Zondag. Inte gendeel. Het personeel is er misschien beter aan toe met meer diensten, dan nu het ge val is. Nu zijn zij ook den geheelen dag aan het werk. Als meerdere diensten in het belang zijn der provincie en van het vreemdelingenver keer, dan moeten deze er komen. Het perso neel zal hiermee tevreden zijn, daar een goed loopend bedrijf ook hun belang is. Vervolgens wees spreker er op, wat de S.D.A.P. heeft gedaan iii het belang der volksgezondheid. Op dit gebied is' nog veel tc verbeteren, want de gelden door de pro vincie hiervoor uitgegeven zijn van geheel 't land het laagst. Tegen verlaging der subsi dies voor t.b.c.-bestrijding enz. heeft de frac tie zich met succes verzet. Deze vitale be langen mogen vooral in dezen tjjd niet ver slechterd worden. Op voorziening der werkloosheidsbestrij ding is door de S.D.A.P. in de Staten steeds aangedrongen. Voor hun voorstel tot ver hooging van het bedrag van 15.000 tot 50.000 was geen voldoenden steun te ver krijgen, doch de verlaging der pachten voor de boeren ging er met glans door. Voor de arbeiders had men al heel weinig over. Spreker eindigde met te wijzen op het groote belang voor de arbeiders dat de S.D. A.P. in de Prov. Staten versterkt wordt. De heer F. van Spanning behandelde ver volgens de meer algemeene politiek, welke door de S.D.A.P. in het land wordt gevoerd. Spreker zag onder het oog, wat in de laatste jaren in ons land is gebeurd en Waar het „krachtig staatsbestuur" toe ge leid heeft Ontslag op groote schaal van onderwijzers en ambtenaren het invoeren van nieuwe en verhooging van bestaande belastingen. De indirecte belastingen zijn gestegen van 27 in 1928 tot 46 in. 1934, ten koste van den kleinen man en vooral van de grootste gezinnen. Het krachtig staatsbestuur der tegen woordige regeering beteekent dus in de praktijk, dat Jan Boezeroen het gelag moet betalen van de crisis. Spreker wees op de verlaging der steun- normen. Er zijn in onze provincie tal van gemeenten, die veel lager steun geven dan is vastgesteld, doch het. is eigenaardig, dat Ged. Staten, die zoo nauwlettend toezien dat de gemeentebesturen geen cent te veel uitgeven, nog nooit er op hebben gewezen dat die gemeenten niet aan hun verplich tingen voldoen. Het werkloozencijfer is ons land schrik barend hoog, ondanks al de ingevoerde ver slechtering en zgn. „aanpassing". Dit is ook een gevolg van het krachtig staatsbestuur. Spreker bezag wat er van de welvaarts- politiek der regeering is terecht gekomen. De verlaging der steunnormen is door de S.D.A.P. krachtig bestreden, doch door an dere partijen gesteund, zelfs door het Chr. Nat. Vakverbond. Toen hier de actie werd gevoerd voor het petitionnement, kwam van den Chr. Besturenbond een advertentie in de pers om deze actie niet te steunen. Voor de door de S.D.A.P. voorgestelde heffing van 1 op het vermogen, blijft de regeering doof. Evenzoo om de successie belasting te verhoogen. Met de uitvoering van het Werkfonds Is het een hopelooze janboel geworden. Van de 60 millioen is er tot op heden 6 millioen verwerkt, terwijl er plannen tot 300 mil lioen zijn ingediend. Wel een bewijs dat er nog wel werk te vinden is in Nederland. Tegen de instelling van een Industriebank verzet de regeering zich, omdat men bang is voor het heilige huisje van het privaat bezit. Ook op het terrein der woningvoorzie ning kan nog heel wat gedaan worden. De arbeiders betalen te veel huur voor hun woningen. De arbeidstijd dient verkort te worden, waardoor vele arbeiders, vooral jongeren, in de bedrijven zouden kunnen worden op genomen worden. De gevolgde geldpolitiek dient gewijzigd te worden en de rentelast verminderd. Spreker concludeert dat de welvaartspo- litiek der regeering groote teleurstelling ge bracht heeft. De S.D.A.P. ontkent geens zins de moeilijke omstandigheden waaron der wij thans verkeeren, doch een krachtig staatsgezag mag niet beteekenen, dat de arbeidende bevolking op alle terrein er de dupe van moet zijn. Wat een goede welvaartspolitiek door de S.D.A.P. gevoerd, vermag bewijzen landen als Zweden en Denemarken. Tenslotte wees spreker op de actie der communisten en N.S.B. De Hollandsche communisten doen aan buitengewoon klein gedoe. Spreker vraagt of wij tegen de Zeeuwen, bekend om hun ronde gemoedelijkheid, nog moeten spreken over de N.S.B. De N.S.B. praat over de groote salaris sen der vak-„bonzen" maar als men nu ziet, hoe in Duitdchland een nazi-generaal bij zijn huwelijk met geschenken van tien duizenden marken wordt begiftigd en als een feestzwijn wordt getooid, dan wil spre ker hieraan geen woord meer verspillen. De S.D.A.P. stevent in dezen tijd nog met vasten koers en spreker vertouwt dat de keuze van gehoor bij de a.s. stemming niet twijfelachtig zal zijn. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, waarna de voorzitter met een woord van dank aan de beidé sprekers de vergadering sloot. Zuidelijk district van den Koninklijken Nederïandschen Middenstandsbond. Dezer dagen heeft in „De Hollandsche Tuin" te Bergen op Zoom de vergadering plaats gehad van district XTV van den Kon. NederL Middenstandsbond. Van de zijde der afdeelingen bestond voor deze bij eenkomst een flinke belangstelling, inzon derheid de Vlissingers, die met een autobus vol bezoekers de groote reis hadden onder nomen, droegen daartoe bij. Met een kort welkomstwoord opende de districtsvoorzitter, de heer L. J. M. Quas- ters, de vergadering. Ingekomen was een bericht van verhinde ring van eenige leden te Goes. Bij het voorstel tot benoeming van een propaganda-commissie ontspon zich een ge animeerde gedachtenwisseling over de nood zakelijke uitbreiding van het aantal afdee lingen in dit district. Hieraan zal met kracht gewerkt worden. Besloten werd, dat de afdeelingen Breda, Vlissingen en Willem stad elk een lid zullen aanwijzen. Met algemeene instemming werd verder besloten de districtscontributie voorloopig op 10 cent per afdeelingslid per jaar te stellen. Vervolgens hield de heer F. L. van der Leeuw, directeur van het bondsbureau te 's-Gravenhage, een rede over de richtlijnen voor toekomstige middenstandspolitiek en de in verband hiermede door het hoofdbe stuur voorgestelde resolutie. Spreker be handelde hierbij ook de urgentie der aan passing van de vaste lasten van het mid- denstandsbedrijf aan de verminderde om zetten en wees tenslotte op de noodzakelijk heid van krachtige stands- en vakorgani satie, nu zoovelen zich met het bedrijfsleven willen bemoeien. De resolutie bleek de algeheele instem ming der afdeelingen te hebben, zoodat aan den districtsvertegenwoordiger mandaat werd verleend om daarvóór te stemmen. Bij de rondvraag kwamen nog verschil lende belangwekkende zaken aan de orde, o.m. het crisiscrediet voor den midden stand, het leveren aan beunhazen door fa brikanten en importeurs enz. Toen de voorzitter het slotwoord sprak, waarbij hij inleider en bezoekers voor hun. medewerking dank zegde, kon hij consta- teeren, dat de vergadering een zeer bevre digend verloop had gehad. OOST- EN WEST-SOUBURG Gemeenteraadsverkiezingen. Door de chr.-hist, kiesvereeniging alhier zijn voor de te houden verkiezing voor leden van den gemeenteraad de volgende candida- ten gesteld 1. N. Cysouw (aftr.), 2. M. Arendse Mz. (aftr.), 3. Jac. van Soelen (aftr.), 4. S. de Pagter, 5. A. Boogaard, 6. W. Franke, 7. Joz. de Pagter, 8. P. Roelse. ARNEMUIDEN De wijkverpleging. Wederom kan met dank en erkentelijk heid aan de gevers worden teruggezien op de gunstige werking van het door de wijk verpleegster, zuster A. P. A. van den Kloos ter, ingesteld fondsje (ziekenzorg). Uit de baten zijn verstrekt 994 liter melk, 24 pond vleesch en 1037 eieren. Uit het fonds Draagt Elkanders Lasten is door de welwillende medewerking van de zuster verstrekt 1064 liter melk, 182 y2 pond vleesch en 730 sinaasappelen. Een schuur verbrand. Onder de gemeente Arnemuiden heeft gisterenmiddag een vrij groote brand ge woed, nl. in de ongeveer 60 M. lange schuur op de hofstede aan den rijksweg Sloe-Mid- delburg, eigendom van den heer Burger Trimpe te Kloetinge en verpacht aan den heer Steendijk. De geheele schuur is een prooi der vlammen geworden en wat nog aan muren restte is omver geduwd. Rappe

Vlissingse Courant | 1935 | | pagina 1